IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 62>
Автор
Порака
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 06:02
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

"Фактите" се дека масонството не е окултна организација, ниту пак тајна. Масонството има одредени тајни, од езотеричка природа.
Моите "приказни" не се наивни, напротив, се јасно аргументирани и со конкретни факти, за разлика од твоите.
До сега - ништо од тоа што го изложи тука не е точно, ниту пак аргументирано на било кој начин.
Повели - докажи дека не е така (или не се занимавај со работи што не ги познаваш).


A kako ti kje gi objasnish satanskite simboli vo masonstvoto? Vprochem, nema jas shto da dokazhuvam, bidejki so tvojata tolerancija kon sektantskite - antihristijanski uchenja, ti sam ja dokazhuvash svojata antihristijanska nastroenost. Sega, sakash da dokazhesh deka ne e vrat, a shija, navodno deka masonstvoto ne e tajna okultna organizacija, no ima odredeni tajni od esoterichka priroda. Ako e toa nekakov argument ili konkreten fakt, togash sekoja igra na zborovi i sekoe lukavstvo, bi mozhelo da projde pred istrazhen sudija!


http://www.ankerberg.com/Articles/_PDFArchives/new-age/NA2W0203.pdf

Изменето од Asya - 15.Ноември.2008 во 06:03
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 06:08
Eve ti stranici so okultni masonski simboli, pa ako mozhesh, dokazhi deka ne se okultni!

http://images.google.com/images?&um=1&hl=en&rlz=1T4SUNA_enUS271US271&q=masonic+symbols&&sa=N&start=0&ndsp=18

Osobeno me interesira, kako kje go objasnish prviot simbol na vtorata stranica!

I ne mi e jasno, kako si ja prochital knigata "Morals and Dogma", bez da zabelezhish deka Albert Pike postojano go napagja i ismeva hristijanstvoto? Jas ne se somnevam vo tvoeto masonstvo od tret stepen, no se chudam, kakov "hristijanin" si ti?!

Изменето од Asya - 15.Ноември.2008 во 06:15
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 06:51
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 07:21
Тоа што имам толеранција кон луѓето кои имаат различна вероисповед од мене, ме прави човек, а не антихрист. Тоа што јас и ти имаме доста различно разбирање за Христа, тоа е друга работа... Што стана со проштевањето, милоста, смирението...?
Според тебе - никој освен оние кои ја практикуваат твојата верзија на православието не се во право. Извини - ама јас имам доволно почит кон останатите луѓе, за да можам да го почитувам нивното право на избор (не знам дали се сеќаваш - ама слободната воља е дар од Бога...).

Првиот линк кој го постира, не нуди никакви докази или факти, а нуди само заклучок од авторот на текстот дека масонството е окултно, а Пиел лаже во своите дела... интересно е што не нуди никаква поткрепа за своите тврдења, никаков факт или доказ.
Има еден цитат:
Masonry declares the same:
Jesus of Nazareth had attained a level of consciousness, of perfection, that has been
called by various names: cosmic consciousness, soul regeneration, philosophic initiation,
spiritual illumination, Brahmic Splendor, Christ-consciousness.

Вакво нешто нема во масонството. Ниту се спомнува директно Исус, ниту се спомнува Браманска традиција, ниту Христо-свесност... Едноставно нема такво нешто, никаде во ритуалот, во церемонијата, во ниеден степен, во ниеден орден.
Патем - New Age, нема никаква врска со масонството. Напротив, премногу се различни. Масонството е доста конзервативно во однос на моралните вредности, за разлика од New Age движењето. Тоа што има масони кои имаат деистички и гностички пристап до верата - тоа си е нивни личен избор, но не е карактеристика на целото братство.

За симболите, вториот линк - кој од тие симболи е окултен?! Да, сите симболи имаат разно значење, но не сум сигурен дека потполно го разбираш значењето на поимот Окултно. Во масонството нема окултизам, не постои верување дека некој од овие симболи има некаква моќ, ниеден од тие симболи не служи за повикување на некакви виши сили, или за било какви функции од тој вид. Симболите имаат поучна природа - се користат за преку нив да се даде морална поука за нешто, да се насочи вниманието кон нешто.
Се разбира - ако ги гледа човек од кабалистичка гледна точка, сигурно ќе најде некаква друга позадина во тие симболи, како што впрочем може да се најде во крстот, во секоја една икона и секоја една црква... но тоа не значи дека е тоа така.
Сликата на втората страница (ако зборуваме за истата), не е официјален знак во масонството, а е уметничка интерпретација на многу симболи и елементи. Сепак - и како таква - нема ништо окултно во неа.

Колку до Пајк - како што реков - никаде не го напаѓа, ниту исмева Христијанството. Има доста различен став за Христијанството од мене, но сепак - тој не е православен, ниту пак има потреба да биде, и тоа си е негова работа. Што треба - секој автор кој не е православен да не го читам и да не го почитувам?! Па така 90% од светската литература и филозофија треба да се анатемоса, само затоа што има различен став од нашиот.

Третиот линк ми е еден од омилените, редовно го посетувам. Нешто за да се посмеам, нешто за да видам колку се глупости има по светов...
Еве на пример ми падна во очи приказната за Кени Ноје. Никаде на друго место освен на антимасонски страници и на Википедија (која како извор ги наведува истите анти-масонски страници), не можам да најдам дека бил масон. Но - да претпоставиме дека бил. Ако е точно - тогаш тој бил исклучен од ложата веднаш по првиот криминал за кој е осуден!
Било кој човек со криминално минато не може да стане член на ложата. Било кој член кој е осуден кривично (освен ако не е политичка осуда во недемократско општество, а не криминална) се исфрла од братството веднаш. Тоа е меѓународно правило.

Да заклучиме (бидејќи многу долг стана постов) - во масонството нема окултизам. Доколку некои членови практикуваат окултни ритуали надвор од ложата - тоа си е нивна работа и дел од нивното верување. Во ложата не постои такво нешто.
И - како и до сега - ниеден доказ во поткрепа на спротивното.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 08:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Тоа што имам толеранција кон луѓето кои имаат различна вероисповед од мене, ме прави човек, а не антихрист. Тоа што јас и ти имаме доста различно разбирање за Христа, тоа е друга работа... Што стана со проштевањето, милоста, смирението...?
Според тебе - никој освен оние кои ја практикуваат твојата верзија на православието не се во право. Извини - ама јас имам доволно почит кон останатите луѓе, за да можам да го почитувам нивното право на избор (не знам дали се сеќаваш - ама слободната воља е дар од Бога...).

Првиот линк кој го постира, не нуди никакви докази или факти, а нуди само заклучок од авторот на текстот дека масонството е окултно, а Пиел лаже во своите дела... интересно е што не нуди никаква поткрепа за своите тврдења, никаков факт или доказ.
Има еден цитат:
Masonry declares the same:
Jesus of Nazareth had attained a level of consciousness, of perfection, that has been
called by various names: cosmic consciousness, soul regeneration, philosophic initiation,
spiritual illumination, Brahmic Splendor, Christ-consciousness.

Вакво нешто нема во масонството. Ниту се спомнува директно Исус, ниту се спомнува Браманска традиција, ниту Христо-свесност... Едноставно нема такво нешто, никаде во ритуалот, во церемонијата, во ниеден степен, во ниеден орден.
Патем - New Age, нема никаква врска со масонството. Напротив, премногу се различни. Масонството е доста конзервативно во однос на моралните вредности, за разлика од New Age движењето. Тоа што има масони кои имаат деистички и гностички пристап до верата - тоа си е нивни личен избор, но не е карактеристика на целото братство.

За симболите, вториот линк - кој од тие симболи е окултен?! Да, сите симболи имаат разно значење, но не сум сигурен дека потполно го разбираш значењето на поимот Окултно. Во масонството нема окултизам, не постои верување дека некој од овие симболи има некаква моќ, ниеден од тие симболи не служи за повикување на некакви виши сили, или за било какви функции од тој вид. Симболите имаат поучна природа - се користат за преку нив да се даде морална поука за нешто, да се насочи вниманието кон нешто.
Се разбира - ако ги гледа човек од кабалистичка гледна точка, сигурно ќе најде некаква друга позадина во тие симболи, како што впрочем може да се најде во крстот, во секоја една икона и секоја една црква... но тоа не значи дека е тоа така.
Сликата на втората страница (ако зборуваме за истата), не е официјален знак во масонството, а е уметничка интерпретација на многу симболи и елементи. Сепак - и како таква - нема ништо окултно во неа.

Колку до Пајк - како што реков - никаде не го напаѓа, ниту исмева Христијанството. Има доста различен став за Христијанството од мене, но сепак - тој не е православен, ниту пак има потреба да биде, и тоа си е негова работа. Што треба - секој автор кој не е православен да не го читам и да не го почитувам?! Па така 90% од светската литература и филозофија треба да се анатемоса, само затоа што има различен став од нашиот.

Третиот линк ми е еден од омилените, редовно го посетувам. Нешто за да се посмеам, нешто за да видам колку се глупости има по светов...
Еве на пример ми падна во очи приказната за Кени Ноје. Никаде на друго место освен на антимасонски страници и на Википедија (која како извор ги наведува истите анти-масонски страници), не можам да најдам дека бил масон. Но - да претпоставиме дека бил. Ако е точно - тогаш тој бил исклучен од ложата веднаш по првиот криминал за кој е осуден!
Било кој човек со криминално минато не може да стане член на ложата. Било кој член кој е осуден кривично (освен ако не е политичка осуда во недемократско општество, а не криминална) се исфрла од братството веднаш. Тоа е меѓународно правило.

Да заклучиме (бидејќи многу долг стана постов) - во масонството нема окултизам. Доколку некои членови практикуваат окултни ритуали надвор од ложата - тоа си е нивна работа и дел од нивното верување. Во ложата не постои такво нешто.
И - како и до сега - ниеден доказ во поткрепа на спротивното.



Vekje zapochnuvam da se somnevam i vo tvoeto masonstvo od tret stepen! Pa, ne mora chovekot da e mason, za da znae shto e oklutizam! Tuku, ne mi e jasno vrz koja osnova gi donesuvash svoite zakluchoci? Koga vekje si dozvoluvash da govorish vo imeto na seta masonerija, i svoeto mislenje da go stavash nad svedoshtvoto na poraneshni masoni od 33 stepen, barem izjasni se, na koja masonska lozha i pripagjash?

Ti da si hristijanin, nemashe da gi brishesh moite hristijanski postovi, koishto sodrzhea ne samo validni informacii, tuku i citati od Evangelieto. Tvoeto choveshtvo i "hristijanstvo" se poznava po tvoite dela. Pa, da, vie - masonite ste mnogu chovechni humanitarci! No, tolerancijata kon sektite, ni sluchajno ne mozhe da bide ljubov za chovekot, bidejki e ramnodushnost kon spasenieto na chovechkata dusha. Imeno, sektite im go odzemaat na lugjeto pravoto na sloboden izbor, zatoa shto gi voveduvaat vo svoite redovi preku laga i izmama, i gi vodat kon pogibel na dushata, vetuvajki im spasenie, dodeka so razni metodi go kontroliraat nivnoto soznanie.

Ne znaev deka vo masonskite lozhi ima i megjunarodni pravila. Ti blagodaram za informacijata! A komu raskazhuvash deka srede masonite nema kriminalci?


http://www.youtube.com/watch?v=l3rZmreRk2w&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=9g1UtFDytfk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=xFX2FnYvBSI&feature=related

Изменето од Asya - 15.Ноември.2008 во 08:40
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 08:45
Јас уште на почетокот кажав јасно и читко - член сум на Големата Ложа на Канада, во Провинцијата Онтарио (живеам во Канада). Неколку пати го имам повторено.
Не зборувам од името на целата масонерија. Ниеден масон нема право да зборува од името на целата масонерија - дури и Пајк кога ја пишувал книгата, го правел тоа само и единствено од свое лично име. Ама и тоа го објаснив веќе - само што некој не чита...
Колку до сведоштвото на "бивши масони од 33та степен" за некаков окултизам во масонството се чисти глупости. Такво нешто нема. Освен тоа - не сум слушнал до сега некој кој е во советот на 33-ти степен да напуштил. Со оглед на тоа што членовите на 33ти степен во секоја јурисдикција се познати, за тоа ќе се знаеше. Сите такви извори се од доста сомнителни сајтови кои не нудат ништо во поткрепа. Веднаш можеш да видиш дали некој навистина го познава масонството или не, кога ќе почне да ти збори за фамозниот 33ти степен и како дека таму се открива некоја вистина... тогаш ти е јасно дека зборуваш со лаик.
Колку пати да повторам дека 33-тиот степен е административен, тоа е почесна титула, а не ритуална.

А за твоите постови - тоа е во друг форум! Ако го прочита првиот пост тука, ќе видеше дека темава намерно ја отворив тука, за да нема непотребни обвинувања дека како модератор влијаам на нејзиниот тек.
Инаку - твоите постови не беа избришани заради информациите кои ги содржеа, а заради твојата нетолерантност и навредлив однос кон секој што не размислува идентично со тебе. Тоа - на форумов не е дозволено!

Во ложите има правила кои важат во цел свет, тоа се таканаречените Landmarks, кои основата ја имаат во уставот направен од Андерсон во 1723-та година. Потоа, секоја Голема Ложа си има свој устав, кој пред се се базира на тие Landmarks (жалам - не го знам македонскиот термин за ова), а понатаму, секоја ложа има свој правилник (by-laws). Тоа се прави затоа што има работи кои се универзални за сите масони во целиот свет - и се доста општи, основни правила, кои на некој начин гарантираат дека ложата е регуларна и дека работи на истите принципи и се залага за истите вредности како сите останати (заради нарушување на тие принципи, Големиот Ориент на Франција е исклучен од меѓународното братство и не е признат), но има и работи кои се специфични за соодветната земја, и се разбира - за соодветната ложа.

Линкот кој го пушти нема никаква врска со масонството. Претежно се однесува на Skull&Bones, тајна организација, која по никаков начин не е поврзана со масонството. Ама и тоа го објаснив, и за пореден пат докажуваш не само дека не читаш, ами дека немаш најосновни познавања за оваа тема...
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 08:52
Сега ги погледнав и другите два линка.
Вториот нема врска со масонството повторно, зборува за некакви теории на заговор, кои по никаков начин не се врзани со ова за кое зборуваме.
Третиот линк е повторно неврзан со масонството, затоа што идејата за Бафомет во масонството потекнува од немасони, а не од масони. Односно - такво нешто нема и не постои.
Ѕвездата Деница, освен што се користи како опис на паднатиот ангел (ѓаволот), се користи и во позитивен контекст во Библијата... погледни го Второто Петрово Послание:
19 И така имаме поцврсто пророчко слово; а вие правите добро што внимавате на него, како на светило што свети во темно место, додека не осамне денот и Деница засвети во вашите срца.

Што значи, тезата на почетокот на видеото дека ѕвездата го означува само ѓаволот... е анти-христијанска пред се. Освен ако некој мисли дека Петар тука зборува дека ѓаволот треба да свети во срцата на верниците... што не мислам дека е случај, нели?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 09:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас уште на почетокот кажав јасно и читко - член сум на Големата Ложа на Канада, во Провинцијата Онтарио (живеам во Канада). Неколку пати го имам повторено.
Не зборувам од името на целата масонерија. Ниеден масон нема право да зборува од името на целата масонерија - дури и Пајк кога ја пишувал книгата, го правел тоа само и единствено од свое лично име. Ама и тоа го објаснив веќе - само што некој не чита...
Колку до сведоштвото на "бивши масони од 33та степен" за некаков окултизам во масонството се чисти глупости. Такво нешто нема. Освен тоа - не сум слушнал до сега некој кој е во советот на 33-ти степен да напуштил. Со оглед на тоа што членовите на 33ти степен во секоја јурисдикција се познати, за тоа ќе се знаеше. Сите такви извори се од доста сомнителни сајтови кои не нудат ништо во поткрепа. Веднаш можеш да видиш дали некој навистина го познава масонството или не, кога ќе почне да ти збори за фамозниот 33ти степен и како дека таму се открива некоја вистина... тогаш ти е јасно дека зборуваш со лаик.
Колку пати да повторам дека 33-тиот степен е административен, тоа е почесна титула, а не ритуална.

А за твоите постови - тоа е во друг форум! Ако го прочита првиот пост тука, ќе видеше дека темава намерно ја отворив тука, за да нема непотребни обвинувања дека како модератор влијаам на нејзиниот тек.
Инаку - твоите постови не беа избришани заради информациите кои ги содржеа, а заради твојата нетолерантност и навредлив однос кон секој што не размислува идентично со тебе. Тоа - на форумов не е дозволено!

Во ложите има правила кои важат во цел свет, тоа се таканаречените Landmarks, кои основата ја имаат во уставот направен од Андерсон во 1723-та година. Потоа, секоја Голема Ложа си има свој устав, кој пред се се базира на тие Landmarks (жалам - не го знам македонскиот термин за ова), а понатаму, секоја ложа има свој правилник (by-laws). Тоа се прави затоа што има работи кои се универзални за сите масони во целиот свет - и се доста општи, основни правила, кои на некој начин гарантираат дека ложата е регуларна и дека работи на истите принципи и се залага за истите вредности како сите останати (заради нарушување на тие принципи, Големиот Ориент на Франција е исклучен од меѓународното братство и не е признат), но има и работи кои се специфични за соодветната земја, и се разбира - за соодветната ложа.

Линкот кој го пушти нема никаква врска со масонството. Претежно се однесува на Skull&Bones, тајна организација, која по никаков начин не е поврзана со масонството. Ама и тоа го објаснив, и за пореден пат докажуваш не само дека не читаш, ами дека немаш најосновни познавања за оваа тема...


Kakov mason si ti, ako ne go razbirash simbolizmot na organizacijata, na koja shto i sluzhish. Na oficijalnata stranica na Golemata Lozha na Kanada, pishuva deka masonstvoto e nachin na zhivot, no ti prodolzhuvash da tvrdish deka ednovremeno si mason i pravoslaven hristijanin! Ili, imash dva zhivota?! Jas dostaviv dovolno mnogu linkovi, koishto sodrzhat realni fakti, so objasnuvanje za simbolizmot na masonstvoto, no ti gi ignorirash i prodolzhuvash da ja raskazhuvash svojata prikazna, kako prethodno da si programiran. Site masonski lozhi i drugi tajni opshtestva se povrzani. A postojat i klubovi, kako Kiwanis i Rotary, koishto ne se masonski organizacii, no preku nivnite "humanitarni" i "dobrotvorni" akcii i proekti, potencijalnite zhrtvi vleguvaat vo slobodnata masonerija. Za tvoja informacija, Skull&Bones e masonska organizacija. Slobodnata masonerija, pokraj lozhi, ima i drugi raznorazni organizacii, od svetski banki do uchilishta za veshterki. Na masonite so ponizok stepen, kako i vo drugite okultni i sektantski organizacii, koishto se ustroeni piramidno (piramidata ne e badijala masonski simbol), ne im e otkriena seta vistina, nitu smeat da prisustvuvaat na masonskite sluzhbi, kade shto se izvrshuvaat satanisticki rituali. Koga masonskite lozhi ne bi bile satanski, ne bi sodrzhele ni satanistichki simboli. "Baba lazhe, a rog ne lazhe"!

Изменето од Asya - 15.Ноември.2008 во 09:20
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 09:47
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Сега ги погледнав и другите два линка.
Вториот нема врска со масонството повторно, зборува за некакви теории на заговор, кои по никаков начин не се врзани со ова за кое зборуваме.
Третиот линк е повторно неврзан со масонството, затоа што идејата за Бафомет во масонството потекнува од немасони, а не од масони. Односно - такво нешто нема и не постои.
Ѕвездата Деница, освен што се користи како опис на паднатиот ангел (ѓаволот), се користи и во позитивен контекст во Библијата... погледни го Второто Петрово Послание:
19 И така имаме поцврсто пророчко слово; а вие правите добро што внимавате на него, како на светило што свети во темно место, додека не осамне денот и Деница засвети во вашите срца.

Што значи, тезата на почетокот на видеото дека ѕвездата го означува само ѓаволот... е анти-христијанска пред се. Освен ако некој мисли дека Петар тука зборува дека ѓаволот треба да свети во срцата на верниците... што не мислам дека е случај, нели?


Da be, se nema vrska so masonstvoto, zatoa shto ti imash nekakva vrska, iako ne mozhesh da objasnish shto oznachuvaat masonskite simboli!

II Petrovo poslanie (1:19), se odnesuva na Vtoroto Prishestvie na Hrista, t.e. apostolskoto svedoshvo gi potvrduva prorochite zborovi i ni pokazhuva kako da gi tolkuvame. Vo Biblijata, utrinska dzvezda Denica e Hristos. A nekogashniot Bozhji angel Denica ili Lucifer -nosach na svetlinata (lat.), nema vrska so utrinskata dzvezda Denica, koja e metafora za Hristovata svetlina, i nikogash ne se koristi kako nekakov opis za padnatiot angel, koj po svojot pad gi izgubil Bozhjite blagodati i stanal otpadnik (sotona) i gjavol (klevetnik), bidejki klevetel protiv Boga i zabludil drugi angeli, koi po padot stanale besovi - zli duhovi.

Ochebinjno, ti hristijanstvoto go razbirash kolku i masonstvoto, zatoa pri seta upornost da go dokazhesh svoeto znaenje, pravish turlitava!

Изменето од Asya - 15.Ноември.2008 во 09:56
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 17:38
Gospodin Zidarski kje ve zamolam za vash komentar
Sir Francis Bacon,avtorot na New Atlantis (1627), veruvashe deka so vospostavuvanje na nova imperija na Amerikansko tlo (nova Atlantida) - kje se ostvari Golemiot Plan na Masonite koj bil napushten so propasta na Atlantida vo antichkite vreminja. Golemiot Plan od toa vreme vkluchuvashe Masonski tajni za izgradba na Edna Svetska Vlada. Toa e najvazznata tajna na Masonstvoto vo korelacoja so propasta na Atlantida i efektite vrz tajnoto opshtestvo poradi taa propast.
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 19:26
Антони - ова се лични толкувања.
Бејкон навистина верува дека во Америка ќе се формира нова Атлантида, но никаде не спомнува во делата свои дека е тоа масонска држава или една светска влада. Иако бил масон, сепак, никаде не вели такво нешто.
Тоа за кое Бејкон зборува (ако ги разгледате неговите дела, наместо прераскази и толкувања), е формирање на идеална држава (тоа е значењето на поимот Атлантида - совршено општество). Во тоа време, не е единствениот кој се залага за такво идеално општество. Бидејќи во Европа се зачнува идејата за рамноправно општество, но е сеуште далеку од неговата реализација преку револуциите од 18ти век, многу од современиците на Бејкон сметаат дека во Новиот Свет може да се реализира тоа идеално општество.
Иако - ако убаво се разгледа идејата на Бејкон за идеално општество, би била доста далеку од денешните критериуми за идеал, но сепак, за своето време било доста напредна идеја.
Најмногу со ваквата теза (за Атландита и масонската држава) се занимаваат Најт и Ломас, но и неколкумина други автори масони. Искрено - овие двајца не се многу на почит во масонските кругови, токму заради тоа што се што пишуваат базираат на лични претпоставки и желби, а ништо на факти и докази. Дури мислам дека и во книгата на Бригиски се спомнува нешто вакво (не се сеќавам точно, можеби грешам), но повторно - тоа е прерасказ на туѓо разбирање во врска со ова и не се потпира врз никакви факти.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 19:30
Асја - во Петровото послание - Ѕвездата Деница го означува Исус, го означува новиот почеток, ја означува врвната посветеност, доаѓањето на светлината Божја.
Затоа и реков - не може да се каже автоматски дека ѕвездата Деница е сатанистички симбол, иако токму во таков контекст се спомнува во Исаија. Јас многу добро ја познавам оваа проблематика, очигледно ти не правиш доволно добра справка.

Да, масонството е начин на живот. Апсолутно се согласувам со тоа. Веќе го објаснив на претходните страници.
А со мешањето на Ротари, Киванис, Skull&Bones и слични на еден куп - само покажуваш колку разбираш од темава.
Информирај се за најосновните работи првин, после ќе дискутираме...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 19:45
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Асја - во Петровото послание - Ѕвездата Деница го означува Исус, го означува новиот почеток, ја означува врвната посветеност, доаѓањето на светлината Божја.
Затоа и реков - не може да се каже автоматски дека ѕвездата Деница е сатанистички симбол, иако токму во таков контекст се спомнува во Исаија. Јас многу добро ја познавам оваа проблематика, очигледно ти не правиш доволно добра справка.

Да, масонството е начин на живот. Апсолутно се согласувам со тоа. Веќе го објаснив на претходните страници.
А со мешањето на Ротари, Киванис, Skull&Bones и слични на еден куп - само покажуваш колку разбираш од темава.
Информирај се за најосновните работи првин, после ќе дискутираме...



Utrinskata dzvezda Denica e metafora, a ne geometriska figura.

Isto taka, hristijanstvoto e zhivot, no ti prodolzhuvash so svoite besmislici. Znachi, ako si mason ne mozhe da bidesh hristijanin, i obratno: ako si hristijanin, ne mozhe da bidesh mason. No, ti si neshto iskluchitelno, edinstven chovek so dva zhivota, koj ednovremeno mozhe da zhivee kako mason i hristijanin. Daj, bidi seriozen!

Inaku, nema potreba jas neshto da dokazhuvam, bidejki masonskiot simbolizam svedochi sam za sebe. Faktite potvrduvaat deka ti ne si dovolno informiran za masonstvoto ni za hristijanstvoto, bidejki sam si protivrechish.

Изменето од Asya - 15.Ноември.2008 во 19:51
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 21:02
Јас истото го велам - дека Ѕвездата Деница е метафора. Ѕвездата во масонството го има истото значење и објаснување кое го има Ѕвездата во Петровото Послание.
Христијанството е живот, точно. И по никаков начин не се исклучува взаимно ниту со масонството, ниту со било кое друго граѓанско здружување.
Има милиони христијани кои се масони. Некои од нив многу познати - пример од минатото - масон бил првиот бугарски егзарх, Јосиф.
Колку до симболизмот - точно, сведочи сам за себе. До сега, не посочи ниеден пример на симболизам кој е окултен, или на било каков начин анти-христијански...
Наместо да зборуваш општи муабети - дај конкретни примери, конкретни симболи. Само прво увери се дека навистина ги разбираш доволно самата и дека ти е јасно што точно значи окултно.
Односно мојата информираност - нека фактите да зборуваат...
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.