IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Опасни македонски Сајбербратства
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опасни македонски Сајбербратства

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Опасни македонски Сајбербратства
    Испратена: 03.Јули.2008 во 15:52
Обединување на Пиринска, Егејска со Вардарска Македонија, војна и етничко чистење, антигрчка и антибугарска пропаганда, експлицитни слики со мртви тела, како и целосно отфрлање на македонските институции, закони и судови, се бара преку неколку интернет-портали. На сајтовите стои дека се изработени од членови на здруженија, еден од нив е сајт на „Македонско братство“, додека за друг пишува дека го изработува таканаречената „Македонска фаланга“. Двете здруженија својата програма ја претставуваат преку интернет-порталите њњњ.македонскафаланга.цјб.нет и њњњ.мацбро.орг, а за себе велат дека се патриотски и националистички организации.
На сајтовите каде што преовладуваат црвената и црната боја, како и знамиња со сонцето од Вергина и две лавчиња што се борат, нема детали за тоа колку членови имаат, кој им е лидер и дали се вооружени. Во статутот на едната од нив пишува дека се вооружува со пари од членарина и од донации.
Во еден член од статутот на фалангата, која се нарекува и тајна македонска револуционерна организација (ТМРО), пишува дека „секој што е против целите на организациите е легитимна цел за уништување“.
Адресата на нивниот сајт беше впишана како коментар на интернет-изданието на весникот „Шпиц“, наменет за текстот што го проблематизира постоењето на нацистичките сајтови во земјава.
На форумот на „Македонско братство“, пак, под темата „како да се справиме со Шиптарите во Македонија“, се препорачува „етничко чистење, направете им бебиња, па ќе видите како ќе престанат да се множат, воена интервенција или отцепување“.
Ваквите пораки за професорката по уставно право, Тања Каракамишева, директно го кршат уставното начело, кое забранува повикување воена агресија и со кое се забранува разгорување верска, национална и расна омраза.
- Пораките се доволни за јавниот обвинител да реагира и да собере докази за да види дали може да покрене постапка. Ваквите случаи се водат и како кривични дела против државата. Доколку сторителите не се познати, обвинителот може да поднесе пријава против непознат сторител - вели Каракамишева.
На порталите може да се најдат и експлицитни и вулгарни фотографии и фотомонтажи, каде што се исмејуваат и се понижуваат припадниците на етничките групи што живеат во Македонија, како и припадниците на соседните народи.
Министерството за внатрешни работи објаснува дека тие ќе реагираат тогаш кога државниот обвинител ќе побара од нив, зашто тој е надлежен да ги следи и да ги набљудува информациите во јавните гласила.
 
 
 
 
Одговор:
 
До кога ќе се судат патриотите, а другите ќе шетаат на слобода?
www.komiti.org
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 16:01


Мислиш дека на овој начин се искажува Патриотизмот?

Не се согласувам дека се Патриоти, особено што се се одвива во сајбер просторот и секако со такви недолични и експлицитни слики и текстови, кои не кореспондираат со реалноста и кои немаат допирни точки со поимот Патриотизам и кои ниеден Патриот нема да си дозволи да ги искаже, а не пак да ги објавува.






Изменето од moira - 03.Јули.2008 во 16:01
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 16:05
Текстот во весникот нема никаква врска со реалноста, работата е што Геровски не трпи патриоти и се ќе измисли за да ги избламира!
www.komiti.org
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 16:15


Јас не знам од кои причини не можам да го отворам линкот од мацбро.орг., но Геровски е најголемиот плукач од седмата сила, така да него воопшто не би го коментирала.

Секако доколку има и ронка вистина во она наведеното за овие две организации искрено кажано воопшто не ми се допаѓа.


Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 16:15
Originally posted by is no good is no good напиша:

Текстот во весникот нема никаква врска со реалноста,
работата е што Геровски не трпи патриоти и се ќе измисли за да ги
избламира!
немоj да философсираш
читаj модераторката и си запишуваj


Изменето од moira - 03.Јули.2008 во 16:27
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 16:56
Originally posted by moira moira напиша:



Мислиш дека на овој начин се искажува Патриотизмот?

Не се согласувам дека се Патриоти, особено што се се одвива во сајбер просторот и секако со такви недолични и експлицитни слики и текстови, кои не кореспондираат со реалноста и кои немаат допирни точки со поимот Патриотизам и кои ниеден Патриот нема да си дозволи да ги искаже, а не пак да ги објавува.






Дефинитивно се сложувам со Моира.
Од Македонско Братство не се виде ништо...додека некои членови се надеваа дека на тој начин својата желба да се биде добар македонец и патриот очекуваа, и преку тоа да сторат нешто за Македонија ништо не добија освен оцрнување на својот образ јавно наречени нацисти и наместо да го гледат нивното знаме тие се претставени на насловна страна на весник читан во голем тираж со костурска глава и црнила. Највеке ова е предизвикано од главата на Мак бро кој освен што поим нема како да го води своето т.н. братство сеуште својот живот не си го средил, но тоа е веќе приватност.
Наместо да се потрудеа народот со убаво да ги запознае тие со своите нацистички дела се бламират и освен тоа секој состанок им е преполн со кавги (извор од самите луѓе во Мак бро). Може кој сака ова да го демантира но ако веќе тоа го прави нека даде нивни дела (кои во случајов ги нема)....
А затоа што нема дела подобро да не велиништо и или нека си го поправи оа што тотално го утнал (пропала инвестиција) или нека си ја свитка опашката и нека си се повлече.
Ако непријателот рекламира како нашите борци загинуваа во Бродец, Блаце, Требош и др. места на ју тјубе...не мора и ние да сме како нив... особено не ако не сме такви туку само лаеме.

Со ова ставање по форуми цитати од весник и правдање нема да се убеди народот дека не се такви. Особено не кога претходно никој не ни знаеше за нив. Дајте добро дело да видиме па после рекламирајте се.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by moira moira напиша:



Мислиш дека на овој начин се искажува Патриотизмот?

Не се согласувам дека се Патриоти, особено што се се одвива во сајбер просторот и секако со такви недолични и експлицитни слики и текстови, кои не кореспондираат со реалноста и кои немаат допирни точки со поимот Патриотизам и кои ниеден Патриот нема да си дозволи да ги искаже, а не пак да ги објавува.






Дефинитивно се сложувам со Моира.
Од Македонско Братство не се виде ништо...додека некои членови се надеваа дека на тој начин својата желба да се биде добар македонец и патриот очекуваа, и преку тоа да сторат нешто за Македонија ништо не добија освен оцрнување на својот образ јавно наречени нацисти и наместо да го гледат нивното знаме тие се претставени на насловна страна на весник читан во голем тираж со костурска глава и црнила. Највеке ова е предизвикано од главата на Мак бро кој освен што поим нема како да го води своето т.н. братство сеуште својот живот не си го средил, но тоа е веќе приватност.
Наместо да се потрудеа народот со убаво да ги запознае тие со своите нацистички дела се бламират и освен тоа секој состанок им е преполн со кавги (извор од самите луѓе во Мак бро). Може кој сака ова да го демантира но ако веќе тоа го прави нека даде нивни дела (кои во случајов ги нема)....
А затоа што нема дела подобро да не велиништо и или нека си го поправи оа што тотално го утнал (пропала инвестиција) или нека си ја свитка опашката и нека си се повлече.
Ако непријателот рекламира како нашите борци загинуваа во Бродец, Блаце, Требош и др. места на ју тјубе...не мора и ние да сме како нив... особено не ако не сме такви туку само лаеме.

Со ова ставање по форуми цитати од весник и правдање нема да се убеди народот дека не се такви. Особено не кога претходно никој не ни знаеше за нив. Дајте добро дело да видиме па после рекламирајте се.

изненадување
Сестро, сега сфаќам дека оправдано си била отфрлена од Македонско Братство.


Изменето од sard - 03.Јули.2008 во 17:13
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:10

blagodaram za podrskata na site iskreni makedonci, koi zastanaa so nas i pokraj problemite.

Da zivee Makedonija, posilni od se !
www.komiti.org
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:13
Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување


Изменето од blueprayer - 03.Јули.2008 во 17:14
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување

Јас сум те исфрлил??? Од каде тоа? Колку пати барав да се сретнеш со оние кои мислиш дека нешто ти згрешиле.  Зошто би сакал да бидеш исфрлена? Дали имав причина за такво нешто? Не се закопувај подлабоко во лага, само себе си си штетиш. Не ми е пријатно со некогашен пријател да се расправам, а и не е на јавно место.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:31
блуу, верно си била брадарка?изненадување
Кон врв
marijask Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marijask Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:32
сите те изфрливме
ние сме сложни не се двоиме не се караме ,тоа што ти од жал оцрнуваш личност со која си опседната,само покажува која си и што си!
ти немаш како прво чиста вера во бога,која си ти да простуваш ма?
што си ти господ? епа жалам ,не си!


Бог нека не чува нас Македонците!

поздрав браќа и сестри
МнМ
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:36
Originally posted by marijask marijask напиша:

сите те изфрливме


браво убу сте сторили

имате по едно пиво од мене некой денголема%20насмевка

ама ако мислите дека че уште пиво за други изфрлени - споко - пиво нема да има
не се изхвърляйте повекеголема%20насмевка


Изменето од да бе - 03.Јули.2008 во 17:36
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:38
Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување

Јас сум те исфрлил??? Од каде тоа? Колку пати барав да се сретнеш со оние кои мислиш дека нешто ти згрешиле.  Зошто би сакал да бидеш исфрлена? Дали имав причина за такво нешто? Не се закопувај подлабоко во лага, само себе си си штетиш. Не ми е пријатно со некогашен пријател да се расправам, а и не е на јавно место.
не бе брат не викам дека ти си ме отфрлил..туку дека лажеа дека сум отфрлена .....а сеа ти истото го велиш ...значи признаваш дека лажеш погоре или така ми се чини?
Моето заминување се состои одтоа што видов дека таму се смао собрани деца кои немаат друга работа и вадат афери за членовите на тоа братство...
дали ти си чул што се збори за некои членови од мб?
дали ти си им подршка на тие?
зашто вашиот главен не рече веке еднаш-аман доста имаме побитни работи од Ангела Артаманен и уште едно девојче?
Неее...
вас тоа не ви е битно...
зашто не напраивте нешто добро за македонците т.е. за македонија?
зашто никаде ве нема ????
дали е ова сега е јас што го зборев пред неколку месеци?
И знаеш што?
Мило ми е, премногу ми е мило што уште од првиот состанок сватив дека не е тоа за мене...не можам јас да лажам и да вадам афери зад грб...
Не сум јас тоа.
Ако навистина влегувам во братство ке влезам за Македонија ама немам потреба зашто се гледа тие братства како завршуваат.

А кажи ми брат ти една работа на мене? Зашто гневот дозволи да го уништи она христијанското во тебе???
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.