IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Целта на Масонството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Целта на Масонството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 62>
Автор
Порака
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 22:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Во Библијата, не се спомнати масоните воопшто. Но масонската легенда е земена од Библијата и се однесува на градењето на Храмот на Соломон, како врвна посветеност на Бога и на сопствената надградба. Погледни во Стариот Завет, во делот Цареви.
Николај, епископ Жички бил масон (светец). Његош, владика - бил масон. Егзарх Јосиф, од Бугарија, бил масон...
Во масонството нема ништо што е окултно, нема ништо што е против Библиските принципи и правила. Наведи едно нешто кое што е против ова што го велам. По стоти пат велам - ајде да зборуваме со факти. Повели - наведи конкретен пример, за да дискутираме за него.
А ти - наместо само да се поклонуваш на Светите Книги - прочитај ги прво, многу покорисно е, многу повеќе ќе ти помогне.


Сега ти мене ми судиш дали ја имам прочитано библијата? Уствари ти веќе пресуди дека ја немам, само од кај знајш да не беше на бајач? Па ти чоек ако си способен толку да знајш шо имаат напраено луѓето во животот тогаш оди пари вади бре со то, кажувај им го минатото, а зошто минатото? Оти само еден ја знае иднината, сите сме божји чеда ама само допрените од Господ можат да исцелуваат и да гледаат во иднината, тоа треба да го знаеш, е сега ти мене најди ми таков некој допрен од Господ што ќе ми потрврди дека масоните се добротворна организацијаи нема проблемќе ти пуштам рака ќе ти речам дека си во право. А не ти тука ми кажуваш некој лица кои можеби се опседнати од силите на злото, па од свештеници станале слуги на злото-масони. Тие лица што ми ги спомна биле ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЈАНИ ?

Ми спомнуваш стар завет. Знајш зошто Исус дојде на земјата? Ете заради таквите како тебе кои погрешно го толкуваа стариот завет и до толку забегаа па мораше Неговиот син да ни ги плаќа гревовите. Тогаш Исус ни го подари новиот завет и им рече на апостолите да го шират неговиот збор. Ама како шо гледам повторно човештвото забегало.... само искрено се надевам дека таквите како тебе гревовите ќе си ги платат на страшниот господов суд. А ако таму натежни вагата накај злото мислам знајш шо те чека.

     Слика што Зборува
       Откровение на Св Апостол Јован Богослов, 13гл

6 Божја Заповед: Не Убивај
Оваа страна се обидува да објасни дека бројот 666 е поврзан со три убиства на духот душата и телото на човекот
Тоа ќе го направат новите технолошки изуми, Телевизија, Интернет, Камери, Коли, Музички Системи, Синтисајзери ...
Овие целосно ќе го одземат слободното време на човекот, потребно за Молитви, Свето Писмо, и Духовно Размислување

Језекил 28 - Господ за Царот на Тир вели дека бил Совршен, Мудар и Убав. Живеел во место Слично на Рај
Облечен во Скапоцени облеки. Царот на Тир беше сличен на Ангел Херувим
Поради многуте пари заработени преку трговија, Царот си помисли дека е Бог и ги натера сите луѓе да му се клањаат.

Исаиа 14 - Господ за Царот на Вавилон кажува дека беше Ѕвезда Деница, Син на Зората
Но овој цар се возгордеа и нареди луѓето да го прославуваат и да му служат како Бог.
Овие два цара преку бескрајно многу убиства си создадоа за себе слава. Ги натераа лугето нив да им служат
Луѓето наместо на Бог, му се поклонуваа на Кипот, на Ликот што овие два цара си го направиа сите да му се поклонат.
Египетските Фараони и многу други цареви си правеа големи Пирамиди со Кипови од својот лик
Луѓето му се поклонуваа на Ликот, на Сликата, иако оваа слика немаше дух во себе бидејќи беше направена од Камен
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 22:58
Дали сега гледаш каде и како забегале твоите цареви

Дали сега знаеш дека Господ не тера него да му се поклонуваме, а не на кипови.

Господ не создал, затоа јас него ќе му се поклонам, а ти поклони му се на твоите цареви.
Кон врв
somoteitbe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај somoteitbe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 23:19
Originally posted by nikolabitola nikolabitola напиша:

Дали сега гледаш каде и како забегале твоите цареви

Дали сега знаеш дека Господ не тера него да му се поклонуваме, а не на кипови.

Господ не создал, затоа јас него ќе му се поклонам, а ти поклони му се на твоите цареви.
ti rekov i pak ke se povtoram jas imam samo eden gospod a toa e svetiot otec i sinot kako sto propoveda hristijanstvoto i ne znam od kade gi iznajde drugite .Daj navrarti se na golemiot post za da ti bide pojasno
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 23:24
Јас ништо не изнајдов, вие тврдите дека сте и православни истовремено и масони итн итн ... а ако сте доволно православни ќе знаете што православното зборува за масоните, сте ја загрешиле работата... вонекоја секта сте или пак тоа што не ви е јасно си го толкувате самите место да побарате помош од некој што знае појќе од вас, не велам од мене туку од свештеници, попови итн... еве нешто ви напишав во претходниот пост, и немам намера да вадам такви слични факти, не ви сум јас духовник и не можам да ви бидам.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 23:28
А бе, Никола... треба малку знаење за да се пишува на оваа тема.
Цареви - е една од книгите на Стариот Завет. Царевите кои ги наведов (двајца), се од Бога избрани да го изградат храмот.
Никој не им се поклонува ним, никогаш не им се ни поклонувал (освен веројатно нивните поданици во нивно време).
Тоа што го пишуваш во претходниот пост, не гледам каква врска има со темава...?!?!?!
Царот на Вавилон, никаде не го спомнав, не знам каква врска има со темава. Царот на Тир, е избран од Бога - посочен му е на Давид - за да ја снабди изградбата на Храмот (Домот Божји) со дрво и материјали.
Луѓето што ти ги наведов, не само што се Православни Христијани, туку едниот од нив е и Светец на Светата Апостолска и Соборна Црква... што би рекол ти - допрен од Бога...
А ти ако сакаш Бог лично да дојде на земјата за да ти каже нешто - тогаш, не ти се мешам, тоа е меѓу тебе и Него.

Стариот Завет не е поништен, туку е Исполнет! Ако ја отвориш Библијата, ќе прочиташ дека не доаѓа Исус заради лошо толкување на Стариот Завет, туку доаѓа за да се исполни пророштвото дадено во Стариот Завет и за да го Исполни самиот Завет меѓу Бога и Евреите (завет значи договор). И се разбира, за да го откупи гревот на човештвото, преку својата Љубов и Жртва на Крстот. За да ни даде Вечен Живот. И со тоа - да го склучи Новиот Завет, новиот договор меѓу целото човештво и Бога (погледни во Откровенијата).
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 23:29
Originally posted by nikolabitola nikolabitola напиша:

Јас ништо не изнајдов, вие тврдите дека сте и православни истовремено и масони итн итн ... а ако сте доволно православни ќе знаете што православното зборува за масоните...

Неколку пати го повторуваш ова.
Што вели Православието за Масонството?
Ајде - за доброто на сите - напиши тука ОФИЦИЈАЛЕН став на Светата Соборна и Апостолска Црква за масонството.
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 01:16
Значи ти зидарски скроз си бил навлезен во таа сектата во која си член, да ни даде вечен живот? Каде? Тука на земјата? Каде да ни даде вечен живот жити се одговори ми. Не гледаш дека твоите цареви му го свртиле грбот на господ? Сметале дека се поголеми од него? Па си граделе бисти и кипови и народот го терале нив да им се поклонува а не на Господ? Не е така ?!?!?! Твоите цареви убивале, зарем Господ им рекол да убиваат?
Ах бе зидарски, ти си горделив, мислиш дека знаеш многу, ама џабе ти е тоа знаење кога е погрешно. Премногу далеку отидовме со темава... ете цел православен христијански свет што го познавам знае дека масоните се слуги на злото, олицетворение на Сатаната (Луцифер) само ти ми тврдиш дека не е така, па уште ми тврдиш дека си бил православен христијанин. Значи ти знајш појќе од сите православни попови и свештеници заедно што ги познавам. Не е тоа најлошата работа, најлошо е што некој од членовите што не се разбираат а сакаат да дознаат нешто повеќе за својата вера ќе ги наведеш на погрешен пат, е тоа е најлошото.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 01:53
А бе Никола, Никола...
Тоа што ти го цитирав е од Библијата... која очигледно не си ја ни отворил, а камо ли прочитал. Ај тоа, ама ни постовиве не ги читаш убаво.

Еве што пишав јас:
Цитирај Стариот Завет не е поништен, туку е Исполнет! Ако ја отвориш Библијата, ќе прочиташ дека не доаѓа Исус заради лошо толкување на Стариот Завет, туку доаѓа за да се исполни пророштвото дадено во Стариот Завет и за да го Исполни самиот Завет меѓу Бога и Евреите (завет значи договор). И се разбира, за да го откупи гревот на човештвото, преку својата Љубов и Жртва на Крстот. За да ни даде Вечен Живот. И со тоа - да го склучи Новиот Завет, новиот договор меѓу целото човештво и Бога (погледни во Откровенијата).

Вечниот Живот ни го даде Исус, со Својата Жртва на Крстот и со Воскресението (со тоа ја победи смртта и ни дари вечен живот). Вечен живот на земјата нема, има само во Царството Небесно, каде можеме да влеземе само преку Христа.

Царевите, кои ги спомнав, се од Бога избрани за да Му изградат Храм. Погледни ја Библијата малку, прочитај... Бог самиот бара да се изгради Храмот, во Негова Слава, каде што ќе биде сместен Ковчегот на Заветот. За луѓето на Бога да му се поклонуваат таму.
Да, во Стариот Завет многу од царевите и водачите на Израел ги убивале непријателите нивни - но, токму така - Бог им рекол да го сторат тоа. Прочитај ја Библијата.
Сите овие работи се од ПРАВОСЛАВНОТО Христијанство. Нивното негирање е сектантство, а не нивното почитување.

Те прашав веќе, а ти не одговори:
Цитирај Што вели Православието за Масонството?
Ајде - за доброто на сите - напиши тука ОФИЦИЈАЛЕН став на Светата Соборна и Апостолска Црква за масонството.

Пиши слободно - официјален став, издаден од Вселенски Собор, или од некој од Светите Отци (оти само тие работи се сметаат за меродавни одлуки во Православната Црква).
Те молам - постирај ги тука таквите писанија или одлуки.
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:35
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

А бе Никола, Никола...
Тоа што ти го цитирав е од Библијата... која очигледно не си ја ни отворил, а камо ли прочитал. Ај тоа, ама ни постовиве не ги читаш убаво.

Еве што пишав јас:
Цитирај Стариот Завет не е поништен, туку е Исполнет! Ако ја отвориш Библијата, ќе прочиташ дека не доаѓа Исус заради лошо толкување на Стариот Завет, туку доаѓа за да се исполни пророштвото дадено во Стариот Завет и за да го Исполни самиот Завет меѓу Бога и Евреите (завет значи договор). И се разбира, за да го откупи гревот на човештвото, преку својата Љубов и Жртва на Крстот. За да ни даде Вечен Живот. И со тоа - да го склучи Новиот Завет, новиот договор меѓу целото човештво и Бога (погледни во Откровенијата).

Вечниот Живот ни го даде Исус, со Својата Жртва на Крстот и со Воскресението (со тоа ја победи смртта и ни дари вечен живот). Вечен живот на земјата нема, има само во Царството Небесно, каде можеме да влеземе само преку Христа.

Царевите, кои ги спомнав, се од Бога избрани за да Му изградат Храм. Погледни ја Библијата малку, прочитај... Бог самиот бара да се изгради Храмот, во Негова Слава, каде што ќе биде сместен Ковчегот на Заветот. За луѓето на Бога да му се поклонуваат таму.
Да, во Стариот Завет многу од царевите и водачите на Израел ги убивале непријателите нивни - но, токму така - Бог им рекол да го сторат тоа. Прочитај ја Библијата.
Сите овие работи се од ПРАВОСЛАВНОТО Христијанство. Нивното негирање е сектантство, а не нивното почитување.

Те прашав веќе, а ти не одговори:
Цитирај Што вели Православието за Масонството?
Ајде - за доброто на сите - напиши тука ОФИЦИЈАЛЕН став на Светата Соборна и Апостолска Црква за масонството.

Пиши слободно - официјален став, издаден од Вселенски Собор, или од некој од Светите Отци (оти само тие работи се сметаат за меродавни одлуки во Православната Црква).
Те молам - постирај ги тука таквите писанија или одлуки.


Ете ти напишав што правеле со храмовите твоите цареви а ти го изврти муабетот, и доста со та вселенската црква досаден си, и шо ако немаат официјален став? И јас ти реков да одиме кај кој сакаш православен свештеник па ти одбиваш, ај ете ќе одиме кај вселенски свештеник нема проблем, ама ти дрцка.

И ако царевите твои граделе храмови со намена која господ им ја кажал немаше да биди напишан тој постот таму што го пастирав јас, или него го прескокна замижа пред тоа што јас напишав, те боли тоа.
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 02:41
Бараше, факти, докази, изјави, ете ти напишав нешто и ти пак со инает враќаш, само инаетот ти остана како оружје.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 04:09
Аха... значи маалскиот свештеник знае повеќе од Вселенскиот Собор?!
Бидејќи очигледно не знаеш за што станува збор (како што гледам ги нарекуваш вселенски свештеници) - Вселенскиот Собор е врховниот совет на Православната Црква. Нешто како собир на сите православни цркви во светот кои носат одлуки за иднината на црквата, како и за догматските прашања. На таков собир е утврден денешниот состав на Библијата, на таков собир е утврден таканаречениот Символ на Верата, на таков собир се утврдени сите правила според кои Православната Црква се раководи. Доколку немаат издадено официјална забрана за масонството - значи дека масонството не е во спротивност со вредностите кои Православната Црква ги исповеда (иако имало такви барања од поединечни свештеници. Но свештениците не се над Соборот!).
Не знам за какви мои цареви зборуваш, јас зборувам за Соломон, цар на Израел, човек избран од Бога да го изгради Храмот. Храмот е изграден според многу точно упатство дадено од Бога, за тоа како треба да изгледа, како да се врши службата во него, што да се прави во него. Изграден е само со таа намена и со ниедна друга. (за повеќе детаљи, прочитај во Библијата - Книгите - Самуил 1 и 2 и Цареви 1 и 2). Во него се наоѓал Ковчегот на Заветот, најсветото и најчистото нешто кое што постоело во времето на Стариот Завет. (прочитај во Библијата, Втората Книга - Излез)
Ова не е нешто што можеме слободно да го интерпретираме или да се подигруваме со него - како што ти правиш - а е дадено во Библијата од Бога.

Така што - ајде Никола, бујрум - факти. Дај да чуеме какви се фактите на кои ти го базираш твоето тврдење. Не ми вели "ете, напишав нешто" - туку седни и напиши го тука, јасно и читко. До сега од тебе видов само зборење дека го браниш православието - а го правиш тоа преку хулење на работи кои се дадени од Бога, во Светата Книга - Библијата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 16:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Аха... значи маалскиот свештеник знае повеќе од Вселенскиот Собор?!
Бидејќи очигледно не знаеш за што станува збор (како што гледам ги нарекуваш вселенски свештеници) - Вселенскиот Собор е врховниот совет на Православната Црква. Нешто како собир на сите православни цркви во светот кои носат одлуки за иднината на црквата, како и за догматските прашања. На таков собир е утврден денешниот состав на Библијата, на таков собир е утврден таканаречениот Символ на Верата, на таков собир се утврдени сите правила според кои Православната Црква се раководи. Доколку немаат издадено официјална забрана за масонството - значи дека масонството не е во спротивност со вредностите кои Православната Црква ги исповеда (иако имало такви барања од поединечни свештеници. Но свештениците не се над Соборот!).
Не знам за какви мои цареви зборуваш, јас зборувам за Соломон, цар на Израел, човек избран од Бога да го изгради Храмот. Храмот е изграден според многу точно упатство дадено од Бога, за тоа како треба да изгледа, како да се врши службата во него, што да се прави во него. Изграден е само со таа намена и со ниедна друга. (за повеќе детаљи, прочитај во Библијата - Книгите - Самуил 1 и 2 и Цареви 1 и 2). Во него се наоѓал Ковчегот на Заветот, најсветото и најчистото нешто кое што постоело во времето на Стариот Завет. (прочитај во Библијата, Втората Книга - Излез)
Ова не е нешто што можеме слободно да го интерпретираме или да се подигруваме со него - како што ти правиш - а е дадено во Библијата од Бога.

Така што - ајде Никола, бујрум - факти. Дај да чуеме какви се фактите на кои ти го базираш твоето тврдење. Не ми вели "ете, напишав нешто" - туку седни и напиши го тука, јасно и читко. До сега од тебе видов само зборење дека го браниш православието - а го правиш тоа преку хулење на работи кои се дадени од Бога, во Светата Книга - Библијата.


Добро царе ете ти предложив и со Вселенскиот собор ќе контактираме, ете ти реков ќе одиме таму ќе најдиме свештеник и ќе го прашаме, сакаш така ? Се согласуваш? Ама претходно ќе се кладиме по 10 000 еур, нормално со договор на нотар и кој ќе изгуб тие пари ќе ги донира во некја црква во изградба, значи те повикувам да одиме во било која православна црква во светов, ама православна не некоја од тие твоите секташките, ќе одиме и ќе прашаме ако било кој православен свештеник мене ми речи дека масоните се добротворна организација ти кажав што ќе направам. Можи така ?

Според тебе не пости зло тогаш, ај ако не се масоните кои се поклониците на Сатаната овде на земјата, кој тука на земјата се бори за да го напрај човекот доволно грешен за неговата душа да оди во пеколот? Кој тука се бори човекот да го оддели од бога?
Ако тебе те слушаме и ти си во право тогаш немаше да знаеме што е зло.

Не знам колку пати досега те повикав да кажиш во која секта си и ти пак не кажа.

Јас ти изнесов многу факти во моите постови досега, ама ти мижиш пред нив и упорно поставуваш едни исти барања.

Еве ти дел од Дигиталниот ангел, овде кажува се зборува за твојата секта.

http://www.youtube.com/watch?v=Kb55yegNk0c

Другите делови ќе си ги најдиш сам.

Изменето од nikolabitola - 10.Април.2009 во 16:14
Кон врв
nikolabitola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikolabitola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 16:23
Држ целото видео, да не се мачите

http://video.google.com/videoplay?docid=7929072146122248802
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2009 во 19:31
Добро Никола, јасни се твоите познавања и од темава и од Православието... пак се вртиме во круг.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.