IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - CERN
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CERN

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 03:54
срамота е што го работат со огромни средства и фондови, за огромни средства и фондови, огромни пари се во прашање.
вистинските научници сами си ги финансирале идеите и експериментите, од љубов кон науката, а не кон парите.
барајќи ги Higgs boson честичките, ќе си го најдат следното чудовиште, после атомските бомби.
ќе се запрашате зошто, заради забава, заради наука, или заради пари?!
чија забава, во кој дворец?
чија наука, нуклеарна? CERN (Centre Européen pour la Recherche Nucléaire) Европски центар за НУКЛЕАРНИ истражувања, а ваму му забрануваат на Иран да си обезбедува нуклеарна енергија за стопанствени цели, т.е. бизнис.
чии пари, во чиј џеб!?

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
REGRUT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај REGRUT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 13:18
epa toa e sudniot den na 10 septemvri ke vidime sto ke se slu4i da slusnav deka seto toa moze da se sledi online na oficijalnata strana na LHC.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 14:35
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

......................а ваму му забрануваат на Иран да си обезбедува нуклеарна енергија за стопанствени цели, т.е. бизнис.
чии пари, во чиј џеб!?

  ne veruvam deka si tolku naiven!!,,...pa veruvash deka iran samo toa go ima za cel,...koga nema mnogu ,...od mirnodopska do ,..voena,...upotreba na zbogateniot uranium!,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 17:02
Originally posted by REGRUT REGRUT напиша:

epa toa e sudniot den na 10 septemvri ke vidime sto ke se slu4i da slusnav deka seto toa moze da se sledi online na oficijalnata strana na LHC.


...sto i da se sluci...8 septemvri e neraboten den...,posle sto bide neka bide...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
REGRUT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај REGRUT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 01:14
najnovona ovoj link ke ima online ima mn razlicni kazuvanja za vremeto koga ke bide oficijalniot start

http://webcast.cern.ch/index.html

eve vi i tajmeri
http://warning.blackapplehost.com/


Изменето од REGRUT - 10.Септември.2008 во 01:15
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 10:47
LHC на CERN, Женева, е активиран денес околу 9:30. Прелиминарниот експеримент засега тече според програмата.
Во првиот експеримент се инјектирани сноп честички во 27 километри долгиот тунел во една насока, а потоа друг сноп во обратна насока за да се верифицира  дека акцелераторот функционира коректно. Во следните недели сноповите ќе бидат инјектирани истовремено во обратни насоки за да се види што се случува кога влегуваат во колизија со голема брзина.
Полната ефикасност на акцелераторот треба да биде постигната во текот на 2009-та година. Директорот на CERN, Robert Aymar е задоволен од постигнатото и очекува големи откритија.
 
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 11:12
a-ha se e vo red...kako da ne...dezinformacii siris anastea..ako e se vo red..sto e ova sto mi se pojavi

I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 11:39
газење%20од%20смеење Тоа ми личи на изгасната цигара... фронтално...намигнување
Ти кажав да не се секираш за дупката... прво кај мене ќе се појави...голема%20насмевка
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 14:42
http://news.yahoo.com/s/ap/20080910/ap_on_sc/big_bang
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 17:13
Originally posted by zagor zagor напиша:

CERN.
...spijte mirno!!!...nasoceniot snop na cesticki sto trebase da se sudrat, se razminale...изненадување!!!!sleduva povtoren obid...ovojpat na malku povisoka temperatura..!задоволство....site drzavjani na RM koj se na privremen prestoj vo ovie drzavi ,se cuvstvuvaat dobro i zasega srekni i veseli....!!!
 
...od postojaniot dopisnik na crnata dupka.големо%20гушкање
 
 
 
 
..denes 10 .9 2008...17 .00 h....povtorno isto!samo mal del od snopot na nasocenite cesticki se imaat sudreno...!pak promasaj na vekot.....смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 17:21


Можам посредно да докажам дека експериментот поминал успешно.... .... Или пак можеби воопшто и не бил изведен...


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 17:23
......eve ,tipov vo dvete race drzi primerok od cestickite(ako mozete da zabelezite..), i na prisutnite im objasnuva kako  se odvival eksperimertot...задоволство
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 17:45
James, како мислиш... не бил изведен?...збунетост
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:01
Originally posted by anastea anastea напиша:

James, како мислиш... не бил изведен?...збунетостСакав да кажам дека со самиот факт што сум овде... и што пишувам на форумов... значи дека експериментот или бил успешен или воопшто не бил изведен.... трето нема... Ако бил неуспешен сега ќе не немаше....

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.