IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657 62>
Автор
Порака
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 15:18
zidarski имам препорака за тебе, секако она што можеби прво ќе ти дојде прво при размислување ако го разгледаш сајтот, а можеби ако му пишеш на човекот, но напомени му дека си масон, верувам дека не си човек кој едноставно отфрла туку така, туку дека си човек кој знае да размислува. Не знам, можеби веќе си слушнал за човекот, ако не, дај му шанса, ако не друго можеби ќе научиш нешто повеќе. www.cuttingthroughthematrix.com . Би ти препорачал да ги ислушаш малце по малце блурбо-вите... И искрено се надевам дека ќе добијам мислење твое што мислиш за човекот, секако не одма, разгледај, ислушај, колку време мислиш дека ти треба, па тогаш. Не отфрлај туку така. Поздрав!

Изменето од mmomirovski - 27.Април.2010 во 15:18
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 09:15
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 23:59
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Kniga za Masonite



Bravo mungos80 za knigata да
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 02:01
Povelete i drug pat
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2010 во 02:01
Ама симбологијата, езоторерична... Најдоле четврта десно спрема лево.. Пентаграм. Прва страница, масонскиот знак, шестарот го претставува машкото, линијарот женското Г-то Generated - или генерира перфектен човек бесполов The Bee(Пчелата - работничка). Малце да ни кажете на пример за Месечината која го претставува хаосот додека изгревањето на сонцето, редот кој го носи. Кој сте вие сега, носителот на редот стварајќи го хаосот или? :) Ordo ad Chao :) Потоа можеби за кучешката звезда сириус која е до ловецот Орион... Во Египет насабајле најпрвин (во зима беше така?)излага сириус(или орион беше) која го претставува ученикот, и додека сонцето Учителот, и секако ученикот успева да го победи учителот, да го надмудри, бидејќи секако нели излегува пред сонцето. Страница 8, братска љубов, ви се молам, малце дрзок ќе бидам, али тоа оние најдоле да ги л'жете, што ги користите. Али ај за столбовите и земјината топка и хороскопските знаци у друга прилика . Страница 8 - Тајна организација - кодирани знаци и слично - Ќе ве упатам од Троцки - Мојот живот(My Life) да ја прочитате. Страница 10 окото- мислам нема потреба да се објаснува многу окото кое гледа се(на кое не може да му избега ништо) :) Страница 14, неизбежната пирамида и мачевите. Тука може лесно да го видите влијанието на масонството во комунизмот(социјалзмот), на што ве потсетува петокраката, на земјата, воздухот,оганот, водата, и чив дух ?!? :) Голем чекор нанапред(страници во конкретниот случај), страница 29, и моето омилено As Аbove so Below и секако коцките, црно-бели - и лошото и доброто во Вашиот(нашиот на Тие неиницираните) живот ние го контролираме со правото секако. И секако на крај има едно слободен 33ти степен да ме поканите, дека почесно ви е тоа, ако го побарам, ќе ме избркате одма, што да правам, морам да си ја кажам желбата(Ова не се рачуна како прашано зошто на глас само размислував) :)

Поздрав до Големиот Архитект, на оној од филмот Матрикс мислев


У друга прилика повеќе :)
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2010 во 03:32
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Ама симбологијата, езоторерична... Најдоле четврта десно спрема лево.. Пентаграм. Прва страница, масонскиот знак, шестарот го претставува машкото, линијарот женското Г-то Generated - или генерира перфектен човек бесполов The Bee(Пчелата - работничка). Малце да ни кажете на пример за Месечината која го претставува хаосот додека изгревањето на сонцето, редот кој го носи. Кој сте вие сега, носителот на редот стварајќи го хаосот или? :) Ordo ad Chao :) Потоа можеби за кучешката звезда сириус која е до ловецот Орион... Во Египет насабајле најпрвин (во зима беше така?)излага сириус(или орион беше) која го претставува ученикот, и додека сонцето Учителот, и секако ученикот успева да го победи учителот, да го надмудри, бидејќи секако нели излегува пред сонцето. Страница 8, братска љубов, ви се молам, малце дрзок ќе бидам, али тоа оние најдоле да ги л'жете, што ги користите. Али ај за столбовите и земјината топка и хороскопските знаци у друга прилика . Страница 8 - Тајна организација - кодирани знаци и слично - Ќе ве упатам од Троцки - Мојот живот(My Life) да ја прочитате. Страница 10 окото- мислам нема потреба да се објаснува многу окото кое гледа се(на кое не може да му избега ништо) :) Страница 14, неизбежната пирамида и мачевите. Тука може лесно да го видите влијанието на масонството во комунизмот(социјалзмот), на што ве потсетува петокраката, на земјата, воздухот,оганот, водата, и чив дух ?!? :) Голем чекор нанапред(страници во конкретниот случај), страница 29, и моето омилено As Аbove so Below и секако коцките, црно-бели - и лошото и доброто во Вашиот(нашиот на Тие неиницираните) живот ние го контролираме со правото секако. И секако на крај има едно слободен 33ти степен да ме поканите, дека почесно ви е тоа, ако го побарам, ќе ме избркате одма, што да правам, морам да си ја кажам желбата(Ова не се рачуна како прашано зошто на глас само размислував) :)

Поздрав до Големиот Архитект, на оној од филмот Матрикс мислев


У друга прилика повеќе :)



mmomirovski , zboruvas kako da si bil clen na masonite 100 godini i deka se znaes sto e i kako e.

Dodeka ne se informiras od samiot izvor na informacii, najdobro e da si kutis i da ne iznesuvas pausalni dezinformacii od sajtovi i knigi od lugje sto veruvaat vo svetski zagovori, vonzemjani i slicno.

Pogledni go samo spisokot na lugjeto koi bile slobodni zidari, pobozni lugje  i lugje so integritet ,lugje koi se dvigateli na nasata civilizacija. Zarem tie se losite momci ?

Se nadevam nema da go sfatis mojot post so losa namera. Pozdrav!
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2010 во 16:23
Кралу Давиде, ако баба лаже, масон од 32 степен сигурно не!
(Освен ако не мислиш дека и они зборуваат за теории нна заговори или нешто слично)

Како за пример што зборував за звездата сирис односно за кучешката звезда негде отпрлика започнува од 43 минути до 50 минута, овде во третиот дел од документарецот(истото го има и во вториот дел само во скратена верзија), лично би препорачал да ги изгледаш сите три дела, од Sir Francis Bacon преку Алберт Пајк и така натаму сите ги имаш... Ваши зборови, не мои! Сега ќе се вратам на книгата, на страница 14 пишува, цитирам "Регуларната слободна мосонерија е секуларна организација се луѓе во кои веруваат." Тоа се вика класична игра на зборови, додека читателот треба да мисли дека дека луѓето кои членуваат се религиозни луѓе од различни религии, тогаш како може на страницата на македонската ложа пишува дек Г претствува ГосподГоспод. Како е возможно секуларна организација, да верува во повисака сила? Значи јас немам ништо против тоа, но едно со друго многу е контрадикторно! Што се однесува до тајните знаци, убаво си напишав прочитај ја од Троцки My life(Мојот живот) и многу убаво ќе прочиташ како од Русија до Мексико стигнал единствно со помош на тајните масонски знаци, кодови и така натаму, он самиот си кажува дека он се придружил во слободното зидарство и дека сите главни комунсти биле масони, апсолутно ништо не измислувам, каде што можеш да го видиш влијанието на масоноство врз комунзмот, не треба да си нешто многу интелегентен за да сватиш од каде доваѓа петокраката! Исто објаснување на грбот на ложата ќе го најдеш на горенавединиот линк вселеnата, сонцето, небото, земјата, 2+2 = 4, не е нешто многу тешко. Пентаграмот односно, козата на Хермес Трисмегитус или Бафомет - или попознат како Луцифер - Алберт Пајк - Морал и Догма и book of the words.
Еве ти уште еден линк каде ваш брат си кажува кој е доблесниот
луцифер. Ваши браќа масони од 32 степен и нагоре цитирам и кажувам, не измислувам и вадам ништо мое! Или можеби зборам за теории на заговори за As above so below? Мислам си доволно интелегентен кога ќе ти кажам дека ако стоиш на една страна од пирамидата, не можеш да ја видиш другата страна. Или ако сакаш упростено, левата рака не знае што прави десната.

П.С. Веќе кога сме кај терминот "Теорија на заговор" малце за психо-лингвистика би ти препорачал да прочиташ, а посебно да истражиш за тависток институтот.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2010 во 18:44

 Kako prvo, jas ne sum sloboden zidar gospodine mmomirovski.

No, jas ja  sakam vistinata pred se, pa zatoa ke kazam nekoi raboti sto jas gi znam.

 Kako vtoro, znam za citatite za Lucifer koi protivnicite na masonite gi vadat od kontekst , toa se odnesuva posebno za knigata na Albert Pajk,Moral i Dogma,  vo  koja licno jas go vidov citatot kade sto Pajk se izrazuva za Lucifer vo negativna smisla, a protivnicite na masonite go izvrtuvaat demek toj go velica Gavolot, ne citajki do kraj sto saka da kaze pisatelot.

Kako treto, sakav da kazam vo mojot prethoden  post deka tvoite izvori se antimasonski i ne moze da ocekuvas realno glediste i pozitivna ocenka od lugje sto baraat senzacii i sakaat da zarabotat golemi pari pisuvajki na temi kako sto se svetski zagovori, alternativni istorii , vonzemjani ...


Vidi ja listata na poznati masoni, pa ke vidis kolku tie lugje  pridonele vo naukata, umetnosta, medicinata, obrazovanieto itn. Povekjeto vodecki iminja vo ovie oblasti  bile masoni.

Ima edna lista od zidarski vo prethodnite strani na poznati masoni.

 Znaci, dobro e da se informiras izvorno od masonski knigi , da ja slusnes i drugata strana, pa posle da doneses zaklucok.

Pozdrav !




Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2010 во 16:23
Кралу Давиде, нема потреба од формално обраќање.

1. Не е само Алберт Пајк туку и многу други високи масони од 32 степен во денешено време истото го кажуваат(како за пример ти напишав линк да видиш и да слушнеш)

2. Ме интересира кој се тие антимасонски книги што ти ги кажав. Можеби, Троцки е анти-масонски настроен, од кога тоа? Или можеби веб страницата на Големата Ложа на Македонија е анти-масонска или нивната книга е анти-масонска? Сварно би сакал да ми кажеш.

3. Никој не рече дека сите масони имаат задни намери, напротив, јас би рекол дека можеби 70% имаат добри намери, но проблемот е што тие никогаш не стигнуваат повеќе од 3ти степен во својот живот.

4. Како за пример за "многу, многу добар масон" ќе ти го дадам Џон Дуи, бидејќи тој е тој што е креатор на она што се вика сега модерно американско образование. А гледаме колку тоа образование всушност ефикасно, или можеби и он е масон кој е антимасонски настороен? Дури во 80% од случаевите во врвот на војната со ирак, не не ни знаат каде се наоѓа Ирака на карта, а да не почнам за сопствената нивна држава??? Последиците од тоа, колку за референца ќе ти препорачам да ја прочиташ the deliberate dumbing down of america од Charlotte Thomson Iserbyt - (Учесничка во 80-тите во креариањето на политиката за образование)Постара советинчика на пандан што би било кај нив она што е кај нас министерство за образование -"Department of Education"





Изменето од mmomirovski - 23.Јуни.2010 во 16:26
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 15:18

Gi vidov linkovite sto mi gi posoci  i site se so naslovi " Secret Societies" i slicno. Ne bi rekol deka se toa objektivni informacii.

Inaku, ti vo sto veruvas? Dali si pobozen? I zosto tolku antigonizam protiv masonite? Se nadevam deka ke mi odgovoris na prasanjata.

Pozdrav do tebe !
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 22:24
Викаш, secret societes, масонството е токму тоа. Значи, на нивната веб страна нема ни адреса кај се наоѓаат. Имаат поштенски фах и толку. Нивните "церемноии" се затворени, не се отворени за јавноста. Мислам дека ги исполнува сите услови што се потребни за да бидат secret societеs. Мојот антагонизам спрема масоните е онолку колку што е мојот антагонизам спрема Американците, апсолутно никаков. Не ми се свиѓа американската политика, онолку колку што не ми се свиѓа политиката на масоните. Значи книгата горе се вика Регуларната масонерија и современите општества. Пак книгата погрешно наведува, книгата е напишана супер, за да обичниот читател мисли дека масоните се некое безопасно друштво кое нема никави цели. Ќе ти препорачам од слободниот зидар H.G.Wells, The open Conspiracy или New World Order (Книгите не се фикција или нешто слично туку од позиција на масон ги пишува истите). Веќе ако сакаш во вид на фикција што сака да ти каже или прочитај ја The shape of things oto come или гледај го филмот, барем филмот исгледај го. Значи да не испадне нешто антимасонски кажувам, сето тоа си го кажува како слободен зидар што навистина е нивната цел јасно и гласно си кажува. Значи имам едно обично прашање. Зошто толку тајновитост? Зошто цела таа мистика? За пример ќе ти ги дадам англиските масони, погледни ја шаховската табла на подимуот на ложите и шаховската табла на капите на полицајците што ги носат во Англија. Можеш да го видиш влијанието. И значи ќе повторам не се сите масони лоши, напротив повеќето искрено сакаат да помогнат, и за жал тие се само користат како во некои нечии цели. но проблемот е што не ми се свиѓа врвот нивни, не верувам во нивните искрени цели. Имаш една вистина за тие што се прв втор или трет степен и има сосема различна вистина што значи масонството за тие што се 31, 32 или 33 степен. Значи повеќе вистини не постојат, постои само една вистина.Постои само едно знаење постои само една просветенолост или илуминација како што викаат они. Што се однесува дали верувам јас во Господ, да верувам. Но не знам што е тоа толку важно, јас верувам дека патот кон спасението на секој ни е различен.

Поздрав!
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 22:08


НИЕ ЛУЃЕТО СМЕ ВО ДУАЛЕН СВЕТ НА:
ТОЧНО - ЛАЖНО
ВИСОКО - НИСКО
ГОЛЕМО - МАЛО
ТЕШКО - ЛЕСНО
ДЕЊЕ - НОЌЕ
УБАВО - ГРДО

НА СЕКОЈ ПОИМ ИМАМЕ ДРУГ ЗА РАМНОТЕЖА ...

РЕЛИГИИТЕ ...
И КОЛКУ ДА СЕ ТРУДАТ ...
САМО ГИ ОДДАЛЕЧУВААТ ВЕРНИЦИТЕ ...
ПОВЕЌЕ Е БИТНО ШТО Е РАЗЛИЧНО ...
А НЕ ВО ШТО СЕ ИСТО ...

СЛОБОДНИТЕ ЗИДАРИ ...
ГО НАДМИНУВААТ ТОА ...
ВЕРУВААТ ВО ВРХОВНИОТ АРХИТЕКТ ...

ВРВНИОТ АРХИТЕКТ ...
НЕМА ДУАЛНОСТ ...
КАЈ НЕГО СЕ Е ГОЛЕМО ...
СЕ Е ВИСОКО ...
СЕГДЕПРИСУТНОСТ ...
СЕЗНАЈНОСТ ...
НЕСТВОРЕНОСТ ...
ПРЕДВРЕМЕН ...
НЕОГРАНИЧЕНА СВЕСТНОСТ ...

БескОнечна-интелиГенција ... ИЛИ КРАТКО БОГ !

ИМА ТРИ ЗАКОНИ НА УНИВЕРЗУМОТ (МУЛТИВЕРЗУМОТ)

1. НЕОГРАНИЧЕНИОТ ДА СЕ ОСЕТИ ОГРАНИЧЕН
2. ОГРАНИЧЕНИТЕ ДА СЕ ОСЕТАТ НЕОГРАНИЧЕНИ
3. НЕОГРАНИЧЕНИОТ ПАК ДА СИ БИДИ НЕОГРАНИЧЕН

ТОА Е АЛФА И ОМЕГА ...
ПОЧЕТОК - КРАЈ - И ПАК ПОЧЕТОК !!!

ПРВИОТ ЗАКОН ...

НЕОГРАНИЧЕНИОТ ДА СЕ ОСЕТИ ОГРАНИЧЕН ...
ВЕЌЕ СЕ СЛУЧИЛО ...

ВТОРИОТ ЗАКОН ...

ТОА Е КОГА НИЕ ...
И КОЛКУ ДА СЕ ПРЕПРАВАМЕ ...
ТРЕБА ДА ПРИЗНАЕМЕ ДЕКА НЕ ЗНАЕМЕ СЕ ...
ЗА ДА СЕ ОСЕТИМЕ НЕОГРАНИЧЕНИ СЕ ПРОБУВАЛО НА РАЗНИ НАЧИНИ ...
СО МНОГУ ВЛАСТ ... ДЏАБЕ ...
СО МНОГУ ПАРИ ... ДЏАБЕ ...
ДЕНЕС ЗНАЕМЕ ДЕКА ТОА НЕ Е БАШ ТОА ШТО НИ ТРЕБА ...

ТРЕТИОТ ЗАКОН ...

НЕОГРАНИЧЕНИОТ ПАК ДА БИДИ НЕОГРАНИЧЕН ...

СЕ ЧЕКА НИЕ ВО ВТОРИОТ ЗАКОН ...
ДА КАЖЕМЕ ...
СИТЕ ВО ИСТ МОМЕНТ ...
- ДА ТАКА Е !!!

ТЕК ТОГАШ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ОСТВАРИ ТРЕТИОТ ЗАКОН ...
АЛФА И ОМЕГА ... И ПАК АЛФА ...

ТОА МОЖЕ ЌЕ БИДЕ УТРЕ ...
А МОЖЕ ПО МИЛИОНИ ГОДИНИ ...
ВАЖНО ЌЕ БИДИ ...

ЗАТОА ШТО ЗА ВРХОВНИОТ АРХИТЕКТ ...
НЕ ПОСТОИ ВРЕМЕТО ...

ЦЕЛТА НА МАСОНСТВОТО БИ БИЛА ВО ВТОРИОТ ЗАКОН ...
ОД ДУАЛНОСТ ...

ТАКА Е - НЕ Е ТАКА !!!

ДА СЕ КАЖИ ТАКА Е !!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 20:14


РАЗГОВАРАВ СО ЕДЕН КОЛЕГА,
КОЈ ШТО ВЕЛИ ДЕКА ОНА ШТО МИСЛИ И ГО КАЖУВА ...
КОГА ГО ПРАШАВ ЗОШТО,
МИ ОДГОВОРИ ДЕКА ТОА БИЛО ВИСТИНА ...

КАКО ОДРЕДИ ДЕКА Е ТОА ВИСТИНА,
И ДЕКА ТОЈ Е ВО ПРАВО...

СВЕТОТ Е ОНАКОВ КАКОВ ШТО САКАМЕ ДА ГО ВИДИМЕ...

МОЖЕМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ВО ЗГРАДИТЕ ...
И ДА СЕ ВООДУШЕВУВАМЕ ...

А МОЖЕ ДА ГЛЕДАМЕ И ВО КАНТИТЕ ЗА ЃУБРЕ,
ПА ДА ВИКАМЕ ДЕКА СМЕ ВО ПРАВО ...

ДОБРО Е ШТО ПОСТОИ ОВАА ТЕМА ...
ДА ДОБИЕМЕ ИНФОРМАЦИИ ...

А КОЈ КАКО ТОА ЌЕ ГО ТУМАЧИ ...
ШТО Е И КАКО Е ВО ПРАВО ...
СЕКОЈ ЗА СЕБЕ ...

ИМА ЕДНА ПРИКАЗНА ...
ДВАЈЦА СЕ КАРААТ ...

ЕДНИОТ ВИКА
- ЗНАМЕТО СЕ ВЕЕ ...

ДРУГИОТ
- НЕЕЕ ... ВЕТРОТ СЕ ВЕЕ , ПА ЗНАМЕТО СЕ ВЕЕ ...

ДОАЃА ТРЕТ ...
И МУ КАЖУВААТ ЗОШТО СЕ РАСПРАВААТ...
А ТОЈ ИМ ОДГОВОРИЛ
- НЕ Е ТОЧНО НИ ВЕТРОТ ДЕКА СЕ ВЕЕ,
НИТУ ЗНАМЕТО ДЕКА СЕ ВЕЕ ...
ТУКУ УМОТ ВИ СЕ ВЕЕ !!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
VITRIOL Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Јули.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VITRIOL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2010 во 00:26
Поздрав до сите,

многу интересна и информативна тема.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5354555657 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.