IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Топлификација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Топлификација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
Автор
Порака
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 03:12
А ќе плаќаат вакво нешто оние кои немаат цевки низ станот?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 03:19
Ќе платиме,ќе платиме..
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 03:22
Господ ќе им (на)платилутина
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 16:23
Еднаш реков, треба class action на Уставен Суд !
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 01:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не е толку важно дали тоа важи или не важи за мене лично, колку што е важно како дел од животот на мојот народ и мојата татковина. 

Состојбата на нештата во Македонија за мене се важни исто колку што се важни и за секој друг македонец. Ако не беше така тогаш немаше да работам за неа, немаше да живеам во неа и немаше да бидам на овој форум. 

Abe daj ne me smej........голема насмевка....Site a zaminat makar i do Leskovac ...odma se patrioti ..odma se Makedonci , a dodeka se ovde krojat plan kako da kidnat za da mozat maku od malku da si go proziceat zivotot.........изненадување
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 14:27
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не е толку важно дали тоа важи или не важи за мене лично, колку што е важно како дел од животот на мојот народ и мојата татковина. 

Состојбата на нештата во Македонија за мене се важни исто колку што се важни и за секој друг македонец. Ако не беше така тогаш немаше да работам за неа, немаше да живеам во неа и немаше да бидам на овој форум. 

Abe daj ne me smej........голема насмевка....Site a zaminat makar i do Leskovac ...odma se patrioti ..odma se Makedonci , a dodeka se ovde krojat plan kako da kidnat za da mozat maku od malku da si go proziceat zivotot.........изненадување


Ти се потсмеваш затоа  што не ми е сеедно како е во Македонија, ми се смееш затоа што работам за нејзина подобра иднина од надвор, од дијаспората, како и од внатре, како македонски граѓанин ???

Со ваквото твое ad hominem коментирање покажуваш кои се твоите критеријуми за културно прифатливо дискутирање, а истовремено покажуваш и кои се твоите животни вредности. Толку за твојата првична, како и за ова реплика. Не вреди да се посветува повеќе време и внимание на вакви нешта.

Доколку сакаш да продолжиш со коментирање и реплицирање врати е на  темата која гласи "Топлификација". Ако не си забележал, јас не сум тема за диускусија.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 21:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не е толку важно дали тоа важи или не важи за мене лично, колку што е важно како дел од животот на мојот народ и мојата татковина. 

Состојбата на нештата во Македонија за мене се важни исто колку што се важни и за секој друг македонец. Ако не беше така тогаш немаше да работам за неа, немаше да живеам во неа и немаше да бидам на овој форум. 

Abe daj ne me smej........голема насмевка....Site a zaminat makar i do Leskovac ...odma se patrioti ..odma se Makedonci , a dodeka se ovde krojat plan kako da kidnat za da mozat maku od malku da si go proziceat zivotot.........изненадување


Ти се потсмеваш затоа  што не ми е сеедно како е во Македонија, ми се смееш затоа што работам за нејзина подобра иднина од надвор, од дијаспората, како и од внатре, како македонски граѓанин ???изненадувањегазење од смеење

Со ваквото твое ad hominem коментирање покажуваш кои се твоите критеријуми за културно прифатливо дискутирање, а истовремено покажуваш и кои се твоите животни вредности. Толку за твојата првична, како и за ова реплика. Не вреди да се посветува повеќе време и внимание на вакви нешта. Abe ajплазење

Доколку сакаш да продолжиш со коментирање и реплицирање врати е на  темата која гласи "Топлификација". Ако не си забележал, јас не сум тема за диускусија.



E jas sum akcioner na Toplifikacija.....i mene ne mi smeta site da plakaat parno greenjeда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 09:24
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:



E jas sum akcioner na Toplifikacija.....i mene ne mi smeta site da plakaat parno greenjeда

Па што не кажа до сега, да предложиме секаде кај што имаш акции или случајно членуваш сите да плаќаат за да ти се зголеми личното богатство.
Та нели треба сите да придонесеме за среќата на поединецотнамигнување
Месиголемо гушкање
Колку и да сакаш да придонесуваш за доброто на земјата на крај ќе излезе само пуста желба и тешко разочарување затоа што тука на преден план се личните интереси.
Мене ме плаши апатијата која ја има се повеќе.
Страшно е кога и немаш некој голем избор бидејки оние на кои си им верувал излегоа бетер од оние од кои си очекувал да те спасат. Најстрашно е што се почести се шпекулациите дека сето ова со Топлификација е личен интерес на некои кои имаат таму акции па тераат даш што даш-додека се може.
Дочекавме партии кои тргнаа кон заборавот да не бранат од оние на кои им дадовме доверба, да потегнуваат иницијативи пред уставен за законска основа на донесена одлука од тело кое е формирано да ги штити интересите на граѓаните.
Човек да се праша-Кој се има акции во таа меретна Топлификација.
И нормало е човек да почне да мисли да дојде до промена на власта за да дознаеме барем дали овие регулаторите или член од нивното семејство има таму акции чим носат вакви небулозни одлуки.збунетост
Човек на се ќе помисли.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 12:33

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

А ќе плаќаат вакво нешто оние кои немаат цевки низ станот?


тие што немаат инсталирано цевки во станот,според законот за достапни услуги член 54 став 3 должни се да вградат инсталација за транспорт на топлинска енергија во станот,со која би ја исполниле законската обврска за плаќање на услугата иако не се корисници на истата(став 5 член 54).

Владата на една од наредните седници ќе ја разгледа можноста за субвенционирање на оваа група корисници....

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 12:36
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

А ќе плаќаат вакво нешто оние кои немаат цевки низ станот?


тие што немаат инсталирано цевки во станот,според законот за достапни услуги член 54 став 3 должни се да вградат инсталација за транспорт на топлинска енергија во станот,со која би ја исполниле законската обврска за плаќање на услугата иако не се корисници на истата (став 5 член 54).

Владата на една од наредните седници ќе ја разгледа можноста за субвенционирање на оваа група корисници....

 
изненадување ју гада би кидинг ор ју маст би џоукинг... смеење
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 12:47
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

А ќе плаќаат вакво нешто оние кои немаат цевки низ станот?


тие што немаат инсталирано цевки во станот,според законот за достапни услуги член 54 став 3 должни се да вградат инсталација за транспорт на топлинска енергија во станот,со која би ја исполниле законската обврска за плаќање на услугата иако не се корисници на истата(став 5 член 54).

Владата на една од наредните седници ќе ја разгледа можноста за субвенционирање на оваа група корисници....


Абе загор, не разбираш што зборам?
Зборувам за оние згради кои имаат инсталација за парно во ходникот, па од ходник секој стан се поврзува. Не може да има инсталација внатре во стан.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 13:21

така де,што има да плаќа тој што живее во куќа или стан од пред војната....затоа законодавецот оваа група не ја опфаќа со законот....и нема да плаќаат фиксна ставка односно тарифа.


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 19:08
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Месиголемо гушкање

Најстрашно е што се почести се шпекулациите дека сето ова со Топлификација е личен интерес на некои кои имаат таму акции па тераат даш што даш-додека се може.
Дочекавме партии кои тргнаа кон заборавот да не бранат од оние на кои им дадовме доверба, да потегнуваат иницијативи пред уставен за законска основа на донесена одлука од тело кое е формирано да ги штити интересите на граѓаните.
Човек да се праша-Кој се има акции во таа меретна Топлификација.
И нормало е човек да почне да мисли да дојде до промена на власта за да дознаеме барем дали овие регулаторите или член од нивното семејство има таму акции чим носат вакви небулозни одлуки.збунетост
Човек на се ќе помисли.



mamamd,

Да не те чудат вакви нешта бидејќи денес така работи светов. И не се криви владите за тоа, туку личните интереси на луѓето, па кој има повеќе сила или тежина, тој обично преовладува с'е додедка нештата не се обелоденат како противуставни или противзаконити.

Затоа кај мене постојат толку силни лоби-групи кои лобираат за посебни интереси.

Еден граѓанин, како поединец, не прави ништо во споредба со организирана група луѓе кои фокусираат пари и правници во правец на реализирање на своите лични интереси.

За жал, лобирањата се најефектните начини да се насочи економијата и политиката на една држава бeз обзир која влада е на власт. И токму затоа 70% од гласачкото тело во САД не излага на гласање... луѓето си велат "што да гласам кога на крајот повторно ќе излезе на истото".

Токму затоа интелигентни и остроумни правници ја користат оваа доспозиција на сили во државата и организираат групи граѓани преку кои се борат со овие лобиситички групи. Со нив исто така поведуваат class-action судења против поголемите компании кои до тогаш одеа со идејата дека поединец не ќе може да се соочи со скап и долгогодишен судски процес. Сигурно ти е позната адвокатката Erin Brockovich за која беше направен и многу успешен филм.

Ако се сеќаваш, уште поодамна велев дека ова е моментот за стотината невработени или амбициозни македонски адвокати да се нафатат за градење кареара со бранење на интересите на македонските граѓани преку организирање class-action судења.

Ќе повторам, било која влада не може да стори многу во врска со ова... таа може и мора да реагира само со бранење на Уставот и Законот, но некој мора првин официјално легално да достави барање за тоа. Е тоа е работа за адвокатите кои ги спомнувам.

На крајот, во врска со опозицијата... секогаш велам дека државата мора да има квалитетна опозиција доколку сакаме позицијата да биде постојано на штрек и потполно одговорна и транспарентна во нејзината работа. За жал, уште на почетокот на оваа тема го истакнав моето потполно разочарување од СДСМ како најмасовна опозицијска партија која, наместо да реагира на ваквите небулозни барања  од страна на Топлификација, се однесува потполно индолентно, небаре некој му дава пари на народот, а не го ограбува.

Ова е уште еден доказ дека СДСМ е потполно зрела за тотална реконструкција не, а некои далеку помали опозицијски партии се неправично потценети.да




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2012 во 22:48
даDobro razrabotena tema.....

..A me intereseira za EVN zakonski li e da naplaka 33% za angazirana moknost , ili i ovde se raboti za necii licni interesi...( ovde ne sum akcioner )...
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.