IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 62>
Автор
Порака
Akacija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Akacija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 02:39
Prvo, Zidarski mislam deka pravis osnovna greska, Nikola ne cita. Gleda klipcinja na youtube. Nesto sfatil, nesto ne, ama ne e bitno ke postira nesto.
Vtoro, Nikola, dosaden si so novotkrienoto pravoslavie za tebe i so zestinata so koe navodno go branis. Ke ti recam po bitolski, aspi malku. Tvoite postovi me potsetuvaat na edna antimasonska kniga,"Masonerija-zavera protiv hriscanstva" od Ralf Eperson, posle cie citanje covek ke si pomisli, "E ovie deckite super bile". Kontraefekt postignuvas.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 03:02
Originally posted by Akacija Akacija напиша:

Prvo, Zidarski mislam deka pravis osnovna greska, Nikola ne cita. Gleda klipcinja na youtube. Nesto sfatil, nesto ne, ama ne e bitno ke postira nesto.
Vtoro, Nikola, dosaden si so novotkrienoto pravoslavie za tebe i so zestinata so koe navodno go branis. Ke ti recam po bitolski, aspi malku. Tvoite postovi me potsetuvaat na edna antimasonska kniga,"Masonerija-zavera protiv hriscanstva" od Ralf Eperson, posle cie citanje covek ke si pomisli, "E ovie deckite super bile". Kontraefekt postignuvas.


Јас ти честитам на обидот со видовитост да дознаеш како учам за христијанството, и за врачарите има посебно место пеколот.

„Вражачи да не оставате живи....“
(2 Мојсеева 22:18)




‘Маж или жена кои, меѓу вас, ќе станат повикувачи на духови на мртви или ќе вражаат, нека бидат казнети со смрт; нека бидат каменувани, а нивната крв нека падне на нив.’
(3 Мојсеева 20:27)




„Кога ќе влезеш во земјата што ти ја дава Господ, твојот Бог, не приучувај се на одвратните гнасности на оние народи.
Кај тебе нека не се најде некој, кој би ги гонел низ оган својот син или својата ќерка; кој би се бавел со гатање, чародејство, вражање и волшебништво; никој кој би баел, кој би повикувал духови и души на предците или кој би се обраќал на покојниците.
Зашто му се гади на Господа, секој што прави нешто такво; заради таквите одвратности нив и ги гони пред тебе Господ, твојот Бог.
Биди Му сосем верен на Господа, својот Бог.
(5 Мојсеева 18:9-13)

Ете прочитај си шо се вели за таквите.

А за таа книгата не знам не сум запознат, и не ме провоцирај да го коментирам твоето размислување.

Ако за тебе е новооткриено тогаш конечно свати дека си застранил од патот чедо божјо.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 05:08
Бог исто така во Библијата директно вели: „Тој што меѓу сите вас е без грев, прв нека фрли камен..." (Јован 8:7)
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 14:22
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Kako velat starite koj prasuva ne zastranuva od patekata.


А вие кој го прашавте па шо застранивте?

И зидарски и јас сум грешен, многу сум грешен.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 14:26
Originally posted by Akacija Akacija напиша:

Prvo, Zidarski mislam deka pravis osnovna greska, Nikola ne cita. Gleda klipcinja na youtube. Nesto sfatil, nesto ne, ama ne e bitno ke postira nesto.
Vtoro, Nikola, dosaden si so novotkrienoto pravoslavie za tebe i so zestinata so koe navodno go branis. Ke ti recam po bitolski, aspi malku. Tvoite postovi me potsetuvaat na edna antimasonska kniga,"Masonerija-zavera protiv hriscanstva" od Ralf Eperson, posle cie citanje covek ke si pomisli, "E ovie deckite super bile". Kontraefekt postignuvas.


Шо е тоа на битолски аспи малку? Кај православието и дијалектот ми го сквернавиш
Кон врв
somoteitbe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај somoteitbe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 20:20
Pocituvani edna pogovorka veli ako igras shah so podobar od sebe so tekot na vremeto napreduvas,ucis-no ako igras so poslab i toa mnogu od sebe nazaduvas oti ne se aktiviras 100% zatoa i ako polemiziras so zabegani strav mi e deka e premnogu opasno i samiot da zabegas-zatoa jas ke apstiniram od takvi polemiki oti toa ne vodi na dobro posto so dzelat nema konverzacija.Ostavete si go covekot da si zivee vo negoviot svet.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 02:04
Originally posted by somoteitbe somoteitbe напиша:

Pocituvani edna pogovorka veli ako igras shah so podobar od sebe so tekot na vremeto napreduvas,ucis-no ako igras so poslab i toa mnogu od sebe nazaduvas oti ne se aktiviras 100% zatoa i ako polemiziras so zabegani strav mi e deka e premnogu opasno i samiot da zabegas-zatoa jas ke apstiniram od takvi polemiki oti toa ne vodi na dobro posto so dzelat nema konverzacija.Ostavete si go covekot da si zivee vo negoviot svet.


Благодарам за комплиментите, ама јас живеам во Неговиот свет. Искрено се надевам дека неупатените нема да го следат вашиот пример.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 19:34
Извинето шо ви ја прекинвам тишината, ама да не сте АДВЕНТИСТИ?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 02:01
Originally posted by nikolabitola nikolabitola напиша:

Извинето шо ви ја прекинвам тишината, ама да не сте АДВЕНТИСТИ?



Kako pogodi, alal da ti e HAHAHA

Abre Nikola, masoni ima od site religii, neli ti e jasno toa? I budisti i muslimani, hristijani, sintoisti....od site veri i religiozni zaednici(barem kolku sto jas sum informiran)

Zosto mislis deka ovie ovde sto se deklariraat kako masoni pripagaat na nekoja sekta?

P.S. Pazi koga setas vecerno vreme niz Bitola da ne ti izleze nekoj ADVENTIST da ne te izede ili da te zrtvuva na oltar . Izvini, malku da se nasmeeme

Изменето од KINGDAVID - 08.Мај.2009 во 02:04
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 18:42
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by nikolabitola nikolabitola напиша:

Извинето шо ви ја прекинвам тишината, ама да не сте АДВЕНТИСТИ?



Kako pogodi, alal da ti e HAHAHA

Abre Nikola, masoni ima od site religii, neli ti e jasno toa? I budisti i muslimani, hristijani, sintoisti....od site veri i religiozni zaednici(barem kolku sto jas sum informiran)

Zosto mislis deka ovie ovde sto se deklariraat kako masoni pripagaat na nekoja sekta?

P.S. Pazi koga setas vecerno vreme niz Bitola da ne ti izleze nekoj ADVENTIST da ne te izede ili da te zrtvuva na oltar . Izvini, malku da se nasmeeme


Да, и ти утре можиш масон да бидиш ако те примат, само шо овде зборуваме за целта на масонството. И ако ете некој неупатеп православен стани масон и готово значи масонството е одлична работа? Ако скокнам јас од тераса од 6 спрат и вие ќе скокните ?

Господ не направил и ни дал право на избор, бил либерален, е сега секој си го бира својот пат, и на крајот одговара за своите постапки и дела, а јас реков дека масонеријата е религија, објаснав и кој е нејзиниот бог, така тие си го нарекуваат бог, а само тие си знат дали се во секта или се масони или кизнај шо се.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2009 во 01:36
Знаат тие златните кај не боли, како да не придобијат ...

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109522
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 13:51

e nisto ne razbiram глупчо

te se so gospod so biblijata
ama ne se verski opredeleni
 
te se tajna organizacija
ama na site televizii gi ima
 
ne se sektasi
ama si imaat svoi obredi i rituali
 
глупчо a bre luge, pomognete mi da razberamмолитва
apce
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 00:17
Зидарски, што би се случило доколку сега на форумот ја прерадеш Масонската ложа откриеш одредени тајни посебни кој не смеат да се знаат?
Прости што не персирам.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 00:55
somoteitbe или како и да се викаш .... Господ бил либерален и ни дал избор, биди и ти, дозволи му на човекот и мојте постој да ги прочита, убаво е да ги слушни и двете страни, нели сме демократска држава. И фала на комплиментите би ти возвратил и јас со неколку ама за твоја среќа имам основно домашно воспитување.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.