IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Инфекција на уринарни патишта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инфекција на уринарни патишта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:28
Не е ненормално на денешно време и не се плаши направи ја повторно уринокултурата но направи си и гинеколошки преглед чисто да си тргнеш мисли од глава немора да значи дека е нешто опасно...
Единствената работа што стои помеѓу нас и тоталната среќа е реалноста.
Кон врв
devica28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devica28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:25
Blagodaram....malku sum vo panika...dadov urina za urinokultura i dobiv rezultat vo koj pisuvase ..urina kontaminirana .poveke od tri vida bakterii..ve molime povtorno da napravite urinokultura i da se pridrzuvate kon praviloto za zemanje urina ..i sega se zbuniv,ova so poveke od tri vida me isplasi,pa treba da ja povtoram urinokulturata...mozete li da mi kazete nesto okulu ova....dali nenormalno da se imapoveke vidovi bakterii
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:09
Обично, освен ешерихија која има повеќе подвидови односно специи, уринарната инфекција може да е предизвикана и од Ентерококус (стептококус фекалис), потоа Протеус мирабилис...
Со чај верувај, што и да ветува чајот, бактерија не можеш да излечиш, но секако пиењето чај за овие работи ќе помогне при “плакнење“ на меурот.

Единствено научно потврдено средство а не е антибиотик е МанозаД, вид полисахарид кој буквално ја откачува бактеријата од ѕидот на бешиката. Кошта ѓаол ипол, го нема кај нас (не ни чуле кутриве кај нас за тоа), па јас го набавив од Сплит (нема нус ефекти, безбеден и за бебиња).

Кандида со уринокултура-што знам, таа се гледа и ан микроскопски размаз на урина, спорите и се како топчиња. Ни таа со чај не се лечи-кој ќе ти каже ќе те излаже, само со Канестен маст/вагиналети...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:05
Kandida se otkriva so ginekolo[ki pregled....so bris...i se lekuva so kanesten vaginaleti i krem za nadvotesna upotreba...no ne bi bilo loso da konsultiras ginekolog...posigurno e i moze da se raboti za druga bakterija ili infekcija....i trihormoni moze da zadava problemi a zenite ja imaat i taa cesto
Единствената работа што стои помеѓу нас и тоталната среќа е реалноста.
Кон врв
devica28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devica28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:03
Moze li nekoj da mi kaze,so pravenje na urinokultura,osven eserihia ,koi uste bakterii najcesto moze da se najdat...i dali so istite caevi i antibiotici se lekuvaat ostanatite bakterii,i dali i kandida bi mozela isto da bide otkriena so urinokultura
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Онлајн
Поени: 102290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 13:25
Витаминот Ц ги спречува уринарните инфекции

Инфекциите на уринарниот систем се безопасни, но можат да бидат упорен проблем од кој најмногу страдаат жените, додека кај мажите по вакво заболување страдаат од зголемена простата и имаат проблеми со мокрењето.

Кај жените превенцијата е побитна од лечењето, додека кај мажите прво треба да се излечи опасноста, а потоа да се решаваат последиците.

- Потребно е внесување на што повеќе течности богати со витамин Ц. Исхраната богата со билни влакна се препорачува на жените кои боледуваат од опстипација, изјавија од британскиот истражувачки тим.

Во зима се препорачува затоплување, додека жените се советуваат да избегнуваат носење на кратки фустани за време на ладните денови, како и задолжително носење на хулахопки.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 18:55
БОЛЕСТИ НА МОЧНИТЕ ПТИШТА И МОЧНИОТ МЕУР(БЕШИКАТА) најчесто се бактериолошки воспалителни болести ка
ко последица на бубрежни или други заболувања,со силни болки во крстот-половините,печење И лутење при
мокрењето,крв во мокрачата,зачестени мокрења,лажни нагони за мокрење,температуре,треска,грозница И
слично.ВОСПАЛЕНА,ПРОШИРЕНА(ЗГОЛЕМЕНА ПРОСТАТА) е заболување од воспалителен или бактериолошки вид,како после
дица на други заболувања или како посебно заболување,обично е старачка И машка болест.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 16:47
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 01:55
Благодарам....фала Му на Бога, сега се е во ред....но ако се повтори ќе имам во предвид....
МИР со сите
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2009 во 21:14
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Амаааааааан од оваа Ешерихија.......има ли спас?????? Ни антибиотици ни ништо не помага....се враќа пак и пак....


Mnogu uporna patogena bakterija,teshko se iskorenuva,na nefroligija preporachuvaat nekoja shema so Primotren tableti koi se zemaat kontinuirano 21 den.Naporedno so Primotrenot se preporachuva mix chaj od bilna apteka,specijalno podgotven za ovaa namena i zadolzitelno vit C 1 gr dnevno,zatoa shto ovaa bakterija ne podnesuva kisela sredina.Ovaa terapija e primeneta na moj roditel i za 21 den beshe reshen problemot.Probaj i ti,pozdrav!
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 22:56
beta glukan e drugata sostojka koja go zgolemuva imunitetot
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 22:52
da nocist se dobri, gi probav i jas. patem, zdravo marija magdalena:)odamna ne sum sednala na forumov. jas sega koristam imunobor uro. 30 kapsuli se vo pakuvanje, i se 520 denari. skapicko e,ama efikasno. mozebi vredi da gi probate. pokraj brusnica sodrzat i uste edna sostojka koja go zgolemuva imunitetot, ne samo na urinarnite patista tuku i vaginalniot imunitet. super se. se pijat prviot mesec po 3 dnevno, a posle uste dva meseci po edna dnevno. gi ima vo zegin, a pocnuvaat i vo drugite apteki da gi nabavuvaat. inaku jas od poslednoto pisuvanje ne sum zakacila eserihija povtorno, se nadevam taka i ke ostane. sega ne gi pijam redovno, samo ponekogas, ednas nedelno da receme ke zemam edna,dve. Porano obavezno zemav pred i po odnosi ama sega pocnav da zaboravam da zemam, no sepak ok sum,nisto ne mi e. Se uste mislam deka bese od kondomite, od sredstvoto so koe se premackuvaat. zasto ottogas ne koristime kondomi so deckoto i se e super. Moze ponekogas da se pojavi malo pecenje pri mokrenje, ama vo sporedba so porano sega e sovrseno. pocnav i povtorno da si koristam gelovi za tusiranje, ne intimni tuku obicni i ne mi preci. ne znam, mozebi na nekoj od vas poradi istata pricina mu se pojavuva. znaci, apcinjava za 3 meseci vi go vrakaat imunitetot. super se. se nadevam deka vi pomognav barem malku.pozdrav do site
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 18:03
Се лечи...па пак доаѓа...па пак се лечи....па пак фаќа ама сега некој друг подвид ешерихија-ги има многу....па пак се лечи....па пак по некое време ќе му текне....и така освен ако некој нема супер отпорен имунолошки систем и друга слаба точка на организмот.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 00:09
А се лечи ли тоа чудо трајно?????
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.