зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 11:10
Тери веќе му се заканува на Јунајтед

TeriКапитенот на "сините", Џон Тери се бодри самиот себе си пред мечот на сезоната против Јунајтед. Победа за Челзи би значела прво место на премиерлигашката табела.

Тери е убеден дека неговиот тим може да победи на ''Олд Трафорд'' следниот викенд.

Челзи имаше баш и не така успешна сезона до вчера, а поразот на Јунајтед од Арсенал им ја отвори можноста да ја одбранат титулата шампион на Англија.

''Ѓаволите'' се само три бода на табелата пред лондонскиот клуб.

''Имаше периоди кога Јунајтед ни бегаше 18 бода, така да сегашните три покажуваат што направивме. Сигурно дека никогаш нема да се предадеме и дека ова е идеална ситуација за нас. Јунајтед треба да одигра уште некои тешки мечеви. Ако одиме таму и загубиме, сите пофалби одат на нивна сметка. Но тие знаат дека ние сме способни да оствариме позитивен резултат.'' - рекол Тери.

Тој го пофалил Карло Анчелоти, кој за малку ќе добиеше отказ по неуспехот во Лигата на Шампионите.

''Менаџерот вистински си ја работи работата, ги држи играчите гладни за успех. Тоа им се допаѓа и на навивачите, кои никогаш не ги кренаа рацете од нас, дури и кога сите други мислеа дека е готово. Чувствувам дека можеме да го одбраниме трофејот на 'Олд Трафорд'.'' - оценил Тери.

Додал дека клучот на успехот е што екипата ја одржала вербата во успехот.

Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2011 во 00:01

vidic

"Црвените ѓаволи" денес победија во дербито против главниот конк*рент за титулата - Chelsea, со 2-1.

United после овој натпревар веќе може да почне да слави, затоа што на две кола пред крајот тие имаат шест бода предност на табелата пред Chelsea. Само чудо може да ги спречи да го освојат 19-тиот трофеј во англиското првенство, во клупската историјa.

Натпреварот на Old Trafford уште на самиот почеток тргна во прилог на Manchester United. Само по 40 секунди игра Javier Hernandez Chicharito ги донесе во предност и во наредните 10 минути домаќините го контролираа цел терен и создадоа неколку шанси.

chicharito

Веќе во 23. минута United ја зголеми разликата. Ryan Giggs одлично нафрли, а Видиќ го искористи своето најсилно оружје во напад - играта со глава и го одведе својот тим во предност од 2-0.

До крајот на полувремето, Van der Sar на два наврати успеа да ги одбрани ударите на Drogba и го однесе својот тим во второто полувреме со огромна предност.

Во 69. минута Lampard погоди за намалување на водството на Manchester и најави многу неизвесна завршница.

Frank_Lampard

Но "сините" од Лондон не успеаjа до крајот на натпреварот да направат посериозна прилика за гол. Единствената шанса ја имаше Torres во 88. минута, но биеше до стативата.

На Мanchester United сега им треба само 1 бод во последните две кола за и теоретски да го обезбедат трофејот во Premier лигата.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Сениор
Сениор

Бејл најверојатно го пропушта крајот на сезоната

Се поочигледно е дека фудбалерите на Тотенхем ја губат трката за четвртата позицјиа, која од Премиер лигата наредната сезона води во квалификациите за Лигата на шампионите.

Згора на тоа, „Спарсите“ вчера направија нов кикс откако во 36-то коло одиграа само реми од 1:1 против Блекпул кој се бори за опстанок.

Покрај пропустот на два бода Тотенхем претрпе уште една загуба, а тоа е повредата на Герет Бејл. Виновник за тоа е гостинскиот фудбалер Чарли Адам кој жестоко стартуваше на можеби најдобриот фудбалер на Тотенхем.

„Лично не го видов стартот на Адам, но оние кои го видоа ми кажаа дека бил доста лош.“
- прокоментира Хари Реднап и додаде:

„Настрадаа неговите лигаменти. Колку? Уште не знаеме, го чекаме лекарскиот извештај, но не можам да бидам позитивен. Инаку, не верувам дека Бејл ќе заигра до крајот на сезоната.“
Кон врв
Сениор
Сениор

Јунајтед официјално најдобар англиски клуб

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед и математички ја осигураа шампионската титула во Премиер-лигата откако во саботата во претпоследното коло одиграа 1:1, што беше доволно за ново славење, четврто во последните пет сезони

Јунајтед ја освои 19. шампионска титула и го претекна Ливерпул на табелата кај најдобрите во Англија. Фудбалерите на Алекс Фергусон беа супериорни целата сезона, особено на свој терен каде забележаа 17 победи и едно реми. Иако во еден момент паднаа во формата, бргу се вратија на вистинскиот пат и во голем стил го завршија шампионатот. Сега можат опуштено да се подготвуваат за следниот предизвик и финалето во Лигата на шампионите против Барселона.
На Ивуд Парк долго се чекаше на шампионската промоција на "Црвените ѓаволи" бидејќи Брет Емертон во 20. минута донесе водство за домаќините. Но во 73. минута Чикарито изнуди пенал, а Вејн Руни го постигна погодокот вреден големо славење. На Блекбурн му избегаа два бода во битката за опстанок, а лошо е што и конк*рентите Вулверхемптон и Блекпул го стигнаа и ја направија завршницата многу интересна.

36. трофеј за величествениот Ферги
Менаџерот на Јунајтед, Алекс Фергусон, ја спечали 12 шампионска титула и е апсолутен рекордер во историјата на Премиер-лигата (создадена во 1992 година). Освен тоа Шкотланѓанецот со Јунајтед освои уште многу други трофеи и стигна до бројката 36. што претставува уникатно постигнување. Еве ги сите негови трофеи:

Тотенхем го посакува Дрогба

Дидие Дрогба се наоѓа на врвот од листата желби која за овој преоден рок ја подготвил тренерот на Тотенхем, Хари Реднап.

Одличниот напаѓач на Челзи веќе подолго време се наоѓа пред заминување од "Стемфорд Бриџ" и медиумите во летниот преоден рок гледаат идеална можност да пронајде нова средина, особено по пристугнувањето на Фернандо Торес во Лондон.

Тотенхем освен Дрогба ги посакуваат и играчот за врска, Скот Паркер, како и напаѓачот на Лил, Еден Хазард, за чии услуги е заинтересирана половина Европа.

На листата со желби на Реднап не се само нови играчи, туку и инсистирање на тоа некои фудбалери по секоја цена да бидат задржани на "Вајт Харт Лејн." Меѓу нив се Лука Модрич, Еурелио Гомеш и Ледли Кинг, додека Џермејн Дефо би можел да замине од клубот.

Кон врв
Сениор
Сениор

Испаднаа Блекпул и Бирмингем

Со мечевите од 38. коло заврши сезоната во Премиер лигата. Најголем интерес пред последното коло привлекуваше борбата за опстанок бидејќи дури пет тима стравуваа за својата судбина, а на крајот со кратки ракави останаа Блекпул и Бирмингем, додека нешто повеќе среќа имаа Блекбурн, Вулверхемптон и Виган со што уште еднаш се потврди старото правило кое вели дека екипата која ќе освои 40 бода има гарантиран останок во лигата.

Манчестер Сити со победата во Болтон обезбеди директен пласман во ЛШ, додак Арсенал ќе игра квалификации. Во елитното натпреварување ќе играат уште Јунајтед и Челзи, а во Лигата на Европа покрај Бирмингем, кој го освои Лига Купот, одат уште Стоук, Тотенхем, и најверојатно Фулам врз основа на фер плеј ранг листата.

О'Хара 73', Хант 86' - Робертс 22', Емертон 38', Хојлет 45'

Нови членови на елитното натпреварување се Квинс Парк Ренџерс и Норич, додека третиот тим ќе биде познат по плеј офот во кој се среќаваат Свонси и Рединг.

Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2011 во 05:15
Извлечени двојките за новата сезона во Премиер лигата

Сезоната 2011/12 во англиската Премиер лига ќе биде отворена на 13 август, а двојките за првото коло беа одредени денеска со жрепка.

Шампионот Манчестер Јунајтед одбраната на шампионскиот трофеј ќе ја започне на гости кај Вест Бромвич Албион. Во 1.коло нема голем дерби натпревар.

Двојки за 1.коло во Англиското фудбалско првенство: Блекбурн - Вулверхемптон, Фулам - Астон Вила, Ливерпул - Сандерленд, Манчестер Сити - Свонси, Њукасл - Арсенал, Квинс Парк Ренџерс - Болтон, Стоук - Челзи, Тотенхем - Евертон, Вест Бромвич Албион - Манчестер Јунајтед и Виган - Норвич.

Првите големи дерби пресметки на распоредот се во 2.коло кога Арсенал го пречекува Ливерпул, а Манчестер Јунајтед е домаќин на Тотенхем. Во следното 3.коло Манчестер Јунајтед повторно е домаќин кога ќе игра со Арсенал, додека во Лондон кај Тотенхем ќе гостува Манчестер Сити.
Кон врв
Сениор
Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2011 во 05:52

Модриќ побара трансфер од Тотенхем

Хрватскиот плејмејкер во редовите на Тотенхем, Лука Модриќ побара да биде продаден. ИГрачот за врска на Тотенхем потпиша 6=годишен договор со клубот минатото лето, но се договорил со претседателот Леви да биде продаден доколку добие понуда од поголем тим.

„Нема да биде добро за никого, доколку Тотенхем не ме пуште да си одам. Минатото лето се договорив со претседателот дека ќе можам да си одам ако Тотенхем добие понуда која ги задоволува сите страни. Се надевам дека тој ќе ја разбере ситуацијата и ќе ми дозволи да се разделиме на најдобар начин“, изјави Модриќ.

Хрватскиот интернационалец е трансфер цел на Челси и на МАнчестер Јунајтед, а се смета дека Тотенхем е задоволен со понуда во рамките од 25м фунти. Претходно спарси отфрлија 22 милиони од Челси.
    Кон врв
    Сениор
    Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2011 во 22:02
    Шампионот победи, Челси не успеа

Давид де Хеа имаше кошмарно деби во Премиер лигата. Манчестер Јунајтед поради повреди ги загуби Фердинанд и Видиќ, а предходно и Рафаел. Сепак, шампионите успеаа да ја започнат одбраната на титулата со победата над ВБА со 1:2.

Јунајтед силно тргна во одбрана на титулата. Поведе преку Руни во 13. минута и сѐ се одвиваше според планот. Но, во 37. минута Шејн Лонг му ги покажа на Ферги што значи да се има 20 годишен голман, кој дебитира во Премиер лигата. Лонг шутираше, а Де Геа мораше подобро да реагира - 1:1.

Во вториот дел изгледаше дека Манчестер ги губи планираните три бода, откако изигра навистна лошо во нападот. За среќа, новајлијата Ешли Јанг во 81. минута го спаси шампионот од пораз. Во ред, се работеше за авто гол, тајното оружје на Манчестер и се додека тоа функционира, нема потреба за нервоза на Олд Трафорд.

Челси пак, исто како Ливерпул и Арсенал вчера, одигра само нерешено, 0:0 на гостувањето против Стоук. Андре Вијаш Боаш секако не може да биде задоволен со еден бод на дебито. Во првиот дел Челси играше анемично, но во вториот дел со одлична игра и пропуштени повеќе шанси, не успеаа да се справат со домаќинот.

Утре Манчестер Сити го игра последниот дуелк од првото коло на Премер лигата против Свонси. Дуелот Тотенхем и Евертон беше одложен поради протестите во Лондон. Засега, лидер во Англија е Болтон, кој со 0:4 го прегази КПР.

Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2011 во 00:28

Ливерпул по 11 години го победи Арсенал во Лондон

•

Ливерпул со 2-0 славеше на гостувањето во Лондон кај Арсенал во второто коло од англиската Премиер лига. Стрелеци на головите беа Ремзи (78’) автогол и Суерез (90’), а двата погодоци на гостите беа постигнати откако „топчиите“ останаа со 10 играчи на теренот, по исклучувањето на Фримпонг (70’).
    - Резултатот е неправеден според она што се случуваше на теренот. Мислам дека головите беа од офсајд. Сите судиски одлуки во последните три месеци се против нас. На денешниот меч немавме и среќа - изјави менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер.
    Ливерпул е задоволен од постигнатиот резултат, а стратегот Кени Далглиш ја велича играта на неговите избраници. Ова беше прва победа на Ливерпул во Лондон над Арсенал по пауза од 11 години.
    - Одлична претстава на фудбалерите. Знаеја да одиграат на резулат. Не би рекол дека Арсенал беше подобар противник, бидејќи и ние имавме добри момент на овој меч - рече Далглиш.
    Челзи со пресврт во вториот дел го совлада Вест Бромвич Албион со 2-1, а предноста на домашниот терен ја искористи и Астон Вила со триумфот од 3-1 над Бекбурн. Гостински победи од по 1-0 извојуваа Њукасл во Сандерленд и Квинс Парк Ренџерс кај Евертон. Без голови заврши средбата Свонси - Виган.

Изменето од емил - 21.Август.2011 во 00:29
    Кон врв
    Сениор
    Сениор

Манчестер ги разоружа топџиите

man-arsenal-8-2

На преполниот Олд Трафорд попладнево Манчестер Јунајтед го совлада Арсенал со високи 8-2.

Алекс Фергусон го надмудри тренерот на Арсенал, Арсен Венгер. По заминувањето на клучните фудбалери Сеск Фабрегас и Самир Насри, во рамките на третото коло од Англиската Премиер Лига, „топџиите“ нанижаа уште еден пораз.

Манчестер уште на стартот започна офанзивно. „Јуниорите“ на Ферги уште еднаш се покажаа како голем потенцијал. Велбек го отвори резултатот во 22-та минута по асистенција на Нани. Пет минути подоцна, новото засилување на Манчестер, Ешли Јанг, ја затресе мрежата на Шчежњи со удар од далечина.

Следуваше прекрасен гол од слободен удар на Вејн Руни, па голот на Волкот со што се заврши првото полувреме.

3-1 и ронка надеж да се вратат топџиите во игра.

Играчите на Арсен Венгер започнаа офанзивно, па дури и подобро од играчите на Фергусон, но само во првите 5-6 минути од второто полувреме. Головите на Манчестер едноставно доаѓаа, еден, по еден, без прекин до послеедниот свиреж на судијата.

Руни повторно од слободен, па Нани, Парк, Руни од пенал и заокружување на добрата игра со голот на Јанг. Да не заборавиме, иако навистина помалку е значајно, мораме да го соопштиме и фактот дека Ван Перси постигна еден гол.

Навистина жално е да се гледа ваквиот Арсенал. Можеби веќе е време Венгер да донесе некоја ѕвезда во својот тим. Ѕвезда, но не од некоја репрезентација до 21 година

Higlights да

Кон врв
    Сениор
    Сениор

Џеко го демолираше Тотенхем на Вајт Харт Лејн

Џеко%20го%20демолираше%20Тотенхем%20на%20Вајт%20Харт%20Лејн
    Един Џеко постигна четири погодоци во победата од 5-1 на Манчестер Сити на гостувањето на Вајт Харт Лејн кај Тотенхем
    ’Граѓаните’ со 100% учиник во воведните три кола се на врвот на табелата и со победата над Тотенхем покажаа дека оваа година ќе бидат сериозен конк*рент за титулата во Премиерлигата.

На средбата на Вајт Харт Лејн блескаше Един Џеко кој постигна дури четири погодоци.

Интернационалецот од БиХ го отвори резултатот во 34та минута по асистенција на дебитантот Самир Насри.

На четири минути пред крајот на првото полувреме, Насри и Џеко одново комбинираа за Џеко со прекрасен удар со глава да го совлада Бред Фридел по втор пат.

Во 55та минута по пробивот на Јаја Туре, Џеко доби топка како на тацна и напаѓачот стигна до хет-трик.

По еден час игра на Вајт Харт Лејн веќе беше 4-0 откако Кун Агуеро пројде покрај Мајкл Доусон и прецизно биеше во подалечниот агол на Фридел.

Јонес Кабул во 68та минута постигна почесен погодок за Тотенхем откако дефанзивецот беше највисок во скокот по корнерот на Рафаел ван дер Варт.

Един Џеко во финишот на средбата со преграсен удар од работ на шеснаесетникот го постигна својот четврти погодок и ги постави конечните 5-1 за Манчестер Сити.

Претходно, Њукасл со 2-1 победи во дуелот со Фулам на Сент Џејмс Парк.

Херој за домакините беше Лион Бест кој постигна два погодоци. Напаѓачот најпрво го отвори резултатот во 48та минута а потоа зголеми на 2-0 во 66та минута.

Фулам преку Демпси во 88та минута намали на 2-1 но избраниците на Мартин Јол не успеаа да стигнат до изедначувачки погодок во завршните мигови од средбата.

Кон врв
    Сениор
    Сениор

Ливерпул го прегази Болтон на Енфилд

Новиот Ливерпул на Кени Далглиш го совлада Болтон на Енфилд со 3:1 и со тоа ја оствари втората победа од почетокот на новиот шампионат во Англија во кој до сега нема пораз.

Мерсисајдците беа комплетно доминантни над својот противник во текот на целиот натпревар а двете нови засилувања Хендерсон и Адам ги постигнаа своите деби голови во црвениот дрес на тимот од Енфилд.

Џордан Хендерсон го отвори резултатот за Ливерпул во 15. минута, поранешниот играч за врска на Сандерленд ја испрати топката во голот на Јаскелаинен со прекрасен диагонален удар во неговиот горен десен агол.

Ливерпул продолжи да доминира до крајот на првиот дел но не постигна втор погодок. После паузата Мартин Шкртел со глава засече еден центаршут на Чарли Адам и го донесе својот тим во предност од 2-0. А неколку секунди подоцна самиот Адам стрелаше прецизно за сигурно водство.

Во последните моменти од средбата, Петров се проби одлично по левата страна на мерсисајдците, го помина Карагер и му асистираше на Класниќ за почесен погодк на Болтон во конечните 3-1.

Кон врв
    Сениор
    Сениор

Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 22:34

Сефте бод за Блекбурн

Неделната програма од 4. коло во Премиер-лигата не донесе премногу возбудувања и голови. Фулам на домашен терен одигра 1-1 со Белкбурн, а Норвич ги разочара симпатизерите и со 0-1 загуби од ВБА. Ова коло во Aнглија мина во знак на фаворитите, од кои само Ливерпул не успеа да оствари позитивен резултат. Клубовите од Манчестер и лондонската тројка Арсенал, Челзи и Тотенхем беа на висина на задачата.
    Резултати: Фулам – Белкбурн 1-1, Норвич - ВБА 0-1, Арсенал – Свонси 1-0, Евертон – Астон Вила 2-2, Манчестер с. – Виган 3-0, Стоук – Ливерпул 1-0, Сандерленд – Челзи 1-2, Вулверхемптон – Тотенхем 0-2, Болтон – Манчестер ј. 0-5.
    Табела: Манчестер ј. и Манчестер с. 12, Челзи 10, Стоук 8, Ливерпул, Њукасл, Вулверхемптон 7, Астон Вила 6, Виган 5, Евертон и Арсенал 4, ВБА, Болтон, Тотенхем и КПР 3, Сандерленд, Норвич, Фулам и Свонси 2, Блекбурн 1 бод.