IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 62>
Автор
Порака
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 01:45
Абе текстот вришти, немам зборој, ама пак сакам ти да ми објасниш за ова шо те прашувам.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 03:44
Текстот е многу квалитетен и сериозен. Ако ти не го разбираш, тоа е сосема друг проблем.
За тоа што праша - ти објаснив погоре, што не е јасно...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 16:31
Така те научиле така знајш и шо е најтрагично така ги учиш неупатените, а текстот го прочитав и сватив исто колку што ти ги прочита и ги свати моите пастирани текстови и видеа, кои ги преќутуваш кога нешто те погодува.

И има таков поздрав не се измислици од интернет, да не треба слики да пастирам со масони кои го употребуваат истиот, не се прај на три и пол и кажи шо значи.

Изменето од nikolabitola - 10.Јули.2009 во 16:32
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 20:21
Никола - веќе имам зборувано за тоа - и немам намера пак. Таков масонски поздрав нема.
Тоа што ти мислиш дека некој е масон - тоа е твоја бујна фантазија, а за тоа немаш никаква потврда или доказ. Провери по форумов, имаме дискутирано за тие слики со тој знак - и повеќето од тие слики се направени во фотошоп.
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 21:23
А со кој имаш зборувано бе чоек? Не мислам како им е името на форумов туку какви всушност личности се тие ? Се што тебе не ти оди во прилог е или фантазија или монтажа или налудничаво итн .... а ако правилно се размисли се си има смисла тоа што го кажувам, искрено почнувам да мислам дека за тебе нема назад, ама то е .... ко ќе ти се суди тогаш ќе ја дознајш вистината а и за мене истото важи.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 01:04
Зошто од овие симболи што ми ги кажуваш немам ниту еден сретнато во црквите, го немам најдено ни Окото Господово се шо гледа според тебе, ако си ти во право и ако е тоа точно и така треба да го сватиме тогаш мора да го има вцрква, ама ете го нема, зборувам за православната црква, никаде вцрква не ја видов ни птицата Феникс, не знам од каква пепел ви се издига за вас ама мојата религија за птицата феникс не ме учи, единствено за неа знам дека старите египјани мислеле дека птицата феникс го снесла тоа јајцето кое покасно експлодирало и од кое настанало универзумот, за тоа сведочат многу цртежи пронајдени во пирамидите, ама то е сосем друго то е доказ за друго, ако не запримети на омотот од албумот на Мајкл Џексон го има то вашето око, и тоа ќе го негираш ? Зборуваме за човек кој го следеа милиони луѓе и кој ја прими муслиманската вера, тоа е целта на масонството да се привлечат што повеќе луѓе на грев ?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 05:10
Ако Севидливото Око го немаш видено в црква, не ми е јасно во која тоа црква влегуваш... речиси половина од црквите во Македонија го имаат.
Птицата Феникс е дел од античката митологија и е легенда стара неколку илјади години.
Албумот го нема "нашето" око, туку го има она што се користи во ОТО, кое малку се разликува.
Дали примил ислам или не, не знам, прв пат слушам. Не бил никогаш масон, тоа знам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 12:41
prasanje do zidarski .... dokolku e masonstvoto tolku pozitivno i raboti za dobrobit na covestvoto , zosto site imaat skepticizam i se distanciraat od nego .... osobeno vo pravoslavnite crkovni krugovi збунетост
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 14:50
Прашање до зидарски, Дали би дошол да ми го покажиш свевидливото око оти никако не можам да го најдам.

Би прашал некој православен свештеник ако затекнам ама знам шо ќе ми одговори.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 16:11
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

prasanje do zidarski .... dokolku e masonstvoto tolku pozitivno i raboti za dobrobit na covestvoto , zosto site imaat skepticizam i se distanciraat od nego .... osobeno vo pravoslavnite crkovni krugovi збунетост


Интересно... Владиката Његош бил масон. Егзархот Јосиф (еден од обновувачите на Бугарската Црква) истотака. Вук Караџиќ, кој е еден од најславените личности на Српската Православна Црква истотака...
Да не збориме што најпознатите песнопоенија кои се користат во православната литургија денес се напишани од масонот Стеван Мокрањац, почнувајќи од секому познатата Многаја Лета, па до Тебе Поем, Химната за Богородица, како и Литургијата на Јован Златоуст...
Така што - секој пат кога ќе ја чуеш в црква Многаја Лета (која се пее на секоја крштевка, венчавка или било кој празник) - сети се дека човекот кој ја напишал бил масон, па размисли дали имал нешто против црквата и дали може лош човек да направи толку Божествено Дело.

Никола - сериозно - прочитај го Стариот Завет... кога веќе се ставаш во улога на одбрана на Христијанството, барем прочитај ја Библијата, па да знаеш за што зборуваш. Севидливото Око Господово е дел од Библијата. Го има во многу цркви, во некои дури над вратите на олтарот.
Do what is right, come what may...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 19:27
i pak nesto ne mi e jasno ... kolku sto znam , neli nikoj ne smee da obelodeni podatoci za bilo kogo deka e ili pak bil clen na nekoja masonska loza ? ...... ili posle smrtta moze da se kazuva ? ... a toa sto golemi crkvenodostojnici mozebi i bile masoni , samo povekje go otslikuva negativniot stav na pravoslavnata crkva pred se a vo vrska so masonstvoto ..... izgleda deka losoto iskustvo si go pravi svoeto збунетост
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 19:29
" novus ordo seclorum " ...... mozes li te molam , da mi pojasnis malku poubavo sto vsusnost znaci i na sto se odnesuva ? ... se razbira , koga kje imas vreme ...... големо%20гушкање

Изменето од miroslav_g8 - 11.Јули.2009 во 19:41
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 21:02
По смртта, се обелоденува дали некој е член или не (освен во случаи каде треба да се заштити семејството од една или друга причина). Истотака - може да се зборува за оние кои јавно се декларирале веќе (а такви има многу).
Не знам што е лошо во искуството - кога владиците што ги спомнав се едни од најпочитуваните во современата историја на Православната Црква. А Стеван Мокрањац е еден од најпознатите, најдобрите и најкористените композитори на Православна музика...
Novus Ordo Seclorum - не е масонски, туку е слоган кој се користи на американскиот грб. Значи - Нов начин за идните времиња (уште поточен превод, а и оригиналното значење е - почеток на нова ера, односно Нова Американска Ера) - и е изведен од обраќањето на конгресот на колониите кон кралот на Англија. Значи - дека отсега работите ќе се водат по нов начин, нема веќе да се злоупотребува данокот, довербата на населението, дека власта ќе биде од народот итн. Многу луѓе мислат дека значи - Нов Светски Поредок - што не е точно, затоа што Seclorum (поточно е Saeclorum) - е изведено од saeculum - што значи Ера (период, век, генерација).
Нов Светски Поредок, на латински би бил Novus Ordo Mundi. Односно - двете немаат никаква врска! Како и секогаш - фактите и основната информираност се секогаш посилни од претпоставките.

Изменето од zidarski - 11.Јули.2009 во 21:03
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 21:24
Ај дај некој цитат каде севидливото око е дел од Библијата оти во мојов примерок нигде го нема, да не имате некоја масонска библија?

И ако некој ставил око на олтар или на икона не значи дека тоа е исправно. Јас на таква икона не се поклонувам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.