Испечати | Затвори го прозорот

Опасни македонски Сајбербратства

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14379
Датум на принтање: 03.Јули.2024 во 11:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Опасни македонски Сајбербратства
Постирано од: is no good
Наслов: Опасни македонски Сајбербратства
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 15:52
Обединување на Пиринска, Егејска со Вардарска Македонија, војна и етничко чистење, антигрчка и антибугарска пропаганда, експлицитни слики со мртви тела, како и целосно отфрлање на македонските институции, закони и судови, се бара преку неколку интернет-портали. На сајтовите стои дека се изработени од членови на здруженија, еден од нив е сајт на „Македонско братство“, додека за друг пишува дека го изработува таканаречената „Македонска фаланга“. Двете здруженија својата програма ја претставуваат преку интернет-порталите њњњ.македонскафаланга.цјб.нет и њњњ.мацбро.орг, а за себе велат дека се патриотски и националистички организации.
На сајтовите каде што преовладуваат црвената и црната боја, како и знамиња со сонцето од Вергина и две лавчиња што се борат, нема детали за тоа колку членови имаат, кој им е лидер и дали се вооружени. Во статутот на едната од нив пишува дека се вооружува со пари од членарина и од донации.
Во еден член од статутот на фалангата, која се нарекува и тајна македонска револуционерна организација (ТМРО), пишува дека „секој што е против целите на организациите е легитимна цел за уништување“.
Адресата на нивниот сајт беше впишана како коментар на интернет-изданието на весникот „Шпиц“, наменет за текстот што го проблематизира постоењето на нацистичките сајтови во земјава.
На форумот на „Македонско братство“, пак, под темата „како да се справиме со Шиптарите во Македонија“, се препорачува „етничко чистење, направете им бебиња, па ќе видите како ќе престанат да се множат, воена интервенција или отцепување“.
Ваквите пораки за професорката по уставно право, Тања Каракамишева, директно го кршат уставното начело, кое забранува повикување воена агресија и со кое се забранува разгорување верска, национална и расна омраза.
- Пораките се доволни за јавниот обвинител да реагира и да собере докази за да види дали може да покрене постапка. Ваквите случаи се водат и како кривични дела против државата. Доколку сторителите не се познати, обвинителот може да поднесе пријава против непознат сторител - вели Каракамишева.
На порталите може да се најдат и експлицитни и вулгарни фотографии и фотомонтажи, каде што се исмејуваат и се понижуваат припадниците на етничките групи што живеат во Македонија, како и припадниците на соседните народи.
Министерството за внатрешни работи објаснува дека тие ќе реагираат тогаш кога државниот обвинител ќе побара од нив, зашто тој е надлежен да ги следи и да ги набљудува информациите во јавните гласила.
 
 
http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=594&ArticleID=23316 - http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=594&ArticleID=23316
 
 
Одговор:
http://macbro.org/macbro/viewtopic.php?f=17&t=386 - http://macbro.org/macbro/viewtopic.php?f=17&t=386
 
До кога ќе се судат патриотите, а другите ќе шетаат на слобода?


-------------
www.komiti.org



Коментари:
Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 16:01


Мислиш дека на овој начин се искажува Патриотизмот?

Не се согласувам дека се Патриоти, особено што се се одвива во сајбер просторот и секако со такви недолични и експлицитни слики и текстови, кои не кореспондираат со реалноста и кои немаат допирни точки со поимот Патриотизам и кои ниеден Патриот нема да си дозволи да ги искаже, а не пак да ги објавува.






-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 16:05
Текстот во весникот нема никаква врска со реалноста, работата е што Геровски не трпи патриоти и се ќе измисли за да ги избламира!

-------------
www.komiti.org


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 16:15


Јас не знам од кои причини не можам да го отворам линкот од мацбро.орг., но Геровски е најголемиот плукач од седмата сила, така да него воопшто не би го коментирала.

Секако доколку има и ронка вистина во она наведеното за овие две организации искрено кажано воопшто не ми се допаѓа.




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: da be
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 16:15
Originally posted by is no good is no good напиша:

Текстот во весникот нема никаква врска со реалноста,
работата е што Геровски не трпи патриоти и се ќе измисли за да ги
избламира!
немоj да философсираш
читаj модераторката и си запишуваj


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 16:56
Originally posted by moira moira напиша:



Мислиш дека на овој начин се искажува Патриотизмот?

Не се согласувам дека се Патриоти, особено што се се одвива во сајбер просторот и секако со такви недолични и експлицитни слики и текстови, кои не кореспондираат со реалноста и кои немаат допирни точки со поимот Патриотизам и кои ниеден Патриот нема да си дозволи да ги искаже, а не пак да ги објавува.






Дефинитивно се сложувам со Моира.
Од Македонско Братство не се виде ништо...додека некои членови се надеваа дека на тој начин својата желба да се биде добар македонец и патриот очекуваа, и преку тоа да сторат нешто за Македонија ништо не добија освен оцрнување на својот образ јавно наречени нацисти и наместо да го гледат нивното знаме тие се претставени на насловна страна на весник читан во голем тираж со костурска глава и црнила. Највеке ова е предизвикано од главата на Мак бро кој освен што поим нема како да го води своето т.н. братство сеуште својот живот не си го средил, но тоа е веќе приватност.
Наместо да се потрудеа народот со убаво да ги запознае тие со своите нацистички дела се бламират и освен тоа секој состанок им е преполн со кавги (извор од самите луѓе во Мак бро). Може кој сака ова да го демантира но ако веќе тоа го прави нека даде нивни дела (кои во случајов ги нема)....
А затоа што нема дела подобро да не велиништо и или нека си го поправи оа што тотално го утнал (пропала инвестиција) или нека си ја свитка опашката и нека си се повлече.
Ако непријателот рекламира како нашите борци загинуваа во Бродец, Блаце, Требош и др. места на ју тјубе...не мора и ние да сме како нив... особено не ако не сме такви туку само лаеме.

Со ова ставање по форуми цитати од весник и правдање нема да се убеди народот дека не се такви. Особено не кога претходно никој не ни знаеше за нив. Дајте добро дело да видиме па после рекламирајте се.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: sard
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by moira moira напиша:



Мислиш дека на овој начин се искажува Патриотизмот?

Не се согласувам дека се Патриоти, особено што се се одвива во сајбер просторот и секако со такви недолични и експлицитни слики и текстови, кои не кореспондираат со реалноста и кои немаат допирни точки со поимот Патриотизам и кои ниеден Патриот нема да си дозволи да ги искаже, а не пак да ги објавува.






Дефинитивно се сложувам со Моира.
Од Македонско Братство не се виде ништо...додека некои членови се надеваа дека на тој начин својата желба да се биде добар македонец и патриот очекуваа, и преку тоа да сторат нешто за Македонија ништо не добија освен оцрнување на својот образ јавно наречени нацисти и наместо да го гледат нивното знаме тие се претставени на насловна страна на весник читан во голем тираж со костурска глава и црнила. Највеке ова е предизвикано од главата на Мак бро кој освен што поим нема како да го води своето т.н. братство сеуште својот живот не си го средил, но тоа е веќе приватност.
Наместо да се потрудеа народот со убаво да ги запознае тие со своите нацистички дела се бламират и освен тоа секој состанок им е преполн со кавги (извор од самите луѓе во Мак бро). Може кој сака ова да го демантира но ако веќе тоа го прави нека даде нивни дела (кои во случајов ги нема)....
А затоа што нема дела подобро да не велиништо и или нека си го поправи оа што тотално го утнал (пропала инвестиција) или нека си ја свитка опашката и нека си се повлече.
Ако непријателот рекламира како нашите борци загинуваа во Бродец, Блаце, Требош и др. места на ју тјубе...не мора и ние да сме како нив... особено не ако не сме такви туку само лаеме.

Со ова ставање по форуми цитати од весник и правдање нема да се убеди народот дека не се такви. Особено не кога претходно никој не ни знаеше за нив. Дајте добро дело да видиме па после рекламирајте се.

изненадување
Сестро, сега сфаќам дека оправдано си била отфрлена од Македонско Братство.


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:10

blagodaram za podrskata na site iskreni makedonci, koi zastanaa so nas i pokraj problemite.

Da zivee Makedonija, posilni od se !


-------------
www.komiti.org


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:13
Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: sard
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување

Јас сум те исфрлил??? Од каде тоа? Колку пати барав да се сретнеш со оние кои мислиш дека нешто ти згрешиле.  Зошто би сакал да бидеш исфрлена? Дали имав причина за такво нешто? Не се закопувај подлабоко во лага, само себе си си штетиш. Не ми е пријатно со некогашен пријател да се расправам, а и не е на јавно место.


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: da be
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:31
блуу, верно си била брадарка?изненадување

-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: marijask
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:32
сите те изфрливме
ние сме сложни не се двоиме не се караме ,тоа што ти од жал оцрнуваш личност со која си опседната,само покажува која си и што си!
ти немаш како прво чиста вера во бога,која си ти да простуваш ма?
што си ти господ? епа жалам ,не си!


Бог нека не чува нас Македонците!

поздрав браќа и сестри
МнМ


Постирано од: da be
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:36
Originally posted by marijask marijask напиша:

сите те изфрливме


браво убу сте сторили

имате по едно пиво од мене некой денголема%20насмевка

ама ако мислите дека че уште пиво за други изфрлени - споко - пиво нема да има
не се изхвърляйте повекеголема%20насмевка


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:38
Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување

Јас сум те исфрлил??? Од каде тоа? Колку пати барав да се сретнеш со оние кои мислиш дека нешто ти згрешиле.  Зошто би сакал да бидеш исфрлена? Дали имав причина за такво нешто? Не се закопувај подлабоко во лага, само себе си си штетиш. Не ми е пријатно со некогашен пријател да се расправам, а и не е на јавно место.
не бе брат не викам дека ти си ме отфрлил..туку дека лажеа дека сум отфрлена .....а сеа ти истото го велиш ...значи признаваш дека лажеш погоре или така ми се чини?
Моето заминување се состои одтоа што видов дека таму се смао собрани деца кои немаат друга работа и вадат афери за членовите на тоа братство...
дали ти си чул што се збори за некои членови од мб?
дали ти си им подршка на тие?
зашто вашиот главен не рече веке еднаш-аман доста имаме побитни работи од Ангела Артаманен и уште едно девојче?
Неее...
вас тоа не ви е битно...
зашто не напраивте нешто добро за македонците т.е. за македонија?
зашто никаде ве нема ????
дали е ова сега е јас што го зборев пред неколку месеци?
И знаеш што?
Мило ми е, премногу ми е мило што уште од првиот состанок сватив дека не е тоа за мене...не можам јас да лажам и да вадам афери зад грб...
Не сум јас тоа.
Ако навистина влегувам во братство ке влезам за Македонија ама немам потреба зашто се гледа тие братства како завршуваат.

А кажи ми брат ти една работа на мене? Зашто гневот дозволи да го уништи она христијанското во тебе???


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:39
Originally posted by marijask marijask напиша:

сите те изфрливме
ние сме сложни не се двоиме не се караме ,тоа што ти од жал оцрнуваш личност со која си опседната,само покажува која си и што си!
ти немаш како прво чиста вера во бога,која си ти да простуваш ма?
што си ти господ? епа жалам ,не си!


Бог нека не чува нас Македонците!

поздрав браќа и сестри
МнМ

МнМ брат...јас не слушнав ни едно Ангела оди си туку Ангела рече си оди.
Ова е офтопик????Мислам да...
темава е за мене јупииииголема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:43


Јас ке ве замолам полека со дискусијата и без навреди!!!

Дискутирајте на тема, а темата гласи ''...Опасни македонски Сајбербратства''


Благодарам




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:48
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

 
 
туку дека лажеа дека сум отфрлена .....а сеа ти истото го велиш
 
Знаеш и сама дека беше банирана од форумот и не беше уште еднаш поканета на состанок, зар е битно кој кого избркал, зарем сега е време ти да се светиш. па не е христијански да не одмагаш ако неможеш да помогнеш не помагај ама не одмагај те молам.
 

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

 дали ти си чул што се збори за некои членови од мб?
вас тоа не ви е битно...
Ништо не се збори, не измислувај, можеби ти си била сомнителна па се зборело, мора секој да се провери пред да влезе не е тоа туку така.


Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

зашто не напраивте нешто добро за македонците т.е. за македонија?
зашто никаде ве нема ????
...
Еве ти вака како индивидуалец што имаш направено за Македонија?
Можеби моји живот швицарске и учењето германски е твоја помош за Македонија.



Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

е сум јас тоа.
...
 
Јас баш мислам дека си.


Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

А кажи ми брат ти една работа на мене? Зашто гневот дозволи да го уништи она христијанското во тебе???

А ти кажи ми зашто го удираш човекот таму каде што знаеш дека боли?Зашто се обидуваш да направиш да се чуствува лошо и мизерно, со помисла дека не е добар верник и дека ти згрешил, кога сите знаеме дека не е така?
А зашто воопшто се замеша во темава?


-------------
www.komiti.org


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:50


...безнавреди...!!!...и без оффтопици...!!!


Благодарам

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:50

Опасна работа се тоа братствата... (едитирано). Под маската на патриотизмот се прават многу далавери таму. Се грабаат пари, се бркаат девојќи/дечковци, се перат мозоци, се индоктринизираат идеологии, се култивизираат личности, се меша политика во нив, религија, се искористува ревноста на некои членови за лични цели... не, не би сакал да сум меѓу таквите. среќа

 
п.с. Мојов коментар погоре се однесуваше генерално на разните "братства" во Македонија, а не на организацијата "Македонско Братство". Затоа и го избришав зборот "македонски" за да не бидам погрешно сватен дека алудирам на организацијата "Македонско Братство".
 
Сега го разгледав целиот проблем (Шпиц vs. Македонско Братсво & Македонска Фаланга) и навистина го осудувам потегот на редакцијата на Шпиц што цитирале јавни форумски теми во името на сајтот и организацијата. Би било во ред барем да нагласеле дека "на нивниот форум некој непознат член или гостин напишал вака и вака". Вака читателите ги доведува во заблуда дека тоа е официјален став на братството/организацијата, а не коментар на некој посетител на форумот.
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:51
Епа не слушаш зашто не ти се слуша....прашај ги тие околу тебе што слушале ...
Банирана сум зашто ти така сакаше....ти симнувам капа за тоа...
Јас како индивидуалец појке правам од вас тоа сигурно...кажи ми ти кога си учествувал барем во една хуманитарна акција?
Знаеш што :???
Мислам дека премногу мешаш приватност. Ке прекинам затоа што сакав само да си го кажам мислењето на темава што е дозволено за сите...
Друга работа не изигравај жртва...
Моира јас повеке нема да продолжувам со ова само поради респект кон тебе мила.големо%20гушкање



-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Опасна работа се тоа братствата.. македонски. Под маската на патриотизмот се прават многу далавери таму. Се грабаат пари, се бркаат девојќи/дечковци, се перат мозоци, се индоктринизираат идеологии, се култивизираат личности, се меша политика во нив, религија, се искористува ревноста на некои членови за лични цели... не, не би сакал да сум меѓу таквите. среќа

кратко и јасно кажано...


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:52

Имаме перална отворено само за мозоци вака како тебе што се да ги переме, исто и перална за пари имаме отворено, и по некогаш оргии правиме, а и секташи сме.хахахах



-------------
www.komiti.org


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:53
браво за вас. поздрав

П.С. сеуште ми стигаат покани на меил намигнување


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:55

програмот е така програмиран праќа на сите што оставиле маил.



-------------
www.komiti.org


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:58
Originally posted by is no good is no good напиша:

Имаме перална отворено само за мозоци вака како тебе што се да ги переме, исто и перална за пари имаме отворено, и по некогаш оргии правиме, а и секташи сме.хахахах

 
Сето тоа ми е познато, но не сакав да бидам до толку подробен голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: da be
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 17:59
BTW  што значи "опасни"
за кого са опасни?



-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:01
Originally posted by да бе да бе напиша:

BTW  што значи "опасни"
за кого са опасни?

 
опасни = dangerous.
 
Опасни се првенствено за самите себе, потоа за нивните членови, и најпосле за околината врз која вршат влијание.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:03
Originally posted by да бе да бе напиша:

BTW  што значи "опасни"
за кого са опасни?

 
Opasni sme za Македонските Блгари многу хаха


-------------
www.komiti.org


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:05


Ке дискутирате не темата или ке се карате?

Доколку продолжите со ваков тон, темата ке биде затворена!



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:08
Многу интересен феномен се ваквите "братства" во Македонија и искрено - доста задоцнет (барем едно 15 години).
Би сакал да ги прашам нешто членовите на таа организација нешто, и се надевам на сериозен одговор и дискусија.
1. Што точно ви се целите на организацијата?
2. Што точно правите за да ги остварите целите на организацијата?
3. Што точно правите за подобрување и унапредување на Македонија, македонското општество и начин на живеење?
4. Посочете конкретни резултати кои се постигнати од вашето "братство"? (со оглед на тоа што постои веќе со месеци, се надевам дека има некој плод)

Ова го прашувам, за да поставиме основа за реална дискусија тука, не ме препраќајте кон веб-страницата за одговори, ја прочитав веќе.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: sard
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by sard sard напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Брат и ти почна да лажеш бе? голема%20насмевка Да не ме исфрли ти? голема%20насмевка
Во одбрана чоек лаже ....простено ти е намигнување

Јас сум те исфрлил??? Од каде тоа? Колку пати барав да се сретнеш со оние кои мислиш дека нешто ти згрешиле.  Зошто би сакал да бидеш исфрлена? Дали имав причина за такво нешто? Не се закопувај подлабоко во лага, само себе си си штетиш. Не ми е пријатно со некогашен пријател да се расправам, а и не е на јавно место.
не бе брат не викам дека ти си ме отфрлил..туку дека лажеа дека сум отфрлена .....а сеа ти истото го велиш ...значи признаваш дека лажеш погоре или така ми се чини?
Моето заминување се состои одтоа што видов дека таму се смао собрани деца кои немаат друга работа и вадат афери за членовите на тоа братство...
дали ти си чул што се збори за некои членови од мб?
дали ти си им подршка на тие?
зашто вашиот главен не рече веке еднаш-аман доста имаме побитни работи од Ангела Артаманен и уште едно девојче?
Неее...
вас тоа не ви е битно...
зашто не напраивте нешто добро за македонците т.е. за македонија?
зашто никаде ве нема ????
дали е ова сега е јас што го зборев пред неколку месеци?
И знаеш што?
Мило ми е, премногу ми е мило што уште од првиот состанок сватив дека не е тоа за мене...не можам јас да лажам и да вадам афери зад грб...
Не сум јас тоа.
Ако навистина влегувам во братство ке влезам за Македонија ама немам потреба зашто се гледа тие братства како завршуваат.

А кажи ми брат ти една работа на мене? Зашто гневот дозволи да го уништи она христијанското во тебе???

Ете го форумот јавен и отворен може да се прочита за се она кое сме направиле и за се она кое наскоро ќе го направиме.


-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: marijask
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:12
Дефинитивно сум разочарана од ваквиот тип на "novinari" како и на луѓе, кои гледаат само да наштетат и да уништат нешто чисто.

Разочарана сум од тие нелуѓе......

Се надевам еден ден сите ќе се обединиме и ќе се бориме за доброто на Македонија.

МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ, А ЗА ДРУГИТЕ АКО ИМА МЕСТО


Постирано од: da be
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:16
Originally posted by is no good is no good напиша:

Originally posted by да бе да бе напиша:

BTW  што значи "опасни"
за кого са опасни?

 
Opasni sme za Македонските Блгари многу хаха


многу хаха


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:16
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Многу интересен феномен се ваквите "братства" во Македонија и искрено - доста задоцнет (барем едно 15 години).
Би сакал да ги прашам нешто членовите на таа организација нешто, и се надевам на сериозен одговор и дискусија.
1. Што точно ви се целите на организацијата?
2. Што точно правите за да ги остварите целите на организацијата?
3. Што точно правите за подобрување и унапредување на Македонија, македонското општество и начин на живеење?
4. Посочете конкретни резултати кои се постигнати од вашето "братство"? (со оглед на тоа што постои веќе со месеци, се надевам дека има некој плод)

Ова го прашувам, за да поставиме основа за реална дискусија тука, не ме препраќајте кон веб-страницата за одговори, ја прочитав веќе.

dobro be decki od makedonsko bratstvo ke odgovori li nekoj na postot od zidarski..i mene mnogu me interesira odgovorot na ovie prashanja..

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: marijask
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:42
www.macbro.org

тука има се што ве интересира
МнМ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:43
tamo za tamo,a ovde samo i samo za ovde...

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:49
Originally posted by marijask marijask напиша:

www.macbro.org

тука има се што ве интересира
МнМ


Како што реков - ова го прашувам за да поставиме основи за реална дискусија тука, не ме препраќајте кон страницата, веќе ја прочитав.
Та... Би сакал ли некој да одговори на 4-те точки кои ги поставив, за да почнеме смислен разговор, а не досегашното препукување меѓу сегашни и бивши членови на "братството"?

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 18:58
Абе што се расправате џабе?Секој може да биде патриот овде(не велам на некого дека не е патриот)кога никој неможе да го оспори тоа....
Ќе имате шанса да го докажете тоа во некоја од идните војни(кои ни се судбина на нас Македонците) доколку тогаш се докажете секоја чест-симнувам капа!Но да не биде како народнана:Куче што Лае не Каса

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 19:12
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Абе што се расправате џабе?Секој може да биде патриот овде(не велам на некого дека не е патриот)кога никој неможе да го оспори тоа....
Ќе имате шанса да го докажете тоа во некоја од идните војни(кои ни се судбина на нас Македонците) доколку тогаш се докажете секоја чест-симнувам капа!Но да не биде како народнана:Куче што Лае не Каса



извини..кога се фалеле од македонското братство дека направиле нешто.....не е работата да се фалиш со делата.....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 19:15
Ајдеее... еден куп "нови" членови никнаа (изгледа од дождот надвор голема%20насмевка), а никој да одговори на толку простите и едноставни прашања на zidarski трепкање

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 19:16
abe kako pecurki posle dozd se pojavuvaat....
odgovorete bratcinja na postavenite prashanja...

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: marijask
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 19:41
Македонско Братство се дефинира како културно-патриотска заедница заснована на КОНСТРУКТИВЕН патриотизам и христијански вредности.

Цели

Македонското Братство (Macedonian Brotherhood) е растечко патриотско здружение, чија цел е да ги запознае Македонците со самите себеси, со нивната историја, со значењето на зборот Македонец и теретите кои таа националност ги носи со себе.
Филозофијата на Македонското Братство е дека секој Македонец треба да го сака својот брат поради тоа што е Македонец, не поради тоа што има било каква материјална корист од него, да му помага на братот во невоља. Христијанството е од големо значење во ова друштво.
Македонското Братство се собира да ги одбележи деновите на големите Македонски борци, да положи цвеќе на нивните гробови, на националните празници, на Македонските собири и слично.
Член може да биде секој Македонец без разлика на неговата возраст, доколку ги дели истите идеали со нас е добредојден.
Исто така имаме собири на кои се разменуваат идеи за Македонија, за нејзините борци и за нејзината иднина исто како и разменување и делење на патриотска литература.

Во денешно време самите Македонци го забораваат значењето на крвта што ја носат. Предците ни го оставиле аманетот да ја дочуваме Македонија, зашто Македонците се тие што ја прават Македонија. Поентата со името Братство е да се пробуди свеста кај Македонецот за таа придавка, за да му помага на сонародникот не поради тоа што има корист од него, но да му помага бидејќи ја делат истата националност.

Секако на сите би ни бил поубав животот доколку направиме и ни биде направено добро, а притоа да не ни биде наплатено поради тоа што сме Македонци.

Доколку се сложуваш со нашите идеали и сакаш да бидеш прифатен и да го искажеш своето мислење, слободно контактирај не и ке станеш дел од нашиот свет.

МНМ


Постирано од: da be
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 21:06
патот кон пеколот е направен од добри намери

so, so you think you can tell heaven from hellголема%20насмевка


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 21:17
Originally posted by да бе да бе напиша:


патот кон пеколот е направен од добри намериso, so you think you can tell heaven from hellголема%20насмевка



секој може да има различно мислење за ова.


Секогаш мора македонецот да проба да го уништи она доброто кај соседот негов!



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 22:12
(se izvinuvam shto pishuvam na latinica, nemam kirilichen dostap na ovoj kompjuter)

Marijask - Blagodaram za odgovorot na prashanjeto broj eden.
Se nadevam deka kje dobijam odgovori na ostanatite 3 prashanja, zatoa shto samo taka mozheme da diskutirame za ova "bratstvo" i soodvetno da dobieme realna slika za nego.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 22:17
добро,целите ги видовме
што точно правите за подобрување на нашето општество(освен еве што полагате цвеќе на паднатите борци,и што дискутирате меѓусебно)дали има некои резултати од сето тоа.искрено,не знаев дека постојат некои братства кои еве се грижеле за македонциве.во овој виртуелен свет сите сме патриоти,борци....во реалниот сликата е малку поинаква,за жал


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: is no good
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 22:20
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Многу интересен феномен се ваквите "братства" во Македонија и искрено - доста задоцнет (барем едно 15 години).
Би сакал да ги прашам нешто членовите на таа организација нешто, и се надевам на сериозен одговор и дискусија.
1. Што точно ви се целите на организацијата?
2. Што точно правите за да ги остварите целите на организацијата?
3. Што точно правите за подобрување и унапредување на Македонија, македонското општество и начин на живеење?
4. Посочете конкретни резултати кои се постигнати од вашето "братство"? (со оглед на тоа што постои веќе со месеци, се надевам дека има некој плод)

Ова го прашувам, за да поставиме основа за реална дискусија тука, не ме препраќајте кон веб-страницата за одговори, ја прочитав веќе.
Број 4.
Резултати:
Организиравме разни предавања во институтот за Нац. историја за Античка Македонија, Одржавме предавања за Каменот од Розета со тентов, повеќе сме фокусирани на внатрешните проблеми, откако ќе се средиме ќе почнеме со друго.
3.Ја презентираме историјата и културата на Македонија каде што ќе стигнеме!
2. Не седиме и јадеме г***а пред компјутер за други организации него си го гледаме нашиот двор и се обидуваме да го средиме.
А ти зиде што имаш направено за Македонија до сега?Или само вака изиграваш дежурен критичар?


-------------
www.komiti.org


Постирано од: makeme_mk
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 22:41
како што гледам и на овој форум има доста искривени работи.
кај сте македонци??????
новинари напаѓаат организација-барем некакво обединување-а вие се расправате со нас,да ви објаснуваме кои сме што сме и што сме направиле??
па мн јасно е што правиме,барем сакаме да постигнеме нешто со тоа што сме заедно што разменуваме мисли идеи и планираме нешто за доброто на нашава проколната земја.
проколната од предвници македонски кои гледаат само за пари и за свое добро,себични луѓе,на кои им е гајле колку вложуваме ние.
битно име само да изнатресат глупости,и да оцрнат нешто светло.
колку сакаат нека се трудат сите до еден!сега ќе се види што останало од МАКЕДОНИЈА.

поздрав до сите
македонија на македонците


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 22:56
Секогаш ке има предавници во Македонија...за жал.... Не можеме против таквите...жал ми е што тука ги има...ама тоа е


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 23:36
Originally posted by is no good is no good напиша:

Обединување на Пиринска, Егејска со Вардарска Македонија, војна и етничко чистење, антигрчка и антибугарска пропаганда, експлицитни слики со мртви тела, како и целосно отфрлање на македонските институции, закони и судови, се бара преку неколку интернет-портали. На сајтовите стои дека се изработени од членови на здруженија, еден од нив е сајт на „Македонско братство“, додека за друг пишува дека го изработува таканаречената „Македонска фаланга“. Двете здруженија својата програма ја претставуваат преку интернет-порталите њњњ.македонскафаланга.цјб.нет и њњњ.мацбро.орг, а за себе велат дека се патриотски и националистички организации. На сајтовите каде што преовладуваат црвената и црната боја, како и знамиња со сонцето од Вергина и две лавчиња што се борат, нема детали за тоа колку членови имаат, кој им е лидер и дали се вооружени. Во статутот на едната од нив пишува дека се вооружува со пари од членарина и од донации. Во еден член од статутот на фалангата, која се нарекува и тајна македонска револуционерна организација (ТМРО), пишува дека „секој што е против целите на организациите е легитимна цел за уништување“. Адресата на нивниот сајт беше впишана како коментар на интернет-изданието на весникот „Шпиц“, наменет за текстот што го проблематизира постоењето на нацистичките сајтови во земјава. На форумот на „Македонско братство“, пак, под темата „како да се справиме со Шиптарите во Македонија“, се препорачува „етничко чистење, направете им бебиња, па ќе видите како ќе престанат да се множат, воена интервенција или отцепување“.
Ваквите пораки за професорката по уставно право, Тања Каракамишева, директно го кршат уставното начело, кое забранува повикување воена агресија и со кое се забранува разгорување верска, национална и расна омраза. - Пораките се доволни за јавниот обвинител да реагира и да собере докази за да види дали може да покрене постапка. Ваквите случаи се водат и како кривични дела против државата. Доколку сторителите не се познати, обвинителот може да поднесе пријава против непознат сторител - вели Каракамишева. На порталите може да се најдат и експлицитни и вулгарни фотографии и фотомонтажи, каде што се исмејуваат и се понижуваат припадниците на етничките групи што живеат во Македонија, како и припадниците на соседните народи. Министерството за внатрешни работи објаснува дека тие ќе реагираат тогаш кога државниот обвинител ќе побара од нив, зашто тој е надлежен да ги следи и да ги набљудува информациите во јавните гласила.



wow woww wowww shto ste me isplashile.,,,do koski,,,leleee...

lugje,..ostajte bre gi ovie raboti...
znaete,,,chovekot otkoga se ragja,.,,mozhe da izbira megju dve ulogi,.,,da bide FIGURA...ili IGRACH....
...dobro e sekoj poedinec da se potrudi da stane IGRACH,,,a ne FIGURA.,,koja ke bide vrtena,,,kako shto "nekomu" ke mu tekne...

...no,,,sekako postoi i edna treta opcijaa,,,,
dokolku ne ste "sposobni" da bidete ni ednoto ni drugoto,,,
togash dovolno e da ne go pikate nosot nasekade...i da ne pravite zbrka bezveze,,,taka barem ako ne nishto drugo, barem glavata ke vi bide sigurna....



-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 23:55
Originally posted by makeme_mk makeme_mk напиша:

како што гледам и на овој форум има доста искривени работи.
кај сте македонци??????
новинари напаѓаат организација-барем некакво обединување-а вие се расправате со нас,да ви објаснуваме кои сме што сме и што сме направиле??
па мн јасно е што правиме,барем сакаме да постигнеме нешто со тоа што сме заедно што разменуваме мисли идеи и планираме нешто за доброто на нашава проколната земја.
проколната од предвници македонски кои гледаат само за пари и за свое добро,себични луѓе,на кои им е гајле колку вложуваме ние.
битно име само да изнатресат глупости,и да оцрнат нешто светло.
колку сакаат нека се трудат сите до еден!сега ќе се види што останало од МАКЕДОНИЈА.

поздрав до сите
македонија на македонците



Што е тоа толку лошо што се побара од вас да се претставите кој сте и што сте?

И културно е кога некој не знае, а праша за нешто, да му се објасни!

Дискусија за се треба да има и ке има, и не знам што е тоа толку лошо?!




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 23:57
Не ја гледам целта на темава веке....народов очи почна да си вади..премногу пристрасност да не може чоек мислење да си каже...ај секое чудо за 3 дена...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 00:14
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by is no good is no good напиша:

Обединување на Пиринска, Егејска со Вардарска Македонија, војна и етничко чистење, антигрчка и антибугарска пропаганда, експлицитни слики со мртви тела, како и целосно отфрлање на македонските институции, закони и судови, се бара преку неколку интернет-портали. На сајтовите стои дека се изработени од членови на здруженија, еден од нив е сајт на „Македонско братство“, додека за друг пишува дека го изработува таканаречената „Македонска фаланга“. Двете здруженија својата програма ја претставуваат преку интернет-порталите њњњ.македонскафаланга.цјб.нет и њњњ.мацбро.орг, а за себе велат дека се патриотски и националистички организации. На сајтовите каде што преовладуваат црвената и црната боја, како и знамиња со сонцето од Вергина и две лавчиња што се борат, нема детали за тоа колку членови имаат, кој им е лидер и дали се вооружени. Во статутот на едната од нив пишува дека се вооружува со пари од членарина и од донации. Во еден член од статутот на фалангата, која се нарекува и тајна македонска револуционерна организација (ТМРО), пишува дека „секој што е против целите на организациите е легитимна цел за уништување“. Адресата на нивниот сајт беше впишана како коментар на интернет-изданието на весникот „Шпиц“, наменет за текстот што го проблематизира постоењето на нацистичките сајтови во земјава. На форумот на „Македонско братство“, пак, под темата „како да се справиме со Шиптарите во Македонија“, се препорачува „етничко чистење, направете им бебиња, па ќе видите како ќе престанат да се множат, воена интервенција или отцепување“.
Ваквите пораки за професорката по уставно право, Тања Каракамишева, директно го кршат уставното начело, кое забранува повикување воена агресија и со кое се забранува разгорување верска, национална и расна омраза. - Пораките се доволни за јавниот обвинител да реагира и да собере докази за да види дали може да покрене постапка. Ваквите случаи се водат и како кривични дела против државата. Доколку сторителите не се познати, обвинителот може да поднесе пријава против непознат сторител - вели Каракамишева. На порталите може да се најдат и експлицитни и вулгарни фотографии и фотомонтажи, каде што се исмејуваат и се понижуваат припадниците на етничките групи што живеат во Македонија, како и припадниците на соседните народи. Министерството за внатрешни работи објаснува дека тие ќе реагираат тогаш кога државниот обвинител ќе побара од нив, зашто тој е надлежен да ги следи и да ги набљудува информациите во јавните гласила.



wow woww wowww shto ste me isplashile.,,,do koski,,,leleee...

lugje,..ostajte bre gi ovie raboti...
znaete,,,chovekot otkoga se ragja,.,,mozhe da izbira megju dve ulogi,.,,da bide FIGURA...ili IGRACH....
...dobro e sekoj poedinec da se potrudi da stane IGRACH,,,a ne FIGURA.,,koja ke bide vrtena,,,kako shto "nekomu" ke mu tekne...

...no,,,sekako postoi i edna treta opcijaa,,,,
dokolku ne ste "sposobni" da bidete ni ednoto ni drugoto,,,
togash dovolno e da ne go pikate nosot nasekade...i da ne pravite zbrka bezveze,,,taka barem ako ne nishto drugo, barem glavata ke vi bide sigurna....




па зошто ти тогаш се мешаш?!


жално е ова......ццц


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:21
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by is no good is no good напиша:

Обединување на Пиринска, Егејска со Вардарска Македонија, војна и етничко чистење, антигрчка и антибугарска пропаганда, експлицитни слики со мртви тела, како и целосно отфрлање на македонските институции, закони и судови, се бара преку неколку интернет-портали. На сајтовите стои дека се изработени од членови на здруженија, еден од нив е сајт на „Македонско братство“, додека за друг пишува дека го изработува таканаречената „Македонска фаланга“. Двете здруженија својата програма ја претставуваат преку интернет-порталите њњњ.македонскафаланга.цјб.нет и њњњ.мацбро.орг, а за себе велат дека се патриотски и националистички организации. На сајтовите каде што преовладуваат црвената и црната боја, како и знамиња со сонцето од Вергина и две лавчиња што се борат, нема детали за тоа колку членови имаат, кој им е лидер и дали се вооружени. Во статутот на едната од нив пишува дека се вооружува со пари од членарина и од донации. Во еден член од статутот на фалангата, која се нарекува и тајна македонска револуционерна организација (ТМРО), пишува дека „секој што е против целите на организациите е легитимна цел за уништување“. Адресата на нивниот сајт беше впишана како коментар на интернет-изданието на весникот „Шпиц“, наменет за текстот што го проблематизира постоењето на нацистичките сајтови во земјава. На форумот на „Македонско братство“, пак, под темата „како да се справиме со Шиптарите во Македонија“, се препорачува „етничко чистење, направете им бебиња, па ќе видите како ќе престанат да се множат, воена интервенција или отцепување“.
Ваквите пораки за професорката по уставно право, Тања Каракамишева, директно го кршат уставното начело, кое забранува повикување воена агресија и со кое се забранува разгорување верска, национална и расна омраза. - Пораките се доволни за јавниот обвинител да реагира и да собере докази за да види дали може да покрене постапка. Ваквите случаи се водат и како кривични дела против државата. Доколку сторителите не се познати, обвинителот може да поднесе пријава против непознат сторител - вели Каракамишева. На порталите може да се најдат и експлицитни и вулгарни фотографии и фотомонтажи, каде што се исмејуваат и се понижуваат припадниците на етничките групи што живеат во Македонија, како и припадниците на соседните народи. Министерството за внатрешни работи објаснува дека тие ќе реагираат тогаш кога државниот обвинител ќе побара од нив, зашто тој е надлежен да ги следи и да ги набљудува информациите во јавните гласила.



wow woww wowww shto ste me isplashile.,,,do koski,,,leleee...

lugje,..ostajte bre gi ovie raboti...
znaete,,,chovekot otkoga se ragja,.,,mozhe da izbira megju dve ulogi,.,,da bide FIGURA...ili IGRACH....
...dobro e sekoj poedinec da se potrudi da stane IGRACH,,,a ne FIGURA.,,koja ke bide vrtena,,,kako shto "nekomu" ke mu tekne...

...no,,,sekako postoi i edna treta opcijaa,,,,
dokolku ne ste "sposobni" da bidete ni ednoto ni drugoto,,,
togash dovolno e da ne go pikate nosot nasekade...i da ne pravite zbrka bezveze,,,taka barem ako ne nishto drugo, barem glavata ke vi bide sigurna....




EVE VI MODERATORI ZAKANI ITN ITN ITN.....SEGA KAKO DA REAGIRAM...KE ME PROSVETLITE LI???? ILI DA REAGIRAM PO MOE?!

жал ми е...но нема да се спуштам толку ниско за да и одговорам како што би требало на ОВАА овде.

АМа ке ве молам да реагирате ВИЕ како модератори на форумот.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:33


Искрена да бидам не гледам дека е закана, не од оној вид како што ти ја гледаш и доживуваш!

Извадено од контекст на такво нешто личи, но читајки го целосно постот не!

Затоа и не ја примети и не реагираше претходно!


Поздрав!





-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:45
ех...јас не ја доживувам никако...не се замарам со неа....ама еве вие баравте игла во сеното....па и јас да ви кажам...каде е грешката....


п.с не зборам на сите од форумот..секоја чест на оние кои не го поддржаа мкб



Постирано од: vesnaa
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:49
spored mene, makedonsko bratstvo e drushtvo na galamdzii, sto mislat deka ke napravat nekakva kariera preku svojot licemeren "patriotizam".
I da se slozuvam so site dosega, tie se stetni i opasni osobeno za MLADITE!!! Cuvajte si gi decata od vakvi dvolicni zdruzenija!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:50
Јас не видов ни еден до сеа да подржи не%20знам

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:57
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Јас не видов ни еден до сеа да подржи не%20знам


моја грешка..се извинувам...се поправив




Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 01:58
се познава колку успева народот со обединувањето...посебно на овој форум.





Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:01
Originally posted by vesnaa vesnaa напиша:

spored mene, makedonsko bratstvo e drushtvo na galamdzii, sto mislat deka ke napravat nekakva kariera preku svojot licemeren "patriotizam".
I da se slozuvam so site dosega, tie se stetni i opasni osobeno za MLADITE!!! Cuvajte si gi decata od vakvi dvolicni zdruzenija!




па...нели секој има право на мислење....го почитувам твоето мислење.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:03
Originally posted by Viktor22 Viktor22 напиша:

се познава колку успева народот со обединувањето...посебно на овој форум.






...сега и форумот не чини...?...интересно...!!!




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:03
Баш ми е мило што конечно ете некој прифати и критика...народот што сака може да рече нели? исто како и ти што кажуваш што сакат другите да чујат...сепак се надевам дека МБ еден ден ке се опорави и ке завладеат оние кои навистина се во ред а се во него....
Јас одам на спиење поздрав.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:05
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Viktor22 Viktor22 напиша:

се познава колку успева народот со обединувањето...посебно на овој форум.






...сега и форумот не чини...?...интересно...!!!





neeee...ne rekov taka...super vi e forumot :D


mi se dopaga..i planiram da ostanam....


Постирано од: makeme_mk
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:06
штета за тебе мила
што погрешно проценуваш


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:06
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Баш ми е мило што конечно ете некој прифати и критика...народот што сака може да рече нели? исто како и ти што кажуваш што сакат другите да чујат...сепак се надевам дека МБ еден ден ке се опорави и ке завладеат оние кои навистина се во ред а се во него....Јас одам на спиење поздрав.



ne' ne poznavas dovolno za da sudis dali e krivo sega...za da se oporavi..itn itn itn


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:11
да? сепак тоа е мое мислење....
ај добра нок


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Viktor22
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:12
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

да? сепак тоа е мое мислење....ај добра нок


slatki snista...


Постирано од: makeme_mk
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:25
мила не мислев на тебе,си се збунила ти
на весна мислев


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:29


Без оффтопици!!!

Благодарам



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 02:39
Originally posted by marijask marijask напиша:

Македонско Братство се дефинира како културно-патриотска заедница заснована на КОНСТРУКТИВЕН патриотизам и христијански вредности.

Цели

Македонското Братство (Macedonian Brotherhood) е растечко патриотско здружение, чија цел е да ги запознае Македонците со самите себеси, со нивната историја, со значењето на зборот Македонец и теретите кои таа националност ги носи со себе.
Филозофијата на Македонското Братство е дека секој Македонец треба да го сака својот брат поради тоа што е Македонец, не поради тоа што има било каква материјална корист од него, да му помага на братот во невоља. Христијанството е од големо значење во ова друштво.
Македонското Братство се собира да ги одбележи деновите на големите Македонски борци, да положи цвеќе на нивните гробови, на националните празници, на Македонските собири и слично.
Член може да биде секој Македонец без разлика на неговата возраст, доколку ги дели истите идеали со нас е добредојден.
Исто така имаме собири на кои се разменуваат идеи за Македонија, за нејзините борци и за нејзината иднина исто како и разменување и делење на патриотска литература.

Во денешно време самите Македонци го забораваат значењето на крвта што ја носат. Предците ни го оставиле аманетот да ја дочуваме Македонија, зашто Македонците се тие што ја прават Македонија. Поентата со името Братство е да се пробуди свеста кај Македонецот за таа придавка, за да му помага на сонародникот не поради тоа што има корист од него, но да му помага бидејќи ја делат истата националност.
 
Со убави и слаткоречиви зборови сте ја накитиле амбалажата на вашето братство. Секоја чест, навистина ги заскокоткавте моите уши додека ја читав вашата амбалажа. Јас не ве познавам доволно и немам кредибилитет да давам критика за вашата внатрешност, за вашата пракса, за она што навистина го правите, или не го правите, а гласно го велите. Искуството ме научило дека зборовите од делата понекогаш можат да бидат одалечени како исток од запад среќа Но нејсе, ќе оставам простор за некој подобар политичар од мене и некој кој повеќе ве познава да даде коментар за таа димензија на вашето братство.
 
Бидејќи спомнавте "Христијанство и христијански вредности", јас би сакал да коментирам во таа насока. Би сакал да поставам прашања и да дадам коментар на спрегата меѓу вашата политичка идеологија и Христијанството.
 
Погоре велите дека вашата културно-патриотска заедница се заснова на христијанските вредности. Мене ме интерезсира на кои тоа христијански вредности се заснова вашето братство?
Од текстот кој го прочитав погоре се вџашив колку вашата идеологија изобилува со етнофилетизам.
Би ги издвоил посебно следниве цитати:
 
Originally posted by marijask marijask напиша:

Филозофијата на Македонското Братство е дека секој Македонец треба да го сака својот брат поради тоа што е Македонец...
...да му помага бидејќи ја делат истата националност.
 
marijask, прашање до тебе:
Како може идеологија на етнофилетизам да се заснова на христијански вредности?
Каде тоа ХРИСТОС повикувал на етнофилетизам?
Каде тоа Христијанството учи дека треба да сакаме некој затоа што е од нашата нација?
 
НАПРОТИВ, Христијанството не е национална вера и не ги дели луѓето по нација. Тоа го прави (на велико) православието, но не и Христијанството. Се надевам правиш разлика меѓу овие две.
Доколку не си го прочитала Новиот Завет, сега ќе ти појаснам на што точно мислам...
 
Одличен пример за АНТИ ЕТНОФИЛЕТИЗАМ директно од устата на Исус Христос е Неговата парабола за милостивиот Самарјанец...
 
"Но тој, сакајќи да се оправда, Го праша Исуса: „А кој е мој ближен?” Исус му одговори и рече: „Еден човек, слегуваше од Ерусалим во Ерихон; и налета на разбојници, кои го соблекоа и го ранија; го оставија полумртов и си отидоа. А случајно по истиот пат слегуваше еден свештеник, и кога го виде, си замина на другата страна.  Исто така и еден левит, кога дојде таму и кога го виде - си замина на другата страна. А еден патник Самарјанец дојде до него и кога го виде, се сожали. Му се приближи, му ги полеа раните со масло и вино и му ги преврза; после го качи на своето добиче, го однесе во гостилницата и се погрижи за него. Утредента извади два динарии и му ги даде на гостилничарот и рече: „Погрижи се за него, и ако потрошиш нешто повеќе, ќе ти платам на враќање.” Што мислиш, кој од тие тројца му беше ближен на оној, кој попадна среде разбојниците?” Тој рече: „Оној, кој му укажа милост.” Исус му рече: „Оди и ти прави така.” "
(Лука 10:29-37)
 
Мило, ја разбираш ли поуката од оваа приказна на Исус?
Кога Исус денес би ти ја раскажал оваа приказна, тој наместо свештеник и левит би ти рекол скопјанец и битолчанец, а немасто самарјанец би ти рекол албанец (или "шиптар" како што ги нарекува твојот пријател is no good)
 
Потоа, во оваа насока интересно е да се спомне укорувањето што Јован Крстител им го дал на Евреите заради нивниот ЕТНОФИЛЕТИЗАМ.
 
"и не мислете да речете во себеси: Авраам е наш татко, зашто ви велам, Бог може од овие камења да му издигне чеда на Авраама."
(Матеј 3:9)
 
Во современа конотација, Јован би рекол:
"и не мислете да речете во себеси: Александар Македонски е наш татко, зашто ви велам, Бог може и од овие камења да му издигне чеда на Александар"
(голема%20насмевка)
 
Потоа изјавата на апостол Павле:
 "Но нема разлика меѓу Јудеец и Грк; зашто еден и ист е Господ на сите"
(Римјаните 10:12)
 
Или во денешна перспектива:
"Но нема разлика меѓу Македонец и Албанец, зашто еден и ист е Господ на сите"
(трепкање)
 
Доволно е или да наведувам уште десетици цитати и од Стариот Завет? среќа
 
Ете, Исус Христос, Јован Крстител, апостолот Павле проповедале АНТИ ЕТНОФИЛЕТИЗАМ, а вие велите дека вашата ЕТНОФИЛЕТИСТИЧКА идеологија се заснова на Христијанските вредности. Зарем не е тоа контрадикторно тврдење?
За да ја исправите контрадикцијата, доволно ќе биде зборот "Христијанство" да го промените со зборот "православие", и фразата "Христијански вредности" во "православни вредности". Тогаш вашата идеологија ќе биде интегритетна и конзистентна на своите вредности.
 
Се надевам дека нема погрешно да ме сфатиш заради мојов коментар. Иако ти реплицирав тебе, сепак коментаров се однесува на амбалажата на идеологијата на Македонско Братство, а не лично до тебе.
Поздрав marijask големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 03:14
Благодарам за делумниот одговор на моите прашања... што јас правам за Македонија ќе дискутираме во друга прилика, нема проблем, да не одвлекуваме внимание од оваа тема.
На неколку пати тука се спомна дека не треба да се критикува, а треба да се обединиме, и како единствен аргумент за тоа се даде дека здружението е македонско...
Тоа што едно здружение се смета себе си за македонско и смета дека работи за доброто на Македонија не е доволна причина за да е лишено од критики. Иако - јас лично во ниеден момент не упатив критика, туку прашав конкретни прашања, побарав точни одговори, за да можеме да продискутираме околу смислата на тоа здружение. Ако не сте во состојба да одговорите тука на критиките и прашањата, тогаш каква е смислата од вашите активности? Напротив - треба да ви е чест да зборувате за тоа ваше "братство". Јас секогаш сосема слободно и со гордост зборувам за моето.
Та... да се вратам на темата.
Зошто сметате дека вашиот пат е единствено исправен и сметате дека нема место за останатите (како што беше пишано погоре - кој не ги поддржува целите на "братството" е негов непријател)? Јас не се сеќавам никаде во историјата на Македонија, ниеден од македонските светли имиња да бил шовинистички настроен кон останатите народи во Македонија. Можеме да почнеме од Филип и начинот на кој ја формира својата армија, преку Самуил, па до ТМОРО, ВМРО и партизанското движење...
Што значи - вашиот став и начин на размислување е релативно нова појава во Македонија, која можеби има основа и оправданост - но сеуште не слушнав адекватен коментар од вас во нејзина поткрепа.
Во врска со активностите... Почитувањето на паметта на загинатите и организирање на предавања и јавни дискусии искрено го поздравувам, но за жал не би рекол дека е тоа резултат, а поскоро би го сместил во активности.

На прашањето:
2. Што точно правите за да ги остварите целите на организацијата?
беше одговорено со:
2. Не седиме и јадеме г***а пред компјутер за други организации него си го гледаме нашиот двор и се обидуваме да го средиме.
Сепак... повторно ќе прашам и тоа сосема сериозно - што точно правите за да ги остварите целите на организацијата (кои Марија ги објасни во претходен пост)?
Со оглед на тоа што настапувате со нескриена гордост во име на "братството", сметам дека би било убаво да дискутираме за вашите активности.


3. Што точно правите за подобрување и унапредување на Македонија, македонското општество и начин на живеење?
- 3.Ја презентираме историјата и културата на Македонија каде што ќе стигнеме!

Ова е истотака за поздрав, но прашањето беше - Што ТОЧНО правите за унапредување на Македонија, македонското општество и начин на живеење? Не како ја промовирате Македонија.

4. Посочете конкретни резултати кои се постигнати од вашето "братство"? (со оглед на тоа што постои веќе со месеци, се надевам дека има некој плод)

Го повторувам 4-тото прашање, затоа што претходниот одговор беше во врска со активностите кои братството ги превзема, а не резултатите од тие активности.

Навистина би ценел една сериозна дискусија, со смислени коментари. Само да дополнам - не го поддржувам коментарот даден од новинарот (со кој почна темава), затоа што сметам дека не дава реална слика за вашето "братство". Но - би ценел (а како што гледате од многуте коментари - и останатите членови на форумов) доколку вие ја презентирате таа слика и доколку дискутираме за неа.


-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 17:31
Чудна тишина...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: makeme_mk
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:35
... за паметни луѓе доволно е кажано да сфатат ...а оној кој не разбира или не сака да разбере бескорисно е да зборуваме.
Kако што рече еден брат, ние не сакаме бесцелно да си трошиме време кое вие гледаме го имате на претек..


ПОЗДРАВ ОД МАКЕДОНСКО БРАТСТВО

МАКЕДОНИЈА Е НА МАКЕДОНЦИТЕ-А ЗА ДРУГИТЕ АКО ИМА МЕСТО!!!


Постирано од: Bukefall
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:48
Normalno e zidarski da ima cudna tisina koga nemaat sto da prigovorat na vasite repliki do niv. Site znaeme da filozofirame za Makedonija do iljada i nazad i da se udirame vo gradi kolku sme patrioti, kolku sme za Makedonija, za makedoncite. No koga ke se postavat konkretni prasanja sto? kako? koga? posocete konkretni cekori? posocete rezultati? ODGOVOR NEMA, samo CUDNA TISINA hahaha
4 pati go povtori tvoeto prasanje, ama i 100 pati da go povtoris ke go dobies istiot odgovor: CUDNATA TISINA


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:50
А како тоа ќе ги убедите луѓето во исправноста на вашите мислења, ако не дискутирате за нив?!
Ако не сте во состојба да ги одбраните вашите ставови аргументирано и јасно тука на еден обичен форум, тогаш како тоа ќе го сторите пред светот?!
Освен тоа - една од целите на "братството" е да ја промовира Македонија каде што ќе стигне... а не е во состојба да ја промовира сопствената организација тука?
Сосема сериозна дискусија покренав и се надевав на сериозни коментари...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:51
Mене не ми е јасно зашто никој не одговори на прашањата на ЕвАнгелос?
Нели Христијанството ви е јака страна!?
Ајде просветлете не и нас....


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:54
Originally posted by makeme_mk makeme_mk напиша:

... за паметни луѓе доволно е кажано да сфатат ...а оној кој не разбира или не сака да разбере бескорисно е да зборуваме.
Kако што рече еден брат, ние не сакаме бесцелно да си трошиме време кое вие гледаме го имате на претек..


ПОЗДРАВ ОД МАКЕДОНСКО БРАТСТВО

МАКЕДОНИЈА Е НА МАКЕДОНЦИТЕ-А ЗА ДРУГИТЕ АКО ИМА МЕСТО!!!

..sepak treba da ne udostoite so odgovor... Ova Makedonija na Makedoncite..vazi samo za 100% Makedonci...ili i za onie shto se 25%...50%...75% Makedonci... potoa dali vazi samo za Pravoslavnite Makedonci...dali tuka spagaat makedoncite Muslimani...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:56


Не се сите македонци православни и муслимани, има и други...

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:56
Како што знам тие примаат стриктно Христијани.....
Тоа е како едно правило од МБ...
освен ако не смениле мислење..


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 23:59
И со оглед на тоа што идејата "Македонија на македонците - а за останатите ако има место" е нова појава во македонското битие и историја, би било убаво да објасните за што точно станува збор, за да може правилно да се разбере...
Никогаш до сега, во минатото, ниедно македонско братство немало таков слоган, ниту пак имало таков начин на размислување.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 00:00
Блу - сосема е во ред да примаат само Христијани. Нема ништо лошо во тоа. Секое едно здружение си одредува свои правила за членство и има право на тоа.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 00:02
Да во ред е тоа нивен избор е. само одговорив.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 00:32
a bre vie seriozno se zanimavate so ova???
kolku shto znam jas, onie koi navistina rabotat neshto
i imaat seriozni nameri, za niv teshko e i da razberesh
deka postojat....

site drugi se samo patishta za realiziranje na "kratkorochnata" zhelba,,,za postanuvanje preku nok "golem patriota"....titula ova za koja shto se "zhedni" mnogu adolescenti,,,,

no,,,sepak ne mozham da negiram, deka postoi edna
mnogu mudra cel, pozadi vakvite grupacii,,,
koja shto ja poddrzhuvam,,,no sekako gi poddrzhuvam onie koi gi igraat "koncite",,,,a na drugite im posakuvam "SLATKA AVANTURA".....

p.s...postot na EvAngelos mnogu mi se dopadna,
navistina sega ja razbiram ulogata na Verata, kako
edinstveniot nachin za postavuvanje soglasnost,
i mir megju lugjeto....

-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 00:54


Некои од ''слатка авантура'' седнаа во Прламент!!!

Зошто па да не можат и овие братства да се занимаваат со ова?

Или проблемот е што не се македонци со албански префикс?




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:49
Не гледам причина зошто овие овие здруженија или “братства“ се претставуваат како толкава опасност по Македонија! Уште помалку пак по некој друг! Доколку имааат за цел некое духовно обединување на македонците, градење на патриотизам, промовирање на Македонија во светот... Секој се бори за идеите на свој начин: некој со оружје, некој со перо, некој со зборови... Потребно ни е такво нешто, можеби е малку задоцнето, ама никогаш за ништо не е доцна, нели... Посебно во овие историски моменти, кога се одлучува за најважните прашања за државата, ако не е веќе некаде одлучено, во наше име!...
Секако, доколку зад сето тоа не се крие нешто друго... Ако тоа “братство“ служи само како параван зад кој се кријат новокомпонирани војводи, нацисти, перачи на мозоци и слично... тогаш се може и без него!..
 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ova Makedonija na Makedoncite..vazi samo za 100% Makedonci...ili i za onie shto se 25%...50%...75% Makedonci... potoa dali vazi samo za Pravoslavnite Makedonci...dali tuka spagaat makedoncite Muslimani...
A ona Makedonija na Makedoncite na Vmro za kogo vazelo a?
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=9310&FID=49 - EvAngelos jas licno ne se pravam hristijanin ipol, eve kako sto gledam ti se pravis, zarem ne e nehristijanski da odmagas na lugeto?dokolku mozes da pomognes pomogni ako nemozes ne odmagaj ne ne ucese taka biblijata?
Zidarski tebe te znam prijatele i namerno ne ti odgovaram na prasananjata bidejki znam deka se polni so cinizam i losi misli.
Sega ke ti kazam za da se postignat rezultati potrebna e dobra podrska i dobra organizacija, odnosno dobri finansii. a smetam deka ne si dovolno avtoriteten za tebe da ti davame otcet sto sme napravile..
Za broj 3 imas konkreten odgovor, ja unapreduvame Makedonija so toa sto tvoite sinovi go citaat toj sajt i gledaat deka ne e kako ti doma sto gi lazes.
Smetam deka Blueprayer nema potreba da komentira na ovaa tema bidejki ne e zasegnata i sekako svoite licni frustracii gi prefrla na edna celina..
I zidarski spomna deka "niedno" Makedonsko Bratstvo nemalo takvi celi, e sega kazi mi kolku Makedonski bratstva poznavas ti?
A druga rabota e sto toj natpis e objaven od individualec znaci od nekoj user na ovoj forum a ne  e oficijalno od celoto bratstvo, eve jas na primer ne go podrzuvam.
Isto taka se cudam kako na site mozni forumi, i interakciski mesta Makedonskoto Bratstvo dobi 100 % podrska samo tuka ne, na forumov kade sto satanisti, gotici i kakvi ne "100 hristijani" imame, patriotizmot ne e podrzan od jasni pricini, sekoj bara greska vo tugiot dvor a ne gleda deka negoviot veke i go snemalo.


-------------
www.komiti.org


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 04:27
Is no good - ајде едно по едно.
Прво - (како што веќе реков претходно) Македонија на Македонците е едно, а Македонија на Македонците - а за останатите ако има место - е нешто сосема друго!
Првото е одбрана на нацијата и државата, второто е етничко чистење. Токму истото тоа ТМОРО од кое подоцна произлегува првиот слоган, прави Република по доста различен модел од тоа - "за останатите ако има место".
Истотака - кога ќе разберете дека никој не ви одмага, туку ве прашува, за да образложите некои работи, кои очигледно не се доволно јасни. Ако не сте во состојба да ги одбраните вашите ставови со јасни аргументи, тогаш дали сте воопшто сигурни во тие ваши ставови?!
Не барам отчет да ми се даде мене, ова е форум и дискутираме, а ваше право е дали ќе одговорите или не. Понекогаш молчењето зборува повеќе од зборовите.
Деца немам, но кога ќе имам знам многу точно како ќе ги воспитам, затоа што самиот многу добро знам како е и што е.
До сега во историјата имало неколку Македонски Братства. Прочепкај малку низ историјата, излези од учебниците, ќе видиш дека начинот на кој е формирана и организацијата во 1821-ва година и во 1876-та година и во 1893-та година е по модел на Братство. Особено последната ТМОРО и нејзините наследници.

Не знам за останатите, но јас апсолутно го поддржувам патриотизмот и секакви патриотски пројави и активности. Како што гледаш од моите постови, ве поздравувам за некои од активностите кои ги спомна, и нема никаков цинизам во тоа! Но... не можам, а да не забележам, дека впечатокот кој го оставате е дека не знаете точно што правите и што сакате да направите.
Токму затоа е оваа дискусија, за да се појасни тој момент.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 12:04
Originally posted by is no good is no good напиша:

http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=9310&FID=49 - EvAngelos jas licno ne se pravam hristijanin ipol, eve kako sto gledam ti se pravis, zarem ne e nehristijanski da odmagas na lugeto?dokolku mozes da pomognes pomogni ako nemozes ne odmagaj ne ne ucese taka biblijata?
 
1. Никој не побара од тебе да се правиш "христијанин ипол", но очекувано би било ако се претставуваш како христијанин да бидеш христјанин. Без тоа "ипол", едноставен следбеник на Христовото АНТИ ЕТНОФИЛИСТИЧКО учење.
 
2. Од кога да укажеш на нечија грешка е одмагање? Од кога да поправиш некој во нешто е одмагање? Од кога да изобличиш нечии неосновано поставени вредности е одмагање?
Се што јас направив беше, согласно Светото Писмо (чие учење се претставувате дека го следите), да ви укажам дека ЕТНОФИЛЕТИЗМОТ не наоѓа место во Христијанството. Со помош на Библиски стихови јас ве поучив дека треба да ги љубиме сите наши ближни (и албанците), го разобличив вашиот ЕТНОФИЛЕТИЗАМ, ве поправив каде што (според Библијата) грешите и ве воспитав (според Библијата) што треба да превземете.
Зарем тоа е одмагање? збунетост Да погледнеме што вели Библијата...
 
"Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата"
(2 Тимотеј 3:16)
 
Originally posted by is no good is no good напиша:

ne ne ucese taka biblijata?
 
 
Мене Библијата ме учела и ме учи на АНТИ ЕТНОФИЛЕТИЗАМ и љубов кон сите нации, а не знам ти (sard и другите) каква Библија имате, штом ве учи на ЕТНОФИЛЕТИЗАМ.
 
Библијата учи дека:
"Но нема разлика меѓу Јудеец и Грк; зашто еден и ист е Господ на сите"
(Послание на Павле до Римјаните 10:12)
 
Јас велам дека:
"Но нема разлика меѓу Македонец и Албанец; зашто еден и ист е Господ на сите"
(Послание на EvAngelos до Македонското Братство  10:12 голема%20насмевка)
 
А ти is no good? Што велиш ти на ова?
 
sard, како ви го протолкувале вашите "свети отци" стихот погоре?
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 13:59

Zidarski vistina e deka vo istorijata ima nekolku Bratstva, od koe najpozanto e ona na Garvanov, no toa e druga tema.

Vidi da ti kazam, ovie izjavi kako "Makedonija na makedonci, a smrt za drugite" e ziva glupost, toa e izjava na nezrel covek, makedonija nema potencijal za takvo nesto a ne kamo li edno Bratstvo, toa e samo masta.
Vidi sega ubavo velis deka diskutirame, jas ti kazav sto kako, no rabotata e sto dokolku pocnes obicna firma ke vidis kolku e tesko da se startuva a ne pa cela organizacija!


-------------
www.komiti.org


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 16:01
mene bratstvoto mi lici na sobir na lugje koi sakaat da ja promoviraat makedonskata kultura,i site pozitivni vrednost koi proizlegle od nea i so koi moze da se gordee sekoj covek koj pocituva nacija,vera,kultura i istorija........
 
 
za toa so hristijanstvoto .....tie ne velat za sebe deka se crkva.......tie pokraj istoriskite i kulturnite vrednosti mislam deka se trudat da go ispocituvaat i religioznoto na sledstvo na makedonskata nacija olicena vo pravoslavnata vera........no ne se prvenstveno formirani za da sirat ,,evangelie,, ----poveke bi rekol deka go pocituvaat .........i vo toa nema nisto loso.........ne procitav nikade vo nivnata programa deka povikuvaat na zli raboti.......ili povikuvaat na omraza prema nekogo....samo sakaat da go cuvaat i unapreduvaat svoeto......i toa ona sto spagja vo domenot na pozitivnite moralni i covecki vrednosti......pa makar toa da e i vo sajber prostorot........
 
 
 
zatoa za mene ova bratstvo predstavuva nesto simpaticno......koe go dava nasata drzava nacija i kultura..........
 
POZDRAV DO MAKEDONSKOTO BRATSTVO!!!!


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 17:37
Originally posted by moira moira напиша:



Некои од ''слатка авантура'' седнаа во Прламент!!!

Зошто па да не можат и овие братства да се занимаваат со ова?

Или проблемот е што не се македонци со албански префикс?




hmm,,ne
Postoi ogromna razlika pomegju onie koi
sednaa na parlament , i ovakvite "zdruzhenija"...

ne mi prechat shto ne se albanci,
tuku mi prechat shto zhiveat vo iluzii,,,

zarem ne gi gledate sekoj eden tuka
pishuva Makedonija na Makedoncite,
za drugite ako ima mesto,itn???
...mnogu smeshna parola...

ako onie koi sednaa na parlament
za tebe se terroristi,
za mene se "borci za chovekovi prava"...

ubijci, maltretirachi
za mene se nekoi drugi
mnogu porano
pred da se sluchi 2001...

...istorijata se pishuvalo,
se pishuva,i ke se pishuva...
nekoj bil del od tie sluchuvanja,
drugi samo ke uchat za tie,
a pak nekoi drugi ke
ja sozdavaat istorijata...

faktite se megju nas,
i od nas zavisi dali
ke gi gledame obete strani
na medaljata,
ili samo ednata....

-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.


Постирано од: is no good
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 17:44
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:



hmm,,ne
Postoi ogromna razlika pomegju onie koi
sednaa na parlament , i ovakvite "zdruzhenija"...

ne mi prechat shto ne se albanci,
tuku mi prechat shto zhiveat vo iluzii,,,

zarem ne gi gledate sekoj eden tuka
pishuva Makedonija na Makedoncite,
za drugite ako ima mesto,itn???
...mnogu smeshna parola...

ako onie koi sednaa na parlament
za tebe se terroristi,
za mene se "borci za chovekovi prava"...

ubijci, maltretirachi
za mene se nekoi drugi
mnogu porano
pred da se sluchi 2001...
....
 
Covekovi prava na sud se baraat ne go planina. Toa deka vojnata bese za covekovi prava e edna golema laga.
Vie se borite za otcepuvanje uste od 1991 a ima zapisi i duri od 1890 i pred toa deka albancite sakale svoja drzava tamu.
Zarem nekoj sto pisal Makedonija na Makedoncite i na nikoj drug e nesto  poseriozno od nekoj sto napisal uck na grbot na rabotnik?


-------------
www.komiti.org


Постирано од: AlbanianGirl
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 17:56
Originally posted by is no good is no good напиша:



Covekovi prava na sud se baraat ne go planina. Toa deka vojnata bese za covekovi prava e edna golema laga.

Vie se borite za otcepuvanje uste od 1991 a ima zapisi i duri od 1890 i pred toa deka albancite sakale svoja drzava tamu.

Zarem nekoj sto pisal Makedonija na Makedoncite i na nikoj drug e nesto  poseriozno od nekoj sto napisal uck na grbot na rabotnik?


da? znam jas kade se baraat prava,,
no zoshto sekogash koga ke se pokreneshe bilo kakvo albansko prashanje na parlamentot, so upotrebata na mekanizmot na mnozinstvoto makedonskite partii ushte od pochetokot urivaa sekakva natamoshna diskusija?

zoshto tolku mnogu bea isfrustrirani so otvaranjeto na eden albanski univerzitet, kade shto tie ke mozhea da se shkoluvaat??

zoshto tolkav terror da se vrshi vrz albanskite intelektualci???

sekoj son na albancite se ubivashe ushte od embrion, pa kako da si gi baraat pravata na civiliziran nachin, koga za strukturite na drzhavata toj beshe nepoznat poim????

i da, sekoj napad vrz civilnoto naselenie, treba da bide osuden, i nema zoshto da pravam iskluchok ako toa bilo izvrsheno od albanska strana....


-------------
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 18:55
Albanian - убаво што така нон-шалантно ги осудуваш тие злосторства... затоа што истите тие албански интелектуалци кои ги браниш, не слушнав до ден денес да застанат против било што што е изречено или направено од албанец. Дури и ти со својот коментар, осудата ја даваш доста условно. Освен тоа - дури и ако земеме дека 2001-ва била борба за човекови права (што не била, и ако сакаш можеме аргументирано да дискутираме на темата - доволно гледаш од моите постови дека не зборувам на памет), што е со "борбите" после тоа? Што е со изборите од пред еден месец, што е со случувањата од пред некој ден...?! Имам еден пост во темата - За Париз не сме демократска земја - те молам погледни го и одговори таму, за да не ја расипуваме оваа тема...

Is no good - како што кажа ЕвАнгелос - од кога да укажеш на некого за работи кои сметаш дека се грешни е одмагање?! Според мене, тоа е помагање... но нејсе...
Јасно ми е дека е тешко да се формира организација, фирма, семејство... затоа и дискутираме тука - затоа што би сакал да посочам на некои основни грешки кои ги имате направено при формирањето на вашата организација, и начинот на делување. Потоа - дали ќе ги прифатите тие сугестии е ваша работа, мене не ме засега. Но за да стигнеме до таму - треба прво да се разјасни кои сте, што сте, и за што сте... а тоа сеуште не е јасно.
Поздрав

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 04:18

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Опасна работа се тоа братствата... (едитирано). Под маската на патриотизмот се прават многу далавери таму. Се грабаат пари, се бркаат девојќи/дечковци, се перат мозоци, се индоктринизираат идеологии, се култивизираат личности, се меша политика во нив, религија, се искористува ревноста на некои членови за лични цели... не, не би сакал да сум меѓу таквите. среќа

 
п.с. Мојов коментар погоре се однесуваше генерално на разните "братства" во Македонија, а не на организацијата "Македонско Братство". Затоа и го избришав зборот "македонски" за да не бидам погрешно сватен дека алудирам на организацијата "Македонско Братство".
 
Сега го разгледав целиот проблем (Шпиц vs. Македонско Братсво & Македонска Фаланга) и навистина го осудувам потегот на редакцијата на Шпиц што цитирале јавни форумски теми во името на сајтот и организацијата. Би било во ред барем да нагласеле дека "на нивниот форум некој непознат член или гостин напишал вака и вака". Вака читателите ги доведува во заблуда дека тоа е официјален став на братството/организацијата, а не коментар на некој посетител на форумот.
 
 
п.п.с. Значи со горната нивна критика на Шпиц се согласувам, но сеуште не се согласувам со тоа дека нивната идеологија е базирана на Христијанските вредности, затоа што етнофилетизмот, кој тие го пропагираат, е осуден од Христос, од Јован Крстител, од апостолите, од Библијата... од Христијанството.
Христијанството не се меша во политика, во власта, во нацијата и сл. Христијанството е индивидуална вера, во релација: Господ и Јас.
Христос не се мешал во политика, не истакнувал некоја посебна нација (ни евреите, иако по тело е евреин), не се здружувал со власта, не водел политички и национални кампањи, туку напротив, Христос рекол: "Дајте му го царевото на царот, а Божјото на Бога" (Матеј 22:21)
Со оваа изјава Христос јасно ја одвоил секуларната власт од верата во Бог. Ако така постапувал Христос, така треба да постапуваат и Неговите следбеници - Христијаните.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 06.Јули.2008 во 04:40
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:




hmm,,ne
Postoi ogromna razlika pomegju onie koi
sednaa na parlament , i ovakvite "zdruzhenija"...

ne mi prechat shto ne se albanci,
tuku mi prechat shto zhiveat vo iluzii,,,

zarem ne gi gledate sekoj eden tuka
pishuva Makedonija na Makedoncite,
za drugite ako ima mesto,itn???
...mnogu smeshna parola...

ako onie koi sednaa na parlament
za tebe se terroristi,
za mene se "borci za chovekovi prava"...

ubijci, maltretirachi
za mene se nekoi drugi
mnogu porano
pred da se sluchi 2001...

...istorijata se pishuvalo,
se pishuva,i ke se pishuva...
nekoj bil del od tie sluchuvanja,
drugi samo ke uchat za tie,
a pak nekoi drugi ke
ja sozdavaat istorijata...

faktite se megju nas,
i od nas zavisi dali
ke gi gledame obete strani
na medaljata,
ili samo ednata....[/QUOTE]


Мислам дека крајно време е да ги погледнеш двете страни на медалот!
Живеењето во илузии не доведе до моменталнава состојба во која се наоѓаме, а пак ке се повторам некој со помош на илузии појачани со огнено оружје седна во Парламентот!
Така да илузиите понекогаш водат кон саканата цел, особено ако имаш добра логистика.


Поздрав!






-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk