Испечати | Затвори го прозорот

Топлификација

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15123
Датум на принтање: 11.Мај.2024 во 00:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Топлификација
Постирано од: mamamd
Наслов: Топлификација
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 00:14
... iako pominaa nekolku nedeli od dozvolenoto pokacuvanje na parnoto za 60% reakciite ne stivnuvaat. Za prv pat graganite ne molcat i se resheni da ja isteraat pravdata protiv ova biznis-ekonomija na nash nacin. Premnogu lezerno, premnogu socijalisticko-komunisticki raboteshe Toplifikacija i vo petiodot na tranzicijata pa i sega koga veke sme "kapitalisticko" opshtestvo.  Socijalizmot na Toplifikacija i nezakonskata naplata, ona vic naplata od kvadratni metri a ne od dostavena energija izgleda ke ispari. Koj ke presece?  Ustavniot sud...veli Vreme...
ГРАЃАНИТЕ БАРААТ КАЛОРИМЕТРИ
Топлификација пред Уставен суд

Незадоволни граѓани покренале иницијатива до Уставниот суд со барање на Топлификација да и биде наложено да ги исполни законските обврски и на потрошувачите да им постави мерни уреди - калориметри на секој радијатор, пренесува „Макфакс“. - Топлификација треба да престане да испраќа сметки со паушални износи што се добиени така што целата топлинска енергија испорачана до една зграда е поделена на сите станари. Законот вели дека вршителот на дејноста дистрибуција на топлинска енергија, врз основа на читање на мерните уреди врши фактурирање на испорачаната енергија - изјавил Аспарух Ралевски, еден од подносителите на иницијативата. Од Топлификација велат дека и тие бараат демонополизирање на испораката на топлинска енергија и доделување лиценца на компанија која ќе врши мерење на испорачаната топлинска енергија.





Коментари:
Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Август.2008 во 18:25
...nikogo ne go interesira... makedonski sindrom...da mu umri kozata na komshijata.... edvam se organiziraa...
ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА ПОТРОШУВАЧИ БАРА

Да се преиспита високата цена на парното

Последното поскапување на топлинската енергија од 60 проценти упатува на тоа дека цената да мазутот била зголемена за 400 отсто, што не е случај, и затоа бараме да се преиспита одлуката на Регулаторната комисија, велат од ОПМ



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 08:02
Ocigledno samo jas se gream so parno... No , nejse. Rekoa ama ne presekoa. shtom ke se namali cenata na naftata ke ja namalat cenata na parnoto. Ajde da vidime.

Пад на цената на нафтата по јакнењето на доларот

Цената на нафтата вчера забележа пад од приближно два долара по јакнењето на американската валута. Цената на американската лесна нафта за испорака во октомври на Берзата во Њујорк се намали за 1,71 долар за барел и се продаваше за 113,40.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 20:15
hahah,...i jas go gledam istoto,.bash gi zabolelo ovcite,...shto im ja strizat volnata,...a, ako podobro eazmislish ,..tuka retko koj plakja od sopstven djeb,...ama ,me chudi tie shto se "glavi" u familija da ne reagiraat,...
a, za poevtinuvanje,...hahahah,...gledaj ti da ne go kachat ushte za nekoj procent,..a ne da ti go smalat!


tuku ,jas se mislam da go otkazam parnotoi,..pa,da im podnesam edna tuzba za uzurpacija na privaten imot,...so ( bez moja dozvola),...ostaveni instalacii( cevki !!) ,vo mojot stan,...pa ke im dadam izbor,...ili da gi otstranat,..ili da mi plakjaat renta za koristenje na mojot imot za tranzit na nivniot "biznis",...pa, ke vidime togashh ,..dali zemjava vi e navistibna demokratska,...ako,...avion shto preletuva nad nea na 20-tina km.,....treba da i plakja za toa,...ova e ushte po,..."platlivo"!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 08:08
...ova e kontradikcija ili jas pogreshno razbiram... neli na onie koi se isklucuvaat im naplakaat zaradi istekuvanje na vodata... sega neshto spomnuvaat PRITISOK... kakov?... srcev?...aman be luge...isav... do koga so lagi...
prezemeno od Utrinski...

Сите барања до Топлификација да се достават до 15 септември

АД „Топлификација“ апелира до корисниците кои имаат какви било барања за сервисирање, исклучување или приклучување кон системот да ги упатат најдоцна до 15 септември со цел да бидат реализирани пред активирање на системот, бидејќи по овој датум претпријатието почнува со интензивни подготовки за претстојната грејна сезона. Повторен прием на барања од корисниците „Топлификација“ ќе прифаќа по 1 ноември годинава.

Од претпријатието информираат дека корисниците кои и натаму ќе ги користат услугите на „Топлификација“ во претстојната грејна сезона треба да ги подготват своите инсталации за приклучување за да се избегнат евентуални поплави во моментот кога објектите ќе бидат ставени под притисок. Одговорните бараат да им се овозможи слободен пристап во потстаниците на станбените згради за да се изврши безбедно приклучување. На тој начин ќе се овозможи нивно уредно ставање во работна состојба, што пак, ќе услови нормално снабдување со топлинска енергија.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 08:58
... E ova e BIZNIS I EKONOMIJA...ova se vika bricenje na suvo...Molci narode...neka mu umre kozata na komshija...ama meckata ako igra v komshii brzo ke zatropa i na anshi porti...

Топлификација користи гас, а ја одредува цената на парното според нафтата

Регулаторите и „Топлификација“ тврдат дека одлуката на Уставниот суд сега треба парично да ја надоместат граѓаните

зголемување на цената на топлинската енергија за 60 проценти со оправдување дека цената на нафтата драстично се зголемила, кога 80 отсто од системот на претпријатието функционира на гас.

Зошто на „Топлификација“ и' се важни цените на нафтата, кога единствено треба да и' биде важна цената на гасот.

Гасот мора да го платиме 15 дена по испораката, инаку Русија ќе го затвори вентилот. Укинувањето на одлуката од Уставниот суд беше дополнителен удар за претпријатието. Регулаторот мораше да го спаси претпријатието од колапс и да ги пресмета загубите поради кои не можеше да ја затвориме фискалната година“, велат од „Топлификација“, но не објаснуваат зошто во цената на парното ја калкулираат нафтата, а најмногу користат земјен гас.

Оттаму додаваат дека Уставниот суд не го интересирала економската логика, туку правната основа. Некој, велат, ќе морал, во случајов државата, да ги покрие загубите од 1,5 милиони евра, што претставувало можеби само една половина од вкупните трошоци на претпријатието.

Регулаторот се решил исплатата на загубите да оди преку џебот на народот.




За обичниот човек ова се математики кои не може да ги сфати. Но, и без нив е јасно дека ако зголемувањето на цената на гасот била само 14,4 отсто парното тешко може да поскапи за 60 проценти.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 08:15
... eh mori majko...toplifikacija i se e mozno...
Парното нема да поевтини
Директорот на Топлификација Димитар Хаџимишев вели дека падот на вредноста на мазутот не е доволен да поднесат барање за намалување на цената на парното, бидејќи од октомври ќе поскапи гасот
... i biserot na godinata...
"Мазутот паѓа, но тој учествува со мал дел во нашето производство на топлинска енергија. Природниот гас задоволува 70 отсто од потребите во производство, а според методологијата што се користи за пресметка на цената на природниот гас, во октомври и гасот ќе поскапи", вели директорот на Топлификација "Димитар Хаџимишев.
... na covekot treba da mu se dade Nobelova nagrada za snaodlivost...cenata se kaci zaradi poskapuvanjeto na mazutot... ama sega mazutot ne e vazen...vazno e deka ke se kaci i ceneta na gasot... lugeeee... do kaj ke odi ova glupost...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 08:52
... radosna vest... ama seushte ne so sigurnost...
Скопјани има шанса да добијат топли радијатори од среда, 1 октомври, но никако пред тоа, иако метеоролозите за вторник најавуваат ниски температури околу нулата. Од „Топлификација“ остануваат доследни почитувачи на подзаконските акти, па грејната сезона нема да ја почнат порано од 1 октомври. Тоа значи дека в среда наутро, конечно, граѓаните ќе имаат топли домови, но се' уште е неизвесно дали, како што беше најавено, ќе добијат и поевтино парно.
... i sega regulatornata komisija ke razmisluva za namaluvanje na cenata. Padnaa maskite.
Регулаторната комисија е формирана од страна на Владата. Нејзините членови и претседателот ги именува Собранието на Република Македонија на предлог на Владата. Според член 27 од Законот за енергетика, мандатот на секој член и на претседателот изнесува пет години, со можност да биде избран најмногу два мандата.
Znaci parnoto go pokaci regulatornata komisija=vladata.... a narodot mrci...pcue...po Toplifikacija... e pusti nie...


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 13:03
Ne be mami,...mene od toplifikacija mi vetija deka
nema ni voda do sreda da pushtat,dodeka ne gi
smenam  ventiliteтага


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 14:59
Originally posted by mamma mamma напиша:

Ne be mami,...mene od toplifikacija mi vetija deka
nema ni voda do sreda da pushtat,dodeka ne gi
smenam  ventiliteтага

..toa se pravi vo leto... voda ima vo radijatorite...ama ladnaтага....


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 00:34
Од Топлификација “Скопје-Север“ најава за намалување на цената на парното поради падот на цената на мазутот. Поради двојно пониската цена на мазутот, цената на парното од Нова година со сигурност ќе паѓа, но никој не знае колку...

Регулаторите повеле иницијатива и ја известиле Топлификација дека треба да се изврши корекција на цената на парното, бидејќи цената на мазутот е пониска за повеќе од 5%. Се очекува официјално барање од Топлификација, а за колку ќе биде пониска цената ќе одлучи Комисијата според формулата за трошоци и приходи, но ќе биде најмалку 5%.

Актуелната цена на мазутот е 16,7 денари за килограм. Намалувањето на цената на нафтата на светските берзи за 60% е предизвикано од светската економска криза.
Експертите очекуваат покрај мазутот, по Нова година да паѓа и цената на гасот, што дополнително ќе ги намали трошоците на топланите. Во октомври регулаторот ја зголеми цената на природниот гас за 17,6% и сега изнесува 30,35 денари за кубен метар. Аналитичарите потенцираат дека поевтинувањето во јануари следната година ќе биде задоцнето бидејќи цената на мазутот повеќе од еден месец паѓа.
 
 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 23.Март.2012 во 23:16

http://www.plusinfo.mk/vest/37822/Nema-ne-sakam---kje-plakjash-parno-i-oro-kje-igrash" rel="nofollow">Нема не сакам - ќе плаќаш парно и оро ќе играш!намигнување

И сега ќе се јави некој од гастербајтериве и ќе почне да ни објаснува...

и дека таму некаде е исто така заради овака онака...изненадување

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&eventId=47747" rel="nofollow">Бензините повторно ќе поскапуваат?!трепкање

До кога бе...изненадување

Но...

Внимавајте...

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BC1A33B6DFBB6E489807751B8C5F45E3" rel="nofollow">„Павел Шатев“: Aктуелната Влада најдобра досега.љубов

И...

Не ми текнува некој коментар...тага
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BC1A33B6DFBB6E489807751B8C5F45E3" rel="nofollow -



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 04:36
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

http://www.plusinfo.mk/vest/37822/Nema-ne-sakam---kje-plakjash-parno-i-oro-kje-igrash" rel="nofollow">Нема не сакам - ќе плаќаш парно и оро ќе играш!намигнување

И сега ќе се јави некој од гастербајтериве и ќе почне да ни објаснува...

и дека таму некаде е исто така заради овака онака...изненадување



Претпоставките се лоша работа почитуван пријателе. тага

Еве, се јавувам како "некој гастербајтер" и велам дека тоа не држи вода.лутина

Како прво, посоченото е само идеја или п
редлог инициран од снабдувачот со парно греење.
Kако второ, не постои правна основа за подршка на таквиот предлог. Луѓето купуваат станови со водоводна и струјна исталација, па ако сакаат можат да се исклучат од водоводната и струјната мрежа и нема да плаќаат скршен динар за вода и струја. Кога се купува стан со вградено парно греење не се потпишува договор за вечно користење на парното греење.

Разбирам дека и пoкрај исклучувањето дел од енергијата се дисипира во исклучениот стан, но тоа не е проблем на исклучениот корисники туку на неможноста на Топлификација да си ја зачува таа енергија наместо да ја споделува без барање на искучениот корисник.

Ако сакаме навистина да бидеме фер
до крај и да имаме потполно разбирање за таквата ситуација можеби би се сложил со некој паушален надомест од 5% до 7% од оригиналната цена на вклученото греење.

Оноа што треба да се има на ум во овие македонски услови е дека човек е присилен  да го купи станот со веќе вградено парно греење. ТОА НЕ Е НЕГОВ ИЗБОР ! Со други зборови, тој е приморан , без негова воља, на одреден систем на греење нуден од само еден снабдувач кој држи монопол во градот.  Во реалност, Топлификација се јавува како инвеститор и игра на карта дека нејзината услуга ќе биде прифатена и плаќана според цена која таа еднострано ќе ја одредува, без опција корисникот да се откаже од неа. Таквата опција не може да опстане пред никаков суд. Вградувањето на топлинско греење во становите за Топплификација е само НЕЈЗИН БИЗНИС РИЗИК, а не некаква герантиран бизнис договор без никаква можност за ревидирање или раскинување.

Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира гра
ѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&eventId=47747" rel="nofollow">
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Бензините повторно ќе поскапуваат?!трепкање

До кога бе...изненадување

Но...

Внимавајте...

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BC1A33B6DFBB6E489807751B8C5F45E3" rel="nofollow">„Павел Шатев“: Aктуелната Влада најдобра досега.љубов

И...

Не ми текнува некој коментар...тага
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BC1A33B6DFBB6E489807751B8C5F45E3" rel="nofollow - -



Поскапувањето на нафтата, а со тоа и на бензинот, нема ништо со владата. Бензинот секојдневно поскапува насекаде во светот. Македонија не може а биде исклучок.

А за тоа, дали актуелнава влада е најдобра до сега, не можам да коментирам со 100% авторитет бидејќи не живеам за сето време во Македонија. Згора на тоа cекоја анкета може да се направи според посакуваниот  резултат.

Веројатно најдобар индикатор за тоа колку некоја влада е добра за народот претставува нејзината подршка за време на изборите.










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 10:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

http://www.plusinfo.mk/vest/37822/Nema-ne-sakam---kje-plakjash-parno-i-oro-kje-igrash" rel="nofollow">Нема не сакам - ќе плаќаш парно и оро ќе играш!намигнување

И сега ќе се јави некој од гастербајтериве и ќе почне да ни објаснува...

и дека таму некаде е исто така заради овака онака...изненадување



Претпоставките се лоша работа почитуван пријателе. тага

Еве, се јавувам како "некој гастербајтер" и велам дека тоа не држи вода.лутина

Како прво, посоченото е само идеја или п
редлог инициран од снабдувачот со парно греење.
Kако второ, не постои правна основа за подршка на таквиот предлог. Луѓето купуваат станови со водоводна и струјна исталација, па ако сакаат можат да се исклучат од водоводната и струјната мрежа и нема да плаќаат скршен динар за вода и струја. Кога се купува стан со вградено парно греење не се потпишува договор за вечно користење на парното греење.

Разбирам дека и пoкрај исклучувањето дел од енергијата се дисипира во исклучениот стан, но тоа не е проблем на исклучениот корисники туку на неможноста на Топлификација да си ја зачува таа енергија наместо да ја споделува без барање на искучениот корисник.

Ако сакаме навистина да бидеме фер
до крај и да имаме потполно разбирање за таквата ситуација можеби би се сложил со некој паушален надомест од 5% до 7% од оригиналната цена на вклученото греење.

Оноа што треба да се има на ум во овие македонски услови е дека човек е присилен  да го купи станот со веќе вградено парно греење. ТОА НЕ Е НЕГОВ ИЗБОР ! Со други зборови, тој е приморан , без негова воља, на одреден систем на греење нуден од само еден снабдувач кој држи монопол во градот.  Во реалност, Топлификација се јавува како инвеститор и игра на карта дека нејзината услуга ќе биде прифатена и плаќана според цена која таа еднострано ќе ја одредува, без опција корисникот да се откаже од неа. Таквата опција не може да опстане пред никаков суд. Вградувањето на топлинско греење во становите за Топплификација е само НЕЈЗИН БИЗНИС РИЗИК, а не некаква герантиран бизнис договор без никаква можност за ревидирање или раскинување.

Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира гра
ѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!


1. Ајде вака по еден редослед-народот гласа- да избере пратеници-законодавна власт- која ке носи закони кои ќе го подобрат животот на народот
2. Од тие народни пратеници-оној кој има најмногу гласови добива мандат да владее-односно да му служи на народот-оти народот затоа и ги гласал и затоа ги сменил претходните оти небиле во служба на народот.
Е сега така е по редот на нештата, арно ама кај нас во Македонија не е така и затоа мили дијаспорци не се лутете кога ни се смачува од вашите убедувања дека нам не ни е арно со оние кои и вие потпомогнавте да ги избереме.
Зошто?
Еве конкретниов пример со топлификација-која како што спомна и меси РЕКЕТИРА ама за тоа и е дзволено од членовите на регулаторна кои пак ги избира владата и кои земаат исто така плата од народот за да го штитат интересот на народот.
Е сега околу ова со плаќањето 50% на оние кои се исклучени-под образложение дека ја кортоплината од цевките и од комшиите.
Прво- должината на цевките е 2 и пол метри-значи му доаѓа ко 2 ребра од радијаторот Значи за 2 ребра 50%збунетост?
Второ-топлината од комшиите-што е небулоза оти со греењето на друго грејно тело-топлината ја има и нема потреба да му краде од парното на комшијата.
Трето- што со крајните станови од приземје и поткровље-кои се со 2 надворешни зида, па 1 на подрум или плафон од каде нема греење  и еден во ходник-внатрешен ама не згреан? Која е логика да плаќа 50%?Нашиот стан е на такво место што има 2 надворешни зида, на подрум, еден зид делиме со ходниците-скалите, а со комшиите еден зид и над нас  плафонот т.е. подот на комшиите-зарем да плаќам 50%?Исто важи и за комшиите кои се најгоре!!!!
И ова последново на Меси- Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира граѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!
Е за жал Меси-може и го прави тоа со амин на регулаторна.Секој месец, јавно и транспаретно.
И велиш-
Таквата опција не може да опстане пред никаков суд.Еве може кај нас во Македонија, си тужат лугето, судот прогласува дека не е во право топлификација, ама никој не може да се спаси од неплаќање затоа што топлификација тужи за неплатени сметки и се се врти во круг. Што е најтрагично, наплаќаат и камата за неплатените сметки.
Само македонскиот граѓанин кој е корисник на услугите на топлификација ја знае ова голгота.



-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 13:08

...кога јас овде викав дека не може кога сакаш и како сакаш да се откажеш од парното,некој се зезаа..ај сега.Како беше?...ЌЕ ПЛАЌАШ И ОРО ЌЕ ИГРАШ!.газење од смеење

Тоа е едната работа,а другата е..што има да се предлага нешто што однапред се оценува дека нема иднина..дека е утнат предлогот!,или ако помине помине...кој ги е*е,не се бунат,а ако не,тогаш ќе смислиме друг начин да ги онадиме!.ете така функционираат нештата кај нас.

А за личните карти и промена на улиците...едни викаат не ,па да,па пак не...ќе има ли промена или нема да има!.последно е..ЌЕ НЕМА!





-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 15:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


1. Ајде вака по еден редослед-народот гласа- да избере пратеници-законодавна власт- која ке носи закони кои ќе го подобрат животот на народот
2. Од тие народни пратеници-оној кој има најмногу гласови добива мандат да владее-односно да му служи на народот-оти народот затоа и ги гласал и затоа ги сменил претходните оти небиле во служба на народот.
Е сега така е по редот на нештата, арно ама кај нас во Македонија не е така и затоа мили дијаспорци не се лутете кога ни се смачува од вашите убедувања дека нам не ни е арно со оние кои и вие потпомогнавте да ги избереме.
Зошто?
Еве конкретниов пример со топлификација-која како што спомна и меси РЕКЕТИРА ама за тоа и е дзволено од членовите на регулаторна кои пак ги избира владата и кои земаат исто така плата од народот за да го штитат интересот на народот.
Е сега околу ова со плаќањето 50% на оние кои се исклучени-под образложение дека ја кортоплината од цевките и од комшиите.
Прво- должината на цевките е 2 и пол метри-значи му доаѓа ко 2 ребра од радијаторот Значи за 2 ребра 50%збунетост?
Второ-топлината од комшиите-што е небулоза оти со греењето на друго грејно тело-топлината ја има и нема потреба да му краде од парното на комшијата.
Трето- што со крајните станови од приземје и поткровље-кои се со 2 надворешни зида, па 1 на подрум или плафон од каде нема греење  и еден во ходник-внатрешен ама не згреан? Која е логика да плаќа 50%?Нашиот стан е на такво место што има 2 надворешни зида, на подрум, еден зид делиме со ходниците-скалите, а со комшиите еден зид и над нас  плафонот т.е. подот на комшиите-зарем да плаќам 50%?Исто важи и за комшиите кои се најгоре!!!!
И ова последново на Меси- Топлификација не може со сила да ги натура своите услуги, ниту да ги рекетира граѓаните доколку не сакаат да имаат никаква работа со неа!
Е за жал Меси-може и го прави тоа со амин на регулаторна.Секој месец, јавно и транспаретно.
И велиш-
Таквата опција не може да опстане пред никаков суд.Еве може кај нас во Македонија, си тужат лугето, судот прогласува дека не е во право топлификација, ама никој не може да се спаси од неплаќање затоа што топлификација тужи за неплатени сметки и се се врти во круг. Што е најтрагично, наплаќаат и камата за неплатените сметки.
Само македонскиот граѓанин кој е корисник на услугите на топлификација ја знае ова голгота.



mamamd, значи се согласуваме дека Топлификација, како монопол, не смее да ги рекетира граѓаните,  ниту една регулаторна комисија не смее да се постави во улога на протектирање на ниту еден бизнис во подршка на таквиот однос.

Топлификација, во моментот на градбата на зградата, не прави посебен договор со ниту еден иден сопственик на стан никаков договор за инсталирање на парно греење, за доживотно користење на нивниот сервис или под какви услови може да се откаже од користењето на услугите.

Ако до сега во Македонија нема друштво за заштита на правата на граѓаните тогаш време е да се формира. Таквото друштво ќе биде далеку посилно и поуспешно со кревање "class action lawsuit" отколку поединечното судење меѓу корисниците и Топлификација.

Како што реков, предлогот што си го поставува Топлификација не може да добие никаква судска потпора доколку се постави како што треба.

Еве му одличен бизнис на некој интелигентн и способен адвокат.
 

П.С. А за народните пратеници... каде се тие исти народни пратеници од опозицијата ? Што тие не организираат "class action" ? Една работа е што се нивните задачи и бранењето на интересите на нивните избирачи, а сосем нешто друго е што тие навистина работат. И така не е само во Македонија  туку и кај мене - работат за интересите на оној кој ќе ги плати (на било кој начин) повеќе или ќе ги притисне посилно. Токму затоа постојат секакви лоби групи и лобирања. Такво нешто треба да се организира и во Македонија. Поединечно луѓето не можат да направат многу, но заедно можат повеќе отколку што воопшто можат да замислат.

Ако до сега во Македонија нема друштво за заштита на правата на граѓаните тогаш време е да се формира. Таквото друштво ќе биде далеку посилно и поуспешно со кревање "class action lawsuit" отколку поединечното судење меѓу корисниците и Топлификација.

Како што реков, предлогот што си го поставува Топлификација не може да добие никаква судска потпора доколку се постави како што треба.

Еве му одличен бизнис на некој интелигентн и способен адвокат.

П.П.С. Не си ги губите попусто енергијата и времето со поединечно жалење и плачење, туку организирајте се во активна група граѓани за заштита и бранење на вашите права и интереси.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 16:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

.......................

Како што реков, предлогот што си го поставува Топлификација не може да добие никаква судска потпора доколку се постави како што треба.
...........................

...choveche,...''simni''se malku tuka ...za promena,
...( mislam na podolgo vremeнамигнување)....pa ke vidish deka tuka,...shto i  da se postavi...ako e postaveno od ''praviot'',... moze da fati koreni kaj ovoj narod,

...pa, ima  da prasha toj...... i dali ima ushte!!

...ako ne prifatat  50%...se kladam deka so 30= 40% ...ke pomine i toa!

...ama , neka,...toa i sakam ,...jas gi otkachiv (fizichki) na 1 mart,

...pa, bash chekam da se postavi takvo neshto.
....pa, da vidime dali privatnata sopstvenost e posilna od nechija,....monopolska,

....vo ovaa (pre)ebana drzava  ....i narod...jasno !лутина!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 17:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


..................................................................................................................
Еве му одличен бизнис на некој интелигентн и способен адвокат.

П.П.С. Не си ги губите попусто енергијата и времето со поединечно жалење и плачење, туку организирајте се во активна група граѓани за заштита и бранење на вашите права и интереси.

Е ов а е добро, Меси...
Симпатично дури...големо гушкање

Види вака, тоа што ти го предлагаш...
Овде у Македонија постои само...
кога се гледаат Амерички филмови...
можеби и у Европски, ама нив слабо ги гледам, па да не тврдам...
у Турски серии, па ич не постои...намигнување

Активна група граѓани за заштита и бранење на нивните права и интереси...
звучи прекрасно...
ама то кај нас не проаѓа...
дугачка е приказната и неразбирлива за некого...
исто ко за мене што се обичаите на Бушманите...
со должна почит и без никаква навреда за Бушманите...
многу малку знам за нив...намигнување








Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 21:24
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


..................................................................................................................
Еве му одличен бизнис на некој интелигентн и способен адвокат.

П.П.С. Не си ги губите попусто енергијата и времето со поединечно жалење и плачење, туку организирајте се во активна група граѓани за заштита и бранење на вашите права и интереси.

Е ов а е добро, Меси...
Симпатично дури...големо гушкање

Види вака, тоа што ти го предлагаш...
Овде у Македонија постои само...
кога се гледаат Амерички филмови...
можеби и у Европски, ама нив слабо ги гледам, па да не тврдам...
у Турски серии, па ич не постои...намигнување

Активна група граѓани за заштита и бранење на нивните права и интереси...
звучи прекрасно...
ама то кај нас не проаѓа...
дугачка е приказната и неразбирлива за некого...
исто ко за мене што се обичаите на Бушманите...
со должна почит и без никаква навреда за Бушманите...
многу малку знам за нив...намигнување



Не може никој човека да го обескуражи, обесправи и окова како што може тоа да си го направи тој самиот себе си... тага

Велиш:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... ама то кај нас не проаѓа...


... ама самиот велиш дека тоа никогаш не било направено !

Следи се како размислуваш... па ќе ти биде јасно зошто некои работи се случуваат онака како што се случуваат.

Креацијава и животот ги сакаат позитивните, оние кои постојано активно прават нешто, оние кои се сокреатори , оние кои секогаш велат "Да", никогаш не застануваат пред било која пречка и кои никогаш не чекаат некои други да им ги решат проблемите.

Или што рекол народот: волкот има дебел врат оти самиот си ги решава работите.

Јас можам да ти помогнам со покажување на патот, но не очекувај од мене да дојдам таму, да те организирам cо твоите сомислениции и да се изборам за твоите права и интереси.

Тоа треба самиот да го сториш.

А ако сметаш дека не си подговтвен за нешто такво, тогаш помири се со својата состојба и не се мачи со нешто за кое веруваш дека е невозможно.

Почни да го уживаш животот наместо да имаш несоодветни очeкувања... оти тоа постојано ќе те прави несреќен.  тага










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 23:30
Е мој Меси знам дека не ти се верува дека ова се случува.
Има одлука од Уставен суд. Има Организација на потрошувачи на Македонија (ОПМ). Арно  ама нивната изјава е дека не се официјално повикани при “кроење на капата“.
Опозицијата-Либералите почнале некоја акција со собирање потписи, ама тоа е онака за на ТВ. Оти, ако сакале тоа сериозно да го сторат требаше да се ангажираат малку посериозно. Застанале на плоштад или каде беше и чекале да одат луге да се потпишуваат. Е сега кој можел, отишол, кој не не отишол. Кога е за избори одат од врата на врата, за потписи за интересите на граѓаните им беше тешко да рашетаат нозе. Барем ко што рече еден комшија-немоќен пензионер да дојдеа по населбите па на неколку пункта да собираа потписи, да можеа да се потпишат и оние немоѓните, болните, оние кои нмемаат пари за одвишок трошење за превоз до плоштад, вработените кои од сабајле се на работа. Тоа беше само мачкање очи. Народниот правобранител само кажува колку е немоќен-оти кутричкиот само слуша поплаки, ама некои ингеренции очигледно нема.
Владеачките малку подигаа прашина преку сител, ама онака колку да се види дека мислат на народот, ама еве не и можат ништо на Топлификација.
И така да не редам.
Инаку, трошењето енергија и не е некој напор во Македонија. Отрпнавме ние на вложување напор во зборењеголема насмевка, тоа ни стана национален спорт оти за дела и нема воља кога однапред се знае резултатот. Правдата е кај парите, не кај правдата -правдина.изненадување


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 00:29
Често имам чувство дека во нашите разговори се вртиме во кругови. Нема потреба од зборувањето да се прави национален спорт - ТОА Е ПОГРЕШНОТО. Многу зборување, а малу соодветна акција.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

И така не е само во Македонија  туку и кај мене - работат за интересите на оној кој ќе ги плати (на било кој начин) повеќе или ќе ги притисне посилно. Токму затоа постојат секакви лоби групи и лобирања. Такво нешто треба да се организира и во Македонија. Поединечно луѓето не можат да направат многу, но заедно можат повеќе отколку што воопшто можат да замислат.

П.П.С. Не си ги губите попусто енергијата и времето со поединечно жалење и плачење, туку организирајте се во активна група граѓани за заштита и бранење на вашите права и интереси.



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тоа треба самиот да го сториш.

А ако сметаш дека не си подговтвен за нешто такво, тогаш помири се со својата состојба и не се мачи со нешто за кое веруваш дека е невозможно.

Почни да го уживаш животот наместо да имаш несоодветни очeкувања... оти тоа постојано ќе те прави несреќен.  тага


Со толку адвокати во државава и со уште толку завршени адвокати без работа, со толку јавни медија , со толку незадоволни луѓе од работата на организации како Топлификација, вие не можете да се организирате и да застанете на здрава основа и со точно одредена цел од заеднички интерес ???

Ниту еден од вас таму не гледа можност за развивање на еден толку потребен и доходовен бизнис од општ интерес  ???

Не ме разбирајте погрешно, но ова е слично како со акцијата со становите и некои други нешта кои сме ги дискутирале тука... вие живеете со телата во денешниот капитализам, но со свеста с'е уште битувате во социјализмот. Ви недостасува самодоверба, самоиницијатива, фокусираност, организираност, продорност, чувство за можности (opportunities) и т.н. тага

Знаете што, Топлификација е опортуниста за себе и ќе си ги брани своите интереси, а не вашите. И ако таа е посилна од секој од вас како поединец - таа ќе победи !

А вие и натаму спортувајте зборување и жалење.

И натаму карајте се меѓусебно за тоа која партија е подобра, кој пратеник е пошарматен и поелегантен, кој кому се удварал по телефон за време на седница, кој пратеник си го запослил детето... и во меѓувреме ќе им го плаќате цехот на оние кои помалу зборуваат, а повеќе се организираат и работат за своите интереси.








 











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 00:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


...............................................................

Следи се како размислуваш... па ќе ти биде јасно зошто некои работи се случуваат онака како што се случуваат.

Креацијава и животот ги сакаат позитивните, оние кои постојано активно прават нешто, оние кои се сокреатори , оние кои секогаш велат "Да", никогаш не застануваат пред било која пречка и кои никогаш не чекаат некои други да им ги решат проблемите.

Или што рекол народот: волкот има дебел врат оти самиот си ги решава работите.

Јас можам да ти помогнам со покажување на патот, но не очекувај од мене да дојдам таму, да те организирам cо твоите сомислениции и да се изборам за твоите права и интереси.

Тоа треба самиот да го сториш.

А ако сметаш дека не си подговтвен за нешто такво, тогаш помири се со својата состојба и не се мачи со нешто за кое веруваш дека е невозможно.

Почни да го уживаш животот наместо да имаш несоодветни очeкувања... оти тоа постојано ќе те прави несреќен.  тага


Сакаш да кажеш...

ОСМЕЛИ СЕ...
НАПРАВИ ГО ПРВИОТ ЧЕКОР...намигнување

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не ме разбирајте погрешно, но ова е слично како со акцијата со становите и некои други нешта кои сме ги дискутирале тука... вие живеете со телата во денешниот капитализам, но со свеста с'е уште битувате во социјализмот. Ви недостасува самодоверба, самоиницијатива, фокусираност, организираност, продорност, чувство за можности (opportunities) и т.н. тага

А вие и натаму спортувајте зборување и жалење.

Тоа вие изгледа дека се однесува на нас кои живееме тука...
Не е убаво да се лепат етикети на својот народ...нека ти е срам

П.С. Ако не се лажам...
ми направи психолошки профил...
во согласност со правилата на форумот...големо гушкање





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 01:50
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:



П.С. Ако не се лажам...
ми направи психолошки профил...
во согласност со правилата на форумот...големо гушкање





Извини, навистина немав никаква намера да ти правам психолошки профил !

Оноа што го гледам однадвор е токму тоа - иако веќе дваесетина години државата егзистира во капиталистички економски систем најголемиот број луѓе с'е уште размислуваат и се однесуваат како да се во социјализам.

И тоа не го гледам само во дискусиите со членовите, туку и во контактите со моите роднини и пријатели во Македонија. Веројатно 20 години не се доволни за да се cмени оноа кое било натурано за 60 години.

Убеден сум дека токму тој раскорак меѓу оноа што Е и оноа што останало во умот на луѓето како БИЛО, претставува една од најголемите пречки на модерново македонско време.


Ако сметаш дека оваа моја обверзација претставува кршење на правилата на форумов тогаш јас веднаш ќе ја едитирам !





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 05:28
Originally posted by brza brza напиша:


...ama , neka,...toa i sakam ,...jas gi otkachiv (fizichki) na 1 mart,

...pa, bash chekam da se postavi takvo neshto.
....pa, da vidime dali privatnata sopstvenost e posilna od nechija,....monopolska,

....vo ovaa (pre)ebana drzava  ....i narod...jasno !лутина!

откако ги откачи дали ти стигна и белешка за порамнување на сметките до јуни месец???

јас кога се јавував на телефон во почетокот на фебруар месец во топлификација ( целиот разговор ми е снимен со име и презиме на вработената и беше предупредена дека разговорот го снимам ), кога и кажав дека сакам да се откажам од парното, таа ми рече нема проблем, дојди и поднеси барање. Исто ја прашав а таа ми кажа дека нема да има никакво порамнување на сметките до јуни месец, односно од моментот кога ќе се исклучам ( мајсторите дошле на 16 фебруар ) ќе треба да платам за оној период за кој сум користел услуги односно до 16 фебруар, и дека после тоа немам никакви финансиски обврски спрема топлификација. 
Барањето го поднесе татко ми со полномошно од мене ( бидејќи станот е на мое име ) да ја заврши таа работа.
Овој месец стигнала сметка за порамнување до јуни од скоро 25 илјади денари.

И сега што, суд не ми бега, пошто татко ми отишол да се објасни со нив бидејќи другачие ни беше кажано, а од таму му рекле таа што ви кажала такво нешто таа нека ви плати за до јуни.

Ова ти е во права смисла на зборот луд јебе збуњенога, ама јас тие пари не им ги давам.

Сакав само мојот пример да го кажам за да знаат и другите со што можат да се соочат.

Инаку топлификација има сопственост на мрежата до разводните шахти пред зградите, додека од шахта до подстаницата и понатаму низ становите целата мрежа е сопственост на сопствениците на становите.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 08:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Со толку адвокати во државава и со уште толку завршени адвокати без работа, со толку јавни медија , со толку незадоволни луѓе од работата на организации како Топлификација, вие не можете да се организирате и да застанете на здрава основа и со точно одредена цел од заеднички интерес ???

Ниту еден од вас таму не гледа можност за развивање на еден толку потребен и доходовен бизнис од општ интерес  ???

Не ме разбирајте погрешно, но ова е слично како со акцијата со становите и некои други нешта кои сме ги дискутирале тука... вие живеете со телата во денешниот капитализам, но со свеста с'е уште битувате во социјализмот. Ви недостасува самодоверба, самоиницијатива, фокусираност, организираност, продорност, чувство за можности (opportunities) и т.н. тага

Знаете што, Топлификација е опортуниста за себе и ќе си ги брани своите интереси, а не вашите. И ако таа е посилна од секој од вас како поединец - таа ќе победи !

А вие и натаму спортувајте зборување и жалење.

И натаму карајте се меѓусебно за тоа која партија е подобра, кој пратеник е пошарматен и поелегантен, кој кому се удварал по телефон за време на седница, кој пратеник си го запослил детето... и во меѓувреме ќе им го плаќате цехот на оние кои помалу зборуваат, а повеќе се организираат и работат за своите интереси.



Меси, кога го кажав она со оговарањето како национален спорт малку беше со сатира, алудирајки на оговарањата кои си ги вршат нашите политичари со вискито и кокаинот, но нејсе.
Околу твоето
вие живеете со телата во денешниот капитализам, но со свеста с'е уште битувате во социјализмот. Ви недостасува самодоверба, самоиницијатива, фокусираност, организираност, продорност, чувство за можности (opportunities) и т.н. тага
ќе ти одговорам со ова на Зексичот
Инаку топлификација има сопственост на мрежата до разводните шахти пред зградите, додека од шахта до подстаницата и понатаму низ становите целата мрежа е сопственост на сопствениците на становите.
И сега те прашувам-Како ние да живееме во капитализмот со духот кога не ограбуваат феудално?
Пази сега-Топлификација (нормално под закрила на власта-ама на сите до сега) место да се брани, да размислува дека станарите  имаат право да  бараат надокнада за користење на нивниот простор во  остварување профит, ги става во позиција да се бранат, односно да и плаќаат токму за она узурпираното токму под флоскулата-заедничко домување.
Објасни ми те молам-онака прозападно-каде во светот смее некој да му го користи сопствениот простор  некому, а да не му плати и колку да изгледа смешно-уште и да му ги одржуваме-ги бришеме цевките со влажна крпа, ги мачкаме боја да не рѓосаат??? да не збориме за нарушената естетика.
Кажи ми која е разликата меѓу крадецот кој влегол “илегално’ и украл 100тина евра и ако го фатат ќе лежи затвор и Топлификација која   “легално“  со помош на регулаторна сака да ми наплати 50% за тоа што ми узурпира простор со своите цевки за кој твврди дека ме греат- за да секој месец  остварува ќар оти ако МОРА да ги стави цевките однадвор ќе мора таа самата да го прави она погоре спомнатото, плус, да плаќа редовно одржување, изолација оти надвор или по ходниците тоа нема да биде зачувано како што е во нашите станови- доволен е примерот со крадењето шахти, бакарни жици-има секој месец да шфајцуваат цевки оти ќе им ги сечат арамиите без око да им трепне, па ќе мора на станарите да им плаќа оштета за поплави. Знаеме Меси ние како се живее западно, ама не со социјалистички манири на МОНОПОЛИТЕ.
Прашав јас адвокат, прашав и му ко кажав сето ова-ама и тие се со социјалистички манири-па ми вика ехеее ова се е фикција, ова може да ти успее во капитализмот-на запад, кај нас НЕ, ќе се влечеш по судови со години.
И како куриузитет една најнова информација-луѓе добиваат присилна наплата веројатно по тужба за заостанат долг, некои наплата на камата оти главницата им е одамна платена за сметки од пред 20тина години-образложение -неажурност на судовите.Нити биле информирани декив против нив се води спор,нити важи законот за застареност, ако не платат ќе им пуштат извршители и долгот ќе им бил околу 150 евра. Некна комшиката пензионерка со 8 000 пензија дојде да и позајмиме пари па да ни ги враќа кога ќе може па ја носеше сопругот до топлификација да плати 2000 денари оти си е троа болничка.Дали е ова даш што даш, дали навистина не застарува долгот иако е по кривица на судот-луге плаќаат.Може да се спасат само ако покажат сметка дека платиле на време или  кога платиле. Е ај сега кажими како е на запад-како човек  докажува дека платил- чуваат сметки по 20 години-имаат дома архиви???? Ангажираат адвокати? Како им плаќаат со пензија од 200 долари? Оти кај нас адвокатите не се нафаќаат да застапуваат за спор како овој-барем оние кои ги прашавме.
И да не должам- Меси- кај нас со тело во капитализмот а дејанија  во социјализмот- е најважно - МОЛИ БОГА ДА НЕ ТЕ СНАЈДЕ.
Обратно се Меси работите поставени, обратно.
Ииии Зексич-добро утроголемо гушкање
Какво е чувството-да живееш западно со социјалистички проблеминамигнување
Инаку тие 20 и кусур илјади ти се за водата која демек морале да ја празнат-иако ним цевките  им се празни чим заврши грејната сезона оти пред почеток на сезоната не информираат да сме дома оти ќе пуштаат вода па да не се поплавиме.Таа наплата е по ситем-што би било кога би било.
Инаку незнам како те исклучиле во февруари оти ние кога прашавме ни рекоа дека мора да си плаќаме до јули, дека до тогаш не може да не исклучат?!збунетостСега чекаме да ојде јулинамигнување




-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 17:15
мамамд, веќе реков дека потполно се сложувам со тебе и реков дека како поединци слаби ви се шансите на спротивставување со монополска организација како Топлификација, но како поголема група граѓани која ќе превземе групна судска акција против оваа фирма нештата стануваат подруги.

Топлификација по никоја законска основа нема право да го прави ноа што ви го прави вам таму !

Топлификазија се сили затоа што веќе подолго време лежи во ист кревет со владата - поради зголемувањето на цената на енергијата владата неколку пати ја има замолено да не ја зголемува цената на нејзината услуга за да не се создаде реакција кај народот кој ќе бара одговорност од ВЛАДАТА. И Топлификација излагаше во пресрет на таквите владини барања, па наместо да ја зголемува цената по реална стапка таа тоа го правше со намалена или воопшто не ја зголемуваше.

Сега дојде до момент кога треба да бира да работи со загуби и да биде затворена или да ги зголеми цените. Владата се наоѓа обврзана да ја подржи оваа организација и со тоа да ги врати некогашните услуги направени од неа. Затоа таа ќе се обиде да дојде до некаков модус со кој ќе гарантира дека Топлификација ќе има обезбедено непречено наплаќање по цена која смета дека е според пазарните норми.

Но, работата е дека за вас, како конзументи и граѓани на оваа држава, не ви е важна релацијата меѓу владата и Топлификација, туку законската валидност на условите пред кои сте поставени !

Бидејќи таква валидност не постои, доколку се организирате како што треба и поведете широка и силна акција со квалифицирани адвокати и преку сите медии, ќе ја приморате владата да го испочитува законот и да се повлече од ветената подршка доколку сака да си ги зачува своите позиции пред народот.

Топлификација, останата сама без владина директна или индиректна подршка, нема шанси да го споведе оноа што е неспроведливо.


П.С. Сите оние пратеници (од опозицијата и позицијата) кои нема директно и активно (не само со еден или два паушални коментари) да ве подржат во вашата акција треба недвосмислено, конкретно и прецизно да ги информирате оти нема повторно да бидат изберени од вашето гласачко тело. На тоа треба да ги потсетувате постојано и секојдневно на сите можни начини.











 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 02:56
мамамд,

Тие скоро 25 илјади се разликата од фебруар до јуни. Нели сметката е една ама поделена на 3, 6 или 12 месечни рати кој како сака, е мене бидејќи ми беше кажано дека нема потреба ништо да плаќам а за тоа имам и доказ, затоа и го исклучив у сред зима.
Ама тие со нивната сметка за до јуни ми кажаа пу-пу не важи тоа што ти го кажале на телефон во центарот за грижа на корисници. 

А за вакви дупешки, ако треба има до Стразбур да се тераме.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 04:23
Сметката е поделена на рати низ годината и завршува со јуни... тоа може да се разбере.

Но, ако ти си се греел до фебруари тогаш само износот до тогаш треба да ти биде пресметан до јуни, а не оној целосниот како што би требало да платиш доколку си се греел до крајот на сезоната.

Ако во пресметката е наплатено само до фебруари и поделена во рати до јуни, тогаш ќе си платиш. Hема основа да се жалиш.

Спореди ги сметките од комшиите кои платиле за целосна сезона со онаа што ја плаќаш ти и види дали има разлика.
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 14:37
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by brza brza напиша:


...ama , neka,...toa i sakam ,...jas gi otkachiv (fizichki) na 1 mart,

...pa, bash chekam da se postavi takvo neshto.
....pa, da vidime dali privatnata sopstvenost e posilna od nechija,....monopolska,

....vo ovaa (pre)*bana drzava  ....i narod...jasno !лутина!

откако ги откачи дали ти стигна и белешка за порамнување на сметките до јуни месец???

...e, pa...tuka sum prashan ,...zarem da trcham na ekononija da mu  odgovaram?изненадување

==============================================================================
...jas samo na shalter prashav do koga ke mi prakjaat snetki ,i toj vika otkako ke te ''otkachat'' nema povekje!

...znachi, mi stigna za februari sega ,...a za ponataka ke vidime...

...ama , kolku i da te ''ramnat (pizda i* materina!лутина)...ne e mozno tolku da bide kolku shto tebe ti ''presmetale''!изненадување

...osven ako stanot ne ti e   barem...200m2 !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 15:14
последната сметка беше скоро 7 илјади, а станот е 137 квадрата грејна површина.

Тоа нивното порамнување вероватно се однесува на последните 4 месеци и пола фебруар, што според сметките отприлика толку ќе му дојде.







-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 15:32
137?!..7000?!?..i si otishol chak tamu,...so tolkav stan ...tuka?!изненадување....

...znachi jas plakjam mnogu povekje od tebe,...4000 ama za stan od...neshto povekje od 50m2!!

...mameto nivno *batorskoлутина,...da dade bog da im skape semeto !лутина


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 16:35
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3387EE6D21DDED4EA89ACB097BA06F82" rel="nofollow"> НАСПРОТИ ОБИДИТЕ ЗА НОВИ УСЛОВУВАЊА ЗА ПАРНОТО ГРЕЕЊЕ
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3387EE6D21DDED4EA89ACB097BA06F82" rel="nofollow - Уставните права ја ладат „Топлификација“

...a be, ubavo e toa samo....vo zemjava edno zborish inkognito a,...sasvm treto, koga i navistina ke treba da odluchuvash,...pa makar i ustaven sudija bil !

...ama , aj ,...da mu veruva chovek deka ,...taka i ke bide,...kako shto vika!

...iako e samo sudija ...ne i gospod!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 17:00
Гледам у друга тема дискусијава...
колку вака за анализа малку...
да кажам нешто...

Топлификација има одговорност за одржување на инсталацијата за пренос на топлинато до подстаницата во зградата, вклучувајќи ја и подстаницата...
од тука па до становите, одговорноста за инсталацијата е на станарите...
тоа значи дека не е вина на Топлификација што цевките за развод на топлина поминуваат ни становите...
и не е битно што кога се купувале становите никој од купувачите не обратил внимание на оваа "ситница"...
и сега, законски гледано Топлификација, барем за оваа работа, има право да бара надоместок...
едноставно и цевките како така ги греат становите...
ако некој не сака да плаќа, може да ги отстрани цевките од својот стан...
се разбира на свој трошок, иако тоа подразбира и задржување на одредени стандарди што баш и не дозволуваат таква акција, ама ај...

како за информација, во сите нови згради, по стандард цевките се поставуваат во ходниците...
и тоа по вертикала, а секој стан зема топлина од една цевка за влез на топла вода...
па лесно може и да се постави мерач за потрошена топлинска енергија, само една цевка е...
за разлика од старите згради и станови, каде вертикалите се повеќе и поминуваат низ повеќе соби...
и затоа они, Топлификација, ќе си бараат тоа што си бараат...

е сега што ќе произлезе од приказнава, незнам...
дека не е фер, не е...
ама дека има аргументи за...
и против...
има...


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 17:07
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


како за информација, во сите нови згради, по стандард цевките се поставуваат во ходниците...
и тоа по вертикала, а секој стан зема топлина од една цевка за влез на топла вода...
па лесно може и да се постави мерач за потрошена топлинска енергија, само една цевка е...
за разлика од старите згради и станови, каде вертикалите се повеќе и поминуваат низ повеќе соби...



дадада
Сега е веќе вака...


И многу полесно може да се исклучиш ако сакаш....или ако ти дозволатнамигнување

Треба дефинитивно да постават мерачи за потрошена енергија, мислам дека упола ќе бидат сметките, со оглед на тоа што многу седат со отворени  прозори од жешко што им е. Така едноставно помалку ќе трошат...


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 18:29
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


тоа значи дека не е вина на Топлификација што цевките за развод на топлина поминуваат ни становите...
и не е битно што кога се купувале становите никој од купувачите не обратил внимание на оваа "ситница"...
и сега, законски гледано Топлификација, барем за оваа работа, има право да бара надоместок...
едноставно и цевките како така ги греат становите...
ако некој не сака да плаќа, може да ги отстрани цевките од својот стан...



Е па не е баш така...

1. Топлификација сама инсталирала довод до зградата и таа нејзина топлина не може да се диструбуира низ становите доколку низ нив не одат цевки.

2. Станарите, при купувањето на станот, ја плаќаат инсталацијата како трошок на градбата, но тоа не значи дека должат нешто на Tоплификација или дека се обврзани да ги користат нејзините услуги.

3. Станарите можат да се откажат од услугата на Топлификација иако си ги платиле грајните тела и сета останата топлинска конструкција. Тоа е нивен губиток во инвестицијата при купувањето на станот.

4. Губитокот од дисипираната енергија која оди низ толинската конструкција (вертикалите) е на Топлификација која е обврзана да доставува соодветна топлина до оние станари кои сакаат да го користат нејзиниот сервис.

5. До Топлификација останува проблемот на губитокот на нејзината топлина бидејќи тоа е дел од нејзиниот бизнис, а не е до станарите кои не сакаат да ги користат нејзините услуги. Топлификација не може да ги присилува станарите кои не ги користат нејзините услуги да ги плаќаат нејзините губитоци за услужување на оние кои сакаат да го користат нејзиното греење.


П.С. Ова што го наведе со цевките на Топлификација е исто како да го кажеш за водовод или електрика - кој не сака да користи вода или струка нека ги извади водоводните вертикали и струјните кабли.  Сигурно е дека ќе се намали губитокот на дисипираната енергија на струјата која минува низ каблите кои одат преку становите кои не ја користат, но тоа е нужно зло и губиток за Електродистрибуција за да ги опслужува оние кои сакаат да ја користат нејзината услуга. Проблемот на изгубената енергија е проблем за Електродистрибуција, а не за оние кои не се интересираат за користење на струјата.

Повторно ќе речам, купувачот на станот е обврзан да го плати станот со вградената топлинска инсталација (цевки и грејни тела), но не е обврзан да ја користи услугата на Топлификација. Како што Топлификација не е обврзана да му го плаќа непотребниот трошок на купувачот на станот за таа грејна инсталација, така и тој не е обврзан да ги плаќа нејзините услуги доколку не ги користи.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 18:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Е па не е баш така...
.........................

Повторно ќе речам, купувачот на станот е обврзан да го плати станот со вградената топлинска инсталација (цевки и грејни тела), но не е обврзан да ја користи услугата на Топлификација. Како што Топлификација не е обврзана да му го плаќа непотребниот трошок на купувачот на станот за таа грејна инсталација, така и тој не е обврзан да ги плаќа нејзините услуги доколку не ги користи.

Се согласувам со тоа дека не е баш така...
сите наведени точки (1-5) држат вода...
но веќе реков, има аргументи за и против...

како на пример и кога се вертикалите поставени во ходник...
повторно се греат заеднички простории...
за кои Топлификација може да бара од куќниот совет да плаќа заедничка сметка...
нешто како улично осветлување, заеднички интерес, нели...

Инаку не се согласувам со паралелата со струја или вода...
конкретно струјата има сосема друг начин на разведување, пристап и користење...
а водата нема никакво влијание на просториите каде поминува...
исто е ама не е исто...намигнување

А тоа окулу обврските за плаќање или не плаќање на станот со вградена топлинска инсталација, следствено и на електрична и водоводна...
повторно е малку дискутабилно...
не знаеме што се' има во договорите при купување на становите...


Само да наведам еден пример и направам споредба...
При купување на становите, автоматски следуваше и едно паркинг место за секој стан...
барем според некои урбанистички стандарди...
ама види, ЈП Паркинг на сите, поточно на повеќето низ скопските населби, им ги зема паркинзите...
и сега им наплаќа годишна карта за паркирање...

Е сега може повторно да зборуваме за она здружение на граѓани кое ќе се избори за своите права...намигнување
ама, како што реков, тоа тешко оди кај нас...
но, можеби и нешто ќе се смени....збунетост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 19:05
...vodata mozebi i ne se gubi...osven ako ne e dupnata nekoja cevka ama,

...strujata ima sistemski gubitoci bez koi ne se moze,...( ako ne gi oladish kablite na  apsolutna nula!намигнување)

..a, toa deka onie gomnarine imale pravo za neshto vo tvojot stan,...se nadevam deka nema nekoj od niv i da go prochita,
...zatoa shto ke se okurazat deka ete,..imalo i lugje koi  ''zdravo''razmisluvale megju narodot  zvan...ovca!не


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 19:11
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


како за информација, во сите нови згради, по стандард цевките се поставуваат во ходниците...
и тоа по вертикала, а секој стан зема топлина од една цевка за влез на топла вода...
па лесно може и да се постави мерач за потрошена топлинска енергија, само една цевка е...
за разлика од старите згради и станови, каде вертикалите се повеќе и поминуваат низ повеќе соби...


дадада
Сега е веќе вака...

И многу полесно може да се исклучиш ако сакаш....или ако ти дозволатнамигнување

Треба дефинитивно да постават мерачи за потрошена енергија, мислам дека упола ќе бидат сметките, со оглед на тоа што многу седат со отворени  прозори од жешко што им е. Така едноставно помалку ќе трошат...
ne brzaj be!изненадување...(toa e moja privilegija ,neli!)голема насмевка

...zatoa shto vo noviot nivni pravilnik,...i da stavish kalorimetri,...nema da mozesh da si ja namalish smetkata za povekje od 50%!

...a, toa znachi,...i cel mesec da ne si doma ,..i da gi iskluchish radijatorite,...ke im  platih ''samo''pola od ...celata smetka!изненадување

..a, toa pak, znachi,...ako nekoj den i si pushtishj malku  toplo....toa debelo ke te koshta,...ako pak sekoj den se greesh ,...ke te koshta  ...kako i bez niv da gi imash.

...shto znachi,...kalorimetrite za niv se....samo lapnuvanje pari za niv i  nivna montaza...a, ne za da ti ushteduvash neshto.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 19:20
Струјата има системски губитоци, ама тие се наплаќаат во оние 33 % моќност...

а за тоа дека Топлификација има право, не судам...
ама мислам дека пред да побараат тоа што бараат...
размислиле каде можат и што можат...
инаку...
пу, пу...
далеку од тоа дека сум од нивна страна...
јас сум со овците...намигнување



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 21:49
Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Март.2012 во 21:55
...''dechko''...koga ne bi potroshil ni wat,...nema tvoite gubitoci i mene da mi gi opnesh !

...na kraj kraevi tie 33,3 % se neshto drugo( bog znae  shtoнамигнување)...ama , vo sekoj sluchaj ,..ne se edna tretina od ...''celoto''!

...inache,...ako se tvoi tie cevki,..zemi si gi slobodno,...i taka mi smetaat vo stanot..ne mozesh mene da me naterash da koristam neshto shto ne sakam da ti go koristam,..a ne pa , so sila i da mi go naplatuvash  toa nekoristenje!

...a, kako ke go napravish toa ,...toa e tvoj problem,..ne moj!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 00:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Case closed,
што би рекле кај мене. да

Јап...
што би рекле кај тебе...
арно ама...
не и кај нас...



Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 00:26
Originally posted by brza brza напиша:

...''dechko''...koga ne bi potroshil ni wat,...nema tvoite gubitoci i mene da mi gi opnesh !

...na kraj kraevi tie 33,3 % se neshto drugo( bog znae  shtoнамигнување)...ama , vo sekoj sluchaj ,..ne se edna tretina od ...''celoto''!

...inache,...ako se tvoi tie cevki,..zemi si gi slobodno,...i taka mi smetaat vo stanot..ne mozesh mene da me naterash da koristam neshto shto ne sakam da ti go koristam,..a ne pa , so sila i da mi go naplatuvash  toa nekoristenje!

...a, kako ke go napravish toa ,...toa e tvoj problem,..ne moj!

Значи, не се разбираме...
цевките не се на Топлификација...
твои се...
и што се однесува до нив, ама плати затоа што ти греат во станот...
така си го купил и тоа е твој проблем...
ако не сакаш да плаќаш, тргни ги од станот...
и стави ги надвор во ходник...
тоа е твој проблем, не на Топлификација...
јбг...намигнување



Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 00:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да






е тука лежи зајакот
што никако некому да стане јасно дека се што важи надвор(во нормалните земји) не важи овде
и тоа е наш проблем,никако нивни,зашто ние треба да плаќаме
а законот?
постои
ама нема кој да го спроведе како таков...
кај нас дупките се поголеми од законот...шуплив е ко мариовско биено сирење...она со поголемите дупки,зреанотоголема насмевка


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 00:46
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


како за информација, во сите нови згради, по стандард цевките се поставуваат во ходниците...
и тоа по вертикала, а секој стан зема топлина од една цевка за влез на топла вода...
па лесно може и да се постави мерач за потрошена топлинска енергија, само една цевка е...
за разлика од старите згради и станови, каде вертикалите се повеќе и поминуваат низ повеќе соби...


дадада
Сега е веќе вака...

И многу полесно може да се исклучиш ако сакаш....или ако ти дозволатнамигнување

Треба дефинитивно да постават мерачи за потрошена енергија, мислам дека упола ќе бидат сметките, со оглед на тоа што многу седат со отворени  прозори од жешко што им е. Така едноставно помалку ќе трошат...
ne brzaj be!изненадување...(toa e moja privilegija ,neli!)голема насмевка

...zatoa shto vo noviot nivni pravilnik,...i da stavish kalorimetri,...nema da mozesh da si ja namalish smetkata za povekje od 50%!

...a, toa znachi,...i cel mesec da ne si doma ,..i da gi iskluchish radijatorite,...ke im  platih ''samo''pola od ...celata smetka!изненадување

..a, toa pak, znachi,...ako nekoj den i si pushtishj malku  toplo....toa debelo ke te koshta,...ako pak sekoj den se greesh ,...ke te koshta  ...kako i bez niv da gi imash.

...shto znachi,...kalorimetrite za niv se....samo lapnuvanje pari za niv i  nivna montaza...a, ne za da ti ushteduvash neshto.

Абе полека е, трчкај тиголема насмевка
И да ставам (немам јас што да ставам, ама ај) и да не ставам мене ми е исто. Не се греам јас како васголема насмевка
Туку ако ставам (претпоставка) ќе плаќам сепак 50% помалку .. нели? Доволно за да ми се намалат вкупните сметки? На станот од другарчево форумско, од 137 квадрати, тоа ќе му дојде 3500 месечно? Да не е малку? Само ретко кој има стан од 137 квадрати али ај...претпоставка...

Ако ме нема ако ме има...пак ќе си платам де. Нели и вака се плаќаат сметките сите 12 месеци, без разлика дали имаш или немаш парно. 



Инаку, доколку на постоечката инсталација се постави парно на струја и го користиш само таму кај што ти треба и колку што ти треба, годишно пак нема да потрошиш 48000 денари (12 месеци по 4000)...ќе грееш 3-4-5 месеци зависи од зимата и сигурно нема по 10000 за струја да дадеш...ако имаш врати и прозорихи, хи...


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 00:55
pak ne sfati! изненадување

...i da se iskluchish cel mesec...ke platish polovina od cenata shto  ja plakjash!

...a ako  pushtish nekoj den ,...ke im plattish  povekje ,..a ako cel mesec se greesh ...ke platish...bog znae kolku ,...koga ke te "izramnat" !

zatoa shto ...i so kalorimetri ,..nema da mozesh da ja namalish smetkata povekje od polovina!...barem taka mislat da bide ...toplite gomnari !

...i ne be ti...koga vikam ti za neshto...mislam na  opshto...sekoj moze da bide...kojshto e  tangiran od toa .


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 04:55
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да






е тука лежи зајакот
што никако некому да стане јасно дека се што важи надвор(во нормалните земји) не важи овде
и тоа е наш проблем,никако нивни,зашто ние треба да плаќаме
а законот?
постои
ама нема кој да го спроведе како таков...
кај нас дупките се поголеми од законот...шуплив е ко мариовско биено сирење...она со поголемите дупки,зреанотоголема насмевка


Не бре Аndjelina, законот е секаде ист, само луѓето некаде се изборуваат за него, а некаде не...

Не очекувај од другите да го почитуваат законот затоа што тебе така ти одговара. Секој си ги брани своите интереси и ако тоа значи заобиколување или изигрување на законот тогаш тој ќе го стори тоа. И државата нема да реагира доколку ти не станеш и не си ги побараш своите права.

Разбираш каде лежи зајакот ?

И кај мене е така. Веројатно не постои држава со повеќе и попрецизни закони, како што не постои и држава со поголем број измамници на закони. Ho ДРЖАВАТА НЕ РЕАГИРА ДОДЕКА НЕКОЈ НЕ СЕ ПОВИКА НА ТИЕ ЗАКОНИ И НЕ ПОБАРА ЗАШТИТА ОД HEA !

Знаеш што вели таа ?

ОТВОРИ СИ ГИ ОЧИТЕ !

И ако некој ти го прекрши законот, таа вели ПОВИКАЈ СИ АДВОКАТ И БРАНИ СИ ГИ ПРАВАТА ДОКОЛКУ СМЕТАШ ДЕКА СИ ОШТЕТЕН !

Државата не те брани туку гарантира дека законот и правилата ќе бидат почитувани доколку се повикаш на нив.

Јас можам да отидам до полицијска станица и да ги известам џандарите дека некој со мамење ми зел пари и тие ќе ми речат дека сум право и дека сум многу наивен и будала кога сум дозволил да ми се случи тоа. На мојата забелешка, што ќе направат поради тоа што тој некој што ми ги собрал парите, ќе ми одговорат дека тоа не е нивна работа и дека треба да го тужам никаквeцот.

И држaвата нема да трча по него затоа што го прекршил законот. ЈАС СУМ ТОЈ ШТО ТРЕБА ДА ТРЧА.

Не знам како поеднотавно да ти објаснам која е реалноста на живеењето.

Случајот со Топлификација е истата работа, иако малку е покомплициранa бидејќи таа веќе ви има одено по ќеjф со незголемување на цените поради владиниот притисок врз неа. Но било како, државата нема да превземе ништо посебно против нејзиниот обид да ги наплаќа сметките спротивно на законот С'Е ДОДЕКА ВИЕ ОРГАНИЗИРАНО И АВТОРИТЕТНО (СО АДВОКАТИ) НЕ СЕ ПОВИКАТЕ НА НИВ.

Никогаш не очекувај државата да трча и да мети зад тебе и да ти го бере гајлето дали некој ти го прекршил законот. Оноа што се случува со твојот живот е ТВОЈА ОДГОВОРНОСТ.

Туку назад на проблемот со Топлификација.

Не знам до каде е стигнат тој предлог, но оноа што треба веднаш да сторите, а нема да ве чини ништо, е да се организирате во групи граѓани и да појдете до вашите пратениците кои сте ги избрале во парламентот. Ќе побарате состaнок со нив и ќе барате случајов да го постават на дневен ред на следната седница. Ќе отидете кај нив подготвени со сите податоци и ќе им ги дадете на рака. Не очекувајте од нив да трошат време за изучување на случајов и да понираат во законите на државата.  Hе е важно дали пратенокот е од позицијата или опозицијата, барајте како ваш избраник да го крене вашиот глас во парламентот. Или ќе го стори тоа или... се знае, нема никогаш повеќе да биде изгласан од вас, а тоj знае што значи тоа за неговата партија !

Ако постапите како што треба ова ќе биде доволно да се стопира идејата на Топлификација и нема да имате потреба да бркате адвокати и да почнувате "class аction".

Среќно!







 




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 04:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 

И кај мене е така. Веројатно не постои држава со повеќе и попрецизни закони, како што не постои и држава со поголем број измамници на закони. Ho ДРЖАВАТА НЕ РЕАГИРА ДОДЕКА НЕКОЈ НЕ СЕ ПОВИКА НА ТИЕ ЗАКОНИ И НЕ ПОБАРА ЗАШТИТА ОД HEA !

Знаеш што вели таа ?

ОТВОРИ СИ ГИ ОЧИТЕ !

И ако некој ти го прекрши законот, таа вели ПОВИКАЈ СИ АДВОКАТ И БРАНИ СИ ГИ ПРАВАТА ДОКОЛКУ СМЕТАШ ДЕКА СИ ОШТЕТЕН !

Државата не те брани туку гарантира дека законот и правилата ќе бидат почитувани доколку се повикаш на нив.

Имав еден професор кој што викаше...

Додека не побарате да си заштитите некое право, никој нема да мрдне со прст за вас. да

Меси е во правода


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 10:57

кое право бе...?Па зарем секој еден граѓанин треба пред суд да докажува и менува закон или да оспорува член од Уставот?Нели за тоа има институција која се грижи за тоа..или на се треба искра..иницијатива..

Туку за Топлификација..

 Г-нот Хаџи Мишев е паметен човек и нормално ќе си ја врти водата кон својата воденица....а во краен случај ќе го стори следново...знам ,мисли како мене...голема насмевка

-секој куќен совет ќе си достави барање до Топлификација за услугата парно греење.Не сакате..нема,сакаат ќе имате...до подстаница,во краен случај,за да не им одзема од деловниот простор ќе си направат шахта надвор од зградата..Вертикалите на товар на потрошувачите,внатре,надвор изолирани не..загуби имало немало..не ме интересира.Како за водата..струјата и слично.

-куќен совет ќе си плаќа за вкупно испорачана топлина по главен бројач од потстаница,а потоа тие нека си се договорат дали два,три или сите станови се грејат,кој вклучил бојлер на мрежата а кој не,кој ставил дупло радијатори кој заборавил прозорец..сето тоа е интерна работа.Нека се тепаат ако треба тие,што има Мишо со тоа...

-муабетите дека Топлификација ги дере е дискутабилна..не е исто да затоплуваш еден ѕид или 6.Не е исто една пумпа од 3-5 МW која врти нон-стоп да ја плаќа цела зграда,а друго е 5 стана.Не е исто цело зграда на парно со цела зграда на дрва или струја.Не е исто по гаќи низ сите соби и со ѕиври во купатило...

...останете си со парно,разликите се драстични...а за Топлификација не и се секирајте,има таа капитал и една година да не ве грее..Вас!.Фирмите и државната фела се нивната таргет група.

не е сеедно..нели?



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 11:17
Регулаторна = Суперхикс
крадат од сиромашните за да им дадат на богатите... тагане
 
 
                 лутина


-------------


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 11:49
Меси, ако не е тајна, дали плаќаш ти греење таму каде што си и колку?


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 14:27
Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Меси, ако не е тајна, дали плаќаш ти греење таму каде што си и колку?

Еве јас ќе ти кажам, за грејна површина од 210 квадрати ( куќа ) во зима ( ноември - април ) плаќам во просек околу 200 CAD  на месечно ниво за користење природен гас. Да се греам на струја би било нешто повеќе од 200 CAD.

Кај Меси во УСА вероватно е нешто поевтино него во Канада.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 15:41
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

 

Еве јас ќе ти кажам, за грејна површина од 210 квадрати ( куќа ) во зима ( ноември - април ) плаќам во просек околу 200 CAD  на месечно ниво за користење природен гас. Да се греам на струја би било нешто повеќе од 200 CAD.

Кај Меси во УСА вероватно е нешто поевтино него во Канада.
210m2..?!?...i toavo kanada,...so prosechna plata od,...najverojatno,... nekolku iljadi cad $ ?!

...a be ,...i jas isto tolku sum plakjal  ...(a, mozebi i povekje)...bidejki parno nema non-stop sekoj den vo tie meseci...tuka!

...i da,..isto  kolku tebe plakjam  ,.изненадување..ama  cela godina plakjam, be,....ama , za tochno  4 pati pomala povrshina , be!!!!лутина...i toa ....od noemvri pa se do oktomvri !!лутина

...da ti e*am prokleto  ime i së !!!!лутина ( ne tvoeto ,be!)

================================================================================

...i,bidejki jas mnogu ne miluvam da pishuvam nadolgachko,  eve eden komentar od nekade,...isto kako da e od...mene:голема насмевка

mene, 27.03.2012 02:20:35
Bidejki stanot e vo moe orivatno vlasnistvo, i jas sum isklucena od merezata, a cevki pominuvaat niz mojot stan, jas ke baram kirija da mi placa Toplifikacija , bidejki bez moja soglasnost tie ne se vo moznost da vrsat uslugi na drugite stanovi. Kade e moeto stanarsko pravo za sopstvenost na mojot prostor vo stanot. Sakaat pari od narodot, zosto drzavata ne go zastiti sopstvenot narod.Samo donesuvaat zakoni za steta na narodot.Nekoj neka povede smetka za toa bidejki nie koi sme otkazani od greenjeto si placame struja i nikakvi drugi dopolnitelni trosoci ne ne interesiraat. Ako mojot sosed moze da ja podnese smetkata za parno toa e neegov problem, a kakao ke mu bide dostavena toplotnata energija e toa e problem na Toplifikacija.Neka razmisli malku bidejki ljugeto ne se ovci pa da molzat i mleko i volna i meso.Neka razmislat malku podobro pred bilo kakov zakon da se donese, na narodot mu e preku glava od glupavi zakoni vo interes na Toplifikacija.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
...samo,...zenskava vo edno e ''greshna'':....a toa e deka lugjeto  ne bile...ovci!изненадување


...ne da se ovci,...tuku, i pogolemi ovci se od,....vistinskite ovci !

.....po karakter,...dabome! !

===========================================================================
...a, za cevkite?

...pa, cevki imaat i ukraincite,..pa, znaeme shto pravat tie koga na rusite ke im se zgolemi  apetitot.
....a , se znae i deka ukraincite zemaat debela para  od toj cevkovod,...ne znam samo dali  tranzitot go plakjaat rusite ili evropjanite ama,,..vazno e deka plakjaat!

..pa,...i ovie nashive ''domashni cevkovodi'' se isti kurac samo.....po velichina se razlikuvaat .

...i po toa shto teche niz niv!

...a, teche neshto ,...od shto dvete strani imaat  zivotna korist,...isto kako i domashnite strani .


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 16:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by saguaro saguaro напиша:

Меси, ако не е тајна, дали плаќаш ти греење таму каде што си и колку?

Еве јас ќе ти кажам, за грејна површина од 210 квадрати ( куќа ) во зима ( ноември - април ) плаќам во просек околу 200 CAD  на месечно ниво за користење природен гас. Да се греам на струја би било нешто повеќе од 200 CAD.

Кај Меси во УСА вероватно е нешто поевтино него во Канада.


Во САД е нешто помалу бидејќи гасот е поевтин и бидејќи е потопло од Канада.

Во зградите за секој стан се плаќа maintenance (како "одржување") според квадратурата, Тој кој ги покрива сите трошоци заедно (топлење, ладење, ѓубретарина, паркинг простор, чистење снег, косење трева, струја, лифтови...). Оваа свота пари е фиксна, без обзир колку трошиш топлна, струја, вода, студено со климата, колку ѓубре фрлаш... Во зависност од зградата, услугите што ги нуди и нејзината местоположба, ова одржување месечно може да чини од $600, па нагоре.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 16:08


auuu.....kutrite  amerikanci i kanagjani !!тага.zatoa i ne bile tolkavi amerikanci i kanagjani ,..kolkavi shto se ...makedoncite!изненадување
tuku,
...razbiram deka vo amerika e  malku potoplo od  kaj onie nad niv ,...kako shto e razbirlivi i toa deka vo makedonija e nesporedlivo poladno od kanada!

...eden predlog ,...moze?

...jas ke vi gi plakjam smetkite  na vas tamu ...a, vashe ke bide ...vie da gi plakjate moite....i toa ,..samo za parno !


...so moot prosek od 300 evra....i vashiot od nekolku iljadi !да

...moze da se trampame?
...ova vazi osobeno za kanagjanecon !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 17:19
Ај кога почнавте како е во странство, еве во Германија мој роднина за стан од 60-тина квадрати плаќа по 200 е секој месец за греење, струја, вода, ѓубре и одржување околу зграда. И  вика на крај на година се пребиваат сметките и досега ( 4-та година) се ми враќаат пари од тие што сум ги плаќал целата година.

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 18:51
Значи јас за две години живеење во Германија во гарсоњера, платив вкупно за парно греење помалку отколку што ми беше сметката за парно минатиов јануари тука во Скопје.

За цела година греење во Мичиген (со јака и долга зима) плаќав толку смешни суми што дури не се ни сеќавам колку чинеше, а живеев во трособен стан.

Парадоксот е што сумите на топлификација по ниедна основа не се оправдани, посебно во однос на стандардот на граѓаните.
Оваа грејна сезона за површина од 110 квадрати ќе платам вкупно околу 1 500 евра (на годишно ниво). Нити можам да го регулирам парното како и кога сакам, туку зависам од нивната добра воља. А да не коментирам колку го загадуваат воздухот преку зима, па така Скопје се вбројува меѓу најзагадените градови на светот.

Топлификација! @#%$#*%


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 19:24
Џабе овде се дискутира, за да престане топлификација да испорачува ненормални цени и да поставува ненормални услови треба да се реагира, што побргу тоа подобро, на исти ненормален начин како и тие што се однесуваат.

Не може да се правдаат со големи цени на енергенсите, бидејќи тие цени важат и за Германија и за УСА и за Канада и за цела зап. Европа.

Не може да ги оправда ни тоа што имаат трошоци за вработените бидејќи вработен во топлификација кај нас и во топлификациите во ЕУ и Сев. Америка зимаат многу помали плати, општо трошоците на нашиве апаши во топлификација им се значително помали него на нивните колеги по светот погоре кажани, а цените се поголеми.

Од кај ги вадат тие цени стварно не ми е јасно, ама јас на топлификација во јуни ќе им објавам рат.

Прво има да им побарам кирија затоа што низ мое власништво транзитираат услуга од која вадат ќар. Ако не сакаат тогаш ќе ги замолам да ги дислоцираат цевките ( мада и тие се мое власништво ) што ми поминуваат низ секоја соба, имаат доволно време до 15 октомври да го направат тоа.

Ако и тоа не сакаат, ќе работи бонсекот. Друго чаре нема.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: saguaro
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 21:44
Така и јас ќе ја бонсекувам!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Март.2012 во 22:00
Ако цевките се сопственост на оној што го има станот, тогаш тој може со нив да прави што сака, а ? смеење

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 01:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ако цевките се сопственост на оној што го има станот, тогаш тој може со нив да прави што сака, а ? смеење


Епа него како...Ако се цевките на сопственикот на станот, значи некој треба да му плати на сопственикот затоа што ги користи тие цевки...Еве ја ќе ви купам по еден бонсек, сечете слободно...да


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 16:28
Originally posted by zagor zagor напиша:

 Г-нот Хаџи Мишев е .....

..a be ti...ushte i  go ...gospodinizarash?!изненадување
===================================================================================

 ...nekoi, gledam, ne razbiraat bash pa,...se fatile za cefkite kako ...slepec za stapot!изненадување

..eve, i ke im platam za toa shto ke me (s)toplat moite cefki!

...ne e toa problemot...tuku, problemot e shto ,..onoj hadji-Gomnar ...saka bez pari ,..niz moite cefki da go distributira ona, od koeshto toj zema ,...grdna para!

..e, pa,...ne moze be,..hadji-Lajnarov..ima da si platish i za tranzit,..ako sakash da ti gi plakjam tvoite gubitoci....budalo edna smrdliva!лутина

...i toa ne samo na mene ,..tuku i na site,... niz koishto im ja prakjash tvojata  ...shugava toplina!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:49
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=144B72A90C611741B9B9DDD87BE62DA4" rel="nofollow - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=144B72A90C611741B9B9DDD87BE62DA4

овие битанги не се откажуваат, а богами ни јас, дефинитивно бонсекот ќе игра.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:59
ma...ke mi se fatat !

ke ti e*am i drzavata i imeto nejzino i..narod i se vo ovaa ebena zemaja,..ako go dozvoli ova!!лутина

...i bog da dade da ja snema od licevo na planetata ako  navistina   bide taka kako shto zamislile  kretenite od tamu !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 01:13
Ovie ne se normalni !

Kje si dozvolam da go citiram vesnikot.

Citat:
"Kорисниците на парно се крајно револтирани од новата ситуација и најавуваат тужби против Регулаторната комисија за енергетика и против „Топлификација“, доколку се усвои таков правилник. Граѓаните сметаат дека одлуката да плаќаат 50 отсто од сметките, иако не се греат на парно, е незаконска и противуставна. Така еднаш веќе одлучи и Уставниот суд. "


Moj komentar:
Ako Ustavniot sud vekje odluchil deka takvata odluka e neustavna, KAKO SI DOZVOLUVA REGULATORNATA KOMISIJA DA DONESE TAKVO RESHENIE ???

Nekoi advokati ima dobro da zarabotat od ovaa rabota, a  vlasta dobro da izgubi so ovaa lakrdija !


Citat:
"Во „Топлификација“ сметаат дека ставот на граѓаните ќе се смени откако ќе видат дека од таквата одлука постојните корисници ќе имаат корист бидејќи нивните сметки ќе се намалат."

Moj komentar:
Ovie od "Toplifikacija" sakaat da gi nateraat so sila lugjeto da gi koristat nivnite uslugi od zhal i sochustvo kon sosedite koi sakaat da koristat parno greenje ???

Bog da chuva i da brani od ovaa teshka (ne)logika !!!

Citat:
"Ваквата одлука нас најмалку ни треба. Ние ја мериме и наплаќаме топлинската енергија што влегува во потстаниците, по што таа се дели пропорционално на бројот на станови и нивната квадратура. Kолку повеќе исклучени станови има, толку се зголемуваат сметките на тие што с` уште се греат на парно. Kога исклучените соседи ќе плаќаат 50 отсто од сметките, тогаш ќе се намалат и сметките на останатите станари - објаснуваат во „Топлификација“
.

Moj komentar:
Neka ne ve boli vas za onie koi kje plakjaat povekje za vasheto greenje. Potochno, znam zoshto ve boli... bidejkji kolku shto povekje kje plakjaat tolku povekje kje se iskluchuvaat. TOA ve boli !

Tuku vie gledajte kako da si gi namalite gubitocite i kako da gi odobrovolite onie koi se iskluchuvaat od parnoto greenje da ne gi sechat vertikalite oti ako im naplakjate 50% od cenata poradi greenje od vertikalite, tie kje gi sechat i kje gi zatvoraat bidejkji se vo nivna sopstvenost !

Bog da chuva !!!

Bog da chuva !!!

Bog da chuva !!!

Ako vladava ne padnala do sega poradi nekoja rabota, togash shansite se deka kje padne poradi ovaa !

Da se natura protivustavno reshenie za interesot na privatna kompanija ???

Bog da chuva !!!

Nekoi navistina nemaat um !!!







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 01:24
...a be ova vekje ne zasluzuva nikakov komentar tuku edinstveno pcuenje!

ama aj ushte ova:

...tuku,..koj k*r ke im se kalorimetri ,..koga ,..ako merat  kolku toplina nekoja zgrada potroshila,..toa znachi deka ako ima isklucheni od taa zgrada,...znachi deka pomalku toplina troshat za ostanatite stanovi ,...taka da nema zoshto da im gi tovarat izgubenite smetki od tie shto se otkazale ,..na onie shto im ostanale verni na govedata !

...ama , koga jas vikam deka ovoj narod ne e sposoben samiot da vodi drzava ,...nekoi se bunele  do ''nadleznite'' na forumov deka  ...zoshto  mi e dozvoluvana tolkava sloboda   i jadam gomna za ovaa ebana drzava ,..so ushte pozaeban narod!

..ako pomine ova,...definitivno ke ja plukam i bukvalno zemjava ,..i se nejzino shto e ,..zname ,..ime ,...jazik. .... së shto  ja otslikuva edna zemja!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 02:00
Ovie od "Toplifikacija" se mnogu pametni...

"Ваквата одлука нас најмалку ни треба. Ние ја мериме и наплаќаме топлинската енергија што влегува во потстаниците, по што таа се дели пропорционално на бројот на станови и нивната квадратура. Kолку повеќе исклучени станови има, толку се зголемуваат сметките на тие што с` уште се греат на парно."

Toa e kako "Vero" da donese 10 vagoni domati vo nekoja svoja prodavnica i na mushteriite da im kazhe deka posle dve nedeli kje im naplati za site 9,5 vagovi skapani domati shto nema da im se prodadat.

Eeee... umovi !

Kje ti go prodade i onoa shto nema da mu go kupish...
abe imal chovekot gubitoci vo biznisot... zoshto toj da gi plakja, neli ? Plati mu gi ti !









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 02:06
..pa, p***ka im materina kurvinska...ako se isklucheni 3000 stanovi toa znachi deka toplinata shto porano tie ja troshekle ,...kopitarive vekje nema potreba da  ja proizveduvaat!

..od kaj do kaj,... istata kolichina toplina, kako koga bile vklucheni i tie ...ja delat sega  na tie shto  im ostanale?!










Доста бе па ти више сас пцување. Јави ги се телефонски и на топлификацију и на владу и на регулаторну па ги пцуј до сабајле ако сакаш. Заеби овдека по форум пцување! лутина
                                                                                                        Гонзо


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 05:04
Можно е и да се се ова игри од власта или опозицијата, со оглед на тоа дека контролата врз топлификација ја имаат луѓе блиски до СДСМ. Вака намерно се тревожат луѓето а врз овој основ е огромен бројот на евентуални незадоволни. Па откако регулаторна ќе ги донесе новите прописи, овие демек ќе го спасуваат народот со акција во уставниот суд кој што важи за близок до нив.
Ова важи за СДСМ.

Ако е пак задкулисна работа на власта, намерно се тера регулаторна да го прави ова што сака да го направи, па откако народот ќе збесне ќе излезат пред него и ќе се завземат за неговите проблеми, и така пак тие ќе бидат добрите.

Ова не го тврдам, но можно е да биде некаков трик, бидејќи и и едните и другите се спремни на се само да останат или да се здобијат со власт.

Но тоа мене не ми значи ништо, бонсекот е наоштрен за акција, како и да е. 


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 10:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Едно треба да се разбере - не може никој со сила да ти наплати нешто што не сакаш да користиш !

Тоа е законот.

Губитокот на енергија е проблем на Топлификација и таа треба да си го реши, а не оние кои не ги користат нејзините услуги. Нека ги спроведе цевките на друг начин, нека ги изолира, нека прави што сака за да си ги намали оперативните трошоци.

Тоа е нејзин проблем, а не ваш !

Case closed,
што би рекле кај мене. да






е тука лежи зајакот
што никако некому да стане јасно дека се што важи надвор(во нормалните земји) не важи овде
и тоа е наш проблем,никако нивни,зашто ние треба да плаќаме
а законот?
постои
ама нема кој да го спроведе како таков...
кај нас дупките се поголеми од законот...шуплив е ко мариовско биено сирење...она со поголемите дупки,зреанотоголема насмевка


Не бре Аndjelina, законот е секаде ист, само луѓето некаде се изборуваат за него, а некаде не...

Не очекувај од другите да го почитуваат законот затоа што тебе така ти одговара. Секој си ги брани своите интереси и ако тоа значи заобиколување или изигрување на законот тогаш тој ќе го стори тоа. И државата нема да реагира доколку ти не станеш и не си ги побараш своите права.

Разбираш каде лежи зајакот ?

И кај мене е така. Веројатно не постои држава со повеќе и попрецизни закони, како што не постои и држава со поголем број измамници на закони. Ho ДРЖАВАТА НЕ РЕАГИРА ДОДЕКА НЕКОЈ НЕ СЕ ПОВИКА НА ТИЕ ЗАКОНИ И НЕ ПОБАРА ЗАШТИТА ОД HEA !

Знаеш што вели таа ?

ОТВОРИ СИ ГИ ОЧИТЕ !

И ако некој ти го прекрши законот, таа вели ПОВИКАЈ СИ АДВОКАТ И БРАНИ СИ ГИ ПРАВАТА ДОКОЛКУ СМЕТАШ ДЕКА СИ ОШТЕТЕН !

Државата не те брани туку гарантира дека законот и правилата ќе бидат почитувани доколку се повикаш на нив.

Јас можам да отидам до полицијска станица и да ги известам џандарите дека некој со мамење ми зел пари и тие ќе ми речат дека сум право и дека сум многу наивен и будала кога сум дозволил да ми се случи тоа. На мојата забелешка, што ќе направат поради тоа што тој некој што ми ги собрал парите, ќе ми одговорат дека тоа не е нивна работа и дека треба да го тужам никаквeцот.

И држaвата нема да трча по него затоа што го прекршил законот. ЈАС СУМ ТОЈ ШТО ТРЕБА ДА ТРЧА.

Не знам како поеднотавно да ти објаснам која е реалноста на живеењето.

Случајот со Топлификација е истата работа, иако малку е покомплициранa бидејќи таа веќе ви има одено по ќеjф со незголемување на цените поради владиниот притисок врз неа. Но било како, државата нема да превземе ништо посебно против нејзиниот обид да ги наплаќа сметките спротивно на законот С'Е ДОДЕКА ВИЕ ОРГАНИЗИРАНО И АВТОРИТЕТНО (СО АДВОКАТИ) НЕ СЕ ПОВИКАТЕ НА НИВ.

Никогаш не очекувај државата да трча и да мети зад тебе и да ти го бере гајлето дали некој ти го прекршил законот. Оноа што се случува со твојот живот е ТВОЈА ОДГОВОРНОСТ.

Туку назад на проблемот со Топлификација.

Не знам до каде е стигнат тој предлог, но оноа што треба веднаш да сторите, а нема да ве чини ништо, е да се организирате во групи граѓани и да појдете до вашите пратениците кои сте ги избрале во парламентот. Ќе побарате состaнок со нив и ќе барате случајов да го постават на дневен ред на следната седница. Ќе отидете кај нив подготвени со сите податоци и ќе им ги дадете на рака. Не очекувајте од нив да трошат време за изучување на случајов и да понираат во законите на државата.  Hе е важно дали пратенокот е од позицијата или опозицијата, барајте како ваш избраник да го крене вашиот глас во парламентот. Или ќе го стори тоа или... се знае, нема никогаш повеќе да биде изгласан од вас, а тоj знае што значи тоа за неговата партија !

Ако постапите како што треба ова ќе биде доволно да се стопира идејата на Топлификација и нема да имате потреба да бркате адвокати и да почнувате "class аction".

Среќно!



...Mеси..гледаш дека овде не е се така како што е НАСЕКАДЕ НА ДРУГО МЕСТО!.

Велиш..жали се!.А каде да се жалиш ако и одлуките на највисокиот суд не се почитуваат!.Каде?Мислиш адвокати ќе ти помогнат?Може само пари да си изгубиш....

Значи..се си ебало маме кај нас..отиде колата низбрдо..при крај сме...Конечно ќе ни дојде крајот.

...и уште нешто,корисник сум на услугите на Топлификација,ја знам суштината на проблемот и мислам дека се во право.За цената на услугата не е секогаш па и сега виновна Топлификација..таа мора да работи со енергенсот што ОКТА мора да го произведе а Владата да го откупи.Цена на мазут што регулаторна ќе им утврди и цена на услуга што повторно регулаторна ќе одобри!.Дефинитивно околу цените сме на погрешна адреса.Владата е виновна за дел од оваа игра!.Значи уште само 7 години ќе потрае монополот на ОКТА.Па нели бре секаде во светот е скапа нафтата..што ви е сега?

Сакате да се греете со цевките што поминуваат низ станот и ходникот ,на топлината од соседните ѕидови,живеете во колективни згради..а не сакате ни денар да платите.Е не може така!.Дефинитивно ..НЕ!,

Убаво кажува Топлификација..ДО ПОДСТАНИЦА.

Другото е ваше или наше..сеедно!.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 16:09
Originally posted by zagor zagor напиша:

Владата е виновна за дел од оваа игра!.


Многу добро ми е познато дека владата снесува дел од вината (тоа го реков еднаш во претходните коментари), како што знам дека за  таа вина крив е народот кој бара од неа контрола и намалување на цените противно на пазарните услови (ова важи и за струјата).

Но, на страна од тоа, не може да се донесе противуставен закон, макар тоа доаѓа и од регулаторна комисија !

Originally posted by zagor zagor напиша:

Сакате да се греете со цевките што поминуваат низ станот и ходникот ,на топлината од соседните ѕидови,живеете во колективни згради..а не сакате ни денар да платите.Е не може така!.Дефинитивно ..НЕ!,

Убаво кажува Топлификација..ДО ПОДСТАНИЦА.

Другото е ваше или наше..сеедно!



Работата е што НЕ Е ТАКА.

Се исклучувам од нивното греење и НЕ САКАМ ДА СЕ ГРЕАМ од нивните вертикали што поминуваат низ мојот стан или по ходниците. Живеам во колективна зграда, но ПЛАЌАМ ИНДИВИДУАЛНО за моите трошоци. Таа нека ја донесе топлината до подстаница и потоа кој сака да се грее нека се договори со неа за цената и условите.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 18:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Работата е што НЕ Е ТАКА.

Се исклучувам од нивното греење и НЕ САКАМ ДА СЕ ГРЕАМ од нивните вертикали што поминуваат низ мојот стан или по ходниците. Живеам во колективна зграда, но ПЛАЌАМ ИНДИВИДУАЛНО за моите трошоци. Таа нека ја донесе топлината до подстаница и потоа кој сака да се грее нека се договори со неа за цената и условите.

Значи упорно Меси ти и некои други правите грешка...
не се нивни (на Топлификација) вертикалите...
на станарите се...
секој има дел што проаѓа ни станот...
и не и е гајле на Топлификација што проаѓаат низ становите...
не е нивни проблем...

они ќе речат кој ве терал да ги ставите во станот...
ваш проблем...
поставете ги во ходник...
а и таму да се, па ќе плаќате за греење на заеднички простории...
ако не...
ставете ги надвор...
колку помалку ги изолирате, повеќе дисипација на топлина...
повеќе ќе измери калориметарот...
повеќе ќе плаќаат тие што користат...

лек, цела зграда да се откаже...
тоа е...

П.С. Уставен суд донел одлука...збунетост
и...???
ех што е убаво да живее човек у Канада...мечтаењенамигнување


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 20:04
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Работата е што НЕ Е ТАКА.

Се исклучувам од нивното греење и НЕ САКАМ ДА СЕ ГРЕАМ од нивните вертикали што поминуваат низ мојот стан или по ходниците. Живеам во колективна зграда, но ПЛАЌАМ ИНДИВИДУАЛНО за моите трошоци. Таа нека ја донесе топлината до подстаница и потоа кој сака да се грее нека се договори со неа за цената и условите.

Значи упорно Меси ти и некои други правите грешка...
не се нивни (на Топлификација) вертикалите...



Јасно ми е тоа бидејќи веќе го дискутиравме.

Кога реков низ "нивните вертикали" подразабирав на нивната енергија низ вертикалите за која се жалат дека ја губат без да ја наплатат.

Се извинувам што така кажано може погрешно да се разбере.

Било како, доколку Топлификација не сака да биде одговорна за губитокот на нејзината енергија  која минува преку вертикалите  (што е неминовна последица од движењето на топлата вода) , тогаш нека им го засметува тој губиток на оние станари кои сакаат да ја користат нејзината услуга (доколку овие сакаат тоа да го плаќаат). Тоа е исто како да биде одговорна за донесување на топлината до подстаницата и потоа да прави поединични договори со секој сопственик на стан кој сака да ги користи нејзините услуги.

Тоа може да го направи и тоа не е против уставот.

Но не може со сила да им го наплаќа на луѓето својот сервис доколку овие не сакаат да го користат, ниту да им го наплаќа губитокот на енергијата која  по сила на прилика минува низ нивните станови за да ја донесе до оние свои муштерии кои се договориле со неа да ја користат нејзината топлина.

Оти ако одиме слепо според законот, оној кој е поседник на вертикалите има право да бара рента од Топлификација што ги употребува неговите вертикали за да прави пари од луѓето. За тоа дали би можел да ги елиминира од својот стан,  како што наумил Закси, не сум сигурен бидејќи со тоа ќе им ја одземе опцијата на останатите станари да се греат со парно греење... но, ако Топлификација и Регулаторната комисија притиснат со својата неуставна работа, тогаш нема да ме зачуди ако луѓето притиснат со нивната. намигнување

Уште еднаш, колку да нема недоразбирања и натамошни непотребни диксусии:  оној, кој не користи нечии приватни услуги или производи, не го интересира колку го чинат производителот или понудувачот на сервисот оперативните трошоци, ниту го интересира колку за тоа ќе плаќаат оние кои ги користат истите.

Тоа е многу јасно, нели ?


 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 20:36
Како што реков во некој од претходните постови...
има аргументи за...
има и против...
без оглед на погрешните констатации искажани претходно...намигнување

но и друго сакав да повторам...
онаа група на граѓани кои треба да се изборат за своите права...
ги нема...
а и да ги има...
исто ко да ги нема...

можеби некој сега ќе сфати...
ех што е убаво да живее човек у Канада...мечтаењенамигнување



Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 20:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Тоа е многу јасно, нели ?

jasno e, ama ,..ete ima nekoi koi uporno vikaat deka na drugi ne im e jasno...osven na niv !изненадување

...nikako da go razberat toa deka ne e moj problem ako nekoj tebe ti gi otkazal uslugite ,...pa mene da mi gi nabivash tvojot imaginaren gubitok !

..da imaginaren , zatoa shto ,...samo budala moze da go pomisli toa deka zidovite na komshijata mene ke me greele,..koga mojot ''teren'' e pozagrean od negoviot !

...a , ona za cevkite,...pa , ste chule li be  nekoi od vas za toplinska  izolacija ,...od koja shto nema ni edna kalorija da ti  izbega kaj nekoj shto ne saka da ti ja plati !

... togash , aj , na komshijata jas ke mu pobaram letno vreme da mi plati 50% od toa shto sum go potroshil ,..za da mu gi ladam negovite zidovi

...zatoa shto jas imam erkondishn ,a toj nema ,...pa sprema toa  ako saka da uziva vo ladnite zaednichki zidovi ima da si plati,...i gotovo !..( barem nekoi taka  pravoliniski razmisluvaat so svojata ( se nadevam )  glava ,...valjda so onaa shto im stoi na ramenicite!

...ama , batali vekje zborenje u vetar,...zatoa eve ushte ednash ke kazam ,...ovojpat neshto  novo :

...ako ovaa  nevidena svetska glupost na bilo koj meridijan i navistina  pomine ,

...ke ja zemam onaa knishka so USTAVOT na ovaa drzava  i ke zakazam negovo javno mochanje,...zatoa shto ,...ako navistina ima neshto posilno od nego ( a pogotovo pa,nekoja  si usrana ''nezavisna'' ''regulatorna'' komisija,...i ne zasluzil takov ''ustav'',
...poinakov tretman od  najobichno....mochanje vrz nego !да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 04:36
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


онаа група на граѓани кои треба да се изборат за своите права...
ги нема...
а и да ги има...
исто ко да ги нема...



Ова ќе кажам...

... само ти можеш самиот да се откажеш од твојата слобода и твоите права, особено оние кои ти се загарантирани со Уставот на државата.

На Америка, Канада, Британија, Германија...  им завидуваме на државноста затоа што ТАМУ ЛУЃЕТО НЕ СЕ ОДНЕСУВААТ КАКО НАС ВО МАКЕДОНИЈА.

Државата ја прават луѓето.

Бадијала се сите закони, одредби и прописи ако граѓаните не се повикуваат на нив и не бараат со сите расположиви средства да бидат испочитувани.

Но како што веќе еднаш реков, а тебе тоа не ти се допадна, македонците 20 години живеат во капитализам, а со умот с'е уште битуваат во социјализам.

С'е додека чекате некој друг да ви ги брани вашите права и додека се самоубедувате дека сте безсилни и безпомошни , некои други ќе ве шишаат како што сакаат.

Вие само тешете се... и завидувајте им на другите држави. да 

Белким така ви е полесно...  збунетост


П.С. Заблагодари им на опозицијата која толку ја подржуваш...Таа навистина се бори за тебе...  Барем сега знаеш за кого си гласал... или за кого ќе гласаш. не Oва го велам под претпоставка дека позицијата ќе ги брани интересите на Топлификација, па затоа комплетно ја бришам. Ако условно се сложиме дека е така, тогаш што прави опозицијата ???














-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 10:01
Многу добро ми е познато дека владата снесува дел од вината (тоа го реков еднаш во претходните коментари), како што знам дека за таа вина крив е народот кој бара од неа контрола и намалување на цените противно на пазарните услови (ова важи и за струјата).

Но, на страна од тоа, не може да се донесе противуставен закон, макар тоа доаѓа и од регулаторна комисија !


Меси,народот апсолутно кај нас не е виновен за нешто што е во рацете на власта.Дизгинот(јаже со кое кочијашот го контролира движењето на коњот) го има Власта.Цената на енергенсите зависи и од надвор,ама кај нас голем процент се "дува"тука..од Власта.Повторно ли треба да напишам дека на цената кај нас влијаат и трошоците за произвосдтво ,транспорт и дистрибуција.Тие трошоци на основната цена на производот платена на берза каде што демек купува и Германецот,ама за воља на вистината ,тие купуваат екстра класа и поскапа ама нејсе...нема врска еве и иста нека биде..се исти,а потоа...следува производство и т.н.!.Јас мислам дека електричарот,машинецот  во Германија или кај тебе во Америка,не го плаќа сопственикот на колонијална или текстилна компанија ..туку фирмата во која ја произведува или дистрибуира нафтата,струјата..водата.Ако ги тргнеме маржите за државата,фабричката цена на струјата,нафтата треба да биде поефтина кај нас отколку таму..далеку!.Просто како петочен грав!. Така да нас не возат како сакаат..тоа е факт,а дека фрлаат пари на реклами за штедење на енергенси,а таа е прва што не штеди и само сака на секој КW да земе залак..тоа е до неа!И до нас е,ама ние сме овци!.


Уставниот суд донесува пресуда која никој не ја шмиргла!.Што сакаш повеќе од тоа.

За цевките во станот,повторно заборавате дека тоа е колективна зграда и со можеби досега не регулирани односи за користење,ама во иднина брат,ако сакаш во таа и таа зграда ќе мора тоа и тоа да го следиш!Се изготвува закон за домување и се ќе си пишува!.Нема неплаќање чистачка или одржување.Тоа е минато....Во спротивно нема место за тебе тука или си ги сносиш последиците.Така.





-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 13:34
so koj pamet be...mi gi ''sobirash'' redovnite mesechni troshoci so ona shto onie govedana pokushavaat da go napravat?...i samata pomisla da plakjash ''samo'' pola za neshto shto ne go koristish e...chist idiotizam !...a ne pa ushte i da im se  sitish !
...porano tebe te smetav za eden od popametnite tuka,...a, pod pamet ne podrazbiram golo redenje na fakti ,brojki i sl.,...i ''plasiranje'' na tugja ''pamet''...ama , sega  me razochara!

..ama aj eve,.., ako vekje mora da plakja lift i onoj shto zivee u ''podrumot''....neka im gi vmetnat i  tie troshoci za instalaciata vo troshkovnikot,...na site!..iako retko doagja do niv .
...ama, so sila da bidesh nateran da  plakjash usluga ili proizvod  shto ne sakash da koristish,...i toa  od privatna firma ?!...toa e chist ,.... ne idiotiam tuku,...infantilizam !

...samo , da ti kazam ,...koga ushte do vchera i jas  bev vrzan za idiotine....i koga gledav deka smetkata mi e povisoka so sekoj nareden mesec,...a , osobeno koga ja upotrebija seta svoja ''inteligencija'' za da mu objasnat na glupaviot narod zoshto e toa taka,
...ne gi pcuev onie pametnite,shto gi otkachile (kako tebe) tuku,
..mamata im ja e..v na niv,...i na onie shto im go dozvolile toa.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 14:08

...чекај малку,не брзајнамигнување!,...кој прв почна?

Топлификација за свој интерес си ја качуваше цената одобрена од РК,Владата молчеше и даваше амин затоа што се полнеше Буџетот по сите основи на акцизи даноци и штознам што..,а овие акаа топлина кога и да стигнат(поготово кога немаат големи губитоци поради разлика на температура),како и еве сега..денес на 15 степени водата е преку 60!...и не се во загуба како што кажуваат,туку производот штом се троши тие прават разлика во цена..јасно ко ден!.Кога цената достигна плафон,нормално е некој кој мисли да не се грее со парно да се исклучи...но при тоа ете и самиот заклучи дека никој не се надеваше дека до ова ќе дојде.Не е проблем што се исклучиле,проблем е зошто тоа го сториле.Кој е глуп бе да не се грее на парно.Допрва ли ќе носиме дрва и ќе грееме една соба со шпорет?.Или на струја од ЕВН,која по сево ова само чека да залапа народот  и да не стави во скут(макар што повремено и не ***...)..па тие ќе не средат потоа.Значи,треба да се намали цената на реално ниво,и сите во колективните згради да се греат на парно.Дали топлината ќе биде на мазут или гас или на месечина...не треба да не интересира..тоа е ПРОБЛЕМ НА ВЛАДАТА!.Директно не,ама погледнете што се прави Влада во други држави.Кај нас се оди наопаку...

Немаш евтина енергија нема развој бе..па сфатете дека единката го чини системот.

Остајте цевки ќе сечете,правдина ќе вадите на виделина..!

Еве велиш ти сметаат цевките..а еве јас сакам да се греам на 5 спрат.Ќе ги стават од надвор,и тука ќе ти сметаат,во ходник на друг ќе му сметаат...!Давате неиздрживи предлози наместо да се бориме да падне цената и да се прекине монополот подржан од Владата..ние очи си вадиме.Не заборави дека многумина го откажаа парното па се приклучија на диво и сега комшијата не знае за тоа и плаќа за него...!Тоа судот не го зема впредвид а не Топлификација да се меша во таа работа!Беше слепа мислиш,кога некои ставаа бојлер и крадеа топлина..кој треба да ја плаќа таа топлина..ако не комшијата.Јеби га..скожени се работиве кај нас...

Богати поединци-богата држава..не обратно!.

Абе развојот на Кина не се должи само на евтина работна сила..Кина има енергија на претек,вложува во нови извори..на секои месец по една термоцентрала се пушта во погон...и ич не ги боли *** дали го загадуваат светот.Ако треба и атомска во џеб нека им експлодира ама тие до тогаш ќе користат енергија од неа.

Ние со години само градиме градиме ..а никако да изградиме нов саглам енергетски капацитет..

Ма ај ја па што се замарам..ми е гајле..очи вадете...

Мене ме гледа некој за нешто....дали ми фали или не!.Ќе сме се избореле...да,ама на друго место и во друго време...овде НЕ!.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 16:18
Ни позиција ни опозиција до сега не се произнесуваат за ова што се припрема, тоа е знак дека дуваат во заедничка труба.
Народот како и многу пати до сега ќе биде оставен сам да се снаоѓа. Оние по снаодливите ќе изнајдат начин со топлификација да се справат, кој со тужби, кој со сила, ќе ја наредат. Огромното мнозинство ќе чека некој друг да му ја решава судбината, е тука ќе ги одерат, ќе бидат буквално како овци пред клање.

Сакам нашиот пример да ви го кажам.
Кога се реновираше и доградуваше зградата во која што живеам во Скопје, при изведба на инсталацијата за парно изведувачот сакаше технички да ја направи една целина ( нормално поевтино му беше ). Така да и инсталацијата за парно требаше да оди по вертикали. Ние ( старите станари ) на тоа не се сложивме и со натегања успеавме да ја одвоиме комплетна инсталација. Така сега вертикалата која што поминува низ мојот стан ( јас сум на приземје ) оди само до први. За надградбите до четврти спрат си имаат изведено друга инсталација низ влезовите. Исто така имаме и две подстаници, една за нас старите, една за новите станови.
Се сеќавам како доаѓаа од топлификација во која негодуваа за таквата изведба, не пријавуваа во тех. комисија за прием дека не е законски ова што го правиме итн... Но успеавме, така да сега во зградата имаме 6 независни вертикали за по два стана и своја подстаница, и секоја може да се исклучи независно една од друга. И за лифтовите исто така, на први кат лифтот не застанува, туку од приземје директно оди на втори. Така да старите станари воопшто немаат обврска за одржување на лифтовите.
Кога требаше прв пат да се пушти парното есента 99 год. од топлификација не оставија ( нас старите станари ) без парно скоро до нова год. а сметки ни пристигаа редовно. Се правдаа поради тех. причини. 
Еден наш комшија, долгогодишен вработен во топлификација, беше идеологот на тоа да бидеме одвоени од новите станови, зашто им ги знаеше сите финти во топлификација со кои можат да се служат во иднина. Исправноста на таа одлука се докажува сега. Многу е полесно да се договорат 12 души, него ли 54 колку што не има сега во зградата. 
Во моментов уште 2 стана ( од старите ) на иста вертикала се сеуште клиенти на топлификација, а вероватно и тие ќе се откажат со оглед на тоа дека становите после доградбите се зголемија многу скоро за дупло а соодветно на тоа и сметките.

И сега мене некој ќе ми наложи да плаќам 50 % од сметката за нешто што не добивам, или пак да не можам да се исклучам. Не, не, тој филм нема да го гледаат.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 16:40
Go for it !  аплауз

Барем ти ментално не си повеќе во социјализам. Имаш животно искуство од друга средина. Белким ќе им го покажеш патот и на другите. да


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 19:18
...


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 19:30
Во случај на стапување во сила на новите правила, од комуникација со повеќето станари ( за старите сопственици мислам ) во зградата добивам информација дека сме спремни на заеднички настап во одбрана на нашите права пред институциите. Верувам и дека и другите ќе се организираат на сличен начин.
Баџанакот е адвокат, и во муабет со него, тој вика дека после донесување на одлука од уставниот пред неколку години за овој случај, секоја една слична одлука на оваа од надлежните е ништавна, и дека ова како што го планираат нема да успее.

Ќе видиме како понатаму ќе се одвиваат работите???


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 20:49
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Баџанакот е адвокат, и во муабет со него, тој вика дека после донесување на одлука од уставниот пред неколку години за овој случај, секоја една слична одлука на оваа од надлежните е ништавна, и дека ова како што го планираат нема да успее.

Ќе видиме како понатаму ќе се одвиваат работите???


Амин!

И добро е што некој има нешто меѓу нозе за да стане и да си ги побара своите права наместо постојано да се жали и плаче дека ништо не помагало и ништо не можело да се направи.

Известувај не за сите натамошни развивања на случајов.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 05:42
Правниците веќе се изјаснија дека евентуалната одлука на Регулаторната комисија за енергетика со која граѓаните ќе мораат да плаќаат половина од сметката за парно и во случај да го раскинат договорот со „Топлификација“ е противуставна и незаконска. А незаконска е и втората варијанта, да им се скрати можноста на граѓаните да се исклучуваат од системот, со која практично им се ограничува слободата на избор на кој начин ќе го затоплуваат сопствениот стан. 

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B888D1DBFCD30944BAF010C36994CDF5" rel="nofollow - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B888D1DBFCD30944BAF010C36994CDF5


Фала Богу !

Фала Богу дека оноа што го говоревме на темава е точно и фала Богу што имало правници, со нешто меѓу нозете,  кои истапиле јавно во врска cо тоа,  за разлика од некои овде кои упорно не убедуваат дека немало такви луѓе и ништо немало да се случи.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 10:53
shto ...fala bogu?!

...zarem ne gledash shto vikaat onie ''pobitnite'' od nekoi si tamu advokati?
..deka ke videle dali nekade vo svetot ima takvo suludo neshto!
.....a i,ushte koga site istaknuvaat deka polovina smetki ne smee da se naplakjaat ,...a ne deka voopshto i smeat da naplakjaat ni 1 % a, ne pak duri polovina,...

...ova mi lichi na ona koga ke pobaraat tripati pogolemo pokachuvanje na cenite od toa shto namislile da go dobijat,..pa, ete posle  regulatornite gomanri go pravat i presrekjen narodot shto ne im dozvolile ...kolku shto  im pobarale!

...taka i ova,...dali toa znachi deka  narodot bi se soglasil da plakja samo da recheme 20%,....iako i tie samo  20% se ...skoro pola milion evra  godishno !!

..za neshto ...k'o od vedro nebo padnato...i ne e  bash losho !

...da si ebesh  drzavata, vo koja shto voopshto nekoj i pomisluva da nametne neshto shto ednash vekje ...ne pominalo kaj,

 ...tamu kaj shto treba!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 14:52

brza напиша за мене...ејјј,за мене!изненадување

...porano tebe te smetav za eden od popametnite tuka,...a, pod pamet ne podrazbiram golo redenje na fakti ,brojki i sl.,...i ''plasiranje'' na tugja ''pamet''...ama , sega me razochara!


...и да ги откупиш акциите на Топлификација од мене,повторно ќе имаме спротивни ставови,ама тогаш плусот ќе биде минус,а минусот плус!.Нормално е бе ,во цел свет така функционира,да си ги бараш и браниш интересите,па и на грбот на некого!Таков е системот......!Еве нека ти кажат и другите...плазење

Купи ги еј,ќе паднат на берзата и не сакам да изгубам.намигнување

Сега и дивидента ќе делат...да милиони евраааа....ееееј!.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 16:17
ova e (beshe) nameneto....za makedonskiot svetsknizok standard ama...bidejki tamu nekoj ( ''pametnjakovich'') zabranil da se pishuva povekje eve,...tuka neka bide:

...e pa, ete be,..bash vie ste shkolski primer za makedonskoto nezadovolstvo!!...ova e nameneto za ...tojcata  M musketari :намигнување

...ste otishle ...od kaj shto ste izlegle...i pak ne vi e po keif ambientot!!изненадување

.,..a be,vie ste bile prava mostra изненадување,...za ona shto se vika: ,....kaj i da go ''posadish'' nema da bide zadovolen!да

..ammannn!!...a be,vashata sol e veklje tolku bljutkava, shto vekje samo onie i navistina bez  leb...ke go popapaat ona shto vie od,..od kaj shto ste izlegle,...( kako shto bi rekol ..koj znae kojголема насмевка)...bi go ispapale,...i toa  so golem ...apetit !да

a bre,..idete u ,...( kaj shto vika koj znae koj)...iako vekje ste ...tamu!намигнување

...a be,smacheno mi e vekje od takvi nezadovolnici !

...a, be ,...zena mi 3 nedeli raboti ...za da go plati samo parnoto...i toa sekoj mesec....cela godina!

...a be,...idete u... ...kaj shto ste ...vekje...shto bi rekol...koj sum jas!да


a i jas istoto ...vi go,...kazuvam!!намигнување

...p.s...na Mortos mu beshe golema zelbaголема насмевка ,..dvete ikonchinja na edno mesto da gi upotre*am  ,...i  od tuka ,..ne gledam poprigodno mesto za toa!задоволство


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Април.2012 во 16:23
Originally posted by brza brza напиша:



...a, be ,...zena mi 3 nedeli raboti ...za da go plati samo parnoto...i toa sekoj mesec....cela godina!

...a be,...
...a,be,..navistina ve sfakjam deka voopshto ne ve boli za toa shto zena mi  se machi...da go plati...да

...a be,....mislam,... na vas ...koi shto ste u....k'o shto bi rekol  koj sum jas...."u pichku materinu",...deka ne ve boli!

...ama , gi zaboluva i toa kako,...onie bezbroj iljadnici vo makedonija,

...shto istoto go...''pravat''...shto i   zena mi !

...a be,..idete uuu,

...upsss...tamu ste bile ...vekje! изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 15:34

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/66962-Dali-i-kolku-ke-se-plaka-za-iskluceno-parno-ke-se-znae-vo-septemvri" rel="nofollow">Дали и колку ќе се плаќа за исклучено парно ќе се знае во септемврима ајде



Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Димитар Петров денеска информира дека правилниците во делот на топлинската енергија се во работна верзија и очекува да бидат донесени до почетокот на новата грејна сезона, а дотогаш ќе ги слушаат забелешките од сите инволвирани страни.

parno.jpg240
- До септември планираме да ги донесеме правилниците за условите за снабдување, за тарфиниот систем и за цени, како и мрежните правила за операторот на дистрибутивниот систем, изјави Петров пред почетокот на тркалезната маса за реализација на препораките од извештајот на „Doing Business 2012“ кои се однесуваат на пристапот до електроенергетските мрежи.

Моделите во условите за снабдување, нагласи, се разработени согласно нивните согледувања за досегашниот начин на функционирање на пазарот  на топлинска енергија, а користени се и искуствата од околните држави, како и од државите членки на ЕУ.

- Ги користиме тие искуства како податок за да имаат можност сите заинтересирани страни да го дадат своето мислење во однос на текстот на условите за снабдување. Тоа не значи дека ќе ги имплементираме во нашите услови за снабдување. Процентот од 50 отсто од цента што треба да го плаќаат граѓаните кои се склучени од системот за греење функционираше до одлуката на Уставниот суд во февруари 2009 година и е ставен во работната верзија како тогашен процент. Тоа апсолутно не значи дека ќе биде усвоен, но сега не би можел да прецизирам колкав ќе биде процентот, рече Петров.

Тој додаде дека граѓаните кои се исклучиле од системот за централно греење во Бугарија  плаќаат 15 отсто од надоместокот за користење топлинска енергија.





Се надевам дека Емил ќе каже како е таму...



-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 15:41
...kako shto i kazav,... http://www.idividi.com.mk/biznis/makbiznis/761876/index.html" rel="nofollow - Дали и колку ќе се плаќа за исклучено парно 

...a be,...ovie slepcive od tamu, navistina se ...glupavi !!изненадување

...a be,...pobaraj  im na iskluchenite,... (a,isklucheni  i od pametot, izgleda!)...100% da plakjaat i ako se iskluchat,..

...pa ete, posle ke bidat presreknji ako  plakjaat samo pola ...смеење

...a be,....izgleda deka  gluposta e  rezervirana samo za lugjeto od ...ovie prostori!збунетост

...ne deka ja nema na drugi mesta ,ama ...ovoj narod tolku go naviknaa na nea ,...taka da....stanal  dozivotno imun,...pa kolku i nekoj da go ...iz''dupi''!

a be, bugarinche...navistina li be,...ti plakjash 15% ?


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 21:45
Колку и да сака човек да остане рамнодушен на ова што го прави топлификација, навистина не може. По сите кодекси не е прифатливо (освен по македонскиот). Си имаат правилник според кој ако температурата е над 12 степени го исклучуваат ВЕДНАШ парното, а за да го пуштат им требаат 3 дена едно подруго да е под 12збунетост
Морбидно е човек да помисли а не да реализира  луѓето со мали деца, болни и стари да можат да седат дома без греење? Значи сакале нејкеле МОРА да греат со нешто друго, а сметката за парно мора да ја плаќаат. И по која логика тогаш кога некој нуди никаква услуга да бара односно наредува луѓето да МОРААТ да плаќаат и да не може да с еоткажат. Прочита еден интересен коментар на некој од порталите упатен кон новинарите-Да не пишуваат написи додека не изнајдат решение како да се надмине проблемот со самоволието на топлификација.


-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 23:12

ееее,ама сте ми чудни.....изненадување

...а јас што не ја гледам ни два минути МТВ,а плаќам 100х100(и со букви100%намигнување)од сметката како некој друг што цел ден кисне и гледа реклами како се нижат "успесите" и походот кон ....незнам кои и каде....што да правам?..кај да се жалам.А?

Ќе плаќате бре...и сите треба да платат за греење што го немеет..и оние од Струмица...Охрид..Гевгелија.....ееее,и Тетово,тоа ќе го заборавев.среќа

т.н.данок за некористење на достапна услуга. http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19891&PID=2728272#2728272" rel="nofollow - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19891&PID=2728272#2728272 .





-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 00:17
...mislam deka kazav,..... ako pomine ova ( kaj shto vekje ednash ne pominalo , pa ne gledam zoshto pak nekoji debili  go ''nudat''):

...da si ebesh drzavata ,...vo koja shto nekoj si pravilnik na privatna( pa i javna da e!) firma,...e pojak od ...ustavot i zakonite na taa zemja!

...i narodot...da ne zaboravam!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 04:15
а бе динар не давам за нешто што не користам, до стразбур ќе го терам случајот ако треба.



-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 12:41

..и за тебе така треба!.размрдај се малку...а и пари за адвокати ваљда имаш!Ние брат немаме...ниту пари,ниту саГлам адвокати.За до Стразбур ми треба претседател на Врховен или на Уставен суд..другите со исклучок се дери кожа или гола вода.

и ова имај го впредвид...ако може Владава наша по цел свет да оди и да тропа на сите врати барајќи правдина зошто не би можел и ти...

Со среќа!.




-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Април.2012 во 14:11
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

а бе динар не давам за нешто што не користам, до стразбур ќе го терам случајот ако треба.

..ma ,..ne se isplati vekje,..samo 20-30% ke im davash!...treba da bidesh zadovolen i  da im napishesh edno pismence  so blagodarnost,...a ne po strazbur da mi shetash !изненадување


..i imash srekja shto ne pobarale ''puna''cena za  iskluchenite,...inache ,...ke dobieja 50% ...garant!намигнување

...ama ,...glupavi beee,..glupavi ...toplifikatori !изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Април.2012 во 09:26
sabajlevo se smrznav!изненадување

...si vikam , aj ja malku mufte da se pogream i ...ne potroshiv ni Wat za toa!

...pa,...neli be,...vash*te ebani cevki i pregreani zidovi ke me  toplat?!

...ili , najdovte glup narod pa, ke mu go ''vrtite'' negoviot shirok gaz,...za  koj kako i kolku saka da mu go  opnuva !?лутинаzatoa...eve ...da povtoram ,..vekje  po tret pat:
Originally posted by brza brza напиша:


ke ti e*am i drzavata i imeto nejzino i..narod i se vo ovaa ebena zemaja,..ako go dozvoli ova!!лутина

...i bog da dade da ja snema od licevo na planetata ako  navistina   bide taka kako shto zamislile  kretenite od tamu !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 11.Април.2012 во 11:13
Originally posted by zagor zagor напиша:

т.н. данок за некористење на достапна услуга


 
збунетост тоа во превод значи рекет?  или тоа беше присилно наплаќање на (не)достапна услуга?
 
Овие од топлификација се .......... 2 во 1!   .. изненадување..


-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 00:37

...тоа ти е слично како и :

-таксата за МТВ

-пензиското осигурување..

-здравственото осигурување..

-бесплатното образование...

-такса за екологија..

-такса за патишта...

-такса за водостопанство..

-такса за пасишта(ова не е грешка,да пасишта)..

-такса за улично осветлување!..и многу други.


Интересно е пак,што некои компании на пример,пред да одвои пари за данок,акциза царина..ти засметува некој свој данок од цирка 33,33% и не ти е јасно што е тоа!.Ја оставивме СФРЈ во пеколот,ама кога им одговара на некои по потреба си ја споменуваме како држава...за пример!

затоа ве предупредувам за секој случај..ако поминува двокатниот или украинскиот покрај тебе,наведни си поглед или сврти си на друга страна..што е сигурно сигурно е...!Не зјапајте пезполезно во спомениците по плоштадот,по жицницата на Водно....стварно може да Ве чини нешто.



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk