IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6970717273>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 11:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by lane62 lane62 напиша:


Ne veruvajte zatoa sto taka bara nekoj star spis,
ne veruvajte ni zatoa sto e takva verata na vasiot narod, vera koja sto ste ja ucile od detstvoto;
Ako videte deka e vo korist i za dobro na drugite,veruvajte vo taa rabota, zivejte ja i pomognete im i na drugite da ja ziveat.
Gautama Buda

Хм ... токму во овие неколку реда се согледува контрадикторноста во религиите! Но и нивното меѓусебно спротивставување. Зошто?
Од една страна се вели: „Не верувајте во некој стар спис ... “ (затоа што некој така го напишал ...), за на крај да се каже дека оваа мисла е од Буда. Ова само по себе значи да се прифати (следи) ова негово учење затоа што е тоа најдобро за сите луѓе! Но, од друга страна, има(ло) некој друг паметен кој исто така рекол нешто паметно, мудро, општоприфатливо  ... и некои други луѓе тоа го преферираат. И, сега сите тие мислат дека токму тоа што е кажано од (за нив) блиските лица е она најдоброто и од тоа само по себе доаѓа меѓусебното спротивставување.
Значи, со еден збор, зошто да не се прифаќаат умните зборови без наведување на авторот на истите? Тогаш едноставно би немало религии. Зарем треба да се верува во Буда за да се прави нешто што „е во корист на другите“ и за „да се помага “ на другите?




tocno e taka
gi zamenile tezite za humanosta so religija
se zeznaa, oti humanosta e mnogu povekje nego religijata

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 11:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Zlatnik, како можеш наоѓајќи контрадикторност во изреките на Буда да ги осудиш сите други религии за "контрадикторни"? Зарем е Буда претставник на сите вери и религии?

Јас не би можел да кажам "амин" на твојот коментар, туку би го нарекол логички неконзистентен.


pa tuka e fintata
isus, buda, mohamed... razlicni licnosti , za ista idea..... ja dvoite ideata oti gi dvoite licnostite.. toa e politikanstvo

a nema veze so humanosta za koja zlatnik pisuje

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 12:53
Исус, Буда, Мухаммед, различни личности, различни идеи, различни вери/религии. Ти можат да бидат "исти" само за оние кои не го познаваат нивното учење. Затоа не можат да се ставаат во ист кош и заради контрадикторноста на едното учење, да му се префрла вина на другото.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 12:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус, Буда, Мухаммед, различни личности, различни идеи, различни вери/религии. Ти можат да бидат "исти" само за оние кои не го познаваат нивното учење. Затоа не можат да се ставаат во ист кош и заради контрадикторноста на едното учење, да му се префрла вина на другото.


tocno si go kazal
JASNO E DEKA GOSPOD NE POSTOI , STOM GO NAREKUVAS UCENJE, I KONTADIKTORNOSTI VO UCENJETO ZA BOG

ako navistina bi postoel ne bi imalo ucenje nitu kontradiktornosti nitu religiski konfrontacii
zosto bi imalo???????? ako e toa znaenje vo sevisniot????изненадување




Изменето од anakin - 06.Јули.2009 во 12:56
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 12:59
голема%20насмевка... поздрав Анакин. Отидов на одмор и од форумов и од се, се читаме за едно месец дена, остани ми со здравје ти и сите останати. Поздрав! големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 13:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Zlatnik, како можеш наоѓајќи контрадикторност во изреките на Буда да ги осудиш сите други религии за "контрадикторни"? Зарем е Буда претставник на сите вери и религии?
Јас не би можел да кажам "амин" на твојот коментар, туку би го нарекол логички неконзистентен.

Не Ев, јас не најдов контрадикторност во изреката на Буда. Тој убаво си кажал дека треба на секој човек да му се помага ... Контрадикторноста е во тоа што од една страна неговите следбеници тие негови зборови ги прифаќаат, ги практикуваат и наведуваат дека се од него,  а од друга страна велат, да не се учи од стари списи во кои некој нешто рекол ... 
И зошто го прифаќаат тоа негово учење? Само заради тоа што е од Буда?  Зошто мора да потенцираат дека таа мисла е од Буда? Дали будистите не прифаќаат други добри учења само заради тоа што нив ги прифатиле други луѓе, кои се дадени од некои други умни луѓе?
Значи, зошто мора да веруваш во (твоите) богови, за да правиш добри дела?

Р.Ѕ. Ете, додека јас пишував, ти си отишол на одмор: Ај, убаво да си поминеш и свеж и одморен да се вратиш!големо%20гушкање



Изменето од Zlatnik - 06.Јули.2009 во 13:26
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 13:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

голема%20насмевка... поздрав Анакин. Отидов на одмор и од форумов и од се, се читаме за едно месец дена, остани ми со здравје ти и сите останати. Поздрав! големо%20гушкање


pomini si ubavo Evan големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 13:32
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Кога веќе се аминосувате,  јас велам Амин за постов од Златник...!!!


 

Сега за нешто друго...

Утрово шефов на работа ме подбра понеделнички... пчелке, ова пчелке она, вака, така, и не престанува... си мислам ..да му плеснам

една шлаканица...дали ќе ми го заврти и другиот образ ??? или ќе ме казни ??? 

 

Дали Господ мене ќе ми прости за денешниве мои грешни мисли ... ???



KRAJ...GOTOVA SI, NEMA SPAS ZA TEBE OTIDE VO PEKOLOT

P.S. DOBRO E STO NE SI GO UDRILA. IMA NADEZ ZA TEBE NEMA DA BIDES OTPUSTENA OD RABOTA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 13:35
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by lane62 lane62 напиша:


Ne veruvajte zatoa sto taka bara nekoj star spis,
ne veruvajte ni zatoa sto e takva verata na vasiot narod, vera koja sto ste ja ucile od detstvoto;
Ako videte deka e vo korist i za dobro na drugite,veruvajte vo taa rabota, zivejte ja i pomognete im i na drugite da ja ziveat.
Gautama Buda



Na ova i jas mozam da kazam : AMIN!




Ne e vazno koj ova go kazal. Vazno e deka izrekata e vo pravo. Iako jas ne sum budist, vo ovaa kazana mudrost gledam golema vistina i zatoa rekov AMIN.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 14:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Ne e vazno koj ova go kazal. Vazno e deka izrekata e vo pravo. Iako jas ne sum budist, vo ovaa kazana mudrost gledam golema vistina i zatoa rekov AMIN.

Абе види сеАнамигнување! Секој човек (верник) да го прашаш, ќе рече дека ги прифаќа сите морални и општо-човечки вредности од другите религии, но сепак секој си стои на/зад својот господ! Кога е така, кога од друга религија прифаќате се што е добро, зошто сите не се обедините во една единствена религија?
Знам, ова звучи малку хипотетички, но ... да си прашам!плазење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 15:27
JOHN LENNON - Imagine
Imagine there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine
no possessions

I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one


Изменето од Ateist - 06.Јули.2009 во 15:29
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Hamza Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hamza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 16:07
...

Изменето од Hamza - 13.Јули.2009 во 00:17
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 16:16
Верниците раскажуваат за Светлината- сосема се согласувам.
Бог е Светлина, верниците за Него раскажуваат. И Светлината постои, без оглед на тоа што постојат слепи луѓе кои не можат да ја видат.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2009 во 16:36
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by lane62 lane62 напиша:


Ne veruvajte zatoa sto taka bara nekoj star spis,
ne veruvajte ni zatoa sto e takva verata na vasiot narod, vera koja sto ste ja ucile od detstvoto;
Ako videte deka e vo korist i za dobro na drugite,veruvajte vo taa rabota, zivejte ja i pomognete im i na drugite da ja ziveat.
Gautama Buda
Хм ... токму во овие неколку реда се согледува контрадикторноста во религиите! Но и нивното меѓусебно спротивставување. Зошто?Од една страна се вели: „Не верувајте во некој стар спис ... “ (затоа што некој така го напишал ...), за на крај да се каже дека оваа мисла е од Буда. Ова само по себе значи да се прифати (следи) ова негово учење затоа што е тоа најдобро за сите луѓе! Но, од друга страна, има(ло) некој друг паметен кој исто така рекол нешто паметно, мудро, општоприфатливо  ... и некои други луѓе тоа го преферираат. И, сега сите тие мислат дека токму тоа што е кажано од (за нив) блиските лица е она најдоброто и од тоа само по себе доаѓа меѓусебното спротивставување. Значи, со еден збор, зошто да не се прифаќаат умните зборови без наведување на авторот на истите? Тогаш едноставно би немало религии. Зарем треба да се верува во Буда за да се прави нешто што „е во корист на другите“ и за „да се помага “ на другите?


Ajde prochitaj poleka ushte ednah od pochetok do kraj, ama bez da ti se motaat niz glava ateistichkite idei, bez da chitash so odnapred podgotveni stavovi i zakluchoci, i vidi sto veli chovekov...   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6970717273>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.