IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Феномен на клеточно помнење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Феномен на клеточно помнење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Феномен на клеточно помнење
    Испратена: 24.Јули.2008 во 22:02
Тврдо срце, лошо срце, скршено срце, широко срце..Отсекогаш срцето како орган било поврзувано со емоциите. Во постаро време-на извесен начин и со душата.
 
Пред некое време гледав многу убава научна емисија (затоа темава ја поставив овде а не во Мистерии), би сакала да ја споделам со вас, и да видам што мислите.
 
Направени се многубројни истражувања за да се испита еден чуден феномен: имено, кај лица на кои им е трансплантирано срце, се разбира од жртва на некој немил настан, многу брзо по трансплантацијата добиваат особини на лицето од кое е земено срцето. Тоа беше навистина чудно, на пример, на камионџија, полуписмен на кого му беше трансплантирано срце од починат писател-и самиот почнува да пишува поезија!!! Или некој што не покажувал интерес во некој спорт-одеднаш станува страсен моторџија или параглајдерист. Сите тие беа посетени,  а потоа заедно одеа во посета на роднините на жртвата-донатор на срце, беше многу трогателно.
 
И сега што, научнициве се најдоа во чудо, и фатија поподробно да го истражуваат срцето, па во самото срцево ткиво најдоа клетки кои замислете !? се идентични на некои мозочни клетки кои се одговорни за помнењето...
Се разбира ова се ви го раскажав во кратки црти, емисијата беше долга, а еве, ви приложувам и еден таков случај што го пронајдов на еден друг форум.
 
Amerikanac koji je dobio srce muškarca samoubice kasnije je stupio u brak sa njegovom udovicom, a potom se i sam ubio, ostavljajući istu ženu ožalošćenu po drugi put.

Kako prenosi Dejli mejl, posle obavljene transplatacije srca, Soni Grem oženio je medicinsku sestru Šeril, udovicu Terija Kotla, čoveka čije mu je srce spaslo život. Međutim, dvanaest godina kasnije, Soni je u 69. godini života izvršio samoubistvo na isti način kao i Teri, tako što je pucao sebi u vrat iz pištolja.

Soni je 1995. godine bio na ivici smrti kada je srce prestalo da mu radi usled zakrčenja krvnih sudova. Doktori su mu tada rekli da će ostati u životu najviše šest meseci, ali srećom, usledio je poziv sa Medicinskog fakulteta iz Južne Karoline, i rečeno mu je da postoji srce koje bi moglo da mu se presadi i spasi mu život. Donator je bio Teri, koji je sa 33 godine izvršio samoubistvo tako što je pucao sebi u glavu.

Godinu dana posle operacije, Soni je kontaktirao nacionalnu agenciju za transplantaciju organa kako bi se zahvalio porodici muškarca čije mu je srce spaslo život i tako je počeo da se dopisuje sa Šeril, mladom udovicom i majkom četvoro dece. Potom su se upoznali, zaljubili, stupili u brak i preselili se u Džordžiju. Šeril je bila presrećna što je upoznala Sonija i posle venčanja je izjavila da se ipak nešto lepo dogodilo posle samoubistva njenog prvog muža.

Zanimljivo je da Sonijevi prijatelji tvrde da Soni nikada nije pokazivao znake depresije. Ovaj slučaj izgleda nije jednistven - naučnicima je poznato više od 70 slučajeva pacijenata sa presađenim organima koji su nakon operacije “nasledili” karakterne osobine donatora. Ova promena karaktera primalaca organa poznata je u medicini kao fenomen ćelijskog pamćenja.
 
Што мислите за овој феномен, почитувани форумџии?
Поздрав



Изменето од maria_magdalena - 24.Јули.2008 во 22:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 23:36


Па искрено мене ова ми се гледа како сосема логично... иако, дури и кога е науката во прашање, логиката често не функционира. Но моето мислење е следново....
Човек кога се раѓа сите делови од неговото тело се создадени од информацијата која ја носи неговата ДНК. Веќе сите добро знаеме што е ДНК-та... какви информации носи и што се може да направи... (клонирање на пример... од една човекова клетка да создадеш цел нов човек, кој ќе биде потполно ист како претходниот). Е сега, моја претпоставка е дека при трансплатицијата на некој орган... особено пак на некој таков специфичен како што е срцето... со органот, во новиот организам се пренесуваат и сите генетски информации на другата личност... а со тоа најверојатно и неговите склоности, таленти, карактер... буквално се... Е сега, најверојатно потоа доаѓа до некоја мешавина....
Не знам... ова е само моја претпоставка...




Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 23:41
Да, но тој феномен не се случува при трансплантација на црн дроб на пример, или некој друг орган, туку токму е поврзан со срцето. Само срцето ја има таа особина да памети. Можеби не попусто тоа најмногу реагира при емоционални тегоби...Изразот “срце ме боли“ не настанал туку така, има, има нешто тука, а сега ете и науката покажа дека поседувало клетки на помнење.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 23:51



Можеби тој феномен е поврзан со срцето, бидејќи тоа е поврзано со сите други делови од телото преку крвотокот... а најмногу дека е поврзано со мозокот.... па фактички преку него настанува постојана размена на информации....
Или пак евентуално можеби срцето се состои од поинаков тип на клетки... не знам не сум медицинар... но колку што знам срцето е "обичен" мускул и работи под команда на мозокот...






Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 23:55
Не, не не, нема врска со крвотокот.
Едноставно, во него се пронајдени клетки-со способност за помнење. дури сега гледаме дека срцето е повеќе од обична пумпа.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 00:01


Па дека клетките можат да помнат веќе скоро и не би се сомневал... Јас мислев дека и она што ние го нарекуваме инстинкт е поврзано со клеточното помнење...
Не знам дали ќе биде соодветен примеров, но во една документарна емисија беше прикажано како и молекулите на една капка вода се различни во зависност од тоа под какво влијание била водата.... На пример, на една чаша вода и биле пеени песни, на друга некој и се дерел и ја карал... и сл... и замисли водава реагирала "емотивно"... ... Е сега, штом на обични атоми или молекули вода може да им се влијае да бидат "некакви"... па за живи човечки клетки воопшто да не зборуваме...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 00:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да, но тој феномен не се случува при трансплантација
на црн дроб на пример, или некој друг орган, туку токму е поврзан со
срцето. Само срцето ја има таа особина да памети. Можеби не попусто тоа
најмногу реагира при емоционални тегоби...Изразот “срце ме боли“ не
настанал туку така, има, има нешто тука, а сега ете и науката покажа
дека поседувало клетки на помнење.



i jas imam slushnato za ova, dosta interesno...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 00:32
Не да е интересно...Абе шофер неписмен, одеднаш почнува да пишува поезија.
Човек мирен, одеднаш станува обожувач на поекстремни работи. Какви се не примери имаше.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2008 во 17:57
[QUOTE=james dean]


Можеби тој феномен е поврзан со срцето, бидејќи тоа е поврзано со сите други делови од телото преку крвотокот... а најмногу дека е поврзано со мозокот.... па фактички преку него настанува постојана размена на информации....
Или пак евентуално можеби срцето се состои од поинаков тип на клетки... не знам не сум медицинар... но колку што знам срцето е "обичен" мускул и работи под команда на мозокот...


ја колку шо знам срцето не е под команда на мозокот, него се команда со адреналинот според потребите на телото и за тоа се вика дека срцето страда или боле у различни ситуации кога му е потребно на телото повеке проток на крв или притисок, пример, страв, радост, возбуда, секс етц.

а шо се однесува на темата, можно е нели има примери, а и интересно

Изменето од xman - 29.Јули.2008 во 17:58
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 18:52
А од кај се “команда“ адреналинот?! Ако не од мозокот?!

Инаку, јас верувам дека е можно да постојат такви клетки на помнење, не ме изненадува. Иако медицината доста напреднала, некои тајни на човечкиот организам сеуште остануваат мистерии и до ден денес...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 22:21
Originally posted by xman xman напиша:

[QUOTE=james dean]


Можеби тој феномен е поврзан со срцето, бидејќи тоа е поврзано со сите други делови од телото преку крвотокот... а најмногу дека е поврзано со мозокот.... па фактички преку него настанува постојана размена на информации....
Или пак евентуално можеби срцето се состои од поинаков тип на клетки... не знам не сум медицинар... но колку што знам срцето е "обичен" мускул и работи под команда на мозокот...


ја колку шо знам срцето не е под команда на мозокот, него се команда со адреналинот според потребите на телото и за тоа се вика дека срцето страда или боле у различни ситуации кога му е потребно на телото повеке проток на крв или притисок, пример, страв, радост, возбуда, секс етц.

а шо се однесува на темата, можно е нели има примери, а и интересно




Мозокот контролира се... па дури и срцето...    А срцето пак го снабдува мозокот со крв... така што постои една меѓузависност...


Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 02:32

Срцето си има сопствен и независен нервен систен со примарна функција да раководи со работата на срцевиот мускул. Можеби во нив се складираат некои информации за личноста кои потоа, при трансплатацијата, се пренесуваат и во другата личност.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 15:10
едноставно кажано, срцето си работе автоматски, за разлика од дишењето на пример, шо можиш да го контролираш по твоја желба, срцето неможиш!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 12:20
cista sluacjnost
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.