IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - CERN
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CERN

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: CERN
    Испратена: 04.Јули.2008 во 09:04
Large Hadron Colider
Eden link za "atom smasher" http://news.aol.com/story/_a/critics-fear-collider-could-doom-earth/20080628165609990001

Dali nekoj ima povekje informacii/soznanija za ova?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2008 во 16:17

Интересна информација.

Опасноста од создавање на црна дупла во тоа чудо е научна фантастика. Но опасноста од нуклеарна експлозија при активирањето на машината е возможна, затоа што научниците немаат искуство со ваква машина и многу храбро навлегуваат во димензии (брзини, сили, полиња..) во кои немаат гаранција дека класичните релативистички равенки важат со истата прецизност како и во досегашните експерименти. Не верувам дека некој научник може да предвиди што ќе се случи кога некои честици ќе се убрзаат со брзини блиски до брзината на светлината. Хајзенберговата неодреденост би била голема во тој случај. Можно е исто така таквата честичка да предизвика голем тунел ефект и да ги прескокне оловните заштитници и да погоди некој човек, да му му оштети некоја ДНК молекула и да му предизвика рак.  Јас искрено не би сакал таква честичка да ме почеша по грбот. среќа 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 23:54
...........Но опасноста од нуклеарна експлозија при активирањето на машината е возможна,....................


lalva explozija,..pa ushte i nuklearna,...koga se raboti samo so,....minijaturni( pa i pomali) ,..kolichini na nekoja matreija?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 00:01
...toj pogon raboti so decenii i dosega nemalo poseriozna havarija...plus toa,daleku e od nas...svicarska!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 00:46
da,...samo shto sega e ,..moderniziran,...i pod zemja se protega vo prsten nekolku kilometri vo dijametar,...mislam deka i vo francija preminuva ,..prstenot,...pod zemja ,...jasno,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 10:51
Pa Large Hadron treba da se pusti ovoj mesec i ne e naucna fantastika toa sto go kazuvaat deka moze da se sozdade crna dupka. Koga nekoe telo se dvizi so brzinata na svetlinata bez razlika dali e cesticka ili ne toa ke ima beskonecna masa a so toa i moznost da se sozdade stabilna crna dupka. I kolku sto procitav od Large Hadron moze da se oslobodi golema kolicina na energija so sto ke kolabrira vremeto i ke se otvori vremenska porta i bi bile vo moznost da patuvame niz vremeto. Pozdrav.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 11:24
Па патување низ времето и не е така лоша работа. Тоа е еден од моите неостварени соништа, заедно со средба од трет вид.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 12:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па патување низ времето и не е така лоша работа. Тоа е еден од моите неостварени соништа, заедно со средба од трет вид.

И мене ми се тоа неостварените желби. И сам истражувам некои работи дома за Патувањето низ времето. Поздрав.

Изменето од neo_wmaster - 20.Јули.2008 во 12:27
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 15:20

Ваквите акцелератори служат за откривање на нови субатомски честици. Целата работа е всушност околу тоа да се докажат теоретските предвидувања на Стандардниот модел на Квантната механика. Односно целта е да се пронајдат градбените "тули" на се што постои...
Имено она што сега конкретно го бараат научниците и што се надеваат дека ќе го откријат токму со овој акцелератор се хипотетичките честици наречени Хигс бозони. Тие фактички претставуваат алката која недостасува во Стандардантата интерпретација на Квантната механика.
Целата работа се изведува на тој начин што во кружниот тунел на акцелераторот низ зрачни цевки се пуштаат во спротивна насока два зрака кои соджат протони и при нивниот судир тие се распаѓаат, односно од нив излегуваат други субатомски честици. Што ќе произлезе од распадот од сударот зависи од тоа кои субатомски честици се судираат и со колкава енергија... Бидејќи јадрените честици протоните и неутроните со едно име се нарекуваат хадрони, токму затоа овој акцелератор е наречен Голем хадронски судирач (Large Hadron Collider).Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 11:09
фала за ова Џејмс
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 11:15
Originally posted by james dean james dean напиша:


Ваквите акцелератори служат за откривање на нови субатомски честици. Целата работа е всушност околу тоа да се докажат теоретските предвидувања на Стандардниот модел на Квантната механика. Односно целта е да се пронајдат градбените "тули" на се што постои...
Имено она што сега конкретно го бараат научниците и што се надеваат дека ќе го откријат токму со овој акцелератор се хипотетичките честици наречени Хигс бозони. Тие фактички претставуваат алката која недостасува во Стандардантата интерпретација на Квантната механика.
Целата работа се изведува на тој начин што во кружниот тунел на акцелераторот низ зрачни цевки се пуштаат во спротивна насока два зрака кои соджат протони и при нивниот судир тие се распаѓаат, односно од нив излегуваат други субатомски честици. Што ќе произлезе од распадот од сударот зависи од тоа кои субатомски честици се судираат и со колкава енергија... Бидејќи јадрените честици протоните и неутроните со едно име се нарекуваат хадрони, токму затоа овој акцелератор е наречен Голем хадронски судирач (Large Hadron Collider).

Мислам дека пред 5 години беше - експериментот за Хигс бозоните показа негативен резултат
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 12:09Па можеби и токму затоа го соградија овој нов и помоќен акцелератор, бидејќи им е потребна поголема енергија за да дојдат до тие честички.

Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 12:26
Сакам да кажам дека пред 5 години зборуваха истото - дека пораншниот експеримент со поранешниот акцелератор со поранешните енергии може да потврди или не Higgs бозоните

Е по ранешниот експеримент показа дека нема Higgс бозони

Нормално CERN мора да покажат дека работат по фундаментални прашаниа за да обезбедат пари.

Исто како и NASA регулярно зборува за вода на Марс, метеритни и кометни катаклизми

Овие са бjудженти организации

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 12:37Во право си дека секој сака да си обезбеди пари за работа... Но факт е дека CERN навистина работи на фундаментални прашања и сигурно средствата кои ги побарува не можат да бидат на "жими мајка", туку мора да се поткрепени на ептен дебела основа. Не е можно толку земји "да фрлаат толку пари за скапи играчки" за само за неколку научници.Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.