IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - GP Great Britain
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

GP Great Britain

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: GP Great Britain
    Испратена: 06.Јули.2008 во 14:22


Kvalifikaciite vcera bea

1       Heikki Kovalainen       McLaren-Mercedes       1:21.049
2      Mark Webber      Red Bull Racing      0:01.380
3      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      0:01.532
4      Lewis Hamilton      McLaren-Mercedes      0:01.661
5      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      0:01.699
6      Fernando Alonso      Renault F1 Team      0:01.855
7      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      0:02.317
8      Sebastian Vettel      Scuderia Toro Rosso      0:03.077
9      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      0:03.131
10      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      0:00.251
11      David Coulthard      Red Bull Racing      0:00.000
12      Timo Glock      Toyota Racing      0:00.100
13      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      0:00.357
14      Jarno Trulli      Toyota Racing      0:00.427
15      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      0:00.938
16      Rubens Barrichello      Honda Racing F1 Team      0:01.338
17      Jenson Button      Honda Racing F1 Team      0:01.511
18      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      0:01.494
19      Adrian Sutil      Force India-Ferrari      0:01.612
20      Giancarlo Fisichella      Force India-Ferrari      0:01.711


Nedela 6 Juli 2008    14:00 sat. Trkata(60Kruga)

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 14:24
Напред Алонсоооо забава
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 14:26
Napred Alonso od 6 mesto

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 14:28
мајмун
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 21:06
1       Lewis Hamilton       McLaren-Mercedes       1:39:09.440
2      Nick Heidfeld      BMW Sauber F1 Team      1:08.577
3      Rubens Barrichello      Honda Racing F1 Team      1:22.273
4      Kimi Räikkönen      Scuderia Ferrari      1 Runde zuruck
5      Heikki Kovalainen      McLaren-Mercedes      1 Runde zuruck
6      Fernando Alonso      Renault F1 Team      1 Runde zuruck
7      Jarno Trulli      Toyota Racing      1 Runde zuruck
8      Kazuki Nakajima      WilliamsF1 Team      1 Runde zuruck
9      Nico Rosberg      WilliamsF1 Team      1 Runde zuruck
10      Mark Webber      Red Bull Racing      1 Runde zuruck
11      Sebastien Bourdais      Scuderia Toro Rosso      1 Runde zuruck
12      Timo Glock      Toyota Racing      1 Runde zuruck
13      Felipe Massa      Scuderia Ferrari      2 Runden zuruck
14      Robert Kubica      BMW Sauber F1 Team      Out
15      Jenson Button      Honda Racing F1 Team      Out
16      Nelson Piquet Jr.      Renault F1 Team      Out
17      Giancarlo Fisichella      Force India-Ferrari      Out
18      Adrian Sutil      Force India-Ferrari      Out
19      Sebastian Vettel      Scuderia Toro Rosso      Out
20      David Coulthard      Red Bull Racing      Out

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 21:15Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 08:42
Конечно да не пропуштам трка . Имаше што да се види богами . Почнувајки од брилијантниот старт на Хамилтон па завршувајки со ако сакате убавото изненадување на Баричело ,за кого од секогаш мислам дека е одличен на дожлива патека . Победата на Хамилтон не доаѓаше во прашање во ниеден момент иако имаше период кога Кими доста му се доближи но само на кратко . Има доста тоа да се коментира за целата трка но засега Честитки за Хамилтон ,се врати во игра , за Баричело ,Хајфилд,Алонсо  . Разочарување....комплет Ферари...Кубица , Ковалаинен ... 
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 15:39
Јас би рекла-почнувајки со брилијантниот старт на Хамилтон а завршувајки со дрифтовите на Маса.....типот скроз не го препознав во оваа трка, како само на суво да вози. Алонсо некако се ми е после 5то место и тоа дефинитивно ме разочарува. (Иако ми е омилен нели). 

Изменето од blueprayer - 07.Јули.2008 во 15:39
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:57
Trening sabota:
 

2009 FORMULA 1 SANTANDER BRITISH GRAND PRIX

Pos No Driver Team Time/Retired Gap Laps
1 16 Nico Rosberg Williams-Toyota 1:18.899 20
2 17 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:19.102 0.203 19
3 9 Jarno Trulli Toyota 1:19.125 0.226 15
4 15 Sebastian Vettel RBR-Renault 1:19.371 0.472 15
5 3 Felipe Massa Ferrari 1:19.596 0.697 19
6 4 Kimi Räikkönen Ferrari 1:19.855 0.956 13
7 10 Timo Glock Toyota 1:19.868 0.969 19
8 7 Fernando Alonso Renault 1:19.917 1.018 14
9 14 Mark Webber RBR-Renault 1:19.946 1.047 15
10 23 Rubens Barrichello Brawn-Mercedes 1:20.028 1.129 14
11 1 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:20.048 1.149 16
12 22 Jenson Button Brawn-Mercedes 1:20.157 1.258 17
13 8 Nelsinho Piquet Renault 1:20.232 1.333 18
14 11 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 1:20.459 1.560 17
15 20 Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:20.548 1.649 15
16 21 Giancarlo Fisichella Force India-Mercedes 1:20.572 1.673 17
17 2 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:20.638 1.739 18
18 6 Nick Heidfeld BMW Sauber 1:20.696 1.797 20
19 12 Sebastien Buemi STR-Ferrari 1:21.024 2.125 11
20 5 Robert Kubica BMW Sauber 1:21.039 2.140 13
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:57
kvalifikacii:
 
 

2009 FORMULA 1 SANTANDER BRITISH GRAND PRIX

Pos No Driver Team Q1 Q2 Q3 Laps
1 15 Sebastian Vettel RBR-Renault 1:18.685 1:18.119 1:19.509 21
2 23 Rubens Barrichello Brawn-Mercedes 1:19.325 1:18.335 1:19.856 23
3 14 Mark Webber RBR-Renault 1:18.674 1:18.209 1:19.868 18
4 9 Jarno Trulli Toyota 1:18.886 1:18.240 1:20.091 21
5 17 Kazuki Nakajima Williams-Toyota 1:18.530 1:18.575 1:20.216 27
6 22 Jenson Button Brawn-Mercedes 1:18.957 1:18.663 1:20.289 25
7 16 Nico Rosberg Williams-Toyota 1:19.228 1:18.591 1:20.361 21
8 10 Timo Glock Toyota 1:19.198 1:18.791 1:20.490 25
9 4 Kimi Räikkönen Ferrari 1:19.010 1:18.566 1:20.715 24
10 7 Fernando Alonso Renault 1:19.167 1:18.761 1:20.741 22
11 3 Felipe Massa Ferrari 1:19.148 1:18.927 19
12 5 Robert Kubica BMW Sauber 1:19.730 1:19.308 21
13 2 Heikki Kovalainen McLaren-Mercedes 1:19.732 1:19.353 19
14 8 Nelsinho Piquet Renault 1:19.555 1:19.392 18
15 6 Nick Heidfeld BMW Sauber 1:19.559 1:19.448 19
16 21 Giancarlo Fisichella Force India-Mercedes 1:19.802 11
17 11 Sebastien Bourdais STR-Ferrari 1:19.898 10
18 20 Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:19.909 10
19 1 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:19.917 7
20 12 Sebastien Buemi STR-Ferrari 1:20.236 12
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 15:58
trkata utre vo 14.00среќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 15:39
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 02:09
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 11:00
Фетел донесе нова 1-2 победа за Ред Бул

Асот на Ред Бул Рејсинг, Себастијан Фетел стигна до импресивна победа на Британското ГП, откако лидерот во генерален пласман, Џенсон Батон беше само шести со својот Браун ГП болид. Фетел ја искористи ситуацијата што неговиот колега Марк Вебер беше "фатен" зад Рубенс Баричело во вториот Браун за да направи огромна предност во првиот дел од трката.

Вебер го помина Баричело при првото влегување во боксот, за да комплетира 1-2 победа за Ред Бул, а на третото место заврши Баричело. Фелипе Маса во Ферари беше четврти откако ја доби битката со Нико Розберг во Вилијамс, а зад Батон последните поени ги освоија Јарно Трули во Тојота и Кими Раиконен во второто Ферари.

Со резултатот, Батон останува со намалена, но сепак огромна предност од 23 поени пред Баричело, Фетел заостанува дополнителни 2 поени, а Вебер уште 3.5. Предноста на Батон сепак е повеќе од две победи на повеќе од половина сезона до крајот, но тој сигурно ќе биде загрижен од брзината на Ред Бул, кои имаа болиди во сопствена лига во текот на целиот викенд во Силверстоун.

Потенцијалот на Браун беше намален поради ниските температури воНортхамптоншајр, и Батон и Баричело се мачеа да добијат температура во своите гуми. Со тоа доминантниот тим од остатокот на сезоната, остана во битка со Вилијамс, Тојота и Ферари зад лидерите, позиција од која на крајот добро завршија на третото и шестото место.

Фетел ја освои пол-позицијата со повеќе од половина секунда и го искористи тоа што Вебер заглави зад Баричело во првите кругови. 21-годишниот Германец се одвојуваше со половина секунда по круг и беше 20 секунди пред Баричело, кога Бразилецот влезе прв во боксот во 19. круг.

"Никогаш не е лесно, бидејќи се работи за долга трка, мораш да останеш фокусиран и да ги имаш очите отворено. Стартот беше многу важен и со разликата која ја направив тогаш ја добив трката. Имав фантастичен болид, гумите беа одлични и направивме голем чекор во вистински правец", вели Фетел.

Вебер, кој пред првото влегување во боксот беше на половина секунда зад Браун, веднаш потоа влезе во боксот и излезе пред Баричело. Од тој момент беше јасно кој ќе ги освои првите две места.

Баричело се најде во битка во која мораше да ги заддржи Нико Розберг во Вилијамс и Фелипе Маса во Ферари, и ја доби битката со останување дополнителни два круга пред последното влегување во боксот. Од другата страна Маса го помина Розберг, а двајцата се најдоа под притисок на Батон. Но, Англичанецот и покрај тоа што беше побрз не можеше да направи потег за претекнување.

"Не знаевме што ќе се случи денес. Кога бев на мазни гуми, бев супер-брз, но трката ја загубив на стартот", вели Батон.

Светскиот шампион Луис Хамилтон, кој сега а 11. во генерален пласман, стартуваше само како 19. и по кратка битка со поранешниот свој колега и двократен светски шампион Фернандо Алонсо, заврши на 16. место.

"Дадов се од себе, најмногу за сите фанови. Тоа беше најмногу што можев да го направам. Ова беше една од најдобрите трки според публиката, и затоа уживав колку и лош болид да имав под мене", признава Хамилтон.

РЕЗУЛТАТИ (БРИТАНСКО ГП)

1.Себастијан Фетел (Ред Бул) 1:22.49.328 10

2.Марк Вебер (Ред Бул) +15.188 8

3.Рубенс Баричело (Браун) +41.175 6

4.Фелипе Маса (Ферари) +45.043 5

5.Нико Розберг (Вилијамс) +45.915 4

6.Џенсон Батон (Браун) +1:06.285 3

7.Јарно Трули (Тојота) +1:08.307 2

8.Кими Раиконен (Ферари) +1:09.622 1

9.Тимо Глок (Тојота) +1:09.823

10.Џанкарло Физикела (Форс Индија) +1:11.522

11.Казуки Накаџима (Вилијамс) +1:14.023

12.Нелсон Пике Јуниор (Рено) +1 круг

13.Роберт Кубица (БМВ) +1 круг

14.Фернандо Алонсо (Рено) +1 круг

15.Ник Хајдфелд (БМВ) +1 круг

16.Луис Хамилтон (Мекларен) +1 круг

17.Адријан Зутил (Форс Индија) +1 круг

18.Себастиен Буеми (Торо Росо) +1 круг

НЕ ЗАВРШИЈА

19.Себастиен Бурде (Торо Росо) +23 кругови

20.Хеики Ковалаинен (Мекларен) +24 кругови

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН

ВОЗАЧИ

1.Џенсон Батон (Браун ГП) 64

2.Рубенс Баричело (Браун ГП) 41

3.Себастијан Фетел (Ред Бул) 39

4.Марк Вебер (Ред Бул) 35.5

5.Јарно Трули (Тојота) 21.5

6.Фелипе Маса (Ферари) 16

7.Нико Розберг (Вилијамс) 15.5

8.Тимо Глок (Тојота) 13

9.Фернандо Алонсо (Рено) 11

10.Кими Раиконен (Ферари) 10

11.Луис Хамилтон (Мекларен) 9

12.Ник Хајдфелд (БМВ) 6

13.Хеики Ковалаинен (Мекларен) 4

14.Себастиен Буеми (Торо Росо) 3

15.Роберт Кубица (БМВ) 2

15.Себастиен Бурде (Торо Росо) 2

КОНСТРУКТОРИ

1.Браун ГП Мерцедес 105

2.Ред Бул Рејсинг Рено 74.5

3.Тојота Панасоник 34.5

4.Скудерија Ферари 26

5.Вилијамс Ф1 Тојота 15.5

6.Мекларен Мерцедес 13

7.Рено Ф1 11

8.БМВ Заубер 8

9.Скудерија Торо Росо Ферари 5

-.Форс Индија Ф1 Ферари 0

КРУГ ПО КРУГ НА БРИТАНСКОТО ГП

Британското ГП им донесе на Ред Бул Рејсинг доминантна 1-2 победа, откако Себастијан Фетел го совлада својот колега Марк Вебер со удобни 15.1 секунди. Двојката водеше во текот на целата трка. Рубенс Баричело во Браун беше трет, пред Фелипе Маса во Ферари.

- Под облаци, 19 болиди се поместија на старта, а Адријан Зутил стартува од боксот. Пред максимални 105.000 фанови, повеќето тимови избраа да стартуваат на меки гуми на Бриџстоун. Фетел стартува чисто од пол-позицијата и го заддржи водството пред Баричело и Вебер. Трули губи 4. места, Алонсо има лош старт.

- Во 2.круг, Батон храбро го поминува Маса за 8. место. Хамилтон се бори со Алонсо за 13. место и кратко излегува.

- Во 4.круг, Фетел има предност од 4.4 секунди пред Баричело, следуваат Вебер, Накаџима, Раиконен, Розберг, Трули, Батон, Маса и Глок.

- Во 10.круг, Фетел има 10.8 секунди предност пред Баричело, кој е 0.5 секунди пред Вебер. Накаџима е 4. (2.5), следуваат Раиконен (0.9), Розберг (1.7), Трули (0.8), Батон (1.7), Маса (0.8).

- Во 15.круг, Накаџима прв влегува во бокс.

- Во 16.круг, Раиконен влегува во бокс, Хамилтон бара влез преку радио, но Мекларен го одбиваат тоа.

- Во 18.круг, Розберг, Трули и Батон влегуваат во боксот. Баричело влегува во боксот од 2. место, се враќа на трето. Фетел води пред Вебер за 19.4 секунди.

- Во 20.круг, влегува Вебер излегува едвај пред Баричело. Фетел влегува во боксот во 21. круг и се враќа на првото место.

- Во 25.круг, со 21.5 секунди предност пред Вебер, Фетел завршува со серијата импресивни најбрзи кругови. Од боксот му советуваат да ги штеди гумите.

- Во 30.круг, Фетел води со 19.0 пред Вебер, следуваат Баричело (7.8), Розберг (1.5), Маса (2.5), Трули (8.3), Раиконен (2.1) и Батон (1.4).

- Во 34.круг, во битка за 18. место, Бурде го удира Ковалаинен одзади. Двата болиди се откажуваат.

- Во 38.круг, започнува битка за третото место меѓу Баричело, Розберг и Маса.

- Од 42. до 45. круг повеќето возачи влегуваат во боксот.

- Во 52. круг, тимот на Батон му соопштува дека останатите возачи се мачат со "тврдите" гуми. Тој ја намалува разликата на 2.5 секунди до Розберг пред него.


Мозли се откажа од тужбата, сака разговир со тимовите

Макс Мозли во неделата изјави дека ФИА нема да продолжи со легалната битка против тимовите собрани во Асоцијацијата на Ф1 тимови (ФОТА), праќајќи сигнал дека би сакал да најде договор со што би се спречила заканата за паралелен шампионат, која тимовите ја дадоа во петокот.

"Нема да има тужба. Повеќе би сакал да разговарам отколку да се тужам", изјави Мозли пред трката во Силверстоун.

Тој предходно во изјавите во текот на викендот ги нарече шефовите на ФОТА, како "Берни" Флавио Бриаторе како "лудаци", вели дека има многу малку несогласувања помеѓу ФИА и тимовите. Мозли ги покани тимовите да "ги испеглаат последните тешкотии".

"Дефинитивно е подобро, но потребно е време. Проблемот е што имаме осум тима и некои од нив сакаат да се согласат, а некои не. Нема сомнеж дека на крајот ќе разговараме. Овој случај не влијае на ФИА, туку на тимовите поради спонзорите", вели Мозли.

Ова дојде откако Берни Еклстоун најави дека на тимовите ќе им биде дозволено да трошат колку што сакаат, но за тоа треба да се обврзат на долги патеки во Ф1. Со ова се трга главната пречка - ограничениот буџет на ФИА.

"Да, ги сфаќам тимовите. Никој не сака да му кажуваш како да ги трошаш своите пари. Доколку се обврзат следните пет години да бидат во формула 1, тогаш можат да трошат колку што сакаат. Кога Макс вели дека може да има договор, тоа е добар знак", вели Еклстоун.

Ф1 ФЛЕШ

Шефот на БМВ Заубер, Марио Тајзен потврди дека неговиот тим решил да се откаже од користењето на Системот за поврат на кинетичка енергија (КЕРС) до крајот на сезоната. Германскиот тим неодамна престана да го развива контроверзниот систем за да се фокусираат на аеродинамиката. "Последните недели размислувавме што е можно да добиеме аеродинамички со КЕРС и без КЕРС и решивме дека имаме повеќе прогрес без овој систем. Но, не е се загубено - имавме доста успех во трансфер на технологијата до фабриката за користење на обични автомобили", вели Тајзен.

Џенсон Батон би ја прославил светската титула со предложување брак, открива неговата девојка. Јапонскиот модел, 24-годишната Џесика Мичибата е на скоро секоја трка со возачот на Браун. "Доколку Џенсон ја освои титулата во ноември ќе прославуваме многу и дел од прославата ќе биде тоа тој да застане на едно колено", вели Мичибата. Во моментов Џесика живее во Токио, а Батон во Монако. "Тој ми купува билети од прва класа за да можеме да бидеме заедно", додава Мичибата.

Марк Вебер во саботата имаше остри зборови за Кими Раиконен, обвинувајќи го Финецот за заддржување во битката за пол-позицијата. "Ќе можев да имам и подобар круг. Кими, не знам што правеше. Можеби пиеше водка или сонуваше, но не требаше да биде таму каде што беше", вели Австралиецот.

Сер Френк Вилијамс се сомнева дека ФОТА ќе продолжи со својата закана за паралелна серија, велејќи дека ќе се трка и следната година со истите тимови. 67-годишниот Вилијамс поднесе безусловна апликација пред ФИА заедно со Форс Индија. "За кои трки зборуваме? Колку ТВ покриеност ќе има, кој ќе ги дава парите? Никој не зборува за тоа. Ќе бидам зачуден ако не се тркам против истите тимови како и оваа година", вели Вилијамс.

Себастиен Бурде беше лут на Хеики Ковалаинен по "глупавиот" судар помеѓу двојката на Британското ГП. Бурде го загуби предното крило откако удри во Ковалаинен на Клаб шиканата. "Тој ја промени својата линија три пати. Прво беше во внатрешниот дел, потоа на надворешниот па пак на внатрешниот. Третиот пат се удривме. Не знам чија е грешката, но глупаво е да направиш судар кога се бориш за 17. место", вели лутиот Французин.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.