IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 62>
Автор
Порака
somoteitbe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај somoteitbe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 23:30
Kako prvo moram da ukazam na nekolku raboti.
1-Dali dokolku nekoj e bogat,veruva vo boga po avtomatizam treba da mu bide zabraneto clenuvanjeto vo bilo kakvi organizacii i drustva.
Ke kazam deka site vo lozata se ednakvi i isti pomegjusebe(znaci i siromaviot i kralot) pa sprema toa nikoj nema pravo da sudi za drugite(mnogu brgu zaboravame deka samo e eden toj sto moze da sudi).
@-Vo emisijata iskazuvanjeto na Golemiot Majstor na GLM bese vo celost iskreno i vistinito,no problemot bese vo voditelot koj igrajki na kartata deka lugeto mnogu malku znaat nesto za masonerijata nafrla bezbroj nevistiniti informacii so cel verojatno da ja impresionira javnosta.
Braka Makedonci edno e vistina drzavite koi imaat silni lozi i samite se silni i jaki(stabilni)i zatoa jas poracuvam da ni se mnozat iskrenite i cesni braka(kako prosvetitelot nas Zidarski)zosto samo takvi luge ke mozat da ja poturnat i zemljata nanapred oti se cesni i ne stavaat na kantar kolku ke dadat od sebe si i kolku za toa ke dobijat.
NEKA BIDE SVETLOST!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
somoteitbe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај somoteitbe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 23:40
ASYA!!!Premnogu omraza ima vo tvoite stavovi pa neli poentata na sekoja vera vklucuvajki ja i nasata e da spodelime ljubov i razbiranje.Kako mozes da bides tolkav kriticar na Masonite koga ne znaes kako rabotat,po koi pravila se vodat(samo da napomenam deka vo hristijanskite lozi ne moze da se otvori lozata bez biblija).Jas sum vernik pravoslaven hristijan no so toa ne znaci deka gi podruzuvam delata sto gi krasat svestenite lica(mislam na besnite vozila sto gi vozat,ljubovnicite sto gi imale nekoi od niv na pr.K...l) znaci tie treba da se primer na narodot kako treba da se zivee zivotot.Ne im sudam iskreno toa e nivniot pogled na svetot no jas ke se zadrzam na mojot a toa e da se bide cesen pred svevisniot i da ne mu se pravi na drug nesto sto ne bi sakale nam da ni go pravat.
NEKA BIDE SVETLINA!!!!!!!!!

Изменето од somoteitbe - 23.Декември.2008 во 23:41
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 13:48


Procitav mnogu interesni raboti ...

bez ogled na varijaciite na tema ....
koj, sto, kako i zosto ...
dali e ili ne e ...

toa ne e voopsto vazno ...

Osnovno e deka masonite veruvaat vo BOG ...
ili vo BeskOnecnata_inteliGencija !!!

moze mnogu imenki da se stavat ...
najnapred najvaznoto NESTVORENIOT ...

NESTVORENIOT, SEMOKNIOT, SEZNAJNIOT, VECHNIOT,
PREDVREMENIOT .... i taka natamo ... i taka natamo ...

Sepak ...
treba prvo da si priznaeme ...
deka mnogu raboti ne gi znaeme ...
za da ni se razbistri pred nas ...
da se trgne maglata ...
i mnogute informacii (dezinformacii) ...

Ima tri zakoni ...

1. NEOGRANICENIOT da se oseti - OGRANICEN !!! = REALIZIRANO !!!

2. NIE OGRANICENITE sakame da se osetime NEOGRANICENI!!!
probuvame ... probuvame ... so mnogu vlast ...
so mnogu pari .... so mnogu ljubov ...

denes sme svedoci kade se onie sto imaa mnogu vlast ...
sto imaa mnogu pari ...

samo ljubovta ima bozanska priroda !!!

3. NEOGRANICENIOT pak da se oseti NEOGRANICEN !!!

Toa e ALFA i OMEGA ... POCETOKOT I KRAJOT ...
KRAJOT E PAK POCETOK .... !!!

Ova ne ocekuva ...
samo koga ...
site ludje do eden ...
ama bukvalno do eden ...
ako poveruva vo Neogranicenata svesnost ...
vo BeskOnecnata_inteliGencija (BOG) ...
SOZDATELOT !!!

Koga site vo toa ke poveruvame ...
ke se realizira tretiot zakon na UNIVERZUMOT (MULTIVERZUMOT) ...

ama prema diskusiite dosega ....
ke pomine sepak vreme ...
moze nekolku iljadi godini ...
a moze da bide i utre ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
somoteitbe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај somoteitbe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 14:51
Marco Antony se cini deka site nie (ili voglavno site) se slozuvame vo istite raboti samo mi se cini deka kaj nas suetite se tie sto ne jadat premnogu znaci dobro e ako JAS ama samo JAs go kazam toa a dokolku nekoj drug go kazal pred mene e problem.Onoj cas koga ke uspeeme nesebicno da davame i primame od drugite bez kompleks kolku imame pruzeno i zemeno nas ke ne izdigne na edno povisoko nivo.Kaj masonite po mene najdobrata rabota e sto vnatre vo lozite ne postoi LAGATA znaci nema lazenje i seto ona sto ke bide izneseno od brakata se smeta za edna nova informacija i predmet na diskusija i nesebicno se stimuliraat clenovite da vrsat istrazuvanja na nekoi temi.Bogatstvoto e vo znaenjeto a ne vo parite.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 18:19
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Marco Antony se cini deka site nie (ili voglavno site) se slozuvame vo istite raboti samo mi se cini deka kaj nas suetite se tie sto ne jadat premnogu znaci dobro e ako JAS ama samo JAs go kazam toa a dokolku nekoj drug go kazal pred mene e problem.Onoj cas koga ke uspeeme nesebicno da davame i primame od drugite bez kompleks kolku imame pruzeno i zemeno nas ke ne izdigne na edno povisoko nivo.Kaj masonite po mene najdobrata rabota e sto vnatre vo lozite ne postoi LAGATA znaci nema lazenje i seto ona sto ke bide izneseno od brakata se smeta za edna nova informacija i predmet na diskusija i nesebicno se stimuliraat clenovite da vrsat istrazuvanja na nekoi temi.Bogatstvoto e vo znaenjeto a ne vo parite.




mnogu ubavo kazano ...

na ovaa tema nemam dosega diskutirano ...
denes ja zabelezav ...
i sum prezadovolen ...

temata pak ke ja procitam od pocetok ...
zidarski mnogu raboti ni gi dade tuka ...
samo treba da sme priemcivi ...

Vi posakuvam prijatna vecher ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
somoteitbe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај somoteitbe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 22:26
Ednas veke rekov deka nie Makedoncite sekogas cekame od nekoj drug od strana da ni pokaze deka nie imame nesto vredno(licnost,umetnik i sl) za da potoa kazeme deka pa da toa e tocno toj-tie se nasi.Za mene ovie forumi se moznost da go razbudime zaspaniot Makedonec-ka vo sekoj od nas i da bideme gordi na toa sto sme.Pa luge imav prilika da go vidam voodusevuvanjeto na nekoi lugje pred i se od USA so kakvi oci me gledaa bidejki sum Makedonec i doagam od Makedonija BIBLISKA ZEMJA.Tie imaat pari,mok i sl no go nemaat toa sto nie go imame a go zanemaruvame gi nemaat nasite KORENI.Od druga strana nekoi nasi braka i sestri se sramat da kazat koi se i sto se.No nie sme tie koi ke go razbudime toa cuvstvo kaj sekoj Makedonec i pri toa nikoj nema da ne stavi vo kos na VMRO ili SDSM.Da gi ostavime partiite da si ja rabotat svojata rabota a site nie da rabotime vo korist na nasata drzava.Mnogu e tesko da se najde nesto sto Prosvetitelot Zidarski zaboravil da go iznese i kaze zatoa i jas ke se javuvam so sugestii i stavovi se so cel na citatelite na forumot da mu ja pokazeme svetlinata na krajot od tunelot.I zatoa NEKA BIDE SVETLOST!!!!!!!!!
Bi sakal vo forumite na internetov da se vklucat i nekoi nasi braka od GLM bidejki da se bide Mason ne e samo privilegija tuku voedno e i ogromna obvrska.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 22:54
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Ednas veke rekov deka nie Makedoncite sekogas cekame od nekoj drug od strana da ni pokaze deka nie imame nesto vredno(licnost,umetnik i sl) za da potoa kazeme deka pa da toa e tocno toj-tie se nasi.Za mene ovie forumi se moznost da go razbudime zaspaniot Makedonec-ka vo sekoj od nas i da bideme gordi na toa sto sme.Pa luge imav prilika da go vidam voodusevuvanjeto na nekoi lugje pred i se od USA so kakvi oci me gledaa bidejki sum Makedonec i doagam od Makedonija BIBLISKA ZEMJA.Tie imaat pari,mok i sl no go nemaat toa sto nie go imame a go zanemaruvame gi nemaat nasite KORENI.Od druga strana nekoi nasi braka i sestri se sramat da kazat koi se i sto se.No nie sme tie koi ke go razbudime toa cuvstvo kaj sekoj Makedonec i pri toa nikoj nema da ne stavi vo kos na VMRO ili SDSM.Da gi ostavime partiite da si ja rabotat svojata rabota a site nie da rabotime vo korist na nasata drzava.Mnogu e tesko da se najde nesto sto Prosvetitelot Zidarski zaboravil da go iznese i kaze zatoa i jas ke se javuvam so sugestii i stavovi se so cel na citatelite na forumot da mu ja pokazeme svetlinata na krajot od tunelot.I zatoa NEKA BIDE SVETLOST!!!!!!!!!
Bi sakal vo forumite na internetov da se vklucat i nekoi nasi braka od GLM bidejki da se bide Mason ne e samo privilegija tuku voedno e i ogromna obvrska.




mnogu interesen post ...

site nie ...
sme edna kolektivna svest ...

i mislam deka BeskOnecnata_inteliGencija ...
celo vreme ni praka informacii ...
sto i kako ...
ama nekoj toa go "slusa" ... nekoj ne ...

toa e isto kako radioto ...
toa emitira ...
ako naseto radio e "vkluceno" nesto ke cueme ...
ako ne ni e vkluceno ...
moze samo da se bunime ...
i da pravime panika ...

vo taa kolektivna svest na covestvtoto ...
ima edna golema oblast kade e makedonskata kolektivna svest ...
sega se podotvoraat vratite ...
i zirnuvame vo toa golemo od GOLEMOTO ...
i se VOODUSEVUVAME ...

nas makedoncite ne ima nasekade ...
ako kolektivnata svest ni e zaednicka ...
bio_programata e pisana ...
se ceka "nekoj" da udri ENTER !!!

samo sto ne znaeme koj e ...

Inaku samo kolku za diskusija ....
deka masonstvoto pocnalo od MOJSEJ ...

moze masonstvoto pocnalo od nasite carevi ...
pocnuvajki od PERDIKA ... FILIP II ...
ALEKSANDAR III ...
pa se do posledniot nas car PERSEJ ...

moze pocnavme da se "budime" ...
i nesto cudno se slucuva ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 22:56
Нео - Големиот Мајстор кој се појави во емисијата, е навистина Голем Мајстор на ГЛМ, но проблемот е што водителот беше целосен идиот, па манипулираше со прашањето. Одговорот на мајсторот беше даден во сосема друг контекст, кога ќе имам малку повеќе време ќе дискутираме за смислата на тоа.
Somoteitbe - брату, добредојде на форумов. Разбирливо е што членови на ГЛМ не се вклучуваат активно во вакви дискусии, затоа што состојбата во Македонија во однос на братството е сосема различна од онаа во која ние се наоѓаме.
Do what is right, come what may...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 22:56


ja ispustiv CLEOPATRA VII ...

kako toa mozese da mi se sluchi ???



                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 22:56
Марко - масонството не почнало од нашите цареви, малку повеќе истражување на темата лесно го докажува тоа.
Поздрав.
Do what is right, come what may...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 22:59
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Нео - Големиот Мајстор кој се појави во емисијата, е навистина Голем Мајстор на ГЛМ, но проблемот е што водителот беше целосен идиот, па манипулираше со прашањето. Одговорот на мајсторот беше даден во сосема друг контекст, кога ќе имам малку повеќе време ќе дискутираме за смислата на тоа.
Somoteitbe - брату, добредојде на форумов. Разбирливо е што членови на ГЛМ не се вклучуваат активно во вакви дискусии, затоа што состојбата во Македонија во однос на братството е сосема различна од онаа во која ние се наоѓаме.




Imav sreka taa emisija ja gledav dva pati ...
bilo kako bilo ...
dobro bese toa ...
iako malku so provociranje ...

pozdrav zidarski ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 23:01
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Марко - масонството не почнало од нашите цареви, малку повеќе истражување на темата лесно го докажува тоа.
Поздрав.




nisto samo taka nafrluvam ...

malku i od podrug agol da zirnime ...
ako nemas protiv...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 23:02
Емисијата беше сосема неадекватна, затоа што Ефтов нема основни познавања од темата. Тоа и не е чудно, затоа што обично нема основни познавања од било која тема која ја обработува.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2008 во 23:03
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Марко - масонството не почнало од нашите цареви, малку повеќе истражување на темата лесно го докажува тоа.
Поздрав.




nisto samo taka nafrluvam ...

malku i od podrug agol da zirnime ...
ako nemas protiv...



Може да зирнеме и од друг агол, ама тоа само ќе доведе до едноставниот заклучок дека не се поврзани.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.