IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 25>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

A што ако на номиналната христијанка која не го знаела сето ова и се омажила за муслиман отпосле и се отвараат очите и таа го препознава својот “Равуни“?
 
Зависи што подразбираш под "номинална" христијанка. Доколку станува збор за некоја која штотуку, но вистински поверувала во Христос, мислам дека таквата ситуација е невозможна затоа што колку и да ја нема прочитано Библијата, нема би дозволила да не биде венчана во црква. А од друга страна и самата околина ќе ја потсети на наведеното прашање на темава, по што таа сигурно би се консултирала со некој позрел во верата кој би и укажал дека Бог не благословува таков брак.
 
Доколку под "номинална" верничка подразбираш девојка која се нарекува христијанка, но не верува во Христос и која по стапувањето во брак поверувала, тогаш Библијата советува таа да не бара развод
"Сврзан ли си со жена? Не барај развод!"
(1 Коринтјаните 7:27)
 
"А жената која има маж, кој не верува, а кој се согласува да живее со неа, да не го напушта мажот,"
(1 Коринтјаните 7:13)
 
Но ВАЖНО е да се напомене дека во таквиот брак жената мора верно да си го следи повикот во Христос и притоа да не прави никакви компромиси со мажот во полињата каде тие се контрираат со нејзината вера и Божјите заповеди, затоа што Бог е поголем Авторитет од нејзиниот маж. И доколку мажот почне да ја малтретира (психички, физички и сл) заради нејзината вера и нејзината фанатичка Божја послушност, таа е повикана да се раздели од него...
 
"Но, ако оној кој не верува напушти - нека напушти! Во таков случај братот или сестрата не се врзани како робови, зашто Бог нè повикал да живееме во мир. "
(1 Коринтјаните 7:15)
 
Можеби ова се коси со световните вредности (каде еротската љубов е врховниот бог), но христијаните многу повеќе го љубат Бог отколку своите жени или мажи. Вистинскиот христијанин си бара партнер кој повеќе ќе го љуби Бог отколку него/неа. Иако овие две не се компаративни, бидејќи едната е агапе, а другата е еротичка љубов, сепак доколку се стават на иста скала, христијанинот е задоволен кога е на второто место (после Бог) во срцето на својот партнер љубов
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 18:02
ЕвАнгелос, гледам дека според твоите објаснувања за тоа дали смее христијанката да се омажи за муслиман или христијанин да ожени муслиманка, си доста контрадикторен со одговорот кој сега и го даде на мариа-магдалена.

Прочитај го мојот пост и научи нешто повеќе.
Немој сега да играш ВРТИМУШКА со прашањето на почитуваната форумџика. Нема трета опција!!!

1. муслиманот да го прифати христијанството,или
2. христијанката да бара развед на брак.

Според она што ми одговори на моите две прашања, следува овој заклучок,а не оној твојот од погоре.

Ако е така како што велиш,тогаш дај малце пошироко и постудиозно појасни го сето тоа,вака само додаваш масло на огнот. Не заборавај дека имаат многу мешани бракови во македонија и не заборавај дека луѓето сериозно сакаат да научат.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 18:10
deshad, на твоето прашање јас ти дадов многу концизен одговор "НЕ!" поткрепен со библиски цитати. Јас никаде не сум контрадикторен. Ако сметаш поинаку, тогаш повели цитирај два мои контрадикторни искази.
Дополнителните моите одговори и објаснувања се упатени кон maria_magdalena и затоа се на повисоко ниво, кое убеден сум дека таа го резонира.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 18:45
Благодарам за исцрпните одговори, и на тебе дешат што навистина се потруди и што ми овозможи видување на проблематиката од муслиманска перспектива, и секако тебе Евангелос, да, повеќе од јасни ми се појаснувањата.големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 18:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


 

Зависи што подразбираш под "номинална" христијанка. Доколку станува збор за некоја која штотуку, но вистински поверувала во Христос, мислам дека таквата ситуација е невозможна затоа што колку и да ја нема прочитано Библијата, нема би дозволила да не биде венчана во црква. А од друга страна и самата околина ќе ја потсети на наведеното прашање на темава, по што таа сигурно би се консултирала со некој позрел во верата кој би и укажал дека Бог не благословува таков брак.

 


Ајде малце спушти го нивото на комуникација и биди разбирлив за сите.

А што ако оваа иста христијанка која вистински поверувала во Христос сепак не можела да му одолее на муслиманскиот шарм и покрај негодувањата и забраните од нејзините,околијата,позрелите ,поумните,поупатените итн, се омажила за него, не се венчала во Црква,иако била свесна дека Бог не дозволува таков брак,сепак вербата во Него не ја изгубила, подоцна изродила и деца, па после осознала дека нешто не е во ред и бара помош, бара разјаснување и решение за нејзиниот проблем од христијанските теолози.

Што со таквата жена,како таа да постапи?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 19:32
Да, ова е интересно прашање...
Еве уште попрецизирано... Што ако некоја која е атеист или номинален верник, се омажи за муслиман и по многу години, од некакви причини добие просветление и почне да верува...? Што се случува тогаш и како тогаш да постапи...?
Инаку - другата ситуација - ако е верничка - тогаш јасна е ситуацијата и упатствата од Библијата.

п.с. Палестинец - имаш опомена!
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 20:03
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


 

Зависи што подразбираш под "номинална" христијанка. Доколку станува збор за некоја која штотуку, но вистински поверувала во Христос, мислам дека таквата ситуација е невозможна затоа што колку и да ја нема прочитано Библијата, нема би дозволила да не биде венчана во црква. А од друга страна и самата околина ќе ја потсети на наведеното прашање на темава, по што таа сигурно би се консултирала со некој позрел во верата кој би и укажал дека Бог не благословува таков брак.

 


Ајде малце спушти го нивото на комуникација и биди разбирлив за сите.

А што ако оваа иста христијанка која вистински поверувала во Христос сепак не можела да му одолее на муслиманскиот шарм и покрај негодувањата и забраните од нејзините,околијата,позрелите ,поумните,поупатените итн, се омажила за него, не се венчала во Црква,иако била свесна дека Бог не дозволува таков брак,сепак вербата во Него не ја изгубила, подоцна изродила и деца, па после осознала дека нешто не е во ред и бара помош, бара разјаснување и решение за нејзиниот проблем од христијанските теолози.

Што со таквата жена,како таа да постапи?


Ќе си го јаде стапот во вид на самообвинување, но не верувам дека ќе се разведе, зашто ако е христијанка, таа го љуби својот ближен па не би го развела...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 21:23
мариа-магдалена, јас не зборувам по принципот шта би било -кад би било,туку сум имал прилика да видам доста такви мешани бракови од двете страни.Сум имал прилика и да ги почувствувам проблемите кои произлегуваат од таквите бракови,затоа и не случајно ја отворив оваа тема.Мене лично една христијанка која е омажена за муслиман ми кажуваше дека кога побарала совет од свештено лице ( во случајов поп) го добила одговорот кој јас погоре го наведов, а кој гласи дека во основа таков брак е забранет,но,ако веќе е склучен од икс причини (она што ЕвАнгелос го наброја),тогаш постојат само две решенија: или муслиманот да го прифати христијанството,или таа да побара развод на брак.

Таа жена иако воопшто не е принудувана да го прифати исламот и си има полна слобода во искажувањето и практикувањето на своите верски чувства,сепак е вознемирена и уплашена,бидејќи според советот на попот таа мора да застане на раскрсницата од тие две можни решенија и да одлучи по кој пат да замине, едноставно,може многу лесно да се сруши сето она што таа со години го градела. Не е ова лесна и едноставна работа.

Затоа барам од некој добар христијански познавач да даде малце подетален осврт околу ова прашање.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 21:46
Originally posted by deshad deshad напиша:


Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?


На ЧЕДАТА на Слободата БОЖЈА им е се дозволено, но тие исто така знаат дека не е се полезно!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 22:12
Originally posted by deshad deshad напиша:

мариа-магдалена, јас не зборувам по принципот шта би било -кад би било,туку сум имал прилика да видам доста такви мешани бракови од двете страни.Сум имал прилика и да ги почувствувам проблемите кои произлегуваат од таквите бракови,затоа и не случајно ја отворив оваа тема.Мене лично една христијанка која е омажена за муслиман ми кажуваше дека кога побарала совет од свештено лице ( во случајов поп) го добила одговорот кој јас погоре го наведов, а кој гласи дека во основа таков брак е забранет,но,ако веќе е склучен од икс причини (она што ЕвАнгелос го наброја),тогаш постојат само две решенија: или муслиманот да го прифати христијанството,или таа да побара развод на брак.

Таа жена иако воопшто не е принудувана да го прифати исламот и си има полна слобода во искажувањето и практикувањето на своите верски чувства,сепак е вознемирена и уплашена,бидејќи според советот на попот таа мора да застане на раскрсницата од тие две можни решенија и да одлучи по кој пат да замине, едноставно,може многу лесно да се сруши сето она што таа со години го градела. Не е ова лесна и едноставна работа.

Затоа барам од некој добар христијански познавач да даде малце подетален осврт околу ова прашање.


Мислам дека многу е лошо од страна на попот што си дозволил да и понуди само две решенија-или-или.
Ако веќе не е принудувана да прифати ислам, ако веќе може да си живее по својата вера, попот прави голем грев, или пак не знаел дека во таков случај партнерот не се разведува, зашто можеби тој брак да е по Божја умисла, за спасение на едниот партнер. И тоа си го пишува. А на овој немилосрден поп му треба една суровица, па дигни тоа мантијата па удри-мавај...
Како да не и било доста на таа жена целата осуда од околината и сите неволји...
 Еве ти го одговорот дешат, па нека го прочита и попот:
“ако некоја жена има маж кој не поверувал, а тој е согласен да живее со неа, таа да не го остава, зашто маж што не поверувал се осветува преку жената која верува, и жена која не поверувала, се осветува преку мажот кој верува, инаку децата ваши би биле нечисти, а сега се свети....оти од каде знаеш жено, нели ќе го спасиш ти мажот? или од каде знаеш ти мажу, нема ли да ја спасиш ти жената? “ (1 Кор.13,14, 16)

Поздрав до попот незналицаголемо%20гушкање





МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 23:51
Ти благодарам за објаснувањето и библискиот цитат.Попот можеби е незналица,а можеби мислел и малку подалеку,т.е.можеби познавал што вика понатаму Исламот,па затоа ги понудил тие две опции. Имено, како што реков според Исламот муслиманот може да ожени христијанка и при тоа да и ја даде целата слобода во нејзиното исповедање на нејзината вера. Ама кога станува збор за децата нивните наследници според Исламот тие треба да носат муслимански имиња и да бидат муслимани.

Е сега,ова веќе може да предизвика несогласување кај брачните партнери,во овој случај кај жената и ете ти проблем. Мораме да признаеме дека праксата покажала дека во повеќето случаи на мешани верски бракови не тече се розово.

Затоа и барам ако има можност малце подетален елаборат околу ова прашање.



Изменето од deshad - 07.Август.2008 во 23:53
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 23:53
Ne zabelezhav dali e daden odgovor na prashanjeto: koi se konkretnite religijski konsekvenci (ako tie postojat, kako na primer otfrlanje od komunata/verskiot hram, anatemisuvanje, kamenuvanje...) dokolku:
 
- muslimanka se omazhi za hristijanin
 
- hristijanin se ozheni za muslimanka/hristijanka se omazhi za musliman 
 
Dali mozhe da citirate od verskite knigi ili da posochite primeri sekojdnevniot zhivot?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 23:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne zabelezhav dali e daden odgovor na prashanjeto: koi se konkretnite religijski konsekvenci (ako tie postojat, kako na primer otfrlanje od komunata/verskiot hram, anatemisuvanje, kamenuvanje...) dokolku:
 

- muslimanka se omazhi za hristijanin

 

- hristijanin se ozheni za muslimanka/hristijanka se omazhi za musliman 

 

Dali mozhe da citirate od verskite knigi ili da posochite primeri sekojdnevniot zhivot?


Сепак сметам дека оваа тема има свој добар наслов, и треба да се придржуваме кон него.Не е лошо да има посебна тема за тоа како Исламот го третира ова прашање,вклучувајчи ги тука и конкретните религиски консеквенци. Сега за сега,добро би било кога би добиле комплетен (доколку е можно) христијански став по ова прашање. А откако ќе го добиеме и исламскиот став на соодветна тема по истото прашање,ќе можеме да споредуваме одредени работи и да донесеме каков таков заклучок.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 23:59
Ako e vistinska Hristijanka taa ne treba da se omazi za Musliman, inaku iako go napravi toa nema nikakvi konsekvenci po nejze, nema kazna, nema nisto....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,672 секунди.