IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 73>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:03
...bidete seriozniнамигнување!!!..a dali bog i gospod se edno isto?не%20знам
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:07
Originally posted by brza brza напиша:

bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:08
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?

Хм, добро прашање...   

Изменето од Majkl - 09.Јули.2008 во 19:08
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:13
paa,....za da vi ja razbijat monotonijata   na,....bogomoljcite,...намигнување...,.....голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:45
Ma bas e dobro sot ima ludje koi ne veruvaat inaku kako bi znaele nie sto veruvame deka veruvame....inaku se gleda kolku sme nie jaki vernici koga sekoj od nas saka da dokaze deka negovoto veruvanje e podobro (govoram za podelbite vo hristijanstvoto) kako nekoi deca sme, nekoi se ligavat so nie veruvame vo biblijata i samo kako biblijata ce kaze -- lele sega bog ve obozava vie kako po recept veruvate vo boga, drugi pak velat nie sme pravoslavni i nie sme tie najblisku do boga - a nikoj ne gleda deka popovite vozat mercedesi i besni dzipovi i se krem na ovaa opstestvo i deka ako sakas da otides vo crkva moras pari da imas, treti pak velat ooo nie sme katolici pa nie sme najblisku do boga -- a ne gledaat deka po crkvite orgii se pravat i t.n
Na nikoj ne mu teknuva mesto vo crkva da otide i da poseti nekoj dom za deca bez roditeli da odnese pet cokoladi dovolno e ili pak mesto da odi po recept od bilijata da ja ostavi biblijata i da otide i pomogne na nekoj sto mu treba pomos, na nikoj ne mu teknuvase da napise eden zbor vo odbrana na hristijansvoto koga muslimanite ovdeka plukaa vrz se sto e hristijansko, a sega kolku sakas vernici i pametni ludje eeeee more ne se brani religijata so biblija (ne brani se otadzbina u kafani sine ) Sekoja cest na onie sto ne veruvaat kako posla rabotata i nema vo sto da veruvaat zasto nie sto veruvame sme se podelile i partal se pravime medju sebe se so cel da mu se pikame na Boga vo gaz ligavejci se, pa tie sto ne veruvaat go gledaat toa i vo pravo se sto ne veruvaat.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 15:55
veruvate deka veruvate,, neverojatna misla, голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 16:53
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

bog ne vi postoi!!,...mozete samo majtap da si igrate so umot!!


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?


А зошто да не? И тие имаат право на мислење и на свој став. Токму разликите во мислењата провоцираат секој да истражува повеќе и да ги проверува сопствените убедувања.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 17:35
Originally posted by Asya Asya напиша:


A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?


Па и тие се рамноправни верници кои веруваат дека Бог не постои и затоа доаѓаат на Вероисповед за да си ја исповедаат својата вера намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 19:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

A shto baraat bezbozhnici na "Veroispoved"?
Па и тие се рамноправни верници кои веруваат дека Бог не постои и затоа доаѓаат на Вероисповед за да си ја исповедаат својата вера намигнување

Точно. Тие се верниците на преподобната Атеистичка Црква, и следбениците на истата се наекуваат атеисти, имаат повеќе недефинирани свети книги и небулозни сфаќања за тоа како треба или не треба...

Изменето од Majkl - 09.Јули.2008 во 19:11
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 20:36
Еј... ајде сите малку повнимателно...
Do what is right, come what may...
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 21:45

Зошто воопшто би постоело вакво двоумење ако нема луѓе кои веруваат и луѓе кои не веруваат?
Секако дека постојат и такви и такви, па ете ја темава за да ги искажат своите ставови по однос на тоа.
ТОЛЕРНАЦИЈА.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 22:42
Originally posted by doriangray doriangray напиша:


Зошто воопшто би постоело вакво двоумење ако нема луѓе кои веруваат и луѓе кои не веруваат?
Секако дека постојат и такви и такви, па ете ја темава за да ги искажат своите ставови по однос на тоа.
ТОЛЕРНАЦИЈА.


A koj se dvoumi? Koga e vo prashanje Bozhjata Vistina nema mesto za svoi mislenja i stavovi! Taa ne e alva, za sekoj da go iskazhuva svoeto svakjanje i vkus! A sekoj shto ja tolerira lagata, sam uchestvuva vo nea. Edno e da se ljubi i tolerira chovekot (lichnosta), a drugo e da se tolerira lazhno uchenje. Naprotiv, toa e grev, bidejki lazhnite uchenja sekojdnevno pogubuvaat chovechki dushi, i ako navistina go ljubime blizhniot, nikogash nema da go podrzhime vo lagata.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 22:47
koga e vo prasanje veronautika i te kako ima mislenja i staviovi
koga e vo prasanje kolku e 2+2 nema mislenja голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 23:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

koga e vo prasanje veronautika i te kako ima mislenja i staviovikoga e vo prasanje kolku e 2+2 nema mislenja голема%20насмевка


Taa e matematichka dogma, isto kako shto i verata ima svoja dogma. Nekoi aspekti na Teologijata dozvoluvaat prostor za konstruktivno promisluvanje i rasuduvanje vrz osnova na vekje postoechkoto Hristovo uchenje i dadenata vistina (dogma), no ne i za sopstveni mislenja i stavovi, koishto nemaat osnova vo uchenjeto na Hrista. Kako shto 2+2=4, taka i hristijanskata dogma e neizmenliva i postojana vistina.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.