IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - CERN
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CERN

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:07

Како бе ќе не немаше... ќе не имаше, само на друго место... во дупката... и пак пред (или зад) компјутери...голема%20насмевка

Инаку, викаат дека бил успешен првиот дел од експериментот... е сега кога ќе почнат со зголемување на сноповите со честици... па ако им се бендиса резултатот ќе одат се понатаму и понатаму... е тогаш... збунетост

Почетокот бидна... ама крајот кај ќе биде?...збунетост
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 19:36
...нема крај...знаеш дека дупката нема крај...а таму сме...само мислите дека сме тука...плазење
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 21:01
Originally posted by james dean james dean напиша:



Можам посредно да докажам дека експериментот поминал успешно.... .... Или пак можеби воопшто и не бил изведен...



знаеш дека и мене ми поминаа низ глава овие мисли?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 21:02
Originally posted by moira moira напиша:

...нема крај...знаеш дека дупката нема крај...а таму сме...само мислите дека сме тука...плазење

сакаш речеш ќе си имаме виртуелен свет во друг свет..ааа матрица во матрица, баш фино...хехехех
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 21:13

gluposti zivi , koj prv experiment???, jas doma vekje 10 godini imam CRNA DUPKA , kaj i da se zavrtam se nesto fali , nemam ova ona pari mari mi fale takvoto onakvoto

gi golta mojata crna dupka, a sepak Зemjata postoi proslite deset godini, znacit nema opasnost od crnata dupka

koga eden den kje primetam deka CRNATA dupka mi ja progoltala mojata nasmevka , togaj kje me nema na forumov i toa e predupreduvanje do site- spasuvajte glavi od CRNI DUPKI



Изменето од anakin - 10.Септември.2008 во 21:14
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
koda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај koda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 12:50
Vaka sega...
Od logicka gledna tocka, nisto na nasata planeta ne e tolku silno da absorbira nuklearna energija golema kolku i samata planeta, zatoa teoretski e nevozmozno da bidi zemjata unistena ili "progoltana" od nekoja crna dupka koja mozebi bi se otvorila pri eksperimentot. Energijata na crnite dupki koi bi se otvorile pri eksperimentot bi bila ekvivalentna na energijata koja e iskoristena vo eksperimentot. Denes e 11 septemvri i eksperimentot e vo pocetna faza i svetot e seuste tuka kako sto gledam, sto znaci site stravovi od tipot "kraj na svetot" se neosnovani. Vsusnost i ne postojat bilo kakvi argumenti sto odat vo polza na "doom's day" teorijata, barem kolku sto jas znam.
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 20:15
да беше експериментот опасен немаше да дозволи швајцарската влада да се реализира на нејзина територија. ќе го правеа негде во африка!
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 09:31
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

да беше експериментот опасен немаше да дозволи швајцарската влада да се реализира на нејзина територија. ќе го правеа негде во африка!


И сите ќе знаеја што прават....
Вака... малку потешко...
што ќе ни кажат.. тоа е .....
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 01:56
Денес се случил втор инцидент со акцелераторот во Женева. Им “избегал“ хелиум во тунелот, што ги натерало научниците да го стават на пауза LHC, барем за 2 месеци. На почетокот на неделава еднаш веќе бил блокиран, поради проблеми со системот за разладување.
“Според испитувањата, најверојатната причина за избеганиот хелиум е електрична преоптовареност на двата магнети.“- објаснува James Gillies од CERN.
LHC работи на ептен ниски температури (-271°C) па испуштањето на хелиум од системот за разладување предизвикал пораст на внатрешната температура и дошло до автоматско блокирање.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 14:56

Ako ne ste go videle i chule eve link do mnogu pouchen rap za eksperimentot vo CERN


eksperimentot vo CERN
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 08:57
Originally posted by koda koda напиша:

Vaka sega...
Od logicka gledna tocka, nisto na nasata planeta ne e tolku silno da absorbira nuklearna energija golema kolku i samata planeta, zatoa teoretski e nevozmozno da bidi zemjata unistena ili "progoltana" od nekoja crna dupka koja mozebi bi se otvorila pri eksperimentot. Energijata na crnite dupki koi bi se otvorile pri eksperimentot bi bila ekvivalentna na energijata koja e iskoristena vo eksperimentot. Denes e 11 septemvri i eksperimentot e vo pocetna faza i svetot e seuste tuka kako sto gledam, sto znaci site stravovi od tipot "kraj na svetot" se neosnovani. Vsusnost i ne postojat bilo kakvi argumenti sto odat vo polza na "doom's day" teorijata, barem kolku sto jas znam.


neli crnite dupki rastat vo soodnos na energijata koja ja absorbirale
znaci: vo pocetnata faza ke bide so dijametar od... da receme 1 mikron ike raste a bidejki ne znaeme kako se unistuva... znaete sto sledi potoa
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 15:44


Не чека „судниот ден“: Научниците не се сигурни дали акцелераторот ќе не уништи?

Ако сте загрижени дека големиот хадронски судирач (LHC), најголемиот акцелератор на светот, дека може да создаде црна дупка која ќе ја уништи Земјата, кога експериментот ќе се финализира летово, можеби и сте во право.

Тројца физичари ги преработија математичките формули кои креираат микроскопски црни дупки во швајцарката база во LHC, и дојдоа до созание дека тие нема така едноставно да испарат во милисекунда, како што беше предвидено.

Физичарите Роберто Касадио, Серџо Фаби и Бенџамин Хармс рекле дека мини црните дупки можат да постојат подолго, можеби повеќе до секунда, што во околности на судир на честичките е права вечност. Под такви услови на нивен живот настанала трка со времето потребно црната дупка да исчезне, како и брзината која е потребна да нарасне и самата да создаде превенција на распад.

Тие мислат дека црната дупка сама ќе се распадне, ќе се судри со Земјата или ќе исчезне во атмосферата пред да стане проблематично. „Се сложивме дека речиси невозможно црната дупка да порасне до катастрофална големина, но, вистина е дека е потребно повеќе време таа да пропадне“, заклучиле научниците.

збунетостзбунетостзбунетост
збунетост

Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 18:55
spored mojata teorija sto e vo razvoj crni dupki ne postojat. pri sudirot moze da dobijat samo poveke cesticki(mali parcinja od atomot) nisto drugo. i posle nekoi teoreticari ke i davat iminja alfa1, hu3 i slicno i ke pocnat da pisuvat nekoi teorii(prikazni)za mali deca. dokolku nekoj se sprotistavin nema da ja razbira nivnata teorija:)))))
inace poglednete ja mojata SA Masina (perpetum mobilee..)
www.youtube.com/mikomakinc
i nekoi drugi producti na mojata web strana
www.mikomak.com
ako imate prasanja ili komentari ke bideme srekni da gi odgovoreme.
pozdrav
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 11:48
vo posledniot obid ,vo CERN,da se sudrat dvete cestici od heliumot,povtorno se napravi "utka",taka sto tie se razminaa...ednata od cesticite e pronajdena utrovo vo blizina na seloto Gajre..na Sar Planina!
ekipi na naucnici od Makedonija i od celiot svet pri silno obezbeduvanje se  na mestoto na nastanot i ne e mozno prisustvo na civili od okolinata.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,125 секунди.