IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Господова вечера, Евхаристија, Причест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Господова вечера, Евхаристија, Причест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 02:42
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Не се сеќавам дека обрежанието е забрането некаде. Апостолите се договориле дека е доволно да не јадат месо принесено како жртва за идоли, да се пазат од блуд, да не јадат задавени животни и да не консумираат крв, па во продолжение следи доволно е да се придржувате до овие упатства. Апостолот павле во Посланието до Галтајаните вели вака: ,,Уште еднаш ќе ви нагласам дека секој што ќе се обреже е должен да го спроведува целиот Мојсеев Закон.’’(Гал. 5:3), што значи дека не го забранува обрежувањето туку вели дека таквиот е должен го споведува целиот Мојсеев Закон.
Патем каква врска има причеста со обрежанието? Или ,,боље ишта него ништа’’?



За да се разбере тоа што го зборувам треба да се тргнат конските наочници што стојат од страна за да се види споредбата. Споредбата беше дека за се има толкување, инаку Христос би бил контрадикторен сам на себе.
А дека е забрането да се наметнува јаремот на обрезанието на учениците сведочи цела глава 16 на Дела (а еве ти во прилог дел од цитатите кои го потврдуваат тоа)



10 Сега, пак, зошто Го искушувате Бога, ставајќи им на вратот на учениците јарем, што не можеа да го поднесат ни нашите татковци, ниту ние.

19 Затоа јас мислам дека не треба да им прават мачнотии на незнабошците, кои се обраќаат кон Бога,

28 Зашто Светиот Дух и ние одлучивме да не ви ставаме на вас никаков друг товар, освен она што е потребно



Значи обрезанието воопшто не е потребно, освен она нетелесно обрезание

Римјаните 2: 28,29
Зашто не е прав Јудеец оној, кој е таков по надворешност, ниту право обрезание она, кое е надворешно, врз телото, туку оној, кој е внатрешно таков, и она обрезание, што е во срцето, по дух, а не по буква. Неговата пофалба не потекнува од луѓето, туку од Бога.

Од ова испаѓа дека и ап.Павле бил контрадикторен сам на себе. Од една страна го обрезал Тимотеј, а од друга вели дека треба да се биде по дух обрезан, а она по тело (кое произлегува од буквата) не е битно.






Изменето од Maran Ata - 07.Ноември.2008 во 03:03
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 03:22
Maran Ata, твоето верување е контрадикторно со Библијата, а не таа самата со себе.
Павле го обрезал Тимотеј, затоа што обрезаниото никаде не било забрането, и покрај тоа што не било препорачано.
Павле вели дека треба да се биде обрезан по дух, но не вели дека не смее да се биде обрезан и по тело.
Тимотеј си бил обрезан по дух и тоа нема врска со телесното обрезание - кое никаде не било забрането.
 
Но, не се секирај, знам дека ова тебе ти е совршено јасно и дека само се обидуваш да ја заматиш дисксијата и да фатиш кривина (како и секогаш) затоа што се најде во небрано со аргументите за "буквалното" претварање на лебот и виното во телото и крвта Христови намигнување
Ајде добра ми ти ноќ големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 03:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Maran Ata, твоето верување е контрадикторно со Библијата, а не таа самата со себе.
Павле го обрезал Тимотеј, затоа што обрезаниото никаде не било забрането, и покрај тоа што не било препорачано.

Павле вели дека треба да се биде обрезан по дух, но не вели дека не смее да се биде обрезан и по тело.

Тимотеј си бил обрезан по дух и тоа нема врска со телесното обрезание - кое никаде не било забрането.

 

Но, не се секирај, знам дека ова тебе ти е совршено јасно и дека само се обидуваш да ја заматиш дисксијата и да фатиш кривина (како и секогаш) затоа што се најде во небрано со аргументите за "буквалното" претварање на лебот и виното во телото и крвта Христови намигнување

Ајде добра ми ти ноќ големо%20гушкање


Павле вели дека секој кој е обрезан по тело треба да го исполнува целиот закон Мојсеев, а дали тоа го правел Тимотеј? Или Тимотеј живеел христијански, а не старозаветно?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 03:35
Maran Ata, иако моментално подфорумот "Вероисповед" нема модератори, тоа не значи дека треба да фаќаме кривини кога ќе се најдеме во аргументиран ќорсокак. А доколку си расположена за неврзани прашања и одговори, ајде да отвориме една тема каква што отворија deshad и maria_magdalena, само со дефинирани правила на дискусија, каде што наизменично ќе си поставуваме прашања и наизменично ќе си одговараме, без суфлери од страна. Ако си убедена во својата вера, тогаш нема да се плашиш и ќе прифатиш, а доколку се плашиш, тогаш доста фаќаш кривини на секоја тема и задржи се на топикот на дискусија.
Моментално застанавме на оваа тема.
 
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Се разбира дека едната крв и другата крв се две апсолутно различни нешта. Хемискиот состав им е различен, а и вкусот е различен.
 
Хемискиот состав и вкусот на крвта. Одлична поента pravoslavie аплауз.
Е сега откако те пофалил, кажи ми, дали ти некогаш си пробал вино? Дали некогаш си лизнал од капка крв од твоето тело? Верувам дека да. Е сега одговори ми: Дали приметуваш разлика во вкусот на виното и вкусот на крвта? Зарем не е виното со благо-киселкаст вкус? Зарем не е крвта соленкаста? Значи сепак имаат различен вкус.
Е сега одговори ми, каков вкус осеќаш ти кога земаш од "Христовата Крв" на причеста? среќа
 
 
п.с. Иако pravoslavie можеби не е тука, секако ќе му биде добредојдена помош од неговите истомисленици намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 03:58
Па не знам за тебе ти како ја сфаќаш Крвта Христова, но мене ми е блага, Животот е благ, а ти биди си солен...
Пичестувај си се со симболи, а јас со ВИСТИНСКИТЕ Тело и Крв Христови кои даваат живот. Христос е Животот, а вие бегајте од Него колку сакате - ваше право

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:08
Сакаш да кажеш дека Христос имал драстично покачен шеќер во крвта? (Неузу Биллах) Хммм интересно. Чек да видиме што ќе кажат и другите крвопијци. Баш ме интересира мислењето на мнозинството.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:13
Ев, веќе почна да хулиш. Внимавај...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:20
Внимавајте вие, јас не похулив дека Христовата крв има благ вкус.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Внимавајте вие, јас не похулив дека Христовата крв има благ вкус.


Не си ја пробал, од кај ќе знаеш.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:32

Точно, јас не сум ја пробал, но затоа пак вие што сте ја "пробале" давате различни изјави за неа. Некои велат блага била, некои пак велат киселкаста била, некои велат имала вкус на ферментирано грозје, некои пак велат имала вкус на кавадарка среќа И на кој да му верувам јас сега? збунетост

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:33
Ев, сериозен сум, внимавај што зборуваш...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Точно, јас не сум ја пробал, но затоа пак вие што сте ја "пробале" давате различни изјави за неа. Некои велат блага била, некои пак велат киселкаста била, некои велат имала вкус на ферментирано грозје, некои пак велат имала вкус на кавадарка среќа И на кој да му верувам јас сега? збунетост



Дај бе брат ти кажи ни за изворните. Како тие се причестуваат? Со што се причестуваат? Кога и колку пати неделно, месечно или годишно се причестуваат? Ајде, што толку се криеш...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 15:24
Велите дека ние не ја почитуваме крвта Христова со тоа што ја споредуваме и ја ставаме во истата категорија како и крвта на животните. Ако одиме по таа логика, вие пак уште помалку ја почитувате Истата, зашто милите дека по заповед на попот виното ќе се претвори во светата крв Христова.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 15:39
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Велите дека ние не ја почитуваме крвта Христова со тоа што ја споредуваме и ја ставаме во истата категорија како и крвта на животните. Ако одиме по таа логика, вие пак уште помалку ја почитувате Истата, зашто милите дека по заповед на попот виното ќе се претвори во светата крв Христова.


Виното е лозов плод кој е благословен од Бога и токму од него се причестувале и светите апостоли на Тајната Вечера. Господ може да претвори се што сака во Негова крв, а во случајот Тој тоа сака да го направи со виното. И тоа не е заповед на попот, туку е по дејство на Светиот Дух. (гледаш колку малку си запознат со православното христијанство)

Ајде сега биди добар и кажи ми вие како се причестувате, кога се причестувате, со што се причестувате, колку пати се причестувате (периодично - неделно, месечно или годишно)?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.