IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 19:28
Chovek treba prvo da se saka sebe si ... bez toa nemozhe da saka nikogo, pa nitu Boga... I tuka ne zboruvam za nikakvo Ego, tuku sosem sprotivno, bideki Bog e vo chovekot i chovekot e Bozhja kreacija i Bozhji del.

No toa e druga tema, a ovaa glasi HRISTIJANSKO RODOLJUBIE ????

Drzhete se za temata.

Mene ova mi zvuchi kako da se postavuva prashanje dali mozhe da postoi religiozen patriotizam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 19:06
NA TEMAVA AKO NEKOJ RECE GO SAKAM BOGA AGO MRZI SVOJOT BRAT ,LAZEC E OTI KOJKOJ NE GO SKA SVOJOT BRAT,KOGO GO VIDEL,KAKOMOZE DA GO SAKA BOGA,KOGO NE GO VIDEL?ZATOA SAKAJTE SE BEZ RAZLIKA OD KOJA VEROISPOVET STE.VE LUBAM SITE .
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:54
Енергичар - држи се до темата!
Do what is right, come what may...
Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:40
SPIROS KAKO POSTIS SO XRANA ILI DUXOVEN POST
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:08
Тогаш пишувај на тема.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 17:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Искрено во последниве неколку денови сериозно се размислувам дали да удрам ...

Да ме удрите вие Роде, само ЕДЕН знае како ќе ме боли тој удар.
ТОЈ се гледа, се слуша и е од најмудрите е помудар.
Тој живее во секое дечјо срце а посебно во оние кои веруваат на Евангелието Христово.
Кој НЕГО го споредува со ... или со ... прави фатална грешка.
Ако некој за мене, за мојата фамилија, нација, конфесија, ... рече дека е најлошата на овој свет, јас тоа ќе го премолчам. Но ако некој - *ДУХОТ БОЖЈИ * ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ кој за спасение на сите во *ИСУС се отеловори *ОНОЈ кој во мајчината утроба секого го создал, го гради, го лечи, ... - го спореди со било кого другого, тогаш морам да му објаснам дека е далеку од ВИСТИНАТА!
Притоа се трудам да не бидам вулгарен и да имам впредвид дека му фали СВЕТЛИНАТА и затоа е кратковид. Но кој си сее ветер тој ќе си жнее бура! Јас сум Ти во една рака и благодарен ако некогаш моето бурно реагирање го “стишиш“ со тоа што моите постови ги бришиш.
Тие постови ме коштаат доста време и енергија. Енергија која ми ја дал *ОТЕЦОТ за Неговото СВЕТО ЦАРСТВО. Значи само да знаете дека избришаните постови не ми се сеедно. Некогаш дури и со моите деца поминувам помалку време за да ги напишам истите кои се бришени.
Но јас тоа вам ви го простувам и ве разбирам! Дури и нешто повеќе од тоа Роде мој!
РОДОЉУБИЕ!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ENERGICAR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ENERGICAR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 16:14
IZRAMNIGI SETILATA SO DUSATA KE STANIS SVET DUX .
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 16:01
bravo za spiros
spiros zboruva so poezija no kolku e cista negovata poezija
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 23:24
Искрено во последниве неколку денови сериозно се размислувам дали да удрам еден бан, и веројатно треба - затоа што неколку сосема солидни дискусии се упропастија и разводнија со квази-поезија и коментари кои немаат никаква врска со зададеното прашање.
Очигледно имам доста голем праг на трпение, ама кај да е ќе биде поминат.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 22:35
Originally posted by aladin aladin напиша:

me brisete.........a spiros sto pisuva poezija ..........bez vrska so temata .....super!


Аладине, ВОЛЈАТА БОЖЈА е да го поднесуваме началството! Праведното и неправедното!
Таа власт што Г/дин Зидарски ја има не е случајна!
Исус не протестираше кога царот и книжниците Го осудија на смрт и тоа го направија!
Колку е помалечка оваа нашава “мака“. Дури и споредбава заличува помалку на ерес, бидејќи модераторот засигурно не би требале да го споредиме со директни убијци!
Затоа се извинувам!

Од друга страна пак кој се бори против СЕОПФАТНАТА ВИСТИНА се спротиставува на спасението на целиот човечки род!

Поздрав до секој а посебно до оној што ја љуби ВИСТИНАТА повеќе од својот живот!


Изменето од spiros - 18.Август.2008 во 22:37
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 14:03
me brisete.........a spiros sto pisuva poezija ..........bez vrska so temata .....super!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 11:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...spiros, mozhebi ne se soglasuvam so site tvoi razmisluvanja, no ...


Кога сите луѓе на форумов (и општо) би се согласувале со сите мои размислувања - кои всушност и не се мои туку се еден прекрасен дар на суштенствениот ЖИВОТ - би се запрашал дали навистина размислувам правилно.
Вечната Светлина сите луѓе и нељубезни догми ќе ги обелодени како невистинити, додека само ДУХОТ ВЕЧЕН - ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ - кој во ИСУС во неговата најчиста форма се отелотвори, како ВИСТИНИТ!

ти благодарам роде мој, за твоето љубезно “добредојде“

спирос
.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 02:18
Da, svetoto e takov kakov sto e zatoa sto lugjeto se takvi kakvi sto se. Da bea tie poinakvi i svetot ke beshe poinakov.

spiros, mozhebi ne se soglasuvam so site tvoi razmisluvanja, no me raduva tvoeto pojavuvanje na ovoj forum.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 00:45

Не јас аладин! Не јас, туку ГОСПОД го спаси светот!
Но затоашто нашите неверни индивидуални и колективни ега му се противат,
светот е таков каков што е!
Денот доаѓа многу побрзо од што тоа многумина мислат, кога сите луѓе ќе се разбудат за ЉУБОВТА БОЖЈА, дека ние сите сме една фамилија а Тој : ДУХОТ БОЖЈИ - ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ - кој за сите нас се отелотвори во ИСУС, е ТАТКОТО НАД ТАТКОВЦИТЕ.
Тогаш ќе завладее тоа РОДОЉУБИЕ кое за жал во моментот не владее кај сите.

Во надеж дека тоа будење ќе биде во ДУХ а не во Оган, те поздравувам со љубезни и родбински поздрави


спирос


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.