Испечати | Затвори го прозорот

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14863
Датум на принтање: 25.Септември.2024 во 14:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
Постирано од: deshad
Наслов: Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 01:51
Ме интересира ставот на Христијанството по ова прашање.
Значи, смее ли жената христијанка да се омажи за муслиман.Ако не смее, зошто не смее, а ако смее,има ли некои посебни услови за тоа,како на пример, што со нивните деца?

Благодарам.


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"



Коментари:
Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:01
Ne
zasto sme povikani da ne se stavame vo ist jarem so ne-hristijani.
I kako dodadok, uveren sum deka niti edna, ama bash niti edna verna hristijanka koja go ljubi Isusa Hrista nema da se omazi za ne-hristijanin, zasto toj (kakov i da e ) ako e ne-hristijanin, ako go odrekuva Hrista, nema shto da bara zaedno so iskrena vernicka. Poveke od ova e suvishno.
+ toa ima da bira hristijani mazi eden kup


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:03
тагаMalku e simpomaticno shto ova e postaveno kako prasanje, skoro sum siguren deka avtorot go znaese odgovorot, no mozebi e finta-tema, aj bash da vidime sto ke prasa sledno голема%20насмевка

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:08
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

тагаMalku e simpomaticno shto ova e postaveno kako prasanje, skoro sum siguren deka avtorot go znaese odgovorot, no mozebi e finta-tema, aj bash da vidime sto ke prasa sledno голема%20насмевка


Воопшто не е симптоматично ова прашање, и искрено,не го знаев одговорот на ова прашање. Плус не е никаква финта тема туку нормална тема за нормална дискусија. Авторот на темата нема што да праша следно,едноставно за твојот одговор што му го даде ќе ти рече БЛАГОДАРАМ!

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:27
Не знам дали има конкретна забрана за ова... би било убаво некој ако може да посочи стихови...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:30
@deshad
so sledenje na ovoj forum dobiv vpecatok deka znes podatoci za hristijanskata vera, pa moze mi bese na prv pogled cudno sto ova prasanje ti e neodgovoreno
@zidarski
kaj mesani brakovi i temi slicni na ovaa imam/e davano postovi.Moze treba i ova da odi vo tie temi


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:32
"Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците!"
(2 Коринтјаните 6:14)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:45
2 Коринтјаните: 6:14 Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?
Iako ne spomenuva izricito brak, jasno e deka aludira i na toa.
Koj bi sakal realno da si go komplicira zivotot a i zivotot na decata mazejki se za nekoj koj ne e vernik - hristijanin, za da rizikuva decata da mu bidat vospitani von Hristovoto ucenje? Ako na zenata i stalo do Bog i ako si e na mesto, odgovorot e NE, nema da se omazi.

@bash razgleduvam niz ovie temi, diskutirano e na ovaa tema


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:50
се смее бе.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:54
Zavisi koj ti e kriteriumot u zivotot
inace da, covek se moze da napravi-ako si e sam aga sam pasha


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:13
Благодарам за одговорот Азраел и Ев.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: n1k0La
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:17
a zosto da nemoze da se ozeni hristijanka so musliman ili musliman so hristijanka ako se sakaat i se reseni da se zemaat nemoze nisto da gi spreci ni verata ni nisto.


Постирано од: jj.jasmina
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:20
Originally posted by n1k0La n1k0La напиша:

a zosto da nemoze da se ozeni hristijanka so musliman ili musliman so hristijanka ako se sakaat i se reseni da se zemaat nemoze nisto da gi spreci ni verata ni nisto.

TOA ZAVISI OD OPSTESTVOTO I DRZAVATA KAKO VO OVOJ SLUCAJ VO OVA OPSTESTVO NE E PREPORACLIVO POCNUVAAT NEKADE I KRVNI ODMAZDI DA SE PRAVAT


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:20
Никола - во право си, ако се сакаат, ништо нема да ги спречи...
Сепак, ако станува збор за навистина предана Христијанка и навистина предан Муслиман, и едниот и другиот ќе живеат со постојано сознание дека другиот човек е грешен и дека нема да ја добие Божјата милост - и постојано ќе се обидуваат да го поведат по вистинскиот пат... ако се двајцата истрајни во сопствената вера, тоа ќе доведе само до раздор... од тој аспект гледано е проблем ваквиот брак. А ако нивната љубов е посилна од секоја друга љубов, тогаш за нив нема никакви пречки...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: jj.jasmina
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:24
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Никола - во право си, ако се сакаат, ништо нема да ги спречи...
Сепак, ако станува збор за навистина предана Христијанка и навистина предан Муслиман, и едниот и другиот ќе живеат со постојано сознание дека другиот човек е грешен и дека нема да ја добие Божјата милост - и постојано ќе се обидуваат да го поведат по вистинскиот пат... ако се двајцата истрајни во сопствената вера, тоа ќе доведе само до раздор... од тој аспект гледано е проблем ваквиот брак. А ако нивната љубов е посилна од секоја друга љубов, тогаш за нив нема никакви пречки...

ZA ZAL SE SE POCESTI KAKO LAVIRINT-SE DRUGO E DUHOVNO


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:25
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Никола - во право си, ако се сакаат, ништо нема да ги спречи...
Сепак, ако станува збор за навистина предана Христијанка и навистина предан Муслиман, и едниот и другиот ќе живеат со постојано сознание дека другиот човек е грешен и дека нема да ја добие Божјата милост - и постојано ќе се обидуваат да го поведат по вистинскиот пат... ако се двајцата истрајни во сопствената вера, тоа ќе доведе само до раздор... од тој аспект гледано е проблем ваквиот брак. А ако нивната љубов е посилна од секоја друга љубов, тогаш за нив нема никакви пречки...



Абе бетонски....кога ќе легнат ни на к*ран ни на Библија ни на Талмуд ќе им текне.


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:06
Ако христијанка се омажи за муслиман, тоа е како од патека со рози да згазнала баш на трњата.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:32
А ако Христијанин земе муслиманка, а?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:37
Вакви сродни теми има најмалку уште две, а мислам за ова беше дискутирано, муслиманка не смее да се омажи за христијанин. Следи казна.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:40
За муслиманката или за христијанинот е наменета казна?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:43
За муслиманката, ако се одрекне од исламот. За ова многу било објаснувано тука. Се сеќаваш на казната, нели?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:46
Јас појма немам.....

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 12:58
Prvo - nema da ja vencaat, brakot nema da e blagosloven od Bog
Drugo- sto ke kazat brakata i sestrite vernici za toj izbor
Treto-kakvi posledici ke ima toa na decata
i da ne nevleguvame vo matenje na prazna slama- demek ako se sakaat sto ima veze, ili ljubovta ne poznava granici. Temata uste od pocetok si postavuva koncizno prasanje- na koj odgovorot e kratok- ne.


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 13:04
abe edno e da ne moze po crkovni pravila...a inaku se moze i cesto se desava hrisitjanki so muslimani...no poretko ili skroz ic ne se desava muslimanka so hristijan


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 14:11
Аврам, иако стар и во години, го заколнува својот слуга со зборовите: “И ќе те заколнам во Господа. Бога на небото и Бога на земјата, дека нема да земеш жена за синот мој од ќерките Хананејки меѓу кои живеам, туку дека ќе отидеш во земјата моја, каде што се родив, во родот мој и ќе му донесеш жена на синот мој Исак од таму....“

Ехејјјј...Авраам, од пред повеќе од 5000 години знаел што да советува.
Не дека не е можно да се земат, Кукоч, но овде зборуваме за посветени верници од двете страни.
Таа ќе сака да пишува на Вероисповед на идивиди, тој ќе и го земе компјутерот да пишува на исламски центар форумсреќа, ќе се родат деца-ќе настанат кавги околу имињата, нивната вера, воспитувањето...за осудувања од страна на околината да не зборуваме.

Тие може да се земат, но бракот нема да биде венчан в црква.
Иако, и ваквиот брак може да биде за спасение на некој од партнерите ( муслиманот во случајов), ако веќе Господ Бог и определил на таа несреќна жена да носи таков крст на грбот.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 14:13
Дешат, задоволен ли си од одговорите?среќа

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 16:30
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дешат, задоволен ли си од одговорите?среќа


Задоволен сум. Ви благодарам на сите што се потрудивте,а посебно на Азраел и ЕвАнгелос кои истото го поткрепија со библиски цитат.

Споредувам некои работи, па затоа ќе ве замолам уште едно прашање,на кое одговор барам од христијанска теолошка точка,а не од некакви си животни искуства.

Дали Христијанин смее да земе муслиманка,и под кои услови?

ИншАллах,кога ќе добијам одговор и на ова прашање,ќе побарам модераторот да ја затвори темата.


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 16:43
Deshat, жал ми е што искуството на Авраам и неговата мудрост е за тебе некаквоси животно искуство.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 16:58
Originally posted by deshad deshad напиша:


Дали Христијанин смее да земе муслиманка,и под кои услови?
 
Вистински Христов следбеник не би земал муслиманка за жена, ниту вистинска Христова следбеничка би земала муслиман за маж.
Во Библијата стои јасна забрана за таквиот брак, еве ќе ја повторам пак:
"Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците!"
(2 Коринтјаните 6:14)
 
Доколку некој не знае, јарем претстсавува оној обрач што им се става околу вратовите на два вола за тие да можат заедно (паралелно, со заеднички сили) да влечат. Повеќе од јасно е дека оваа симболика го претставува бракот, каде сопружниците се впрегнати под еден јарем и заедно го одат животниот пат.
 
Исто така кога евреите почнале да ја населуваат ветената земја, Бог им забранил да се женат и мажат со тамошните племиња-неверници...
 
"Не земај жена од нив, не мажи ја својата ќерка за нивниот син, ниту жени го својот син за нивна ќерка; зашто тоа би ги одвратило твоите синови од Мене; за да им служат на други богови; Господ би се разгневил против вас, и би те истребил бргу."
(Второзаконие 7:3-4)
 
Исто така Библијата учи дека кога мажот склучува брак со својата жена, тие стануваат едно тело "Така што тие не се веќе двајца, туку едно тело." (Исус во Матеј 19:6). Исус пак исто така рече: "Кој не е со Мене, тој е против Мене и кој не собира со Мене, тој растура!" (Исус во Лука 11:23).
Сега поставувам хипотетичко прашање:
Може ли христијанинот да биде едно тело со некој кој е против Христос?
 
Од искуство ми е познато дека нехристијаните, уште повеќе атеистите, не можат да ги разберат овие работи. Затоа таквите подобро нека си ги гледаат своите бракови и ич нека не се замараат со христијанските.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:01
Ами муслиманката ако стане христијанка, а?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:13
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Ами муслиманката ако стане христијанка, а?
 
Откако муслиманката ќе стане христијанка, тогаш прашањето се преформилура во: Дали христијанин може да омажи христијанка? А одговорот е: Се разбира дека може среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:15
A што ако на номиналната христијанка која не го знаела сето ова и се омажила за муслиман отпосле и се отвараат очите и таа го препознава својот “Равуни“?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:17
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Deshat, жал ми е што искуството на Авраам и неговата мудрост е за тебе некаквоси животно искуство.


Тоа се однесуваше за Палестинец.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:20
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Deshat, жал ми е што искуството на Авраам и неговата мудрост е за тебе некаквоси животно искуство.


Тоа се однесуваше за Палестинец.


ОК, извини, но јас бев во цитат, па си помислив дека мислиш на Авраам.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Ами муслиманката ако стане христијанка, а?

 

Откако муслиманката ќе стане христијанка, тогаш прашањето се преформилура во: Дали христијанин може да омажи христијанка? А одговорот е: Се разбира дека може среќа




Значи според Христијанството: христијанка во никој случај не смее да се омажи за муслиман,како ни христијанин да ожени муслиманка?


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:21
Абе се смее...само ако се сака.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:23
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Абе се смее...само ако се сака.


   Знам дека се смее...само ако се сака!

   Но,овде е битна теолошката страна по ова прашање.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:30
Ами социјалната страна не е битна ли?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:38
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Ами социјалната страна не е битна ли?


За социјалната страна на подфорумот за социологија.

Овде колку што гледаш и самиот(во Христијанството) нема никаков под амандман или некое подзаконче, дополнение на уставот и сл. Ете мариа-магдалена постави многу убаво прашање,на кое сеуште се чека одговор.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:40
Зборуваме за тема која мора да се гледа од сите страни...а не само од твоја.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:40
Па ајде дешат, можеш и ти да кажеш што мислиш за таков случај,доколку некој од партнерите отпосле се посвети на Бог, има и такви случаи нели? Или маж на пример номиналем муслиман отпосле станува посветен муслиман...што потоа е прашањето?среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:53
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па ајде дешат, можеш и ти да кажеш што мислиш за таков случај,доколку некој од партнерите отпосле се посвети на Бог, има и такви случаи нели? Или маж на пример номиналем муслиман отпосле станува посветен муслиман...што потоа е прашањето?среќа


Искрено,на твоето прашање очекував одговор од ЕвАнгелос,ама некако не му се одговара,па ќе морам јас сега да се ставам во улога на оџа и поп и да ти одговорам од двете страни.

Според Исламот, муслиман смее да ожени христијанка ,но не смее да ја присилува таа да ја промени верата. Муслиманка во никој случај не смее да се омажи за христијанин (освен ако го прифати исламот, ама во тој случај веќе нема да биде христијанин)

Во христијанството не смее да има никаков мешан брак.Единствено треба да има брак помеѓу припадници на истата религија ( христијани).

Е сега,ако некоја христијанка не знаела ,не била упатена за овие прашања и оп: се омажила за муслиман, па после станала побожна христијанка научила дека тоа е ГОЛЕМ ГРЕВ што го направила и преостануваат два можности:

1. Да го убеди муслиманот да стане христијанин и на тој начин да и биде дозволен за брак, или

2. да бара од него развед на бракот.

Трето нема!

Ако има, нека каже кој што знае повеќе,нека не се срами.
Јас толку знам и толку и кажав.

Поздрав.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 17:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

A што ако на номиналната христијанка која не го знаела сето ова и се омажила за муслиман отпосле и се отвараат очите и таа го препознава својот “Равуни“?
 
Зависи што подразбираш под "номинална" христијанка. Доколку станува збор за некоја која штотуку, но вистински поверувала во Христос, мислам дека таквата ситуација е невозможна затоа што колку и да ја нема прочитано Библијата, нема би дозволила да не биде венчана во црква. А од друга страна и самата околина ќе ја потсети на наведеното прашање на темава, по што таа сигурно би се консултирала со некој позрел во верата кој би и укажал дека Бог не благословува таков брак.
 
Доколку под "номинална" верничка подразбираш девојка која се нарекува христијанка, но не верува во Христос и која по стапувањето во брак поверувала, тогаш Библијата советува таа да не бара развод
"Сврзан ли си со жена? Не барај развод!"
(1 Коринтјаните 7:27)
 
"А жената која има маж, кој не верува, а кој се согласува да живее со неа, да не го напушта мажот,"
(1 Коринтјаните 7:13)
 
Но ВАЖНО е да се напомене дека во таквиот брак жената мора верно да си го следи повикот во Христос и притоа да не прави никакви компромиси со мажот во полињата каде тие се контрираат со нејзината вера и Божјите заповеди, затоа што Бог е поголем Авторитет од нејзиниот маж. И доколку мажот почне да ја малтретира (психички, физички и сл) заради нејзината вера и нејзината фанатичка Божја послушност, таа е повикана да се раздели од него...
 
"Но, ако оној кој не верува напушти - нека напушти! Во таков случај братот или сестрата не се врзани како робови, зашто Бог нè повикал да живееме во мир. "
(1 Коринтјаните 7:15)
 
Можеби ова се коси со световните вредности (каде еротската љубов е врховниот бог), но христијаните многу повеќе го љубат Бог отколку своите жени или мажи. Вистинскиот христијанин си бара партнер кој повеќе ќе го љуби Бог отколку него/неа. Иако овие две не се компаративни, бидејќи едната е агапе, а другата е еротичка љубов, сепак доколку се стават на иста скала, христијанинот е задоволен кога е на второто место (после Бог) во срцето на својот партнер љубов


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 18:02
ЕвАнгелос, гледам дека според твоите објаснувања за тоа дали смее христијанката да се омажи за муслиман или христијанин да ожени муслиманка, си доста контрадикторен со одговорот кој сега и го даде на мариа-магдалена.

Прочитај го мојот пост и научи нешто повеќе.
Немој сега да играш ВРТИМУШКА со прашањето на почитуваната форумџика. Нема трета опција!!!

1. муслиманот да го прифати христијанството,или
2. христијанката да бара развед на брак.

Според она што ми одговори на моите две прашања, следува овој заклучок,а не оној твојот од погоре.

Ако е така како што велиш,тогаш дај малце пошироко и постудиозно појасни го сето тоа,вака само додаваш масло на огнот. Не заборавај дека имаат многу мешани бракови во македонија и не заборавај дека луѓето сериозно сакаат да научат.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 18:10
deshad, на твоето прашање јас ти дадов многу концизен одговор "НЕ!" поткрепен со библиски цитати. Јас никаде не сум контрадикторен. Ако сметаш поинаку, тогаш повели цитирај два мои контрадикторни искази.
Дополнителните моите одговори и објаснувања се упатени кон maria_magdalena и затоа се на повисоко ниво, кое убеден сум дека таа го резонира.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 18:45
Благодарам за исцрпните одговори, и на тебе дешат што навистина се потруди и што ми овозможи видување на проблематиката од муслиманска перспектива, и секако тебе Евангелос, да, повеќе од јасни ми се појаснувањата.големо%20гушкање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 18:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


 

Зависи што подразбираш под "номинална" христијанка. Доколку станува збор за некоја која штотуку, но вистински поверувала во Христос, мислам дека таквата ситуација е невозможна затоа што колку и да ја нема прочитано Библијата, нема би дозволила да не биде венчана во црква. А од друга страна и самата околина ќе ја потсети на наведеното прашање на темава, по што таа сигурно би се консултирала со некој позрел во верата кој би и укажал дека Бог не благословува таков брак.

 


Ајде малце спушти го нивото на комуникација и биди разбирлив за сите.

А што ако оваа иста христијанка која вистински поверувала во Христос сепак не можела да му одолее на муслиманскиот шарм и покрај негодувањата и забраните од нејзините,околијата,позрелите ,поумните,поупатените итн, се омажила за него, не се венчала во Црква,иако била свесна дека Бог не дозволува таков брак,сепак вербата во Него не ја изгубила, подоцна изродила и деца, па после осознала дека нешто не е во ред и бара помош, бара разјаснување и решение за нејзиниот проблем од христијанските теолози.

Што со таквата жена,како таа да постапи?


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 19:32
Да, ова е интересно прашање...
Еве уште попрецизирано... Што ако некоја која е атеист или номинален верник, се омажи за муслиман и по многу години, од некакви причини добие просветление и почне да верува...? Што се случува тогаш и како тогаш да постапи...?
Инаку - другата ситуација - ако е верничка - тогаш јасна е ситуацијата и упатствата од Библијата.

п.с. Палестинец - имаш опомена!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 20:03
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


 

Зависи што подразбираш под "номинална" христијанка. Доколку станува збор за некоја која штотуку, но вистински поверувала во Христос, мислам дека таквата ситуација е невозможна затоа што колку и да ја нема прочитано Библијата, нема би дозволила да не биде венчана во црква. А од друга страна и самата околина ќе ја потсети на наведеното прашање на темава, по што таа сигурно би се консултирала со некој позрел во верата кој би и укажал дека Бог не благословува таков брак.

 


Ајде малце спушти го нивото на комуникација и биди разбирлив за сите.

А што ако оваа иста христијанка која вистински поверувала во Христос сепак не можела да му одолее на муслиманскиот шарм и покрај негодувањата и забраните од нејзините,околијата,позрелите ,поумните,поупатените итн, се омажила за него, не се венчала во Црква,иако била свесна дека Бог не дозволува таков брак,сепак вербата во Него не ја изгубила, подоцна изродила и деца, па после осознала дека нешто не е во ред и бара помош, бара разјаснување и решение за нејзиниот проблем од христијанските теолози.

Што со таквата жена,како таа да постапи?


Ќе си го јаде стапот во вид на самообвинување, но не верувам дека ќе се разведе, зашто ако е христијанка, таа го љуби својот ближен па не би го развела...



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 21:23
мариа-магдалена, јас не зборувам по принципот шта би било -кад би било,туку сум имал прилика да видам доста такви мешани бракови од двете страни.Сум имал прилика и да ги почувствувам проблемите кои произлегуваат од таквите бракови,затоа и не случајно ја отворив оваа тема.Мене лично една христијанка која е омажена за муслиман ми кажуваше дека кога побарала совет од свештено лице ( во случајов поп) го добила одговорот кој јас погоре го наведов, а кој гласи дека во основа таков брак е забранет,но,ако веќе е склучен од икс причини (она што ЕвАнгелос го наброја),тогаш постојат само две решенија: или муслиманот да го прифати христијанството,или таа да побара развод на брак.

Таа жена иако воопшто не е принудувана да го прифати исламот и си има полна слобода во искажувањето и практикувањето на своите верски чувства,сепак е вознемирена и уплашена,бидејќи според советот на попот таа мора да застане на раскрсницата од тие две можни решенија и да одлучи по кој пат да замине, едноставно,може многу лесно да се сруши сето она што таа со години го градела. Не е ова лесна и едноставна работа.

Затоа барам од некој добар христијански познавач да даде малце подетален осврт околу ова прашање.


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 21:46
Originally posted by deshad deshad напиша:


Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?


На ЧЕДАТА на Слободата БОЖЈА им е се дозволено, но тие исто така знаат дека не е се полезно!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 22:12
Originally posted by deshad deshad напиша:

мариа-магдалена, јас не зборувам по принципот шта би било -кад би било,туку сум имал прилика да видам доста такви мешани бракови од двете страни.Сум имал прилика и да ги почувствувам проблемите кои произлегуваат од таквите бракови,затоа и не случајно ја отворив оваа тема.Мене лично една христијанка која е омажена за муслиман ми кажуваше дека кога побарала совет од свештено лице ( во случајов поп) го добила одговорот кој јас погоре го наведов, а кој гласи дека во основа таков брак е забранет,но,ако веќе е склучен од икс причини (она што ЕвАнгелос го наброја),тогаш постојат само две решенија: или муслиманот да го прифати христијанството,или таа да побара развод на брак.

Таа жена иако воопшто не е принудувана да го прифати исламот и си има полна слобода во искажувањето и практикувањето на своите верски чувства,сепак е вознемирена и уплашена,бидејќи според советот на попот таа мора да застане на раскрсницата од тие две можни решенија и да одлучи по кој пат да замине, едноставно,може многу лесно да се сруши сето она што таа со години го градела. Не е ова лесна и едноставна работа.

Затоа барам од некој добар христијански познавач да даде малце подетален осврт околу ова прашање.


Мислам дека многу е лошо од страна на попот што си дозволил да и понуди само две решенија-или-или.
Ако веќе не е принудувана да прифати ислам, ако веќе може да си живее по својата вера, попот прави голем грев, или пак не знаел дека во таков случај партнерот не се разведува, зашто можеби тој брак да е по Божја умисла, за спасение на едниот партнер. И тоа си го пишува. А на овој немилосрден поп му треба една суровица, па дигни тоа мантијата па удри-мавај...
Како да не и било доста на таа жена целата осуда од околината и сите неволји...
 Еве ти го одговорот дешат, па нека го прочита и попот:
“ако некоја жена има маж кој не поверувал, а тој е согласен да живее со неа, таа да не го остава, зашто маж што не поверувал се осветува преку жената која верува, и жена која не поверувала, се осветува преку мажот кој верува, инаку децата ваши би биле нечисти, а сега се свети....оти од каде знаеш жено, нели ќе го спасиш ти мажот? или од каде знаеш ти мажу, нема ли да ја спасиш ти жената? “ (1 Кор.13,14, 16)

Поздрав до попот незналицаголемо%20гушкање







-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 23:51
Ти благодарам за објаснувањето и библискиот цитат.Попот можеби е незналица,а можеби мислел и малку подалеку,т.е.можеби познавал што вика понатаму Исламот,па затоа ги понудил тие две опции. Имено, како што реков според Исламот муслиманот може да ожени христијанка и при тоа да и ја даде целата слобода во нејзиното исповедање на нејзината вера. Ама кога станува збор за децата нивните наследници според Исламот тие треба да носат муслимански имиња и да бидат муслимани.

Е сега,ова веќе може да предизвика несогласување кај брачните партнери,во овој случај кај жената и ете ти проблем. Мораме да признаеме дека праксата покажала дека во повеќето случаи на мешани верски бракови не тече се розово.

Затоа и барам ако има можност малце подетален елаборат околу ова прашање.



-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 23:53
Ne zabelezhav dali e daden odgovor na prashanjeto: koi se konkretnite religijski konsekvenci (ako tie postojat, kako na primer otfrlanje od komunata/verskiot hram, anatemisuvanje, kamenuvanje...) dokolku:
 
- muslimanka se omazhi za hristijanin
 
- hristijanin se ozheni za muslimanka/hristijanka se omazhi za musliman 
 
Dali mozhe da citirate od verskite knigi ili da posochite primeri sekojdnevniot zhivot?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 23:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne zabelezhav dali e daden odgovor na prashanjeto: koi se konkretnite religijski konsekvenci (ako tie postojat, kako na primer otfrlanje od komunata/verskiot hram, anatemisuvanje, kamenuvanje...) dokolku:
 

- muslimanka se omazhi za hristijanin

 

- hristijanin se ozheni za muslimanka/hristijanka se omazhi za musliman 

 

Dali mozhe da citirate od verskite knigi ili da posochite primeri sekojdnevniot zhivot?


Сепак сметам дека оваа тема има свој добар наслов, и треба да се придржуваме кон него.Не е лошо да има посебна тема за тоа како Исламот го третира ова прашање,вклучувајчи ги тука и конкретните религиски консеквенци. Сега за сега,добро би било кога би добиле комплетен (доколку е можно) христијански став по ова прашање. А откако ќе го добиеме и исламскиот став на соодветна тема по истото прашање,ќе можеме да споредуваме одредени работи и да донесеме каков таков заклучок.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 23:59
Ako e vistinska Hristijanka taa ne treba da se omazi za Musliman, inaku iako go napravi toa nema nikakvi konsekvenci po nejze, nema kazna, nema nisto....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:07
Originally posted by deshad deshad напиша:

Ти благодарам за објаснувањето и библискиот цитат.Попот можеби е незналица,а можеби мислел и малку подалеку,т.е.можеби познавал што вика понатаму Исламот,па затоа ги понудил тие две опции. Имено, како што реков според Исламот муслиманот може да ожени христијанка и при тоа да и ја даде целата слобода во нејзиното исповедање на нејзината вера. Ама кога станува збор за децата нивните наследници според Исламот тие треба да носат муслимански имиња и да бидат муслимани.

Е сега,ова веќе може да предизвика несогласување кај брачните партнери,во овој случај кај жената и ете ти проблем. Мораме да признаеме дека праксата покажала дека во повеќето случаи на мешани верски бракови не тече се розово.

Затоа и барам ако има можност малце подетален елаборат околу ова прашање.



Бог секогаш ќе ја води оваа посветена жена па така и ќе и даде доволно мудрост како да го реши прашањето со верскиот статус на децата како и со нивните имиња.
 
Па така, од нејзината вера во Христа ќе зависи и нејзината сила да се справи со овој проблем и да со својот пример самите деца посакаат да ја следат во Христа...
трепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:09
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne zabelezhav dali e daden odgovor na prashanjeto: koi se konkretnite religijski konsekvenci (ako tie postojat, kako na primer otfrlanje od komunata/verskiot hram, anatemisuvanje, kamenuvanje...) dokolku:
 

- muslimanka se omazhi za hristijanin

 

- hristijanin se ozheni za muslimanka/hristijanka se omazhi za musliman 

 

Dali mozhe da citirate od verskite knigi ili da posochite primeri sekojdnevniot zhivot?


Сепак сметам дека оваа тема има свој добар наслов, и треба да се придржуваме кон него.Не е лошо да има посебна тема за тоа како Исламот го третира ова прашање,вклучувајчи ги тука и конкретните религиски консеквенци. Сега за сега,добро би било кога би добиле комплетен (доколку е можно) христијански став по ова прашање. А откако ќе го добиеме и исламскиот став на соодветна тема по истото прашање,ќе можеме да споредуваме одредени работи и да донесеме каков таков заклучок.
 
deshad,
 
Prashanjeto e vo kontekst na temata, pa nema potreba da otvarame nekakvi novi temi.
 
Dokolku imash odgovor, poveli postiraj go tuka. Ako nemash, kazhi go toa. Ne e ubavo da se se igrame ili nadmudruvame so chlenovite. Koga go postaviv prashanjeto samo sakav da dobijam odgovor od vernicite i nemav nikakva namera da sporeduvam razlichni stavovi od razlichni religii.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by deshad deshad напиша:

Ти благодарам за објаснувањето и библискиот цитат.Попот можеби е незналица,а можеби мислел и малку подалеку,т.е.можеби познавал што вика понатаму Исламот,па затоа ги понудил тие две опции. Имено, како што реков според Исламот муслиманот може да ожени христијанка и при тоа да и ја даде целата слобода во нејзиното исповедање на нејзината вера. Ама кога станува збор за децата нивните наследници според Исламот тие треба да носат муслимански имиња и да бидат муслимани.

Е сега,ова веќе може да предизвика несогласување кај брачните партнери,во овој случај кај жената и ете ти проблем. Мораме да признаеме дека праксата покажала дека во повеќето случаи на мешани верски бракови не тече се розово.

Затоа и барам ако има можност малце подетален елаборат околу ова прашање.

Бог секогаш ќе ја води оваа посветена жена па така и ќе и даде доволно мудрост како да го реши прашањето со верскиот статус на децата како и со нивните имиња. Па така, од нејзината вера во Христа ќе зависи и нејзината сила да се справи со овој проблем и да со својот пример самите деца посакаат да ја следат во Христа...трепкање


Е гледаш,токму на тоа мислев. Жената е посветена во христијанството,а ете и мажот е посветен во Исламот и исто како и таа и тој ќе се бори да си го оствари правото над своите деца,т.е. да ги упати во Исламот, и ете ти проблем. Чаре?

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:14
Тука ќе се види кој го има духот Божји-и тој ќе биде победникот ако смее така да се кажетрепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:16
Messenger,погрешно си ме сфатил.Не се работи за надмудрување со членовите воопшто.Напротив, добро би било кога ќе добиеме комплетна слика од едната страна да се фокусираме на другата страна, во спротивно ако истовремено на иста тема пишуваме и за Исламскиот поглед на ова прашање,верувам дека ќе настане збрка,несоодветни коментари, со еден збор кажано мешаница. Сепак е подобро да се има некој ред.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Тука ќе се види кој го има духот Божји-и тој ќе биде победникот ако смее така да се кажетрепкање


maria_magdalena,сосема те разбирам што сакаш да кажеш,ама сепак тоа не е натпревар и сопружниците нема до крај да го задржат тој натпреварувачки дух ,нема да биде фер плеј игра.

Сепак ти благодарам за времето кое го потроши за да ми појасниш некои работи.Навистина вредно е да се знае ова што ти го пишуваш.


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:26
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Тука ќе се види кој го има духот Божји-и тој ќе биде победникот ако смее така да се кажетрепкање


maria_magdalena,сосема те разбирам што сакаш да кажеш,ама сепак тоа не е натпревар и сопружниците нема до крај да го задржат тој натпреварувачки дух ,нема да биде фер плеј игра. Гледаш дека не си ме разбрал, како што мислиш, затоа реченицата ја завршив со зборовите “ако смее така да се каже“-токму затоа што бракот не е натпревар, но Бог ќе го има крајниот збор.

Сепак ти благодарам за времето кое го потроши за да ми појасниш некои работи.Навистина вредно е да се знае ова што ти го пишуваш.Не го сметам времето за потрошено, но во секој случај, беше интересно, ако друг знае поубаво да ти одговори на овие прашања од типот “што - после-тоа“-нека повели, Поздрав


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:39
А ако пак жената што верува во Христа се омажи за тој човек, тогаш љубовта ќе го ослободи него од ропството на неговиот колективен егоизам. Неговите очи ќе се отворат за најсветлото.

Иншалах!


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 00:56
Originally posted by spiros spiros напиша:

А ако пак жената што верува во Христа се омажи за тој човек, тогаш љубовта ќе го ослободи него од ропството на неговиот колективен егоизам. Неговите очи ќе се отворат за најсветлото.

Иншалах!


Мислиш нејзините очи.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 01:01
Originally posted by deshad deshad напиша:



Е гледаш,токму на тоа мислев. Жената е посветена во христијанството,а ете и мажот е посветен во Исламот и исто како и таа и тој ќе се бори да си го оствари правото над своите деца,т.е. да ги упати во Исламот, и ете ти проблем. Чаре?


Jadni deca тага Kako i onaka zivotot da ne im e dovolno slozen sto ke se od mesan brak, pa ke bidat primorani da biraat i vera. Gledate kako Bog si mislel na se koga kazal da ne se mesaat vernici so nevernici. No ako i ima vakov slucaj, najdobro e da se ostavi deteto samo da misli so glavata koga ke sozree,ionaka sekoj sam za sebe ke si odgovara na sudniot den

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 01:41
Еве што зборува апостолот Павле:

„Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?

15 Во што се сложува Христос со Велијал? Или каков дел има верникот со неверникот?

16 Или како се сложува Божјиот храм со идолите? Зашто, ние сме храм на живиот Бог, како што рекол Бог: „Ќе живеам во нив и ќе одам сред нив, и ќе им бидам Бог, а тие ќе бидат Мој народ.”

17 ”Затоа, излезете од меѓу нив и одвоете се - говори Господ, и не допирајте се до нечисто; и Јас ќе ве примам;

18 и ќе ви бидам Татко, а вие ќе бидете Мои синови и ќерки, говори Господ Сèмоќниот.”

(2 Коринтјаните 6:14-18)


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Август.2008 во 21:40
госпел, простими што се вмешувам ама
тоа важи само за безнадежните случаеви кои свестно се борат против ВИСТИНАТА!
За сите други чеда на Животот кои ЉУБОВТА БОЖЈА ги состава, важи препораката на Светиот очевидец Павле во 1 Кор. 7:12-14

Ако некој брат има жена која (сеуште) не верува, а која се согласува да живее со него, да не ја напушта!А жената која има маж, кој (сеуште) не верува,
а кој се согласува да живее со неа, да не го напушта мажот,
зашто мажот кој (сеуште) не верува се осветува преку жената која верува,
а жената која (сеуште) не верува се осветува преку мажот кој верува.
Инаку децата од тој брак би биле нечисти, а сега се свети.


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: gospel
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 00:20
Ова важи за тие кои што како неверни стапиле во брак, а потоа едниот од нив поверувал. Е сега тој што поверувал нека не се разведува од брачниот другар ако е согласен да живее со него.

Но за тие што се верни, Бог препорачува да не се земаат со неверни, бидејќи тогаш произлегуваат проблемите, расправиите, и разводите. Верните треба да се земаат со верни.
Постои една споредба во Стариот Завет:
Дали е можно волот и магарето да бидат во исти јарем?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 07:03

Далеку од тоа дека би сакал јас да се противам на Волјата Господова, на неговиот прекрасен совет,т ама пред малку во мојата блиљина се случи нешто чудесно на оваа тема. Една ќерка на ЉУБОВТА БОЖЈА се вљуби со еден син на неверата која се преставува како вера која незабранува земање на христијански жени но забранува давање на свои жени.
Ќерката Христова го љубеше многу, а тој се противеше и го споредуваше Христа со други свети луѓе кои се родени од човечко семе и не сосема совршено го живеале својот живот.
Едно утро кога се разбудил тој и се јавил на ќерката Христова и и рекол дека сака веднаш да се крсти ! Причината за тоа била еден снажен пророчки сон.
На сонот тој каснел на работа а превозното средство (што се вели) пред нос му заминало.
Но тој не се предал. Трчал, трчал понатаму за да го стигне. Кога по се игледало дека „ трамвајот му заминал“ тој застанал и вратите му се отвориле. Потполно радосен влегол на задната врата. Кога влегол сите гледале во него а возачот се свртил и му рекол: Не одтаму! Ти ќе влезеш на предната врата, тука кај мене! Сонот бил толку снажен и за него јасен дека Господ Исус е возачот, што тој во срцето знаел дека треба веднаш да се крсти со вистинското крстување! Под најтешки услови, кога сета негова фамилија, пријатели, комшии биле против тоа и му претела смрт, тој прекрасен брат се крстил. Неговата фамилија го отфрлила. Но покрај сите тие тешки услови тој денес со својот живот, вера и љубов, сведочи за Евангелието на живиот Господ!
Можеби еден голем дел од крстените - за жал - не доживеале едно вакво обратение кон Љубовта Божја. Под вакви тешки услови незнам колкумина од ними (од нас) би се крстиле.
И тоа во совршениот ред: 1. ПОВЕРУВАЛ 2. СЕ КРСТИЛ со крштевката на СПАСЕНИЕТО. 3. СВЕДОЧИ со животот!
Врз овој брат се исполнило пишаното: „ Но мнозина први ќе бидат последни, а последните први.” (Мат. 19:30)

Јас навистина поради Писмото кое сведочи за Живиот Господ, не би можел да му се спротиставам на Неговата жива ВОЛЈА. Јас знам дека Тој сака сите луѓе да се спасат! 1 Тим. 2:4

Мирот БОЖЈИ до сите луѓе а посебно до Чедата на ЖИВАТА ВИСТИНА

+ Љубовта БОЖЈА спасителен брод
На неа има место за сиот човечки род! +


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 11:19
A smee li na primer pravoslaven da se ozeni za metodistka ili za jehovin svedok, ili pentakostalka? So ogled na razlikite vo veruvanjata?

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 18:00
Не сум сигурен, но мислам дека не може, доколку не се православни двајцата да добијат црковен брак... сепак - не сум сигурен.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 18:27
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

A smee li na primer pravoslaven da se ozeni za metodistka ili za jehovin svedok, ili pentakostalka? So ogled na razlikite vo veruvanjata?
 
Вистински православен верник не би се оженил со неправославна верничка независно од која деноминација е.
Вистински православен свештеник не би венчал православен со неправославен верник. Причините се многу едноставни. Православните веруваат дека се единствената правилна Христова црква, а сите други се секти, отпадници, лажни цркви и сл. Така што таквиот брак го поистоветуваат со брак меѓу православен и неверник.
Бракот може да биде извршен само откако неправославниот ќе одлучи да стане православен, изврши православно крштевање проследено со миропомазание и земање на причест.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 20:17
Да, претпоставував дека е така...
Како е во Баптистичката црква? Колку што знам и таму не се признава крштевањето на православните (или на методистите)...?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 21:48
Originally posted by spiros spiros напиша:


Далеку од тоа дека би сакал јас да се противам на Волјата Господова, на неговиот прекрасен совет,т ама пред малку во мојата блиљина се случи нешто чудесно на оваа тема. Една ќерка на ЉУБОВТА БОЖЈА се вљуби со еден син на неверата која се преставува како вера која незабранува земање на христијански жени но забранува давање на свои жени.
Ќерката Христова го љубеше многу, а тој се противеше и го споредуваше Христа со други свети луѓе кои се родени од човечко семе и не сосема совршено го живеале својот живот.
Едно утро кога се разбудил тој и се јавил на ќерката Христова и и рекол дека сака веднаш да се крсти ! Причината за тоа била еден снажен пророчки сон.
На сонот тој каснел на работа а превозното средство (што се вели) пред нос му заминало.
Но тој не се предал. Трчал, трчал понатаму за да го стигне. Кога по се игледало дека „ трамвајот му заминал“ тој застанал и вратите му се отвориле. Потполно радосен влегол на задната врата. Кога влегол сите гледале во него а возачот се свртил и му рекол: Не одтаму! Ти ќе влезеш на предната врата, тука кај мене! Сонот бил толку снажен и за него јасен дека Господ Исус е возачот, што тој во срцето знаел дека треба веднаш да се крсти со вистинското крстување! Под најтешки услови, кога сета негова фамилија, пријатели, комшии биле против тоа и му претела смрт, тој прекрасен брат се крстил. Неговата фамилија го отфрлила. Но покрај сите тие тешки услови тој денес со својот живот, вера и љубов, сведочи за Евангелието на живиот Господ!
Можеби еден голем дел од крстените - за жал - не доживеале едно вакво обратение кон Љубовта Божја. Под вакви тешки услови незнам колкумина од ними (од нас) би се крстиле.
И тоа во совршениот ред: 1. ПОВЕРУВАЛ 2. СЕ КРСТИЛ со крштевката на СПАСЕНИЕТО. 3. СВЕДОЧИ со животот!
Врз овој брат се исполнило пишаното: „ Но мнозина први ќе бидат последни, а последните први.” (Мат. 19:30)

Јас навистина поради Писмото кое сведочи за Живиот Господ, не би можел да му се спротиставам на Неговата жива ВОЛЈА. Јас знам дека Тој сака сите луѓе да се спасат! 1 Тим. 2:4

Мирот БОЖЈИ до сите луѓе а посебно до Чедата на ЖИВАТА ВИСТИНА

+ Љубовта БОЖЈА спасителен брод
На неа има место за сиот човечки род! +
 
Слава Му на Бога за ова, посакувам искрено Бог на ваков и сличен начин на допре и до други муслимани кои живеат во мешани бракови и да се спасат.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 00:10
Не верувам дека вистински муслиман би се одлучил на таков чекор.Нема такво богатство кое би го натерало да ја отфрли единствената вистинска монотеистичка вера.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 00:33
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да, претпоставував дека е така...
Како е во Баптистичката црква? Колку што знам и таму не се признава крштевањето на православните (или на методистите)...?
 
Баптистичките цркви даваат благослов на бракот само доколку и двајцата партнери се библиски христијани и предходно крстени.
Баптистичките цркви го признаваат само библиското крштевање т.е. само она крштевање на кое му предходи покајание и вера, извршено врз доволно возрасна и зрела личност, која своеволно изразила желба да биде крстена, која го познава евангелито, која го разбира чинот на крштевањето и која е спремна да го следи Христос.
Следствено, баптистичките цркви не го признаваат бебекрштевањето кое се врши во православните, католичките, методистичките, англиканските, назареќанските и други традиционални цркви.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 00:46
ЕвАнгелос - да, претпоставував дека е така...
Што се случува ако човек се крсти во православна вера на постара возраст...? На пример се крсти на свои 20 или 25 години. Дали во тој случај се смета дека крштевањето ги исполнува баптистичките услови и може да се добие благослов за брак?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 10:22
Originally posted by deshad deshad напиша:

Не верувам дека вистински муслиман би се одлучил на таков чекор.Нема такво богатство кое би го натерало да ја отфрли единствената вистинска монотеистичка вера.
 
Тоа што ти не веруваш-не значи и дека такви случки не постојат, толку круто и фанатички ве убедиле дека нема такви случаи тоа е чудо едно. Но не е ни чудо следствено на казната која следи врз оние кои ќе го напуштат исламот.
Затоа и во случајот кој е наведен, спирос кажува дека и покрај негодувањата и опасностите од семејството овој човек се обратил.
 
Дај Боже вистината да допре до што повеќе неверници.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 10:30
Originally posted by deshad deshad напиша:

Ме интересира ставот на Христијанството по ова прашање.
Значи, смее ли жената христијанка да се омажи за муслиман.Ако не смее, зошто не смее, а ако смее,има ли некои посебни услови за тоа,како на пример, што со нивните деца?

Благодарам.

Според мене во никој случај.
Покрај толку христијани и муслиманкиа-зашто да се меша верата.
Значи може звучам комунистички ама за мене секогаш ке стои тој став.
големо%20гушкање


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 12:13
Originally posted by gospel gospel напиша:

Еве што зборува апостолот Павле:

„Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?

15 Во што се сложува Христос со Велијал? Или каков дел има верникот со неверникот?

16 Или како се сложува Божјиот храм со идолите? Зашто, ние сме храм на живиот Бог, како што рекол Бог: „Ќе живеам во нив и ќе одам сред нив, и ќе им бидам Бог, а тие ќе бидат Мој народ.”

17 ”Затоа, излезете од меѓу нив и одвоете се - говори Господ, и не допирајте се до нечисто; и Јас ќе ве примам;

18 и ќе ви бидам Татко, а вие ќе бидете Мои синови и ќерки, говори Господ Сèмоќниот.”

(2 Коринтјаните 6:14-18)
 
Така е Госпел, но што ако подоцна едниот доживее некое преобраќање? Зар се сложуваш со попот кој и понудил само 2 избора на жената:1. или да го остави неверникот 2. или и тој да поверува и да се преобрати.
 
Не...
Се остава на Бога да дејствува. Да и даде мудрост на жената и Дух да му посведочи на мажот, а тој е веќе осветен преку неа, а нивните деца се чисти.
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 13:43
Se e vo umot... a toj e od materijalniov svet i e chovekova tvorba. Umot sozdava dogmi i gi racionalizira davajki im nekakva vrednost.
 
Smrtta im stava kraj na teloto i umot i tie stanuvaat zemja i prav, onoa od sto nastale uste na pochetokot. Svesta e taa sto ostanuva i mu pojduva vo presret na svojot Kreator.
 
Za site vechni raboti sledete ja svesta. Umot ostavete go samo za privremenite praktichni materijalni neshta, onie koi mu se potrebni na teloto i ne mu dozvoluvajte da ve izmami so negovata lucidnost.
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 15:56
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Не верувам дека вистински муслиман би се одлучил на таков чекор.Нема такво богатство кое би го натерало да ја отфрли единствената вистинска монотеистичка вера.

 

Тоа што ти не веруваш-не значи и дека такви случки не постојат, толку круто и фанатички ве убедиле дека нема такви случаи тоа е чудо едно. Но не е ни чудо следствено на казната која следи врз оние кои ќе го напуштат исламот.

Затоа и во случајот кој е наведен, спирос кажува дека и покрај негодувањата и опасностите од семејството овој човек се обратил.

 

Дај Боже вистината да допре до што повеќе неверници.


Знам дека постојат такви случки ,и верувам од длабината на моето срце дека тоа може да го направи само таканаречен муслиман, по име, додека оној вистинскиот,повеќе сум од сиугрен дека за ништо на светот не би ја променил верата. Тука нема врска казната која што ти ја спомнуваш во сосема погрешна конотација.

ИншАллах вистината да допре до што повеќе неверници и ИДОЛОПОКЛОНЦИ!


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 15:57
АМИН, до сите НИВголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 15:59
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Originally posted by deshad deshad напиша:

Ме интересира ставот на Христијанството по ова прашање.
Значи, смее ли жената христијанка да се омажи за муслиман.Ако не смее, зошто не смее, а ако смее,има ли некои посебни услови за тоа,како на пример, што со нивните деца?

Благодарам.
Според мене во никој случај.Покрај толку христијани и муслиманкиа-зашто да се меша верата.Значи може звучам комунистички ама за мене секогаш ке стои тој став.големо%20гушкање


Бог да те благослови! Во една реченица ја појасни целата работа. Точно така блу, покрај толку многу истоверници, зошто верата да се меша со други, кога ионака праксата покажала дека мешаните верски бракови никому не донесле добро.

Уште еднаш,браво за точниот одговор!


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:04
големо%20гушкање


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:09
Опа...
Овде имаме поети од сите вери, а тоа е прекрасно...
Но за христијанки што зеле муслимани-е прекасно.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Опа...
Овде имаме поети од сите вери, а тоа е прекрасно...

Но за христијанки што зеле муслимани-е прекасно.


Зошто таква констатација?
Зошто таква интерпретација?!!

Бог е Голем, Тој се знае,
Има надеж,за оној кој се кае!



-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:17

Кој се кае, си се знае,

Доцна е веќе за каење
требало претходно знаење,
 
можеби совет, па и суровица
па дури и подебела буковица,
 
зар осуда е тоа мала?
зар страдање е шала?збунетост
 
Кој надробил ќе си срка,
кој погрешил, ќе си крка.
 
 
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:23
Немој така, мариа-магдалена,
Немој така,жено пофалена,
Запамти ги овие зборови секогаш:
"Никогаш,не вели: НИКОГАШ!"

Сега немам време,морам да одам,
Ми дојде време на Бога да му се молам,
Имајте убави мигови и пријатен ден,
Имајте живот убав, - прекрасен!

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 16:25
Имај и ти ден убав
мој мелек, мое злато,
но не заборави едно:
секој со ластовичка-од своето јатоголемо%20гушкање
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 19:08
Originally posted by deshad deshad напиша:

...зошто тоа само на муслимани им го велам!



Јас чедо Христово сум
Луѓето не ги делам
Од се е повисок Неговиот ум
На сите од срце им велам
Шалом + Селам
Тој е вечниот БОЖЈИ Дух
Нема Живот вечен без Алаховиот Рух!

БОГ е ЉУБОВ!


Мир до сите а посебно на оние кои веруваат во Неговата ЉУБОВ


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 22:35
Originally posted by deshad deshad напиша:

...Сега немам време,морам да одам,
Ми дојде време на Бога да му се молам,
...


Да се молиме за мешаните бракови да добијат од БОГА Вистиинска Мир, Љубов и Светлина е многу убаво и важно, бидејќи тие се на удар од чедата на книжниците од различни страни.
За тебе дешаде кога се молиш ... Матеја 6:5.


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: deshad
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 23:51
За мене Спиросе нема поубава молитва од сура Фатиха.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 05:48
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Што се случува ако човек се крсти во православна вера на постара возраст...? На пример се крсти на свои 20 или 25 години. Дали во тој случај се смета дека крштевањето ги исполнува баптистичките услови и може да се добие благослов за брак?


Дали некој би сакал да одговори и на ова? Благодарам...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 13:33
zidarski, возраста е само еден од предусловите кои јас ги наведов.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Баптистичките цркви го признаваат само библиското крштевање т.е. само она крштевање на кое му предходи покајание и вера, извршено врз доволно возрасна и зрела личност, која своеволно изразила желба да биде крстена, која го познава евангелито, која го разбира чинот на крштевањето и која е спремна да го следи Христос.
 
Како што напишав, за полноважно библиско крштевање потребно е и искрено покајание (што ќе биде видливо во делата на верникот). Потоа и искрена ХРИСТИЈАНСКА вера т.е. вера во Христос и Христовото учење запишано во Библијата (а не во учењето на некои си стари отци, собори на свештеници, црковни учења и други човечки зборови, традиции, преданија, адети, обичаи и сл кои изобилуваат во православието.
Понатаму, сеуште (иако реформата е во тек! намигнување) повеќето православни цркви крштеваат со попрскување (а не со библиското потопување во вода).
Понатаму, церемонијата на православното крштевање вклучува и употреба на икони, бакнување раце на свештеници, кумско посредништво и ред други, согласно баптистите, идолопоклонски и небиблиски работи.
Согласно ова, баптистичките цркви не го признаваат крштевањето во православна вера, туку само библиското крштевање во Христијанската вера и согласно на ова, евентуалниот брак меѓу христијанинот и православниот верник кој се крстил во православната вера, не добива благослов во баптистичките цркви.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: non4ence
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 13:37
mislam deka smee sepak toa e nejzina odlu4enost...no mislam deka e podobro za nas coek (bez navreda za drugite veri)

-------------
NonEnCe :)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 15:07
ЕвАнгелос, благодарам за одговорот...
Секој ден се чудам се повеќе колку малку тоа го познаваш православието...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 16:06
Strplivo chekav temava da se iscrpi, pa zatoa sega gi povtoruvam moite prashanja:
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Koi se konkretnite religijski konsekvenci (ako tie postojat, kako na primer otfrlanje od komunata/verskiot hram, anatemisuvanje, kamenuvanje...) dokolku:
 
- muslimanka se omazhi za hristijanin
 
- hristijanin se ozheni za muslimanka/hristijanka se omazhi za musliman 
 
Dali mozhe da citirate od verskite knigi ili da posochite primeri sekojdnevniot zhivot?
 
 
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 11.Август.2008 во 16:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

ЕвАнгелос, благодарам за одговорот...
Секој ден се чудам се повеќе колку малку тоа го познаваш православието...
 
Додека ти се чудеше, ЕвАнгелос три рала опинци искина додека учеше за православието намигнување И теорија и пракса, од прва рака, од изворите, и од внатре, и од надвор од православието.
А твоето "познавање" се виде во твојот одговор на темава дали смее православен да се ожени за методистка, пентакосталка итн.
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не сум сигурен, но мислам дека не може, доколку не се православни двајцата да добијат црковен брак... сепак - не сум сигурен.
 
голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk