IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и чиста и нечиста храна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и чиста и нечиста храна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:21
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

zosto svinskoto meso bi bilo isklucok ? ... osven vo zemjite kade vladeat pekolni gorestini i kade mesoto se prodava vo " kasapnici " koi se naodjaat na tezgi i kade e izlozeno na sekakvi insekti ... vo toj slucaj , i ovcoto meso e necisto ... zamislete i sami od koi pricini болен ....... 


Kolku si umen, se samo biseri isfrlas.A potpisot tie demek nesto ekstra. Kako dosega hristijanite ne reagirale na toj potpis... MAJKA BOZJA ,, hmm.....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:22
Без расправии и Мирослав - без провокации! Те опоменав веќе!
Do what is right, come what may...
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:22
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас сум кажал дека сум атеист?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!
Си ме смешал со некого... јас сум христијанин.


Nemam mnogu vreme a vecervas sigurno ce go najdam toj post vo tvojata arhiva osven ako ne go izbrises
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:24
Originally posted by zakon sam zakon sam напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

za mene ne postoi razlika .... dali e covek ateist ili ne pa dali spored toa treba da se izjasni dali jade ili ne hrana kako sto e opisano vo biblijata ..... svinskoto meso e blagosloveno za ishrana ... mrsno , kaloricno i pred se mirizlivo koga se przi ili pece ..... duri i moi prijateli muslimani neretko sednuvaat na porcija svinsko .... hranata e hrana .... sto toa ima vrska збунетост 


sigurno mislis na tradicional muslimani koi go nosat samo imeto musliman a nemaat veza sto znaci toa a ti ako lazes tesko tebe!!!


ova e nekakva vrsta na zakana ili sto ? .... go molam moderatorot da go zamoli doticniot sogovornik da se izjasni vo vrska so toa " tesko tebe " ......
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:24
Не може да сум рекол дека сум атеист, затоа што сум православен Христијанин, многу многу одамна... Така што - си ме измешал со некого. Немам никаква намера да бришам ништо - бујрум пребарувај низ 2500 поста, ама ќе биде загуба на време - такво нешто никогаш не сум изјавил, ниту помислил.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:25
zakana i toa kakva ako frlas lagi za bracata muslimani
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:26
АКО НЕ СЕ ВРАТИТЕ НА ТЕМА И НЕ ПРЕСТАНЕТЕ СО КОШКАЊЕ - ДВАЈЦАТА ЌЕ ВЕ БАНИРАМ!!! Мирослав - тебе ти е последна опомена ова. Кога пишуваш провокации, не очекувај подобар однос кон тебе. Ако сакаш да докажеш некоја поента, можеш да го направиш на поумерен начин.
Закон - имаш опомена за упатување на закана кон член на форумот (не го видов претходниот пост).
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 21:19
Во Дела апостолски, 10, имаме обраќање на Бог кон апостолот Петар со зборовите “Она што Бог го очистил, ти не го сметај за нечисто“, откако претходно, Петар имал вакво видување:

“и го виде небото отворено и некаков сад да слегува кон него како нкое големо платниште, врзано за четирите краишта и се спушташе на земјата, во кое ги имаше сите четвороножни животни, зверови, лазачи и птици небески. И се чу глас кон него:-Петре, стани, заколи и јади!
А Петар рече:-Никако Господи оти никогаш не сум јадел погано или нечисто“

И тоа се повторило трипати, а потоа садот се кренал пак кон небото.

Бог ја направил чиста сета храна.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 22:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не може да сум рекол дека сум атеист, затоа што сум православен Христијанин, многу многу одамна... Така што - си ме измешал со некого. Немам никаква намера да бришам ништо - бујрум пребарувај низ 2500 поста, ама ќе биде загуба на време - такво нешто никогаш не сум изјавил, ниту помислил.



vo pravo ste se izvinuvam! sum ispomesal nesto ok mislam deka nema vrska i se nadevam ne te navredif?

Изменето од zakon sam - 26.Јули.2008 во 22:06
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 22:29
Се е во ред.
Do what is right, come what may...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 22:30
se izvinuvam i jas ... iako vo vrska so cista i necista hrana ne sakav nikogo da navredam ... samo napisav svoe mislenje i viduvanje a za edna rabota duri i nesto sto sum imal prilika da go vidam i so svoi oci ...........
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Првите христијански заедници јаделе месо и немале било какво ограничување во храната. Првите, изворните христијани немале забранета храна, немале нечиста храна. Тоа го гледаме од следниве библиски стихови...
 
"Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него, зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти."
(Исус во Марко 7:18-19)
 
"Јадете се што се продава на пазарот за месо, без какво и да било испитување на совеста; зашто Господова е земјата и она што ја исполнува"
(1 Коринтјаните 10:25-26)
 
Па сепак Евангелос, нели, кај некои сеуште постоело двоумење околу тоа, сепак се работело за нешто ново, мнозина се двоумеле...Токму затоа е и препораката на апостолот да ако некој би се чувствувал соблазнет, подобро пред него да не се конзумира “нечиста“ храна. Не им било лесно на првите христијани ни в тој поглед. 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:46
Штом храна не оди во срцето- што делумно се согласум, а оди на место олдредено за неа, тогаш гледајки од тој аспект нема и неможе да има чиста и нечиста храна.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:53
Апсолутно си во право.
“Не она што влегува низ устата, но она што излегува низ неа“-вееќ е патетично да се потсетуваме, но така е, бидејчи она што излегува од устата е плод на нашите мисли, а само тие може да бидат чисти или нечисти. Зависи какво семе никнало во нашите срца-таков ќе биде и плодот, чист или нечист.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.