Испечати | Затвори го прозорот

Феномен на клеточно помнење

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14692
Датум на принтање: 05.Мај.2024 во 23:04
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Феномен на клеточно помнење
Постирано од: maria_magdalena
Наслов: Феномен на клеточно помнење
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 22:02
Тврдо срце, лошо срце, скршено срце, широко срце..Отсекогаш срцето како орган било поврзувано со емоциите. Во постаро време-на извесен начин и со душата.
 
Пред некое време гледав многу убава научна емисија (затоа темава ја поставив овде а не во Мистерии), би сакала да ја споделам со вас, и да видам што мислите.
 
Направени се многубројни истражувања за да се испита еден чуден феномен: имено, кај лица на кои им е трансплантирано срце, се разбира од жртва на некој немил настан, многу брзо по трансплантацијата добиваат особини на лицето од кое е земено срцето. Тоа беше навистина чудно, на пример, на камионџија, полуписмен на кого му беше трансплантирано срце од починат писател-и самиот почнува да пишува поезија!!! Или некој што не покажувал интерес во некој спорт-одеднаш станува страсен моторџија или параглајдерист. Сите тие беа посетени,  а потоа заедно одеа во посета на роднините на жртвата-донатор на срце, беше многу трогателно.
 
И сега што, научнициве се најдоа во чудо, и фатија поподробно да го истражуваат срцето, па во самото срцево ткиво најдоа клетки кои замислете !? се идентични на некои мозочни клетки кои се одговорни за помнењето...
Се разбира ова се ви го раскажав во кратки црти, емисијата беше долга, а еве, ви приложувам и еден таков случај што го пронајдов на еден друг форум.
 
Amerikanac koji je dobio srce muškarca samoubice kasnije je stupio u brak sa njegovom udovicom, a potom se i sam ubio, ostavljajući istu ženu ožalošćenu po drugi put.

Kako prenosi Dejli mejl, posle obavljene transplatacije srca, Soni Grem oženio je medicinsku sestru Šeril, udovicu Terija Kotla, čoveka čije mu je srce spaslo život. Međutim, dvanaest godina kasnije, Soni je u 69. godini života izvršio samoubistvo na isti način kao i Teri, tako što je pucao sebi u vrat iz pištolja.

Soni je 1995. godine bio na ivici smrti kada je srce prestalo da mu radi usled zakrčenja krvnih sudova. Doktori su mu tada rekli da će ostati u životu najviše šest meseci, ali srećom, usledio je poziv sa Medicinskog fakulteta iz Južne Karoline, i rečeno mu je da postoji srce koje bi moglo da mu se presadi i spasi mu život. Donator je bio Teri, koji je sa 33 godine izvršio samoubistvo tako što je pucao sebi u glavu.

Godinu dana posle operacije, Soni je kontaktirao nacionalnu agenciju za transplantaciju organa kako bi se zahvalio porodici muškarca čije mu je srce spaslo život i tako je počeo da se dopisuje sa Šeril, mladom udovicom i majkom četvoro dece. Potom su se upoznali, zaljubili, stupili u brak i preselili se u Džordžiju. Šeril je bila presrećna što je upoznala Sonija i posle venčanja je izjavila da se ipak nešto lepo dogodilo posle samoubistva njenog prvog muža.

Zanimljivo je da Sonijevi prijatelji tvrde da Soni nikada nije pokazivao znake depresije. Ovaj slučaj izgleda nije jednistven - naučnicima je poznato više od 70 slučajeva pacijenata sa presađenim organima koji su nakon operacije “nasledili” karakterne osobine donatora. Ova promena karaktera primalaca organa poznata je u medicini kao fenomen ćelijskog pamćenja.
 
Што мислите за овој феномен, почитувани форумџии?
Поздрав



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Коментари:
Постирано од: james dean
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 23:36


Па искрено мене ова ми се гледа како сосема логично... иако, дури и кога е науката во прашање, логиката често не функционира. Но моето мислење е следново....
Човек кога се раѓа сите делови од неговото тело се создадени од информацијата која ја носи неговата ДНК. Веќе сите добро знаеме што е ДНК-та... какви информации носи и што се може да направи... (клонирање на пример... од една човекова клетка да создадеш цел нов човек, кој ќе биде потполно ист како претходниот). Е сега, моја претпоставка е дека при трансплатицијата на некој орган... особено пак на некој таков специфичен како што е срцето... со органот, во новиот организам се пренесуваат и сите генетски информации на другата личност... а со тоа најверојатно и неговите склоности, таленти, карактер... буквално се... Е сега, најверојатно потоа доаѓа до некоја мешавина....
Не знам... ова е само моја претпоставка...






-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 23:41
Да, но тој феномен не се случува при трансплантација на црн дроб на пример, или некој друг орган, туку токму е поврзан со срцето. Само срцето ја има таа особина да памети. Можеби не попусто тоа најмногу реагира при емоционални тегоби...Изразот “срце ме боли“ не настанал туку така, има, има нешто тука, а сега ете и науката покажа дека поседувало клетки на помнење.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 23:51



Можеби тој феномен е поврзан со срцето, бидејќи тоа е поврзано со сите други делови од телото преку крвотокот... а најмногу дека е поврзано со мозокот.... па фактички преку него настанува постојана размена на информации....
Или пак евентуално можеби срцето се состои од поинаков тип на клетки... не знам не сум медицинар... но колку што знам срцето е "обичен" мускул и работи под команда на мозокот...








-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 23:55
Не, не не, нема врска со крвотокот.
Едноставно, во него се пронајдени клетки-со способност за помнење. дури сега гледаме дека срцето е повеќе од обична пумпа.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 00:01


Па дека клетките можат да помнат веќе скоро и не би се сомневал... Јас мислев дека и она што ние го нарекуваме инстинкт е поврзано со клеточното помнење...
Не знам дали ќе биде соодветен примеров, но во една документарна емисија беше прикажано како и молекулите на една капка вода се различни во зависност од тоа под какво влијание била водата.... На пример, на една чаша вода и биле пеени песни, на друга некој и се дерел и ја карал... и сл... и замисли водава реагирала "емотивно"... ... Е сега, штом на обични атоми или молекули вода може да им се влијае да бидат "некакви"... па за живи човечки клетки воопшто да не зборуваме...


-------------


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 00:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да, но тој феномен не се случува при трансплантација
на црн дроб на пример, или некој друг орган, туку токму е поврзан со
срцето. Само срцето ја има таа особина да памети. Можеби не попусто тоа
најмногу реагира при емоционални тегоби...Изразот “срце ме боли“ не
настанал туку така, има, има нешто тука, а сега ете и науката покажа
дека поседувало клетки на помнење.



i jas imam slushnato za ova, dosta interesno...

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Јули.2008 во 00:32
Не да е интересно...Абе шофер неписмен, одеднаш почнува да пишува поезија.
Човек мирен, одеднаш станува обожувач на поекстремни работи. Какви се не примери имаше.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: xman
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 17:57
[QUOTE=james dean]


Можеби тој феномен е поврзан со срцето, бидејќи тоа е поврзано со сите други делови од телото преку крвотокот... а најмногу дека е поврзано со мозокот.... па фактички преку него настанува постојана размена на информации....
Или пак евентуално можеби срцето се состои од поинаков тип на клетки... не знам не сум медицинар... но колку што знам срцето е "обичен" мускул и работи под команда на мозокот...


ја колку шо знам срцето не е под команда на мозокот, него се команда со адреналинот според потребите на телото и за тоа се вика дека срцето страда или боле у различни ситуации кога му е потребно на телото повеке проток на крв или притисок, пример, страв, радост, возбуда, секс етц.

а шо се однесува на темата, можно е нели има примери, а и интересно


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 18:52
А од кај се “команда“ адреналинот?! Ако не од мозокот?!

Инаку, јас верувам дека е можно да постојат такви клетки на помнење, не ме изненадува. Иако медицината доста напреднала, некои тајни на човечкиот организам сеуште остануваат мистерии и до ден денес...

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 15.Август.2008 во 22:21
Originally posted by xman xman напиша:

[QUOTE=james dean]


Можеби тој феномен е поврзан со срцето, бидејќи тоа е поврзано со сите други делови од телото преку крвотокот... а најмногу дека е поврзано со мозокот.... па фактички преку него настанува постојана размена на информации....
Или пак евентуално можеби срцето се состои од поинаков тип на клетки... не знам не сум медицинар... но колку што знам срцето е "обичен" мускул и работи под команда на мозокот...


ја колку шо знам срцето не е под команда на мозокот, него се команда со адреналинот според потребите на телото и за тоа се вика дека срцето страда или боле у различни ситуации кога му е потребно на телото повеке проток на крв или притисок, пример, страв, радост, возбуда, секс етц.

а шо се однесува на темата, можно е нели има примери, а и интересно




Мозокот контролира се... па дури и срцето...    А срцето пак го снабдува мозокот со крв... така што постои една меѓузависност...




-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 02:32

Срцето си има сопствен и независен нервен систен со примарна функција да раководи со работата на срцевиот мускул. Можеби во нив се складираат некои информации за личноста кои потоа, при трансплатацијата, се пренесуваат и во другата личност.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: xman
Датум на внесување: 17.Август.2008 во 15:10
едноставно кажано, срцето си работе автоматски, за разлика од дишењето на пример, шо можиш да го контролираш по твоја желба, срцето неможиш!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 12:20
cista sluacjnost

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 01.Септември.2008 во 11:54
Originally posted by xman xman напиша:

едноставно кажано, срцето си работе автоматски, за разлика од дишењето на пример, шо можиш да го контролираш по твоја желба, срцето неможиш!




Автоматски?!

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 15.Јануари.2010 во 18:29
Освен мозокот, можно е и срцето да е орган кој што меморира настани и навики. Неколку примери од реалниот живот ги ставија научниците во голема дилема.

При првиот случај, пациент со трансплантација на срцето добил и незапирлива желба за брза храна, која што пред операцијата не ја консумирал. Се испоставило дека 24-годишниот Дејвид Вотерс од Австралија органот го добил од тинејџерот Каден Делани, кој дневно јадел најмалку по еден хамбургер.

Теоријата дека и срцето има меморија уште повеќе добилa на тежина со примерот на осумгодишно девојче што добило срце од десетгодишно дете кое било убиено.

По трансплантацијата девојчето имало кошмари за убиецот на својот донор. Според соништата девојчето толку прецизно го идентификувало убиецот, што полицијата успеала да му влезе во трага и тој подоцна бил осуден.

Научниците посочиле дека постојат најмалку 70 случаи на трансплантација при што пациентите ги промениле своите навики и во нив се рефлектирале карактеристиките на дарителот на органот.
--------------
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1237998/Heart-transplant-patient-gets-craving-food-eaten-organ-donor.html - http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1237998/Heart-transplant-patient-gets-craving-food-eaten-organ-donor.html
-------------
Можеби се‘ уште научно непотврдено, ама овие примери укажуваат на такво нешто.
Којзнае, можеби ќе треба да се сменат некои досегашни сфаќања за нашиот организам.



-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Јануари.2010 во 21:20
Докажано е постоење клетки во срцевиот мускул идентични на мозочните.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Септември.2010 во 02:43
Ne postoi "kletochno pomnenje". Toa e samo momentalen "nauchen" termin so koj se stava na strana onoa za shto denes naukata ne mozhe da dade zadovolitelen odgovor - kako mozhe primachot na transplantot da gi primi i sekjavanjata i chuvstvata na donorot?

Bidejki naukata e materijalistichka, edinstvena opcija za nea pretstavuva deka kletkite na presadenot organ na nekoj nachin gi poseduvaat posochenite neshta. Ova e tolku nadvor od nauchniot um, iskustvo i znaenje, shto i samite nauchnici ja sogleduva apsurdnosta na sopstvenata teorija... no za sega nema shto drugo da kazhat... ednostavno soocheni se so zid koj ja stava vo prashanje seta moderna nauka.   








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Септември.2010 во 14:57
Pred izvesno imav prilika da sledam edno izlaganje na Dr.Bruce Lipton (koj e lekar i doktor po biologija, nekogashen profesor na University of Wisconsin Medical School, kako i istrazhuvach vo Stanford University) vo koe toj gi izlozhuvashe nagovite iskustva vo domenot na biologijata na kletkite dobieni so istrazhuvanjata vo sferata na kloniranjeto i transplantiranjeto.

Podatokot koj mene posebno mi privleche vnimanie e deka kletkite se predavateli i premnici na informacii vo opseg koj do denes voopshto ne bil poznat ili za koj ne se govorelo poshiroko od povekje prichini.

Kako eden interesen primer na megjusebna komunikacija megju kletki na organi, koi duri i ne pripagjaat na isto telo, e faktot deka koga dve srca kje se postavat edno do drugo, po izvesno vreme, tie samite kje go sinhroniziraat svoeto poedinechno chukanje vo eden zaednichki unison i kje chukaat kako po dogovor.

Ne bi shirel sega so objasnuvanja kako se izgradeni kletkite, koi im s organelite i kako tie funkcioniraat, no samo bi potsteil deka bilogijata tvrdi oti komunikacijata (primanje i predavanje na informacii) na kletkite e po hemijksi procesi, preku razmena na molekuli, sto korespondira so Njutonoviot model koj veli deka Svetot e materija. Toa e bazata na koja se potpira i gradi farmacevtskata industrija na lekovi.

No ako toa e tochno, togash kako dvete srca, spomnati pogore, koi poteknuvaat od dva razlichni choveka i ne se povrzani megjusebno, go sinhroniziraat svoeto chukanje bez da bidat vo mozhnost hemijski da razmenat informacija za sebe ???

Vlezete vo realnosta a kvantnata mehanika. Taa veli deka Svetot e energija i deka vo sushtina razlichnoto nivo na taa energija ja determinira interpretacijata na materijata onaka kako sto ja percepirat kletkite i taa ja odreduva mozhnosta na realiziranje na nejziniot potencijal kako takov. Atomite i molekulite vsushnost se elektromagnetski polinja.

Kletkite, nivnite komuni i ultimativno organite i slozhenite organizmi energetski se povrzani megjusebno.


Gi spomnavme dvete srca i sinhronizacijata vo nivnoto chukanje. Toa se sluchuva bidejki tie ne samo sto energetski komunicirale megju ostanatite kletki i organi od teloto na lugjeto od koi originalno poteknuvale, tuku energetski komuniciraat i megjusebno.

Sto se sluchuva koga tie kje bidat presadeni vo telata na drugi lugje? Od iskustvo znaeme deka lugjeto koi dobile transplanti imaat sekjavanja i afiniteti koi im pripagjaat na donorite. Taka, na primer, se sekjavaat na sluchki koi nikogash ne im se sluchile, sakaat hrana koja nikogash ne im se dopagjala, sakaat neshta koi nikogash ne gi sakale do togash i t.n.


Kletkite, megju ostanatite receptori, imaat i takanarecheni "sopsteni raspoznavachi". So niv tie gi prepoznavaat kletkite od sopstvenata komuna. Dokolku napravat kontakt so kletka od svojata komuna tie ja prifakjaat, a dokolku napravat kontakt so tugja kletka tie ja otfrlaat.

Ako se eliminiraat ovie receptori togash kletkata ne mozhe da pravi "sopstveno prepoznavanje" i stanuva generichna (bez identititet) i mozhe da bide stavena vo bilo koja druga komuna (vo chovek, zhivotno ili ptica) i taa nema da bide otfrlena.

Kletkata ja prima informacijata za identitetot preku svoite snezori (anteni), a toa znachi deka toj identitet e NADVOR od nea.

Koga se transplatiraat organi, kletkite na transplatiraniot organ so svoite "anteni" kontinuirano i neprekinato se konektiraat so donorot na organot, teloto vo koe originalno postoel i od koe e izvaden. I dodeka donorot e zhiva lichnost nekako mozheme da se soochime so faktort na razmena na energetskata informacija megju zhivite tela, no donorite chesto pati se mrtvi lugje.

I sega doagjame do poentata na ovoj komentar: kletkite od doniraniot organ vospostvuvaat kontakt so lichnosta (informacijata) na umreniot chovek! So drugi zborovi, umiranjeto na onoa sto nie go prepoznavame kako materijalno telo ne e istovremeno i umiranje na lichnosta (energija, duh... narechete ja kako sto sakate). Taa energija, kompletno so site kvaliteti na lichnosta koja zhiveela vo onaa nam poznata materijalna forma, postoi i natamu nadvor od mrtvoto materijalno telo. Vsushnost ova dokazhva deka individualnata chovekova energija (duhot) ne e lokalizirana vo teloto, tuku se naogja nadvor od nego. Zatoa kletkite na transplantiraniot organ ostvaruvaat kontakt so energijata na svojot star sopstvenik (donorot), iako ne se naogjaat vo negovoto, tuku vo sosem drugo strano telo! Koga teloto umira, energijata koja go odrzhuvala, konstruirala i harmonizirala, ostanuva da postoi i ponatamu, bez razliika sto nejzinata materijalna kontrukcija povekje ne postoi. NASHIOT IDENTITET EGZISTIRA NADVOR OD NASHETO TELO!



P.S. Fenomenot na "presaduvanje" na sekjavanjata i chuvtsvuvanjata se sluchuva so presaduvanje na srceto bidejki vo neko ima kletki koi po svojata gradba se slichni kako i onie na mozokot. Mozokot e glavniot organ za komunuikacija megju materijalnoto telo i nashata energetska egzistencija (identitet). Treba da se razbere deka toj ne e mesto kade shto se skladiraat sekjavanjata i znaenjata, tuku e interfejs so koj nie doagjame vo kontakt so niv. Nashiot mejkup, znaenje, iskustvo, afiniteti i s'e onoa shto ne pravi nie da sme NIE ne se naogja vo mozokot, tuku preku mozokot nie ostvaruvame kontakt so niv. Znachi ne postoi "kletochno pomnenje", tuku kletkite se konektiraat so pomnenjeto. Koga toj proces na konektiranje i trasportiranje na informaciite se sluchuva vo nashiot mozok i srce naukata toa go gleda kako bukvalno da izlaga od kletkite, pa zatoa smeta deka seta taa informacija e smestena nekade vo niv.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 24.Декември.2010 во 15:32
Нашите биолошки рецептори download ират податоци за нас надвор од нашето тело или подобро речено, од садот во кој се наоѓа нашето тело.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 18:42
Ne bi shirel mnogu vo folozofija ili religija, no bi sakal da posocham neshto interesno.

Imeno, budistite velat deka nie imame materijalno telo i energetsko telo (vitalna energija, bioenergija, astralno telo, suptilno telo...). Dodeka materijalnoto telo ima odreden rok na traenje koe go odreduvame so nashiot zhivoten vek, onoa drugoto e eden aspekt od nashiot vechen kontinium i toa neprekinato patuva od eden vo drug zhivot. Za nego se veli deka se naogja vo sredinata na srceto.

Intresno e kako pred iljadnici godini budistite otkrile neshto shto nam denes ni pretstavuva misterija bez soodveten odgovor - kako i zoshto pri transplatacija na srce pacientot dozhivuva psiholoshko morfiranje so donorot?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Јануари.2011 во 19:12
nishto chudno !да

...ako dolgo primale naredbi od eden centar,..pa , najverojatno i drugo neshto od toj centar dopira do site kletki,
.. a ne samo toa shto im e potrebno na niv samite da funkcioniraat  isparvno........


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk