IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Универзален Живот - Прахристијани
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Универзален Живот - Прахристијани

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 26>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 15:16
Прахристијаните... голема%20насмевка
Сега ќе ви начкрабам нешто и за нив, се разбира во мој стил т.е. низ лупата на Библијата намигнување 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 15:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Прахристијаните... голема%20насмевка

Сега ќе ви начкрабам нешто и за нив, се разбира во мој стил т.е. низ лупата на Библијата намигнување 

Ако е низ лупата на Библијата(особено онака како повеќето ја толкуваат), морам да речам дека ќе биде џабе. Исто како да зборуваш за христијанскиот библијски центар низ лупата на... да речеме индијската Бхагавад Гита!

Изменето од Majkl - 19.Јули.2008 во 15:29
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 15:35

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Каде во историјата Христијаните забранувале да се јаде месо ?

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Првите христијански заедници биле со вегетаријански режим на исхрана. Ситуациите во кои Исус јадел месо, материјализирал риби(опишани и во библијата) итн. биле специфични - повеќе објаснувања на тие стихови има во книгата „Ова е Мојата Реч Алфа и Омега„ објавена од Христос 1989год. преку внатрешната Реч, сега достапна и на македонски јазик.
 
Првите христијански заедници јаделе месо и немале било какво ограничување во храната. Првите, изворните христијани немале забранета храна, немале нечиста храна. Тоа го гледаме од следниве библиски стихови...
 
"Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него, зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти."
(Исус во Марко 7:18-19)
 
"Јадете се што се продава на пазарот за месо, без какво и да било испитување на совеста; зашто Господова е земјата и она што ја исполнува"
(1 Коринтјаните 10:25-26)
 
Петар и Андреј биле рибари. Тие си јаделе риба и пред и откако Го запознале Исус. Исус дури во неколку прилики им помогнал да уловат повеќе риби, а исто така и јадел риба со нив.
 
"Тогаш Симон Петар влезе во коработ и извлече на брегот мрежа полна со големи риби - сто и педесет и три. Иако беа толку многу, мрежата не се скина. Исус им рече: „Дојдете и јадете!” Но ниеден од учениците не се осмели да Го праша: „Кој си Ти?”- зашто знаеја дека е Господ. Исус дојде, зеде леб и им даде; и риба исто така."
(Јован 21:11-13)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 15:45
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Учењето за реинкарнацијата било составен дел од изворното христијанско мисловно добро.
 
Во Христијанството, учењето на Христос, апостолите, Библијата нема ни "Р" од реинкарнација. Ова го знаат и децата, и оние што прочитале и Илустрирана Библија или Библија во Слики среќа
Ваквите лапсузи се само еден обид да се вметнат источњачки верувања во христијанството.
 
"И како што на човекот му е определено да умре еднаш, а потоа суд"
(Евреите 9:27)
 
Од стихот погоре гледаме дека после смртта на човекот му следи суд, а не повторно раѓање и повторно смрт и повторно раѓање итн како што учи теоријата на реинкарнацијата.
 


Изменето од EvAngelos - 19.Јули.2008 во 15:50
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 15:49
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Габриеле од Вирцбург првпат го доживеа продорот на внатрешната Реч на 6 јануари 1975год. кога во нејзе се подигнаа спонтано зборовите: „Јас Сум Исус Христос...
 
"Тој пак рече: „Внимавајте да не ве заведат, зашто мнозина ќе дојдат во Мое име и ќе речат: ‘Јас сум’ и ‘времето приближило!’ Не одете по нив!"
(Исус во Лука 21:8)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 16:34
Како илустрација ќе наведам една кратка објава од Бог - нашиот Небесен Отец, примена преку пророчицата Божја во февруари 2001 година.



Пораката од Создателот


Габриеле, пророчицата
и гласничка Божја во ова време,
ја прими од БОГА, Вечниот, на
27.2.2001 година следнава порака,
која, со ова,им ја пренесува на
своите солуѓе:


Создателот:

Јас Сум Бог Аврамов, Бог Исаков и Бог на Јакова. Јас Сум Бог на сите вистински пророци.

Јас, БОГ, Семоќниот, го кревам Мојот глас преку Мојата пророчица и гласничка, и го упатувам до човештвото.

Престанете да ги јадете вашите состворови, кои се ваши животински браќа и сестри!

Престанете да ги мачите нив преку експерименти со животни и преку одземање на слободата, така што ги држите во штали кои се недостојни за животните. Животните ја сакаат слободата, исто како и вие луѓето.

Престанете да ги убивате најмалите животинки, животот на почвата, со вештачки ѓубриња, исто така со гној од измет, и слично!

Престанете да ги сечете и палите шумите, и да им го одземате животниот простор на животните во шумите и полјаните. Вратете им го нивниот животен простор, шумите, полињата и ливадите; во спротивно, вашата судбина, која што самите си ја наметнавте себеси, ќе ви ги одземе вашата куќа и двор, и вашите извори на храна, преку катастрофи ширум светот, кои што вие самите ги создадовте преку вашето постапување против животот, против царствата на природата, вклучително и против животните.

Ако луѓето одново ги фрлат Моите зборови во ветер, тогаш за нив ќе настане бура, светска судбина, којашто ќе однесе стотини илјади луѓе, како прво, преку светски катастрофи, како второ, преку болести, кои како епидемии ќе се прекршат врз оние кои преку своето оддалечување од секаква духовна етика и морал нив им ги наметнале на животните, врз оние, кои во сегашново време спалуваат илјадници животни. Кој нема да се преобрати, него ќе го снајде слично.

Мојата Реч е изговорена. Светската апокалипса е во тек. Кој не сака да слуша, тој во сè пократки растојанија ќе ги осети последиците од причините што самиот си ги создал. Земјата со нејзините растенија, животни и минерали, Јас ја издигнав кон Мене. Кој и натаму положува рака врз мајката Земја со сите нејзини животни форми, тој ќе ги осети последиците. Престанете да мачите, да убивате и да усмртувате!

Престанете, вие луѓе, со вашето ѕверско однесување, коешто ве погодува исклучиво вас, а не некое друго битие; оти, што му правите на најмалиот од вашите состворови, тоа Ми го правите Мене и си го правите себеси.

Е па, доста е! Преобратете се; инаку жетвата, која е ваша сеидба, продолжува.

ЈАС СУМ, кој СУМ, секогаш истиот, вчера, денес и утре, во целата вечност.


     *************************************
А во некоја наредна прилика ќе објаснам зошто и во кои ситуации апостолите и Исус јаделе месо, риби, материјализирањето на рибите итн.   


Изменето од Majkl - 19.Јули.2008 во 16:42
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 16:48
sekako deka treba da gi pocituvame i sakame zivotnite.

no koj i dade pravo na ovaa da se samoproglasi za portparol na Boga?

kakva drskost!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 16:51

Интересно е како г-ца Габриеле започнува и завршува со некои позајмени библиски цитати, а измеѓу изнесува една од илјадниците верзии на пропагандниот материјал на вегетеријанците.

И шо треба сега јас да сторам? Да бидам заведен од тоа "Бог Авраамов, Бог Исаков, Бог на Јаков" и да поверувам дека Габриеле е Божја пророчица и покрај јасната изјава на Исус Христос дека Божјиот ланец на пророци завршува со Јован Крстител? Да поверувам дека и покрај тоа што Исус и апостолите ни дозволија да јадеме месо дека сега Бог се предомислил и ни забранува?

Абе иди бегај голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 16:55
Gabriele sabotarka e?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:00
Originally posted by KGB KGB напиша:

Gabriele sabotarka e?

Мислиш на Адвентистите на седмиот ден(Саботјани)верска заедница основана во 19 век од Хелен Вајт?

Не, нема никаква врска со нив. Габриеле од 1975 година му служи на Бога како инструмент, но таа себе си не се нарекува пророчица. Бог ја нарекува така.

Изменето од Majkl - 19.Јули.2008 во 17:01
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:12
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Gabriele sabotarka e?

Мислиш на Адвентистите на седмиот ден(Саботјани)верска заедница основана во 19 век од Хелен Вајт?

Не, нема никаква врска со нив. Габриеле од 1975 година му служи на Бога како инструмент, но таа себе си не се нарекува пророчица. Бог ја нарекува така.


a koj vi kaza deka Bog ja narekuva prorocica?

Gabriele taka?

Logicno, nema sto!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:33
Пренесувам извадок од Христовата објава преку Габриеле дадена на 6 февруари 1994:


" О вие луѓе, каде Ме барате Мене, Христа, вашиот Откупител? Барајте Ме во вас самите и ќе препознаете дека сте храм Божји и дека Бог, бескрајната љубов, вечната светлина живее во вас. Јас ве допирам со вечната љубов Божја. Ги допирам вашите души. Ја допирам секоја клетка на вашето тело, секој крвен сад, сите градбени елементи на вашето тело, оти Јас Сум сеприсутна сила, бидејќи Сум едно со Бога, вашиот и Мојот Отец. Допуштете, значи, да ве допрам и чувствувајте во вашите срца дека Сум присутен во секого од вас.. Многу луѓе велат: "Библијата е Реч Божја; во неа верувам". О, препознајте, ако верувате во Библијата како во Реч Божја, зошто тогаш не ги остварувате зборовите од Библијата? Многумина велат, верата во зборовите Божји е доволна. Ако би било така, тогаш овој свет би бил здрав, исполнет со светлина, оти луѓето кои веруваат во Библијата би биле исполнети со светлината на љубовта; тогаш во овој свет не би имало ниту војни, ниту непријателство, ниту кавга, ниту омраза, бидејќи многумина веруваат во Библијата и велат дека тоа е Божја Реч. Вие препознавате, значи, дека само верата не е доволна, тоа е пасивна вера..."


Истата во целост како аудио снимка на македонски јазик(со германскиот оргинален тон во позадина)може да се нарача како и другите 24 касети од серијата „Божјата Реч околу годината 2000-та„касета бр.2 со поднаслов „Јас дојдов да ве направам слободни - Препознајте ја Љубовта Божја во вас" - тел.02/3111-043 или види стр.1 од подфорумов.

Изменето од Majkl - 19.Јули.2008 во 17:33
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:34
vo red, se e toa fino.

ama ova moze da bide i raskaz na dete vo 3 oddelenie, koe (se nadevam) nema da se prevoznesuva deka e portparol Bozji.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:41
Интересен е моментот со вегетеријанството - со оглед на тоа што е во конфликт и со Генезисот и со Новиот Завет... Да не збориме што е во конфликт со се друго, ама ајде. Вегетеријанството како лична одлука го почитувам, но да се наметнува како доктрина е апсурдно.
Истотака - Екхарт и Сведенборг - иако навидум имаат слични идеи - тие се сосема спротивни во своето гледање на човекот и Божјето присуство. Прочитај малку, ќе видиш.
Во целиот куп што го спомна на почетокот - има еден елемент кој особено ми стана интересен - Богомилите! Тие имаат крајно спротивна логика од сите останати.
Не може да кажеме дека Бог се обраќал преку сите нив, само затоа што кај сите можеме да најдеме по две-три мисли кои се исти, затоа што пак се останато е сосема спротивно!
Само да разјасниме - не го напаѓам твојот систем на верување - но сметам дека е крајно вулгарно да се кажува дека Христијанството (во формата во која го знаеме) е извитоперено од оригиналното Божје Слово и дека Библијата претрпела измени, само затоа што ти следиш друга книга.
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,437 секунди.