IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и чиста и нечиста храна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и чиста и нечиста храна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:58
Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:59
toa e vece vo domenot na vkusovi ..... inaku , takvi nesta jadat vo kina i indonezija ...... pa i malezija ...... 
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 23:00
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?



ako se naogjash nekade kade shto treba da preziveesh a nemash druga hrana, ke jadesh i ich nema da se mislish...

i da ima lugje sho jadat vakvi raboti, vo nekoi zemji vakvata hrana e normalna, sekojdnevna.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 23:00
Во Југоисточна Азија јадат такви работи... дури се сметаат за локални специјалитети. Особено Тајланд, Индонезија и Виетнам. Ако некому му е по вкус - тоа си е негова работа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 23:01
Иако малку ми е чудно што запливав подлабоко и подалеку во овие води познавајки се самиот себе, сепак гледам дека не сум погрешил. А, всушност и да погрешам и тоа ќе биде искуство- школо. Нели човек учи додека е жив.задоволство
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 23:02
Ок, ви благодарам!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 23:05
nema na sto ... poveli kako i sekogas dosega za se sto ne znaes ..... 
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 00:17
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?


Ако Бог ја очистил сета храна, не значи и дека ни наредил се да јадеме.
Нашиот Бог само ни дал слобода да избираме, а што има поубаво од слобода при правењето избори?



Изменето од maria_magdalena - 28.Јули.2008 во 00:18
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 00:34
pozdrav princezoгазење%20од%20смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 00:47
Anakin, па што е смешно во тоа што имаме слобода да избирамезбунетост? (ако поздравот со цепката се однесува на мене)
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 02:03
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?



A sto e spored tebe NECISTA hrana ...???

Edno nesto na ovoj svet ja opredeluva definicijata na hranata toa ne e nitu bog nitu covekot nitu pak nekoj vernik, hranata ja definira GLADOT i zelbata za zivot, inaku GLADOT ne e svesen tuku animalen instinkt koj go rakovodi covekot i tuka menito nikogas ne se znae ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 09:49
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?



A sto e spored tebe NECISTA hrana ...???

Edno nesto na ovoj svet ja opredeluva definicijata na hranata toa ne e nitu bog nitu covekot nitu pak nekoj vernik, hranata ja definira GLADOT i zelbata za zivot, inaku GLADOT ne e svesen tuku animalen instinkt koj go rakovodi covekot i tuka menito nikogas ne se znae ....
 
Така е Темплариус, Гладот го дефинира менито
Па сеа, баш да не се знае...
На канибалецот на пример, и телефонскиот именик му е мени-листаголема%20насмевкаТоа е релативно.
 
И во исламот е дозволено да се јаде од “нечистата“ храна во исклучителни случаи, ако гладот преовладува, кога се условите такви...


Изменето од maria_magdalena - 28.Јули.2008 во 10:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 10:51
Многу добра тема на која што ние како луѓе со различни религиозни гледишта треба да си кажеме што се треба или не треба да јадеме т.е дали нашата религија ни забранува одредени видови на храна или не и зошто тоа е така.
Јас како муслиман не можам да ги осудувам другите за тоа што јадат затоа што секој си знае за себе што му е добро или не. Ние муслиманите не смееме да јадеме некои видови на храна од кои свинското месо најчесто се потенцира и препознатливи сме по тоа што го избегнуваме каде и да сме. За оваа забрана нашата религија има свои толкувања а истите се тесно поврзани со медицината и здравјето на човекот. Се смета дека свинското месо е доста штетно и дека може да предизвика одредени здравствени проблеми кај човекот и затоа најдобро за него е истото да не го употребува во својата исхрана. Тука нема што да се расправа, некој може да мисли поинаку но ние муслиманите едноставно си ги почитуваме тие правила за кои што јас мислам дека имаат основа и дека голем број на луге немуслимани денес избегнуваат ваков вид на храна со цел да си го заштитат и подобрат сопственото здравје а не од религиозни причини.
Малку ме подзачудува како некои форумџии кога се работи за одбрана на сопствената религија можат да оправдуваат одредени постапки на други луѓе а во пракса сигурно се згрозувале од тие слики(луѓе кои јадат глувци, кучиња змии и сл). Ајде и да преминеме преку тоа што сега на овој форум за религија може да имаме и двојни аршини за да докажеме дека сме во право, но јас никако неможам да преминам преку тоа каде се се носи дискусијата за да се постигне целта. Сега кога зборуваме за храна некои од дискутантите толку многу забегаа во оправдувањето на чистотата на храната која Исус рекол дека е чиста што заборавија да одредат што се може да биде храна а што неможе. И отидовме до такви крајности што сите животни на светот ги направивме дека се “чиста храна“ и дека можат да се јадат доколку ние сметаме дека сакаме да ги јадеме(е сега замислете со што се ние би можеле да се храниме). Јас колку што знам храна не е само месо од животни туку има и многу други работи кои можат да влезеат низ устата во стомакот а не во срцето, за да се најаде човек. Ваквите ваши тези дека ништо не е забрането ме тераат да ве прашам дали ако не е забрането јадењето на секакво месо тоа автоматски би значело дека и јадењето на човечкото месо е добро? Или пак да замислиме некое животинче кое е отровно и кое би можело да предизвика болести, зарази па и смрт за оној кој би го изел. Тие животинчиња едноставно нели(како што би рекол Лубчо Георгиевски) не се храна,а такви има доста и човекот низ вековите самиот одредил што се може и што неможе-немора да користи во својата исхрана. Јас не верувам дека Христијанството т.е. Исус би го оправдал јадењето на мачки,глувци, змии и сл како што тоа го правите Вие драги мои . Ако било така тој немало да ги храни гладните само со риба или со овошје и сл. Ќе им понудел на трпезата и некоја мачка свежо печена или некоја змија од поотровните ама не било така. Мислам дека малку треба да подразмислите кога зборувате за неговиот живот и што се тој правел и практикувал. Ако се што правите правите и зборувате како што правел и практукувал тој, тогаш светот ќе биде преубав ама за жал не е така. Јас не го оправдувам јадењето на кучиња, змии, мачки, свињи и сл кога има точно одредени видови на животни кои можат да се користат како храна и тоа во одредени случаи- наменски. Не го оправдувам ова затоа што денес месото(многу видови на месо) е се позастапено на нашите трпези но тоа оди правопропорционално со појавата на болести но за ова би сакал да пишува некој кој е постручен од мене и би го објаснил овој проблем подобро и подетално.
На крај само би ја цитирал познатата изрека дека се што “лета“ не се јаде и би ви препорачал(за оние кои не прибираат што јадат) да ја сватите буквално за да имате здрав и долг живот.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 11:01
Mister X, кај си видел некој христијанин да јаде куче, глушец, мачка...
 
Си видел на travel tv репортажи од Индонезија, Тајланд, каде повеќето луѓе се припадници на Хинду религиите и јадењето глувци е дел од нивната култура.
 
Поентата околку чиста и нечиста храна е многу јасна и затоа кажав, ако е се очистено, не значи дека ни е наредено да го јадеме ниту пак дека со очистувањето ни се пријале баш глувци или мачки, или шкорпии...
 
Мислам навистина е смешно да се размислува на тој начин.
Самиот човек, кому слободата на избор му нуди толку можности не се одлучува за такви работи...Што тоа свинско месо толку ви е трн во очите? Па овчото ако сакаш да знаеш е далеку помрсно од свинското.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.