Испечати | Затвори го прозорот

Дали боли срце?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14847
Датум на принтање: 02.Јули.2020 во 12:13
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали боли срце?
Постирано од: Donna_ocean
Наслов: Дали боли срце?
Датум на внесување: 05.Август.2008 во 22:39
dali moze da boli srce/

-------------
donnnaaaaaaaКоментари:
Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 00:06
може... мене ме боли, буквално, кога ќе се изнервирам нешто или кога некој ме повредува

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 00:39
Edna vikashe-"Srce ne boli...ednash ke te stegne i..."

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 01:20
srceto ne, a dushata da

-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. DzakiПостирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 01:20
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

може... мене ме боли, буквално, кога ќе се изнервирам нешто или кога некој ме повредува
 
toa e muskulot koj se naogja blizu do srceto


-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. DzakiПостирано од: Monuska
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 17:06
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

може... мене ме боли, буквално, кога ќе се изнервирам нешто или кога некој ме повредува


toa e muskulot koj se naogja blizu do srceto


па не знам што е, ама осеќам вистинска болка...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:42
Originally posted by Donna_ocean Donna_ocean напиша:

dali moze da boli srce/


Може, како не може, и тоа “убаво боли срце“. Ако зборуваме за физички причинители, боли кај воспаление на срцевите обвивки: миокардот, ендокардот...Тоа настанува како последица на други воспалителни процеси во организмот (дури и синусна инфекција предизвикана од некоја стрептокока на пример може да удри на овој витален орган)

На психичка основа-ни тој термин “ме боли срцето не е попусто кажан“, срцето боли, како не боли....-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 21:03
Боли...како не боли...па секој орган боли, зошто срцето не би болело?

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Декември.2008 во 14:57
Дали силна тахикардија може да го оштети срцето (120 пулс во минута), која потоа е смирена со 80 мг.пропранолол?
Куме? Хитно!!!
 
Поздравтрепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 12:39
moze no i ne mora,zavisi od vozsrasta , dali ima nekakvo prethodno stradanje na srceto itn, Ako imala nekakvi tegobi treba da se javi na kardiolog, a ako se raboti za mlada osoba i nemala bolka - togas verojatno se raboti za paroksizimana tahikardija koja verojtano se dolzi na zamor, nesonica, mnogu kafe, cigari, alkohol, koka-kola itn.pozdrav

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:13

Bachios, благодарам на одговорот. Инаку за млада...пааа...зависи, 38 години, без срцева болестцрвенеење Поздрав и до тебе.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:26
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

moze no i ne mora,zavisi od vozsrasta , dali ima nekakvo prethodno stradanje na srceto itn, Ako imala nekakvi tegobi treba da se javi na kardiolog, a ako se raboti za mlada osoba i nemala bolka - togas verojatno se raboti za paroksizimana tahikardija koja verojtano se dolzi na zamor, nesonica, mnogu kafe, cigari, alkohol, koka-kola itn.pozdrav
Aj малце појасни те молам. Јас имам скоро 21 год. а од дете сум со тахикардија и аритмија. Удари ми достигнуваат 115-120 во мин. На лекар ми рекоа не е ништо страшно. Мада мене не ми е баш „ништо страшно„ некому толку да му е кога трча а мене кога лежам.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:37
vidi ,,stitna zlezda,,- ili podobro napravi eden hormoski status, osobeno za tiroidnite hormoni, inaku ne e normalno toa. No ako stois mnogu, mngou pred PC toa da znaete steti na srceto

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Bachios, благодарам на одговорот. Инаку за млада...пааа...зависи, 38 години, без срцева болестцрвенеење Поздрав и до тебе.verojatno se raboti za paroksizimalna tahikardija, koja ako nema sinkopi, te nesvestica ili nesto drugo ne e nesto strasno, no sepak za toa treba da se napravi EKG - ili EKG holter(24 casa EKG)

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:41
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

vidi ,,stitna zlezda,,- ili podobro napravi eden hormoski status, osobeno za tiroidnite hormoni, inaku ne e normalno toa. No ako stois mnogu, mngou pred PC toa da znaete steti na srceto
па не мислат баш така кај мене на работа али тоа е тоа. како и да е фала.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:44
kade toa kaj tebe na rabota

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:46
е сеаааа...голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:53
pa sea , moze rabotis vo zelezara pa vazno li ti nivnoto mislenje za tvoeto zdravje

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 13:55
газење%20од%20смеење ај на лп ке ти кажам

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 17.Декември.2008 во 15:29
  ИМА  ДВА  ВИДА  НА  БОЛКИ  НА  СРЦЕТО
  ЕДЕН  ОД  ЛЈУБОВ  КАДЕ  СТО  НИСТО  НЕ НЕ  БОЛИ  А  ВСУСНОСТ  ЧУСТВУВАМЕ  КАКО  ДА  НЕ  БОЛИ  СРЦЕТО 
 И  ДРУГИОТ  ВИД  Е  КОГА  ПОРАДИ  ФИЗИЧКИ  ИЛИ  ПСИХИЦКИ  ТЕГОБИ  СРЦЕТО  ПРАВИ  ГРЧЕВИ  КОИ  СЕ  МАНИФЕСТИРААТ  КАКО  ПЕЦКАЈНЕ  ИЛИ  КОГА  ЧУСТВУВАМЕ  СТРАФ  СРЦЕТО  СЕ  СТЕГА.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 11:29
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Bachios, благодарам на одговорот. Инаку за млада...пааа...зависи, 38 години, без срцева болестцрвенеење Поздрав и до тебе.verojatno se raboti za paroksizimalna tahikardija, koja ako nema sinkopi, te nesvestica ili nesto drugo ne e nesto strasno, no sepak za toa treba da se napravi EKG - ili EKG holter(24 casa EKG)


А дали да ги пијам пропранолол секој ден? Поздрав.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:07
BOLJE ZEMI ATENOLOL 1/2TABL., SO KONTROLA NA PULSOT ILI PODOBRO NEKOE EKG

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:08
NO PAZI KOGA KE GI PREKINES, MOZAT PAK DA TI SE JAVAT TAHIKARDII, TE PREKINOT DA BIDE POSTEPEN.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: KING35
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:09
boli samo ednas

-------------
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:12
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

BOLJE ZEMI ATENOLOL 1/2TABL., SO KONTROLA NA PULSOT ILI PODOBRO NEKOE EKG


Благодарам куме.

П.С. Ти предлагам да отвориш тема “Дежурна ординација“ какви што има по други форуми, за да знаеме каде инстантно да се обратиме ако веќе не отидеме на лекар.
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:17
HEHE, VAKVI BEZPLATNI SOVETI SAMO TUKA, A I MOZEBI ZA NEKOJ CHAT-FRIEND INAKU DEBELO NAPLATUVAM

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:21
тага

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:22
А Хипократ? Каде ти е Хипократова Заклетва?трепкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:46
ОК, докторот пие кафе со некоја медицинска сестра, нешто се задржатрепкање, битно на тоа што требаше одговориголемо%20гушкање-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: butterflyM55
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 12:48
Srceto boli...no koga e vo prasanje bolka od zdravstveni pricini,boli pozadi na grbot...togas treba da se zagrizis...A inaku boli i od drugi raboti ama toa e poinaku


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 18.Декември.2008 во 14:07
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А Хипократ? Каде ти е Хипократова Заклетва?трепкање

eve ti moe mislenje za hipokrat-
toj duso ti bil kralski doktor(licen doktor) na mnogu bogatasi i prosto nemal potreba od pari , imal se sto saka, bil peder, bil edinstven ekim vo cela Elada, pa jebi ga sega ima konk*rencija i se raboti za ,,survival,,

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 02:04
ne smrkam

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 11:30
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ОК, докторот пие кафе со некоја медицинска сестра, нешто се задржатрепкање, битно на тоа што требаше одговориголемо%20гушкање

a ne mare. samo vo pauza? mislis deka dengubam cel den po forumi

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:03
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ОК, докторот пие кафе со некоја медицинска сестра, нешто се задржатрепкање, битно на тоа што требаше одговориголемо%20гушкање

a ne mare. samo vo pauza? mislis deka dengubam cel den po forumi


Ништо не мислам се додека правиш бесплатна визита на своите форумски пациентитрепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 14:39
molam
ajde navali narode, uste 5 minuti

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 13:10
Зошто и покрај атенолол пак секој ден имам такви „епизоди“ на силно чукање на срцето? Да не полудело? Прееска си купив едни капки од валеријана, па да видам и ова дали ќе помогне.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 13:29
zosto de?da ti dadam link

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 23:42
лутинаЗар треба да кажам “да“?
П.С.Инаку да ви кажам му дадов на сопругот од капките 1 доза кога се врати од работа, да ги дегустира, и ене го сега спие ѓоа бебенце, а јас испив по пропишаната доза 3 х на ден, ем имав уште едноо лупање-ем еве ме на форумгазење%20од%20смеење

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 14:47
pa ne znam, ti treba da kazes. btw toj dim od usite sto ti znaci

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Декември.2008 во 20:52
газење%20од%20смеењеА кога чурат уши?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 00:31
koga imas tahikardija?

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: monitor
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 15:47
ДАЛИ Е НОРМАЛНО ДА НЕ ТЕ БОЛИ ИЛИ СТЕГА СРЦЕ А ПУЛСОТ
НОН-СТОП ДА БИДЕ 120.(МЕ ИНТЕРЕСИРА ЗА МАШКА ЛИЧНОСТ ОВА)


АКО НЕКОЈ ЗНАЕ НЕКА МИ ДАДЕ СОВЕТ


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 19:32
mozno e .
i e mnogu cesto

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 23:09
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

koga imas tahikardija?


Верувај, не само кога ми чурат ушите, туку и од чист мир се јавува...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 11:51
чекање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 12:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

чекање


Маро...не се нервирај веднаш...кај го има тоа...одма сакаш работа да завршиш... некогаш треба да се причека... нормално,ако болеста е хронична и состојбата дозволува...намигнување... итните случаи секогаш имаат предносттрепкање

А тоа тахикардијата што ти се јавува...ништо страшно...важно е нека лупа срцеголема%20насмевка...Јас цел живот сум со константна тахикардија-од 110 до 120,без аритмии,синус ритам,без екстрасистоли...хипотоничар сум...100/70 до максимум 120/75... така да,ако докторот има време,уз проблемот на Мара нека види и за мојов...прво на Мара,нормално...пред мене беше во чекалнавацрвенеење


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 14:30
големо%20гушкање-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 18:29
Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 18:49

prljav objektivot od rendgenot ? збунетост-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 19:27
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
 
 
.....hmmmmразмислување.....so konstantna tahikardija i negativni rezultati od EKG ida ne napravis proverka na teriodnata zleda......
.......nisto strasno...testot ke ti pokaze legerna hipertiroidijaнамигнување
 


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 19:30
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
 
Пред лекарот да ти каже, ние да си направиме мала група, демек сестрински супорт.
Го праќам мажот на работа, испран испеглан...Го знам мажот на работа, работи а јас дома сама.
Отварам телевизот да утепам време додека не дојде Неговото Кралско Височество-мажот, кога таму-на А1 ексклузив мажот си џускаизненадување на некоја забава/презентација/донација...лутиналутиналутина
Потоа кога му кажав, ладнокрвно ми рече “Е добро де, од работа не поканија“лутиналутиналутина
И така, прво почна од ушите да ми искача дим, но потоа и во секоја ситуација...и кога ќе застанам со човек, или одам на фризер...независно дали сум лута или не
големо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 19:39
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
 
 
.....hmmmmразмислување.....so konstantna tahikardija i negativni rezultati od EKG ida ne napravis proverka na teriodnata zleda......
.......nisto strasno...testot ke ti pokaze legerna hipertiroidijaнамигнување
 


Да... и јас помислив на тоа...додека го пишував постотнамигнување...
 Е,штитната жлезда не сум ја проверила... само пишав штитна наместо тироиднацрвенеење...
Треба и тоа да проверам...мислам дека имам и други симптоми кои укажуваат на проблем со тироидеата...збунетост


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 19:46
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Сакав само да се надоврзам на мојот претходен пост...Значи, тоа тахикардијата е константна...во мирување... Се забрзува правопропорционално при работа и напор, а кога сум во ситуација лутина(да ми чури низ уши)- мислам дека ќе влезе у фибрилација... А тек сум во цветот на младостатрепкањетрепкањетрепкање
Докторе...знам дека ме разбираш што ти кажувам... ЕКГ наодот е уреден,лабораториските наоди истотака...
Е,штитната жлезда не сум ја проверила... што мислиш,можно е да е и од тоа?Или,подобро да прашам- што друго би можело да предизвика таква слика???

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање
 
 
.....hmmmmразмислување.....so konstantna tahikardija i negativni rezultati od EKG ida ne napravis proverka na teriodnata zleda......
.......nisto strasno...testot ke ti pokaze legerna hipertiroidijaнамигнување
 


Да... и јас помислив на тоа...додека го пишував постотнамигнување...
 Е,штитната жлезда не сум ја проверила... само пишав штитна наместо тироиднацрвенеење...
Треба и тоа да проверам...мислам дека имам и други симптоми кои укажуваат на проблем со тироидеата...збунетост
 
......Neznam koi drugi simptomi mislis deka gi imasзбунетост
Jas samo dadaov zakluçok od liçno iskustvo ,malu porazliçno od tvoeto.....tahikardija vo miruvanje so 178/min.....hiperaktivnost......i çurenje niz ushiнамигнување


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 19:51
Биба, а дали е проследена и со други симптоми и како се чувствуваш кога ќе мине?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 20:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Биба, а дали е проследена и со други симптоми и како се чувствуваш кога ќе мине?


Освен субјективното чувство на непријатност,немам други проблеми... како што ќе убрза-после извесно време откако ќе се стишат причините и екстремната тахикардија се потсмирува... Досега барем било така... а за други симптоми што спомнав-мислам дека се тоа симптоми кои се предизвикани од тироидната жлезда


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 29.Декември.2008 во 12:13
здраво лугје
иде докторот
според мене ако ЕКГ- окч крвна слика -ОКч тироидеа-ок, си само горенеаведените симптоми, а сте млади, тогаш се работи за нервно-вегетативна дистонијачлек-диазепам , витамин B6 ,сон, не-кафе ,алкохол, цигари, замор,и ср. Земајќи го во предвид за Маре-дека дежура (претпоставувам) тоа преставува тежок стрес за организмот, можеби е тоа причина. А сито така колку ве гледам во форумот - и стоењето пред ПЦ може да предизвикува такви растројства.
поздрав.
пс.слични тегоби и јас иамв пред одреден период ,но се беше од преумора.

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 29.Декември.2008 во 12:26
....da,mnogu boli ..!!!srce me boli za nea....тагаболен

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 20:43
Благодарам Бачиосголемо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 30.Декември.2008 во 20:53
you'r welcome

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 21:27
Е,си го уништив срцето со Опструктивниот бронхитис,но и со пушење од кое неможам да се откажам и сум на пумпички за да слободно дишам,ги избегавам,но кога ме стегне и ми свири
ставам по два пафа...тогаш срцето ми чука ли чука.

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 09.Јануари.2009 во 21:37
Дак татко ми во живот цигара не запалил и пак е со пумпици. Така да немој да мислиш дека се е од цигарите.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Гостин
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 01:00
Srceto ne moze da boli ......moze da stega , moze da preskoknuva , moze da gusi , moze da koci .....ama da boli ne ........... i da vi go ukradat srceto pak nema da boli
zs nema da postoite ako ne vi go vratat


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 19:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Дак татко ми во живот цигара не запалил и пак е со пумпици. Така да немој да мислиш дека се е од цигарите.


Па,да во право си.Но пушењето е само додатна тешкотија,но морам да признам и од мало проширување на срцето,пред две години правев ехо на срцето,но тука е и нервозата,стресот во животот.

-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 10.Јануари.2009 во 19:33
значи дојдовме до заклучок-и  да не пушиш и да не јадеш мрсно и да не пиеш алкохол-нервирај се и пак ке те фати срце. абе денес не е тоа шо било порано. баба ми и дедо ми у планина живееле поздрави биле бре. ја ако дочекам 85 срекна ке сум.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Дак
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 14:24
Ехехе,со оваа модерно,стресно време и 60 години да поживеам доволно е.
Прв пат кога почувствував проблем со срцето е од пред три години,почувствував нелагодност првин во плексус соларис,нешто како кога се доживее упла,страв,а потоа силно лупаше срце.Се јавив на лекар и ми препиша лек кој не ми одговараше,од лекот ми се снижи притисокот(а јас и воопшто си имам низок притисок)па срцето беше успорено и го чувствував како јадното едвај пумпаше.Се јавив кај истиот лекар кој ми велеше дека така треба-шипки,се јавив кај приватен лекар кој ми препиша друг лек,кој не делува на крвниот притисок и ми беше каде каде по добро,да останов кај предходниот лекар досега црвите ќе ме изгрицкаа


-------------
Љубов и само љубов


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 13.Јануари.2009 во 19:18
Срцето е лоцирано во градниот кош, на левата страна од градната коска(стернум) помеѓу двете белодробни крила. Срцето е неверојатен орган. Со изглед на круша наопаку поставена, големина колку тупаница, овој орган пумпа 5 l  крв секоја минута во сите делови на човечкото тело.
Надворешен изглед на срцето


Однадвор гледано срцето е всушност мускул.Силниот мускулен ѕид се контрахира (се стега) и на тој начин ја пумпа крвта во артериите. Главните крвни садови влегуваат и излегуваат од срцето: аортата, горната шуплива вена (vena cava superior); долната шуплива вена (vena cava inferior); пулмоналната артерија (arteria pulmonalis),која ја носи крвта со јаглерод диоксид до белите дробови; и белодробните вени, (venae pulmonalis), кои ја носат крвта богата со кислород од белите дробови до левата комора.
 
Внатрешен изглед на срцето
Срцето е шуплив орган, составен од четири комори, две помали,поставени горе, преткомори (atria), и две поголеми, поставени долу во однос на претходните, комори (ventriculae). 

 • Срцето е поделено на два дела со мускулен ѕид кој има функција на преграда (septum).
 • Преткоморите и коморите работат заеднo, контрахирајќи се и опуштајќи се, и на тој начин ја пумпат крвта од срцето во телото.Кога крвта преминува од една комора во друга, истата преминува преку специјален систем, кој служи за затварање на соодветната комора, залистоци (valvulae).Во срцето има четири валвули: митрална валвула, трикуспидна валвула, аортна валвула и пулмонална валвула.

Трикусшидалната и митралната валвула се наоѓаат меѓу преткоморите и коморите, додека аорталната и пулмоналната валвула се наоѓаат меѓу коморите и главните крвни садови на телото.Валвулите функционираат на тој начин да го спречуваат протекувањето на крвта во погрешен правец.

    Нормална аортална валвула
       Нормална митрална валвула

Секоја валвула има кусписи (ливчиња), митралната валвула има два, трикуспидалната три. Ливчињата се споени со еден круг од цврсто фиброзно ткиво, анулус. Анулусот ја оддржува нормалната форма и функција на сaмата влавула. Покрај анулусот, трикуспидалниот и митралниот залисток имаат потпора и од цврсти фиброзни врски, хорди (chordae tendinae). Тие делуваат слично на јажиња кои го затегаат падобранот. Хордите продолжуваат од валвулите  во мали мускули наречени папиларни мускули (musculae papillares). Папиларните мускули се дел од внатрешниот ѕид на коморите.

Факти за срцето

 • Вашиот васкуларен систем-систем од крвни садови - артерии, вени, капилари е долг околку100.000 километри. Тоа е еднакво на една обиколка околку земјината топка!
 • Срцето на возрасен човек пумпа 5 четвртини од вкупната крв секоја минута - приближно 4.000 литри крв секој ден низ целото тело.
 • Кога сакаат да покажат на срцето, најголем дел од луѓето покажуваат на левата страна од градниот кош. Всушност срцето е лоцирано во централниот дел на градниот кош, помеѓу двете белодробни крила, но врвот на срцето е повеќе свртен кон лево, така да работењето на срцето повеќе го чувствуваме на левата страна..
 • Срцето чука околу 100.000 пати секој ден. 
 • За период од 70 години, просечно срцето оттчукува повеќе од 2,5 милијарда пати.
 • Крвта е околу 78% вода.
 • На крвта и треба околу 20 секунди да помине низ целиот васкуларен систем. 
 • Структурата на срцето првпат била опишана во 1706 од Raymond de Viessens,   француски професор по анатомија.
 • Електрогардиограмот (ECG) е измислен во 1902 од страна на холандскиот физиолог Willem Einthoven. Овој дијагностички тест сеуште е еден од основните во дијагноза на срцевите болести.
 • Првите специјалисти - кардиолози, се појавиле по Првата Светска Војна.-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 16.Јануари.2009 во 14:10
SRCETO NE BOLI TOA DIREKNO UDIRA


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 22:54
                       Godishno od srce umiraat po 10.000 Makedonci
        
       
   Od srcevi zaboluvanja vo Makedonija godishno umiraat po povekje od 10.000 lugje. Ova beshe soopshteno na pres-konferencijata po povod Svetskiot den na srceto 30 septemvri. Zgolemeniot broj kardiovaskularni zaboluvanja e rezultat na neizbalansiranata ishrana, pushenjeto, konsumiranjeto alkohol i fizichkata neaktivnost. Za 2007 godina e udvoen budzhetot za programite za prevencija na 600 milioni denari vo odnos na 300 milioni shto bile potrosheni vo 2006 godina i se prezemeni nekolku aktivnosti, vkluchuvajkji ja i akcijata Zdravje za site. Dosega so taa akcija se izvrsheni besplatni preventivni pregledi na nad 27 iljadi lica. Spored direktorot na Klinikata za kardiologija d-r Sashko Kedev, na trendot na zgolemuvanje na ovie bolesti vo Makedonija mozhe da se vlijae najmnogu so educiranje na najmladata populacija za vodenje zdrav nachin na zhiveenje, zdrava ishrana i redovna fizichka aktivnost.


-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: paris25
Датум на внесување: 23.Април.2009 во 22:44
i jas imav bolki pozadi na grbot i koga otidov na lekar srceto mi lupase
150 vo min i mi prepisa Atenanol posle nekolu dena uste imav bolki i lupanje do 130 i vo bolnica duri doprev edna nok so 2 infuzi bev i na kardiolog i na ekg i na exo na srce i mi vikat tahikardija i prolaps na miteralna valvula ama toa taka mi bilo od rogenje i ne stvaralo problemi vo funkcijata na srceto i sega poslednata kontrola 108 mi bese pulsot a veke pomina eden mesec pijam apcinja i imam teskoti pri odenje custvuvav kako nedostatok na vozduh i bolki vo grbot a si go meram doma pulsot 60 do 70 a pak imam bolki vo grbot imal li nekoj vakvi slicni problemi ?


Постирано од: SRNA_
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 20:17
Mi prepisaa atenolol od 100mg 1x1/4 ,znaci edna cetvrtina na utro.Srceto mi otcukuuva sega i pod 60/min.A i prtisokot kako da mi opaga.Go pijam 3-4 dena.Znae li nekoj dali e vaka samo na pocetok i ke se stabilizira poniskoiot krven pritisok(koj i onaka od sekogas go imav)i normalnoto otcikuvanje na srceto od 60-90/min?


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 18:31
Originally posted by SRNA_ SRNA_ напиша:

Mi prepisaa atenolol od 100mg 1x1/4 ,znaci edna cetvrtina na utro.Srceto mi otcukuuva sega i pod 60/min.A i prtisokot kako da mi opaga.Go pijam 3-4 dena.Znae li nekoj dali e vaka samo na pocetok i ke se stabilizira poniskoiot krven pritisok(koj i onaka od sekogas go imav)i normalnoto otcikuvanje na srceto od 60-90/min?

srna.......ne znam kolku godini imas ......i zosto ti go prepisaja atenololot.......
dali za kardioloski(srcani)problemi ili pokacen krven pritisok.......da mi kazese
za ova pogore bi ti odgovorila mnogu opsirno.....голема%20насмевка


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 18:35
Originally posted by paris25 paris25 напиша:

i jas imav bolki pozadi na grbot i koga otidov na lekar srceto mi lupase
150 vo min i mi prepisa Atenanol posle nekolu dena uste imav bolki i lupanje do 130 i vo bolnica duri doprev edna nok so 2 infuzi bev i na kardiolog i na ekg i na exo na srce i mi vikat tahikardija i prolaps na miteralna valvula ama toa taka mi bilo od rogenje i ne stvaralo problemi vo funkcijata na srceto i sega poslednata kontrola 108 mi bese pulsot a veke pomina eden mesec pijam apcinja i imam teskoti pri odenje custvuvav kako nedostatok na vozduh i bolki vo grbot a si go meram doma pulsot 60 do 70 a pak imam bolki vo grbot imal li nekoj vakvi slicni problemi ?


bolki vo grbot e sirok poim.....potrudise da potocno objasnis kade-lokacijata na grbot......i vremetraenje i intenzitet na bolka pri miruvanje i dvizenje......... pa ke ti odgovoram nekoi raboti.....голема%20насмевка


-------------


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 28.Мај.2009 во 20:42
jas imav visok pritisok 150 so 100 i napraviv se pregled i se vored mi rekoja samo sum imal tahikardija i pijav apcina kratko vrem e i gi bataliv eve sea pritisoko mi e normalen 120 so 80 i nekogas nemozam da spijam na leva strana a zabrzani imam 88 pati vo min i nekogas zatreperuvam mozi nekoj d ami popmogni


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 29.Мај.2009 во 17:12
i me ne nonstop mi curat usite suri od nervoza od panika i pritisoko mi se krevaod 120 so 80 do 135 so 90 dali e opasno


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 02.Јуни.2009 во 20:14
uspeav li da te promenam?? da vlijam na tebe???губитник
cekam pozitivni rezultati.....ајде
od tvojata samoinicijativna pomos na samiot sebe.....големо%20гушкање-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Јануари.2010 во 20:09
Не знам како кај млади особи  по толку прегледи да се дијагностицира ,, немаш ништо само пролапс на миртрална валвула,,?????
можеби така е.......не знам  не%20знам
Но , ајде да научиме нешто за срцето............
за да ни биде појасно и да најдеме одговор на нашите здравствени проблеми...

Како работи срцето  
Што прави срцето?

Срцето е мускул со големина од една тупаница. Обично срцето чука околу 60 - 80 пати во минута. Со секое чукање, срцето пумпа крв низ телото. Крвта не тече самата по себе; потребно е срцето да чука ( стега ) и да пумпа крв низ крвните садови.
Секогаш кога чука срцето, срцевиот мускул се стега- вие мислите дека срцето како мускул не врши голема работа???е хе хеееее
Еве што прави срцето секој ден кај здравата личност..........
 • Пумпа околу 7 200 литри крв
 • Чука 100 000 пати
 • И зема само дел од секундата за да се одмори помеѓу секое чукање.
Терминот  cardiac  се однесува за срцето. Ѕидовите на срцето се направени од јак мускул наречен миокардиум. Миокардиумот е најјак мускул во нашето тело.  - Срцето пумпа крв од главата до прстите од нозете. Ниеден од ткивата и органите не би можел да преживее без кислородот и хранливите материи кои ги носи крвта...да

Каде се наоѓа срцето? која е улогата на срцевите залистоци ???

Срцето се наоѓа малку лево од центарот на градите. Градната коска го штити срцето. За дополнителна заштита, срцето е позиционирано внатре во градниот кош и помеѓу белите дробови.Иако не е во форма на љубовното срце, срцето е малку  зашилено во долниот крај.

Срцето има четири залистоци што функционираат како врати. Секој залисток има две работи...губитник Се отвораат за да овозможат крвта да тече внатре или надвор. Се затвораат за да оневозможат крвта да тече онаму каде што не треба. Срцевите залистоци ја држат крвта да тече во една насока низ срцето.....

Прекоморно-коморните залистоци се сместени во предкоморите. Тие го контролираат протокот на крв помеѓу горните и долните комори на срцето. Залистокот помеѓу десната предкомора и десната комора е трикуспидалниот залисток.Залистокот помеѓу левата предкомора и левата комора е митралниот залисток.

Полумесечестите залистоци се на горниот дел на коморите и тие контролираат протокот на крв надвор од срцето. Крвта течи од левата комора кон белите дробови преку плуќниот залисток. Крвта тече од левата комора кон телото преку аортниот залисток.

Е сега губитник Кога го слушаш чукањето на срцето преку стетоскоп, слушаш “луб-дуб“ “луб-дуб“. Тоа е кога залистоците од срцето се затвораат. Иако срцето има четири залистоци, залистоците се отвораат и затвораат двапати истовремено....ухх како да кажам размислувањепредкоморно-коморните залистоци се отвораат и затвораат во исто време. И полумесечестите залистоци се отвораат и затвораат во исто време. Затоа слушате само два удари “луб-дуб“ на едно срцево чукање, а не четири.........губитник

http://www.znanje.org/i/i26/06iv07/06iv0710/sa%20slikama/srca%20%282%29.jpg

Внатрешноста на срцето е поделена на четири делови или комори. Коморите се како одвоени простори што ја чуваат крвта пред да ја испумпаат кон телото. Секоја комора има залистоци што и дузволуваат на крвата да помине внатре и надвор.

Двете горни комори од срцето се наречени предкомори. Кога крвта тече кон срцето од телото или белите дробови, секогаш тече или во десната или во левата предкомора. Кога крвта тече кон срцето од белите дробови, секогаш тече во левата предкомора. Крвта тече истовремено во двете предкомори.Сега вака  губитник  кога предкоморите се полни со крв, тие се стегаат и ја туркаат крвта долку кон коморите во исто време.

Коморите се познати како комори за пумпање од срцето. Кога крвта излегува од срцето за да оди кон белите дробови, секогаш се испумпува од десната комора. Кога крвта излегува од срцето за да оди кон другите делови од телото, секогаш се испумпува од левата комора. Коморите се поголеми отколку предкоморите. Коморите се исто така многу јаки бидејќи треба да пумпаат доволно силно за да ја носат крвта низ целото тело.

Понекогаш десната и левата страна на срцето се наречени десното срце и левото срце. Десната предкомора и десната комора, се на десната страна од срцето ( истата страна како и десната реака). Левата предкомора и левата комора се на левата страна од срцето. Како и да е, кога гледате слика од срцето, десното срце е на левата страна.

Преградата наречена септум ги дели десната и левата страна на срцето. Септумот исто така ја дели крвта богата со кислород од крвта слаба со кислород. ............среќа

 -------------


Постирано од: ivoanbebo
Датум на внесување: 22.Септември.2013 во 02:28
izvinete sakam da ve prasam imam uzasno cesanje vo grbot...potocno kazano bodezi...na gorniot del od grbot e samo i e najmnogu na pleskite ne znam so da pravam probav so sekakvo jadenje da se odkzam da ne enekoja alergija i toa si prodolzuva najcesto e koga odmaram za vreme na dvizenje nema voopsto..bev na doktor i mi dade nekoi apcinja za smiruvanje i edna mast mislam deka pise za suga koja e mnogu smesna...ne izvrsi nikakov pregled samo od opis mi gi prepisa toa trae veke 2 meseci...odnapred vi blagodaram


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Септември.2013 во 02:31
оди на масерка да да ти ги измасира коските малку и нема да имаш проблеми

-------------


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 22.Септември.2013 во 02:32
Чешање и бодежи се две различни работи.
Кое од тие две го имаш?


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Април.2014 во 18:21

http://falanga.com.au/srceto-navistina-moze-da-pukne-po-razvod-ili-razdelba" rel="nofollow -

Смртта на саканата личност го зголемува ризикот од мозочен удар.

По губењето на партнерот од која била причина, се зголемува ризикот од срцев или мозочен удар, а тоа значи дека срцето може да се „скрши и да распукне“ , тврдат лекарите.

Смртта на саканата личност го зголемува ризикот од мозочен удар 2,4 пати, утрвдиле дека научниците од Универзитетот Сент Џорџ во Лондон. Истотака, имунитетот слабее по разскинувањето на врската или разводот.

- Досега знаевме само дека тагата и жалоста може да предизвикаат негативни физиолошки реакции вклучувајќи промени во згрутчувањето на смртта, крвниот притисок нивото на стресни хоромони и отчукувања на срцето, вели за „Ен-би-си“ еден од истражувачите , доктор Сунил Шах, и додава дека сите наведени тегоби го зголемуваат ризикот од срцев и мозочен удар.

Британското истражување ги проучиле здравствените картони на 30.000 личности, на возраст од 60 до 89 години, кои помеѓу 2005 и 2012 година ги изгубиле партнерите, како и 83.000 луѓе од иста возраст чии партнери се уште се живи.

Научниците забележале повеќе од 50 срцеви удари, од кои 0.16 отсто  во првата и 0.08 отсто во втората група. Ризикот од срцев удар е најголем во текот на првиот месец по смртта на партнерот. Три месеци подоцна, стапката на смртност се изедначила во двете групи.

Некои поранешни истражувања покажале дека интензивниот стрес кај сите нас го активира „бори се или бегај“ одговорот на организмот. Тогаш доаѓа до зголемување на адреналинот или кортизолот, што може да предизвика големи оштетувања на срцето.

Не само што по смртта на партнерот, раскинувањето на врската или разводот сме тажни и депресивни, туку многу хронични болни забораваат редовно да земаат лекови,не се хранат добро и малку спијат. Некои луѓе се оддаваат  на алкохолот и дрогата. Деменцијата и Алцхајмеровата болест се присутни кај вдовиците и  вдовците, како и кај луѓето кои тешко го преживеале разводот.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Kate_Lazareva
Датум на внесување: 01.Март.2016 во 13:28
Zdravo moeto ime e Katerina, imam 27 godini, pred izvesen period mi se pojavi golema bolka vo levata pleska na grbot odnosno vo predelot kaj srce. Koga ke me bocne custvuvam golema bolka vo grbot i steganje na gladniot kos i osekam tegobi na zeludnikot, povrakanje ostanuvam bez vozduh se zagusuvam. Ne mozam da legnam na grb nitu vo strana za da zaspijam, moram vo sedecka polozba da spijam. Otidov na lekar i mi prepisaa Novaminsulfon lichtenstein 500mg toa se kapki i se rastvaraat 30 kapki vo edna casa voda, no seuste gi imam bolkite sega samo se ublazeni. Ve molam dokolku znaete sto e da mi pomognete. Odnapred vi blagodaram


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 03.Март.2016 во 00:00
Здраво Кате, моето име е Суада и имам 23 години, набрзо ќе наполнам 24 и ќе го славам со моето друштво, кој се состои од многу малце ЛУЃЕ, ги бројам на една рака. Да не бегам од темата, штом си била на доктор, немој да се секираш. И мене често ме боли така, уосталом овие симптоми што ги наброја можат да значат и само дека те удрила промаја, голема, може да настинуваш, а може да биде и нешто многу сериозно. Не дај боже. Продолжи си со капките и редовно иди си на Лекар.
Според мене не е ништо сериозно. Помалку нервози и стресови, добро би ти дошле, купи си цвекло и јади зеленчук и овошје многу. Избегавај мрсна храна.
Трчај и така.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 04.Март.2016 во 23:54-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 04.Март.2016 во 23:57-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Март.2016 во 00:00

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Март.2016 во 00:08
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

[QUOTE=bijonse1] [QUOTE=Kate_Lazareva]Zdravo moeto ime e Katerina, imam 27 godini, pred izvesen period mi se pojavi golema bolka vo levata pleska na grbot odnosno vo predelot kaj srce. Koga ke me bocne custvuvam golema bolka vo grbot i steganje na gladniot kos i osekam tegobi na zeludnikot, povrakanje ostanuvam bez vozduh se zagusuvam. Ne mozam da legnam na grb nitu vo strana za da zaspijam, moram vo sedecka polozba da spijam. Otidov na lekar i mi prepisaa Novaminsulfon lichtenstein 500mg toa se kapki i se rastvaraat 30 kapki vo edna casa voda, no seuste gi imam bolkite sega samo se ublazeni. Ve molam dokolku znaete sto e da mi pomognete. Odnapred vi blagodaram


...bolka e dar od prirodata za chovekot ... deka neshto go napadna negovoto telo , organ , tkivo , kletka ...bolkata ne smee da se zanemarii taa e pokazatel kade treba da se dejstvuva no samo i samo so dokazhuvanje na potekloto odnosno prichinitelot ...  sve drugo e neopravdano i samo prekrivanje na neshto shto mozhe da bide ,,losho,, ... prvo takva jaka bolka kako ja opishuvash do stegnje na graden kosh i zadushuvanje pokazhuva deka ne e bash toa za da bidesh mirna se dodeka ne se dokazhe sprotivnoto... i so pravo da bidesh zagrizhena dodeka ne se dokazhe deka e samo banalna posledica ... ukazhuvash na nekoj lek shto vsushnost gi namaluva bolkite no ne i prichinitelot na taa bolka shtom se ushte ne znaesh potekloto na tie bolki...velish lekar?? koj lekar ? matichen po opshta medicina ili nekoj specijalist ? se dodeka ne se napravat laboratoriski analizi , RTG snimki i specijalsitichki pregled kako patokaz za dokazhuvanje na potekloto na bolkata i deluvanje na toa mesto nieden lekar so ,,gledanje,, mozhe da odredi odnosno da izlechi ma makar bil i doktor na medicinski nauki ... jas ke ti kazham primer za edna banalna bolka koja bash na takov nachin bila tretirana ,,neodgovorno,, demek nishto ne e ..grip ili nastinka demek shlaem ...demek bronhitis koj ja pravela taa bolka i se tretirala so analgetici i kalmanti na bolka bez da se odredi ( dijagnosticira ) od kade i zoshto bolkata ... za da po podolg period kaj drug doktor koj napravil po protokol ispituvanje so RTG snimka se uochi mala cista od echinokok , a go tretirale kako bolka od bronhitis so reumatska reakcija  na gradi  ...sreka cistite ne se rashtrkale vo mozokot inaku toa bi bilo duri i fatalno ... i seto toa od banalna prichina...jadenje na marula salata koja od gradina najverovatno urinirana od kuche koj kako prenositel na echinokok , a marulata nesoodvetna tretirana i izedena kako salata... i ete belja... zatoa KOMPLET ANALIZI , biohemiski , rtg kade ke bide patokaz kade da se nasochime... ako sve ke bide vo red togash ke recheme ne e nishto ke pomine намигнување-------------Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk