IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 62>
Автор
Порака
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 13:40
Еве едно писмо од Алберт Пајк од 15 август 1871 година изложено пред 7-8 години во Британскиот музеј:

„Ние ќе ги оставиме нихилистите и анархистите да прават како што сакаат; ќе провоцираме насилствен општествен пад кој со целиот ужас ќе им ги покаже на луѓето последиците од апсолутниот атеизам и раѓањето на жестокоста и крвавите безредија. По тоа граѓаните принудени да застанат против малцината револуционери - ќе ги искоренат тие рушители на цивилизацијата. Луѓето кои се побожни, кога ќе бидат разочарани од христијанството и останаи без ориентација, ќе бараат некаков нов идеал без да знаат кого или што боготворат. Дури тогаш ќе бидат созреани да ја примат вистинската светлина преку веста за чистото учење на Луцифер кое ќе го предадеме на општеството. Веста ќе се појави после раѓањето на општото реакционерно движење претходено од своевремното уништување на христијанството и атеизмот. Треба на толпата да и го кажуваме следното:
„Ние го почитуваме бог но го боготвориме нашиот бог без суеверија“ На вас на вишите генерални инструктори ќе ви кажеме што треба да повторувате пред браќата од 32, 31 и 30 степен....Зидарската религија треба да биде зачувана во чистота на луциферијанската доктрина од сите нас посветените во високите степени...Луцифер е бог..за жал и Адонај е бог. Бидејќи по вечниот закон нема светлина без сенка, убаво без грозно и бело без црно...Апсолутното можеда постои единствено во лицето на две божества - темнината служи за позадина на светлината
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 21:28
Токму за ова зборувам. Ако го прочита линкот кој го поставив претходно, ќе видиш дека ова писмо, наводно е изложено во Британскиот музеј, не пред 7-8 години, туку во 1925-та година. Проблемот е што освен (наводно!) Кардиналот Родригез од Сантијаго во Чиле, никој друг, никогаш не го видел ова писмо во Британскиот музеј. Едит Милер пишува дека постоела таква кореспонденција, но самата потврдува дека не ја видела во живо. Вилијам Гај Кер, кој многу опширно пишува на оваа тема, ги базира своите тврдења единствено и само на мислењето на Кардиналот Родригез.
Ако вакво писмо постоело во Британскиот Музеј, тогаш би било каталогизирано - како и секој друг предмет кој некогаш влегол во музејот. Самиот музеј тврди дека таков предмет никогаш немал, ниту пак бил изложен (потврда има на линкот кој го поставив).
Патем... Пајк има многу јасен став во врска со Луцифер, изнесен во неговите книги, и ваквите тврдења од писмото се апсурдни. Пајк сепак бил Христијански свештеник.
Do what is right, come what may...
Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 23:26
Пак е изложено во 2003 година и го имаат видено уште двајца...........покрај гореспоменатиот кардинал.. биди сигурен во оваа.........
Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 23:36
за ова понатаму нема да зборам.........ако сакаш ќе продолжиме на лични пораки......

Друго сакам да те прашам.....
Закон за Резонанца.....што е тоа?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2011 во 07:23
Originally posted by K1nm23 K1nm23 напиша:

Пак е изложено во 2003 година и го имаат видено уште двајца...........покрај гореспоменатиот кардинал.. биди сигурен во оваа.........

Рекла-казала муабети не ме интересираат особено. Ако било изложено во 2003-та, треба да има некаква референца во Британскиот Музеј, запис некаде, напис во весници, било што... такво нешто не постои - затоа што писмата не постојат. Во тоа сум сигурен - а кога ќе се приложи доказ за спротивното, тогаш ќе разговараме на темава.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2011 во 07:28
Originally posted by K1nm23 K1nm23 напиша:

за ова понатаму нема да зборам.........ако сакаш ќе продолжиме на лични пораки......

Друго сакам да те прашам.....
Закон за Резонанца.....што е тоа?

Не можам да се занимавам со тоа по лични пораки - во секој случај - темава не гледам причина да не се води јавно тука.
Закон за резонанца? Идеја дека функционира таканаречениот "закон за привлекување", односно (најпросто објаснето) - дека ако човек мисли лоши мисли, лоши работи му се случуваат, и обратно, ако мисли добри мисли, дека добри работи му се случуваат - т.е. дека самите го привлекуваме тоа што ни се случува.
Лично не сум приврзаник на таа теорија...
Во секој случај - нема апсолутно никаква врска со масонеријата - така што нема зошто тука да се дискутира за тоа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
K1nm23 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K1nm23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 00:31
Бетонски....појма немаш ти од масонството.........џабе си член.......мислев дека знаеш нешто повеќе......ама врска немаш......понатамошен разговор со тебе е беспредметен.....инаку писмата постојат...постои и писмо до Мацини....
Јас знам........ама ти никогаш нема да дознаеш...

Поздрав.......
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2011 во 09:16
Каде е тоа писмо? Зошто Британскиот Музеј нема такво писмо во својата картотека, ако таму било изложено? Зошто нема ниеден напис никаде во медиуми, интернет, било каде - дека такво писмо било изложено во 2003-та година?
Едноставни прашања се ова...
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 22:41

Imam prasanje do zidarski:

 Dali vo predizborna kampanja (na pr.koga se slucuva da za edno isto mesto se borat masoni od razlicni partii) e dozvoleno da se napagjaat i kazuvaat navredlivi raboti eden za drug?

Pozdrav !

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Astrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 532
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2011 во 18:08
Ако се чита онаа што членот Зидарски го пишувал Масонството му доаѓа како еден вид на Кантри Клуб.
Дали е тоа навистина така или се сервира само како готов оброк од конзерва?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2011 во 01:04
Originally posted by Astrid Astrid напиша:

Ако се чита онаа што членот Зидарски го пишувал Масонството му доаѓа како еден вид на Кантри Клуб.
Дали е тоа навистина така или се сервира само како готов оброк од конзерва? Sigurno Masonstvoto  ne e tolku ednostavno kako Kantri Klub  .

A od druga strana i Masonite se samo lugje, sto si mislis ti ?

Sigurna e edna rabota- deka ne mozes da ja doznaes vistinata od nekoj sto ne e clen na Masonerijata.

Se nadevam deka ke dobijam odgovor na moeto prasanje sto go postaviv pogore od Zidarski ili od Somoteitbe. Pozdrav do dvajcata !


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2011 во 22:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Imam prasanje do zidarski: Dali vo predizborna kampanja (na pr.koga se slucuva da za edno isto mesto se borat masoni od razlicni partii) e dozvoleno da se napagjaat i kazuvaat navredlivi raboti eden za drug? Pozdrav !

Еден масон, доколку навистина ги почитува принципите на масонеријата - нема да кажува навредливи работи за никого. Што се однесува до напаѓање - зависи што подразбираш под тој термин.
Да речеме кандидатот А е член на партија со лева ориентација, која се залага за повисоки даноци, но поголема социјална ангажираност на државата, поефтини и посеопфатни државни услуги, поголема контрола на пазарот, регулирање на банкарскиот сектор, итн. Кандидатот Б е член на партија со десна ориентација и се залага за пониски даноци, помала администрација, дерегулирање на банките, слободен пазар без државна контрола, итн.
Ако кандидатот А ги напаѓа вредностите за кои се залага кандидатот Б - не гледам никаков проблем, тоа се политичко-економско-социјални принципи, на кои секој има право. Но... ако кандидатот А го напаѓа кандидатот Б заради лични работи, му се меша во приватниот живот и во семејството - тогаш тоа не доликува никому, најмалку на еден масон. Прашањето е исто - дали ако кандидатот Б има валкани работи во приватниот живот кои може да се нападнат, е вистински масон.
Така што МОЕ мислење е дека еден масон, не треба да си дозволи да се спушти на такво ниско ниво, без разлика дали неговиот опонент е масон или не.
Идејата дека политиката е валкана работа - е идеја промовирана од валкани политичари! Таквите квази политичари, толку усилено се трудат да докажат дека политиката е валкана, што на сила создаваат убедување дека тоа не е место за чесни луѓе. На тој начин - чесните луѓе се откажуваат од занимавање со политика затоа што се чесни и не сакаат да се занимаваат со валкани работи, и во неа остануваат само валканите. Политичката состојба во Македонија е типичен пример за ова. Реално - политиката е таква каква што политичарите ќе ја направат. Ако чесни луѓе бидат избрани, и останат чесни и покрај можностите кои им се нудат - тогаш и политиката ќе биде чесна.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2011 во 22:52
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Astrid Astrid напиша:

Ако се чита онаа што членот Зидарски го пишувал Масонството му доаѓа како еден вид на Кантри Клуб.
Дали е тоа навистина така или се сервира само како готов оброк од конзерва?
 Sigurno Masonstvoto  ne e tolku ednostavno kako Kantri Klub  . A od druga strana i Masonite se samo lugje, sto si mislis ti ? Sigurna e edna rabota- deka ne mozes da ja doznaes vistinata od nekoj sto ne e clen na Masonerijata. Se nadevam deka ke dobijam odgovor na moeto prasanje sto go postaviv pogore od Zidarski ili od Somoteitbe. Pozdrav do dvajcata !

Масонството воопшто не е кантри-клуб. Кантри-клубовите се пред се место за бизнис соработка, без никаков духовен елемент. Во масонските ложи, духовната надградба е од првичен интерес и е основа на нивното постоење.
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2011 во 23:18

 Mnogu jasno obrazlozeno od tvoja strana brate ( vo Hrista ) Zidarski .

Ti blagodaram na odgovorot. 

 Pozdrav !  да
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5758596061 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.