Испечати | Затвори го прозорот

ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14741
Датум на принтање: 02.Јуни.2024 во 10:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
Постирано од: aladin
Наслов: ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 15:19
IMA LI NESTO TAKVO?     STO PODRAZBIRATE POD OVOJ POIM?



Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 15:58
Секој кој верува во Вечниот Дух Божји , Отецот на Животот, кој во Исус за спасение на сите се отелотвори, е мој род кој го љубам! СЕКОЈ!


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 16:03
za pocetok .....dobro e......SAKAJ GI SITE........

no dali site  zborot ROD,   taka go tolkuvaat? sto mislis


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 17:24
А дали ќе бидеш љубезен и да го протолкуваш ти овој збор за нас, како за почеток? Со оглед на тоа што ти ја поставуваш темата...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 17:31
Самиот збор Родољубие се си кажува. Не знам што не ви е јасно овде ...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 18:30
Originally posted by aladin aladin напиша:

za pocetok .....dobro e......SAKAJ GI SITE........no dali site  zborot ROD,   taka go tolkuvaat? sto mislis


Шалом!
Очевидците Христови и сите што и веруваат на ВИСТИНАТА
знаат дека за жал (сеуште) не сите луѓе го гледаат ЗБОРОТ, РОДОТ со исти очи. (1Јов.3:14)

Отворено небо... Ангели ми служат
О Прекрасна глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними осветлени, совршено будни
Други пак во темна духовна ноќ спијат
И само затоа се така чудни


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 01:43
Pod hristijansko rodoljubie podrazbiram spremnost na eden hristijanin po cena na svojot zivot i po cena na toa deka ce gori vecno vo pekolot go brani hristijanstvoto sekade i vo sekoe vreme pri toa postuvajci go moralot i etikata onlku kolku mu dozvoluva dadenata situacija......

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 08:04
Исус ни покажа како се брани Христијанството!

Поздрав до сите што ја љубат ВИСТИНАТА!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 10:24
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pod hristijansko rodoljubie podrazbiram spremnost na eden hristijanin po cena na svojot zivot i po cena na toa deka ce gori vecno vo pekolot go brani hristijanstvoto sekade i vo sekoe vreme pri toa postuvajci go moralot i etikata onlku kolku mu dozvoluva dadenata situacija......


За жал има уште многу кои размислуваат како тебе!!! Нека не те чуди тоа што има многу такви муслимани ,евреи и т.н. Лошото создава лошо а доброто само добро. Не може да размислуваме за одбрана од некого а да не размислуваме дека и оној од кого треба да се одбраниме размислува за одбрана од нас.
Ти темплариус својата “религиозна куќа“ ја градиш но “темелите“ ти се уриваат или пак воопшто не си ги поставил. Твојата религиозна философија воопшто не кореспондира со философијата на Исус.
Родољубието треба да се однесува на целото човештво а не на групи. Да го сакаш само оној кој е како тебе автоматски звучи како да не го сакаш оној кој не е како тебе. Самото тоа предизвикува организирање на оние кои не се како вас во групи кои пак нема да ве сакаат вас и сето тоа оди до бескрај. Родољубието на едните за другите претставува ширење на омраза. Исус повикувал да се сакаат сите луѓе ,меѓусебно а не само “христијаните“ затоа што во негово време тие и непостоеле т.е за него не постоела религиозна разлика помеѓу луѓето туку ги делел истите на добри и лоши и такви кои веруваат и не веруваат во бога.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 10:42
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pod hristijansko rodoljubie podrazbiram spremnost na eden hristijanin po cena na svojot zivot i po cena na toa deka ce gori vecno vo pekolot go brani hristijanstvoto sekade i vo sekoe vreme pri toa postuvajci go moralot i etikata onlku kolku mu dozvoluva dadenata situacija......
 
Постојат исклучителни случаи каде заповедта “не убивај“ може да се прекрши. Меѓу другото, при одбрана на слободата и честа на татковината, зашто со убиство на непријателот-ти спречуваш убиства на други луѓе.
 
И убаво кажа “pri toa postuvajci go moralot i etikata onlku kolku mu dozvoluva dadenata situacija.“
 
Ниедно убиство не е убаво, напротив, војните носат страдања, но кога се брани татковината од непријатели, ситуацијата е друга. Тоа е како самоодбрана.
 
Сосем друга работа е да се оди некаде уџум, да се нападне туѓа територија.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 12:50
Чувствувам дека многу ќе се зближиме со некои членови на форумов. Овие коментари ми даваат надеж дека конечно ќе почнеме да признаваме дека не сме многу различни.
Тоа драга Марија што ти и Темплариус го пишувате погоре,во Исламот се вика Џихад и се надевам дека конечно сите останати ќе сватат дека истото право на џихад го имаат сите луѓе на светов без оглед дали се декларираат како муслимани.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 12:56

Да, но дали бомбашот самоубиец кој смета дека тоа го прави за џихад и убива невини деца, дали тој го применува ова што темпо го кажа “pri toa postuvajci go moralot i etikata onlku kolku mu dozvoluva dadenata situacija“?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 13:09
Ок а дали руските бомбандери во Авганистан пред неколку години(сега американските) или бомбандерите во Ирак и Палестина бираат кого убиваат? Дали израелските тенкови бираат кого газат пред себе кога палестинците ги напаѓаат со камења? Како ќе се бориш со оној кој со најсовремено оружје ти ја поробил земјата, ти ги испоубивал најмилите додека ти од оружје имаш само ножеви,стари пушки и пиштоли? Каде е тука моралот и етиката? Како може да си нападнат ако се наоѓаш со тешко наоружување во центарот на туѓа држава, на сосема друг континент? Епа Марија во таква ситуација луѓето не бираат начини и средства да се “одбранат“ од она што ним им прави зло. И да ти напоменам дека такви бомби до пред некоја година поставуваа “терористичките“ организации во Шпанија,во северна ирска се додека не дојдоа до некој договор со тамошните влади. Такви терористички напади познатиот француски терорист Шакал има направено стотина но тој не е муслиман нели? Ова значи дека треба да се прави разлика што е терористички напад а што е борба за слобода. И немој да ги заборавиш солунските атентатори, затоа што колку што знам ниеден од нив не бил муслиман но биле борци за слобода кои во тоа време немале сила на непријателот да му се спротистават на поинаков начин.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 16:04
MisterX, ете гледаш дека не си ме прочитал убаво а можеби не си разбрал што писателот у ствари сакал да каже.
 
Ќе  се цитирам самата себе
Ниедно убиство не е убаво, напротив, војните носат страдања, но кога се брани татковината од непријатели, ситуацијата е друга. Тоа е како самоодбрана.
 
Сосем друга работа е да се оди некаде уџум, да се нападне туѓа територија.
 
Значи јас воопшто не ги поистоветувам муслиманите со терористи, со последната реченица мислев токму на настаните во Ирак, Авганистан и слично каде големите сили, НАПАЃААТ туѓа територија и убиваат невини цивили, при што непостои никаква оправданост за водење на истите војни, во смисла дека се воделе за одбрана. Тие војни што ги води америка со своите опашари се терористички војни, а да не зборуваме за етика и морал.
 
А тој муслиман што сега ја брани земјата од овие напасници, може да го прави тоа етички-без при тоа да страдаат невини, па уште и свои, нели? Нека оди на пример, нека се разнесе ако веќе се жртвува во некоја амбасада, американска база, а не во автобус со школски деца, нели?
 
Родољубие е токму тоа, да се брани татковината (а не да се напаѓа туѓа суверена држава), како што рече темпо почитувајќи ги моралот и етиката онолку колку дозволува ситуацијата, жртвувајќи се себе-ти спасуваш многу други од непријателот.
Дали под тоа подразбираш џихад?
 
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 05:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постојат исклучителни случаи каде заповедта “не убивај“ може да се прекрши. Меѓу другото, при одбрана на слободата и честа на татковината, зашто со убиство на непријателот-ти спречуваш убиства на други луѓе.



Прости ми Марија Магдалена што ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО ми е многу поважно од твојата филозофија. Оваа (широко раширена) филозофија покажува само дека на човекот сепак му е нешто друго поважно од ГОСПОДА и Неговото ЕВАНГЕЛИЕ.

Варава (Матеја 27:21) беше еден припадник на таа филозофија. Но не само тој. Тука би можел да набројам уште неколку имиња поради кои би добил опомена и би бил погрешно сватен.

Смислата на човечкото постоење е да се развива кон целта, која е ХРИСТОС а не Варава или некој си друг!                                                Нека се отворат срца за ВИСТИНАТА                   
АМИН


П.С. Драга Марија, со ова несакам да кажам дека јас сум подобар од било кој друг. Но Тој од кого и за кого бие моето срце, засигурно е поголем од сите други!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 05:37
Спирос - тогаш како треба да се постапи "христијански", според тебе - ако некој го нападне твоето семејство и почне да го убива, што е исправно да направиш?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 05:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос - тогаш како треба да се постапи "христијански", според тебе - ако некој го нападне твоето семејство и почне да го убива, што е исправно да направиш?


Не јас, не мојата нација, не мојата традиција туку МУДРОСТА БОЖЈА и нејзината инкарнација (отелотворение) е спасение на луѓето!
Не што вели спирос, славе, ахмед, леви, џони ... е миродавно!

поздрав


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 06:16
Спирос - те прашав многу конкретно, и се надевам на практичен одговор. Како треба да се постапи во ситуација во која некој пред тебе го убива твоето семејство еден по еден? Што треба да направиш ти во тој момент?
Да се помириш со тоа?
Да се помолиш на Бога и да предадеш Богу дух?
Да се обидеш да го спречиш со сила (зборуваме за ситуација во која секое убедување со мирни средства е неуспешно)?
Или?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:15
На човекот му е доделена честа да смее да се реши и да живее и да умре следејќи го светиот Христов пример !

Напразно убиваат убијците, напразно веруваат неверниците
БЛАЖЕНИ се оние кои со збор и дело го следат ПАТОТ ГОСПОДОВ !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:18
Значи како и до сега - ќе се вртиме во круг и нема да има конкретен одговор на многу едноставно прашање...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:28
Не можам да гарантирам дека моето тело нема да реагира на нехристов начин.
Единствена гаранција е кога НЕГОВИОТ ДУХ потполно ќе царува во мене.

Пред кратко во турција беа злосторнички убиени тројца браќа, чеда Христови. Еден германец и двајца турци. Ниту еден однив не се бранеше!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:30
Воопшто не зборувам за лична одбрана во случајов!
Прашањето е конкретно - ако гледаш дека се убива друг човек, како реагираш, ако знаеш дека можеш да го спречиш?
Дали е поголем грев да го спречиш или да не го спречиш убиството, и со тоа да учествуваш во него?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:46
Би паднал на колена пред ГОСПОДА, би го молел да ми прости што несум доволно верувал во неговото ЕВАНГЕЛИЕ и додека сум имал можност да ја раширам таа РАДОСНА ВЕСТ да ги додирне срцата на сите неверници, не сум го сторил тоа.

Кога би верувал доволно, би имало помалку убијци. Барем еден помалку!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 08:05
Ок... не го критикувам тој став - секој си има свое видување...
Но од друга страна е многу опасна идеја... затоа што тоа значи кога на пример нацистите ќе решат да убијат 6 милиони евреи затоа што не ги сакаат, ние само да се помолиме, и да не направиме ништо конкретно околу тоа. Вакви примери можам милион да наведам, само од последните 100 години.
Јас лично не се согласувам со тоа. Затоа што Бог не дарил со способност да рассудуваме и да разликуваме добро од зло. И кога ќе видиме зло, треба да го спречиме, на начин на кој што можеме. Христос се пожртвува за нас, а не отиде на крстот затоа што немаше друг избор! Тој свесно направи жртва за нас. Тој го положи својот живот, за ние да живееме и за нашето проштевање. Кога ние му дозволуваме на злото да се шири и да завладува, не се жртвуваме, а напротив - му се предаваме. Жртва би било обратното - да се спротивставиш на злото - онака како што можеш, знаеш и умееш и со сите средства кои ти се на располагање. Затоа што инаку - треба она што го квалификуваме како добро во овој свет само да се препушти на смртта и да го остави светот во рацете на злото. Бог сепак не создава за да го градиме овој свет, за да допринесуваме кон Неговата творба, и да се спротивставиме на злото, а не за да молчешкум ја чекаме смртта.
Но ова е само мое мислење...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 08:57
Значи треба да се спротиставиме на злото но не со оружје туку со оружјето на ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО. Добро ама како да се однесуваме ако некој пробува да те врзе, ограничи, уништи (а во нашиов случај на пример да те банира)?

Значи ова што предмалку го проповедаш дека на злото треба да му се спротиставиме, сега неважи?

Еве конкретен пример. Постојано бараат да се продаде Христијанска куќа. Христијанинот вика: Не! Тие пак. Тој пак: Не! ... Тие (граѓани со други вредносни системи) му ја рушат куќата. Тоа се случува во држава со мнозинско „христијанско„ население.
Сторителот (со најславното арабско име) се моли пет пати на ден. Оџата негов секојпат кога повикува да се моли истовремено го негира ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО.
После тоа слуша дека и дрвјата во ливадата на дедоми му ги исекле комшиите, помеѓу кои и две бели црешни!

Што да се каже?Фален и Славен да е ГОСПОД!

Има само еден ПАТ по кој човекот стигнува во РАЈ, како на небото така и на земјата. Тој ПАТ има име ИСУС!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 09:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Постојат исклучителни случаи каде заповедта “не убивај“ може да се прекрши. Меѓу другото, при одбрана на слободата и честа на татковината, зашто со убиство на непријателот-ти спречуваш убиства на други луѓе.



Прости ми Марија Магдалена што ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО ми е многу поважно од твојата филозофија. Оваа (широко раширена) филозофија покажува само дека на човекот сепак му е нешто друго поважно од ГОСПОДА и Неговото ЕВАНГЕЛИЕ.

Варава (Матеја 27:21) беше еден припадник на таа филозофија. Но не само тој. Тука би можел да набројам уште неколку имиња поради кои би добил опомена и би бил погрешно сватен.

Смислата на човечкото постоење е да се развива кон целта, која е ХРИСТОС а не Варава или некој си друг!                                                Нека се отворат срца за ВИСТИНАТА                   
АМИН

 

П.С. Драга Марија, со ова несакам да кажам дека јас сум подобар од било кој друг. Но Тој од кого и за кого бие моето срце, засигурно е поголем од сите други!
 
Спирос, јас ја сфаќам твојата вдаховненост за која мислам дека знам од кој извор потекнува.
Не е вистина дека на мене и тие со такви размислувања нешто друго ни е поважно, напротив. Јас сум против сите војни и страдања и за тоа често пишувам на овој форум каде сите имаме право да си кажеме што мислиме-без да ги наметнуваме своите ставови на другите.
 
Што ми го споменуваш сега Варнава?
Ако ти влезе вооружен крадец во домот нела ли да го браниш своето семејство?
Отвори го умот и срцето и ќе видиш дека нештата не се така бели-црни како што некои новопечени заедници ги проповедаат..
 
 
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 10:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

MisterX, ете гледаш дека не си ме прочитал убаво а можеби не си разбрал што писателот у ствари сакал да каже.
 

Ќе  се цитирам самата себе


Ниедно убиство не е убаво, напротив, војните носат страдања, но кога се брани татковината од непријатели, ситуацијата е друга. Тоа е како самоодбрана.

 

Сосем друга работа е да се оди некаде уџум, да се нападне туѓа територија.

 

Значи јас воопшто не ги поистоветувам муслиманите со терористи, со последната реченица мислев токму на настаните во Ирак, Авганистан и слично каде големите сили, НАПАЃААТ туѓа територија и убиваат невини цивили, при што непостои никаква оправданост за водење на истите војни, во смисла дека се воделе за одбрана. Тие војни што ги води америка со своите опашари се терористички војни, а да не зборуваме за етика и морал.

 

А тој муслиман што сега ја брани земјата од овие напасници, може да го прави тоа етички-без при тоа да страдаат невини, па уште и свои, нели? Нека оди на пример, нека се разнесе ако веќе се жртвува во некоја амбасада, американска база, а не во автобус со школски деца, нели?

 

Родољубие е токму тоа, да се брани татковината (а не да се напаѓа туѓа суверена држава), како што рече темпо почитувајќи ги моралот и етиката онолку колку дозволува ситуацијата, жртвувајќи се себе-ти спасуваш многу други од непријателот.

Дали под тоа подразбираш џихад?

 

 

 


Па на ова прашање и нема што да се одговори, мислам дека се вртиме во круг но дека сме тука некаде. Да марија тоа е тоа Џихадот во форма на одбрана е Џихад. Се што се прави со цел да се оствари индивидуален бенифит не може да биде џихад затоа што за тоа има норми и правила во исламот. Тука ги ставам терористичките групации меѓу кои и некои кои се под закрила на некоја “света војна“ кои денес здружени со големите “светски полицајци“ прават се само да дојдат до подобар живот за себе.
Марија погоре ти си се цитираш себеси но еден дел поради кој јас ти возвратив со контра примери не си цитирала. Тоа е делот каде што ги поврзуваш бомбашките напади. Се надевам дека за споредба ти дадов добри примери и дека сега сме начисто по ова прашање. Сега да продолжиме и да пробаме да ги “закопаме секирите“ и на другите теми. Мислам дека треба да заочнеме да зборуваме повеќе за луѓето како индивидуи а не како припадници на една или друга религија и тогаш ќе можеме реално да обвинуваме или да оправдуваме некои наши постапки Во секоја вера, секој народ дури и во секое друштво има различни луѓе, добри и лоши, убави или помалку убави. Да не се носиме во ситуација да ги обвинуваме сите поради постапките на поединци. Се пробаме да го искорениме лошото или истото да го направиме добро онаму каде што добрината не допрела. Ова е суштината на џихадот, на родољубието или наречетего како што сакате вие.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 17:37
Originally posted by misterX misterX напиша:

Мислам дека треба да заочнеме да зборуваме повеќе за луѓето како индивидуи а не како припадници на една или друга религија и тогаш ќе можеме реално да обвинуваме или да оправдуваме некои наши постапки Во секоја вера, секој народ дури и во секое друштво има различни луѓе, добри и лоши, убави или помалку убави. Да не се носиме во ситуација да ги обвинуваме сите поради постапките на поединци. Се пробаме да го искорениме лошото или истото да го направиме добро онаму каде што добрината не допрела.

Токму за ова зборував претходно Мистер... Многу убаво срочено - нека сите да го имаме во предвид.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 23:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Што ми го споменуваш сега Варнава?

Ако ти влезе вооружен крадец во домот нела ли да го браниш своето семејство?

Отвори го умот и срцето и ќе видиш дека нештата не се така бели-црни како што некои новопечени заедници ги проповедаат..

 

 

 

Варнава делува со оружје и на насилство со насилство, а ХРИСТОС нема потреба од тоа, бидејќи Тој и Неговите се одозгора!

Да се потрудиме тие новопечените да не бидат од оние последнине што ќе станат први, ...!

Два пати ми влегуваат и ме крадат Марија, од луѓе што со мене леб јале (што се вика) и поради нејадење на свинско месо, правоверци се правеле.

Господ нека ги благослови сите луѓе со Духот Негов Светол!

П.С. Со ова несакам да речам дека сите арабизирани граѓани на македонија се исти и лоши,а сите другите добри!


Кој луѓето како Исус ги љуби
Има многу голема фамилија
Ирод Св. Јована го уби
Неверувајќи, незнаејќи дека е Св. Илија!


СРЕЌЕН ИЛИНДЕН на сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!
.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 00:31
Зборуваме за две различни работи Спирос...
Сите примери кои ти ги даваш се индиректни. Се однесуваат или на закана врз сопствениот живот (тоа го исклучивме од дискусијата) или закана врз имот, но не во твое присуство (дури и да е во твое, сепак - друго е прашањето).
Ако твоето семејство е до тебе, некој почне еден по еден да ги убива, а ти лично имаш можност да го спречиш, дали ќе го убиеш/повредиш или не? Многу едноставно - да или не.
Вака се вртиме во словесност која убаво звучи, ама не содржи конкретни елементи.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 00:41
Оф топик,чкрабаници.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 00:43
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Што ми го споменуваш сега Варнава?

Ако ти влезе вооружен крадец во домот нела ли да го браниш своето семејство?

Отвори го умот и срцето и ќе видиш дека нештата не се така бели-црни како што некои новопечени заедници ги проповедаат..

 

 

 

Варнава делува со оружје и на насилство со насилство, а ХРИСТОС нема потреба од тоа, бидејќи Тој и Неговите се одозгора!

Да се потрудиме тие новопечените да не бидат од оние последнине што ќе станат први, ...!

Два пати ми влегуваат и ме крадат Марија, од луѓе што со мене леб јале (што се вика) и поради нејадење на свинско месо, правоверци се правеле.

Господ нека ги благослови сите луѓе со Духот Негов Светол!

П.С. Со ова несакам да речам дека сите арабизирани граѓани на македонија се исти и лоши,а сите другите добри!


Кој луѓето како Исус ги љуби
Има многу голема фамилија
Ирод Св. Јована го уби
Неверувајќи, незнаејќи дека е Св. Илија!


СРЕЌЕН ИЛИНДЕН на сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!
.
 
Нека е мир и над тебе чедо Божје, ама морам да признаам дека многу тешко ги разбирам твоите излагања.
Да, се согласувам по однос на Исусовите збориви дека Последните ќе бидат први и обратно...
Да, некои незнаејќи и ангели пречекаа дома, некои незнаејќи и пророци убиваа, но никој не рече овде дека некој е лош или добар сам по себе, ниту пак некој спомна нечија нација и вера, па ензнам зошто ги споменуваш македонците муслимани овде?
 
Мислам, навистина ми е конфузно ова се, но ако ти сметаш дека не треба ад се брани човек го почитувам твојот став.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 00:46
Дешад - без лични расправии со членови на форумот!
Многу ми е јасно каква е ситуацијата, но во конкретниот пост не се обрати кон никого конкретно. Има веќе две опомени, кај да е, ќе заработи бан. Не се вмешувај ти во непотребни лични квалификации.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 00:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Зборуваме за две различни работи Спирос...
Сите примери кои ти ги даваш се индиректни. Се однесуваат или на закана врз сопствениот живот (тоа го исклучивме од дискусијата) или закана врз имот, но не во твое присуство (дури и да е во твое, сепак - друго е прашањето).
Ако твоето семејство е до тебе, некој почне еден по еден да ги убива, а ти лично имаш можност да го спречиш, дали ќе го убиеш/повредиш или не? Многу едноставно - да или не.
Вака се вртиме во словесност која убаво звучи, ама не содржи конкретни елементи.


Еве десет годин пред распад на југославија на среде плоштад во тетово ми убија пријател кој живее само 10 куќи оддалечен од мене! Нити еден од другарите не примени снага! Буквално како недолжно јагне го заклаја детето!.

Јас сум спремен ВИСТИНАТА да ја документирам!
За НЕА да живеам и ако треба како јагне да умрам!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:00
Добро, во ред...
Само јас мислам дека е тоа бегање од одговорност и дека е погрешно разбирање на Словото. Но - секој со своите разбирања, зарем не?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

...па ензнам зошто ги споменуваш македонците муслимани овде?


Никаде не ги споменав македонците кои ја отфрлија отелотворената ВОЛЈА БОЖЈА ! туку во македонија живеат и други македонски граѓани кои поради својата арабска вера се чувствуваат супериорни во однос на „каурите„. За ними зборував дека со ними лебот сум го делел ...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Добро, во ред...
Само јас мислам дека е тоа бегање од одговорност и дека е погрешно разбирање на Словото. Но - секој со своите разбирања, зарем не?

А како би го протолкувал ти?
Да го одам патот на Варнава и слични на него ли ме учиш?
Веруваат ли таквите навистина на ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО? Дали Варнава и на него сличните (да не им ги споменувам имињата) се СВЕТИЛОТО кое треба да се следи?

поздрав


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:13
Спирос - поимот арапска вера е навреда. Ти сериозно си бараш бан...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:17
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Добро, во ред...
Само јас мислам дека е тоа бегање од одговорност и дека е погрешно разбирање на Словото. Но - секој со своите разбирања, зарем не?

А како би го протолкувал ти?
Да го одам патот на Варнава и слични на него ли ме учиш?
Веруваат ли таквите навистина на ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО? Дали Варнава и на него сличните (да не им ги споменувам имињата) се СВЕТИЛОТО кое треба да се следи?

поздрав


Не, но не смее да се молчи пред неправдата. Не смее да се наведне глава пред злото. Не смее да се остави злото да надвладее и да уништува. Молитвата е личен однос меѓу тебе и Бога. Бог многу пати не делува автохтоно, туку делува преку нас. Според мене, ако зборуваме за жртвување - токму тоа е жртвување - да земеш и да направиш нешто против злото. Другото е поддржување на злото. Не верувам во идејата дека ние не треба ништо да правиме, и да мислиме дека Бог ќе направи се. Бог ни дал слободна воља, свест и разум - и бара од нас да го користиме. Бара од нас да го распознаваме злото од доброто. Бара од нас да се спротивставуваме на злото.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 01:21
Спирос во Босна мене ми убија и братучеди и другари а на некои од нив ни гробот неможе да им се најде. Еден мој пријател го пронајдоа после една година и го идентификуваа според забите Од босна го донесоа овде во родното место на таткому да го закопаат.Тоа момче со бореше за ЈНА т.е се затекна таму, и небеше должно да погине но ете беше масакриран од некои српски групации. Што трба да значи тоа дека сите срби се исти? Дека ние треба да ги мразиме србите засекогаш? Ако тргнеме да ги гледаме работите така тогаш французите и германците денес треба да се колат,а јапонците и американците меѓусебно да се истребуваат секојдневно. Немој да ги мразиш сите те молам и престани со тие твои кукања демек вие сте само тие кои се повредени и угнетени. темава зборува за нешто друго т.е дали христијанското родољубие значи и давање на можност да се убие во одбрана.Ако одговорот е да тогаш далли тоа не се коси со пораката на Исус да не се убива и да му се сврти другиот образ на оној кој не удрил по едниот.Дискусијата е тука и примери кои ти ги даваш имаме колку сакаш.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 02:05
за Господин Дешад!

Тоа што се случи во босна е послично на фашизам одколку на правиот ПАТ.
Нека ми прости Господ што ги ставив и едните и другиот во иста реченица.
Сите проблеми настануваат кога луѓето наместо да ја следат ВОЛЈАТА БОЖЈА (Христос) ги следат своите индивидуални и колективни вредносни системи за добро и лошо!
ВОЛЈАТА БОЖЈА е поважна од мојата глава! Човекот ако сака да преживее и достојно да живее, мора (или подобро би требал) НЕГО да го постави како своја ГЛАВА!

П.С. Две пријателчиња загубив и тоа пред војната!
за Господин Зидарски

јас мислам дека терминот македонец, албанец (или шиптар), евреин, арабин, африканец, американец, славјанин, ... не е навредлив. Верата арабска за мене е онаа вера која не дозволува освен на арабски да се држи богослужба, не дозволува на другите верски исповести слободно да се движат по земјата кој ГОСПОД за сите ја создал подеднакво и сите други ги наречува „каури„. Тука е верска дискриминација а не во моето терминирање како арабска!
Јас сум цврсто убеден дека ХРИСТОВИОТ ИСЛАМ е единствениот прав ПАТ бидејќи е пат на ВИСТИНСКА ЉУБОВ И СЛОБОДА!
Но ако луѓето ги затвораат ушите и очите од пред фактите, пред ВИСТИНАТА и ги спречуваат луѓето слободно да пишуваат, тоа се чекори во погрешен правец!

Вие ја имате моќта Господине модераторе да ме банирате. Други да ми ја рушат куќата. Трети да ми прават она со моите родбини и пријатели што чедата на темнината го направија со родбините на дешад во босна. Но едно не ќе можете да го направите. Имено да ме разделите од ВОЛЈАТА БОЖЈА! (Римјаните 8:38+39)




Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 02:10
Без непотребни драми - никој никого од ништо не разделува...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 02.Август.2008 во 02:43
za vreme na vtorata svetska vojna vo danska,hristijanite spasija 7000 evrei od sigurna smrt i gi shvercuvaja vo svedska
IAKO KAZNATA ZA POMAGANE NA EVREIN BESE SMRT
ova e klasicen primer za hristijansko rodoljubie
pozdrav


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Август.2008 во 11:28
Прекрасно! За жал за многу, прекасно!



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Август.2008 во 11:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Бара од нас да го распознаваме злото од доброто. Бара од нас да се спротивставуваме на злото.


Да, но како:? Како варнава, или како еве тито, сталин, черчил или мухамед?

Кој се надева на сознанието за добро и лошо не сум сигурен дали го оди правиот пат. (1 Мојс.2:17)
Кој верува на ВОЛЈАТА БОЖЈА, на Неговата МИЛОСТ, Неговата МУДРОСТ и ја следи вршејќи ги нејзините дела, тој сигурно оди по ПАТОТ за в Рај! (Евангелие Христово)

Нека се разбуди секој човек и нека Го сака и следи Него повеќе од се на светот

АМИН




Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Август.2008 во 12:37
Originally posted by rabani rabani напиша:

zdravo
... me interesira mislejne i na drugite .
vo makedonija vo 2001 godina odzivot na mobilizacija bese 7.5%.zarem vistinskite hristijani ne bi se zrtvuvale za svoite braka na koi UCK im gi palese crkvite dokolku drzat do svojata vera,vprocem ISUS se zrtvuvase za celoto covestvo, a site hristijani se dolzni da go sledat Isusoviot primer.Vo biblijata pishuva deka da ima zlo a da ne izlezes pred nego pravis dvoen grev.


Драги роде ГОСПОД здравје да ти даде!

На никого немам право да му заповедам што да прави и како да живее бидејќи Господ му ја дал слободната волја. ГОСПОД со својот човечки совршен Живот ни го покажа правиот ПАТ!
Тоа е Патот, тоа е Животот во целосно и Совршено Мироњубливо РОДОЉУБИЕ!
РОДОЉУБИЕ кое што се однесува кон СИТЕ луѓе. Бидејќи во сите луѓе, без разлика дали праведни или неправедни, осветлени или успани, делува и служи вечниот и единствен ДУХ на ЖИВОТОТ!
Тоа е ХРИСТОС! Тој се отелотвори во ИСУСА! Тој е најголемиот вечен сеопфатен слуга, ВИСТИНА вечна, освен неа нема друга!

Драги роде!

Јас потекнувам од поповска фамилија од Лешок. Христијанскиот објект кој што го срушија во Лешок е местото каде што моите родители се венчани и моите (телесни) предци служеле како што знаеле и умееле. Срушената црква Св. Ѓорѓија во Речица е црквата за која мојата прабаба (Хаџи Митана) со нејзиниот живот се заложила. Нејзиното име е запишано во Олтарот на соборната црква Св. Кирил и Методиј во Тетово. Како сум се чуствувал кога тие (за мене и мојта најблиска фамилија) толку значајн објекти беа рушени, само ЕДЕН БОГ знае.Но уште повеќе кога мојот чичко (братучед на таткоми) и прв комшија, беше киднапиран и отепан. Човек кој одеше на нивата да работи, невооружен и многукратен пријател на албанците. Човек кој со ними секаде во Македонија албански зборуваше.За дечињата кои ја бранеја Македонија (без разлика на нивниот јазик и вероисповест) исто така. Срцето ми се параше кога во тетово погина од граната едно албанско девојче, но и за сите други.

Јас не го зедов оружјето и не се спротиставив на волците кои што сакаја ОДНОВО да ја раскинат Македонија! Дали сум за тебе родољуб или не?
Дали само што не се противев на злото како што му се противи светот, неги ЉУБАМ луѓето?

Христос ( по секоја цена )без оружје му се противеше и денес му се противи на злото!

Поздрави со ЉУБОВ кон сите луѓе а посебно кон оние што го ЉУБАТ ХРИСТА со збор и дело

спирос

Кој луѓето како Исус ги љуби
Има многу голема фамилија
Ирод Св. Јована го уби
Неверувајќи, незнаејќи дека е Св. Илија!

Среќен Илинден на сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 03.Август.2008 во 17:41
koga ucenicite go prasale ISUS po shto ke ne prepoznaat deka sme navistina tvoi ucenici, toj im odgovoril:
PO TOA SHTO IMATE LJUBOV POMEGU SEBE
ljubov koja proizleguva od plemenitosta na dushata,koja plemenitost e sinteza na ubavinata na duhot, neznosta na srceto,duhot na davajne, duhot na prostuvajne ,tolerancija i milosta kako osnova na hristijanskata ljubov
taka da moj drag prijatele treba da se zaprasas,koko sto i sekoj hristijanin treba da se zaprasa :KAKOV HRISTIJANIN E AKO NE E SPOSOBEN DA SE ZRTVUVA ZA SVOITE BLIZNI?
za zal ponekogas zrtvata e na prva borbena linija
a ti shto mislis , da ne se sprotistavea nash*te dedovci voeno na islamot, ke imase li deneska hristijanstvo vo makedonija i vo evropa
vo edno od pismata pishuva:BIDI DOBAR I PRAVEDEN, A NE DOBAR I RAMNODUSHEN, ushte pishuva SAMO DOSLEDNITE KE GO VIDAT CARSTVOTO BOZJE
doslednosta vo ISUS i doslednost vo ljubovta e edno isto , a ljubovta po avtomatizam podrazbira zrtvuvajne
da, vistina e deka BOG KAZAL, KOJ , ZIVEE OD MEC I KE UMRI OD MEC, mislejki na onie koi ziveatod mec, t.e . na onie koi so mec zemaa pari od siromaviot narod koj nemal da plati danok na drzavata, a ne na onie koi so mech ke ja branat crkvata ili semejstvoto ili bliznite svoi od rodot svoj
DA ZIVEES I DA VLADEES SO MEC NE E EDNO ISTO SO TOA DA GI BRANIS BLIZNITE SVOI SO MEC
argumenti plus: PRVIOT NEEVREIN KOJ SE KRSTIL DIREKTNO OD ISUS BIL RIMSKI VOJNIK
APOSTOLITE I UCHENICITE ISUSOVI NOSELE ORUZJE, AMA NE ZIVEELE OD MEC
drag prijatele jas se nadevam deka so mojov odgovor ke gi otvoris ochite i ke vidis toa sto malkumina do imaat videno:CHOVEK KOJ GO IMA BOZJIOT DUH VO SEBE NEMOZI DA IMA MIR SAMIOT SO SEBE A DA NE SE SPROTISTAVI NA ZLOTO KOE SHTO MU E PRED OCI vprosem DUHOT NA ZIVOTOT PO PRIRODA E NAKLONET DA GO SHTITI ZIVOTOT, taka da HIPOKRIZIJA E DA KAZUVAS DEKA GO IMASH BOZJIOT DUH , A DA NE SE SPROTISTAVISH NA ZLOTO , TOGAS KOGA TVOITE BLIZNI BRAKA I SESTRI I NIVNITE DECA UMIRAAT PRED TVOITE OCI
jas se nadevam deka nema da se najdis navreden , i zatoa odnapred ti se izvinuvam dokolku se sluchi nesto takvo
ti posakuvam mir i prodolzi da chekoris po tesniot pat na zivotot


-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Август.2008 во 23:34
Духот Божји, Отецот на Животот кој во Исус како човек се отелотвори, за тие што повеќе од се Му веруваат, една нова епоха отвори     Исус и сите негови вистински следбеници, живееја и ги дадоја своите животи на НАЈСВЕТЛИОТ МОЖЕН НАЧИН! Тие се жртвуваа за сите луѓе, дури и за оние противниците на Мирот БОЖЈИ кои за жал до ден денес го одат патот на Варнава и им штетат дури и на сопствените деца!

Поздрав до сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 01:34
Spiros, поздрав и Мир Божји врз тебе, бидејќи токму тој мир е единствениот “кој надвишува секаков човечки ум и разум“

Мислам дека дури сега ми се разјасни што сакаш да кажеш.
Но што мислиш, во една воена ситуација, нели некој треба да ја брани државата? Што ќе се случи ако нема бранители?
Од друга страна, и не секој може да земе оружје врака и да пука, па макар и по противникот, знаејќи дека со тоа ај нарушува заповедта “Не убивај“. Едноставно, се коси со неговите убедувања.

Јеховините сведоци на пример не служат ни војска.
Од друга страна, познавам лица со завршен теолошки факултет кои за време на воениот конфликт доброволно се пријавија како бранители.
Ете, тие поаѓале од тоа дека со убиство на непријателот-ти спасуваш многу животи, ако убиеш само еден волк ќе спасиш цело трло...
Но исто така верувам и дека не секој го може тоа.

Оваа работа е предмет на поголема теолошка дискусија, но мое мислење е дека доколку некој чувствува дека не треба да земе оружје в рака, ако Духот во него му го зборува тоа-да не му се налага, да не биде принудуван на тоа.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 01:38
Има еден проблем со преводот на заповедта "Не убивај".
Оригиналот на еврејски, кога би се превел на англиски би бил "Thou shall not commit murder", а не "Thou shall not kill".
На македонски за жал и едниот и другиот збор се преведуваат како убива.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 01:46
Да, имало голема разлика, благодарам што ми кажа. Но и во двата случаја, на крајот на краиштата, ако некој чувствува дека не може да земе оружје в раце макар и за одбрана, ако тоа се коси со неговите верувања, и тоа е во ред.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 01:50
Се разбира - јас уште одамна се изјаснив на таа тема - секој има право да постапи како што смета дека е исправно.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 01:59
И да не ги осудува другите кои мислат спротивно се разбира...не мора да значи дека тие се следбеници на Варнава.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 02:02
Имено - наметнувањето на сопственото верување како единствено исправно е доста суетен потег. Тоа е израз на месијанство - и како такво е само по себе погрешно. Освен тоа - го обвинува (и суди) другиот на чисто духовно ниво, а тоа како што знаеме не е нешто што треба ние да го правиме.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 10:02
zdravo
inteligenten zakluchok vo sekoj sluchaj
NE UBIVAJ od staro hebrejski na evrejski pa na angliski pa na mekedonski prevedeno bi znachelo NE POMISLUVAJ DA UBIVASH ili NE OSUDUVAJ SE DA UBIVASH, dodeka od evrejski na gdcki pa na glagolica pa na kirilica pa na makedonski i taka se gubi smislata vo prevodot
za ISUS vo biblijata pishuva deka pravel chuda , megutoa zborovite koi na razni mesta se upotrebeni ukazuvaat na poimot znak , predznak ili mok . vprochem ISUS imal mok da ja zastiti marija magdalena od kamenuvajne, ja smenil vodata vo vino i toa se definira kako chudo, megutoa toj faktichki ja smenil hemiskata struktura na vodata. da se vratam na temata:ISUS ja zastitil marija magdalena od kamenuvajne , gi zastitil negovite uchenici od zatvor nokta pred raspnuvajneto koga vojnicite zaedno so juda doshle po nego vo maslinovata gora, gi zastitil siromavite od sobirachite na danok i od prodavachite na tezgi vo crkvenite dvorovi i mnogu slichni primeri
zatoa gospod e gospod zastitnik, sekoj sto saka da odi po bozjiot pat treba da go ima toa vo predvid, a onoj shto misli deka gi nema tie predispozicii neka se obrati preku molitva do boga a bog ke my dade sila za da gi zastiti svoite blizni, isto onaka kako shto bog gi stiteshe svoite blizni i obespraveni, vprochem i vo biblijata pishuva BARAJTE I KE VI BIDE DADENO,TROPNETE I KE VI BIDE OTVORENO,
da se meshat nekoi evrejski razbojnici i deelikventi so BOZJIOT ZASTITNICHKI DUH e isto kako da se meshaat BABI SO ZABI
SRDECHEN POZDRAV


-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 10:36
SPIROS bez navreda no trebalo da zapishish politichki studii otsek megunarodna diplomatija i filozofija
ke se obidam da ti uprostam nestata za da ti bidat pojasni
ochigledno e deka imas edna ODNAPRED OFICIJALNA I DEFINIRANA VISTINA , A NESAKASH DA JA VIDISH VISTINATA DLABOKO VO SEBE, MOZEBI ZATOA SHTO SE PLASHISH OD ODGOVOROT NA VISTINATA
edna rabota e fakt BOG E LJUBOV, A LJUBOVTA PODRAZBIRA ZRTVUVAJNE
NE UBIVAJ od staro hebrejski na evrejski pa na angliski pa na mekedonski prevedeno bi znachelo NE POMISLUVAJ DA UBIVASH ili NE OSUDUVAJ SE DA UBIVASH, dodeka od evrejski na gdcki pa na glagolica pa na kirilica pa na makedonski i taka se gubi smislata vo prevodot
za ISUS vo biblijata pishuva deka pravel chuda , megutoa zborovite koi na razni mesta se upotrebeni ukazuvaat na poimot znak , predznak ili mok . vprochem ISUS imal mok da ja zastiti marija magdalena od kamenuvajne, ja smenil vodata vo vino i toa se definira kako chudo, megutoa toj faktichki ja smenil hemiskata struktura na vodata. da se vratam na temata:ISUS ja zastitil marija magdalena od kamenuvajne , gi zastitil negovite uchenici od zatvor nokta pred raspnuvajneto koga vojnicite zaedno so juda doshle po nego vo maslinovata gora, gi zastitil siromavite od sobirachite na danok i od prodavachite na tezgi vo crkvenite dvorovi i mnogu slichni primeri
zatoa gospod e gospod zastitnik, sekoj sto saka da odi po bozjiot pat treba da go ima toa vo predvid, a onoj shto misli deka gi nema tie predispozicii neka se obrati preku molitva do boga a bog ke my dade sila za da gi zastiti svoite blizni, isto onaka kako shto bog gi stiteshe svoite blizni i obespraveni, vprochem i vo biblijata pishuva BARAJTE I KE VI BIDE DADENO,TROPNETE I KE VI BIDE OTVORENO,
da se meshat nekoi evrejski razbojnici i deelikventi so BOZJIOT ZASTITNICHKI DUH e isto kako da se meshaat BABI SO ZABI

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 14:34
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Има еден проблем со преводот на заповедта "Не убивај".
Оригиналот на еврејски, кога би се превел на англиски би бил "Thou shall not commit murder", а не "Thou shall not kill".
На македонски за жал и едниот и другиот збор се преведуваат како убива.

Има разлика и во македонскиот јазик. Имено: усмртува и убива.

Но дали за тебе - и за сите нас - има реално разлика помеѓу убива и усмртува? Имено, што би сме сакале ние повеќе да бидеме? Усмртени или убиени?
Веројатно ниедно од двете, бидејќи мртов си е мртов! - тој не може повеќе да го врви патот на земјата и да ги ужива или да се откажува од земските радости.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 14:45
Originally posted by rabani rabani напиша:

...da ne se sprotistavea nash*te dedovci voeno na islamot, ke imase li deneska hristijanstvo vo makedonija i vo evropa...

Токму е тука проблемот! Токму од тие причини постојат и ден денес конфликти меѓу дел од припадниците на овие две вери. Имено убиените без разлика на која страна и припаѓале(таа која напаѓа или таа која се брани) постојано тежнеат кон освета. Тие се сретнуваат во наредните инкарнации наново и наново дур не си подадат рака и си простат едни на други.
Originally posted by rabani rabani напиша:


... vprosem DUHOT NA ZIVOTOT PO PRIRODA E NAKLONET DA GO SHTITI ZIVOTOT...

Но тука би било важно да се постави прашањето на кој живот ние мислиме? На земскиот или духовниот кој за физичките очи е невидлив и продолжува по смртта на телото? Нашиот вистински живот е во Духот - врвната реалност, не во минливата материја.

Исус велеше: „Моето Царство не е од овој свет!„ и упати „Тежнејте најпрвин кон царството Небесно...„ Зошто? Бидејќи таму е нашиот вечен живот, а не на Земјата.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 04.Август.2008 во 19:13
Драги браќа и сестри,
никого јас не осудувам ниту пак имам своја вистина. Волјата БОЖЈА (ИСУС) е моја ВИСТИНА! Вечниот и чист ДУХ БОЖЈИ / Отецот на Животот / во своето Свето Тело се моли дури за своите убици. Тој е поголем и од Рим, иод Константинопел, и од Витенберг, и од Бруклин, и од стариот Ерусалим, и од Мека, и од Лаза, ...!

ОД ИСТОК ПОИСТОЧНО Е УЧЕЊЕТО ТОЧНО
ПОВИСОКО ОД ХИМАЛАЈА

Се што живее нека го слави Спасителот ХАЛЕЛУЈА!


Човековиот ден на раѓање и оној на умирање е во БОЖЈА РАКА!
Но човекот преку МИЛОСТА БОЖЈА може да се реши кого ќе го следи во животот и во смртта.
Јас се молам прво за себе потоа за сите други луѓе да се решат за Патот БОЖЈИ:ИСУС!

АМИН!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Август.2008 во 01:47
Ne mi e jasno sto bre filozofirate...
Ne treba da se ubiva - kazna za toa e pekol...
No ako si vojnik ti ce odis i ce ubivas i ce znaes deka za toa ce odis vo pekolot, toa go pravis za svojata zemlja za Hristijastvoto i kraj nema sto drugo da se filozofira....od druga strana ako te e strav da odis i da pogines (mozeb nema :)) ne filozofiraj i ne se zanesuvaj nego ednostavno kazi jas nemam m..a za toa i pak mnogu ednostavno kraj....


Vo slucaj da vidis deka nekoj ti go ubiva semejstvoto go pali tvojot dom i ja siluva tvojata zena - ne veruvam deka ce imas vreme da ides na idividi.com i da isfilozofiras dali e ispravno da go ubies neprijaelot , nego ce go ubies ili toj tebe ce te ubie tebe ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Август.2008 во 02:24
Templarius - без непотребно драматизирање на ситуации...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: rabani
Датум на внесување: 05.Август.2008 во 15:41
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

[QUOTE=rabani] ...da ne se sprotistavea nash*te dedovci voeno na islamot, ke imase li deneska hristijanstvo vo makedonija i vo evropa...

Токму е тука проблемот! Токму од тие причини постојат и ден денес конфликти меѓу дел од припадниците на овие две вери. Имено убиените без разлика на која страна и припаѓале(таа која напаѓа или таа која се брани) постојано тежнеат кон освета. Тие се сретнуваат во наредните инкарнации наново и наново дур не си подадат рака и си простат едни на други.
ne , ne se soglasuvam , po padot na shirijatot vo makedonija 1912 t.e. prvata balkanska vojna prekinaa vojnite po verska osnova na hristijanite i muslimanite
site drugi vojni se ili politichki motivirani ili za teritorija ili za profit
islamot na balkanot beshe voeno porazen od balkanskite i evropskite zemji pa dojde mirot i demokratijata
jas te molam kazimi nekoja muslimanska shirijatska zemja kade shto nema nasilstvo vrz hristijanite?
da potrebno e prostuvajne, ama i promena na svesta , t.e. od shirijatsko vo gragansko pravo

-------------
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Август.2008 во 19:37

Од Спирос за модераторот Зидарски!

За драми
Поради неверата на Евангелието се случуваат најголемите драми
Кој не ја подржува ВИСТИНАТА, треба да се срами!


За судењето

Јас никого не осудив,
туку на местото на варнава/сталин/черчил/мухамед/александар македонски/...
ХРИСТОВИОТ ПАТ го понудив!

За одговорноста

Ти од твојата субјективна моментална гледна точка, (ми) префрли, дека кога некој би одел по стапките на Патот на ОТЕЦОТ (на чистиот Живот) и не би се со меч (сила) умешал додека се врши агресија врз неговите (моите) деца, би бил неодговорен!

Дали ти воопшто си свестен што му префрлаш на оној кој живее во моето срце?
Јас знам дека не си свестен и затоа го молам Отецот да ти прости.
Те молам не заборавај да се вратиш дома, те молам не заборавај дека на оваа земја сме само пролазници, само гости!


Од Спирос до брат Темплариус

Ти ги спомена војниците а со тоа за мене се подразбираат и сите државни органи (начелства) кои се должни да одржуваат ред и мир.

За мене тие се како Ангели Господови кои на сите луѓе служат и за тоа ќе имаат голема награда.
Но ако тие ја негираат СВЕТЛИНАТА БОЖЈА, со збор и со дело; моја (наша) должност е да ги упозориме и да им посведочиме дека неследењето на Христовиот Пат или дури противењето на оние што го следат Јагнето БОЖЈО, ги става во категорија на волци и засигурно ќе има последици за нивниот понатамошен живот.

Вистинската храброст брате е Христовата. Тој како и сите Негови следбеници и се спротиставија на темнината без употреба на сила! Тоа се ВИСТИНСКИТЕ јунаци!
Сите други ќе паднат пред НЕГО на колена !


Од Спирос до сестра Марија - Магдалена

Ти пишуваше за некои теолози коишто покрај дебелите книги го зеле оружјето и со тоа на еден поинаков начин од Исус и неговите очевидци се бранеја од непријателот.




Божји БЛАГОСЛОВ до сите луѓе апосебно до вас и сите други ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 00:55
Spiros ne se brani tatkovinata i verata Hristova vo crkva ili vo kafena se brani na bojnoto pole onamu kade sto treba zivotot da se dade.....i so verba vo boga sekoj vojnik mora da e spremen da go polozi svojot zivot SVESEN deka za toa ce odi vo pekolot...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 01:57
Спирос - секој со својот став и видување. Не претендирам дека мојата идеа е исправна - токму затоа и дискутираме тука. Ако бев убеден 100% во мојата идеја, немаше да зборувам за неа и да ја преиспитувам.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 17:02
spiros ----vo tezok film si covece!
 
izlezi vo realnosta.................na zemjata se vojuva od pamtivek...i ke se vojuva do krajot..........so prikazni ne pravime nisto............


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 17:59
Originally posted by aladin aladin напиша:

spiros ----vo tezok film si covece!



На овој свет му се ближи крајот
Откривањето на Христа во себе
Е влезна карта за в РАЈОТ!


п.с. Како се викаше „човече“ на македонски?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 18:36
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

...da go polozi svojot zivot ...


Се сложувам јас со тебе, но како Исус што го дал а не варнава, александар македонски, мухамед, итн!

Нема поголема храброст
Нема поголема чест
Нема поголема мудрост
Освен живот за Радостната Вест

Милоста Божја (Христос) поголема дури и од вечниот пекол
Среќен е секој, кој безгранично верува што Господ рекол!



Постирано од: aladin
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 21:15
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

spiros ----vo tezok film si covece!



На овој свет му се ближи крајот
Откривањето на Христа во себе
Е влезна карта за в РАЈОТ!


п.с. Како се викаше „човече“ на македонски?


s.p.-,,coecence,,-p.s    -(malo)........


izlezi od filmot tezok , razladi go umot zezok
svetot nas e mnogu gaden,gre'oj- vojni, -dete piska
no na site ne im stiska........


nojot....nas...golem maz.....
vo dupka crna..glavata ja pika...i ot tamu
-----evangelie ni cita!



Постирано од: aladin
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 21:18
kolku noevi drzi zemjata ???????

http://msfriendly.files.wordpress.com/2008/04/ostrich_head_in_ground_full.jpg


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 22:24
На ИСУС и на неговите не им треба оружје и насилство за да ја докажат својата храброст. Така беше на голгота, во концентрационите логори итн.

Јас не се фалам со себе туку со Исус и неговите вистински следбеници. Тие го љубат сиот човечки род и затоа умираат како жртвени недолжни јагниња од раката на своите браќа по тело!

Мирот Христов на сите што веруваат!

ШАЛОМ!


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 01:17
Da si hristijanin a pritoa i krvolocno da iscekuvas da ubies "neprijatel" nema smisla. Hristijanin ne treba so dusha da ceka da "pukne" za da se raspuca po sve zivo i divo. Ja sakam zemjava, no vo nikoj slucaj nema da ja odberam opcijata so oruzje i krv da branam teritorii-ako do toa dojde.Nema radi gresni politiki i tug kejf da si gi valkam moite race vo krv. Mnogumina so zadovolstvo bi mu ripnale na nekoj musliman i taka bi dokazuvale makedonshtina, ili pak nekoj musliman so zadovolstvo bi ripnal na kauri, pokazuvajki im deka alah e eden...ama toa ne e nacin, ednostavno toa ne e nacin

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 01:28
Љубете ги непријателите свои... за да бидете наречени Синови Божји. Убивајте ги... за да бидете наречени националистички херои.
Па однесувајте се според називот!


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 01:41
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Љубете ги непријателите свои... за да бидете наречени Синови Божји. Убивајте ги... за да бидете наречени националистички херои.
Па однесувајте се според називот!


Ubavo im kaza. Patriotizam e edno ubavo cuvstvo na pripadnost kon svojata zemja, ljubov kon zemjata i kon narodot, no ne znaci ako si patriot da treba bezuslovno da klimas so glava i da ripash vo rov na sekoj voen konflikt shto ke go predizvika ili  vo koj ke ucestvuva tvojata zemja. Moze politikata na zemjata e pogresna-idioti ja vodat i zemjata ja vodat vo vojna, i shto treba sega, da se povikuva na nekakva patriotstina kaj narodot, da se raspaluva omraza zacineta so videa od tipot Bidi tigar Makedonija te ceka? Pazi, molim te. Neka bide tigar toj  shto stvoril tlo za vojna


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:33
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Љубете ги непријателите свои... за да бидете наречени Синови Божји. Убивајте ги... за да бидете наречени националистички херои.
Па однесувајте се според називот!


Во равенствово не гледам никаде ништо спомнато за одбрана на оние беспомошните околу тебе...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:39
Bog ke im pomogne.
Drzava koja so svojata politika stvara podloga za voen konflikt, a posle ocekuva od kutrite gragani da se borat za necii scenarija i interesi, ne bre fala, koj hristijanin ke zeme puska a da ne se prasa ZA SHTO go pravam ova? Za kogo?

-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 02:45
,,28 Не плашете се од оние што можат да го убијат само телото, а не можат да ја убијат душата; плашете се единствено од Бог, Кој има моќ да ги уништи и душата и телото во пеколот.

29 Зар не се продаваат две врапчиња за една паричка? Па сепак, ниедно од нив не паѓа наземи, ако тоа не го дозволи вашиот небесен Татко.

30 А вам и влакната на главата ви се броени!

31 Затоа, не плашете се; вие сте многу поскапоцени од јата врапчиња!“(Матеј 10:28-31)



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 03:15
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Bog ke im pomogne.
Drzava koja so svojata politika stvara podloga za voen konflikt, a
posle ocekuva od kutrite gragani da se borat za necii scenarija i
interesi, ne bre fala, koj hristijanin ke zeme puska a da ne se prasa
ZA SHTO go pravam ova? Za kogo?


Никаде не спомнувам одбрана на државата. А на блиските, на семејството... на непознатите кои се во невоља...
Колку што се сеќавам, Исус го извади јагнето од бунарот...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:10
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Bog ke im pomogne.
Drzava koja so svojata politika stvara podloga za voen konflikt, a posle ocekuva od kutrite gragani da se borat za necii scenarija i interesi, ne bre fala, koj hristijanin ke zeme puska a da ne se prasa ZA SHTO go pravam ova? Za kogo?


Азраел, една работа е воен конликт во ТВОЈАТА фржава каде треба да се брани домот, слободата и животот на децата, а сосем дрга работа е да се испратат војници некаде да убиваат.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 08:14
Да, во право си Марија...
Еве ќе се обидам да одговорам јас на прашањата на Азраел.

Originally posted by Azrael Azrael напиша:

ZA SHTO go pravam ova?

За да не се случи да биде загрозен животот на луѓето во местото каде што живеам. Не е битно веќе какви се причините кои довеле до тоа, кога фактичката ситуација е - од спротива се пука.

Цитирај
Za kogo?

За семејството, за блиските, за незнајните дури - кои не можат да се одбранат самите себе си од напад...

Или можеби треба да седиме и да гледаме како ги мачат и убиваат? Не знам, сериозно прашувам... може така е исправно...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 14:27

Има само едно Родољубие кое е спремно и способно по никоја цена да не убие ! Јас се надевам дека вие знаете на кое мислам. Тоа е совршената вера, тоа е правиот Ислам!

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Никаде не спомнувам одбрана на државата. А на блиските, на семејството... на непознатите кои се во невоља...
Колку што се сеќавам, Исус го извади јагнето од бунарот...


Со Љубов и со голо СРЦЕ ги бранеше ОТЕЦОТ на Животот сите свои деца!
Со ЉУБОВ и голи раце го извади јагнето од бунарот.
За жал до ден денес најголемиот дел на неговите деца се однесуваат како да се деца од некој друг.
Да се штитат своите со голи гради е најсветата одбрана којашто ОТЕЦОТ ни ја покажа.
Невелам дека сум го достигнал ОТЕЦОТ, или дека би можел без Неговиот ДУХ поинако да се однесам од тоа што го прават широките маси, кои несе ни 100% за Него, нити 100% против Него.
Таквите Тој ги сплукува во нечии раце. Сети се на Лаодиција, ...!

МИРОТ ХРИСТОВ со сите а посебно со оние што ВИСТИНСКИ ГО сакаат

АМИН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 14:37
Не може христијанин да зборува за христијанското верување со таква терминологија: Христов ислам, мухамеданско христијанство (постовите од вчера...)
Исламот е религија настаната добри 7 века по Христос, така да овие термини се навистина бесмислени.

Можеш на пример да кажеш Вистинска вера, Христова вера...ама Христов ислам?

Мирот нека е и со тебе, зашто само тој мир што Он ни го дава е вистински мир. Се друго е приивид. Примирја се склопуваат меѓу завоени страни, па се прекршуваат, луѓе се караат па се смируваат-но мирот Божји кој надвишува секакво човеково познание е она кон што треба да тежнееме.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 21:35


Драга сестричке Марија-Магдалена,
а сега за твоето противење на Совршеното родољубие, Совршениот ХРИСТОВ Ислам.

Вечниот Дух БОЖЈИ- Отецот на Животот - кој во Исуса за спасение на сите луѓе во утробата на Дева Марија се отелотвори е ЉУБОВ И МИР кој што секој човечки ум го надминува.
Овој МИР, оваа ЉУБОВ се посветува на сите чеда на животот (на сето човештво) а посебно на оние кои што и веруваат на ВИСТИНАТА!

Тој Дух БОЖЈИ (на арабски Рух а еврејски Руах) е коренот на животот и без Него неможе никој и ништо да живее.
Во коренот на зборот Мир се наоѓаат согласките С (или) Ш, Л и М, од кои и потекнуваат и семитските зборови ШАЛОМ и Селам од кои и Арабскиот збор Ислам.
Ислам значи Мир и оддаденост на БОГА.

Те молам биди така добра и спомни ми едно Име кое е сосема над и безусловно (што значи и во живот и во смрт) оддадено на МИРОТ БОЖЈИ.

Што велиш кое име е тоа?

Чиј Ислам (Мир) е правиот Мир?

Благодарам!



.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 04:35
Господ ми е светлина и спасение, од кого да се плашам? Господ е штит на мојот живот, пред кого да треперам? (Псалм 27:1)


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 12:56
spiros posto znaes istorija......termini poimi znacenja itn.....ajde kazi ni ...kako hristijanite se postavuvale sprema drzavata i vojnata vo tekot na 2000 god te molam.......(ne samo vo prvite nekolku vekovi)..........


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Август.2008 во 13:50
Originally posted by aladin aladin напиша:

spiros posto znaes ...

Сакан аладине,

една капка од БОЖЈАТА Љубов е повеќе од сите сознанија на овој и сите светови!

Не е моја работа да ги критизирам сознанијата на милитантниот Константинопел, Рим, Берлин,Москва,Мека, Вашингтон, Белград, Атина, Скопје, Тирана, Пекинг, итн.
Моја радост и должност е да сведочам за ВОЛЈАТА БОЖЈА која е единствениот пат во кој сите вистински патишта ќе се влеат. Оваа ВОЛЈА ја следеле неговите ЧЕДА во сите векови без оглед на тоа што широката маса правела.
Тие исто како отелотворението на Неговата ПРАСВЕТА ВЕЧНА ВОЛЈА, дури и по цена на животот не го напуштале тој ПАТ.

Жално е што Името ГОСПОДОВО со неследењето на СОВРШЕНИОТ ПАТ, било секогаш прлано.

Нека прости даде Господ на сите луѓе очи, уши и срце за ВИСТИНАТА


АМИН


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: aladin
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 20:43
beganje od realnosta........................ljuben moj!љубовљубовљубовљубовљубовљубовљубовљубовљубовљубов

so fantazii......ne se nosi podobar utresen svet........


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 22:51
Исус е реалноста! Исус е ВИСТИНАТА! Тој не побегна од смртта!А и ние не треба да бегаме од Него. Ние сме сите повикани да го следиме Него како јагниња и однадвор и одвнатре. Но тоа е возможно само со Неговиот Светол ДУХ!

Нека Го излие Тој Неговиот ДУХ во срцата наши

АМИН


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: aladin
Датум на внесување: 16.Август.2008 во 14:40
i posle ovaa tvoja konstatacija -----ne postojat drzavi.....parlamenti.....partii..teroristi.......kriminal...........

se e rozevo!  go smena svetot.....aleluja!газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 00:45

Не јас аладин! Не јас, туку ГОСПОД го спаси светот!
Но затоашто нашите неверни индивидуални и колективни ега му се противат,
светот е таков каков што е!
Денот доаѓа многу побрзо од што тоа многумина мислат, кога сите луѓе ќе се разбудат за ЉУБОВТА БОЖЈА, дека ние сите сме една фамилија а Тој : ДУХОТ БОЖЈИ - ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ - кој за сите нас се отелотвори во ИСУС, е ТАТКОТО НАД ТАТКОВЦИТЕ.
Тогаш ќе завладее тоа РОДОЉУБИЕ кое за жал во моментот не владее кај сите.

Во надеж дека тоа будење ќе биде во ДУХ а не во Оган, те поздравувам со љубезни и родбински поздрави


спирос




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 02:18
Da, svetoto e takov kakov sto e zatoa sto lugjeto se takvi kakvi sto se. Da bea tie poinakvi i svetot ke beshe poinakov.

spiros, mozhebi ne se soglasuvam so site tvoi razmisluvanja, no me raduva tvoeto pojavuvanje na ovoj forum.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 11:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...spiros, mozhebi ne se soglasuvam so site tvoi razmisluvanja, no ...


Кога сите луѓе на форумов (и општо) би се согласувале со сите мои размислувања - кои всушност и не се мои туку се еден прекрасен дар на суштенствениот ЖИВОТ - би се запрашал дали навистина размислувам правилно.
Вечната Светлина сите луѓе и нељубезни догми ќе ги обелодени како невистинити, додека само ДУХОТ ВЕЧЕН - ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ - кој во ИСУС во неговата најчиста форма се отелотвори, како ВИСТИНИТ!

ти благодарам роде мој, за твоето љубезно “добредојде“

спирос
.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: aladin
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 14:03
me brisete.........a spiros sto pisuva poezija ..........bez vrska so temata .....super!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 22:35
Originally posted by aladin aladin напиша:

me brisete.........a spiros sto pisuva poezija ..........bez vrska so temata .....super!


Аладине, ВОЛЈАТА БОЖЈА е да го поднесуваме началството! Праведното и неправедното!
Таа власт што Г/дин Зидарски ја има не е случајна!
Исус не протестираше кога царот и книжниците Го осудија на смрт и тоа го направија!
Колку е помалечка оваа нашава “мака“. Дури и споредбава заличува помалку на ерес, бидејќи модераторот засигурно не би требале да го споредиме со директни убијци!
Затоа се извинувам!

Од друга страна пак кој се бори против СЕОПФАТНАТА ВИСТИНА се спротиставува на спасението на целиот човечки род!

Поздрав до секој а посебно до оној што ја љуби ВИСТИНАТА повеќе од својот живот!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Август.2008 во 23:24
Искрено во последниве неколку денови сериозно се размислувам дали да удрам еден бан, и веројатно треба - затоа што неколку сосема солидни дискусии се упропастија и разводнија со квази-поезија и коментари кои немаат никаква врска со зададеното прашање.
Очигледно имам доста голем праг на трпение, ама кај да е ќе биде поминат.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: melhisedek
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 16:01
bravo za spiros
spiros zboruva so poezija no kolku e cista negovata poezija


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 16:14
IZRAMNIGI SETILATA SO DUSATA KE STANIS SVET DUX .


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 17:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Искрено во последниве неколку денови сериозно се размислувам дали да удрам ...

Да ме удрите вие Роде, само ЕДЕН знае како ќе ме боли тој удар.
ТОЈ се гледа, се слуша и е од најмудрите е помудар.
Тој живее во секое дечјо срце а посебно во оние кои веруваат на Евангелието Христово.
Кој НЕГО го споредува со ... или со ... прави фатална грешка.
Ако некој за мене, за мојата фамилија, нација, конфесија, ... рече дека е најлошата на овој свет, јас тоа ќе го премолчам. Но ако некој - *ДУХОТ БОЖЈИ * ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ кој за спасение на сите во *ИСУС се отеловори *ОНОЈ кој во мајчината утроба секого го создал, го гради, го лечи, ... - го спореди со било кого другого, тогаш морам да му објаснам дека е далеку од ВИСТИНАТА!
Притоа се трудам да не бидам вулгарен и да имам впредвид дека му фали СВЕТЛИНАТА и затоа е кратковид. Но кој си сее ветер тој ќе си жнее бура! Јас сум Ти во една рака и благодарен ако некогаш моето бурно реагирање го “стишиш“ со тоа што моите постови ги бришиш.
Тие постови ме коштаат доста време и енергија. Енергија која ми ја дал *ОТЕЦОТ за Неговото СВЕТО ЦАРСТВО. Значи само да знаете дека избришаните постови не ми се сеедно. Некогаш дури и со моите деца поминувам помалку време за да ги напишам истите кои се бришени.
Но јас тоа вам ви го простувам и ве разбирам! Дури и нешто повеќе од тоа Роде мој!
РОДОЉУБИЕ!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 18:08
Тогаш пишувај на тема.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: ENERGICAR
Датум на внесување: 19.Август.2008 во 18:40
SPIROS KAKO POSTIS SO XRANA ILI DUXOVEN POST



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk