IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Антиматерија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антиматерија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
javorka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај javorka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 15:14
NEGDE PROCITAV DEKA 1998 VISOKO ENERGETSKI DETEKTOR NA CESTICI AMS-01 E ISPRATEN NA DISCOVERY VO BEZUSPESNA DESETDNEVNA MISIJA ZA OTKRIVANJE NA EVENTUALNA ANIHILACIJA A I DEKA SE SPREMA OD MEGUNARODNATA VSELENSKA STANICA DA SE INSTALIRA NEGOV NADOGRADEN I OSETLIV NASLEDNIK AMS-02 I NEKOLKU GODINI BIDE IZLOZEN NA KOSMICKITE ZRACI ORBITA OD NEKOLKU STOTICI KILOMETRI NAD ATMOSFERATAVO POTRAGA ZA BILO KAKOV OBLIK NA KOSMICKA ANTIMATERIJA ,I DEKA KE GO MERI STRUENJETO NA SO NABOJ ANTICESTICKI I ANTIJADRA . POVEKE ZA TOA ???                     
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 15:17


Е па Анастеа, се смета дека за да можеме да проникнеме во суштината на симфонијата и да ги видиме жиците кои вибрираат треба да создадеме акцелератор кој е далеку, далеку помоќен од оној во CERN. Мислам дека енергијата која е потребна да ја достигне тој акцелератор е далеку од нешто што би можеле и да сонуваме да го постигнеме.... не само во овие моменти, туку и за илјадници години, бидејќи се работи за некоја енергија од квадрилиони електро-волти... (тоа се милиони милијарди)... нешто незамисливо... Односно тоа е енергија која во Универзумов била ослободена само еднаш - кога се случил Биг бенгот... а ние тешко да бидеме некогаш во можност "да го ресоздадеме Создавањето"...






Изменето од james dean - 25.Јули.2008 во 15:18
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 00:41
James , го дополни тоа што не успеав да го кажам, појавата на честичка и античестичка од празен простор, кој очигледно и не е баш толку празен.
Исто така и појавата на честичка и античестичка во "околината" на црната дупка наречена хоризонт на случувања. Тука има уште една интересна ситуација, бидејќи при ова голема е веројатноста да стварната честичката (материја) има позитивна енергија а античестичката негативна енергија. Како честичките ја напуштаат црната дупка (поточно делот кој се вика хоризонт на случувања), така античестичките пропаѓаат во неа , па сега црната дупка има се повеќе честички со негативна енергија. Ваквиот прилив доведува до СМАЛУВАЊЕ на масата на црната дупка поради поништувањето на негативната и позитивната енергија.
Тоа практично значи дека црната дупка ЈА ГУБИ НЕЈЗИНАТА МАСА со текот на времето. Теоретски овој процес би траел се додека нејзината маса стане исклучително мала. Тогаш веројатно би требало да дојде до нејзина експлозија и едноставно да ја снема во облак на огромна енергија.

За anastea, окулу дискусијата за Big Bang- James сосема коректно се повикува на теоријата на струните, која моментално дава веројатно најдобро објаснување за тоа зошто е вслената ваква како что ја познаваме. Но и не само тоа. Оваа теоприја предвидува и други работи - да не повторувам тоа што James веќе го кажа. Тоа дека во CERN ќе успата да ја докажат оваа теорија, е многу тешко- причините се јасни-не е можно да содадеме толкава енергија (повторно James убаво објасни).

А тоа што било после Big Bang, има многу книги кои го објаснуваат -од првите милисекунди па натаму.
Но тоа што било пред Big Bang, и дали воопшто имало нешто, е тема за дискусија.
Постојат теории кои велат дека пред да се иницира големата експлозија едноставно постоела вселена како и оваа која ние сега ја познаваме. Таа се ширела , по почнала да се собира, достигнала состојба на сингуларитет, па експлозија итн. При ова се вели дека времето НЕ СЕ ВРАЌАЛО НАЗАД. Тоа едноставно и пред Big Bang постоело, па со почетокот на нашата вселена само продолжило во ист правец. Целата претпоставка, како и мноигу други кои досега ги објаснував имаат длабоки корени во вториот закон на термодинамиката и поимот на ЕНТРОПИЈА.
Но тоа е веќе стварно друга и долга приказна.
Како и да е, цврсто верувам дека ТВОРЕЦОТ мора да постои...
Па макар што и да секој од нас подразбира под тоа...


Изменето од којсумјас - 26.Јули.2008 во 00:45
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 00:50
Нели во “Ангели и демони“ нешто се зборуваше за тоа? Целата работа беше за едно канистерче со антиматерија, во Швајцарија.
Како и да е, на крајот “Рамбо“ ја спаси работата.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 01:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Нели во “Ангели и демони“ нешто се зборуваше за тоа? Целата работа беше за едно канистерче со антиматерија, во Швајцарија.
Како и да е, на крајот “Рамбо“ ја спаси работата.



Па, Марија? нели тоа канистерче е дел од науката? Или можеби грешам? Доколку не грешам, значи канистерчето не е мистериозно.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 02:56
Канистерчето ич не е мистериозно, еве го тука на едно 100-тина километри од мене и кај да е овие денови ќе проработи (требаше во мај да почне експериментот, ама го одложија)...грицкање%20нокти
Којсумјас, мојата дилема беше насочена повеќе кон тоа што било пред Big Bang?...Како и зошто дошло до него?.. Која била иницијалната каписла?.. Што имало пред тоа?.. Каде е тука антиматеријата?...  И како, или од кого, или од што е создадена?...збунетост
Се извинувам за моите лаички прашања, ама сепак некои од нив сеуште немаат одговори... Би сакала да слушнам ваше мислење...
И може ли некој подетално да ја објасни теоријата на струните?... смешен
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 06:39
Originally posted by anastea anastea напиша:

...што било пред Big Bang?...Како и зошто дошло до него?.. Која била иницијалната каписла?.. Што имало пред тоа?.. Каде е тука антиматеријата?...  И како, или од кого, или од што е создадена?...збунетост


пред Big Band имало Big Silence
Кон врв
javorka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај javorka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:41
pred BIG BAND postoela samo kompaktna topka so ogromen volumen i gustina i jas toa si go zamisluvam kako da zemes da peces ovosna torta na sredina so mnogu primer sitno ovosje i so samoto pecenje toa se sirii i se siri na ista odalecenost samo sto za razlika od tortata vselenata nema centar
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 10:41
Originally posted by да бе да бе напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

...што било пред Big Bang?...Како и зошто дошло до него?.. Која била иницијалната каписла?.. Што имало пред тоа?.. Каде е тука антиматеријата?...  И како, или од кого, или од што е создадена?...збунетост


пред Big Band имало Big Silence
 
 
Ова за во музика да не ти беше?...голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 11:13
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Нели во “Ангели и демони“ нешто се зборуваше за тоа? Целата работа беше за едно канистерче со антиматерија, во Швајцарија.
Како и да е, на крајот “Рамбо“ ја спаси работата.



Па, Марија? нели тоа канистерче е дел од науката? Или можеби грешам? Доколку не грешам, значи канистерчето не е мистериозно.
 
Не воопшто. Но тенка сум на ова поле со знаењецрвенеење, повеќе сакам да читам за темава отколку да пишувам, имам многу нејаснотии околу антиматеријата.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 12:00
Originally posted by anastea anastea напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

...што било пред Big Bang?...Како и зошто дошло до него?.. Која била иницијалната каписла?.. Што имало пред тоа?.. Каде е тука антиматеријата?...  И како, или од кого, или од што е создадена?...збунетост


пред Big Band имало Big Silence
 
 
Ова за во музика да не ти беше?...голема%20насмевка


еве пак сум надворизненадување
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 14:21

anastea, многу прашања за кои нема целосни одговори. Да,навистина има и постојат разни теории, за една и напишав во претходниот пост, но тие секако не се целосни.
Ќе набројам неколку одговори кои модерната физика ги зема како можни.
Клучна улога во приказнава игра ТЕОРИЈАТА НА СТРУНИТЕ. Како прво таа ги обединува квантната механика и општата терија на релативност. Нешто што е од клучно значење за разбирањена законите на универзумот. На овој начин се избегнува сингуларитетот, што исто така многу важно. Имено СИНГУЛАРИТЕТ е состојба за која физичарите и математичарите претставува непремостлива бариера.
Нема достојмо објаснување ШТО е тоа, тука се мешаат бесконечно големо со бесконечно мало, нула со бесконечност, и е всушност состојба за која може да се рече дека немаме никакви информации. Сили,   енергија, материја - тоа се поими кои тука немаат значење. Теоријата на струните ја прескокнува оваа бариера,( патем таа подразбита постоење на 10 димензии и е плод на екстремно софистицирани математички равенки, но за неа друг пат.)
Значи, од оваа теорија произлегува моделот за ЦИКЛУСНО РЕГЕНЕРИРАЊЕ НА ВСЕЛЕНАТА во една бескрајна низа на креации на една вселена која ние ја познаваме. Постои и понатамошна претпоставка дека овој циклус не се однесува само на нашата вселена, туку на еден комплексен мултиуниверзум кој е составен од многу вселени. При ова не е нужно сите тие да имаат исти закони, напротив голема веројатност е во нив да владеат РАЗЛИЧНИ закони. Едноставно кажано, да не должам многу, Big Bang не е ништо друго туку само судир на два универзума во 10 димензионален простор, при што тие биле без материја, значи се состоеле од празен простор. Од енергијата на судирот се ссоздала материјата односно се креирал универзум кој ние го познаваме. Бидејќи е ДОКАЖАНО дека универзумот има експандирачки карактер, односно се шири, еден ден тој толку ќе се рашири што просторот ќе биде празен. Тогаш, ајде вака наједноставно речено, ќе дојде до судир со некој друг соседен "празен" универзум и циклусот ќе се повторува во недоглед. Така, решен е проблемот со Big Bang а истовремено и со поимот на времето. Тоа постои од секогаш,ќе постои секогаш и се протега бесконечно.

Следна теорија на оваа тема е теоријата на моделот со вечна инфлација,кој е поврзан со поимот ЕНТРОПИЈА, и навистина треба многу за да се објасни,почнувајќи од самиот поим па се до тоа што теоријата го предвидува. Просто кажано, повторно се работи за мултиуниверзум кој се состои од универзуми со различно ниво на ентропија, што резултира со нивен различит развој. Тие со висока ентропија не се развиваат, тие со ниска ентропија се развиваат во правец како нашиот универзум при што ентропијата постојано се зголемува (вториот закон на термодинамиката).Кога ќе експандираат до одредено ниво, овие универзуми, вклушувајќи го и нашиот, стануваат празен простор, па циклусот повторно започнува.
Се разбира овие теории не даваат одговор на прашањето што има "надвор" од овие мултиуниверзумиин и на крај на краишта кога пак тие се создале. Ваквото размислување тешко дека има крај, но кој знае, можеби еден ден ќе има одговор на многу прашања.
Само да потенцирам. Сите вакви теории во голема мерка (целосно да не речам)се базираат на сложени математички формулации и равенки и изведување ззаклучоци од нивните решенија. Тоа ме враќа на едно друго размислување дека природата сепак не се покорува на математичките закони, туку обратно, математиката треба да биде само орудие во рацете на оној кој бара одговор на прашањата за постоењето.
Постојат и некои други "сфакања " за универзумот, но тие се повеќе од филозофска природа иако, повторувам иако со помош математиката може ЧУДА да се направат и да се изведат безброј равенки и заклучоци. Но тоа не значи дека сите тие имаат реална основа.

И на крај да кажам дека сите овие теории , воопшто не се во судир со поимањето за ТВОРЕЦОТ. Затоа што ние НЕ ЗНАЕМЕ како се се случило, и зошто на крај на краишта вселената е таква каква што е, по макар и од поглед на мултиуниверзум кој е вечен , барем за наши помања на простор времето.





Изменето од којсумјас - 26.Јули.2008 во 14:24
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 00:02
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Нели во “Ангели и демони“ нешто се зборуваше за тоа? Целата работа беше за едно канистерче со антиматерија, во Швајцарија.
Како и да е, на крајот “Рамбо“ ја спаси работата.



Па, Марија? нели тоа канистерче е дел од науката? Или можеби грешам? Доколку не грешам, значи канистерчето не е мистериозно.
 
Не воопшто. Но тенка сум на ова поле со знаењецрвенеење, повеќе сакам да читам за темава отколку да пишувам, имам многу нејаснотии околу антиматеријата.



Заинтересирај се и ќе видиш дека е ќиста наука. Нема потреба од црвеење. Се е другарски. Нема да ставаме оцени еден на друг. Тука се надополнуваме и учиме еден од друг, што воопшто не е срамно.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 02:28
Мене ич не ми е срам да прашам кога нешто не знам... и не гледам зошто би било срамно... Посрамно е да не знаеш а да се правиш оти си сезнајко...глупчо Затоа и сме тука (не сите де), да се надополнуваме и да научиме нешто еден од друг, кој за што го бива... А од некои форумџии богами има што да научи човек...големо%20гушкање
Којсумјас, ти благодарам на исцрпното објаснување... Од сите овие теории, кои мене барем ми изгледаат нецелосни т.е. не даваат одговори на сите прашања, јас си изведов заклучок дека ако успее некогаш човекот да ја открие и да ја докаже УНИВЕРЗАЛНАТА теорија, која ќе даде одговор на сите прашања, ќе се открие и тајната на ТВОРЕЦОТ...
А можеби тоа ќе ни остане вечна загатка...
Или така треба да биде...збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.