IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евангелие на Марија Магдалена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евангелие на Марија Магдалена

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 17:20
Освен тоа - прашање до Месинџер, а и до останатите... Што е догма и што е според тебе прифаќање на догмата?! Сериозно прашувам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:01
Nikade ne rekov deka nekoi evngelija bile "mesteni", pa zatoa ne mi implantirajte neshto sto nitu sum go rekol, a nitu sum go mislel. Edna rabota e da ne slozhuvame vo nekoi pogledi, a druga rabota e da se stavaat nekomu zborovi vo usta koi ne gi izgovoril.

Prvoto e prifatlivo i pozhelno, a vtoroto e potpolno nedozvolivo.

Inaku ako ima interesiranje kako odele rabotite vo Nikea mozheme da otvorime nova tema i da razgovarame vo pogolemi detali.

Tuka temata e Evangelieto na Marija Magdalena, a poshiroko apokrifnite evangelija i drugite pisanija koi ne se vlezeni vo Noviot Zavet. Jas komentiram za niv i povtorno velam deka tamu ima bogatstvo od podatoci koi se nepoznati na lugjeto samo zatoa sto nekogash nekoj reshil deka ne odgovaraat da se najdat vo sostav so izbranite evangelija. Kako takvi tie se diskreditirani, ocrneti i otfrleni, nebare se nekakvo gjubishte bez nikakva vrednost.

Se razbira toa implicira deka sekoj koj ke se zainteresira ili povika na niv ke bide isto taka avtomatski otfrlen kako bogohulnik, krivoverec i prijatel na ahtihristot i sotonata. Takvite lugje se diskreditiraat so potsmev i so niv na toj nachin se zavrshuva po brza postapka. Zatoa neka ne ve chudi zoshto nikogash nema poshiroko da zazhiveat razmisluvanjata po ovie dela. Zarem ochekuvate obichen chovek od ulica da se izlozhuva na oficijalniot religijski pritisok za da dokazhuva nekoja rabota od koja sigurno deka ne mu zavisi negovata zhivotna egzistencija? Vakvite raboti obichno ostanuvaat vo ramkite na mnogu tesen krug na lugje.

Onoa sto nikogash ne mi se dopagjalo e koga nekoj ke se postavi vo uloga na sudija i nebare do fatil Gospod za brada, tochno znae sto Toj misli i saka, pa po kusa postapka spodeluva "bogougodna pravdina".

Povelete, vratete se na temata - analizirajte go Evangelieto na Marija Magdalena.

Изменето од Messenger - 03.Јули.2008 во 00:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:27
Originally posted by Messanger Messanger напиша:

Onoa sto nikogash ne mi se dopagjalo e koga nekoj ke se postavi vo uloga na sudija i nebare do fatil Gospod za brada, tochno znae sto Toj misli i saka, pa po kusa postapka spodeluva "bogougodna pravdina".


Епа на Никејскиот вселенски собор и сите други собори мислеле токму така, а бидејќи ти не го прифаќаш нивното мислење за единственп исправно тогаш анатема на тебе Месинџер, а и на мене пробирливец(еретик значи и пробирлив човек, оној кој вели ова ми се допаѓа она не ми се допаѓа).

За Марија Магдалена во Христовата објава „Ова е Мојата Реч Алфа и Омега“ отприлика беше е кажано дека таа од сите ученички на Исус му била најблиска во смисла најпосветена бидејќи во тек на една инкарнација направила огромен пресврт во својот духовен развој. Оттаму ништо чудно да има и некое Евангелие според Марија Магдалена или барем потпишано со тоа име.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:31
Zidarski, se chuvstvuvam kako da sum na ispit vo uchilishte.

Spored mene, dogma e vtemeleno veruvanje na nekoja religija, filozofija ili na bilo kakvo organizirano telo, kako neshto ultimativno i avtoritativno vo koe nikogash ne smee da se posomneva, da mu se sprotivstavi ili da se divergira po bilo koja cena ili izgovor.

Se nadevam deka ne sum daleku od vistinskoto znachenje na ovoj termin.

Spored toa, dogmata sama po sebe e reakcionerna. Na vistinata ne i se potrebni nikakvi dogmi ili slichni zakoni za zashtita. Vistinata bila sekogash ednostavna i samoevidentna koga se soochuvame so prilozhenite fakti. Zatoa stoi onoj potpis pod sekoj moj komentar.

Se razbira, nikoj ne mora da se slozhi so moite zborovi. Jas ne go drzham Gospod za brada, pa dozvoluvam istovrednost na sprotivni mislenja.

P.S. Se izvinuvam sto izlegov nadvor od temata, no mu dolzhev odgovor na zidarski.

Изменето од Messenger - 02.Јули.2008 во 21:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:36
Majkl, na Nikejskiot vselenski sobor ne mislele site taka, naprotiv, imalo tolku raspravii sto doshlo duri i do fizichki presmetki megju produhovenite i prosvetlenite bozhji cheda koi na zbor sekogash religiozno ja propovedale Isusoviot poraka za ljubov, tolerancija i razbiranje megju lugjeto.. Tuku ajde toa da go ostavime za nekoja druga tema i da ne spamirame poveke tuka.

Inaku, ti blagodaram za dobroto mislenje, no anatemi od dogmatichari ne se lepat za mene. Toa e veke nekolku pati provereno.

Изменето од Messenger - 02.Јули.2008 во 21:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zidarski, se chuvstvuvam kako da sum na ispit vo uchilishte.

Проштевај за нападното прашање, но сериозно прашав, за да имаме јасен почеток на дискусијата. Инаку - не излегуваме воопшто од темата за Евангелието по Марија.

Цитирај
Spored mene, dogma e vtemeleno veruvanje na nekoja religija, filozofija ili na bilo kakvo organizirano telo, kako neshto ultimativno i avtoritativno vo koe nikogash ne smee da se posomneva, da mu se sprotivstavi ili da se divergira po bilo koja cena ili izgovor.

Во тој случај, следува дека за некој да ја следи таа догма, треба да биде научен на истата од тоа организирано тело и да не ја оспорува догмата, заради страв од реперкусии од истото тоа тело.
Јас лично ниту грам од своето религиозно образование не сум го стекнал од свештеници кои седнале да ме учат што и како треба, туку самиот, преку читање на десетици книги и лично осознавање на врската со Создателот. Единствените разговори кои сум ги водел со свештеници на таа тема се однесувале повеќе на чисто информативни работи и организациски принципи на црквата...
Соодветно - не би можел да бидам следбеник на некоја догма, од проста причина што не ја познавам доволно догмата на Православната Црква (иако се сметам себе си за припадник токму на таа организирана група). Истотака - стравот од реперкусии од истата таа организирана група не постои, од проста причина што верувам дека единствен судија е Тој и никој друг.

Цитирај
Spored toa, dogmata sama po sebe e reakcionerna. Na vistinata ne i se potrebni nikakvi dogmi ili slichni zakoni za zashtita. Vistinata bila sekogash ednostavna i samoevidentna koga se soochuvame so prilozhenite fakti. Zatoa stoi onoj potpis pod sekoj moj komentar.

Именно! Токму тоа го потенцирав неколку пати. Вистината е самоевидентна и токму заради тоа - ако апокрифните евангелија содржеа вистина - таа ќе имаше влијание, ќе имаше следбеници, ќе имаше простор во срцата на луѓето.
50 години отворено се зборува за такви евангелија и се печатат на сите светски јазици... и? Дали нешто се случи?!

Изменето од zidarski - 02.Јули.2008 во 21:48
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2008 во 21:59
А ако зборуваме за самото евангелие - тогаш тоа нема никакво суштинско значење... Се однесува на визија која Марија Магдалена ја имала и ја споделува со апостолите.
Дури и од аспект на учеството на жените во црквата и црковниот живот, овој текст не допринесува многу многу, затоа што само кажува дека таа му била подрага од останатите жени, нема други референци.
Прашањето - зошто на неа и се јавил, а не на учениците (кое се поставува во текстот) е истото прашање кое предизвикува несогласувања меѓу Павле и останатите во раната Црква (зошто му се јавил нему, кој не го познавал за време на животот, а не ним).
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 00:07
Zidarski, ne go branam i ne go napagjam evangelieto na Marija.
Ednostavno ne mi se dopagja koga neshto se napagja bez da se analizira. Takvoto nihiliranje, bez podetalno objasnuvanje, e odraz na sledenje dogma bez vistinsko razbiranje na rabotite.

Se izvinuvam ako pomisli deka ti se obrakjav tebe lichno, no voopshto nemav takva intencija.

Inaku za prifakjanje ili neprifakjanje na dogmata... Taa se nauchuva i prifakja i so samoeduciranje. Ne mora nekoj da stoi so kamshik i da nareduva sto da se chita vo momentot, a shto ne. So samoto javno osuduvanje na nekoi raboti, nivno ogranichuvanje, prosleduvanje so odredeni recenzii i kritiki pred da se ponudi na razgleduvanje, chovekoviot um se usmeruva vo tochno odreden pravec. Ushte poveke, ako chovekot e soochen so otvoreno i nedvosmisleno direktno konfrotranje od strana na najmokjnite vo komunata, verata ili organizacijata vo koja pripagja, za sekoe potegnuvanje na prashanje koe ne e vo unison so prifatenata dogma, togash jasno e deka takvite razmisluvanja i nivnoto propagiranje ke bide brzo, efikasno i efektivno sopreno. Od ponovata istorijata imame nekolku prekrasni primeri za toa.

Patem, nikogash ne mislev deka ti si pod vlijanie na bilo kakov avtoritet Ne znam od kade ti dojde taa pomisla.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 00:11
Navistina me interesiraat analizi na Evangelieto po Marija Magdalena. Ve molam, povelete.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 01:27
Јас дадов веќе една (доста кратка) анализа... Би било интересно да се прочита и твоето мислење на темата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 02:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Кога раните христијани би ги "одбирале/местеле" евангелијата, тие сигурно не би ги одбрале овие.


Доколку сакале да Го направат "со местење" Исус Бог тогаш тие би ги одбрале оние "евангелија" каде што Исус е прикажан само како Бог, а не овие 4 каде што Исус е прикажам и како Бог и како Човек.
Истото важи и за другите "догми" како што ги нарекува "недогматизираниот" наш член - messanger среќа

 

Но за среќа, не е тој начинот на кој се сместени познатите 4 евангелија во Новиот Завет. Постои посебен предмет во Теологијата кој се вика - КАНОНИЗАЦИЈА на Светото Писмо / Новиот Завет.

Единствено четирите канонски евангелија (Матеј, Марко, Лука и Јован) го имаат поминато тестот на каноничност (автентичност, библиографски тест, користеност од раната црква, прифатени и неоспорувани од раните црковни водачи (до 2-3 век, Ориген, Иринеј, Поликарп, Евзебиј, Атанасие, Кирил Ерусалимски..), напишани од апостол или близок Христов ученик, кредибилитет на писателот, да помине низ текстуалниот критицизам итн).

 

messenger, доволно е само да прочиташ некое од овие апокрифрни "евангелија" и да ти стане јасно зошто не се во Новиот Завет, а не да обвинуваш дека некој ги одбирал/местел евангелијата.



Ne moze taka toa taka ne odi - Vo eangelieo spred Marija Magdalena se gleda deka sepak taa vo koja sakate smisla e nad drugite apsotoli i so toa mozebi i ima najgolem kredibilitet nejzinoto evangelie - ne moze da se kaze koe evangelie e najdobro - toa samo Isus go znae a nikoj ne e Isus pa ni tie vo Nikea a ni nie ovdeka - Site tie evangelija go prikazuvaat hristijanstvoto i kako takvi zasluzuvaat da bidat dostapni i na onie na koi ne im se jasni da im se objasnat no nikako da se dogmatiziraat i otfrlaat kako apokrifni - Dali povece ce vidis ako gledas so edno oko ili so dve oci - sto e tolku strasno vo tie evangelia -??? Vo konkretnovo evangelie se gleda polozbata na Marija vo taa hierarhija, sto znaci deka pak velam taa najverojatno bila poblisku do Isus od drugite(ne aludiram na bajkite na den braun)sto ima strasno vo toa ???? Ako apostol bil Matej i napisal evangelie koe e prifateno apostol bil i Toma pa negovoto evangelie ne e prifateno po koja logika ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 02:29
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zidarski, se chuvstvuvam kako da sum na ispit vo uchilishte.

Проштевај за нападното прашање, но сериозно прашав, за да имаме јасен почеток на дискусијата. Инаку - не излегуваме воопшто од темата за Евангелието по Марија.

Цитирај
Spored mene, dogma e vtemeleno veruvanje na nekoja religija, filozofija ili na bilo kakvo organizirano telo, kako neshto ultimativno i avtoritativno vo koe nikogash ne smee da se posomneva, da mu se sprotivstavi ili da se divergira po bilo koja cena ili izgovor.

Во тој случај, следува дека за некој да ја следи таа догма, треба да биде научен на истата од тоа организирано тело и да не ја оспорува догмата, заради страв од реперкусии од истото тоа тело.
Јас лично ниту грам од своето религиозно образование не сум го стекнал од свештеници кои седнале да ме учат што и како треба, туку самиот, преку читање на десетици книги и лично осознавање на врската со Создателот. Единствените разговори кои сум ги водел со свештеници на таа тема се однесувале повеќе на чисто информативни работи и организациски принципи на црквата...
Соодветно - не би можел да бидам следбеник на некоја догма, од проста причина што не ја познавам доволно догмата на Православната Црква (иако се сметам себе си за припадник токму на таа организирана група). Истотака - стравот од реперкусии од истата таа организирана група не постои, од проста причина што верувам дека единствен судија е Тој и никој друг.

Цитирај
Spored toa, dogmata sama po sebe e reakcionerna. Na vistinata ne i se potrebni nikakvi dogmi ili slichni zakoni za zashtita. Vistinata bila sekogash ednostavna i samoevidentna koga se soochuvame so prilozhenite fakti. Zatoa stoi onoj potpis pod sekoj moj komentar.

Именно! Токму тоа го потенцирав неколку пати. Вистината е самоевидентна и токму заради тоа - ако апокрифните евангелија содржеа вистина - таа ќе имаше влијание, ќе имаше следбеници, ќе имаше простор во срцата на луѓето.
50 години отворено се зборува за такви евангелија и се печатат на сите светски јазици... и? Дали нешто се случи?!



Pa da 50 godini se zboruva otvoreno za ovie evangelija samo kazi kolku godini i trebalo na biblijata da stane onaa sto e deneska plus - i ne e vo red da se sporeduvaat za vistinata zasto nemaat isti startni pozicii biblijata ima golema prednost i podrska dodeka ovie evangelia nemaat nisto sem svojata sodrzina, nemaat nikakva masinerija zad niv da gi podrzi, taa sto ja podrzuva biblijata gi osudila i gi turnala vo zaboravot....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 02:54
temp, евангелието по Марија Магдалена воопшто не е нејзино евангелие. Таа не напишала никакво евангелие. Тоа е датира многу подоцна по нејзината смрт. А ние добро знаеме дека мртвите не пишуваат евангелија нели? среќа
Тоа "евангелие" е напишано од некој преварант и тој ист преварант го потпишал тоа евангелие како да е напишано од Марија Магдалена за да приграби интерес кон тоа евангелие. Но христијаните од тој период не пиеле нафта и веднаш го откриле дека е фалсификат и во старт го игнорирале.
А тоа што денес некои се палат по некои вакви "таинствени" евангелија и кодови, тоа е друга прича. Но, како што вели zidarski, и јас ќе се надоврзам на него: Секое чудо трае 3 дена.
 
Истото се случи и со Кодот на Да Винчи, истото се случи и со сите предходни невокомпоновани турбофолк "евангелија". И ти да напишеш евангелие утре и да речеш дека е од Јуда и со тебе ќе се случи истото. И со мене би се случило истото. Но тоа не се случило со канонските евангелија. Тие зрачат со вистина, искреност, кредибилитет, автентичност, реалност.. Бог стои зад нив, вистината стои за нив, и затоа опстојале до ден денес.
 
"Зашто, ако овие замисли или ова дело се од луѓе - ќе пропадне; но, ако е од Бога, не ќе можете да го уништите;"
(Дела 5:38-39)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 03:42
Ќе се надоврзам на ЕвАнгелос...
Нема апсолутно никаква причина да се смета дека евангелието е напишано од Марија Магдалена. Прво - потпишано е како Евангелие по Марија. Што значи, ни авторот дури не кажува јасно на која Марија се однесува (Марија - Богородица е истотака присутна кога се случуваат овие настани). Тоа што текстот се однесува на Марија Магдалена, не кажува дека е од неа напишан.
Второ - ако се направи мало проучување по интернет, може да се пронајдат сериозни статии во врска со овој текст, кои докажуваат дека е напишан во почетокот на 1-виот век. Лингвистиката е наука и е во состојба да одреди доста прецизно кога одредено дело е пишувано, според зборовите кои се користени, начинот на формирање на речениците итн... Има многу обиди за фалсификати на разни евангелија и тоа било особено "тренд" во средниот век, за време на масовните еретички движења. Тоа што во тоа време не го знаеле, е дека дури и да пишуваш во стилот на некој стар текст, треба да си премногу голем експерт и со одлични познавања од јазикот од тоа време за да можеш да направиш квалитетен фалсификат. Во денешно време, ова е добро познато (Лингвистиката, особено во однос на изумрените јазици како Арамејскиот и старо-грчкиот, сериозно се развива дури во 19-тиот век).
Токму затоа научниците се во состојба да го утврдат доста прецизно и периодот на пишување на оригиналните евангелија кои се наоѓаат во Библијата.

Но... сето тоа настрана... Што тоа кажува конкретниов текст што би бил битен од кој било аспект?!
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.