IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 232425
Автор
Порака
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 22:21
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

шо врска има тоа тука со ова:<span ="lgText">Тема: Смее ли христијанка да се омажи за муслиман?</span>
hristijanka moze da se omazi samo ako ja smene verata nejzinoto veruvanje kon ediniot vistinski bog , ako e eden bog samo edna e religijata pa sekoj covek neka utvrdi vos to vusnost veruva
neka zeme evrejka literatira hristijanska i islamska , pa ako bog   go upati ke go upati , i zapomnite site verovesnici propovedale edna religija, religijata e samo edna   
da se navratime na temata   ako zeme musliman (zboram za iskren vernik) hristijanka kakov ke mu bide zivotot
on veruva deka isus e samo verovesnik ona deka on e bog samo to toa ke gi razdele ke ostane onoj brak pomegu musliman i hristijanka samo onie formalni mulimani i hristijani koi ne oddavaat nikakov uvid vo nivnoto veruvanje muslimani samo   so ime ,

zaklucok ,   go znaete odgovorot

pozdrav

Изменето од al_islamia - 04.Ноември.2009 во 22:37
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 23:04
" ...дозволени ви се чесните жени вернички, и чесните жени вернички од оние на кои им е дадена Книгата пред вас кога ќе им ги дадете нивните венчани подароци за да се ожените а не блуд да правите со нив, и да не ги земате за љубовници. Оној кој не верува во верата, тогаш, му пропаѓа делото негово и на Ахирет ќе биде меѓу презрените!" ( Ел - Маида: 5)

Smee da se omazi i ova e kraen post, ne e vazno sto nekoi hoxhi moze da recat, tie poveke moze im e zaradi nacionalna razlika, znaci MOZE hristijanka da se mazi za musliman
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 01:04
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

    ako zeme musliman (zboram za iskren vernik) hristijanka kakov ke mu bide zivotot
on veruva deka isus e samo verovesnik ona deka on e bog samo to toa ke gi razdele ke ostane onoj brak pomegu musliman i hristijanka samo onie formalni mulimani i hristijani koi ne oddavaat nikakov uvid vo nivnoto veruvanje muslimani samo   so ime ,

zaklucok ,   go znaete odgovorot

pozdrav



Прво она ВЕРУВААТ не е исто што и да знаат,мене тоа верувам многу ме боде во очи но тоа за мене се однесува,само така го споменав.

Кога сме кај ВЕРУВАЊЕТО што ако се покаже дека верувањето од Христијанката е точно што следствено кажува дека верувањето од Муслиманот е неточно????-Дали ти ќе ја смениш религијата твоја во христијанство?
-Значи во случајов на нашите младоженци не им е важна љубовта која е единствена работа која е важна за влез во брак туку ВЕРУВАЊЕТО  нивно во некоја религија.
-Самото ова е во тотален контрадикција со тоа што и едната и другата религија проповедаат брак од љубов,еј љубов.
Е што ако вистинската љубов е во таа жена????-А???
Ти заради тоа шо рекол пророкот пред 1400 години и од тогаш на кого му текнало така си тера по пишонки ќе го послушаш????
Чудни ми се размислувањава на вас муслиманите кога е во прашање брак и љубов,според мене го земате како било,ко ова да е плукни залпи и после ги величате жените,ќе сте им даделе куќа,обезбедени ќе биле вамте тамте и слични клише одговори,а од друга страна во голем број на исламски држави жените се без основни човекови права,исто ко да не постојат и се третирани едноставно ко сексуални објекти за задоволување на машката сексуална желба,а тука се пишува дека жените ги имале вакви и онакви права и дозволи и триста фермани а тие сироти се толку дискриминирани што немаат бре основно човечко право на глас.

Не знам може грешам ама се повеќе Исламот ми наликува на општествено државна доктрина за контрола на народот во државите шо проповедаат Ислам отколку религија.
Сега малу забегав од темата ама пак е во склоп со неа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:16
Hristjankite se primorani da ja smenat verata pri tradicionalen brak so musliman. Takvo e praviloto .
Ama vo denesno vreme ima mnogu meguverski parovi so moderni sfakanja.Imam edna drugarka ide so Bosanec.I na dvajcata ne im smetaat razlikite.

Ama ne mozam da ukapiram sto ke pravat so decata.

Ke go krstat vo crkva ili ke mu pravat sunet??
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:36
Ako ne im prechat razlikite sega, zoshto bi im prechele podocna, bez obzir sto kje reshat so decata. Kako i da reshat toa kje bide napraveno na vzaemno zadovolstvo.

I toa se sluchuva samo koga megju lugjeto ima ljubov i razbiranje. Tie dva elelementi gi premavnuvaat site mozhni religijski dogmi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:39
ama kolku i de se religiozni ne e mala rabota sin ti da ima druga vera od tebe..Pola zemja ide vo crkva samo za veligden ama verata ne si ja davame.Ne bi mi smetalo da imam zena muslimanka ama sin ili kerka mnogu bi mi smetalo.


I ne sum protiv islam, istoto go mislam za bilo koja druga vera
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:49

Najcesto vo brak stapuvaat osobi koi ne se zapoznaeni dovolno nitu so ednata nitu so drugata religija.
Vo brakot dodeka se mali decata seuste postoi taa fleksibilnost, no koga ke porasnat decata i koga ke treba da se opredelat za ednata od dvete strani , pcnuvat problemi.
Vo vakov slucaj za da opstane brakot i edniot i drugiot go otvfrlaat Boga i ne gi " interesira " religija. Ili se otvara pandolinata kutija i nastanuva razdelba.
Ova go zboruvam za slucaevi koi sum gi sretnal.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 20:52
kolku i da ne e religiozno nekoe semejstvo, mozat da se otkazat od sekoja vera za decata, ama verskite praznici se najbitni za sozdavanje semejna atmosfera.

sto semejstvo e toa sto ne se sobira za badnik,za veligden ili za bajram ,ramazan
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 23:48
Originally posted by kapo kapo напиша:

Hristjankite se primorani da ja smenat verata pri tradicionalen brak so musliman. Takvo e praviloto .
Ama vo denesno vreme ima mnogu meguverski parovi so moderni sfakanja.Imam edna drugarka ide so Bosanec.I na dvajcata ne im smetaat razlikite.

Ama ne mozam da ukapiram sto ke pravat so decata.

Ke go krstat vo crkva ili ke mu pravat sunet??


Кој ти рече дека христијанките се приморани да ја сменат верата?
Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 00:04
pred da dobijat isti prava so mazite site zeni bile primorani da ja prifatat religijata na mazot. Sega normalno deka nikoj oficialno ne ja primoruva zenata zosto postoi demokratija ama site primeri kazuvaat deka hristijankite ja menuvaat verata
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 13:35
Ми текна една работа. Многу битна. На муслиман, нели, како што дознавме од претходните постови,  му е дозволено да земе христијанка за жена без да ја принудува да си ја смени верата.
Дали за неа ќе важат оние прописи од к*ранот кои се однесуваат на бракот.
Уште поконцизно: дали таа ќе добие мехр. Ако да, дали во еднаква вредност како што би добила жена-муслиманка?среќа

Благодарам

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 18:28
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:


plus i nekoi drugi raboti koj mi e sram da gi pisuvam tuka nee ugodno a se odnessuvaat na intimen zivot


црвенеењецрвенеењецрвенеењеМногу ме интересира, многу. Ништо не е срамно ако се напише со одбрани зборовитрепкање.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 232425
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.