Испечати | Затвори го прозорот

Библијата и чиста и нечиста храна

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14707
Датум на принтање: 18.Мај.2024 во 23:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Библијата и чиста и нечиста храна
Постирано од: MAJA DIKOVA
Наслов: Библијата и чиста и нечиста храна
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 15:50
Dali se drzime do Biblijata kade ne uci za cista i necista hrana? Mislam na svinskoto mesto,na zajakot i dr.



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 15:56
Маја, дали знаеш за видувањето на Апостолот, со чаршавот...Знам дека знаеш. И? Од каде сега за чиста и нечиста храна? Она што го очистил Бог е чисто...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 18:29
Јас се држам до Библијата во однос на храната - според Библијата, нема нечиста храна, затоа што Исус целата храна ја прогласи за чиста... така што уживам во свинското месо, ретко кога во зајачкото.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: MAJA DIKOVA
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 18:37
Dali ISUS jadel svinsko?


Постирано од: MAJA DIKOVA
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 18:40
Mislis na stihot koga :ne seto ona sto vleguva vo ustata na covekot,go opoganuva tuku ona sto izleguva.?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 19:38
Првите христијански заедници јаделе месо и немале било какво ограничување во храната. Првите, изворните христијани немале забранета храна, немале нечиста храна. Тоа го гледаме од следниве библиски стихови...
 
"Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него, зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти."
(Исус во Марко 7:18-19)
 
"Јадете се што се продава на пазарот за месо, без какво и да било испитување на совеста; зашто Господова е земјата и она што ја исполнува"
(1 Коринтјаните 10:25-26)
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 19:42
Сета храна која е добиена така што животното морало да умре поради тоа, не би требало да се јаде - секако, слободниот избор му е секому препуштен поединечно.

Во книгата Левитска од Стариот Завет наводно Бог животните ги поделил на чисти и нечисти. Така на пр.

„А се` што живее во морињата или реките, сите мали животинки на водите и сите живи битија што живеат во водата, а немаат перки или лушпи, нека бидат одвратни за вас.„ (Лев.11:10)

„Сите животни со расцепени папци, а кои не се двопапкари и не преживаат, треба да ги сметате за нечисти; секој кој ќе ги допре, станува нечист. Сите четвороношци кои одат на шепи, треба да ги сметате за нечисти; секој кој ќе допре нивна мрша станува нечист до вечерта„ (Лев.11:26,27)

Е сега ако навистина би имало нечисти животни и „одвратни„ животни, тогаш оправдано би можело да се постави прашањето: Зошто Бог создал такви животни, ако Тој, е апсолутна чистота?

Патем некој може да приговори дека тоа се цитати од Стариот Завет(т.е.стариот сојуз меѓу Бога и луѓето)но во Новиот Завет дошло до промена, нашиот господ Исус Христос прогласил дека нема нечиста храна. Тогаш се поставува прашањето зошто? Беа ли тогашните луѓе полоши од денешните? Или можеби Исус имаше некој свој поинаков Бог? Или Бог е променлив во своите ставови, па вчера мислел така, денес вака, а утре сосема поинаку?!

Но преку пророкот Малахија, Јахве(Бог) вели:
„Јас, Господ, не се менувам...„ (Малах 3:6)

Преку Мојсеј беше заповедано „Не Убиј!„ а Исус подучувше дека тоа што не сакаме нам да ни се прави и ние не треба да го правиме на другите. Сакаме ли да бидеме колени и јадени? Или можеби Мојсеј и Исус мислеа исклучиво на луѓето?

Преку пророкот Јеремија Бог подсети и опомена:

„Оти на вашите татковци кога ги изведов од земјата Мисирска(Египет), не им реков ништо и не им заповедав ништо што се однесува на жртви паленици и жртви со колење. Туку им ја дадов заповедта следна: Слушајте го Мојот глас, зашто Јас сакам да Сум ваш Бог и вие треба да сте Мој народ. Во се` врвете го патот што Јас ви го заповедам, за да ви биде добро. Но, тие не слушаа и не го вртеа увото кон Мене, туку ги следеа побудите и нагоните на своите зли срца. Тие Ми свртеа грб, а не лицето. ...„
(Јерем.7:22-27)



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:08
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Но преку пророкот Малахија, Јахве(Бог) вели:
„Јас, Господ, не се менувам...„ (Малах 3:6)


Gospod ne se menuva, no zavetot e promenet. Stariot Zavet bese zavet megju Bog i evreite. Toj zavet evreite go prekrshija i so toa si povlekoa smrttna osuda od Bog. No Bog ja pokaza svojata milost i ogromna ljubov kon covestvoto so toa sto napravi Nov Zavet, ovoj pat ne samo so evreite, tuku so sekoj covek na planetava - zavet vo krvta na Negoviot edinoroden Sin, Isus Hristos.

" Еве доаѓаат денови - говори Господ - кога ќе склучам Нов Завет со Израелевиот дом и со Јудиниот дом. Не Завет каков што склучив со нивните татковци во денот кога ги зедов за рака за да ги изведам од Египетската Земја, Завет што тие го раскинаа иако Јас Сум нивни господар - говори Господ."
(Еремија: http://www.mkbible.net/biblija/search.php - 31:31-32 )

"Ова е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина."
(Isus Hristos vo Марко: http://www.mkbible.net/biblija/search.php - Stariot zavet e pod Levitskoto sveshtenstvoto, a Noviot Zavet pod Hristovoto sveshtenstvo (po redot Melhisodekov).
Biblijata uci deka so promena na sveshtenstvoto po NEOPHODNOST sleduva i promena na zakonot..

"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."
(Евреите: http://www.mkbible.net/biblija/search.php - 7:12 )


Znaci ke povtoram, Bog ne se promenil, tuku Zavetot.
Pozdrav!



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zakon sam
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:10
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас се држам до Библијата во однос на храната - според Библијата, нема нечиста храна, затоа што Исус целата храна ја прогласи за чиста... така што уживам во свинското месо, ретко кога во зајачкото.



zosto odgovaras ti???
neli javno kaza deka si ateist???
kako toa se drzis do biblijata???


-------------
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:13
za mene ne postoi razlika .... dali e covek ateist ili ne pa dali spored toa treba da se izjasni dali jade ili ne hrana kako sto e opisano vo biblijata ..... svinskoto meso e blagosloveno za ishrana ... mrsno , kaloricno i pred se mirizlivo koga se przi ili pece ..... duri i moi prijateli muslimani neretko sednuvaat na porcija svinsko .... hranata e hrana .... sto toa ima vrska збунетост 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:14
Јас сум кажал дека сум атеист?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!
Си ме смешал со некого... јас сум христијанин.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:16
zosto svinskoto meso bi bilo isklucok ? ... osven vo zemjite kade vladeat pekolni gorestini i kade mesoto se prodava vo " kasapnici " koi se naodjaat na tezgi i kade e izlozeno na sekakvi insekti ... vo toj slucaj , i ovcoto meso e necisto ... zamislete i sami od koi pricini болен ....... 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:17
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас сум кажал дека сум атеист?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!
Си ме смешал со некого... јас сум христијанин.


so anakin ... ama nema vrska ....


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zakon sam
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:17
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

za mene ne postoi razlika .... dali e covek ateist ili ne pa dali spored toa treba da se izjasni dali jade ili ne hrana kako sto e opisano vo biblijata ..... svinskoto meso e blagosloveno za ishrana ... mrsno , kaloricno i pred se mirizlivo koga se przi ili pece ..... duri i moi prijateli muslimani neretko sednuvaat na porcija svinsko .... hranata e hrana .... sto toa ima vrska збунетост 


sigurno mislis na tradicional muslimani koi go nosat samo imeto musliman a nemaat veza sto znaci toa a ti ako lazes tesko tebe!!!

-------------
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:21
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

zosto svinskoto meso bi bilo isklucok ? ... osven vo zemjite kade vladeat pekolni gorestini i kade mesoto se prodava vo " kasapnici " koi se naodjaat na tezgi i kade e izlozeno na sekakvi insekti ... vo toj slucaj , i ovcoto meso e necisto ... zamislete i sami od koi pricini болен ....... 


Kolku si umen, se samo biseri isfrlas.A potpisot tie demek nesto ekstra. Kako dosega hristijanite ne reagirale na toj potpis... MAJKA BOZJA ,, hmm.....

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:22
Без расправии и Мирослав - без провокации! Те опоменав веќе!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zakon sam
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:22
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас сум кажал дека сум атеист?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!
Си ме смешал со некого... јас сум христијанин.


Nemam mnogu vreme a vecervas sigurno ce go najdam toj post vo tvojata arhiva osven ako ne go izbrises

-------------
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:24
Originally posted by zakon sam zakon sam напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

za mene ne postoi razlika .... dali e covek ateist ili ne pa dali spored toa treba da se izjasni dali jade ili ne hrana kako sto e opisano vo biblijata ..... svinskoto meso e blagosloveno za ishrana ... mrsno , kaloricno i pred se mirizlivo koga se przi ili pece ..... duri i moi prijateli muslimani neretko sednuvaat na porcija svinsko .... hranata e hrana .... sto toa ima vrska збунетост 


sigurno mislis na tradicional muslimani koi go nosat samo imeto musliman a nemaat veza sto znaci toa a ti ako lazes tesko tebe!!!


ova e nekakva vrsta na zakana ili sto ? .... go molam moderatorot da go zamoli doticniot sogovornik da se izjasni vo vrska so toa " tesko tebe " ......


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:24
Не може да сум рекол дека сум атеист, затоа што сум православен Христијанин, многу многу одамна... Така што - си ме измешал со некого. Немам никаква намера да бришам ништо - бујрум пребарувај низ 2500 поста, ама ќе биде загуба на време - такво нешто никогаш не сум изјавил, ниту помислил.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zakon sam
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:25
zakana i toa kakva ako frlas lagi za bracata muslimani

-------------
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 20:26
АКО НЕ СЕ ВРАТИТЕ НА ТЕМА И НЕ ПРЕСТАНЕТЕ СО КОШКАЊЕ - ДВАЈЦАТА ЌЕ ВЕ БАНИРАМ!!! Мирослав - тебе ти е последна опомена ова. Кога пишуваш провокации, не очекувај подобар однос кон тебе. Ако сакаш да докажеш некоја поента, можеш да го направиш на поумерен начин.
Закон - имаш опомена за упатување на закана кон член на форумот (не го видов претходниот пост).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 21:19
Во Дела апостолски, 10, имаме обраќање на Бог кон апостолот Петар со зборовите “Она што Бог го очистил, ти не го сметај за нечисто“, откако претходно, Петар имал вакво видување:

“и го виде небото отворено и некаков сад да слегува кон него како нкое големо платниште, врзано за четирите краишта и се спушташе на земјата, во кое ги имаше сите четвороножни животни, зверови, лазачи и птици небески. И се чу глас кон него:-Петре, стани, заколи и јади!
А Петар рече:-Никако Господи оти никогаш не сум јадел погано или нечисто“

И тоа се повторило трипати, а потоа садот се кренал пак кон небото.

Бог ја направил чиста сета храна.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zakon sam
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 22:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не може да сум рекол дека сум атеист, затоа што сум православен Христијанин, многу многу одамна... Така што - си ме измешал со некого. Немам никаква намера да бришам ништо - бујрум пребарувај низ 2500 поста, ама ќе биде загуба на време - такво нешто никогаш не сум изјавил, ниту помислил.



vo pravo ste se izvinuvam! sum ispomesal nesto ok mislam deka nema vrska i se nadevam ne te navredif?

-------------
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 22:29
Се е во ред.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јули.2008 во 22:30
se izvinuvam i jas ... iako vo vrska so cista i necista hrana ne sakav nikogo da navredam ... samo napisav svoe mislenje i viduvanje a za edna rabota duri i nesto sto sum imal prilika da go vidam i so svoi oci ...........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Првите христијански заедници јаделе месо и немале било какво ограничување во храната. Првите, изворните христијани немале забранета храна, немале нечиста храна. Тоа го гледаме од следниве библиски стихови...
 
"Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него, зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти."
(Исус во Марко 7:18-19)
 
"Јадете се што се продава на пазарот за месо, без какво и да било испитување на совеста; зашто Господова е земјата и она што ја исполнува"
(1 Коринтјаните 10:25-26)
 
Па сепак Евангелос, нели, кај некои сеуште постоело двоумење околу тоа, сепак се работело за нешто ново, мнозина се двоумеле...Токму затоа е и препораката на апостолот да ако некој би се чувствувал соблазнет, подобро пред него да не се конзумира “нечиста“ храна. Не им било лесно на првите христијани ни в тој поглед. 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:46
Штом храна не оди во срцето- што делумно се согласум, а оди на место олдредено за неа, тогаш гледајки од тој аспект нема и неможе да има чиста и нечиста храна.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:53
Апсолутно си во право.
“Не она што влегува низ устата, но она што излегува низ неа“-вееќ е патетично да се потсетуваме, но така е, бидејчи она што излегува од устата е плод на нашите мисли, а само тие може да бидат чисти или нечисти. Зависи какво семе никнало во нашите срца-таков ќе биде и плодот, чист или нечист.
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:58
Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 22:59
toa e vece vo domenot na vkusovi ..... inaku , takvi nesta jadat vo kina i indonezija ...... pa i malezija ...... 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 23:00
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?



ako se naogjash nekade kade shto treba da preziveesh a nemash druga hrana, ke jadesh i ich nema da se mislish...

i da ima lugje sho jadat vakvi raboti, vo nekoi zemji vakvata hrana e normalna, sekojdnevna.

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 23:00
Во Југоисточна Азија јадат такви работи... дури се сметаат за локални специјалитети. Особено Тајланд, Индонезија и Виетнам. Ако некому му е по вкус - тоа си е негова работа.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 23:01
Иако малку ми е чудно што запливав подлабоко и подалеку во овие води познавајки се самиот себе, сепак гледам дека не сум погрешил. А, всушност и да погрешам и тоа ќе биде искуство- школо. Нели човек учи додека е жив.задоволство

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 23:02
Ок, ви благодарам!

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 27.Јули.2008 во 23:05
nema na sto ... poveli kako i sekogas dosega za se sto ne znaes ..... 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 00:17
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?


Ако Бог ја очистил сета храна, не значи и дека ни наредил се да јадеме.
Нашиот Бог само ни дал слобода да избираме, а што има поубаво од слобода при правењето избори?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 00:34
pozdrav princezoгазење%20од%20смеење

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 00:47
Anakin, па што е смешно во тоа што имаме слобода да избирамезбунетост? (ако поздравот со цепката се однесува на мене)

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 02:03
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?



A sto e spored tebe NECISTA hrana ...???

Edno nesto na ovoj svet ja opredeluva definicijata na hranata toa ne e nitu bog nitu covekot nitu pak nekoj vernik, hranata ja definira GLADOT i zelbata za zivot, inaku GLADOT ne e svesen tuku animalen instinkt koj go rakovodi covekot i tuka menito nikogas ne se znae ....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 09:49
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?



A sto e spored tebe NECISTA hrana ...???

Edno nesto na ovoj svet ja opredeluva definicijata na hranata toa ne e nitu bog nitu covekot nitu pak nekoj vernik, hranata ja definira GLADOT i zelbata za zivot, inaku GLADOT ne e svesen tuku animalen instinkt koj go rakovodi covekot i tuka menito nikogas ne se znae ....
 
Така е Темплариус, Гладот го дефинира менито
Па сеа, баш да не се знае...
На канибалецот на пример, и телефонскиот именик му е мени-листаголема%20насмевкаТоа е релативно.
 
И во исламот е дозволено да се јаде од “нечистата“ храна во исклучителни случаи, ако гладот преовладува, кога се условите такви...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 10:51
Многу добра тема на која што ние како луѓе со различни религиозни гледишта треба да си кажеме што се треба или не треба да јадеме т.е дали нашата религија ни забранува одредени видови на храна или не и зошто тоа е така.
Јас како муслиман не можам да ги осудувам другите за тоа што јадат затоа што секој си знае за себе што му е добро или не. Ние муслиманите не смееме да јадеме некои видови на храна од кои свинското месо најчесто се потенцира и препознатливи сме по тоа што го избегнуваме каде и да сме. За оваа забрана нашата религија има свои толкувања а истите се тесно поврзани со медицината и здравјето на човекот. Се смета дека свинското месо е доста штетно и дека може да предизвика одредени здравствени проблеми кај човекот и затоа најдобро за него е истото да не го употребува во својата исхрана. Тука нема што да се расправа, некој може да мисли поинаку но ние муслиманите едноставно си ги почитуваме тие правила за кои што јас мислам дека имаат основа и дека голем број на луге немуслимани денес избегнуваат ваков вид на храна со цел да си го заштитат и подобрат сопственото здравје а не од религиозни причини.
Малку ме подзачудува како некои форумџии кога се работи за одбрана на сопствената религија можат да оправдуваат одредени постапки на други луѓе а во пракса сигурно се згрозувале од тие слики(луѓе кои јадат глувци, кучиња змии и сл). Ајде и да преминеме преку тоа што сега на овој форум за религија може да имаме и двојни аршини за да докажеме дека сме во право, но јас никако неможам да преминам преку тоа каде се се носи дискусијата за да се постигне целта. Сега кога зборуваме за храна некои од дискутантите толку многу забегаа во оправдувањето на чистотата на храната која Исус рекол дека е чиста што заборавија да одредат што се може да биде храна а што неможе. И отидовме до такви крајности што сите животни на светот ги направивме дека се “чиста храна“ и дека можат да се јадат доколку ние сметаме дека сакаме да ги јадеме(е сега замислете со што се ние би можеле да се храниме). Јас колку што знам храна не е само месо од животни туку има и многу други работи кои можат да влезеат низ устата во стомакот а не во срцето, за да се најаде човек. Ваквите ваши тези дека ништо не е забрането ме тераат да ве прашам дали ако не е забрането јадењето на секакво месо тоа автоматски би значело дека и јадењето на човечкото месо е добро? Или пак да замислиме некое животинче кое е отровно и кое би можело да предизвика болести, зарази па и смрт за оној кој би го изел. Тие животинчиња едноставно нели(како што би рекол Лубчо Георгиевски) не се храна,а такви има доста и човекот низ вековите самиот одредил што се може и што неможе-немора да користи во својата исхрана. Јас не верувам дека Христијанството т.е. Исус би го оправдал јадењето на мачки,глувци, змии и сл како што тоа го правите Вие драги мои . Ако било така тој немало да ги храни гладните само со риба или со овошје и сл. Ќе им понудел на трпезата и некоја мачка свежо печена или некоја змија од поотровните ама не било така. Мислам дека малку треба да подразмислите кога зборувате за неговиот живот и што се тој правел и практикувал. Ако се што правите правите и зборувате како што правел и практукувал тој, тогаш светот ќе биде преубав ама за жал не е така. Јас не го оправдувам јадењето на кучиња, змии, мачки, свињи и сл кога има точно одредени видови на животни кои можат да се користат како храна и тоа во одредени случаи- наменски. Не го оправдувам ова затоа што денес месото(многу видови на месо) е се позастапено на нашите трпези но тоа оди правопропорционално со појавата на болести но за ова би сакал да пишува некој кој е постручен од мене и би го објаснил овој проблем подобро и подетално.
На крај само би ја цитирал познатата изрека дека се што “лета“ не се јаде и би ви препорачал(за оние кои не прибираат што јадат) да ја сватите буквално за да имате здрав и долг живот.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 11:01
Mister X, кај си видел некој христијанин да јаде куче, глушец, мачка...
 
Си видел на travel tv репортажи од Индонезија, Тајланд, каде повеќето луѓе се припадници на Хинду религиите и јадењето глувци е дел од нивната култура.
 
Поентата околку чиста и нечиста храна е многу јасна и затоа кажав, ако е се очистено, не значи дека ни е наредено да го јадеме ниту пак дека со очистувањето ни се пријале баш глувци или мачки, или шкорпии...
 
Мислам навистина е смешно да се размислува на тој начин.
Самиот човек, кому слободата на избор му нуди толку можности не се одлучува за такви работи...Што тоа свинско месо толку ви е трн во очите? Па овчото ако сакаш да знаеш е далеку помрсно од свинското.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 12:19
Originally posted by deshad deshad напиша:

Пошто сета храна Бог ја направил чиста, ме интересира дали јадете глувци, кучиња, мачки, змии и такви работи?


Пријателе! За оној кој што верува дека ВОЛЈАТА БОЖЈА се отелотвори во ИСУС сум спремен и да нејадам леб и да непијам вода, ако тоа му смета!

Но зошто тоа би му сметало?
Волјата БОЖЈА (ИСУС) учи дека ОТЕЦОТ на ЖИВОТОТ не ги гледа стомаците туку срцата на луѓето!

Во КРВТА на МУДРОСТА БОЖЈА е клучот на спасението !

Нека секоја душа ВИСТИНСКИ поверува


АМИН   


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 12:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Mister X, кај си видел некој христијанин да јаде куче, глушец, мачка...
 

Си видел на travel tv репортажи од Индонезија, Тајланд, каде повеќето луѓе се припадници на Хинду религиите и јадењето глувци е дел од нивната култура.

 

Поентата околку чиста и нечиста храна е многу јасна и затоа кажав, ако е се очистено, не значи дека ни е наредено да го јадеме ниту пак дека со очистувањето ни се пријале баш глувци или мачки, или шкорпии...

 

Мислам навистина е смешно да се размислува на тој начин.

Самиот човек, кому слободата на избор му нуди толку можности не се одлучува за такви работи...Што тоа свинско месо толку ви е трн во очите? Па овчото ако сакаш да знаеш е далеку помрсно од свинското.


Марија јас пишував според коментарите на зидарски мирослав и многу други а твоите коментари искрено не ги прочитав и незнам што мислиш ти за ова. Тие зборуваат како некаде има традиција да се јаде се и сешто или дека човек во зависност од потребите и ситуацијата може да го јаде ова или она. ПОради таквиот нивен настап јас заклучив дека тие а не ти(затоа што не го знам твојот став) оправдуваат нешто за што јас сметам дека не е ни христијански ниту пак човечки. Ти ме нападна како јас да кажав нешто што тебе многу те повреди, и спомна дека свинското ни е трн во очите. Напротив Марија доколку се потрудиш да го прочиташ целиот мој текст ќе видиш дека јас само објаснувам зошто ние муслиманите не практикуваме некој вид на храна а свинското е на врвот. Јас како добар верник и човек кој многу го сака и почитува Исус- Иса а.с неможам да дозволам во негово име да се кажуваат несвистини и затоа реагирав со зборовите дека тој луѓето ги нахранувал со риба, овошје и сл. и дека никогаш не се сретнал податок дека се оправдува конзумирањето на одредени животинчиња кои беа посочени како пример во минатите текстови. Им порачав на сите кога веќе веруваат во него да го практикуваат и неговото делување а неговите зборови да ги спроведуваат онака како што ги рекол а не како што на нив им одговара. Ако си ти вистински верник нема за што да се лутиш. Јас немам против што ти или некои други луѓе сакате да јадете свинско месо, тоа си е ваша работа, вие сами одлучувате што ќе правите со вашето тело и здравје. Сметам дека јадешето на одредена храна меѓу која и свинското месо може многу да му наштети на човечкиот организам и сигурен сум дека тоа што во к*ранот е спомнато да не се јаде ваквата храна има голема поврзаност со медицината, со човековото здравје и сл. Тоа не навлегува во вашето верување и не гледам причина зошто би се лутела на мене, едноставно нели вие продолжетеси да си јадете свинско и нема зошто да ни кажувате на нас дека тоа е добро и дури е подобро од овчото месо или сл. Јас сум сигурен дека свинското е повкусно и поубаво мириса(според некој од форумџиите кој многу сакал да јаде свинско) од овчото и многу други врсти на месо но знам и дека многу работи кои изгледаат убаво оставаат многу лоши последици по нашето здравје.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 12:54
misterX moze be da mi kazesh zoshto muslimanite ne jadat svinsko,ne znam a gledam imash razbiranje da objasnish..

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 13:19
Originally posted by misterX misterX напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Mister X, кај си видел некој христијанин да јаде куче, глушец, мачка...
 

Си видел на travel tv репортажи од Индонезија, Тајланд, каде повеќето луѓе се припадници на Хинду религиите и јадењето глувци е дел од нивната култура.

 

Поентата околку чиста и нечиста храна е многу јасна и затоа кажав, ако е се очистено, не значи дека ни е наредено да го јадеме ниту пак дека со очистувањето ни се пријале баш глувци или мачки, или шкорпии...

 

Мислам навистина е смешно да се размислува на тој начин.

Самиот човек, кому слободата на избор му нуди толку можности не се одлучува за такви работи...Што тоа свинско месо толку ви е трн во очите? Па овчото ако сакаш да знаеш е далеку помрсно од свинското.


Марија јас пишував според коментарите на зидарски мирослав и многу други а твоите коментари искрено не ги прочитав и незнам што мислиш ти за ова. Тие зборуваат како некаде има традиција да се јаде се и сешто или дека човек во зависност од потребите и ситуацијата може да го јаде ова или она. ПОради таквиот нивен настап јас заклучив дека тие а не ти(затоа што не го знам твојот став) оправдуваат нешто за што јас сметам дека не е ни христијански ниту пак човечки. Ти ме нападна како јас да кажав нешто што тебе многу те повреди, и спомна дека свинското ни е трн во очите. Напротив Марија доколку се потрудиш да го прочиташ целиот мој текст ќе видиш дека јас само објаснувам зошто ние муслиманите не практикуваме некој вид на храна а свинското е на врвот. Јас како добар верник и човек кој многу го сака и почитува Исус- Иса а.с неможам да дозволам во негово име да се кажуваат несвистини и затоа реагирав со зборовите дека тој луѓето ги нахранувал со риба, овошје и сл. и дека никогаш не се сретнал податок дека се оправдува конзумирањето на одредени животинчиња кои беа посочени како пример во минатите текстови. Им порачав на сите кога веќе веруваат во него да го практикуваат и неговото делување а неговите зборови да ги спроведуваат онака како што ги рекол а не како што на нив им одговара. Ако си ти вистински верник нема за што да се лутиш. Јас немам против што ти или некои други луѓе сакате да јадете свинско месо, тоа си е ваша работа, вие сами одлучувате што ќе правите со вашето тело и здравје. Сметам дека јадешето на одредена храна меѓу која и свинското месо може многу да му наштети на човечкиот организам и сигурен сум дека тоа што во к*ранот е спомнато да не се јаде ваквата храна има голема поврзаност со медицината, со човековото здравје и сл. Тоа не навлегува во вашето верување и не гледам причина зошто би се лутела на мене, едноставно нели вие продолжетеси да си јадете свинско и нема зошто да ни кажувате на нас дека тоа е добро и дури е подобро од овчото месо или сл. Јас сум сигурен дека свинското е повкусно и поубаво мириса(според некој од форумџиите кој многу сакал да јаде свинско) од овчото и многу други врсти на месо но знам и дека многу работи кои изгледаат убаво оставаат многу лоши последици по нашето здравје.
 
Mister X, од каде гледаш дека те нападнав или дека се лутамзбунетост?
Само го произнесов христијанскиот став по однос на чистата и нечистата храна.
Во ниеден пост ниту јас ниту пак некој друг не ви препорача да јадете свинско, како што велиш. Не е храната таа што не прави да бидеме ова или она, ете и јас не јадам свинско, па не сум муслиманка.
 
Убаво е секој да се држи до своето убедување по однос на верувањата, ама признај, ќе се согласиш, уште поубаво е ако човек навистина работи на внатрешната чистота, на разумноста и мудроста  на своите зборови кои ги упатува кон другите, зашто зборовите се тие кои може да не направат нечисти.
 
 
Тие се плод на нашата душа и размислување.
На пример, каква полза има некој кој не јаде 3нечиста“ храна, се држи до сите обичаи, а штом зине-просто отров излегува од него.
 
Тоа сакав да ти го кажам.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 13:43
Фикс погоре зборував за причините поради кои муслиманите не треба да јадат свинско месо. Тоа се однесува пред се од здравствени причини и јас лично сметам дека оваа “забрана“ е во целост оправдана. Тука нема што да се филозофира и да се измислува.
Марија јас твојот став го почитувам но ти немаш право да ги браниш и туѓите ставови кога не се во согласност со твојот. Твојот текст од малку погоре е ок и имаш потполноправо но едно не ми се бендисува т.е цитирам:

Си видел на travel tv репортажи од Индонезија, Тајланд, каде повеќето луѓе се припадници на Хинду религиите и јадењето глувци е дел од нивната култура.

Културата и религијата не се иста работа. Јас не ги оправдувам оние кои го прават тоа па незнам што да е. ЈАс зборував дека и христијанството не го оправдува тоа и дека некои тука испомешаа што е храна и дека се било дозволено и дека се било исчистено. Јас не реков дека храната која ја јадеме не е чиста или дека Исус грешел туку дека ние (сите без оглед на вера затоа што има и муслимани кои не практикуваат здрава храна) си ги превртивме работите како што ни оговара. И почнавме да зборуваме за јадење на мачки кучиња и што уште не а на крајот и ги одобруваме таквите работи демек се тоа било храна и дека секој според својата култура и потреба може да и јаде што сака. Епа тука јас а верувам и ти Марија имам забелешка. За мене тоа е недозволиво и неприфатливо. Јас лично сметам дека ние како луѓе треба да започнеме воопшто да не конзумираме месо затоа што сепак тоа е храна која потекнува од некое невино животинче кое е убиено за да се нахраниме ние луѓето, но сепак ние сме такви и тешко си ги менуваме нашите навики. Најслатко ни е на трпезата да има некое бифтече или џигерче и слишно и воопшто не се замислуваме дали нешто го изгубило животот за нас да ни се наполнат стомаците. Ама ова е друга тема и можеби на друго место ќе може да поразговараме за ова поопширно. Да заклучиме: Ние имаме слични ставови и се разликуваме само во делот за свинското месо, и ние не смееме да го прифатиме и оправдаме користењето на мачките ,кучињата и други видови на животни како храна. Значи се знае што може да биде храна, а што не смее да се користи како храна.   


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 13:46
shto sega,demek e shtetno po zdravjeto.....jok...toa misterx ne drzi voda...takvo objasnuvanje ne prifakam...
osvem ako si vegeterijanec...


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: misterX
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 13:56
Епа ајде ти кажи наместо мене што мислам јас. Имаш три или четири мои постови и ќе видиш што мислам а ако не се согласуваш и ако сметаш дека “мислам поинаку’ тогаш те молам кажими како “мислам“.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 14:01
cekaj malku misterx...jas samo prashav,a ti mi navede eden odgovor shto sum go slushnal 100 pati...da se razbereme,odgovorot ti e klasicno klishe....site nie jademe meso od kokoshka i jajca od istoto zivotince a taa e zapretana po cel den vo najgolemi lajna i nikoj od nas ne rekol deka e shtetno.......me zezash so postovite....ne se slozuvam so tebe...ne drzi voda toa...jok....

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 14:12
Јас лично сметам дека ние како луѓе треба да започнеме воопшто да не конзумираме месо затоа што сепак тоа е храна која потекнува од некое невино животинче кое е убиено за да се нахраниме ние луѓето, но сепак ние сме такви и тешко си ги менуваме нашите навики. Најслатко ни е на трпезата да има некое бифтече или џигерче и слишно и воопшто не се замислуваме дали нешто го изгубило животот за нас да ни се наполнат стомаците. Ама ова е друга тема и можеби на друго место ќе може да поразговараме за ова поопширно.“
 
По однос на ова, мислам дека во Филозофија и Психологија има една ваква тема, и јас понекогаш сум размислувала за тоа, дека ете и животинките се душички, се што гледа, има очиња...уф, не сакам да размислувам.
 
Ама сега да се вратиме за свинското дека е толку нездраво- не се сложувам. Дури, посно свинско месо е попосно од овчо или некое масно говедско месо.
Едни од најдолговечните и најздравите луѓе на светот се жителите на островот Крит. Тие во најголем број се православни христијани, што значи си јадат и свинско, но она што е пресудно за нивниот здрав кардиоваскуларен систем е чистиот воздух, климата, а пред се конзумирањето маслиново масло и риба. И покрај тоа што речиси сите пушат цигари и пијат црно кафе.
 
Значи нема баш некоја којзнае каква медицинска оправданост во нејадењето свинско месо. Освен ако некој има повишени маснотии во крв па ќе му забрани докторот, но ќе му забрани и други работи.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 14:34
Марија, исламот кон луѓето делува превентивно а во одредени случаи кога за некои работи веќе ќе биде “доцна“ тој делува и лековито. Со оглед на тоа што овој свет е преполн со опасности и замки насекаде околу нас ние го имаме к*ранот како упатство според кое треба да се раководиме и живееме. Секој човек сам е свесен до каде ќе оди со практикувањето на тоа упатство. Тука покрај јадењето на ваква храна има и неколку други “забрани“ за кои мраш да се согласиш со мене дека се повеќе од реални. Тука е забраната за конзумирање на алкохол, дрога, цигари и сл. Иако многумина сметаат дека сето тоа е површно, некои мислат дека алкохолот им е штетен само на нив самите, и сл сепак користењето на алкохолот и сл. работи доведуваат до одредени појави кои го прават ова општество кршливо. Исто така и свинското месо е едно од забранетите и тоа поради тоа што е мрсно, поради тоа што се храни со својот измет т.е нечисто и сл. Е сега доаѓаме до поентата. Секој човек не е ист и секој не ги спроведува овие прописи подеднакво. Има и христијани кои не пијат алкохол и не јадат свинско а има и “муслимани“ кои јадат свинско и пијат алкохол. Првично секој кој си прави зло си прави сам за себе но покрај тоа поради разноразни здравствени проблеми кои се појавуваат од неисправно хранење страда и целото семејство, поради тоа што некој се напил, издрогирал може да настрада некој друг во сообраќајка, тепачка и сл. Тоа значи дека ние кога правиме лошо за себе треба да помислиме и за другите околу нас затоа што гревот кој го правиме за себе е најголем кога поради него ќе настрада или пати некој друг.
Превентивно гледано(од исламска гледна точка) свинското месо треба да се отстрани од менито на сите луѓе затоа што е штетно по здравјето -мрсно е и со оглед на тоа што свињата се храни со она што го исфрла од себе а и со месо од други свињи е многу грозно.
Овчото месо не е мрсно и штетно како свинското затоа што овцата се храни исклучиво со природни плодови и трева а нејзиното млеко и сирење се една од најздравите јадења. Овцата е благородно животно од кое луѓето имаат голем бенефит т.е сите ние дома имаме барем едно парче облека од чиста волна која во текот на зимта не грее. Тоа е разликата помеѓу овцата и свињата и како храна и како животно од кое може да се има корист.   


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 15:17
ХРИСТОВИОТ ИСЛАМ е совршениот ИСЛАМ !

Во ИСУС се отелотвори ВОЛЈАТА БОЖЈА !

Кој се противи на НЕГО, го има најголемиот противник, против себе.


Нека секому БОГ дари очи и уши а пред се верно срце


АМИН


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 15:41
Biblijata vo Noviot Zavet e jasna vo odnos na hranata- Bog se ocistil( preku videnieto na Svetiot Apostol Petar). I samiot Pavle veli deka treba da se kupuva se sto e na pazarot za meso. E sega da go razgledame prasanjeto od cisto zdravstven karakter.
1. Svinsko meso- znam deka Islamot zabranuva svinsko meso. Odnapred se izvinuvam ako nesto sto kazam ne e bas najtocno, no toa e sepak samo moe glediste na rabotite. Prvo, svinskoto meso ima pozitivni i negativni karakteristiki.Vo mesoto na svinjata se naoga vitaminot D koj e mnogu korisen za koskite. Na lugeto koi imaat problemi so koskite im se preporacuva da koristat malku svinsko meso za zacvrsnuvanje na istite.No, svinskoto meso se zabranuva pak na bolnite od rak, lugeto koi imaat visoki kolicini na masti vo krvta, holesterol, visoko nivo na trigliceridi i slicno. Mnogu vazen uslov e i podnebjeto. Jas mislam deka toa sto Islamot se pojavil na mesto kade temperaturata na vozduhot e visoka istotaka vlijae vrz zabranata za svinsko meso. Ako covek jade svinsko meso na +40 stepeni celziusovi rizikot za dobivanje mozocen i srcev udar e ogromen. Istotaka znaeme deka duri i kaj nas koga e toplo doktorite zabranuvaat konzumiranje meso ( bez razlika dali e telesko, pilesko, svinsko) bidejki organizmot na tolku toplo ke ima poteskotii( izrazeni preku potenje, neprijatno cuvstvo vo stomakot i sl.). Jas licno jadam mnogu retko( moze da se kaze ednas godisno) i go izbegnuvam od prosta pricinia sto mirisot na mesoto mi smeta i nikogas ne sum go ni sakal samoto meso.
2. Vino- druga zabrana vo islamot e zabranata za konzumiranje vino. Sakam da gi prasam muslimanite zosto e ovaa zabrana? Eden prijatel koj go cital k*ranot mi rece deka pricinata za toa e covekot, odnosno opijanuvanjeto na vojnicite pred nekoja vazna bitka, pa bi sakal nekoj da mi objasni dali e toa tocno ili raspolagam so pogresna informacija. E sega od zdravstven karakter. Vinoto dokolku se konzumira vo mali kolicini e zdravo. I oficijalnata medicinska nauka preporacuva da se konsumira malku vino. Vinoto e eden od povaznite oruzja vo borbata so anemijata. Na lugeto koi se anemicni im se preporacuva da konsumiraat vino ( ama ne sekakvo ima nekoi posebni vina specijalno za taa namena). Sepak i vinoto treba da se upotrebuva vo umereni kolicini i pri odredeni uslovi. Na bolnite od rak im se zabranuva alkohol, istotaka i na luge bolni od razni drugi bolesti. I ne treba da se zaboravi deka i vinoto ne treba da se konsumira pri visoka temperatura. Inaku jas licno alkohol ne podnesuvam i ne sfakam kakva ubavina ima vo toa.

Ama zatoa kafe pijam i toa kako

                                    Pozdrav


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 16:36
Мистер Х, малку претера со првиот пост... Исус дозволи да јадеме се, но не нареди да јадеме се. Секој од нас има разум, и пред се - слободна воља! Секој јаде тоа што смета дека е корисно и добро за него и има слобода да го прави тоа.
Идејата дека "утре може и човечко месо ќе јадеме" не држи место, затоа што тоа веќе влегува во некои други забрани - како на пример неубивањето на други луѓе, но и здравиот разум налага да не се прави тоа.
Истото се однесува на отровните и штетните храни - нешто што е отровно и штетно, соодветно не го исполнува критериумот да биде наречено храна. Имено - храна е она што го одржува организмот на човекот, што го полни со неопходните материи за да преживее. Отровите не влегуваат во таа категорија.
Дали животните треба да се јадат или не, тоа е веќе лична дебата. Во крајна сметка - тие животни се одгледуваат за да се јадат. Доколку престанеме да јадеме месо, околу 70% од домашните животни или ќе изумрат, затоа што нема да има потреба од нивното постоење. Но - секој со своите убедувања на тој план.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 16:43
ajdee,
i toa li go imalo?!,
cista i necista hrana?!,

hahahah,
газење%20од%20смеење
 


-------------
You live only ONCE!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 18:59
Originally posted by spiros spiros напиша:

ХРИСТОВИОТ ИСЛАМ е совршениот ИСЛАМ !

Во ИСУС се отелотвори ВОЛЈАТА БОЖЈА !

Кој се противи на НЕГО, го има најголемиот противник, против себе.


Нека секому БОГ дари очи и уши а пред се верно срце


АМИН
 
Ете и тоа слушнав, Христов Ислам, интересно...
А друго, што има врска постов со чиста и нечиста храна? Ах бе вие нановородениве, колку сте ревносни...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 21:04
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Идејата дека "утре може и човечко месо ќе јадеме" не држи место, затоа што тоа веќе влегува во некои други забрани - како на пример неубивањето на други луѓе, но и здравиот разум налага да не се прави тоа...

А што ако човекот загинал при несреќен случај и трупот е сеуште тазе? Може ли тогаш да го јадеме? И зошто би било тоа спротивно на она што го налага здравиот разум ако јадењето и убувањето животни не е спротивно здравиот разум? Зошто човечкиот труп, особено ако тазе загинат и е помлад по возраст не би можел свечено да се сервира со сенф и мајонез? Што е тоа што го прави по-нечиста храна од да речеме заклана свиња, крава или пиле?

Намерно го наведувам морбидниов пример, мислам дека ја сфаќате поентата. Секако дека никој нема право никому да наметнува што ќе јаде што не, но кога чисто онака логички човек би размислил зарем сепак не би дошол до соодветни заклучоци? (кои потоа можеби ќе или можеби нема да ги примени)


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 21:11
Мајкл... стварно сметаш дека има потреба да влегувам во оваа дискусија?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 21:41
Ништо не сметам, само наведов морбиден пример дека и така можат да се гледаат работите, а сепак интересно, не се гледаат.

Она што сакам да кажам е дека поентата не е толку во тоа дали храната е од верски аспект чиста или нечиста, дали е здрава или нездрава, туку како таа се добива! Не можам да си втурам во глава дека Бог кој (барем за мене е извор на Милост и Љубов) би одобрил на нечие дете со остри предмети да му се пресечат вратните жили и тоа да се мачи дур не искрвари до смрт, за потоа некој го лапне велејќи: „Благословено јадење!„ или „Добар апетит!“.

Замислете да не окупира некоја вампирска цивилизација и луѓето да ги чуваат претежно во мали затворени простори исполнети со миризби кои ги нагризуваат очите, да ги товат, на мајките да им се одземаат бебињата кои потоа би се поставиле на подвижна лента со ротациона пила на крајот која ќе ги коле, патем во на некој вампирски форум да кажат „Има премногу луѓе, а тие се и така за тоа создадени доказ за тоа има во премрачните записи на Дракула“ - ова е инаку реалност во касапниците кои ги создале луѓето за животните и се оправдани и од некои религии бидејќи ете така пишувало дека Бог одредил во светите списи.

Го проколнуваат ли Бога животните оти е тој неправеден спрема нив и ги создал за храна на луѓето(со исклучок на некои нечисти)? Зошто би бил Бог односно Аллах толку суров. Ете тоа е тоа кое неможам да го израмнам со здравиот разум и праведноста(на која не подучуваат од друга страна религиите).


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 28.Јули.2008 во 23:36
Спирос - кога модераторот ќе затвори нечиј пост, тоа значи дека треба да остане така, затоа што имам проблем со содржината. Конкретниот текст твој нема врска со темата!
Ако го направиш ова уште еднаш, ќе добиеш опомена.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 00:09
Има луѓе, поединци и заедници коишто се прават исти или дури поголеми од Оној за кого сведочи Евангелието.
Тоа е нивно убедение и за таквото никој не ги санкционира. Во ред!
Моето мислење е дека само оддаденоста кон Бога (арабски Ислам), како што ја покажа Оној кој што се отелотвори во Исус е правиот пат!

Во ред е тоа или можеби сум во нечии очи опасен елемент кој што треба да се санкционира?

Се извинувам ако некому му стапнав на жуљ!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 00:21
Спирос - без непотребни драми...
Никому не си му стапнал на жуљ, ама да те прашам - како ова што сега го пиша има врска со темата "Библијата и чиста и нечиста храна"?!?!?!
Се додека не се однесува на храната твојот пост, нема место во оваа тема.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 00:54
Има луѓе тука кои што наговараат дека одредени јадења не треба да се јадат! Истите тие се наречуваат правоверци а се многу далеку од правата вера која што за сите нас се отелотвори во Христос!

Ете како има врска.
Простетеми ако ви се чини дека го пишувам ова со рака дрска.

Мир и Љубов до сите луѓе !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 01:06
Е овој пост, делумно е на темата... иако - ако ја погледнеш темата од почеток - има зададено прашање. Соодветно - секој си го дава својот коментар и мислење.
Не држам сметка кој има исправно, а кој не, се додека не почне да навредува и напаѓа некого директно.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 01:07
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Идејата дека "утре може и човечко месо ќе јадеме" не држи место, затоа што тоа веќе влегува во некои други забрани - како на пример неубивањето на други луѓе, но и здравиот разум налага да не се прави тоа...

А што ако човекот загинал при несреќен случај и трупот е сеуште тазе? Може ли тогаш да го јадеме? И зошто би било тоа спротивно на она што го налага здравиот разум ако јадењето и убувањето животни не е спротивно здравиот разум? Зошто човечкиот труп, особено ако тазе загинат и е помлад по возраст не би можел свечено да се сервира со сенф и мајонез? Што е тоа што го прави по-нечиста храна од да речеме заклана свиња, крава или пиле?

Намерно го наведувам морбидниов пример, мислам дека ја сфаќате поентата. Секако дека никој нема право никому да наметнува што ќе јаде што не, но кога чисто онака логички човек би размислил зарем сепак не би дошол до соодветни заклучоци? (кои потоа можеби ќе или можеби нема да ги примени)




Civiizacijata vo svojot tek stvorila etika i moral i toa do odredena granica ce ne sprecuva da ne jademe ludje, odredena granica velam zasto sepak ekstremna glad vo ekstremni uslovi navela mnogu ludje da stanat kanibalisti....

Inaku za zivotnite da mili se zlatni se, greota e, no za da opstoime mora da gi jademe, a za da mozeme da gi jademe mora da gi ubieme, toa e stvarnosta, (sto e podobro od ludje) taka da nesto sto civilizacijata stvarala so vekovi nemoze nekoj vegeterijanec sega da go osporuva i da kaze deka ne e dobro.....

Za mene kral na zivotnite e svinjata zasto se uste ne sum probal Lav....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 01:11
Мислам дека темата - Библијата и храната се исцрпи... и веќе тапкаме во место. Муабетот за вегетеријанството - не е баш за овде... Или, ако сака некој нека го постави во соодветен контекст и да отвори тема.
Ќе почекам уште малку и ќе ја заклучам темата.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 01:11
Зидарски извини што се јавувам малку подоцно но до сега не бев во можност да се приклучам. Гедам дека имаш замерка за моето излагање и сакам да ти одговорам дека примерот кој го напишав таму е во сооднос со некои тврдења на одредени луѓе од форумов дека секое месо и секоја храна е прочистена т.е. дека нема нечиста храна. Тука имаше примери за мачки кучиња глувци и сл и некои од луѓе кои се декларираат како христијани за оваа работа дадоа едноставен одговор дека тие кои јадат такви работи тоа си е нивна работа и демек има одреден степен на одобрување за нивното однесување и притоа подвлекоа дека се што претставува храна може да се јаде затоа што е “исчистена од бога“. Тука беше проблемот и јас само побарав да се одреди што може а што не може да биде храна па потоа го дадов примерот со човечкото месо.
Спирос многу ми се допаѓа твојот начин на комуникација и употребата на зборот Ислам во твоите коментари. Токму тоа го правел Исус, тој го спроведувал и ги учел луѓето на Ислам иако тогаш тоа се нарекувало поинаку. Доколку вие го знаете значењето на овој голем збор тогаш ќе потврдите дека сум во право.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 01:14
Наједноставно што можам ќе ти одговорам...
Човечкото месо не е храна за човекот. Има многу работи кои не се храна за човекот, работи кои едноставно не може да влезат во категоријата на храни - како што се отровните работи на пример. Тоа не е наменето за јадење и соодветно не се јаде.
За некои животни, човекот е и тоа како добро мезе...

Во контекст на темава - се што е храна, е чиста храна и може да се јаде од аспект на Библијата. Вие не мислите така и тоа е сосема во ред.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 02:19
Абе зидарски ти како модератор земи малку прочитај што пишував погоре и прелистајги и другите страници но читај и што е во наводници и што е во загради па ќе видиш дека само ги повторуваш моите зборови. И јас ги повикав останатите да утврдат што се е храна а што не е. Според мене а и многу други мачки глувци, замии, кучиња, и сл не спаѓаат во група на храна и затоа не треба да се спомнуваат. За разлика од некои христијани јас сметам дека и свинското месо не треба да се употребува како храна. Кратко и јасно а човечкото месо беше само еден пример- споредба, кој не треба да го вадиш од контекст затоа што правиш забуна.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 09:52
За МистерХ!


„Чисто или нечисто“

Што е чисто а што нечисто?

Милоста , Волјата БОЖЈА се отелотвори во ИСУС, во утробата на Дева Марија стана човек!
Секој кој го одбива или го става на исто ниво од друг човек или ангел, ја отфрла ВИСТИНАТА и тоа е најгнасното воопшто!
Тоа се тие прлави свињи и кучиња за кои што наговараш ти! Во германскиот јазик постои еден збор во кој што и свињата и кучето се соджани. Тој збор е „заухунд„. И тој „заухунд„ мора да се совлада за да се стигне до вистинската чистоќа. Да се стигне до ХРИСТОС!
Тоа е чистата Вера, тоа е чистиот Ислам!
Кој стигнал до него е навистина среќен, блажен, спасен!
Но радостната вест е дека не ние - туку СПАСЕНИЕТО до нас дошло од Љубов, од Милост кон целата творевина. Проблемот се состои во тоа што „заухундот„ се противи на оваа Радостна Вест и измислува алтернативи за Милоста БОЖЈА, како би се изедначил со неа, би ја ставил во сенка, во темнина би ја потиснал заслугата Господова!

На чедата на ВИСТИНСКАТА Вера не им преставува месото нешто посебно. Тие можат и со месо и безмесо. Кај ними не е стомакот најважното, туку СРЦЕТО и оној кој живее во него, имено Живото СЛОВО, Светиот Дух БОЖЈИ, ХРИСТОС!   

Со пријателски поздрави

спирос


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 01:48
Situacja :

Covekot so svojot sin se naoda so kilometri daleku od bilo koja civilizacija, za da stigne do nekoje naseleno mesto mu trebaat okolu triesetina dena, sinot e povreden i mora da go nosi na race oklu nego nema nisto drugo sem zmii, gusteri, gluvci i lesevi na drugi ludje - negovata cel e da prezivee za da go spasi deteto...Sto bi pravele (nedaj boze) da ste vie covekot so deteto??????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 08:01
Како прво би му благодарел на БОГА во името ИСУСОВО!

Поздрав до сите а посебно до оние што веруваат на Евангелието на Милоста БОЖЈА


спирос


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 11:34

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.

Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.
Та за храната, ехее, мало гајле.
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 17:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 


Уште еден иритирачки и крајно несериозен и невистинит пост.Уште една инсинуација ,катапултирана со невероватна доза на омраза.

Дамо, те читам подолго време и се грозам од твоите постови. Нешто не е во ред со тебе. Не е лошо јас и ти да си отвориме една посебна тема каде со отворени карти ќе дискутираме за сите инсинуации кои сакаш да му ги прилепиш на Исламот.Мене ептен ми звучиш антиисламски настроена. Во што е проблемот? Да не го читаш премногу Стариот Завет па сите тие гнасотии ти оставиле преголем впечаток, па сега сакаш да ги истресеш и да им ги прилепиш на други?


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 17:45
Дешад - не видов никаде спомнат Ислам директно, а од друга страна ти директно го замешуваш Стариот Завет... преиспитај си ги малку своите коментари за да не давам непотребни опомени.
А ако сакате нова тема - слободно - но, се разбира, во рамките на правилата на форумот.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 18:30
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 


Уште еден иритирачки и крајно несериозен и невистинит пост.Уште една инсинуација ,катапултирана со невероватна доза на омраза.

Дамо, те читам подолго време и се грозам од твоите постови. Нешто не е во ред со тебе. Не е лошо јас и ти да си отвориме една посебна тема каде со отворени карти ќе дискутираме за сите инсинуации кои сакаш да му ги прилепиш на Исламот.Мене ептен ми звучиш антиисламски настроена. Во што е проблемот? Да не го читаш премногу Стариот Завет па сите тие гнасотии ти оставиле преголем впечаток, па сега сакаш да ги истресеш и да им ги прилепиш на други?
 
Ова е навистина крајно навредлив пост. Ако се грозиш од моите постови-тогаш зошто ги читаш? Да констатираш дали е нешто не е во ред со мене? Кој ти дава право да зборуваш за моите настроенија па и да се осмелуваш по ЛП да ми даваш сугестии како да пишувам? И со кога да (не) се дружам?
 
Јас никаде не го спомнав исламот-ако ти си се препознал некаде тоа не е мој туку твој проблем.
Но да ми зборуваш за “старозаветни гнасотии“-е тоа е веќе нешто друго.
 
А за отварање посебна тема-имам јас попаметни работи отколку да си играм со тебе. Не мислиш дека треба да оладиш?
 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 18:43
Смирете ја дискусијата и назад на тема...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 19:36
Јас сум на тема, а ако дотичниот си има проблем со мене од секогаш, тоа воопшто не ме засега. Абе мака немам и крај.
Кој се сомнева во исправноста на своите верувања и постапки нека се преиспита.трепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 23:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 
Уште еден иритирачки и крајно несериозен и невистинит пост.Уште една инсинуација ,катапултирана со невероватна доза на омраза. Дамо, те читам подолго време и се грозам од твоите постови. Нешто не е во ред со тебе. Не е лошо јас и ти да си отвориме една посебна тема каде со отворени карти ќе дискутираме за сите инсинуации кои сакаш да му ги прилепиш на Исламот.Мене ептен ми звучиш антиисламски настроена. Во што е проблемот? Да не го читаш премногу Стариот Завет па сите тие гнасотии ти оставиле преголем впечаток, па сега сакаш да ги истресеш и да им ги прилепиш на други?

 

Ова е навистина крајно навредлив пост.Само ти парирам тебе и на твојот начин на пишување Ако се грозиш од моите постови-тогаш зошто ги читаш?Затоа што се преполни со иронија и ред други стилски фигури. Да констатираш дали е нешто не е во ред со мене?Па не е толку тешко да се забележи, со оглед на инсинуациите кои ги пишуваш. Кој ти дава право да зборуваш за моите настроенија па и да се осмелуваш по ЛП да ми даваш сугестии како да пишувам?Оној кој ти го дал и тебе истото право. И со кога да (не) се дружам? Тоа беше само добронамерен совет,а твое е што ќе си одбереш.

 

Јас никаде не го спомнав исламот-ако ти си се препознал некаде тоа не е мој туку твој проблем.Многу добро ти знаеш кон што алудираше,кој што не те знае скапо те плаќа.

Но да ми зборуваш за “старозаветни гнасотии“-е тоа е веќе нешто друго.Копи -пејст на твојот стил само со една единствена разлика:мојата реалност наспроти твојата подлост.

 

А за отварање посебна тема-имам јас попаметни работи отколку да си играм со тебе. Не мислиш дека треба да оладиш? Босанците имаат една мудра изрека која што гласи: НИЈЕ ТИ КРИВО ОГЛЕДАЛО ШТО ТИ ЈЕ ЦРН ОБРАЗ.

 


-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Јули.2008 во 23:31
Дешад имаш опомена за лични навреди врз член на форумот.
Забранети се директни дискусии од овој тип и малку претера со последново!
Следниот пат ќе те банирам!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 00:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Дешад имаш опомена за лични навреди врз член на форумот.
Забранети се директни дискусии од овој тип и малку претера со последново!
Следниот пат ќе те банирам!


Ok,се извинувам, и ќе настојувам во иднина да одбегнувам дискусии со мариа-магдалена, сем оние неопходните.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 10:04
Originally posted by spiros spiros напиша:

За МистерХ!


„Чисто или нечисто“

Што е чисто а што нечисто?

Милоста , Волјата БОЖЈА се отелотвори во ИСУС, во утробата на Дева Марија стана човек!
Секој кој го одбива или го става на исто ниво од друг човек или ангел, ја отфрла ВИСТИНАТА и тоа е најгнасното воопшто!
Тоа се тие прлави свињи и кучиња за кои што наговараш ти! Во германскиот јазик постои еден збор во кој што и свињата и кучето се соджани. Тој збор е „заухунд„. И тој „заухунд„ мора да се совлада за да се стигне до вистинската чистоќа. Да се стигне до ХРИСТОС!
Тоа е чистата Вера, тоа е чистиот Ислам!
Кој стигнал до него е навистина среќен, блажен, спасен!
Но радостната вест е дека не ние - туку СПАСЕНИЕТО до нас дошло од Љубов, од Милост кон целата творевина. Проблемот се состои во тоа што „заухундот„ се противи на оваа Радостна Вест и измислува алтернативи за Милоста БОЖЈА, како би се изедначил со неа, би ја ставил во сенка, во темнина би ја потиснал заслугата Господова!

На чедата на ВИСТИНСКАТА Вера не им преставува месото нешто посебно. Тие можат и со месо и безмесо. Кај ними не е стомакот најважното, туку СРЦЕТО и оној кој живее во него, имено Живото СЛОВО, Светиот Дух БОЖЈИ, ХРИСТОС!   

Со пријателски поздрави

спирос

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Situacja :

Covekot so svojot sin se naoda so kilometri daleku od bilo koja civilizacija, za da stigne do nekoje naseleno mesto mu trebaat okolu triesetina dena, sinot e povreden i mora da go nosi na race oklu nego nema nisto drugo sem zmii, gusteri, gluvci i lesevi na drugi ludje - negovata cel e da prezivee za da go spasi deteto...Sto bi pravele (nedaj boze) da ste vie covekot so deteto??????

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 



Спирос, не те разбрав целосно што сакаш да ми кажеш но претпоставувам дека немаше лоши намери. Марија магдалена и ти како да не знаеш дека темата е за јадење а не за женење и мажење. Ам ок тоа е твојот стил само неможам да сватам како носиш едно име на светица а се однесуваш сосема спротивно од тоа што тоа име треба да го претставува. Не е страшно да ги напаѓаш муслиманите но лошо е што тоа го правиш под закрила на некои лоши зборови и на место кое не е соодветно за тоа што го зборуваш. Создаваш конфузија и поради провокациите добиваш несоодветни одговори. Затоа модераторите се приморани да упатуваат закани за банирање до другите членови со што директно им се нарушува правото да зборуваат надвор од темата онолку колку што некој друг ги предизвикува за тоа. Кога си веќе на темата инцести отвориги дневните весници и остани барем еден ден пред телевизија -вести па види кој тоа во оваа држава а и по светов секојдневно ги прави тие гнасни работи(мислам дека последни беа настаните во богомила-велешко и уште некое село во источна македонија). Инцестот и малолетните бракови или сл. не се случуваат само кај муслимани!!! Запаметиго ова марија и биди реална- свати дека ваквите навреди(подбуцнување во наводници)кон нас муслиманите на луѓе не предизвикуваат да бидеме груби во нашите одговори.   

Темплариус: Ако човек е во пустина и нема што да јаде тогаш нека јаде што ќе најде дур се извлечи од ситуацијата. Тоа незначи дека тоа што го јаде е “храна“ која може да ја конзумира и кога нема да е во опасност. Тоа е замислена ситуација и не му се случува на секој човек. А ако ти сметаш дека можат да се јадат и такви работи тогаш ок.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 10:11
“Инцестот и малолетните бракови или сл. не се случуваат само кај муслимани!!! Запаметиго ова марија и биди реална- свати дека ваквите навреди(подбуцнување во наводници)кон нас муслиманите на луѓе не предизвикуваат да бидеме груби во нашите одговори.“
 
Токму така Мистер Икс, инцест, малолетни бракови не се склопуваат само кај муслимани. А каде јас тоа напишав дека тие појави се случуваат во ислам? Напишав ли некаде? Не.
 
А зошто муслиманите мислат дека само за нив се мисли, зошто само вие се пронаоѓате тука, навистина не ми е јасно.
 
збунетост. Е сега-тоа што некои навредуваат и грубо реплицираат, нека се замислат. Не е лошо при тоа наместо на таков одговор да се ракоплеска, да се наситува-да се поучи братот по вера како се води дискусија.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 10:29
Ти ова добро занеш зошто го напиша ама добро е што сега призна дека тоа не е само за муслиманите и дека тоа го има кај сите. Како прво со тоа успеа да ја одбегнеш темата, натера неколку луѓе да ти реплицираат непотребни и да добијат закани за банирање но сепак на крај барем добивме една добра реченица од тебе дека она за кое зборуваш се однесува на сите. Се гледа дека во тебе сепак има нешто правично и тоа ми се допаѓа. А сега да се вратиме на темата!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 10:36
Originally posted by misterX misterX напиша:

Ти ова добро занеш зошто го напиша -Го напишав во склад со темата и моите сфаќања и верувања за тоа што е она што го прави човекот нечистама добро е што сега призна дека тоа не е само за муслиманите и дека тоа го има кај сите не признав ништо-само реков дека никаде не напишав дека мојот текст се однесувал на муслимани како што вие си го протолкувавте . Како прво со тоа успеа да ја одбегнеш темата, натера неколку луѓе да ти реплицираат непотребни и да добијат закани за банирањеете видиш колку непотребни глупости поради тоа што тие луѓе лично ги сфаќаат работите но сепак на крај барем добивме една добра реченица од тебе дека она за кое зборуваш се однесува на ситене за сите-за некои, тие си знаат и ќе си се препознаат. Се гледа дека во тебе сепак има нешто правично и тоа ми се допаѓа. останало...нешто, можеби...сега да се вратиме на темата!!!


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 31.Јули.2008 во 16:56
Назад на тема!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Nikki
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 01:44
Чаршавот што го Видел Ап Павле се однесува на неговата проповед на римјаните (неевреите)
И се што влегува низ устата, се однесува на јадење со прљави раце

Но Првиот Апостолски Собор, за кој пишува во Дела Апостолски се однесува на слободата во Исхраната
Апостолите ни советуваат да се воздржуваме од мртво, од крв и од блуд.
Само од овие стихови може да се заклучи дека секакво месо ни е дозволено да јадеме

28 Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи:

29 да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите. Бидете здрави!”

30 И така пратените слегоа во Антиохија, го собраа народот и го предадоа писмото.

31 А кога го прочитаа, се зарадуваа на утехата.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 04:43
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи:


Прекрасна е БОЖЈАТА СЛОБОДА!
Прашај ги сега тие што се надеваа на стомакот дали малку крв е грев или не? Ако речат не тогаш прашај ги истото за свинското ...!

Мудроста БОЖЈА е поголема од секоја човечка. БОГА неможе никој да го излаже! МИЛОСТА БОЖЈА (ХРИСТОС) е СПАСЕНИЕ на човекот !


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 04:54
Originally posted by misterX misterX напиша:


...
Спирос, не те разбрав целосно што сакаш да ми кажеш но претпоставувам дека немаше лоши намери.


Селам Мистер Х!

Лоша намера е да се негира Радосната Вест (Евангелие) дека Вечната ВОЛЈАТА БОЖЈА, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ, Вечниот ДУХ БОЖЈИ, без кого неможе ништо да живее се отелотвори за спасение на сите луѓе во ИСУС!

Те молам не споредувај го ИСУС со никого зошто тоа е лага! А лажговците кои се противата на ВОЛЈАТА БОЖЈА не можат да влезат во РАЈОТ па макар само вода и леб целиот живот да јаделе.

Нека Господ ги отвори срцата за ВИСТИНАТА

АМИН


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 05:35
Спирос - за ова веќе имаш опомена!
Негирање на туѓиот начин на верување не е дозволен овде на форумов. Тоа што ти го сметаш за вистина, за друг не претставува вистина. Ова не е религиозен форум, туку форум за дискусии од верска тематика.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 05:49
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос - за ова веќе имаш опомена!
Негирање на туѓиот начин на верување не е дозволен овде на форумов. Тоа што ти го сметаш за вистина, за друг не претставува вистина. Ова не е религиозен форум, туку форум за дискусии од верска тематика.


Се извинувам Господине модераторе но јас не сум тој кој што го негира верувањето на ЕВАНГЕЛИЕТО туку тоа е некој друг и неговите чеда.

Тој што го негира ЕВАНГЕЛИЕТО не е нити поголем од ЕВАНГЕЛИЕТО нити пред ЕВАНГЕЛИЕТО но го негира и неговите основи ги поткопува.

Но ако ја направите вие таа неправда и повторно да ме санкционирате затоа што трошам време, енергија, ... за правдата од која треба сите да профитираме, тогаш повелете.

Вие со тоа само ќе ме удостоите за нешто што јас несум достоен




Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 06:19
Ти го негираш правото на другиот да верува поинаку!
Да не повторувам по стоти пат - ОВДЕ ТОА НЕ Е ДОЗВОЛЕНО!
Тоа што тој не верува во Евангелието и не го смета за вистина е негово право - немаш право да му го одземаш тоа право. Тој истотака нема право да ти го негира правото ти да веруваш во Евангелието. Нема разлика меѓу едното и другото во однос на многу едноставните правила на овој ГРАЃАНСКИ форум!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:08
Секој смее да си верува што сака но зошто да е забрането да се верува на ЕВАНГЕЛИЕТО!? Во фашистичка германија на одредени вери им се забранувало правото на движење.
Дури и денес има такви системи кои мене и на моите браќа и сестри како луѓе што веруваат на ЕВАНГЕЛИЕТО ни забрануваат да постоиме на одредени места! Тие истите ни забрануваат да се воздржуваме од одредени јадења кои ГОСПОД на СЛОБОДАТА ги благословил да смеат да се јадат од благословените.

Да им се забрануваат тие елемнтарни права на луѓето, не е ли фашизам? Да се прикриваат душманите на СЛОБОДАТА, не е ли колаборација со фашизмот? Или треба да се прифати и фашизмот како право на вера?

За СЛОБОДАТА БОЖЈА треба човекот да е спремен и да умре (како Христос ) а јас само се трудам да живеам за неа. Те молам не попречувај ме во тоа!



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:16
Никаде не ти е забрането да веруваш во Евангелието. Никој не ти забранил да јадеш што сакаш. Никој не ти забранил да постоиш каде сакаш.
Воопшто во ниеден момент не те попречив да живееш за Слободата Божја...
Да не влегуваме во беспотребна дебата - не ги навредувај другите, не им го негирај правото да веруваат поразлично од тоа во кое што ти веруваш.
Јас исто верувам во Евангелието и јас исто не се согласувам со повеќето ставови изнесени на овој форум. Но никого на никого не му го ускратувам правото да верува во тоа во кое што верува и не го убедувам дека е тоа погрешно!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 07:39
Јас имам и можност и волја да одам во арабија, конкретно во мека и како што доаѓа секој кој сака во ( на пример) Св. Наум, да бидам таму да јадам што ми е благословено, да мислам што е благословено, да кажам што е благословено!

Што мислиш што ќе ми се случи таму?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 08:08
Законите на државата налагаат тоа да е забрането. Јас исто сметам дека не е во ред, но тоа е нивно право да решат.
к*ранот дозволува секој да има четири жени, па муслиманите во Македонија имаат по една, затоа што државата налага тоа да е така.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 09:04
А дали дозволува македонската држава да се угнетуваат македонски државјани со христијанска вероисповест на територија на република македонија?

Да ја зборуваме ВИСТИНАТА, зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 09:23
Originally posted by spiros spiros напиша:

А дали дозволува македонската држава да се угнетуваат македонски државјани со христијанска вероисповест на територија на република македонија?

Да ја зборуваме ВИСТИНАТА, зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!


pa jas si imam svoja vistina
a voopsto ne lici na gospod pa nitu sakam i da lici
a negiranje so vika zidarski i ne e lose
nemozes da ne negiras vo svoite deklaracii

nesmees da negiras deka nekoj e covek toa da
no da negiras negovo veruvanje e mozno- demokratija bre

da neizleze deka e ovde misloven aparthejd


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Август.2008 во 09:32
Originally posted by spiros spiros напиша:

А дали дозволува македонската држава да се угнетуваат македонски државјани со христијанска вероисповест на територија на република македонија?

Да ја зборуваме ВИСТИНАТА, зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!
 
Дали ти се чувствуваш угнетен?збунетост
Дали воопшто некој се чувствува угнетен на оваа територија каде како печурки после дожд изникнуваат различни деноминации?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk