IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАДE СE ПОЈАВУВА  СИЛАТА НА ИСУС ХРИСТУС?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАДE СE ПОЈАВУВА СИЛАТА НА ИСУС ХРИСТУС?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 23:31
Господ не ги сака поносните!
Дали се тоа славјани, американци, македонци, босанци, араби, евреи, афиканци, индијанци, ... тоа не е важно за него.

За сите нас е важно да ја научиме духовната законитост на СЛОБОДАТА ГОСПОДОВА и да се упозориме прво себеси па после другите да се чуваат од злото во случајов поноста!

Подобро да ми каже некој дека не е убава таа понос одколку животот да ме удри по нос!

поздрав до сите а посебно до оние што ја сакаат вечната ВИСТИНА


спирос

Изменето од spiros - 04.Август.2008 во 23:32
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 17:08
izvini kako se veli ,,,,ponos ,,,na makedonski?
 
i ne tuku pisuvaj gluposti....na temata sto ja postaviv!    temata e kade se pojavuva silata hristova!...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 18:47
Спирос - има тема за верска поезија. Пишувај таму ако ти е мило во стихови.
Кога коментираш на некоја тема, те молам гледај тоа да биде во рамки на темата...
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 21:22
svetoto krstenie e edna od najcestite lokacii kade se pojavuva hristovata sila


http://veronauka.tripod.com/slike/Krstenje_Gospodnje.jpg
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 21:26
Многу силен момент за мене е Исусовото преобразување...
иако прашањето за силата на Исус е лично, како ние го чувствуваме, сепак за мене Преображението пред двата Апостола на Гората и Неговото говорење со Отецот кажуваат се. И за тоа Кој е Исус, и Кој може да Го види Бог Отецот без да падне мртов, и кој е ОН всушност.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 22:15
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос - има тема за верска поезија. Пишувај таму ако ти е мило во стихови.


Силата Исусова се покажува и во тоа што е љубезен дури со неправедните властодршци!
ДУХОТ БОЖЈИ / ЖИВОТО СЛОВО /е ВИСТИНАТА! Те молам за спасение на сите души:не ја бриши,не ја гуши !

поздрав до сите што ја сакаат правдината
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 01:25
Mok nad prirodata- (sopira buri)
Mok nad coveckoto telo - (isceluva)
Mok da ja pobedi smrtta - ( voskresna)
Mok da dade zivot
Mok da go prosti grevot
Nemu mu e dadena seta vlast голема%20насмевка
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 17:28
Неговата сила ја гледаме во доброволното потчинување на волјата на Отецот.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 21:49
Во ЉУБОВТА кон сите што му веруваат, па макар да е таа вера и една микроскопска трунка!
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 12:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос - има тема за верска поезија. Пишувај таму ако ти е мило во стихови.


Силата Исусова се покажува и во тоа што е љубезен дури со неправедните властодршци!
ДУХОТ БОЖЈИ / ЖИВОТО СЛОВО /е ВИСТИНАТА! Те молам за спасение на сите души:не ја бриши,не ја гуши !

поздрав до сите што ја сакаат правдината


ako ja sakas pravdinata .............bidi korekten pravednik........ne pisuvaj se i sesto kolku da se napise..................spiki
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 22:09
Originally posted by aladin aladin напиша:


ako ja sakas pravdinata .............bidi korekten pravednik........ne pisuvaj se i sesto kolku da se napise..................spiki


Силата на Христос е што храбро и како јагне поднесува неоснована критика, лажги, плукања, удирања, ... дури и смрт!

Среќни се сите што одат по неговите стапки!
За сите нас се потеше Тој, со крвави капки!

Фален да е ГОСПОД спасителот!

Изменето од spiros - 12.Август.2008 во 22:10
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 22:24
Силата на Исус се појавува во нашата трпеливостголема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 23:26
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Силата на Исус се појавува во нашата трпеливостголема%20насмевка

Така е! Но пред се во НЕГОВАТА!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 22:01
jas sum patot zivotot i vistinata veli nasiot gospodisus hristosbog sleze od nebo i zede coecko telo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.