IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дали боли срце?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали боли срце?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 19:32
mozno e .
i e mnogu cesto

Изменето од BACHIOS - 26.Декември.2008 во 19:32
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 23:09
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

koga imas tahikardija?


Верувај, не само кога ми чурат ушите, туку и од чист мир се јавува...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 11:51
чекање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 12:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

чекање


Маро...не се нервирај веднаш...кај го има тоа...одма сакаш работа да завршиш... некогаш треба да се причека... нормално,ако болеста е хронична и состојбата дозволува...намигнување... итните случаи секогаш имаат предносттрепкање

А тоа тахикардијата што ти се јавува...ништо страшно...важно е нека лупа срцеголема%20насмевка...Јас цел живот сум со константна тахикардија-од 110 до 120,без аритмии,синус ритам,без екстрасистоли...хипотоничар сум...100/70 до максимум 120/75... така да,ако докторот има време,уз проблемот на Мара нека види и за мојов...прво на Мара,нормално...пред мене беше во чекалнавацрвенеење
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 14:30
големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 18:29
Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 18:49

prljav objektivot od rendgenot ? збунетост

Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:27
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
 
 
.....hmmmmразмислување.....so konstantna tahikardija i negativni rezultati od EKG ida ne napravis proverka na teriodnata zleda......
.......nisto strasno...testot ke ti pokaze legerna hipertiroidijaнамигнување
 
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:30
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Пред лекарот да ти каже, ние да си направиме мала група, демек сестрински супорт.
Го праќам мажот на работа, испран испеглан...Го знам мажот на работа, работи а јас дома сама.
Отварам телевизот да утепам време додека не дојде Неговото Кралско Височество-мажот, кога таму-на А1 ексклузив мажот си џускаизненадување на некоја забава/презентација/донација...лутиналутиналутина
Потоа кога му кажав, ладнокрвно ми рече “Е добро де, од работа не поканија“лутиналутиналутина
И така, прво почна од ушите да ми искача дим, но потоа и во секоја ситуација...и кога ќе застанам со човек, или одам на фризер...независно дали сум лута или не
големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:39
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
 
 
.....hmmmmразмислување.....so konstantna tahikardija i negativni rezultati od EKG ida ne napravis proverka na teriodnata zleda......
.......nisto strasno...testot ke ti pokaze legerna hipertiroidijaнамигнување
 


Да... и јас помислив на тоа...додека го пишував постотнамигнување...
 Е,штитната жлезда не сум ја проверила... само пишав штитна наместо тироиднацрвенеење...
Треба и тоа да проверам...мислам дека имам и други симптоми кои укажуваат на проблем со тироидеата...збунетост
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:46
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
 
 
.....hmmmmразмислување.....so konstantna tahikardija i negativni rezultati od EKG ida ne napravis proverka na teriodnata zleda......
.......nisto strasno...testot ke ti pokaze legerna hipertiroidijaнамигнување
 


Да... и јас помислив на тоа...додека го пишував постотнамигнување...
 Е,штитната жлезда не сум ја проверила... само пишав штитна наместо тироиднацрвенеење...
Треба и тоа да проверам...мислам дека имам и други симптоми кои укажуваат на проблем со тироидеата...збунетост
 
......Neznam koi drugi simptomi mislis deka gi imasзбунетост
Jas samo dadaov zakluçok od liçno iskustvo ,malu porazliçno od tvoeto.....tahikardija vo miruvanje so 178/min.....hiperaktivnost......i çurenje niz ushiнамигнување
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 19:51
Биба, а дали е проследена и со други симптоми и како се чувствуваш кога ќе мине?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2008 во 20:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Биба, а дали е проследена и со други симптоми и како се чувствуваш кога ќе мине?


Освен субјективното чувство на непријатност,немам други проблеми... како што ќе убрза-после извесно време откако ќе се стишат причините и екстремната тахикардија се потсмирува... Досега барем било така... а за други симптоми што спомнав-мислам дека се тоа симптоми кои се предизвикани од тироидната жлезда
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2008 во 12:13
здраво лугје
иде докторот
според мене ако ЕКГ- окч крвна слика -ОКч тироидеа-ок, си само горенеаведените симптоми, а сте млади, тогаш се работи за нервно-вегетативна дистонијачлек-диазепам , витамин B6 ,сон, не-кафе ,алкохол, цигари, замор,и ср. Земајќи го во предвид за Маре-дека дежура (претпоставувам) тоа преставува тежок стрес за организмот, можеби е тоа причина. А сито така колку ве гледам во форумот - и стоењето пред ПЦ може да предизвикува такви растројства.
поздрав.
пс.слични тегоби и јас иамв пред одреден период ,но се беше од преумора.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.