IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
Автор
Порака
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 15:40
Темплариус јас ти давам докази, конкретни библиски стихови а ова твоево... ,,аргументирање’’ е слично на судењето на Галилеј кога црквата се повикувала на слични ,,докази’’ како твоиве. Зар традицијата треба да се испречи на патот на нашето спасение?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 15:53
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Темплариус јас ти давам докази, конкретни библиски стихови а ова твоево... ,,аргументирање’’ е слично на судењето на Галилеј кога црквата се повикувала на слични ,,докази’’ како твоиве. Зар традицијата треба да се испречи на патот на нашето спасение?




A od sto begas i se spasuvas .... Zarem tvoeto spasenie ne e vo voite koreni i tvojata tradicija vo onaa vo sto veruvale tvoite pretci iljadnici godini nanazad,tamu kade sto zivee tvoeto jas i seto onaa sto te pravi tebe da si onaa sto si, kakvo pravo imas ti da ja zrtvuvas tradicijata na eden narod za nekoe navodno spasenie....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 16:00
Леле смешен си Темплариус! Па ако вака размислувале Македонците кога дошол апостол Павле тие никогаш немале да го прифатат Христијанството зашто претходно си имале свои ,,богови’’ Зевс и сета компанија која и ден денес останала во митовите. Ако вака размислувале Римјаните и тие немале да го прифатат Христос- си имале традиционални ,,богови’’- Јупитер, Марс и уште цела редица. Нашите далечни предци не морале да ја бараат и да ја најдат Вистината зашто си имале традиција, така? Мора да се направи една јасна дистинкција меѓу традицијата и изворното Христијанство проповедано од Исус и од Неговите апостоли. А ако веруваш дека традицијата може да те спаси- да знаеш грешка си.
Да те прашам: Христијанин си или националист?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:08
OK... Темплариус - да, не си во право, затоа што мешаш две работи... прво вера со традиција и второ црква со вера.
Но... во право си за една работа - не треба да се плука врз православната црква. Од две причини - прво, затоа што тоа е навреда за многумина (од верски аспект), второ затоа што должиме извесна почит (од чисто национален и институционален аспект). Намерно ги разделувам, за да се разбере дека се тоа две различни работи.
Околу првото - дали мислите дека милиони луѓе кои го практикуваат Православното Христијанство се сите заблудени души? Дали мислите дека меѓу нив нема милиони кои многу јасно знаат зошто и како веруваат? Дали мислите дека верата е целосно непоткрепена од Библијата и дали мислите дека би си дозволиле да правиме нешто што е забрането од Библијата?! Односно - просто прашано - што мислите бе, луди сме сите?!
За конкретново прашање - АлДра, никаде нема изричен услов да не се крштеваат деца, никаде нема изричен услов дека треба да се поверува за да се крштева! Условот е да се поверува (+крштева) за да се добие спасение! Сите примери кои се наведуваат се конкретни примери на луѓе кои дотогаш имале друга вера, чии родители не верувале во Бога (или ако сакате - се окажале од Него низ историјата), и кои требало да се вратат во Божјето стадо преку проповедите. Никаде не се спомнуваат деца, ниту пак забраната за нив.
Вашиот став е едно толкување, кое има своја основа, но е само тоа - толкување. Никој не ви пречи да го правите тоа, нити го оспорува, се додека не почнете да го оспорувате крштевањето, поточно валидноста на крштевањето на другите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:16
Сметав дека нема да биде потребно, но ајде пак ќе понудам едно кратко објаснување на горенаведените стихови.
Апостолот Павле ги прашал луѓето дали го примиле Светиот Дух кога поверувале а тие му одговориле дека не знаат за такво нешто. Штом не знаеле, тогаш неопходно е ново крштевање- овојпат вистинско- со вера и знаење. Овде би повлекол една аналогија со крштевањето на бебињата. Бебињата не знаат дека постои Бог, па кога ќе дознаат и ќе поверуваат треба да се крстат.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:32
Алдра - пак твое толкување! Хронологијата е ваква.
Павле ги прашува луѓето дали го примиле Светиот Дух откако поверувале.
Тие велат дека не.
Тогаш ги прашува како се крстени.
Тие велат онака како што Јован крштеваше.
Тогаш Павле им вели дека треба да се крстат во Исус.
Тогаш се крштеваат и го примаат Светиот Дух.

Односно - единствено нешто што како услов го има овде е дека мора да се крстиш во Исус за да може да го примиш Светиот Дух. Уште попрецизно кажано - само да поверуваш, не е доволно(!!!) за Светиот Дух да е во тебе!
И повторно - крштевањето и поверувањето се одвоени термини - затоа што во случајов - иако луѓето верувале, не биле правилно крстени!
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:37
Крштевањето е моментот кога кандидатот за крштевање декларира дека е спремен за тој чин т.е. дека верува во Исус и Го признава за свој Господ и Спасител по што се исполнува со Светиот Дух.

Изменето од AlDra - 18.Јули.2008 во 17:38
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2008 во 17:41
?!?!?!
Од каде е сега ова? Пак зборуваме за две работи - поверување и крштевање. Може да ги сметате за нераздвојни, но навистина се две посебни работи.
Што станува со оној кој се крштева откако ќе поверува, но потоа отстапи од верата (престане да верува) и по многу години реши да се врати назад кон верата? Повторно се крштева?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 14:53
pravilnoto krstevanje se pravi ednas.

nepravilnoto krstevanje, normalno, ne e krstevanje i zatoa toa mora da se 'povtori', t.e. da se izvrsi PRAVILNO.

ne znam sto e tuka nejasno.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 16:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Алдра - пак твое толкување! Хронологијата е ваква.
Павле ги прашува луѓето дали го примиле Светиот Дух откако поверувале.
Тие велат дека не.
Тогаш ги прашува како се крстени.
Тие велат онака како што Јован крштеваше.
Тогаш Павле им вели дека треба да се крстат во Исус.
Тогаш се крштеваат и го примаат Светиот Дух.

Односно - единствено нешто што како услов го има овде е дека мора да се крстиш во Исус за да може да го примиш Светиот Дух. Уште попрецизно кажано - само да поверуваш, не е доволно(!!!) за Светиот Дух да е во тебе!
И повторно - крштевањето и поверувањето се одвоени термини - затоа што во случајов - иако луѓето верувале, не биле правилно крстени!
 
zidarski, проблемот со православното крштевање (наспроти библиското) е тоа што бебенцето не може да поверува во Исус за да биде крстено.
Согласно на тоа, православното потопување на бебето воопшто не е библиско крштевање, туку само едно вонредно ритуално бањање.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:48
ЕвАнгелос - да не те опоменувам - внимавај на терминологијата која ја користиш!

Мислам дека доволно објаснив погоре - никаде не гледаме дека е поверувањето како услов за крштевањето. Има наведени примери во кои луѓето (кои претходно припаѓале на друга вера) поверувале во Христовото Слово и се крстиле, но никаде тоа не е поставено во формата на услов. Единствениот услов во овој контекст е дека и крштевањето и поверувањето се потребни за спасение. Ништо повеќе. Но тоа во никој случај не ги врзува крштевањето и поверувањето едно по друго или во некој одреден редослед.
Како што кажа АлМасих - крштевањето е неопходно за да учествува детето во црковниот живот (кое во вашата традиција истотака учествува и тоа активно, без да биде крстено...).
Do what is right, come what may...
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 17:55
redosledot e ili biten, ili nebiten. treto nema (normalno!)

ako e nebiten, togas nema razlika.

ako e biten, togas jasno e deka redosled (krstevanje pa vera) nema nikade vo Sv. Pismo, i spored toa taa varijanta otpagja.

ostanuva samo vera pa krstevanje.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 20:17
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Леле смешен си Темплариус! Па ако вака размислувале Македонците кога дошол апостол Павле тие никогаш немале да го прифатат Христијанството зашто претходно си имале свои ,,богови’’ Зевс и сета компанија која и ден денес останала во митовите. Ако вака размислувале Римјаните и тие немале да го прифатат Христос- си имале традиционални ,,богови’’- Јупитер, Марс и уште цела редица. Нашите далечни предци не морале да ја бараат и да ја најдат Вистината зашто си имале традиција, така? Мора да се направи една јасна дистинкција меѓу традицијата и изворното Христијанство проповедано од Исус и од Неговите апостоли. А ако веруваш дека традицијата може да те спаси- да знаеш грешка си.
Да те прашам: Христијанин си или националист?




Mozebi sum smesen no barem sum iskren so sebe si, velite da ne ja mesam verata i tradicijata so nacionalniot identitet - mozebi ste i vo pravo, kako na nekogo da mu kazes deka e nesto sino koga toj neznae kako sinoto izgleda .....

Dali sum hristijanin ili nacionalist ....

Jas sum pravoslaven Makedonec koj ima (za razlika od mnogu tuka) svoja krsna slava, svoja vera (koja ne e menuvana i nema da se menuva so pokolenija), svoja crkva, svoja tatkovina, svoj tradicija koja ja pocituva, dolg kon narodot od koj proizlegol, i nekoj koj nedava nikoj da mu pluka na Svetcite Verata i Makedonija - ako toa me pravi da sum nacionalist da jas sum Nacionalist, ako toa me pravi deka sum glup nazaden i zaostanat vo vasite sovremeni oci - da jas sum toa a vie mozete da se ... No ne cepkajte be vo Pravoslavieto, nikoj ne vi cepka vo vasite novi religii ..... ve molam...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 19:14

AlDra,

што за тебе претставува самиот чин на Крштевање?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.