Испечати | Затвори го прозорот

Дали верувате во БОГ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14324
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 16:27
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали верувате во БОГ?
Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Наслов: Дали верувате во БОГ?
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 00:46
Според вас што мислите дали некогас бог постоел???



Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 01:24
Neli e redno Gabriel, stom veke otvarash nova tema , prvin ti da si go kazhesh svoeto mislenje, pred da barash odgovor od drugite? Barem na ovoj podforum takov e obichajot.

P.S. Patem, ne ti zabelezhuvam deka na veroispoved postavuvash vakvo prashanje. Verojatno ochekuvash nekoj od vernicite da ne veruva vo Boga.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 13:23
Pogledni se vo ogledalo i pogledni okolu sebe ce vidis deka bog postoi .....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 03.Јули.2008 во 15:11
\


-------------


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:32
Зошто бе луѓе бе верувате зошто ве лажат во очи ви кажуваат лажни работи бог никогаш не се појавил да ни докаже.Затоа јас велам додека не видам со свои чи не верувам


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Neli e redno Gabriel, stom veke otvarash nova tema , prvin ti da si go kazhesh svoeto mislenje, pred da barash odgovor od drugite? Barem na ovoj podforum takov e obichajot.

P.S. Patem, ne ti zabelezhuvam deka na veroispoved postavuvash vakvo prashanje. Verojatno ochekuvash nekoj od vernicite da ne veruva vo Boga.

Па секако да видам колку смотковци ги лажат у очи а за обичаи не ме интересира а ова бесе мамка


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:34
Kako sakash da ti se pokazhi za da poveruvash?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:38
Сите веруваат тоа е глупаво.И ај ако можеш ти Messenger покажими го бог однеси ме даго видам.Го нема ке ми кажуваат се окулу мене на огледало како да не смотни работи.јупиии ке го гуснеме бог како да не прво ке го плукнам ама за жал го нема.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 14:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako sakash da ti se pokazhi za da poveruvash?


Така лесно однеси ме да го видам него.Постои докажи ми.
Барем во она јас што верувам знам дека е така и дека постои запишано и кажано и видено ова ни е запишано ни кажано ни видено.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 15:10
А Messinger имаме инаку букви за правилно пишување.За подобро да те разбере секој,затоа што ова е македонски форум на кој се пишува на македонски јазик со кирилични букви.


Постирано од: mikeg
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 15:38
Bog e kako lugeto


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 16:22
Аха.А да те прашам кога го виде .Без навреда.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 17:25
Габриел - имаме и граматика, ама ретко кој ја користи...
Колку до кирилицата - не сите пишуваат од Македонија и не сите имаат можност да користат кирилица. Мене неколку пати ми се случува на компјутерите кои ги користам да не можам да ја користам windows кириличната поддршка.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 17:56
Па затоа може да се сними затоа има dawnload постои интернет веке ако си привремено на тој ком. немам против ама ако интернетот ти е домасна услуда тогаш би требало да се користат кирилични букви.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 18:06
zidarski, можеш ли да ми го позајмиш малку модераторското стапче да му направам едно хокус покус на овој досадниов? голема%20насмевка

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 18:56


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 19:01
zaso da e dosaden??????????

so misli drugacije znaci e dosaden?????

drugacije e interesno a nikako dosadno

isto, stalno isto e dosadno



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 20:37

anakin, и ти мислиш другачије па никој не те брка со стапчето. среќа Значи не е до тоа. Прочитај му ги коментарите па после џагара багара.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 21:25
Dobro, taka e, no nie moderatorite se obiduvame na sekomu da mu dademe shansa samiot da se koregira, osobeno ako e nov chlen. Lesno e chovek da se kazni, no teshko e da se zhivee so problemite sto gi pravi i istovremeno da mu se pomogne samiot da osoznae nekoi raboti. Duri togash toj ke razbere sto e prifatlivo,a sto ne; sto e ugodno, a sto ne; sto mozhe da se tolerira, a sto gi minuva granicite na kulturnoto odnesuvanje. Inaku ke se zainati mislejki deka nekoj ima neshto specijalno protiv nego.

Trpenie, skromnost, razbiranje, sozhivot, podadena raka...

Taka barem ucheshe Isus.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 00:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dobro, taka e, no nie moderatorite se obiduvame na sekomu da mu dademe shansa samiot da se koregira, osobeno ako e nov chlen. Lesno e chovek da se kazni, no teshko e da se zhivee so problemite sto gi pravi i istovremeno da mu se pomogne samiot da osoznae nekoi raboti. Duri togash toj ke razbere sto e prifatlivo,a sto ne; sto e ugodno, a sto ne; sto mozhe da se tolerira, a sto gi minuva granicite na kulturnoto odnesuvanje. Inaku ke se zainati mislejki deka nekoj ima neshto specijalno protiv nego.

Trpenie, skromnost, razbiranje, sozhivot, podadena raka...

Taka barem ucheshe Isus.

Сега дознавам дека има паметни луѓе не сум те сфатил ја тебе добро за тебе Sorry ама за Евангелиос нема трпение и неможе да се докаже па мора да навреди кога е веке така морам да вратам брат. Имислам дека тоа не се казнува


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:02
А за да не плаче можеш и да ја затвориш темава да биде победник физички ама психички не.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:04
Dobro Gabriel, dovolno beshe so vakvi muabeti.

EvAngelos e dobar chovek i nash star cenet chlen. Lichno ne go opravduvam onoa sto toj go reche, no veruvam deka vo momentot bil neshto isprovociran.

Inaku, sega koga znaesh sto e dozvoleno, a shto ne vo nash*te diskusii na forumov, mislam deka nema da ti bide teshko da se dvizhish vo prifatlivite granici. Taka nema nikogo nesakajki da isprovocirash, site ke te chitaat so interes i ke sakaat da diskutiraat so tebe.

P.S. Ne doagjame tuka nekogo da pobedime ili da ne dozvolime nekoj da ne pobedi. Se srekjavame da razmenime mislenja i da nauchine neshto eden od drug.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dobro Gabriel, dovolno beshe so vakvi muabeti.

EvAngelos e dobar chovek i nash star cenet chlen. Lichno ne go opravduvam onoa sto toj go reche, no veruvam deka vo momentot bil neshto isprovociran.

Inaku, sega koga znaesh sto e dozvoleno, a shto ne vo nash*te diskusii na forumov, mislam deka nema da ti bide teshko da se dvizhish vo prifatlivite granici. Taka nema nikogo nesakajki da isprovocirash, site ke te chitaat so interes i ke sakaat da diskutiraat so tebe.

P.S. Ne doagjame tuka nekogo da pobedime ili da ne dozvolime nekoj da ne pobedi. Se srekjavame da razmenime mislenja i da nauchine neshto eden od drug.

Ја не продолжувам а ова P.S МН ми се допадна и малце ме разбистри но сепак сум терсен .Thanks.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:16
А што ке правиме кога вика вашиот стар член дека се повторуваме ако е така ке треба една од темите да ја ставиме т.е ставиш под клуч


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:19
bog postoi oti sme si go izmislile
postoi vo veruvanjeto
a toa nekomu mu e dovolno
no nekou ne mu e
kao na mene  majmunov
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:20
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

А што ке правиме кога вика вашиот стар член дека се повторуваме ако е така ке треба една од темите да ја ставиме т.е ставиш под клуч


pisi be i nepostavuvaj prasanja
oti kaj vernik znae da odgovori
koj samo veruva deka moze da odgovoriголема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:22
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

А што ке правиме кога вика вашиот стар член дека се повторуваме ако е така ке треба една од темите да ја ставиме т.е ставиш под клуч
Подобро темава него тебе под клуч нели? голема%20насмевка
 
anakin, му рекло магарето на зајакот, имаш големи уши трепкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:28
evan
dAJ NESO USE ZA DEDO MRAZ
EPTEN BILO COOLголема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:31
Верниците знаат да одговорат но јас сум инаков верник во оваа моја вера те прави нарцисоиден лош одвратен но тоа е тоа кога ме фаќа


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:34

Од шо те фаќа бе? Да не си цврцнал нешто ти а? :cug:



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:37
Не мозеш да се променис ни да сакаш.
А не се плашам дане ми направат нешто како бан не се плашам на темава оти ми е ваква овде има и мој и твој безобразлук евангелиос.
   
Еве ова морам да го исфрлам озбилно ти прави како камен кога си навреден или несто др што воопшто не ти се допаѓа и некој да не сака тоа да ти го рече ти повторно така го сфаќаш но ја едноставно не верувам во она што е само кажано а не видено кога ке видам ќе верувам.А тоа е БОГ во кој луѓето бараат утеха а ја нема но со ова се добива некоја чудна сила.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:38
НЕ!Не е од тоа иако си обожавам да си цврцкам ама нема


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:38
Site nie ovdeka pred da sedneme na kompjuterite i da se logirame na idividi i da se pravime pametni, morame da ispolnime eden uslov a toa e da sme zivi, e sega nekoj veruva deka nasatanal od nekoja kletka slucajno - ne mi e jasno samo kako taa kletka ili mikroorganizam ili kako skate narecete go mozela da sane covek sem ako bog toa ne go napravil, drugi pak velat deka sme nastanale od majmuni hahahahaha Darvin bil golem zaebant no uste pozaebano e sto mnogumina mu poveruvale tocno e deka nekoi ludje se odnesuvaat kako majmuni no toa ne znaci deka nie sme nastanale od niv - takva zaebancija deka sme nastanale od majmuni nikoj sem samiot bog ne moze da smisli..... treti pak veruvaat deka sme nastanale od nekoi ribi ili sto jas znam .... abe vo sostojba se da veruvaat deka (zasto seto toa se sepak naucni veruvanja dokazi nema) sme nastanale i od plastika samo da se dokaze deka bog ne postoi ......

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:38
А Емоцијава е законнннннн Евангелиос


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:40
OD MAJMUNI SME

лутина


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:40
A toa sto se zezate so dedo mraz e mnogu ubavo o mudri ludje no otidete i taa prikazan kazete im ja na decinjata od domot bez roditeli koi cela godina ziveat za denot koga dedo mraz ce dojde, odete slobodno tie nema da vi se nalutat ako im kazete deka dedo mraz ne postoi no so nivnite ocinja ce ve potsetat deka postoi i deka sekoj eden od nas ako saka moze da bide dedo mraz sto e i sustina na veruvanjeto vo dedo mraz....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:41
Originally posted by anakin anakin напиша:

OD MAJMUNI SMEлутина


Od majmuni ne sme ama ponekogas majmuni sme

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:48
А јас велам дека не создала самата природа од Праф и земја тогаш земјата го ствотила машкото тело.Но кога станал веке возрасен човекот природата почнала да мисли како да направи да размножи за да не остане сама и така го создала и женското тело кое ке му биде роб и ке се грижи за него во секоја прилика и така сега сме ние соврсенството (не господово).Но баш во тој случај се направиле и верите 1-ва била паганската а потоа муслиманската а пак во тоа време се раѓа Исус и тој кога видел дека оваа територија што била останата е без релиѓија тој морал да измисли нешто во кое лугето ке се надеваат и во невозможното но сепак да имаат надеж и утеха и така се содало и Христијанството, а бидејки римјаните ја мразеле оваа религија го распнале.А она невреме што се направило како во филмот и да е вистинито е обично невреме а јас мислам дека не е.Ова е мое мислење а сум 99,9%сигурен дека е така.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:50
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

OD MAJMUNI SMEлутина


Od majmuni ne sme ama ponekogas majmuni sme

дада така е


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:53
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

OD MAJMUNI SMEлутина


Od majmuni ne sme ama ponekogas majmuni sme

дада така е

OSVEN STO GO POCUVSTVUVAL NEKOJ GO VIDEL;
JA NE

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:54
OD MAJMUNI SME
DARWIN E VO PRAVO
NO VIE GORDI LUGJE
SE NADEVATE DEKA
VASETO POSTOENJE IMA NEKOJA VOZVISENA SMISLA
A ONO E SAMO DA SE PRODOLZI VRSTATA
среќа


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:57
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

А јас велам дека не создала самата природа од Праф и земја тогаш земјата го ствотила машкото тело.Но кога станал веке возрасен човекот природата почнала да мисли како да направи да размножи за да не остане сама и така го создала и женското тело кое ке му биде роб и ке се грижи за него во секоја прилика и така сега сме ние соврсенството (не господово).Но баш во тој случај се направиле и верите 1-ва била паганската а потоа муслиманската а пак во тоа време се раѓа Исус и тој кога видел дека оваа територија што била останата е без релиѓија тој морал да измисли нешто во кое лугето ке се надеваат и во невозможното но сепак да имаат надеж и утеха и така се содало и Христијанството, а бидејки римјаните ја мразеле оваа религија го распнале.А она невреме што се направило како во филмот и да е вистинито е обично невреме а јас мислам дека не е.Ова е мое мислење а сум 99,9%сигурен дека е така.


1.Koga si vo nesto siguren 99.9 % togas tvrdis a ne mislis, mislenje e proces koj ne zavrsuva tuku non stop trae se do konecno donesuvanje na odluka za odreden segment od zivotot kolku i da e mal toj...

2.Prirodata ne moze da misli....

3.Mazot vooposto ne e posovrsen od zenata naprotiv...

4.Hronologijata so koja gi postvavuvas verite ti e mlaku zeznata prijatele ..... paganstvo, islam, hristijanstvo tuka da ne si malku skrenal so mislovniot proces pa si dosol do nekoi 99.9 % cisto onaka bez vrska....




-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 01:57
NIKOGAS NEMA DA RAZBERETE DEKA
NEMA NISO POGOLEMO OD COVEKOT
NIE SE IZBORIVME ZA TAA POZICIJA

NO NEZNAM SO NE TERA DA SMISLUVAME BOGOVI
I DA GI STAVAME NAD NAS

KO DA NE SI VERUVAME DEKA EDEN DEN ZVEZDITE KJE BIDAT NASI A NE BOZENSTVENI

ZAL MI E KOGA - JA SAKATE IZMISLICATA POVEKJE OD COVEKOT


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:00
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

OD MAJMUNI SMEлутина


Od majmuni ne sme ama ponekogas majmuni sme

дада така е

OSVEN STO GO POCUVSTVUVAL NEKOJ GO VIDEL;
JA NE

Не сум го видел ама сега правиме муабет за чувства а не може да се види


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:02
Originally posted by anakin anakin напиша:

NIKOGAS NEMA DA RAZBERETE DEKANEMA NISO POGOLEMO OD COVEKOTNIE SE IZBORIVME ZA TAA POZICIJANO NEZNAM SO NE TERA DA SMISLUVAME BOGOVII DA GI STAVAME NAD NASKO DA NE SI VERUVAME DEKA EDEN DEN ZVEZDITE KJE BIDAT NASI A NE BOZENSTVENIZAL MI E KOGA - JA SAKATE IZMISLICATA POVEKJE OD COVEKOT



Bogovite na odredeni mesta vo odredeni vremenski period i treba da gi stavame nad covekot inaku treba da se ramo do ramo so covekot....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:03
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

А јас велам дека не создала самата природа од Праф и земја тогаш земјата го ствотила машкото тело.Но кога станал веке возрасен човекот природата почнала да мисли како да направи да размножи за да не остане сама и така го создала и женското тело кое ке му биде роб и ке се грижи за него во секоја прилика и така сега сме ние соврсенството (не господово).Но баш во тој случај се направиле и верите 1-ва била паганската а потоа муслиманската а пак во тоа време се раѓа Исус и тој кога видел дека оваа територија што била останата е без релиѓија тој морал да измисли нешто во кое лугето ке се надеваат и во невозможното но сепак да имаат надеж и утеха и така се содало и Христијанството, а бидејки римјаните ја мразеле оваа религија го распнале.А она невреме што се направило како во филмот и да е вистинито е обично невреме а јас мислам дека не е.Ова е мое мислење а сум 99,9%сигурен дека е така.


1.Koga si vo nesto siguren 99.9 % togas tvrdis a ne mislis, mislenje e proces koj ne zavrsuva tuku non stop trae se do konecno donesuvanje na odluka za odreden segment od zivotot kolku i da e mal toj...

2.Prirodata ne moze da misli....

3.Mazot vooposto ne e posovrsen od zenata naprotiv...

4.Hronologijata so koja gi postvavuvas verite ti e mlaku zeznata prijatele ..... paganstvo, islam, hristijanstvo tuka da ne si malku skrenal so mislovniot proces pa si dosol do nekoi 99.9 % cisto onaka bez vrska....



Но сепак може се да се смени а мажот одсекогаШ се сметал за посовршен и ќе се смета затоа што има цврст катактер.Зошто тогаш жената го изела забранетото овошје бидејки не е трпелиВА и има мек карактер ОВА ГО ТВРДАМ.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:06
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

А јас велам дека не создала самата природа од Праф и земја тогаш земјата го ствотила машкото тело.Но кога станал веке возрасен човекот природата почнала да мисли како да направи да размножи за да не остане сама и така го создала и женското тело кое ке му биде роб и ке се грижи за него во секоја прилика и така сега сме ние соврсенството (не господово).Но баш во тој случај се направиле и верите 1-ва била паганската а потоа муслиманската а пак во тоа време се раѓа Исус и тој кога видел дека оваа територија што била останата е без релиѓија тој морал да измисли нешто во кое лугето ке се надеваат и во невозможното но сепак да имаат надеж и утеха и така се содало и Христијанството, а бидејки римјаните ја мразеле оваа религија го распнале.А она невреме што се направило како во филмот и да е вистинито е обично невреме а јас мислам дека не е.Ова е мое мислење а сум 99,9%сигурен дека е така.


1.Koga si vo nesto siguren 99.9 % togas tvrdis a ne mislis, mislenje e proces koj ne zavrsuva tuku non stop trae se do konecno donesuvanje na odluka za odreden segment od zivotot kolku i da e mal toj...

2.Prirodata ne moze da misli....

3.Mazot vooposto ne e posovrsen od zenata naprotiv...

4.Hronologijata so koja gi postvavuvas verite ti e mlaku zeznata prijatele ..... paganstvo, islam, hristijanstvo tuka da ne si malku skrenal so mislovniot proces pa si dosol do nekoi 99.9 % cisto onaka bez vrska....



Но сепак може се да се смени а мажот одсекогаШ се сметал за посовршен и ќе се смета затоа што има цврст катактер.Зошто тогаш жената го изела забранетото овошје бидејки не е трпелиВА и има мек карактер ОВА ГО ТВРДАМ.


A koj go zeznal mazot da kasne od ovosjeto ??????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:09
Па она но сепак он не се смета за виновник тој немало да касне ако жената не го вовлечела


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:27
Па и жената немала да касне ако змијата не ја вовлечела намигнување
Змијата - жената, жената - мажот, сите јабана голема%20насмевка

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:30
Ама сепак ја не ги мразам жените но сепак ако мажи нема ке нема жив свет ке нема потомство,иднина.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:32
Абе на еден начин жената е од корист.Но сепак е мн потреба оти треба дома да ми напраи јадење инаку не ми треба


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Па и жената немала да касне ако змијата не ја вовлечела намигнување
Змијата - жената, жената - мажот, сите јабана голема%20насмевка


evan zmijata pred da im ponudi jabolko bila krokodil
ili neso drugo????
aj veronauticari pomognete
kako izgledala zmijata?????



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:36
Блјак одвратна.МН.долга црна со зелено и кафеави кругови мислам така несо бесе ама не сум сигурен.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:38
se barat ekstremiteti ili krila GABRO

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:44
Зс викас така во тоа време биле инакви а со тек на време и мешање станале вакви а дека сум 100%сигурен не сум Ама 50%сум


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:46
ne nego gospod rekol

zmijo za kazna kje se valkas celo vreme po prasina i kje polzis

pred toa kako se dvizela


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:48
Господ нисто не рекол


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:49
Чекај мислиШ со зивеело на земјата


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:52
mislam kako izgledala zmijata pred da bide prokolnata\neka veronauticariye mi kazat, mozwbi znaat

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:53
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Господ нисто не рекол


prokolnal GABRO
ne rekol nego ja prokolnal
so zenata i mazot zaedno


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:55
Па незнам баш точно но мислам бидејки бог не постои земјата не била проколната.А тоа со овосјето само ја објаснува лакомоста и нетрпеливоста на жената.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 02:56
gabro da ne si na trefka?големо%20гушкање

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:01
Не бе човек ја сум си фанат така не за џабе дома чувам родвајлер мн. лош


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:06
Абе вие пријателчиња си станавте. Шо убаво си одговарате.. тандем сте голема%20насмевка

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:08
Аха а има анкета ај видете ја и почнете да гласате.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:09
Абе ми вика дане сум под трефка ти личам ли дека сум.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:10

Анкетата е погрешно поставена. Затоа, тие што се разбираат, не можат да гласаат. намигнување Но затоа па можете да си гласате вие. Повелете, забавувајте се голема%20насмевка



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: GABRIEL_DESTROYER
Датум на внесување: 05.Јули.2008 во 03:12
Па да ама мислам дека еве и ти знаес ама и некои др.барем ова е опста работа


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 10:34
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Зошто бе луѓе бе верувате зошто ве лажат во очи ви кажуваат лажни работи бог никогаш не се појавил да ни докаже.Затоа јас велам додека не видам со свои чи не верувам
А си го видел Гоце Делчев? А веруваш дека постоел?
 
А дали си ти апсолутно сигурен дека се’ што ти пласираат твоите очи е чистата и објективна вистина?
 
Искрено повеќе ми има логика дека сум Создаден, отколку да верувам дека сум настанал од ништо по апсолутно случаен пат!


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 10:43
А си го видел Гоце Делчев? А веруваш дека постоел

Pravoslavie.... zar ti vakvo prasanje da postavis?


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 11:03
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

А си го видел Гоце Делчев? А веруваш дека постоел

Pravoslavie.... zar ti vakvo prasanje da postavis?
нормално е прашањето или не ?! среќа

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 12:13
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

А си го видел Гоце Делчев? А веруваш дека постоел Pravoslavie.... zar ti vakvo prasanje da postavis?
нормално е прашањето или не ?! среќа


znam deka ti potpolno razbiras sto sakav da kazam


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 14:23
smacheno mi e od glupavi sporedbi,....ako jas ne sum go videlnapoleon,...ima mnogu shto go videle ,...vo svoe vreme!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 14:40
Originally posted by brza brza напиша:

smacheno mi e od glupavi sporedbi,....ako jas ne sum go videlnapoleon,...ima mnogu shto go videle ,...vo svoe vreme!
 
 
 
....aj be brat,reci ima i aj vo drugi temi....i mene ne si me videl ,ama znaes deka postojam!..aj.....ideme vo seks,belki ke vidime nesto....намигнување


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 14:59
..jas znam deka ne postoi ....i не%20кажувај%20никому

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 15:15
Originally posted by zagor zagor напиша:

..jas znam deka ne postoi ....i не%20кажувај%20никому


Карл Густав Јунг големиот психолог, го прашале еднаш дали верува во Бог? Тој одговорил: „Не верувам. Јас ЗНАМ дека постои!„


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 15:21
golema rabota,...ako bil golem psiholog! ,..i sega,.. se shto toj ke "istrese",...taka e!,...a?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 08.Јули.2008 во 16:43
На еден (мислам белградски)ѕид, во форма на графит некој напиша:

БОГ Е МРТОВ! - потпис Ниче

некое време стоеше така, а потоа еден ден осамна под него:

НИЧЕ Е МРТОВ! - потпис Бог

Ај побијте го овој факт, хахахаха !


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 05:27
Site t.n. filosofi, koishto go ismeale Boga i svesno se protivele na vistinata, zhivotot go zavrshile vo ludilo ili na drug uzhasen nachin. Pred smrtta, Niche dozhiveal totalno ludilo i ne bil vo sostojba da go poznae sopstveniot lik vo ogledaloto, a Lenin go izgubil razumot i mislel deka e petel. Nekoi izvrshile samoubistvo ili dozhivotno stradale od depresija i drugi psihichki poremetuvanja.

Bog ne samo shto postoi, ami e Tvorec i Sedrzhitel, bez Koj ne bi mozhel da postoi chovekot ni svetot.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 09:48
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

На еден (мислам белградски)ѕид, во форма на графит некој напиша:

БОГ Е МРТОВ! - потпис Ниче

некое време стоеше така, а потоа еден ден осамна под него:

НИЧЕ Е МРТОВ! - потпис Бог

Ај побијте го овој факт, хахахаха !



i Bog se simna i go napisa grafitot ...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 09:51
A gore, pokraj rajot i pekolot ima i ludnica ?
( kade inace gi smestile poludenite Nice, Lenin, i drugite sto ne veruvale vo Bog? )


Постирано од: Tiger
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 11:06
Постоел,постои и ке постои.

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 11:20
postojat mnogu bogovi



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 14:53
bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!








-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:03
...bidete seriozniнамигнување!!!..a dali bog i gospod se edno isto?не%20знам

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:07
Originally posted by brza brza напиша:

bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:08
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?

Хм, добро прашање...   


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:13
paa,....za da vi ja razbijat monotonijata   na,....bogomoljcite,...намигнување...,.....голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:45
Ma bas e dobro sot ima ludje koi ne veruvaat inaku kako bi znaele nie sto veruvame deka veruvame....inaku se gleda kolku sme nie jaki vernici koga sekoj od nas saka da dokaze deka negovoto veruvanje e podobro (govoram za podelbite vo hristijanstvoto) kako nekoi deca sme, nekoi se ligavat so nie veruvame vo biblijata i samo kako biblijata ce kaze -- lele sega bog ve obozava vie kako po recept veruvate vo boga, drugi pak velat nie sme pravoslavni i nie sme tie najblisku do boga - a nikoj ne gleda deka popovite vozat mercedesi i besni dzipovi i se krem na ovaa opstestvo i deka ako sakas da otides vo crkva moras pari da imas, treti pak velat ooo nie sme katolici pa nie sme najblisku do boga -- a ne gledaat deka po crkvite orgii se pravat i t.n
Na nikoj ne mu teknuva mesto vo crkva da otide i da poseti nekoj dom za deca bez roditeli da odnese pet cokoladi dovolno e ili pak mesto da odi po recept od bilijata da ja ostavi biblijata i da otide i pomogne na nekoj sto mu treba pomos, na nikoj ne mu teknuvase da napise eden zbor vo odbrana na hristijansvoto koga muslimanite ovdeka plukaa vrz se sto e hristijansko, a sega kolku sakas vernici i pametni ludje eeeee more ne se brani religijata so biblija (ne brani se otadzbina u kafani sine ) Sekoja cest na onie sto ne veruvaat kako posla rabotata i nema vo sto da veruvaat zasto nie sto veruvame sme se podelile i partal se pravime medju sebe se so cel da mu se pikame na Boga vo gaz ligavejci se, pa tie sto ne veruvaat go gledaat toa i vo pravo se sto ne veruvaat.....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 15:55
veruvate deka veruvate,, neverojatna misla, голема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 16:53
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?


А зошто да не? И тие имаат право на мислење и на свој став. Токму разликите во мислењата провоцираат секој да истражува повеќе и да ги проверува сопствените убедувања.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 17:35
Originally posted by Asya Asya напиша:


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?


Па и тие се рамноправни верници кои веруваат дека Бог не постои и затоа доаѓаат на Вероисповед за да си ја исповедаат својата вера намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 19:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?
Па и тие се рамноправни верници кои веруваат дека Бог не постои и затоа доаѓаат на Вероисповед за да си ја исповедаат својата вера намигнување

Точно. Тие се верниците на преподобната Атеистичка Црква, и следбениците на истата се наекуваат атеисти, имаат повеќе недефинирани свети книги и небулозни сфаќања за тоа како треба или не треба...


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 20:36
Еј... ајде сите малку повнимателно...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 21:45

Зошто воопшто би постоело вакво двоумење ако нема луѓе кои веруваат и луѓе кои не веруваат?
Секако дека постојат и такви и такви, па ете ја темава за да ги искажат своите ставови по однос на тоа.
ТОЛЕРНАЦИЈА.

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 22:42
Originally posted by doriangray doriangray напиша:


Зошто воопшто би постоело вакво двоумење ако нема луѓе кои веруваат и луѓе кои не веруваат?
Секако дека постојат и такви и такви, па ете ја темава за да ги искажат своите ставови по однос на тоа.
ТОЛЕРНАЦИЈА.


A koj se dvoumi? Koga e vo prashanje Bozhjata Vistina nema mesto za svoi mislenja i stavovi! Taa ne e alva, za sekoj da go iskazhuva svoeto svakjanje i vkus! A sekoj shto ja tolerira lagata, sam uchestvuva vo nea. Edno e da se ljubi i tolerira chovekot (lichnosta), a drugo e da se tolerira lazhno uchenje. Naprotiv, toa e grev, bidejki lazhnite uchenja sekojdnevno pogubuvaat chovechki dushi, i ako navistina go ljubime blizhniot, nikogash nema da go podrzhime vo lagata.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 22:47
koga e vo prasanje veronautika i te kako ima mislenja i staviovi
koga e vo prasanje kolku e 2+2 nema mislenja голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Asya
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 23:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

koga e vo prasanje veronautika i te kako ima mislenja i staviovikoga e vo prasanje kolku e 2+2 nema mislenja голема%20насмевка


Taa e matematichka dogma, isto kako shto i verata ima svoja dogma. Nekoi aspekti na Teologijata dozvoluvaat prostor za konstruktivno promisluvanje i rasuduvanje vrz osnova na vekje postoechkoto Hristovo uchenje i dadenata vistina (dogma), no ne i za sopstveni mislenja i stavovi, koishto nemaat osnova vo uchenjeto na Hrista. Kako shto 2+2=4, taka i hristijanskata dogma e neizmenliva i postojana vistina.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 23:42
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

koga e vo prasanje veronautika i te kako ima mislenja i staviovikoga e vo prasanje kolku e 2+2 nema mislenja голема%20насмевка


Taa e matematichka dogma, isto kako shto i verata ima svoja dogma. Nekoi aspekti na Teologijata dozvoluvaat prostor za konstruktivno promisluvanje i rasuduvanje vrz osnova na vekje postoechkoto Hristovo uchenje i dadenata vistina (dogma), no ne i za sopstveni mislenja i stavovi, koishto nemaat osnova vo uchenjeto na Hrista. Kako shto 2+2=4, taka i hristijanskata dogma e neizmenliva i postojana vistina.



2+2 bilo dogma газење%20од%20смеење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 23:46
koga kje pokazes na nekogo so prst - toa e 1
koga kje ispruzis pomalku prsta odosto gi imas na rakata toa e 2
koga kje izpsrozis prsti do sredina na dlankata toa e 3
ako ispruzis prsti i ostanuva uste toj eden toa e 4
ako ispruzis site prsti na rakata toa e 5



ako ispreuzis site prsti na racete so gi imas toa e 10

se rodi dekaden sistem na broevite

TOA E DOGMA - oti kaka si kazavme deka e toa



se drugo vo matematika e beskonacno daleku od dogma



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk