Испечати | Затвори го прозорот

Господова вечера, Евхаристија, Причест

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14447
Датум на принтање: 28.Март.2024 во 23:18
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Господова вечера, Евхаристија, Причест
Постирано од: AlDra
Наслов: Господова вечера, Евхаристија, Причест
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 10:06
Навистина нов сум на форумов и имам најмалку право да поставувам нови теми, но сепак се осудив на тоа зашто темава предизвикува недоумица во мене. Околу оваа тема се кршат копјата меѓу христијаните, поточно околу прашањето дали лебот и виното се вистинското тело и крв Христова или се симболи на Тоа? Па браќа и сестри по Христа очекувам ваши мислења на оваа тема.
Доколку има веќе започнато дискусија на оваа тема го молам модераторот да ја избрише темата и да ме упати на местото каде е таа тема поставена.



Коментари:
Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 12:00
А кој тоа кажал дека се симболи?
 
Дали Христос кажал, “Примете јадете ова е претстава / симбол на моето тело...“ или кажал “Примете, јадете, ова е моето тело...“?
 
И кажал ли: “Кој го јаде симболот на моето тело и го пие симболот на мојата крв има Живот вечен“ или кажал “Кој го јаде моето тело и ја пие мојата крв има живот вечен“?
 
Кој е тој човек што смее да си даде право да ги толкува на начин кој е инаков од она што лично Господ го кажа?


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 18:12
И уште едно прашање... како дополнување на она на АлДра...
Каде е разликата во случајов, ако се има во предвид дека станува збор за Бога...? Дури и да ги земеме како симболи на телото и крвта Христови... дали тие не Се Тело и Крв Христови?

п.с. Секој има право да отвори нова тема, особено ако провоцира квалитетна дискусија.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: the king
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 18:52
kako be toa gospodova vecera?????

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 20:30
Мислам дека е јасна е разликата меѓу симбол на нешто и нештото само по себе па овде не планирам да се впуштам во филозофска расправа околу овој сегмент.
Проблемот Православие е во тоа што Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува.Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)






Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 20:33
Има некои предводи во кои Исус вели дека тоа ја ПРЕТСТАВУВА Неговата крв и Неговото тело.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 21:22
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува.Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)



Сака да каже да не се јаде месо...


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:29

Светата Евхаристија во Православното Предание се вика Тајна на Тајните или Тајна на Црквата. Таа е срце на црковниот живот, извор и цел на сите црковни учења и установи. Зборот евхаристија значи благодарење. Општото значење на Евхаристијата како господова трпеза е благодарење на Бога во Христа и Светиот Дух за сè што Тој направил во создавањето, спасението и прославување на светот.

Тајната Евхаристија исто така се вика и Света Причест, зашто таа е мистична заедница на луѓето со Бога, на едни со други и заедница на сите луѓе и сите созданија во Бога преку Христа во Светиот Дух.

Тајната Вечера и Евхаристијата

На ТајнатаВечера, Господ Исус Христос за прв пат ја востановува Светата Тајна Евхаристија. Како што може да се прочита во Новиот Завет

И кога јадеа, зеде Исус леб, го благослови, го прекрши, па им даде и рече: „Примете, јадете; тоа е Моето тело.“ Потоа ја заеде чашата, заблагодари и им ја даде; и се напија од неа сите. И им рече: „Тоа е Мојата крв на Новиот завет, која се пролева за мнозина. “

Господ ја нагласи важноста на оваа света тајна (Јован 6,53-54):

„Вистина, вистина ви кажувам; ако не го јадете телото на Синот Човечки и не ја пиете крвта Негова, не ќе имате живот во себе. Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има живот вечен и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.“

Оваа заповед, и оваа света тајна апостолите и првите Хрстијани ја вршеле редовно. Постепено на светата тајна Причестување се додавале други молитви, песни и проповеди, и така настанала Светата Литургија или централното богослужење во Црквата.

Бескрвна Жртва

Жртвите постојат уште од Стариот Завет, и тоа како крвни жртви, при кои се принесувале: овци, кози, грлици и гулаби, и бескрвни: класови, брашно, зејтин, темјан, леб и вино. Според својата цел, пак, тие се делеле на жртви сепаленици (за грев и кривица) и жртви на мир и спасение (жртви на фалење и благодарност).

Старозаветните жртви не можеле да ја отстранат вината на прародителскиот грев, иако биле заповедани од Бога. Тие биле само знаци и символи кои укажуваат дека човекот пред Бога е грешен и треба да копнее за искупување, и го наговестувале тоа што требало да се случи во иднината, т.е. големата Жртва на помирувањето – Господ Исус Христос. И токму тоа што жртвите на Стариот Завет не успеале да го сторат, беше остварено преку жртвувањето на Агнецот Божји, овоплотениот и единородниот Син Божји.

http://mk.orthodoxwiki.org/%D0%9B%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Литургијата, како Света Жртвена богослужба, е Жртва на потполно почитување (од Синот кон Отецот); Жртва на потполно помирување (преку оваа Жртва човештвото се помири со Бога); Жртва на потполна молба и Жртва на потполна благодарност (Бог покажа најголема добрина кон луѓето со Жртвата на Својот Син, а луѓето не може подобро да ја изразат својата благодарност, од тоа кога постојано се сеќаваат на таа добрина во Светата Литургија).

Литургијата е постојана Жртва на Новиот Завет, во која Исус Христос, во вид на леб и вино, на бескрвен начин се жртвува, со рацете на свештеникот, на небесниопт Отец, како што некогаш се жртвуваше на Крстот на крвен начин. Светата Литургија по својата суштина е истата Жртва како и таа која Христос ја принесе на Крстот, и тоа со една и иста цел: за простување на гревовите на светот.

Само начинот на жртвувањето е различен: Жртвата на Крстот беше крвна, а тука станува збор за жртвување на прославениот Христос на бескрвен начин; на Крстос Синот Божји се жртвува само еднаш и на едно место, а овде повеќе пати и на многу места; на Крстот – за да ни стекне богатство на дарови, а овде за да нè причести со изворот на Своите дарови.

Символизмот на Евхаристијата

Православната Црква го отфрла учењето за тоа дека евхаристиските Свети Дарови се само интелектуални и психолошки симболи. Меѓутоа, зборувајќи за евхаристиските Дарови, православното предание, сепак, често го употребува терминот символи, а литургијската жртва ја нарекува духовна и бескрвна.

Црквата се користи со овие зборови затоа што во Православието - реалното, изворното, стварното не му се спротивставува на символичкото, духовното или мистичкото. Напротив, според православното гледиште сета стварност: светот и самиот човек - се реални и притоа и символични и мистични до таа мерка, што самата таа стварност ни го открива и објавува Бога.

Евхаристијата во Православната црква е сфатена како вистинско Тело и вистинска Крв Христова. Така, јадејќи го лебот и пиејќи го виното коишто се мистично осветени со Светиот Дух, имаме вистинско соединување со Бога преку Христа којшто самиот се нарекува Леб на животот (Јован 6.34,41).



-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:31
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува.Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)



Сака да каже да не се јаде месо...


Неможеш твердењата за новиот завет да ги поткрепуваш со цитати од стариот зашто со доаѓањето на Христа Стариот завет завршува


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:32
Мислам дека доста експлицитно се укажува на крв а не на месо! Те молам Мајкл погледни ги уште еднаш цитатите кои ги наведов и верувам дека ќе се согласиш со мене. Зашто не вели само месо со крв туку ,,да се воздржуваат од жртвувано на идоли, КРВ, од удавено и од блудство’’-овде не гледам да станува збор за месо!


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:36
Па ете наведов цитати и од Новиот Завет. Згора на тоа Исус не дојде да го укине туку да го исполни Законот и Пророците (Мт. 5:17).


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 22:38
Чаир те почитувам тебе но ти ми наведуваш црковни доктрини а јас ти давам Библиски докази. Таму ја гледам несогласноста и барам Библиско објаснување а не црковно!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 23:04
Токму ова го имав во предвид кога пишував за симболите, но некако се прескокна таа тема...

Чаир: "Црквата се користи со овие зборови затоа што во Православието - реалното, изворното, стварното не му се спротивставува на символичкото, духовното или мистичкото. Напротив, според православното гледиште сета стварност: светот и самиот човек - се реални и притоа и символични и мистични до таа мерка, што самата таа стварност ни го открива и објавува Бога."

Затоа - лично не правам разлика меѓу симболичниот и реалниот приказ на жртвата при причесната.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 07.Јули.2008 во 23:21
,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)

Токму ова ја прави разликата меѓу принесувањето на телото и крвта Исусова и останатото жртвување... затоа што телото Исусово е човечката манифестација на Бога. Тоа е дел од Бога. Преку причесната, не принесуваме само жртва кон Бога, туку Бог се принесува како жртва кон нас...
Не, за ова немам Библиски цитати... но мене лично не ми ни требаат...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 12:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Преку причесната, не принесуваме само жртва кон Бога, туку Бог се принесува како жртва кон нас...
Не, за ова немам Библиски цитати... но мене лично не ми ни требаат...



Преку Господовата вечера ние не принесуваме жртва на Бога, затоа што на Бог , жртви повеќе не му се потебни.
Еве што зборува Бог:

„Одете и научете се што значи: Милост сакам а не жртва!“
(Матеј 9:13) Ова се Исусови зборови

„Жртви и дарови ти не посака, а телото ми го приготви“
(Евреите 10.5)


Преку Господната вечера Бог повеќе не се принесува како жртва за нас, затоа што на Голгота се принесе еднаш и за секогаш како жртва, за кој што ќе верува во него да не загине но да има живот вечен. И не е потребно повеќе Исус да се принесува безброј пати како жртва, затоа што еднаш се принесе.

„И како што им е на луѓето определено да умрат еднаш, а потоа - суд;
така и Христос, откако еднаш се принесе самиот себе како жртва за да ги премавне гревовите на мнозина, втор пат ќе им се јави, не станувајќи веќе жртва за грев, на оние што го очекуваат за спасение.“
(Евреите 9:27)

„Таков првосвештеник и ни требаше:свет, незлобив, непорочен, одвоен од грешниците, и повисок од небесата, Кој нема потреба, како и другите првосвештеници да принесува жртва прво за гревовите свои, а потоа и за оние на народот, бидејќи он го изврши тоа еднаш за секогаш , откако сам себе се принесе како жртва. “
(Евреите 7:26-27)

А за тоа дека немаш Библиски цитати - Еве ги цитатите, само треба да знаеш да ги побараш и да ги најдеш, а тоа се постигнува со читање и проучување на Библијата.

Ако не ја читаме и проучуваме Библијта осудата ќе ни биде поголема, затоа што Библијта ни беше на дофат, но не ја зедовме во своите раце.

Никаде во Библијата не се употребува зборот причест, туку Господна вечера. Христијаните не се причестуваат, туку учествуваат во Господната вечера и со тоа докажуваат и објавуваат, дека Исус умре и воскресна за нашите гревови и преку таа вечера сведочат за делото Исусово на Голгота.

„Оти, кога ќе го јадете овој леб и кога ќе ја пиете оваа чаша, вие ќе ја објавувате смртта на Господа, додека он не дојде.“
(1 Коринтјаните 11:26)

Господната вечера не не спасува и прочистува, туку незе ја користат спасени и веќе прочистени луѓе од страна на Исуса Христа. Господна вечера не смеат да земаат луѓе кои што не се помириле со Бог и кои што не ги исповедале своите гревови пред Бога. Затоа што осудата е многу голема за тие луѓе.

„Затоа оној што недостојно јаде од овој леб и пие од чашата Господова, виновен ќе биде спрема телото и крвта на Господа.
Но човекот да се испита самиот себе и потоа да јаде од овој леб и да пие од оваа чаша.
Зошто кој јаде и пие недостојно, тој го јаде и пие своето осудување, бидејќи не го разликува телото Господово.
Па затоа меѓу вас има многу немоќни и болни, а мнозина и умираат.
Оти ако бевте се испитувале сами себе, тогаш немаше да бидеме осудени.“
(1Коринтјаните 11:27-31)


Затоа да се научи и да се испита вистинската смисла на зборот Господна вечера, која е целта и што означува, и да не се верува во „рекла-казала“, бидејќи осудата е голема.


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 19:01
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Чаир те почитувам тебе но ти ми наведуваш црковни доктрини а јас ти давам Библиски докази. Таму ја гледам несогласноста и барам Библиско објаснување а не црковно!


не станува збор за црковна доктрина во стариот завет луѓето за помирување со бога принесувале жртви во согласност со потребата и жртвата но во новиот завет Христос самиот на себа си се спринесе за жртва и со тоа ги помири луѓето и бог затоа веќе не е потребно и забрането е да се принесуваат крвни жртви заштѕо што е посвето од бог самиот кој несамо пред 2000год туку постојано на секојалитургија ни се пренесува себеси за жртва


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 21:34
Како тогаш Исус ја дал сопствената крв и сопственото тело на апостолите да го јадат и пијат кога Тој сеуште бил жив кога го сторил тоа?
Сметам дека она ,,Правете го и вие ова во Моја чест’’ не значи само да присуствуваме на Господовата вечера туку многу повеќе: да се даваме себеси за другите како што и Тој го стори тоа за нас. Причеста е само форма. Многу поважно е да се љубиме еден со друг- тоа е она на што мислел Исус а не да го јадеме Него зашто ви дадов примери кадешто Библијата вели да не јадеме месо со крв и воопшто крв да не консумираме. Она што Тој го сторил било само симбол на Неговата љубов која Тој ја покажа на крстот.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 01:15
ЧАИР,

1. Каде тоа во Библијата пишува дека на секоја литургија преку причесната Исус постојано ни се принесува себеси за жртва?

2. Каде во Библијата постои зборот ЛИТУРГИЈА?


Те замолувам да ми одговориш на овие две прашања, со исцрпни одговори, но поткрепени со Библиски стихови.
Не со „рекла-казала“


Ме интересира како ќе ги побиеш овие стихови кои што тврдат дека Исус еднаш за секогаш се принесе жртва за нас, и дека нема потреба повеќе да се принесува како жртва.

„И како што им е на луѓето определено да умрат еднаш, а потоа - суд;
така и Христос, откако еднаш се принесе самиот себе како жртва за да ги премавне гревовите на мнозина, втор пат ќе им се јави, не станувајќи веќе жртва за грев, на оние што го очекуваат за спасение.“
(Евреите 9:27)




„Таков првосвештеник и ни требаше:свет, незлобив, непорочен, одвоен од грешниците, и повисок од небесата, Кој нема потреба, како и другите првосвештеници да принесува жртва прво за гревовите свои, а потоа и за оние на народот,бидејќи он го изврши тоа еднаш за секогаш, откако сам себе се принесе како жртва. “
(Евреите 7:26-27)


Со почит, Госпел.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 01:30
Allooooo prekinete be s interpretacii na biblijata kako na sekoj ce mu tekne. Ne zaboravajte na tradicijata i ne zaboravajte na toa sto ste i koi ste. I ne zaboravajte deka nemate pravo da go napadjate pravoslavieto samo zatoa sto vie sega ste vo nekoja (za makedonija) nova religija, vasite religii nikoj ne gi napadja a bi imalo mnogu sto da se kaze ...Dajte da bideme hristijani, site zaedno veruvame vo Isusa a toa e sto se broi, prestanete so ovie vasi sitni spekulacii i bockanja zasto ne znaete sto zivotot nosi i sto ne ceka utre a najdobro ce nie da sme site zaedno HRISTIJANI zasto ovaa vakvo na nekoj mu odgvora i toa mnogu mu odgovara so ovie nasi prepukuvanja ovdeka nie samo nego go pravime posilen i mu davame so nas kamen posle po nasa glava da udira....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 03:22
Овие два-три дена избегнувам да се вмешам во дискусииве, ама нешто не ме држи место...
Неколку пати еден од соговорниците тука упорно бара тоа за кое се пишува да се поткрепи со стихови од Библијата... Упорно напаѓа начин на посветеност на Бога кој е различен од неговиот и упорно негира туѓи чувства...
Веќе неколку пати сум го кажал ова, но еве повторно - верата во Бога не е само Библијата! Да, Библијата е Света Реч, но не се содржи нашата вера само во неа. Ако во Библијата нема литургија, не значи дека е грев да се прави литургија. Ако во Библијата не се спомнуваат икони, не значи дека е грев да се прават икони (кои не се предмет на обожување, туку израз на вера, ама тоа е друга тема, да не навлегуваме сега во тоа). Ако во Библијата се спомнува дека Петар можел да излечи некого со Божја помош - зошто тоа да не е можно денес или во минатото.
Зарем го ограничувате Бога во стотина испишани страници? Па макар и од Него напишани... Зарем не е Бог присутен во сите нас? Зарем не е Бог самата Љубов? Љубовта која е во нас, Љубовта Негова кон нас, Љубовта кон него, Љубовта еден кон друг... Зарем не е тоа суштината? Зарем не можеме да прифатиме различни начини на манифестација на таа Божествена Љубов, која е Неговиот најголем дар кон нас, но и најголемата обврска која ни е дадена?
Знаењето на Божјето Слово наизуст, не прави никого Богоугоден, Христијанин или како сакате наречете го... Живеењето на Божјето Слово - а имено - практикувањето на таа Љубов е тоа кое не води кон Него. Не велам дека православните се "чисти" во тој поглед, но искрено - не гледам дека останатите се истотака...
Потребни ни се Скромноста, Проштевањето, Љубовта... а не суетата, обвинувањето и цинизмот...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 04:32
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Чаир те почитувам тебе но ти ми наведуваш црковни доктрини а јас ти давам Библиски докази. Таму ја гледам несогласноста и барам Библиско објаснување а не црковно!


"Ako nekoj od sinovite Izrailevi i naselenicite, koishto zhiveat megju vas, na lov ulovi zver ili ptica, KOJA MOZHE DA SE JADE, toj e dolzhen da dozvoli DA ISTECHE NEJZINATA KRV i da ja pokrie so zemja" (Levit, 17:13).


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 04:38
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува.Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)



Сака да каже да не се јаде месо...


Gospod nikogash ne go zabranil mesoto kako hrana, tuku spored starozavetnite pravila, koishto seushte vazhat, i kako shto e zdravo za chovekot, otkako kje se zakole zhivotnoto so nozh, chie meso kje se jade, treba da se ostavi da isteche krvta.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 04:49
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Како тогаш Исус ја дал сопствената крв и сопственото тело на апостолите да го јадат и пијат кога Тој сеуште бил жив кога го сторил тоа?
Сметам дека она ,,Правете го и вие ова во Моја чест’’ не значи само да присуствуваме на Господовата вечера туку многу повеќе: да се даваме себеси за другите како што и Тој го стори тоа за нас. Причеста е само форма. Многу поважно е да се љубиме еден со друг- тоа е она на што мислел Исус а не да го јадеме Него зашто ви дадов примери кадешто Библијата вели да не јадеме месо со крв и воопшто крв да не консумираме. Она што Тој го сторил било само симбол на Неговата љубов која Тој ја покажа на крстот.


Ljubovta ne raste na drvo, za sekoj da ja skine koga kje posaka, nitu e chuvstvo (emocija), ami e realna sila. Hristos e ljubov! A za chovekot da ima vistinska ljubov, najprvo treba da go primi Hrista. Prichesta ne e nikakva forma, tuku Sveta Tajna, vo koja chovekot realno se soedinuva so svojot Bog, vo evharistriskata zaednica na Hrista.


Постирано од: gospel
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 12:58
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Овие два-три дена избегнувам да се вмешам во дискусииве, ама нешто не ме држи место...
Неколку пати еден од соговорниците тука упорно бара тоа за кое се пишува да се поткрепи со стихови од Библијата... Упорно напаѓа начин на посветеност на Бога кој е различен од неговиот и упорно негира туѓи чувства...
Веќе неколку пати сум го кажал ова, но еве повторно - верата во Бога не е само Библијата! Да, Библијата е Света Реч, но не се содржи нашата вера само во неа. Ако во Библијата нема литургија, не значи дека е грев да се прави литургија. Ако во Библијата не се спомнуваат икони, не значи дека е грев да се прават икони (кои не се предмет на обожување, туку израз на вера, ама тоа е друга тема, да не навлегуваме сега во тоа). Ако во Библијата се спомнува дека Петар можел да излечи некого со Божја помош - зошто тоа да не е можно денес или во минатото.
Зарем го ограничувате Бога во стотина испишани страници? Па макар и од Него напишани... Зарем не е Бог присутен во сите нас? Зарем не е Бог самата Љубов? Љубовта која е во нас, Љубовта Негова кон нас, Љубовта кон него, Љубовта еден кон друг... Зарем не е тоа суштината? Зарем не можеме да прифатиме различни начини на манифестација на таа Божествена Љубов, која е Неговиот најголем дар кон нас, но и најголемата обврска која ни е дадена?
Знаењето на Божјето Слово наизуст, не прави никого Богоугоден, Христијанин или како сакате наречете го... Живеењето на Божјето Слово - а имено - практикувањето на таа Љубов е тоа кое не води кон Него. Не велам дека православните се "чисти" во тој поглед, но искрено - не гледам дека останатите се истотака...
Потребни ни се Скромноста, Проштевањето, Љубовта... а не суетата, обвинувањето и цинизмот...



Зидарски,

Не си ми направил ништо лошо за да ти простам. Прости ми ти ако со нешто сум те навредил или повредил.
Сето ова што го пишувам, го правам од љубов, бидејќи заповедта од Исуса Христа кога се вознесуваше беше:
„Одете и научете ги сите народи...“
(Матеј 28:19)

„...и учејќи ги да пазат се што сум ви заповедал; и ете јас сум со вас преку сите дни до свршетокот на светот.“
(Матеј 28:20)

Исус вели да пазиме се што ни заповедал, а не се што ќе ни падне на ум, и тоа што не ни заповедал.


„Целото Писмо(Библијата)е од Бога вдахновено и полезно за поука, изобличување, поправање и поучување во правдата, за да биде Божјиот човек совршен и угоден за секое добро дело.“
(2 Тимотеј 3:16)

Апостолот Павле не учи, дека треба да се разобличуваме., да се поправаме и поучуваме еден со друг со братска љубов, тогаш кога ќе видиме дека нашиот брат навлегол во учење кое е спротивно на Библијата, кога навлегол во суеверие и не го исповеда тоа што го заповедал Исус Христос.

Зидарски, некогаш ни е тешко да ги признаеме погрешните работи кои што сме ги попримиле и кои што навлегле во нашето верување, затоа што имаме предрасуди што ќе речат луѓето, или, па тоа мојата црква не го исповеда и сл.

Ако моето дете стане нарко зависник, ако поприми некои лоши навики спротивни на божјата волја, дали треба да го оправдувам него и неговите навики затоа што тоа е мое дете?
Или треба јавно да признам дека моето дете не живее според нормите кој што ги пропишал Бог и да преземам радикални мерки за состојбата на тоа дете да се промени.
Бидејќи ако остане во таа состојба тоа е осудено на пропаст и пеколот не му бега.

Тоа важи и за нас кои што се нарекуваме Христијани. Мораме да живееме без предрасуди, без разлика што учи мојата црква и свештениците во неа.Ако сето учење не е во согласност со Библијата, треба да се направи реформа и во учењето и во верувањето. Бидејќи ти гарантирам дека не ни бега Божјата осуда и пеколот, без разлика како се нарекувам, дали православни, католици или протестанти.


Единствениот авторитет на секој Христијанин е Библијата. Другото сето се бајки и приказни. Немој да си ги оправдуваме нашите погрешни навики и верувања со зборовите:
Ако не го пишува тоа во Библијата зошто да не го правиме тоа, зошто да не веруваме во тоа.
Се што треба да правиме е нормирано во Библијата, и тоа до најситни детали.Се што е угодно на Бога се е запишано, ништо повеќе и ништо помалку.

Апостол Павле вели:
„Да не би облечени се најдеме голи.“
(2 Коринтјаните 5:3)


А тоа значи; мислејќи дека сме на вистинскиот пат, да не се најдеме во пеколот, затоа што после смртта нема повеќе промена на мислења, навики и верувања.    

Затоа преиспитај се во верувањето, читај ја библијата и верувај без предрасуди.


Никого не осудувам, никого не обвинувам и кон никого не гледам со цинизам. Љубовта е таа што ме тера да седам и да го пишувам ова, за ниту една душа да не пропадне во погрешно верување, од тоа што ни го заповедал нашиот спасител Исус Христос. И единствено во таа љубов стојам и ја почитувам, и таа љубов ме јакни да можам и непријателите мои да ги сакам како што ги сакам ближните мои.

Поздрав.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 17:01
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува. Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)


 

Originally posted by чаир чаир напиша:

Неможеш твердењата за новиот завет да ги поткрепуваш со цитати од стариот зашто со доаѓањето на Христа Стариот завет завршува
 
Стариот Завет завршува со смртта на Христос, но заповедта за забраната на пиење крв продолжува И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ!
 
"Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи: да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите."
(Дела 15:28-29 - Новиот Завет)
 
Така што во право е gospel, православието греши кога толкува дека лебот и виното за време на причеста буквално се трансформираат во телото и крвта Христови, затоа што незамисливо е Христос да ги навел на грев Своите апостоли (а и нас) со тоа што би ни заповедал да пиеме нешто што е забрането и во Стариот и во Новиот Завет.
 
Смешно е буквалното толкување на Христовите зборови: "Ова е Моето тело" и "Ова е Мојата крв", затоа што ако одиме по таа логика, тогаш како би ги толкувале следниве исто така Христови изјави: "Јас Сум Вратата" или "Јас Сум Патот"? среќа
Дали тоа значи дека Христос е навистина БУКВАЛНА врата? голема%20насмевка Ако е така, тогаш брзо покајте се за секое ваше треснување на вратата голема%20насмевка
Дали тоа значи дека Христос е навистина БУКВЕЛЕН пат? голема%20насмевка Ако е така тогаш да не одиме по патот и да не го газиме патот, за да не го газиме Христос, туку да одиме по тревата голема%20насмевка
 
Ете до кое лудило може да ве однесе буквалното толкување на симболиките кои Христос ги користел за Себе.
Се повикувам на вашиот здрав разум и вистинското познавање на Христос: внимавајте да не бидете и вие заведени од горенаведеното "толкување" кое го проповедаат некои "цркви". Христос многупати проповедал во параболи и многупати користел симболики. Ако се повикаме на нашиот здрав разум и доколку дозволиме да бидеме просветлени од Свеитот Дух, многу лесно ќе забележиме кога се работи за буквалност, а кога за симболика, метафора, хипербола, алегорија, иронија, персонификација или некој друга стилска фигура.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 17:10
Госпел, благодарам за одговорот...
Како што можеш да видиш од многу мои постови, јас истотака повикувам на реформа во Православната Црква, но го задржувам правото да верувам во Бога на начин на кој јас сметам дека е исправен. Го задржувам правото да ја толкувам Библијата онака, како што мојата душа ја разбира, а тоа е единствениот исправен пат до Бога - исто како што ти ја толкуваш онака како што твојата душа ја разбира и како што тоа е единствениот твој исправен пат до Бога.
Никаде, во ниеден момент не сум негирал текст од Библијата, никогаш и нема да го направам тоа. Само си дозволувам да толкувам различно од тебе некои работи - во врска со светци, во врска со икони, причесна итн... Јас тоа го правам, затоа што мојата врска со Бога, преку посланието негово до нас - Библија, така ми налага.
Секој од нас треба себе си постојано да се преиспитува и да ја преиспитува и сопствената верба во Бога. Затоа што многу лесно се стигнува во ситуација во која мислиме дека веруваме само затоа што редовно одиме во црква, затоа што знаеме наизуст евангелија, затоа што се молиме редовно... а ја забораваме суштината. Ако земеме еден многу груб геометриски модел - и условно претпоставиме дека Бог е горе, тогаш верата не е само вертикален развој, туку и хоризонтален - кон останатите луѓе. Затоа што вертикалниот развој ќе има стабилна подлога, само ако го имаме широка основа по хоризонтала...
Ова важи за сите вери, за сите верски групи... Павле имаше кажано дека верата без љубов е како празен ѕвон.
Да се вратам на претходниот муабет - како што реков - не мислам дека по никаков начин ги нарушувам правилата поставени во Библијата, но не мислам дека ќе го ограничам моето живеење (а со тоа и славењето на Бога, затоа што го славиме со секој свој ден и секој свој потег) со тоа што е напишано само. Имаме иста гледна точка, само што имаме различни толкувања за некои работи.
Со почит,
Зидарски

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 17:14
ЕвАнгелос - едно прашање во врска со погорниот пост...
А зошто ти буквално го толкуваш терминот Исусово Тело и Крв?
Ако го толкуваш буквално (имам предвид во човечки параметри) - тогаш целата фраза треба да се разбере симболички.
Но - ако прифатиме дека Божјото Тело и Божјата Крв, не се телото и крвта на живите суштества кои Тој ги создава, туку се дел од Него, тогаш текстот има малку поинаква смисла... Повторно зборуваме за симболика, но од малку поинаков аспект...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 19:08
Originally posted by чаир чаир напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Чаир те почитувам тебе но ти ми наведуваш црковни доктрини а јас ти давам Библиски докази. Таму ја гледам несогласноста и барам Библиско објаснување а не црковно!


не станува збор за црковна доктрина во стариот завет луѓето за помирување со бога принесувале жртви во согласност со потребата и жртвата но во новиот завет Христос самиот на себа си се спринесе за жртва и со тоа ги помири луѓето и бог затоа веќе не е потребно и забрането е да се принесуваат крвни жртви заштѕо што е посвето од бог самиот кој несамо пред 2000год туку постојано на секојалитургија ни се пренесува себеси за жртва


јас незнам ти кај си ведел дека ние јадеме човечко месо и крв не се употребува ни животинска крв а самиот брог благоволи да го добиваме неговото тело и крв во вид на вино и леб иако во рацете на некој маловерни луѓе виделе вистинско тело и крв


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 19:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува. Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)


 

Originally posted by чаир чаир напиша:

Неможеш твердењата за новиот завет да ги поткрепуваш со цитати од стариот зашто со доаѓањето на Христа Стариот завет завршува
 
Стариот Завет завршува со смртта на Христос, но заповедта за забраната на пиење крв продолжува И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ!
 
"Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи: да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите."
(Дела 15:28-29 - Новиот Завет)
 
Така што во право е gospel, православието греши кога толкува дека лебот и виното за време на причеста буквално се трансформираат во телото и крвта Христови, затоа што незамисливо е Христос да ги навел на грев Своите апостоли (а и нас) со тоа што би ни заповедал да пиеме нешто што е забрането и во Стариот и во Новиот Завет.
 
Смешно е буквалното толкување на Христовите зборови: "Ова е Моето тело" и "Ова е Мојата крв", затоа што ако одиме по таа логика, тогаш како би ги толкувале следниве исто така Христови изјави: "Јас Сум Вратата" или "Јас Сум Патот"? среќа
Дали тоа значи дека Христос е навистина БУКВАЛНА врата? голема%20насмевка Ако е така, тогаш брзо покајте се за секое ваше треснување на вратата голема%20насмевка
Дали тоа значи дека Христос е навистина БУКВЕЛЕН пат? голема%20насмевка Ако е така тогаш да не одиме по патот и да не го газиме патот, за да не го газиме Христос, туку да одиме по тревата голема%20насмевка
 
Ете до кое лудило може да ве однесе буквалното толкување на симболиките кои Христос ги користел за Себе.
Се повикувам на вашиот здрав разум и вистинското познавање на Христос: внимавајте да не бидете и вие заведени од горенаведеното "толкување" кое го проповедаат некои "цркви". Христос многупати проповедал во параболи и многупати користел симболики. Ако се повикаме на нашиот здрав разум и доколку дозволиме да бидеме просветлени од Свеитот Дух, многу лесно ќе забележиме кога се работи за буквалност, а кога за симболика, метафора, хипербола, алегорија, иронија, персонификација или некој друга стилска фигура.


стариот завет заврсува со свети јован Кристител си помешал некој работи ама нејсет нети е првпат а за христа да тој е врата на спасението и кој невлезе низ него нема да има спасение и да тој е патот и светлината кој оди по него нема да се изгуби туку ке има живот вечен


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 19:41
Најпрвин да им се заблагодарам на сите кои ме поддржуваат како и на оние кои ме критикуваат. Се надевам дека и во иднина ќе соработуваме со една цел: да се одржиме сите заедно во слога и меѓусебна љубов и почитување. Да не дозволиме заради теолошките нејаснотии да се оддалечиме од Бога.
И јас, како и мнозинството овде, ја барам Вистината. За мене Христијанството е ,,ограничено’’на Библијата. Се што е надвор од тоа треба да се провери дали е во склад со Светото Писмо.
Мора да сфатиме дека се разликуваме во ситници. Уште еднаш би ве повикал сите да се вратиме на Словото и на изворното Христијанство.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 20:34
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Најпрвин да им се заблагодарам на сите кои ме поддржуваат како и на оние кои ме критикуваат. Се надевам дека и во иднина ќе соработуваме со една цел: да се одржиме сите заедно во слога и меѓусебна љубов и почитување. Да не дозволиме заради теолошките нејаснотии да се оддалечиме од Бога.
И јас, како и мнозинството овде, ја барам Вистината. За мене Христијанството е ,,ограничено’’на Библијата. Се што е надвор од тоа треба да се провери дали е во склад со Светото Писмо.
Мора да сфатиме дека се разликуваме во ситници. Уште еднаш би ве повикал сите да се вратиме на Словото и на изворното Христијанство.


Имено - се разликуваме во детаљи, кои (според мене се разбира) се само манифестации на верата, но не нејзината суштина. Во суштинските работи имаме доста приближени ставови сите. А манифестирањето на верата - живи и здрави да сме, секој го прави затоа што мисли дека е исправно.
Дури и оние бабички кои одат в црква и прават илјада погрешни работи, не го прават со зло, а затоа што мислат дека така треба, затоа што нивната баба така ги научила, а таа пак учела од својата баба...
Затоа - треба да се поучат луѓето, да се образоваат. Знаењето не е непријател на верата, а напротив - нејзин најсилен помагач.
Не сме тука против или за некого и нечии ставови. Поентата на овој форум е да дискутираме - да ги излагаме нашите ставови, да ги сослушуваме туѓите - и се разбира, да ги преиспитуваме сопствените постојано. На тој начин учиме и на тој начин сме потоа во состојба да ги учиме другите.
Јас не мислам дека само Библијата е доволна за да се посвети човек на Бога... (пред да скокнат да ме удават 5-6 души тука, да објаснам... )... Сметам дека Библијата е Божјето Слово и врвниот Закон... но за да го сфатиме Бога, потребно е да го разбереме неговото дело - да разбереме колку што можеме за природата, за луѓето, за уметноста (како манифестација на човечката психа и душа)... Преку уметноста и науката - ќе можеме да ги разбереме подобро прекрасните творби Божји и ќе можеме да работиме подобро во Негова Слава. А Библијата - таа ќе не води - ќе биде патоказ и светлина во таа наша потрага...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 22:03
Za chovekot da ja razbere Biblijata, koja e delo na Svetiot Duh, najprvo treba da bide aktiven chlen na Crkvata, t.e. da zhivee vo nea. Vo sprotivno, vo otsustvo na Svetiot Duh, chovekot ne mozhe ispravno da ja razbere Biblijata so svojot um, bidejki taa ne e dushevna (umstvena), tuku duhovna Sv. kniga. Poradi pogreshno tolkuvanje na Biblijata i iskrivuvanje na Slovoto Bozhje, nastanale mnogu eresi i sekti, koi pogubuvaat chovechki dushi. Ne e sekomu dadeno da tolkuva Sveto Pismo, koe, vprochem, odamna e istolkuvano od Svetite Otci.

Poentata na religijata e sekogash vistinata, t.e. duri i koga e inoverna, chii vernici vo svojata zabluda veruvaat deka mu sluzhat na vistinskiot Bog.

Hristovoto delo se razbira samo vo Crkvata, preku aktivna sluzhba na Boga i uchestvo vo Sv. Tainstva. Se drugo e pusto umuvanje i praznoslovie.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 22:34
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Најпрвин да им се заблагодарам на сите кои ме поддржуваат како и на оние кои ме критикуваат. Се надевам дека и во иднина ќе соработуваме со една цел: да се одржиме сите заедно во слога и меѓусебна љубов и почитување. Да не дозволиме заради теолошките нејаснотии да се оддалечиме од Бога.
И јас, како и мнозинството овде, ја барам Вистината. За мене Христијанството е ,,ограничено’’на Библијата. Се што е надвор од тоа треба да се провери дали е во склад со Светото Писмо.
Мора да сфатиме дека се разликуваме во ситници. Уште еднаш би ве повикал сите да се вратиме на Словото и на изворното Христијанство.


Ovoj ne e business sajt za da sorabotuvame! Ne postojat teoloshki nejasnotii, no ima lugje koi shto sami se zabluduvaat vo svoite mislenja.

Pred da postoi Biblijata (Sveto Pismo), postoelo i postoi Sveto Predanie. Do Mojseja ne postoele nikakvi verski knigi, a verata bila usno predavana od koleno na koleno. Hristos Sam ne zapishuval nishto, nitu pak apostolite zapishuvale dodeka Toj propovedal. Odnosno, Hristovoto uchenje prvo bilo predavano usno (Sveto Predanie)i bila sozdadena Crkvata Hristova, koja go zapishala Svetoto Pismo. Protestantite i sektite ne go prifakjaat Svetoto Predanie, bidejki nivnoto teoloshko znaenje e oskudno. Drvoto se poznava po plodot, a samo poglednete kolku razni uchenja ima, koi postojano se menuvaat i rascepuvaat, a site tvrdat deka se "hristijani". No, Vistinata e NEIZMISLENA POSTOJANOST, t.e. taa ne zavisi od chovechkite misli i sekogash e ista (vistina e od pochetok i sekogash kje bide vistina). Ako ja izuchime ranohristijanskata Crkva i kanonskata Pravoslavna Crkva na ovoj vek, kje vidime deka sushtinski taa e edna ista -zhiva Hristova Crkva, i nishto vo nea ne e izmeneto, samo vo prviot vek bilo pushteno semeto, a denes e prirodno porasnata i razviena: ima poinakva forma, t.e. vernicite ne se molat povekje vo peshteri i sl., tuku vo velikolepni i raskoshni hramovi, no nejzinata sushtina e potpolno ista. Analogichno, koga kje se posadi nekoe drvo, toa prvo pushta koren i razviva steblo, za potoa da izrasne i ragja prekrasni plodovi. Se shto e zhivo, prirodno raste i se razviva, no svojata sushtina (bitie) ne ja menuva. I kako shto sekoj list i plod na drvoto gi sodrzhi sushtinskite elementi na semeto, taka site izrastoci na Pravoslavnata Crkva gi sodrzhat site elementi na hristijanskoto seme, koeshto go poseal Hristos.

Chovekot mozhe da veruva vo shto saka, da bide judej, musliman ili pagan, no ako e pravoslaven hristijanin, treba da go prifati uchenjeto na Svetata Pravoslavna Crkva, koja shto go zapishala Svetoto Pismo, i ne smee da go iskrivuva Hristovoto uchenje. Ako, pak, i pripagja na druga "crkva", pred da zapochne diskusija, treba da se izjasni, na koja? Pritoa, treba ba imame vo obdzir deka Hristos ja osuduva preljubata i govori za edna Svoja Crkva - Chista Hristova Nevesta.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 22:43
Asya - овој пат имаш официјално предупредување заради нетолерантност...
Секој има право на сопствено верување и негово лично право е дали ќе декларира јавно на која црква и припаѓа!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 23:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Asya - овој пат имаш официјално предупредување заради нетолерантност...
Секој има право на сопствено верување и негово лично право е дали ќе декларира јавно на која црква и припаѓа!


Postoi staro apostolsko pravilo, koe veli deka sekoj vernik, koj tripati ednopodrugo otsustvuva na Bozhjata sluzhba i nema opravdani prichini (bolest i sl.), nema NIKAKVO PRAVO NA GLAS VO CRKVATA, SE DODEKA NE SE POKAE I PRICHESTI. Jas gledam deka na forumov ima lugje, koishto ne se pravoslavni hristijani ili po krajna mera, ne se aktivni chlenovi na Crkvata Hristova, no si dozvoluvaat da go iskazhuvaat svoeto mislenje vo odnos na pravoslavnata vera, shto e mnogu pogreshno i im nashtetuva na nivnite dushi. Se razbira, jas ne mozham da im zabranam da gi iskazhuvaat svoite mislenja, no moja hristijanska dolzhnost e da ja govoram vistinata.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 23:22
Da se vratam na temata. Znachi, Gospod mu zabranuva na chovekot da ja pie krvta od zhivotnite, iako mozhe da go jade nivnoto meso, bidejki na toj nachin go prima nivniot zhivot, koj e zhivotinski (agresiven, dzverski).Toj e dobar sovet za site lugje, bidejki mesoto e chisto, osobeno ako zhivotnoto bilo prirodno hraneto, no zhivotinskata krv gi sodrzhi otrovnite toksini i paraziti. Hristos povela da ja pieme Negovata Krv i da go jademe Negovoto Telo, za da imame zhivot vo sebe. Primajki gi Hristovoto Telo i Hristovata Krv, chovekot se osvetuva (obozhuva) i zhivee vo Hrista. Kako shto gledate nema nikakvi sprotivnosti.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 01:20

Originally posted by чаир чаир напиша:

стариот завет заврсува со свети јован Кристител си помешал некој работи ама нејсет нети е првпат а за христа да тој е врата на спасението и кој невлезе низ него нема да има спасение и да тој е патот и светлината кој оди по него нема да се изгуби туку ке има живот вечен
 
Па нели ти докажав дека заповедта за "не пиење крв" важи и во Стариот и во Новиот Завет, тогаш зошто се препелекаш околу заветите? Повторно сакаш да ја заматиш водата и да ја смениш темата како и обично? Еве ти го уште еднаш доказот дека заповедта ја има и во Новиот Завет.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Стариот Завет завршува со смртта на Христос, но заповедта за забраната на пиење крв продолжува И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ!
 
"Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи: да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите."
(Дела 15:28-29 - Новиот Завет)
 
А сега, бидејќи велиш дека Стариот Завет завршува со Јован Крстителот...
 
Originally posted by чаир чаир напиша:

стариот завет заврсува со свети јован Кристител...
 
...дозволи ми да ја побијам и оваа твоја православна заблуда намигнување
 
Согласно Светото Писмо (Божјиот Збор, Библијата), Стариот Завет завршува со смртта на Исус Христос (а не со Јован Крстителот), и потоа почнува Новиот Завет. Новиот Завет не важи пред смртта на Христос, туку по Неговата смрт. Доказ за тоа е следниов библиски стих:
 
"Имено, заветот станува полноважен по смртта, а никогаш не важи додека живее заветувачот (Христос)."
(Евреите 9:17)
 
Ај сега седи ми со здравје и продолжи да ги лажеш неупатените, се разбира, се додека не дојдам да ѕирнам н афорумов и да ги разобличам твоите небиблиски ереси.
Поздрав кул


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 01:39
ЕвАнгелос - малку пополека со обраќањето и тебе ќе почнам да те опоменувам...

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Asya - овој пат имаш официјално предупредување заради нетолерантност...
Секој има право на сопствено верување и негово лично право е дали ќе декларира јавно на која црква и припаѓа!

Postoi staro apostolsko pravilo, koe veli deka sekoj vernik, koj tripati ednopodrugo otsustvuva na Bozhjata sluzhba i nema opravdani prichini (bolest i sl.), nema NIKAKVO PRAVO NA GLAS VO CRKVATA, SE DODEKA NE SE POKAE I PRICHESTI. Jas gledam deka na forumov ima lugje, koishto ne se pravoslavni hristijani ili po krajna mera, ne se aktivni chlenovi na Crkvata Hristova, no si dozvoluvaat da go iskazhuvaat svoeto mislenje vo odnos na pravoslavnata vera, shto e mnogu pogreshno i im nashtetuva na nivnite dushi. Se razbira, jas ne mozham da im zabranam da gi iskazhuvaat svoite mislenja, no moja hristijanska dolzhnost e da ja govoram vistinata.


Асја - ти како Христијанин си ги знаеш сама своите должности... јас нема да ти се мешам во тоа...
Но - како член на форумов - имаш ДОЛЖНОСТ да ги почитуваш сите членови, да го почитуваш нивниот начин на верување (дури и кога не се согласуваш со нив) и да имаш почит кон нивната личност и ставови. Ти самата си избрала да бидеш член на форумов - и си ги прифатила неговите правила. Односно - си дала збор дека ќе ги почитуваш - а од друга страна не го правиш тоа... Моја пак должност е да се грижам за редот и поредокот на форумов.
Затоа - Христијански ќе те замолам, да внимаваш во иднина околу тоа како се обраќаш и какви изрази користиш за начинот на кој другите веруваат.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 04:46
Штом веќе ја свртевте дисусијата на таа страна да ве запрашам: постои правилно и неправилно толкување на Библијата? Зошто моето е неправилно, грешно и еретично а не е такво она на некојси ,,свети отци’’ (што е небиблиски- мислам на терминот отец- ,,И на никого на Земјава не обрнувајте му се со „Оче“, зашто имате само еден Отец, а тоа е Бог на небото’’(Мт. 23:9)Палампие, Јован Златоуст и кој ли уште не? Можеби еден ден и моиве постови некој ќе ги просвети и ќе станат официјално толкување на Библијата? Не благодарам. Човекот си е доволно интелигентен за да може самиот да протолкува што вели Библијата. Зошто се нарекува Свето Писмо? Затоа што е испратено до секој човек, зар не? Во спротивно би се нарекувало Свето Писмо до таа и таа црква, преведено и протолкувано исклучиво од тој и тој. Од каде ги добивте авторските права? Да не ви беше дадена само вам со тапија?


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 05:06
И од друга страна зошто вие православните толку не напаѓате нас останатите? Јас лично се држам исклучиво до Библијата која и вие ја признавате како Божја реч. Каде е овде мојот грев?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 05:18
AlDra - да бидеме искрени - напади доаѓаат од сите страни...
Во 6-те месеци во кои се занимавам со форумов - што се не се изначитав од луѓе кои за себе тврдат дека се верници... никого не можам да исклучам од таа група на "напаѓачи" - ниту православни, ниту протестанти, ниту муслимани, атеисти, јеховини сведоци... кој ли не помина тука...
Упорно - цело време објаснувам на сите дека не може на некого да му кажеш "ти не веруваш правилно". Ако имаш причини да се сомневаш во веродостојноста на нечии верски убедувања - можеш да дадеш аргументи за тоа, но на најцивилизиран можен начин и без навреди и убедувања.
Како што реков веќе - ако тоа што ти го тврдиш е вистина - самото ќе си најде пат во срцата на луѓето.
Во моментот кога некој тука ќе почне со "ти ништо не знаеш, не веруваш правилно и твоето е ерес, чекај сега јас ќе ти покажам колку голем верник сум" - едноставно го исклучувам од перцепцијата.
Кои сме ние да даваме суд за другите?! Зарем Бог преку нас зборува та да може да каже кој треба да се осуди уште на овој свет?! Кога почнавме сите да си играме на Бог?!
Сите ние ќе застанеме порано или подоцна пред Создателот - и само тој ќе ни суди. И пред се - ќе ни суди заради нашиот суд. Пак ќе повторам - најупотребуваната молитва низ целиот свет има стих: ...И прости ни ги гревовите, како што ние им ги простуваме на нашите должници...
Кога некој ќе направи грев - наше е да му укажеме, да го посоветуваме, а ако тој остане на својот став - тогаш се што можеме е ние да му простиме и да се помолиме Тој да му прости. Се друго е Богохулење (според мене).
АлДра - дали твојот начин на толкување на Библијата и верба во Бога е правилна? Да, се разбира - затоа што ти веруваш во тоа...
Дали мојата е истотолку правилна? Да, се разбира - затоа што јас верувам во тоа...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 05:53
Zidarski брате во ред е она што ти го велиш и сосема те поддржувам. Само Бог ќе ни суди.
Мислам дека не се однесував дрско и дека никого не навредив со моите искрени прашања. Во спротивно ги молам сите оние кои сум ги навредил да ми укажат на тоа и да ми простат. Го задржувам правото да одлучам дали ќе се сложам со тоа што ќе го речат.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 05:59
Не беше моето обраќање кон тебе лично, не ме разбирај погрешно. Уште си нов тука, остани уште малку, ќе видиш за што точно зборував...

Ајде сега назад на тема!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 17:11
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Штом веќе ја свртевте дисусијата на таа страна да ве запрашам: постои правилно и неправилно толкување на Библијата? Зошто моето е неправилно, грешно и еретично а не е такво она на некојси ,,свети отци’’ (што е небиблиски- мислам на терминот отец- ,,И на никого на Земјава не обрнувајте му се со „Оче“, зашто имате само еден Отец, а тоа е Бог на небото’’(Мт. 23:9)Палампие, Јован Златоуст и кој ли уште не? Можеби еден ден и моиве постови некој ќе ги просвети и ќе станат официјално толкување на Библијата? Не благодарам. Човекот си е доволно интелигентен за да може самиот да протолкува што вели Библијата. Зошто се нарекува Свето Писмо? Затоа што е испратено до секој човек, зар не? Во спротивно би се нарекувало Свето Писмо до таа и таа црква, преведено и протолкувано исклучиво од тој и тој. Од каде ги добивте авторските права? Да не ви беше дадена само вам со тапија?


Hristos i go veti Svetiot Duh na Crkvata Svoja, a ne na sekoj samonarechen "hristijanin". Pravoto na Svetoto Pismo go ima Crkvata Hristova, koja shto go napishala. Inteligentniot chovek svakja kade se granicite na negovite sposobnosti i ne se obiduva da nevleguva na tugja (nepoznata) teritorija, nitu da zloupotrebuva nechie ime, a osobeno ne imeto na zhiviot Bog! Samonarechenite "hristijani", koishto ne se chlenovi na Crkvata Hristova go zloupotrebuvaat imeto na Hrista i Svetoto Pismo. Svetite Otci bile vodeni od Svetiot Duh, a ti tolkuvash od svojot um. Odnosno, tvoeto tolkuvanje ne e duhovno, tuku dushevno. Biblijata e proizvod na Svetiot Duh, t.e. taa e sveta duhovna kniga, a za da se razbere, prvo treba duhovno da se primi. Gospod ni ja dal Biblijata ne za da ja tolkuvame, tuku DA JA PRIMIME. Vistinska duhovnost mozhe da se stekne samo vo Crkvata Hristova, vo evharistiskata zaednica na Hrista.

Nikoj ne ti brani da ja chitash Biblijata. Naprotiv, taa postoi za site lugje, no nemash pravo samovolno da ja tolkuvash, nitu da se meshash vo delata crkovni, ako ne si chlen na Crkvata Hristova. Prvo, toa e shtetno za tebe i mozhe da bide pogubno za tvojata dusha, i ako vo svojata zabluda zavedesh i drugi lugje, vo sudbniot chas kje odgovarash i za niv. Toa ti go velam za tvoe dobro.
Hristos veli deka sekoj grev kje mu se prosti na choveka (se odnesuva samo na ispovedanite grevovi), no hulata na Svetiot Duh nema da mu se prosti na ovoj ni na onoj svet.
"Hula na Svetiot Duh" e sekoe svesno i zhestoko protivenje na vistinata, bidejki Svetiot Duh e Duh na vistinata. Neoprostlivosta na grevot se sostoi od nepokajanieto, t.e. Gospod ne prostuva grevovi za koishto chovekot ne se kae i ne gi ispoveduva vo Svetoto Tainstvo na Pokajanie, a ozhestochenoto chovechko srce koeshto svesno i se protivi na vistinata odbiva da se pokae. Samovolnoto tolkuvanje na Svetoto Pismo se izvrshuva vo otsustvo na Svetiot Duh, Koj ne trpi samovolie i gordost na "inteligentni" lichnosti.



Постирано од: Asya
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 17:45
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

AlDra - да бидеме искрени - напади доаѓаат од сите страни...
Во 6-те месеци во кои се занимавам со форумов - што се не се изначитав од луѓе кои за себе тврдат дека се верници... никого не можам да исклучам од таа група на "напаѓачи" - ниту православни, ниту протестанти, ниту муслимани, атеисти, јеховини сведоци... кој ли не помина тука...
Упорно - цело време објаснувам на сите дека не може на некого да му кажеш "ти не веруваш правилно". Ако имаш причини да се сомневаш во веродостојноста на нечии верски убедувања - можеш да дадеш аргументи за тоа, но на најцивилизиран можен начин и без навреди и убедувања.
Како што реков веќе - ако тоа што ти го тврдиш е вистина - самото ќе си најде пат во срцата на луѓето.
Во моментот кога некој тука ќе почне со "ти ништо не знаеш, не веруваш правилно и твоето е ерес, чекај сега јас ќе ти покажам колку голем верник сум" - едноставно го исклучувам од перцепцијата.
Кои сме ние да даваме суд за другите?! Зарем Бог преку нас зборува та да може да каже кој треба да се осуди уште на овој свет?! Кога почнавме сите да си играме на Бог?!
Сите ние ќе застанеме порано или подоцна пред Создателот - и само тој ќе ни суди. И пред се - ќе ни суди заради нашиот суд. Пак ќе повторам - најупотребуваната молитва низ целиот свет има стих: ...И прости ни ги гревовите, како што ние им ги простуваме на нашите должници...
Кога некој ќе направи грев - наше е да му укажеме, да го посоветуваме, а ако тој остане на својот став - тогаш се што можеме е ние да му простиме и да се помолиме Тој да му прости. Се друго е Богохулење (според мене).
АлДра - дали твојот начин на толкување на Библијата и верба во Бога е правилна? Да, се разбира - затоа што ти веруваш во тоа...
Дали мојата е истотолку правилна? Да, се разбира - затоа што јас верувам во тоа...


Ako sekoe uchenje e vistinsko i pravilno, togash nema potreba od forum za diskusija, za koja se potrebni najmalku sve razlichni ili sprotivni tvrdenja. I kako e mozhno site veruvanja da bidat pravilni? Sveduvanjeto na apsolutnata vistina na relativnost e nihilistichko, t.e. antihristijansko uchenje. Togash proizleguva deka sekoj antihrist bil pravilen. I Hitler za sebe mislel deka negoviot fashizam bil pravilen. Takvoto svakjanje deka se vo shto veruva chovekot e pravilno, samo zatoa shto toj taka veruva i saka, e samovolie i bezumstvo! Bog ne e "Bog" samo zatoa shto nekoj vo Nego veruva, tuku ima REALNI Bozhji svojstva i dejstva. Od mnogu vistini samo edna mozhe da bide vistinska, a od dve vistini, ednata sekogash e laga. Spored toa, navistina e apsurd da se veruva deka sekoe chovechko mislenje (veruvanje) mozhe da bide vistina. "Vistinata" e NEIZMISLENA POSTOJANOST, t.e. taa postoi sama po sebe, nezavisno od chovechkite misli, i sekogash e postojana (ista, neizmenliva). Znachi, chovekot ne mozhe da ja izmeni vistinata po svoja zhelba vo svoite misli, bidejki taa ne zavisi od niv. "Realnosta" e POSTOECHKA NEIZMISLENOST, t.e. taa ne mozhe da se izmisli od chovechkiot um, bidejki postoi nezavisno od chovechkite misli i zhelbi.

Pak, ti velam ti imash pogreshno svakjanje za hristijanstvoto, a tvoeto svakjanje deka sekoe chovechko veruvanje mozhe da bide vistina, vsushnost e bogohulenje, bidejki Bog e eden i ne mozhe da ima mnogu vistini. Vo Evangelieto po Mateja (16:18-19), Hristos veli deka kje ja izgradi Svojata Crkva vrz verata na Petar, komu ne chovek, a Bog mu otkril deka Hristos e Sin Bozhji, i deka na Svojata Crkva kje i gi dade kluchevite od Carstvoto Nebesno, a shto kje bide svrzano vo nea na zemjata, kje bide zvrzano i na nebesata, i se shto kje razvrze na zemjata, kje bide razvrzano i na nebesata. Site t.n. "crkvi", koishto nemaat apostolsko preemstvo, ne se i ne mozhat da bidat Crkva Hristova.

Te molam, prestani da se odnesuvash kon chlenovite na forumot kako da se prvoodelenci, i ako ova e forum za diskusija, potrebno e da se dozvoli realna debata. Nikomu ne e potrebna patetichnost i lazhno druzhenje.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 17:58
Asya - со никого не се однесувам како со првооделенец, освен ако тој не се однесува така кон форумот.
Велиш Исус му даде на Петар да ја изгради Неговата Црква... И овој тоа го стори во Рим. И сега - која од двете цркви е наследник на Петар?!
И не толкувај мои зборови, кога не ги разбираш... реков дека и моето и верувањето на АлДра (и на било кој друг) се правилни! Разликата меѓу тоа и примерите ти што ги даваш е што и јас и тој, правиме нешто во Слава на Бога, и двајцата следејќи го Божјето Слово, секој онака како што го разбира.
Да, јас верувам дека спасението се случува само преку Црквата Христова. И јас мислам дека е тоа Православната Црква. Но не сум јас тој кој ќе осуди некого заради тоа што не припаѓа на православието, затоа што не сум јас Судијата. Ниту пак било кој човек е достоен за тоа!
И немој со фолирања од типот на екстремистичко православие - затоа што тоа не е одлика ниту на православната црква, ниту на Христијанството како целост. Со тоа што ќе отпишеш некого како еретик, никому не си направила добро. Секој има многу добра причина да верува во тоа во кое што верува, а ако сакаш да веруваат во она во кое ти веруваш - тогаш дај им доволно добра причина, наместо да изигруваш џелат.
Јас до сега од тебе не слушнав ништо позитивно во врска со православието и верувај ми - сигурен сум дека ако некој неверник или друговерец кој гледа од страна на твоите постови, не останал со позитивно гледање на православието и неговите вредности - а имено - Љубов, Проштевање, Смирение...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 19:04
Ti velish deka site mozhat da bidat vo pravo, iako nekoi go zloupotrebuvaat Slovoto Bozhje (sekoj kako shto sam go razbira), shto mu protivrechi na Hristovoto uchenje.
Hristos ni ja dade Svojata vera za da ja primime, kakva shto Toj povela da bide, a ne sekoj da ja razbira na svoj nachin, kako shto mu godi nemu.

Shto se odnesuva na Rimokatolichkata crkva, taa e otpadnata poradi eres i nema kontinuitet na apostolsko preemstvo. "Kamenot" vrz koj Hristos ja izgradi Svojata Crkva e verata na Petar, dadena od Boga, a ne negovoto telo kako shto mislat rimokatolicite. Pred se, nema smisla ni da se pomisli deka nerazrushliviot (nepokolebliv) "kamen", mozhe da bide chovechko telo, pa duri i toa na svetec.

Ti gi iskrivuvash moite zborovi, zgora i se obiduvash da go kontrolirash mojot govor, koj e moe pravo. Ako sum jas "ekstremistichki" (kako shto mislish ti) pravoslavna, i toa e moe pravo. Tuku, ne mi e jasno kako mozhe chovekot da bide "slabo" pravoslaven ili polu-pravoslaven? I kako e mozhno nekoj da bide "pravoslaven", ako ne go prifakja uchenjeto na Pravoslavnata Crkva?

Jas ne izigruvam "gjelat", nitu nekogo osuduv za eres, a samo predupreduvam od opasnosta na eresta i lazhnite uchenja. No, ti pogreshno svakjash, bidejki sam se rakovodish od svoeto mislenje, a ne po uchenjeto na Hrista. Pravoslavnite hristijani imaat Hristov um, a tvojot, za zhal, e nihilistichki (slobodoumen). Ne mozhe pravoslaven hristijanin da veruva deka sekoe chovechko veruvanje mozhe da bide ispravno, bidejki vistinata e edna, i konkretno se odnesuva na lichnosta na Hrista, a Koj lichno ne go poznava Hrista i nema opshtenje so Nego vo Hristovata evharistiska zaednica, toj ne mozhe da ja poznava vistinata. Zatoa e potrebno da ja poznaeme Vistinata, bidejki samo taa mozhe da ne oslobodi, t.e. samo vo Hrista nie sme slobodni. Zborot "Vistina" proishodi od grchkiot zbor "Alitheia", a znachi "otkriena zavesa". Vistinata po koja tragale antichkite filosofi nam ni e otkriena vo lichnosta na Hrista, Koj od Svojata zhelezna usta ja izreche seta vistina, koja shto mu e potrebna na chovekot da ja znae (za zhivot, smrt i spasenie).

Sekoj mozhe da veruva vo shto saka, no ako nekoj tvrdi deka e "hristijanin", a shiri uchenje, koe shto ne se sovpagja ili e sprotivno na uchenjeto na Hrista, t.e. go zloupotrebuva imeto Hristovo, treba najmalku da bide spremen na kritika, bidejki gi narushuva pravata na vistinskite hristijani i pred se, toj e Hristov neprijatel, bidejki sam svoeto mislenje go smeta za pobitno od zhiviot Bog.

"Da se proshteva", ne znachi da se bide bukvalno "ovca" i da se dozvoli zloupotreba na hristijanstvoto. Imeno, proshtenieto na tugjite grevovi izvrsheni vo odnos na nas, znachi deka nie se zastapuvame pred Gospoda za taa lichnost, za istite grevovi da i bidat prosteni, i osobeno kje se zastapime na Strashniot Sud. Zatoa e bitno da se prostime dotogash so site na koi sme im zgreshile, ushte povekje - sami da proshtevame.

"Smirenie" ni najmalku ne znachi "smireno" da slushame eres i bezrazlichno da ja gledame pogibelta na chovechite dushi, koishto ginat zavedeni vo zabluda. "Da se ima smirenie", znachi smireno da se podnesat site stradanija i nepravdi, koishto drugite ni gi pravat, a se odnesuva lichno na nas (na sekoja lichnost oddelno), no Hristos nikade ne veli smireno da ja trpime lagata vo odnos na verata. Naprotiv, Toj ne povikuva na borba protiv gjavolot, koj e tvorec na site lazhni uchenja i eresi. Nie ne gi napagjame lichnostite na lugjeto, koi najchesto se zhrtvi, no borbata e protiv lazhnite uchenja i gjavolot. Koga Hristos vlegov vo Bozhjiot hram, pred da go ischisti i go videl razbojnishtvoto, dali "smireno" im se obratil na tie shto go zloupotrebuvale ili revnosno gi prevrtel tezgite nivni i gi izgonil trgovcite, koi shto prodavale i kupuvale? Ti go poistovetuvash smirenieto so ramnodushnost, shto e sosem pogreshno.

"Da se ljubi blizhniot", ne znachi da mu se dozvoli anarhija i zloupotreba na Hristovoto ime, tuku pred se, da mu posakuvame spasenie. Kakva e taa "ljubov" ako e ramnodushna kon pogibelta na chovechkata dusha?




Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 19:23
Асја - едно сериозно прашање - што ти е целта на пишувањето тука? Од тоа што го гледам до овој момент е да кажеш (не да докажеш) на останатите дека не веруваат правилно, ако не веруваат како тебе? Поправи ме ако грешам...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 19:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Асја - едно сериозно прашање - што ти е целта на пишувањето тука? Од тоа што го гледам до овој момент е да кажеш (не да докажеш) на останатите дека не веруваат правилно, ако не веруваат како тебе? Поправи ме ако грешам...


Jas nemam svoja vera, tuku sum pravoslavna hristijanka i chlen na Pravoslavnata Crkva. A nie - pravoslavnite hristijani, pokraj prava vo Crkvata, imame i dolzhnosti.
Jas, ednostavno ja vrsham mojata hristijanska dolzhnost, a celta mi e da go informiram narodot (toj shto saka da bide informiran), bidejki gledam deka ima mnogu zabludeni lugje, koi za sebe mislat deka se hristijani, a veruvaat vo nekoe drugo uchenje, koe shto ne se sovpagja so uchenjeto na Hrista. Koj ima ushi za slushanje, kje chue, i koj ima ochi za gledanje, kje sogleda.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 20:06
Апсолутно се согласувам со ова последново... прави го тоа - но на малку покоректен начин (од чисто граѓански аспект), затоа што правилата на овој форум се такви.
Ти благодарам.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 21:54
Originally posted by Asya Asya напиша:

Pravoto na Svetoto Pismo go ima Crkvata Hristova, koja shto go napishala.

Според мене, ова јасно ти укажува дека црквата е авторот(или барем вмешала прсти) а не Бог. Но која е таа црква Христова? Католиците би рекле дека само Римската Католичка црква може да го положи тоа право, оти таа е Христова според нив. Во оваа смисла го поздравувам коментарот и советот на Zidarski горе.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Апсолутно се согласувам со ова последново... прави го тоа - но на малку покоректен начин (од чисто граѓански аспект), затоа што правилата на овој форум се такви.
Ти благодарам.


Jas ne gi narushiv pravilata na forumot, nitu se odnesuvam necivilizirano, tuku problemot se sostoi vo vashata povishena emocionalnost, pa ve navreduva se shto ne im e ugodno na vash*te misli i zhelbi. Odnosno, vie sakate jas da i ugodam na vashata volja, shto e sosoem sprotivno na Hristovoto uchenje, bidejki Hristos povela da ja ispolnuvame Voljata Bozhja.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:33
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Pravoto na Svetoto Pismo go ima Crkvata Hristova, koja shto go napishala.

Според мене, ова јасно ти укажува дека црквата е авторот(или барем вмешала прсти) а не Бог. Но која е таа црква Христова? Католиците би рекле дека само Римската Католичка црква може да го положи тоа право, оти таа е Христова според нив. Во оваа смисла го поздравувам коментарот и советот на Zidarski горе.


Vistinata ne se oprdeluva "spored niv" ili "spored nas", tuku spored realni (postoechki) fakti i dokazi. Sekoj shto temelno ja izuchil istorijata na Crkvata i Eklisiologijata, znae deka Svetata Pravoslavna Crkva e Hristova, koja ne dejstvuva sama po sebe, tuku nejzina glava e Samiot Hristos. Odnosno, Crkvata e Telo Hristovo.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:34
Асја - не барам да угодиш на мојата воља, јас барам од тебе, да го почитуваш она што си рекла дека ќе го почитуваш кога си се зачленила на овој форум - неговите правила.
Пред да се зачлениш и пред да почнеш да пишуваш, треба да ги прочиташ (дури кога се зачленуваш - стојат пред тебе, само по навика сите притискаат ок, наместо да прочитаат), и ако не се согласуваш со нив, односно се во спротивност на твоите граѓански, верски или било какви други убедувања, не треба да ги прифаќаш - односно, да не се зачленуваш.
Но да се зачлениш свесно и свесно да не ги почитуваш, тоа е меко кажано - подмолно... Затоа имаш избор - или ги почитуваш и пишуваш во тие рамки, или не ги почитуваш и не пишуваш. Прилично едноставно.
Надвор од тоа прашање - овој форум е прилично демократски.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:41
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Асја - не барам да угодиш на мојата воља, јас барам од тебе, да го почитуваш она што си рекла дека ќе го почитуваш кога си се зачленила на овој форум - неговите правила.
Пред да се зачлениш и пред да почнеш да пишуваш, треба да ги прочиташ (дури кога се зачленуваш - стојат пред тебе, само по навика сите притискаат ок, наместо да прочитаат), и ако не се согласуваш со нив, односно се во спротивност на твоите граѓански, верски или било какви други убедувања, не треба да ги прифаќаш - односно, да не се зачленуваш.
Но да се зачлениш свесно и свесно да не ги почитуваш, тоа е меко кажано - подмолно... Затоа имаш избор - или ги почитуваш и пишуваш во тие рамки, или не ги почитуваш и не пишуваш. Прилично едноставно.
Надвор од тоа прашање - овој форум е прилично демократски.


Nabroj gi site pravila, koishto sum gi prekrshila i obrazlozhi vo shto se sostojat moite prekrshoci! Samo ne me obvinuvaj za tvojata preosetlivost, koja ne mozhe da ja podnese realnosta i vistinata!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:46
Јасно те опоменав секој пат кога прекршуваше нешто...
Еве во кратки црти може да се сумираат на следново - негирање и непочитување на туѓите верски чувства, навредлив однос кон членови на форумов, обраќање со погрдни зборови кон член на форумот... Би можел да додадам пишување на коментари кои не се во врска со темата (да, и тоа е едно од правилата).
Многу ми е жал што морам да изигрувам полицаец на форумов, ама во моментов, баш тоа ми е фукцијата. Пишувај колку сакаш се додека не го правиш она погоре наведеното. Ако е тоа во спротивност на твоите верски убедувања - жалам.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:47
А сега назад на тема.
Секој понатамошен коментар кој нема да се однесува на поставената тема ќе биде избришан без опомена.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јасно те опоменав секој пат кога прекршуваше нешто...
Еве во кратки црти може да се сумираат на следново - негирање и непочитување на туѓите верски чувства, навредлив однос кон членови на форумов, обраќање со погрдни зборови кон член на форумот... Би можел да додадам пишување на коментари кои не се во врска со темата (да, и тоа е едно од правилата).
Многу ми е жал што морам да изигрувам полицаец на форумов, ама во моментов, баш тоа ми е фукцијата. Пишувај колку сакаш се додека не го правиш она погоре наведеното. Ако е тоа во спротивност на твоите верски убедувања - жалам.


Koe e toa "neshto"?! Ne mozhe da obvinish nekogo deka narushuva pravila, sumirani vo "neshto", tuku konkretno rechi, koi se tie pravila? Tvoeto obvinenie ne e ispravno, bidejki jas ne navrediv nikogo, nitu govoram za nechii "verski chuvstva", a ako nekoj e preosetliv na vistinata, taa e sosem druga rabota. Nikoj ne te tera da izigruvash "policaec", nitu e takva dolzhnosta na administratorot ili moderatorot, no se chini ti uzhivash vo svojata "policiska" uloga. Te molam, koi se tie "pogrdni zborovi", koi shto jas sum gi izrekla na ovoj forum? Ako ne go storish toa, sam kje dokazhesh deka lazhesh!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 00:57
Еве ти мал пример:

Sega treba li jas da go toleriram ova bezobrazie na bezbozhnik, koj ne samo shto si dozvoluva da go izlozhuva svoeto ateistichko bezumstvo i da ja egzibicionira sopstvenata glupost, i toa na forum za religija, ami huli na Boga i nema nikakvo pochitanie za vernicite. Zgora, jas sum trebala da imam pochit za negovite/nejzinite izopacheni chuvstva?!

Престани со пишување вон темата. Следниот пат ќе те банирам! Ако имаш поплаки за мојата работа - имаш администратори - обрати им се.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 01:17
Gospel - отвори си нова тема со прашањето.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 21:23
Една занимливост во врска со темата, иако со објаснувањата изнесени во постираниов текст не се согласувам.

Пред многу години бев поканет на приредба(КИНО ЦЕНТАР Скопје) во спомен на Христовата смрт организирана од Јеховини Сведоци. Тие Исусовите зборови запишани во евангелијата кои по смисла гласат „правете ми го ова во помен„ го толкуваат дека не треба ништо дуго да се слави како празник освен тој настан.

После библијската лекција во салата поделиа бесквасен леб и шише црвено вино кое се пренесуваше од рака во рака, но никој од нивните верници не касна и не се напи. Кога прашав зошто не се причести нeкои ми објасниа дека оној кој тоа би го сторил јавно за себе изјавува дека кога ќе се случи второто Христово доаѓање, ќе бидат вброени во избраните 144000 (бројка од Откровението Јованово)кои наместо вечен физички живот на земјата, ќе бидат вознесени во небото и одтаму како членови на божјата(Јеховината) влада ќе владеат со Христа.

Не прашав што ќе се случи ако се надмине таа бројка од тие што ќе се причестат односно ако не се пополни.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 22:04
Таа е нивната теорија за мало и големо стадо. Малото стадо се оние 144000 и кои ќе владеат (нешто како Божја влада) а останатите се оние кои ќе останат да живеат на земјата. Сметам дека нивната теорија е погрешна. Исус му стави на Јуда леб во устата но не верувам дека и тој ќе биде дел од малото стадо.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 12.Јули.2008 во 00:56
Hahahaha sto se covek nema da cuje ejjjjj a abe i na nebo sakat da pravat izbori i vlada hahahahahahaha

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 21:13
Предлагам овде да ја продолжиме дискусијата за Господовата вечера, како не би биле оф-топик на некои теми.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 21:38
Ајде...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 21:43
Голем чин е Господовата вечера.
Ако не е човек подготвен да ја прими, подобро е “да го одмине“.
Сметам дека претходно мора да си измирен со ближните, да си побарал прошка ако нешто си згрешил, да си постел (сега некој ќе рече-ама не пишува дека исус рекол така), да си ги исповедал своите гревови...





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Ноември.2008 во 23:42
Постот сам по себе не е лоша работа, напротив, тоа е добра духовна дисциплина која христијаните се повикани да ја практикуваат. Но доколку истиот се наметнува како ПРЕДУСЛОВ за земање на Господова вечера - тоа е ерес, затоа што не само што не пишува дека апостолите постеле пред да јадат од вечерата, не само што не е заповедат пост како предуслов за земање Господова вечера, туку и јасно пишува дека апостолите јаделе пред Христос да им подели од раскршениот леб и виното.

додека јадеа, им рече: „Вистина ви велам, дека еден од вас ќе Ме предаде.” И многу се нажалија и почнаа да зборуваат, еден по друг: „Да не сум јас, Господи?” А Тој одговори: „Оној што ќе ја накваси - со Мене - раката во чинијата, тој ќе Ме предаде! И така, Човечкиот Син си оди како што е напишано за Него, но тешко му на оној човек, преку кого ќе биде предаден Човечкиот Син; добро би било за тој човек, ако не беше се родил!” А Јуда, кој Го предаде, во одговор рече: „Да не сум јас, Учителе?” Му кажа: „Ти рече!” А кога јадеа, Исус зеде леб, благослови, го раскрши и им го раздаде на учениците, и рече: „Земете, јадете, ова е Моето тело.” Тогаш ја зеде чашата и заблагодари, им ја даде и рече: „Пијте сите од неа, зашто ова е Мојата крв на Заветот, која се пролева за мнозина, за проштавање на гревовите."
(Матеј 26:21-28)




-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 16:13
Uste ednas se postavuva prasanjeto, eve gledam Opiten vi e kako nekoj Gospod ovde, pa direktno do nego.

Opiten, Oce Veliki, koga zemas od pricesta kakov vkus ima lebot i vinoto? Na leb ili na meso? Na vino ili na krv?

prosto prasanje za vaka duhovno potkovan velikodostojnik.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 15:24
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Uste ednas se postavuva prasanjeto, eve gledam Opiten vi e kako nekoj Gospod ovde, pa direktno do nego.

Opiten, Oce Veliki, koga zemas od pricesta kakov vkus ima lebot i vinoto? Na leb ili na meso? Na vino ili na krv?

prosto prasanje za vaka duhovno potkovan velikodostojnik.


bidejki se uste ne znaat da odgovorat nasite kolegi na forumot, edinstven mozen zaklucok mi e deka tie nemaat iskustvo so Pricesta. So kogo togas nie ovde diskutirame?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 16:08
bratljube,

Neodgovaranjeto na prashanje mozhe da ima razlichni prichini. Od neprochitano, preku nemanje vreme, do nesakanje da se vleguva vo nepotrebna diskusija. Prashaj go tvojot prijatel EvAngelos i toj ke ti go objasni toa podobro od mene.

Nikoj tuka ne visi na zakachalka i nikoj ne e primoran da se javi za bilo sto... se sekjavash kako GopodBog beshe prashan od nekolku chlenovi edno prashanje, pa toj se ushte se nema javeno so odgovor? Nikoj ne zakluchi nishto za nego poradi toa, nitu mu beshe presudeno za onoa sto go kazha vo posledniot komentar.

Vo respekt na seto ova, bi te zamolil da komentirash za temite, a da apstinirash od presuduvanja i komentiranja za chlenovite.    

Mislam deka razbirash sto sakam da kazham i deka se slozhuvash so toa, neli? Ovde se srekjavame da razmenime mislenja i veruvanja so cel vzaemno duhovno da se zbogatime, a ne se javuvame nekogo da sudime, kritikuvame, ismejuvame i potcenuvame.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 04.Ноември.2008 во 22:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

bratljube,

Neodgovaranjeto na prashanje mozhe da ima razlichni prichini. Od neprochitano, preku nemanje vreme, do nesakanje da se vleguva vo nepotrebna diskusija. Prashaj go tvojot prijatel EvAngelos i toj ke ti go objasni toa podobro od mene.

Nikoj tuka ne visi na zakachalka i nikoj ne e primoran da se javi za bilo sto... se sekjavash kako GopodBog beshe prashan od nekolku chlenovi edno prashanje, pa toj se ushte se nema javeno so odgovor? Nikoj ne zakluchi nishto za nego poradi toa, nitu mu beshe presudeno za onoa sto go kazha vo posledniot komentar.

Vo respekt na seto ova, bi te zamolil da komentirash za temite, a da apstinirash od presuduvanja i komentiranja za chlenovite.    

Mislam deka razbirash sto sakam da kazham i deka se slozhuvash so toa, neli? Ovde se srekjavame da razmenime mislenja i veruvanja so cel vzaemno duhovno da se zbogatime, a ne se javuvame nekogo da sudime, kritikuvame, ismejuvame i potcenuvame.


se slozuvam so se sto kaza.

vsushnost mojata sumarizacija bese samo prokacija, nekoj da se drzne da odgovori.

inaku mene mi e sosema kristalno jasno zosto nikoj ne odgovara.

site nie znaeme deka ne jadat meso i ne pijat krv, tuku jadat leb i pijat vino.

no togas kade odednas ISCEZNA bukvalnoto telo i krv Hristova? tuka e propasta na nivnoto nerazumno tolkuvanje, i zatoa si kjutat, vo nadez deka nikoj nema da gi obezlici.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 14:45
еве го мојот одговорот:

Од посланието до светиот апостол Тит(3-та глава)
10. Бегај од
човек еретик,откако еднаш и по вторпат го советуваш,
11. знаејќи дека таков човек се изопачил,
греши и дека се осудил сам себеси.

и од посланието на светиот апостолот Јуда

10. А овие хулат на она, што не го знаат, а во она, што го
знаат во природа како неразумно животно, во него се распаѓаат.
11. Тешко ним, оти тргнаа по Каиновиот пат, се
фрлија во корисната заблуда на Валаама, и загинаа во буната Кореева.
12. Тоа се оние што ги
поганат вашите вечери на љубовта, јадејќи со вас без страв и се гојат. Тие се безводни облаци, што ветровите ги пренесуваат, есенски неродни дрвја, кои двапати умреле, и се искорнати;
13.свирепи морски таласи, што се
пенат со своите срамоти; ѕвезди лажни, за кое се чува мракот на темнината засекогаш.
14. А за овие пророкуваше и Енох, седмиот од Адама, зборувајќи: <Ете, иде Господ со илјадници Свои свети ангели,
15. за да направи суд над сите и за да ги изобличи сите безбожници за сите нивни нечесни дела, што ги беа направиле со своето беззаконие, и за сите лоши зборови, што ги изрекле за Него безбожните грешници.”
16. Тие се незадоволни викачи, кои живеат според своите желби, а устата нивна произнесува горди зборови, и за корист стануваат ласкатели.
17. Но вие, возљубени, спомнете си ги зборовите, што ги кажаа апостолите на нашиот
Господ Исус Христос;
18. оти тие ви зборуваа дека во последно време ќе се појават подигрувачи, кои ќе
постапуваат според своите безбожнички желби.
19. Тоа се луѓето што се одделуваат од
единството на верата; тие се телесни - и немаат дух.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 16:46
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

еве го мојот одговорот:

Од посланието до светиот апостол Тит(3-та глава)
10. Бегај од
човек еретик,откако еднаш и по вторпат го советуваш,
11. знаејќи дека таков човек се изопачил,
греши и дека се осудил сам себеси.

и од посланието на светиот апостолот Јуда

10. А овие хулат на она, што не го знаат, а во она, што го
знаат во природа како неразумно животно, во него се распаѓаат.
11. Тешко ним, оти тргнаа по Каиновиот пат, се
фрлија во корисната заблуда на Валаама, и загинаа во буната Кореева.
12. Тоа се оние што ги
поганат вашите вечери на љубовта, јадејќи со вас без страв и се гојат. Тие се безводни облаци, што ветровите ги пренесуваат, есенски неродни дрвја, кои двапати умреле, и се искорнати;
13.свирепи морски таласи, што се
пенат со своите срамоти; ѕвезди лажни, за кое се чува мракот на темнината засекогаш.
14. А за овие пророкуваше и Енох, седмиот од Адама, зборувајќи: <Ете, иде Господ со илјадници Свои свети ангели,
15. за да направи суд над сите и за да ги изобличи сите безбожници за сите нивни нечесни дела, што ги беа направиле со своето беззаконие, и за сите лоши зборови, што ги изрекле за Него безбожните грешници.”
16. Тие се незадоволни викачи, кои живеат според своите желби, а устата нивна произнесува горди зборови, и за корист стануваат ласкатели.
17. Но вие, возљубени, спомнете си ги зборовите, што ги кажаа апостолите на нашиот
Господ Исус Христос;
18. оти тие ви зборуваа дека во последно време ќе се појават подигрувачи, кои ќе
постапуваат според своите безбожнички желби.
19. Тоа се луѓето што се одделуваат од
единството на верата; тие се телесни - и немаат дух.


bravo. odlicno kazano. podobra samodijagnoza ne mozese da si dades.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 22:15
Протестанти прашуваат, ние одговараме. Не слушате, ние се повлекуваме. Не може да биде самодијагноза. Во тоа е и поентата на ова:

10. Бегај од
човек еретик,откако еднаш и по вторпат го советуваш,
11. знаејќи дека таков човек се изопачил,
греши и дека се осудил сам себеси.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:02
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


12. Тоа се оние што ги
поганат вашите вечери на љубовта, јадејќи со вас без страв и се гојат.


ova e edna od najgolemite Sveti Tajni. Kako toa vladicite se na takov strog post, a site brate mili se ugoeni ko da jadat edno prase dnevno.

Toa ti e tajna na koja duri i naukata nema odgovor. Pretpostavuvam odgovorot e 'nad-racionalen'.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:05
Љубо, не си ја хули верата. Вие не верувате у свети тајни. Плукај ти само по владиците, плукај. Со скупата кола и цурата до тебе ти е полесно да пљуеш.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:09
Originally posted by makarios makarios напиша:

Љубо, не си ја хули верата. Вие не верувате у свети тајни. Плукај ти само по владиците, плукај. Со скупата кола и цурата до тебе ти е полесно да пљуеш.


А да не продолжуваме понатаму за цурата... не е христијански... кој знае што се ќе излезе... може и нов свет...

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:11
   Aman be lugje, ne se vregajte, toa ne e vo duhot na hristijanstvoto. Mozete slobodno da gi izlozuvate svoite uveruvanja i ubeduvanja , no ne odete na licni navredi.

Izvinete sto se drznav da se vmesam vo vasata prepiska


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:12
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Aman be lugje, ne se vregajte, toa ne e vo duhot na hristijanstvoto. Mozete slobodno da gi izlozuvate svoite uveruvanja i ubeduvanja , no ne odete na licni navredi.

Izvinete sto se drznav da se vmesam vo vasata prepiska


slobodno mesaj se. samo pazi da ne kazes svoe mislenje, oti si sleden za linc. komesarkata maran ata veke gi sprema kamenjata.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:14
Слободно сите земете учество во лудилото на љубо.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:19
   Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:21
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

   Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


големо%20гушкање


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:26
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


ne brate. taa e mnogu posigurna vo svoite ubeduvanja. No i Evreite bea sigurni, pa izginaa. taka e koga se ima revnost, bez znaenje. taka e koga religijata e pred nas, kako sto ke rece 'si ima svestenici, duhovnici, monasi', a go nema nikade Hrista.

A mene, da ne mi dade Gospod da se falam so nisto drugo, osven so krstot na Gospod Isus Hristos, preku Kogo za mene svetot e raspnat, a i jas za svetot.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:27
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


Токму така, давид. Со секој кој е пристоен може да се разговара - тоа го потврди и фактот што уживам кога разговарам со златник кој е атеист и кој има доста спротивни гледишта од православното христијанство. Исто така и со спирос, и со дешад...

Но секој кој е нетолерантен и го напаѓа и хули она што мене и на други членови од форумот ни е светост, тогаш имаа проблем. Кажувај си ги твоите размислувања без никакви стеснувања, се додека се разбирааме како луѓе ќе имаме одличен разговор.

Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:29
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi,


ne si dosol na red.


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:30
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


12. Тоа се оние што ги
поганат вашите вечери на љубовта, јадејќи со вас без страв и се гојат.


ova e edna od najgolemite Sveti Tajni. Kako toa vladicite se na takov strog post, a site brate mili se ugoeni ko da jadat edno prase dnevno.

Toa ti e tajna na koja duri i naukata nema odgovor. Pretpostavuvam odgovorot e 'nad-racionalen'.


ima tajni koi se stvarno tajni, a ima i tajni koi se javni tajni.

a najgolema od site pravoslavni sveti tajni e paricnikot na vladicite. se moze da se otkrie, pogazi, pohuli. ama za ovaa tajna, letaat glavi.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:33
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


ne brate. taa e mnogu posigurna vo svoite ubeduvanja. No i Evreite bea sigurni, pa izginaa. taka e koga se ima revnost, bez znaenje. taka e koga religijata e pred nas, kako sto ke rece 'si ima svestenici, duhovnici, monasi', a go nema nikade Hrista.

A mene, da ne mi dade Gospod da se falam so nisto drugo, osven so krstot na Gospod Isus Hristos, preku Kogo za mene svetot e raspnat, a i jas za svetot.


Со кој крст се фалиш ти? Со тој што ви стои на кров на куќичката каде што се собирате за кој пред некое време Евангелос се фалеше дека ќе го исклучи да не свети оти немал никакво значење? Ако се фалиш со тој, тогаш усогласете си ги братските гледишта со другар ти.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Pentakostalec
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:34
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...


bratljube ne prai slika za tebe sestro samata si gradis ti slika za sebe,uste od vremeto koa doe prv pat koa te vidov bese vo po ozbilna raspravia so Evangelos go navreduase li sudese nz so bese...ok nema vrska toa...forumciite ne se ni malce glupi ama se premnogu goordlivi jas nikoas nema videno dodeka dvajcata se vo debata za nesto edniot i da gleda deka negoviot zaklucok za neso ne drzi mesto on pak kje kazuva nes i da nema vrska samo za toa da ne ispadne kao demek gubitnik pred site...jas bas bi se radual i kje mi bilo potik i jas istoto da go praam ako nekoas vidam deka moeto ne drzi mesto...pozz

-------------
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух


Постирано од: bratljube
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:37
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...


bratljube ne prai slika za tebe sestro samata si gradis ti slika za sebe,uste od vremeto koa doe prv pat koa te vidov bese vo po ozbilna raspravia so Evangelos go navreduase li sudese nz so bese...ok nema vrska toa...forumciite ne se ni malce glupi ama se premnogu goordlivi jas nikoas nema videno dodeka dvajcata se vo debata za nesto edniot i da gleda deka negoviot zaklucok za neso ne drzi mesto on pak kje kazuva nes i da nema vrska samo za toa da ne ispadne kao demek gubitnik pred site...jas bas bi se radual i kje mi bilo potik i jas istoto da go praam ako nekoas vidam deka moeto ne drzi mesto...pozz


vo pravi si 100%.

dosega nemalo debata, osven so lugje sto se so otvoren um, a takvi se malku. so lugje so zatvoren um moze samo monolog da se vodi.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:39
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


Токму така, давид. Со секој кој е пристоен може да се разговара - тоа го потврди и фактот што уживам кога разговарам со златник кој е атеист и кој има доста спротивни гледишта од православното христијанство. Исто така и со спирос, и со дешад...

Но секој кој е нетолерантен и го напаѓа и хули она што мене и на други членови од форумот ни е светост, тогаш имаа проблем. Кажувај си ги твоите размислувања без никакви стеснувања, се додека се разбирааме како луѓе ќе имаме одличен разговор.

Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...


            


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Ноември.2008 во 23:57

Каква врска има вашата тековна дискусија со темата овде? збунетост

 
За да се вратите на темата, ви поставувам две прашања како водилки за дискусија:
 
1. Дали во причеста лебот и виното се претвораат буквално во телото и крвта Христови или само симболично ги претставуваат телото и крвта Христови?
 
2. Дали е неопходно да се пости пред човек да се причести?
 
п.с. ве молам да пишувате само вие кои сакате да учествувате во оваа дискусија, за за лични обраќања и неврзани муабети, користете ја опцијата "Лична Порака" и темата: "Општо и неврзано - Разговор за религиите". Благодарам.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:07
   Vo pravo si Evangelos, zabegavme od temata .

Na tvoite 2 prasanja sto gi postavi gore ke go kazam moeto mislenje ( iako sum pravoslaven imam svoe glediste na toa )

1. Mislam deka lebot i vinoto simbolicno gi pretstavuvaat teloto i krvta Hristovi, sekako deka ne jademe meso i krv.

2. Ako se pricestuvas vo Pravoslavnata crkva neophodno e da se posti, a kaj protestantskite ne .


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:15

KINGDAVID, мило ми е што се согласуваме околу 1-то прашање и покрај тоа што православните не се согласуваат со нас околу тоа.

Околу 2-то прашање, остави ги православните и протестантите, мене ме интересира твојот став, или ставот на христијанството. Сметам дека, доколку се сметаш за христијанин, тебе поважен треба да ти биде ставот на христијанството, а не ставовите на протестантните, православните, католиците, сведоците итн.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, мило ми е што се согласуваме околу 1-то прашање и покрај тоа што православните не се согласуваат со нас околу тоа.


Околу 2-то прашање, остави ги православните и протестантите, мене ме интересира твојот став, или ставот на христијанството. Сметам дека, доколку се сметаш за христијанин, тебе поважен треба да ти биде ставот на христијанството, а не ставовите на протестантните, православните, католиците, сведоците итн.


2) Mojot stav e deka ako nekoj Pravoslaven Hristijanin saka da se pricesti vo svojata crkva bi bilo licemerno pred Boga ako ne se pridrzuva kon pravilata na postot, a ako se pricestuva kaj Protestantite tamu e podrugo, samo treba covek da se preispita dali e dostoen da pie i jade od teloto i krvta Hristova


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, мило ми е што се согласуваме околу 1-то прашање и покрај тоа што православните не се согласуваат со нас околу тоа.






Jas se soglasuvam Evan( ) so tebe i milsam deka na ova prashanje ti e odgovoreno i prethodno, a nashata crkava ne znam nekade da kazala deka bukvalno e teloto i krvta Hristova, ako celis na toa...

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:29
KINGDAVID, од една страна велиш "мојот став е дека...", а потоа велиш "православните вака, протестантите онака...".
Сопствениот став се искажува вака:
"Јас, EvAngelos, сметам дека постот е добра христијанска дисциплина, но не сметам дека истиот е неопходен за верникот да може да се причести. Јас сметам дека доколку некој јадел на пример свинска кременадла еден саат пред Господовата вечера, тој сепак може да земе од симболите на спомен вечерата."
 
Sunny, не знам која е тоа "вашата црква", но знам дека една од главните доктрини т.е. една од светите тајни на Православната црква е дека за време на причеста, откако свештеникот ќе ги благослови симболите, тие БУКВАЛНО се превтораат во телото и крвта Христови.
Ако не ми веруваш, слободно прашај ги Tetratka, makarios, Maran Ata или Опитен.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:36
Evangelos,

Sto e Pricesta e odgovoreno, i sekako za tebe a jal a spal isto e!!!

Spomen!!!

Hristos koga go zel lebot v race rekol OVA E MOETO TELO!!!


kolku li sme dostojni da zboruvame za Nebesnite svetinji;(

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:36
   Ti rekov mnogu jasno koj e mojot stav, Evangelos. Mislam ako se pricestuvam vo Pravoslavnata Crkva ke odam po pravilata na crkvata , a ako se pricestuvam vo protestantskata ke go napravam toa kako sto rekov.

Jas gi smetam site Hristijanski crkvi za Hristovi,a sekoj poedinecno ke odgovara pred Boga. Ne treba da zazemame farisejski stav.

P. S. Sum se pricestuval i vo Pravoslavna i vo Metodisticka crkva na posocenite nacini. Pozdrav


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 00:48
Originally posted by belichka belichka напиша:


Spomen!!!
 
Да belichka, Христос рече да ја јадеме таа вечера за Негов спомен, затоа едно од нејзините имиња е и "Господовата Спомен Вечера".
 
"Ова е Моето тело, кое се дава за вас; правете го ова за Мој спомен!"
(Исус Христос во Лука 22:19)
 
Originally posted by belichka belichka напиша:


Hristos koga go zel lebot v race rekol OVA E MOETO TELO!!!
 
Да, но Христос исто така рече дека Тој е Лозата, а ние сме лозинките.
 
"Јас Сум лозата, а вие сте лозинките."
(Исус Христос во Јован 15:5)
 
Дали тоа значи дека Христос БУКВАЛНО е лоза, а ние БУКВАЛНО сме лозинки? голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 07.Ноември.2008 во 01:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да belichka, Христос рече да ја јадеме таа вечера за Негов спомен, затоа едно од нејзините имиња е и "Господовата Спомен Вечера".


Да беше тоа само „спомен“ немаше да се соблазнат голем број од неговите ученици кога им велел дека тој е лебот на животот кој треба да го јадеме и дека неговата крв е нашето питие. Или ти имаш некои подруги објаснувања зошто овие се соблазниле? А каде пишува дека Телото и Крвта Христови се спомен?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да, но Христос исто така рече дека Тој е Лозата, а ние сме лозинките.

 

"Јас Сум лозата, а вие сте лозинките."(Исус Христос во Јован 15:5)

 

Дали тоа значи дека Христос БУКВАЛНО е лоза, а ние БУКВАЛНО сме лозинки?


Е токму тука е вашиот проблем, што немате Свето Предание. Ние знаеме што рекле апостолите, што апостолите им пренеле на своите ученици за причесната (како што се св.Поликарп Смирнски и св.Игнатиј Богоносец), и што тие им предале на своите ученици, а тие ученици на следните...

Точно знаеме кој дел е во симболика, а кој е во буквала. А вие не знам од каде знаете. Ако толку знаеш, протолкувај ми што значи тоа да си ја отсечеме левата рака ако не соблазнува или да ми кажеше што означува (не знам колку пати те замолив за ова)

Јуда 1: 9 А Архангел Михаил, кога се препираше со ѓаволот за Мојсеевото тело, не се осмели да изрече хулна пресуда, туку рече: „Господ да те спречи!”

Aјде, биди добар и убав како што се претставуваш и разјасни ми ја недоумицава.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk