IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Универзален Живот - Прахристијани
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Универзален Живот - Прахристијани

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 26>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 00:00
Мајкл до сега беше доста коректен и објави десетина пати линкови кон разни текстови врзани со учењето на Универзален Живот.
Секој човек верува во она што самиот тој го распознава како вистина.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 00:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Добро де, дај некое накратко да видиме, нема да кажам ништо, ниту дека е-ниту дека не е коинциденција.


Nekoi predviduvanja se odnesuvaa samo na zaednicata vo Germanija ili prahristijanskite zaednici vo drugi zemji. No imase i za posiroko:



Na pr. deka radijacijata ce se zgolemi - godina dena potoa dojde katastrofata vo Chernobyl; promena na klimata - objaveno uste 1980/81 a denes od godina vo godina pozasileno go cuvstvuvame toa; pojava na novi bolesti(AiDS, SAARS i tn...); zarazi preku zivotni(BSE i pticji grip) deka vodata mnogu nesto ce isplakne i ce se izmeni geografskata mapa na Zemjata(cunamito vo jugoistocna azija - no natamosni nastani doprva predstojat), besneenjeto na shumskite pozhari(gi dozhiveavme i na celiot balkan vo zeskoto dolgo leto 2007, a denes vo Avstralija - na vestite vcera rekoa deka nemalo nikogas vo poslednite 25 god. takov, a denes vece deka nemalo takov vo istorijata na kontinetot), deka vernicite od Rimokatolickata crkva masovno ce istapuvaat(denovive osobeno aktuelno vo Germanija) od istata i deka mnogu intrigi skandalozno ce bidat razotkrieni(slucajot so zlostavuvanje deca) i uste mnogu povece, seto toa objaveno pocetokot na 80`te od 20ot vek... Vo toa vreme germanskite pecateni mediumi isturaa celi stranici na podsmev a tnr. "strucnjaci" za sekti vo vrska so kazanoto, gi obvinuvaa prahristijanite deka krevaat panika i podsmevlivo gi narekuvaa "eve ni gi apostolite na krajot." Denes molcat vo vrska so toa...



Smislata na Bozjoto prorostvo medjutoa ne e zaplasuvanje i zakanuvanje so nekakva nepromenliva idnina, tuku blagovremena opomena do ludjeto da se preobratat vo svoite misli, zborovi i postapki oti za istite zakonot na seenje i zhneenje ce go sobere danokot.



Povece detali mozes da procitas vo knigite: "Katastrofi.Prevrtuvanja na zemja. Umiranje - Bog opomena navreme!"(dostapna e na makedonski) i "SEIDBA I ZETVA - Hristovata objava od 1986 vo svetlinata na sovremenata(2005/06) nauka"(dostapna na hrvatski), kako i vo "Novoto ruvo na svetot od senki - inkvizicijata na deneshninata"(ponova e i zasega samo na germanski dostapna)







p.s. Pogledni ja koricata za knigata Katastrofi - Bog opomena navreme - prvoto izdanie na germanski jazik izleze letoto 2004(znam bidejki knizeto go imav vo race togas). Samo nekolku meseci pred cunamito vo Indijskiot okean dekemvri 2004.

Изменето од Majkl - 19.Јануари.2012 во 14:57
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:00
Благодарам Мајкл. Видов сега на првата страна дека си го објаснил ова.
Но кажи ми, што е за тебе она што те навело да поверуваш дека Исус би зборувал преку Габриеле? Овие остварени пророштва за катастрофите во природата или?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:33




Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Добро де, дај некое накратко да видиме, нема да кажам ништо, ниту дека е-ниту дека не е коинциденција.

Nekoi predviduvanja se odnesuvaa samo na zaednicata vo Germanija ili prahristijanskite zaednici vo drugi zemji. No imase i za posiroko:


Здраво Majkl. Знаеш, во последниве времиња, пророци и пророчици никнуваат (некој рече како печурки по дожд), па би било умесно, тоа што го кажуваш да се обидеш да ни го „доближиш“, зашто, колку за илустрација, една друга „пророчица“ (Елена Г. Вајт) вика од „планината на беззаконието“, трудејќи се да го „заврти“ светов кон „вистината“ со махинации, лаги, препишувања и плагијаторсттва, и успеа една група, на таканаречени, христијани да ги одведе во неповрат.

Ќе сакаш ли да ни објасниш, во што е разликата помеѓу „пророчиците„ и „пророштвата“ и, може ли да им се верува!?

p.s. Инаку, коректно го имаш изнесено, и сега и другипати, гледиштето твое и на твојата Заедница, но тоа е премногу далеку од тоа каде се наоѓам јас - за мене е неприфатливо. Поздрав.





Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Благодарам Мајкл. Видов сега на првата страна дека си го објаснил ова.Но кажи ми, што е за тебе она што те навело да поверуваш дека Исус би зборувал преку Габриеле? Овие остварени пророштва за катастрофите во природата или?
Не, не пророштвата за катастрофите. Такви предвидувања имало и преку други и порано. Бог само обопштено повторно опомена во, ако можам така да се изразам, 5 до 12. Ние сега живееме во времето кое е опишано во Јовановата Апокалипса - времето на крајот.

Првиот дел од прашањето го одговорив веќе на претходната страна. Одговорот знам дека е субјективен, но јас само таков умеам да ти дадам. Бог врз никого не врши присила, ниту пак Габриеле кој Тој ја нарекува своја пророчица и вестојавителка. Доколку сакаш, ти можеш самата да се информираш подетално и соодветно на тоа да си оформиш самата став, кој во основа треба да биде твој личен, слободен избор.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:46
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Здраво Majkl. Знаеш, во последниве времиња, пророци и пророчици никнуваат (некој рече како печурки по дожд), па би било умесно, тоа што го кажуваш да се обидеш да ни го „доближиш“, зашто, колку за илустрација, една друга „пророчица“ (Елена Г. Вајт) вика од „планината на беззаконието“, трудејќи се да го „заврти“ светов кон „вистината“ со махинации, лаги, препишувања и плагијаторсттва, и успеа една група, на таканаречени, христијани да ги одведе во неповрат.
Да, тоа е точно. Во Универзален живот преку пророчката Реч и за тоа има објаснение зошто е така.
Инаку, како личен коментар околу Елен Вајт, сум читал од нејзе книги, но морам да речам дека мене лично не ме задоволиле таму изнесените работи.

Меѓутоа секој има слободна волја, но и одговорност пред Бога за она што го изјавува. Исто така секој има слобода да прифати или отфрли нешто, но и одговорност за последиците кои од тоа произлегуваат.
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Ќе сакаш ли да ни објасниш, во што е разликата помеѓу „пророчиците„ и „пророштвата“ и, може ли да им се верува!?
Извини, но не го разбирам прашањето. Можеш поконкретно да објасниш на што мислеше?

На вистинските пророштва секако дека може и пожелно е да им се верува, но секој сам треба да си испита и се одлучи.
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

p.s. Инаку, коректно го имаш изнесено, и сега и другипати, гледиштето твое и на твојата Заедница, но тоа е премногу далеку од тоа каде се наоѓам јас - за мене е неприфатливо. Поздрав.
Драго ми е ако не гледаш на тоа зајадливо. Што ќе биде за тебе прифатливо, тоа само ти имаш право да одлучиш. Секој се наоѓа во онаа група на мислители која му одговара на неговиот менталитет и моментален степен на духовна свест. За некого тоа е ортодоксната црква, за некого исламот, за друг некоја хинду школа, за трет атеизмот или нешто десетто.

Целта и намерата на темава е да даде можност на сите да се запознаат со пророчката Реч за денешно време примена од Христос и други високи небесни битија а по налога на Бога. Дали некој тоа ќе го смета за лага, делумна вистина или чиста вистина, тоа е - како што повеќе пати беше нагласено(тоа е важно!) негов слободен избор.

Изменето од Majkl - 11.Февруари.2009 во 14:48
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 14:57



Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... Драго ми е ако не гледаш на тоа зајадливо. ...


Да, не гледам зајадливо на тоа што го имаш изнесено. Работите, на коишто што гледам, како што велиш - зајадливо, ги редам во наводници.


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Ќе сакаш ли да ни објасниш, во што е разликата помеѓу „пророчиците„ и „пророштвата“ и, може ли да им се верува!?


Мислев на двете спомнати пророчици (Габриеле и Вајт) и на нивните пророштва. Еве сега не ги редам во наводници. Поздрав.





Изменето од Miki_P - 11.Февруари.2009 во 14:58
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:58
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Ќе сакаш ли да ни објасниш, во што е разликата помеѓу „пророчиците„ и „пророштвата“ и, може ли да им се верува!?

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:


Мислев на двете спомнати пророчици (Габриеле и Вајт) и на нивните пророштва. Еве сега не ги редам во наводници. Поздрав.
Pa razliki ima mnogu...

Na pr. Elen Vajt za vrven avtoritet ja smeta Biblijata - dodeka vo Univerzalen zivot ne e taka. Ponataka, Elen Vajt veli na pr. deka dush*te na ludjeto posle smrtta spijat(se vo nesvesna sostojba) do sudniot den. Nepravednicite ce voskresnale i so angelite na Satanata ce ja zaposednale planetata Zemja no Bog ce gi unistel so ognena topka. A posle ce voskresnale pravednicite i so Hrista ce bidat vo Carstvoto na Mirot.

Spored objavite primeni preku Gabrielle dusite ne spijat do sudniot den. Posle smrtta na fizickoto telo, dokolku e dusha vrzana za Zemjata, ostanuva na Zemjata ili vo nejzina blizina. Inaku, dushata mozhe da zamine vo astralnite ramnishta(sostaveni od brojni planeti i dzvezdi) kade mozhe da otplaca grevovi, duhovno da sozreva, ili da stagnira. Od tamu, vece spored duhovniot razvoj i procistenost, taa ili prodolzuva vo tnr. podgotvitelni podracja za vlez vo Apsolutnosta(Nebo) ili se reinkarnira na Zemjata koga ce se sozdadat soodvetni uslovi za toa. Site dushi eden den ce se vratat vo Vechnata Tatkovina - tnr. Cisto Nebo.

Satanata, prviot sozdaden zenski angel kapitulirase pod Isusoviot krst na golgota. Taa povece ne deluva protiv Boga, tuku pomaga vo vracanjeto na dusite doma. Demonite, nejzinite poranesni sledbenici, medjutoa svoevolno ostanuvaat bozji protivnici i cvrsto se drzat za svoite suludi ideji deka eden den ce go dosegnat i unistat Boga, a tie ce se pretvorat vo bogovi i nanovo ce go zapocnat sozdavanjeto. Hristos medjutoa trajno go onevozmozi toa so svojata zrtva na krstot.

Ne postoi telesno voskresnuvanje od mrtvite. Voskresnuvanjeto e termin koj oznacuva asimilacija na materijata vo etericna svetlosna supstancija. Duhovnite bozestveni sili niz duhovnite atomi gi apsorbiraat materijalnite, i za telesnite oci stanuvaat nevidlivi.

Ne znam dali ti go odgovoriv prasanjeto? Na prethodnata strana navedov vo sto prahristijanite veruvaat i vo sto neveruvaat - preku toa mozat da se napravat natamosni sporedbi.

Изменето од Majkl - 11.Февруари.2009 во 19:05
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 00:01
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

...Pa razliki ima mnogu...

Na pr. Elen Vajt za vrven avtoritet ja smeta Biblijata - dodeka vo Univerzalen zivot ne e taka. Ponataka, Elen Vajt veli na pr. deka dush*te na ludjeto posle smrtta spijat(se vo nesvesna sostojba) do sudniot den. Nepravednicite ce voskresnale i so angelite na Satanata ce ja zaposednale planetata Zemja no Bog ce gi unistel so ognena topka. A posle ce voskresnale pravednicite i so Hrista ce bidat vo Carstvoto na Mirot.

Spored objavite primeni preku Gabrielle dusite ne spijat do sudniot den. Posle smrtta na fizickoto telo, dokolku e dusha vrzana za Zemjata, ostanuva na Zemjata ili vo nejzina blizina. Inaku, dushata mozhe da zamine vo astralnite ramnishta(sostaveni od brojni planeti i dzvezdi) kade mozhe da otplaca grevovi, duhovno da sozreva, ili da stagnira. Od tamu, vece spored duhovniot razvoj i procistenost, taa ili prodolzuva vo tnr. podgotvitelni podracja za vlez vo Apsolutnosta(Nebo) ili se reinkarnira na Zemjata koga ce se sozdadat soodvetni uslovi za toa. Site dushi eden den ce se vratat vo Vechnata Tatkovina - tnr. Cisto Nebo.

Satanata, prviot sozdaden zenski angel kapitulirase pod Isusoviot krst na golgota. Taa povece ne deluva protiv Boga, tuku pomaga vo vracanjeto na dusite doma. Demonite, nejzinite poranesni sledbenici, medjutoa svoevolno ostanuvaat bozji protivnici i cvrsto se drzat za svoite suludi ideji deka eden den ce go dosegnat i unistat Boga, a tie ce se pretvorat vo bogovi i nanovo ce go zapocnat sozdavanjeto. Hristos medjutoa trajno go onevozmozi toa so svojata zrtva na krstot.

Ne postoi telesno voskresnuvanje od mrtvite. Voskresnuvanjeto e termin koj oznacuva asimilacija na materijata vo etericna svetlosna supstancija. Duhovnite bozestveni sili niz duhovnite atomi gi apsorbiraat materijalnite, i za telesnite oci stanuvaat nevidlivi.

Ne znam dali ti go odgovoriv prasanjeto? Na prethodnata strana navedov vo sto prahristijanite veruvaat i vo sto neveruvaat - preku toa mozat da se napravat natamosni sporedbi.


Ти благодарам, пријателу, на исцрпниот одговор - задоволен сум од него.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 19:59
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... Hristos ni zapovedal da gi ljubime svoite blizni kako samite sebe si, i onaka kako sto Toj nè ljubel i ljubi nas. Toj ne gi delel ludjeto na: ateisti vegetarijanci i hristijani mesojadci. Koj toa go pravi, daleku e od Hristovoto ucenje i dozivuvanjeto na ziviot Bog koj prebiva vo najvnatresnoto na sekoj covek.


Мајки, се согласувам потполно со пишаново, со едно мало но многу важно дополнение.
Вистинскиот БОГ е БОГ на ред и затоа љубовта кон оние што не го негираат Христовото дело треба да биде како прво и на чело!

Моите браќа и сестри (и јас како најнезаслужниот помеѓу ними) имаме многу високо мислење и почитување кон сите животопријатни верски заедници и души, па така и кон онаа зедница на која и припаѓаш ти и која што фигурира и агира со повеќе имиња а е собрана и концентрирана околу германската пророчица габриеле.

- Мене лично ме интересира дали вашата пророчица габриеле е духовно свестна за тоа колку многу во текот на своето постоење таа се хранела (јадела) од живи битија (животни и растенија) и колку многу се хранеле (истите)од неа?

- Исто така ме интересира која мака ве натерала да неверувате на Најсветото од сите свети писма?


- Дали е можно еден ден пророчицата така да влијае на своите членови, како тие во иднина и пракса не би ги квалифицирале другите христијани како грешни само заради нивната невегетерјанска прехрана и вера на Најсветото од сите писма - Библијата!

Ти благодарам за времето и љубезноста.

п.с. Ние се сложуваме со фактот дека луѓето кои БОГА и Христа не го ставаат на прво место во животот, со својот начин на живот нанесуваат болка на сё што живее и затоа е неопходно таквиот живот (без надворешна присила и терор) да се промени!



Изменето од spiros - 12.Февруари.2009 во 20:05
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 16:16
Originally posted by spiros spiros напиша:

Мене лично ме интересира дали вашата пророчица габриеле е духовно свестна за тоа колку многу во текот на своето постоење таа се хранела (јадела) од живи битија (животни и растенија) и колку многу се хранеле (истите)од неа?
Габриеле пред продорот на Божјата Реч во нејзиниот живот не знаела ништо за духовните меѓузависности. Таа и како голем број други Германци од тоа време била просечен верник во Католичката црква и освен часовите по веронаука од училуште, читањето Библија, црковниот хор - немала некаков друг духовен живот и познавања, ниту пак имала прилика да чита езотерична литература или литература од други релииги.

Така, таа била и месојадец како голем број други луѓе. Кога Христос ја ословил преку внатрешната Реч таа тогаш, и уште некое време после тоа била месојадец. Но како таа се` повеќе и повеќе го живеела во пракса законот и поуките кои и биле објавени, така нејзината духовна свест созревала и се ширела и тоа автоматски влијаело на нејзиниот режим на исхрана, кој постепено и сосема спонтано се променил.

Христос во врска со тоа и објаснил:
„Оној кој моли за законито водство и поуки, нему ќе му биде одговорено. Немој да запаѓаш во фанатизам веднаш откажувајќи се од месо, колбаси и риба. Додека сеуште чувствуваш апетит за таква храна, држи се кон златната средина. Сепак не земај прекумерни количества. Ќе дојде време кога овој закон ќе започне поинтензивно да дејствува. Тогаш нема да имаш апетит за месо, колбаси и риба. Таа храна автоматски ќе биде редуцирана без твоето учество.„
- цитат од книгата„Некогаш духовно неукиот човек на патот кон Бога„(распродадена).

Кога ги спомна растенијата треба да се додаде дека лично Габриеле не е вегетаријанец, туку теранец(Теера=Земја). Таа нејзина лична исхрана не само што не содржи риба, месо, јајца, и без млеко и млечни прозиводи(тнр. веганска исхрана) туку вклучува само плодови кои природата доброволно ги дарува(на пр. она што самото ќе падне од дрвото на земјата). Тоа воедно ќе биде спонтаната исхрана кога човештвото длабоко ќе навлезе во Христовото Царство на мирот. Но многумина денешни прахристијани сеуште не се хранат така, туку се лакто-ово-вегетаријанци(јајца и млеко), лактовегетаријанци(без јајца ама со млеко), вегани(само растителна храна) но има и такви кои сеуште јадат повремено месо.

Никој не добива од Духот Божји наметнати инструкции за исхрана, кој како сака си се храни. Бог само дава добри совети и ги објаснува своите закони - ништо повеќе од тоа.
Originally posted by spiros spiros напиша:

- Исто така ме интересира која мака ве натерала да неверувате на Најсветото од сите свети писма?
Како кого... некого внимателното читање на самата Библија. Некого фактите на науката и критичкиот осврт на некои христијански теолози и филолози.

Да нема забуна! Во прахристијанската заедница не се вели дека целата Библија не чини. Туку дека од различни причини во некои книги се внесени за жал и човечки претстави, кои Бог не ги кажал. Тоа е една од причините зошто Бог реагирал и реагира денес преку пророкот за денешно време.

Кога станува збор за прифаќањето на Библијата како апсолутно чиста реч Божја, Габриеле во повеќе наврати отворено постави прашање:

„Што ни донесе речта на Библијата? Дали се луѓето среќни и задоволни, дали со помош на библијската реч стаана блиски до Бога? Дали со помош на Библијата станаа навистина браќа и сестри? Дали сите ние представуваме едно свесно единство со Бога, нашиот небесен Отец, или сеуште постојат граници помеѓу земјите? Зарем не се многу земји во меѓусебно непријателство? Дали сме во спокојство бидејќи го пронајдовме во себе Бога? Што сме ние всушност? Повторно го поставувам прашањето: што ни донесе речта на Библијата?„

Originally posted by spiros spiros напиша:

Најсветото од сите свети писма

Љубезно молам, без лутење но,: Тоа е според тебе најсвето(тоа си е твое право)! Според други, не е(а тоа е нивно право).
Originally posted by spiros spiros напиша:

- Дали е можно еден ден пророчицата така да влијае на своите членови, како тие во иднина и пракса не би ги квалифицирале другите христијани како грешни само заради нивната невегетерјанска прехрана и вера на Најсветото од сите писма - Библијата!
Габиреле не сака на никого да влијае, таа го почитува божјиот закон за слободна волја. Секој сам одлучува дали ќе верува дека навистина Христос и Бог се објавуваат преку нејзе или не. Исто така, секој кој што ќе прифати, може ако сака повторно да напушти и промени став без никаква обврска.

Верувањето во Библијата т.е. Светото писмо или начинот на исхрана не прават некого само по себе да е грешен ниту авотматски духовно напреден. Одлучувачко е што тој прави со духовното знаење кое го има, т.е. дали се труди постепено, чекор по чекор да го остварува.

Поинаку кажано, некој може да верува безрезервно во откровенијата кои стигаат од Небесниот свет преку Габриеле ама ако живее спротивно на истите, бадијала верува - таквиот прави лоша сеидба, и соодветно на тоа ќе може само лоши плодови да вкуси. Додека друг можеби не верува така, туку ја зема Библијата како реч Божја - но при тоа, морално-етичките начела(на пр. Десетте заповеди, Исусовото златно правило и сл.) што се изнесени таму ги живее во пракса, тогаш таквиот е далеку поблиску до Бога отколку првиот.
Originally posted by spiros spiros напиша:

п.с. Ние се сложуваме со фактот дека луѓето кои БОГА и Христа не го ставаат на прво место во животот, со својот начин на живот нанесуваат болка на сё што живее и затоа е неопходно таквиот живот (без надворешна присила и терор) да се промени!
Одлично! Ако го почитуваме навистина животот тогаш ќе престанеме да ги повредуваме не само луѓето, туку и животните, растенијата и минералните царства.

Кога во Универзален живот се зборува за вегетаријанство, не е целта другите кои јадат месо и риба да се осудат и омаловажат, туку да се освести и појасни информацијата дека животните кои се Божји створови, поради прехрамбените навики на луѓето мораат бескрајно да патат и умираат. Освен тоа таквата исхрана долгорочно земено, допринесува до оштетување на човековото тело од здравствен поглед и натамошни еколошки штети(загадување и исцрпуавње на води, шуми, полиња кои даруваат храна, воздух, течност и живот). Човекот би можел да се храни со плодовите на шумите и полињата што драстично би ја сменило сликата на овој хаотичен свет во кој живееме, и во и би го насочил кон подобро.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 17:10
Да нема забуна! Во прахристијанската заедница не се вели дека целата Библија не чини. Туку дека од различни причини во некои книги се внесени за жал и човечки претстави, кои Бог не ги кажал. Тоа е една од причините зошто Бог реагирал и реагира денес преку пророкот за денешно време.

Мајкл, а за кои делови од Библијата сметате дека не се Божји туку имаат вметнато човечки претстави?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2009 во 20:15
Мајки, германците до ден денешен неможат да се помират дека Спасителот (по мајка) е евреин (според пророчансвата на Писмото).

Истото тоа Писмо според верата на вистинските прахристијани е пишувано од БОГА преку (скоро сите) Еврејски пророци и Апостоли.

Баш тоа Писмо содржи и пророчанста за времето во кое живееме, ... времето на глобалните војни, глобални збиднувања и најразлични учења што забрануваат ...!

Воопшто не ме чуди што денес сеповеќе германци се откажуваат од верата и Писмото на кое безрезервно му веруваа луѓе како Дитрих Бонхофер и илјадници други анонимни германски браќа и сестри - кои како јагниња ги дадоја своите животи - и за со кои несум достоен да се наречам брат.

Воопшто не ме изненадува појавата на пророци и пророчици кои не ги разбираат нити еврејските, нити прахристијанските списи и затоа ги прогласуваат како неважни а информациите на своите христоси ги ставаат над сведоштвото на Апостолите и воедно вистинските прахристијани(претежно евреи)!

Денот доаѓа кога никој веќе нема да се сомнева на вистинитоста на очевидците Христови и секој ќе увиди дека пророчанствата кои Господ ними им ги предаде а се запишани во она Писмо кое секој од антихристијанската коалиција го негира,се потполно вистинити! .







Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 15:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да нема забуна! Во прахристијанската заедница не се вели дека целата Библија не чини. Туку дека од различни причини во некои книги се внесени за жал и човечки претстави, кои Бог не ги кажал. Тоа е една од причините зошто Бог реагирал и реагира денес преку пророкот за денешно време.



Мајкл, а за кои делови од Библијата сметате дека не се Божји туку имаат вметнато човечки претстави?


Во сите делови има инфилтрација, како намерна, така и ненамерна но во некои мошне малце, а во други повеќе. Некаква специјална листа не е дадена. Но како покарактеристични примери се спомнуваат Мојсеевите книги(во смисла не ги напишал Мојсеј, туку подоцна, дел од тогашните свештеници) и посланиците на Павле, некогашниот Савле. Павле внел во своите посланија бројни човечки претстави кои потекнувале од неговата паганска свест, тој дури и не црпел од внатрешната Реч(како на пр. вистинските пророци Исаија од стар завет, или Јован во новиот) туку интелектуално шпекулирал врз основа на неговото дотогашно философско знаење. За жал од него произлегле основите за библијско потврдување околу нееднаквоста меѓу мажот и жената, јадењето месо, воената служба и тн...



Повеќе за тоа можеш да прочиташ(разгледај во: содржина) на следниот линк(брошурата веќе ја презентирав на претходните страници)



Пророк бр.15 "Животните тажат, пророкот обвинува!"



Не е поентата во тоа Библијата да се прифаќа од збор до збор, туку е потребно смислата на тие зборови да се сфати во душата - бидејќи зборовите се само лушпи во кои се положува некоја одредена содржина - и пред се да се живее во склад со смислата на вистинските делови на Библијата. Со оглед дека многумина луѓе поради своите душевни оптоварувања не се во можност тоа да го направат, Господ им излезе во пресрет и градејќи врз стиховите на старото апокрифно Евангелие Исусово, ја подари „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ на човештвото за да во неа тоа го спознае својот живот и го уреди така за да стане богоугоден.

Изменето од Majkl - 19.Јануари.2012 во 14:54
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,329 секунди.