IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 61>
Автор
Порака
dart Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dart Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 11:02
ti si lud kolku dena go pravese ova ?????????? stvarno vesti imas kako toa imali negde nesto za man unt da mi kazes da potrazam
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 11:17
druza toj vsushnost e TAA....BLUE E DEVOJKA...
mislam na BLUEPRAYER

Изменето од fiks - 30.Јули.2008 во 11:21
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 17:08
газење%20од%20смеење коа ке престанат да ме прават машко.....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


ЗА ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈОТ НА ПОРТУГАЛЕЦОТ ВО ЛОС АНЏЕЛЕС

Фергусон испратил шпион да го следи Роналдо

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон, признал дека испратил специјален таен агент да го следи секое движење на Кристијано Роналдо за време на неговото гостување во Лос Анџелес пред околу две недели. Португалската супер-ѕвезда с$ уште носи гипс на ногата и не може да тренира, па извесно време помина во САД каде, меѓу другото присуствуваше на доделувањето на наградите на ЕСПН. Но, со него цело време бил и специјалниот емисар на Фергусон кој внимавал на сите активности на фудбалерот.

"Имаме човек кој постојано беше со него. Роналдо е момче кое сака да игра фудбал и да тренира, но сега с$ уште не може бидејќи оди на патерици. Неговиот пат во Лос Анџелес беше испланиран, таму беше од маркетиншки причини и во тоа не гледам ништо лошо", рече Фергусон.

Престојот во Калифорнија беше инспирација за американските медиуми да почнат голем број шпекулации за неговиот приватен живот. Така, некои објавија дека постојано се дружел со алкохолот, но шкотскиот стручњак ги демантира шпекулациите.

"За Роналдо имаше напишано многу лаги. Така, на пример, пишуваше дека пиел вотка, а сите ние знаеме дека не поднесува алкохол", додаде Ферги.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед признава дека "системот на шпионирање" го ископирал и презел од својот ментор и идол, легендарниот Џок Штајн на кого, додека беше менаџер во Абердин, му асистирал во шкотската репрезентација.УСПЕШНА ОПЕРАЦИЈАТА ВРЗ НОГАТА НА ХОЛАНЃАНЕЦОТ

Боума би можел да се врати до Нова година

Дефанзивецот на Астон Вила, Вилфред Боума ќе биде надвор од фудбалските терени меѓу четири и шест недели поради тешката повреда на скочниот зглоб што значи дека би можел да се врати во тимот пред крајот на оваа година. Холанѓанецот ја доживеа истата судбина како репрезентативецот на Хрватска, Едуардо кому само брзата интервенција на лекарската екипа му ја спаси ногата од ампутација. До повредата дојде на саботниот дуел против Одензе во Интер-тото купот по еден невнимателен старт на противнички фудбалер, а на Боума вчера му беше извршена успешна операција и на ногата најмалку два дена ќе носи протеза.

"Операцијата помина во најдобар ред и сите во клубот сме оптимисти дека Фреди брзо ќе заздрави и ќе се врати во тимот. Повредата е многу тешка, но третманот што го доби во овие два дена како и пост-оперативните прогнози ни даваат право да бидеме оптимисти", изјави менаџерот на Астон Вила, Мартин О'Нил.

Инцидентот се случи во 12. минута од мечот во саботата по што Боума остана да лежи на теренот со болна гримаса на лицето. И неговите соиграчи, но и противнциите останаа шокирани од глетката, а пред да биде изнесен на носилки, Боума неколку минути беше третиран од медицинскиот тим на Вила.ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 2. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

"Малите" се надеваат во чудо

Голем број од шампионите на "помалите" фудбалски нации во Европа во следните осум дена ќе се обидат да обезбедат пласман во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите и да го продолжат својот престој во европските купови барем за уште два месеци. Според системот за натпревари што пред неколку сезони го воведе УЕФА, победниците од оваа фаза одат во третото коло, а таму дури и да бидат поразени продолжуваат во Купот на УЕФА чии натпревари од првото коло се играат во втората половина на септември.

Иако се игра уште во јули, кога голем број од клубовите тукушто ги почнуваат подготовките за новата сезона, третото квалификациско коло нуди неколку интересни пресметки, но и имиња за кои може да се каже дека припаѓаат во самиот европски фудбалски врв. Тоа, пред с$, се однесува на Фенербахче, кој претходната сезона настапи во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а сега за да обезбеди пласман во фазата по групи ќе мора да елиминира двајца противници бидејќи во меѓувреме ја загуби титулата во својата земја. Првиот од нив е унгарскиот првак МТК кој утре вечер гостува на Шукру Сарачоглу. Во летниот период Фенербахче се засили со неколку квалитетни фудбалери, пред се Емре и Даниел Гуиза, а своето официјално деби утре пред домашните навивачи ќе го има и Луис Арагонес, стручњакот кој пред точно еден месец стана европски првак со шпанската репрезентација.

"Поради моите повреди, немав многу можност да играм во последните сезони. Затоа, со нетрпение го очекувам настапот во Лигата на шампионите иако се работи за официјален натпревар уште во јули", рече поранешниот фудбалер на Интер и Њукасл, Емре.

Панатинаикос никогаш во својата 100-годишна историја не ја почнал сезоната толку рано како сега. Поранешниот грчки првак лани заврши на третата позиција во првенството, па сега ќе мора да се соочи со грузискиот Динамо Тбилиси. Освен овие екипи, внимание привлекуваат балканските гиганти Динамо Загреб кој игра со шампионот од соседната Словенија, Домжале, потоа Партизан кој сега требаше да се сретне со нашиот Работнички, но веќе отпатува во Баку. Во "игра" влегуваат уште редовниот учесник во Лигата на шампионите во последните 15 години Динамо Киев, потоа финалистот од ланското издание на Купот на УЕФА, Ренџерс како и Базел кој со години е во врвот на фудбалот во Швајцарија, но никако не успева да обезбеди пласман во фазата по групи од Лигата на шампионите.

ДВОЈКИ

ВТОРНИК


ИНТЕР - ПАРТИЗАН 16 ч.

БРАН - ВЕНТСПИЛС 20.45 ч.

ДРОГЕДА - ДИНАМО К.

СРЕДА

ТАМПЕРЕ - ПЕТРЖАЛКА 18 ч.

ШЕРИФ - СПАРТА 19 ч.

АЛБОРГ - МОДРИЧА 20 ч.

БЕИТАР - ВИСЛА

ФЕНЕРБАХЧЕ - МТК

ГЕТЕБОРГ - БАЗЕЛ 20.15 ч.

АНДЕРЛЕХТ - БАТЕ БОРИСОВ 20.30 ч.

АНОРТОЗИС - РАПИД

ДОМЖАЛЕ - ДИНАМО З. 20.45 ч.

ПАНАТИНАИКОС - ДИНАМО Т.

РЕНЏЕРС - КАУНАС

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 17:10

КОСТА КОСТОВСКИ НЕ МОЖЕ ДА ВЕРУВА НА ЖЕСТОКИТЕ ЛИЧНИ НАПАДИ ОД СТРАНА НА ПОРАНЕШНИОТ СОРАБОТНИК ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ

Коки: "Рани куче да те лае"

Спорот меѓу фамилијата Костовски и нашиот тренер Ѓоре Јовановски околу исплатата на 42.000 евра на сметката на Јовановски за минатогодишниот раскин на договорот од страна на Работнички во периодот кога Кометал го раководеше клубот навлезе во меѓусебна јавна полемика, па по вчерашните жестоки напади од страна на Јовановски упатени пред с$ кон Коста Костовски, неизбежна и реакцијата на актуелниот потпретседател на Вардар...

"Тоа што лесно се забележува од последниот текст со серија лични навреди кон членовите на фамилијата Костовски од страна на тренерот Ѓоре Јовановски е дека не се работи за новинарско интервју но домашна задача на средношколец на кого му биле потребни доста пот и малку повеќе време да ги состави зборовите и потоа да ги изнесе", вели Коста Костовски, веднаш дополнувајќи:

"Мора да искажам благодарност за вулгарните зборови кои ми ги отворија очите за човекот кој долги години беше на кормилото на Работнички, земаше плата и живееше од средствата на фамилијата Костовски и воедно се обраќаше со Вие, а преку кои лесно се проценува за каков човек всушност станува збор. Од сето тоа само произлегува добро познатата поговорка 'Рани куче да те лае'".

Костовски не може да верува дека Јовановски така лесно сам на себе си ги припишува сите минати успеси на Работнички.

"Што се однесува околу констатациите кој бил Работнички пред и со Ѓоре Јовановски, би истакнал дека за љубов секогаш се потребни двајца. И за успеси се потребни два или многу повеќе фактори. За успесите на господинот Јовановски неспорно е дека колку што е заслужен тој самиот заслужни сме и ние како фамилија, а најмногу фудбалерите. Доколку не бевме ние ни тој немаше да биде тренер со успеси кои ги покажа во Европа и освоени титули, а немаше ни да води екипа која се бори за титули, но ќе беше тренер на екипи надвор од Македонија кои се борат за опстанок", вели Коста Костовски притоа потенцирајќи дека ова е последен пат на јавна полемика со својот поранешен тренер.

"Понатаму поставувам една црта во врска со тренерот Јовановски. Воопшто не се вредни за коментар навредите од типот на невоспитување, ароганција, палење некакви свеќи кои ќе имаат судска разврска".

Инаку, Ѓоре Јовановски пред еден месец според одлуката на Арбитражната комисија при ФФМ го доби спорот со Работнички, и пред неколку денови на својата сметка доби 42.000 евра од Кометал, по што, пак, Костовски најави дека и покрај тоа преку судска постапка ќе бара враќање на средствата.


На суд и за навреда и клевета

Коста Костовски најавува дека покрај судската разврска околу отплатата на 42.000 евра кои Ѓоре Јовановски ги доби поради едностраниот раскин на договорот, меѓу двете страни ќе има уште еден судски процес.

"На Јовановски би му порачал дека нема само еднаш да се сретнеме на суд. Сега ќе се сретнеме и по вторпат по поднесената од моја страна приватна тужба за навреди и клевета", вели Костовски.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
samir_sneijder Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мадридиста

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај samir_sneijder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 09:50
Францускиот одбранбен играч Турам и официјално се пензионира...
OooOooOoOOooПразно..ОооОоОоОоООоО
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 02:28

ФРАНЦУСКИОТ МАЈСТОР ИМА УСПЕШНА РЕХАБИЛИТАЦИЈА

Рибери заздравува според планот

Ѕвездата на Баерн Минхен за околу пет до шест недели треба да се врати на фудбалските терени бидејќи неговата рехабилитација минува во најдобар можен ред.

Повредата на скочниот зглоб, која Франк Рибери ја заработи на европското првенство во Австрија и Швајцарија, ќе биде речиси комплетно санирана со еден дополнителен оперативен зафат, а тој ќе биде извршен в петок.

Заздравувањето на извонредниот француски репрезентативец оди според планот, а петочната хируршка интервенција ќе претставува отстранување на плочката од скочниот зглоб.

Инаку, тој се повреди на мечот од второто коло на ЕП, меѓу Франција и Италија, по еден негов судир со Џанлука Ѕамброта, по што неколку недели мораше да користи патерици.

Неговото враќање на теренот се очекува во септември, откако ќе ги пропушти првите неколку средби на Баерн Минхен во новиот бундес-шампионат.


ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 2. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

Сензација во Брисел

Екипата на Бате Борисов од Белорусија го направи најголемото изненадување во првите натпревари од второто квалификациско коло од Лигата на шампионите откако во Брисел го совлада вицепрвакот на Белгија, Андерлехт со 2:1 и со огромна предност ќе го очекува реваншот на домашен терен идната недела. Анонимниот белоруски тим отпатува како голем аутсајдер на овој натпревар, но си замина дома со исклучително важна победа која му овозможува да го повтори минатогодишниот успех кога стигна до третото квалификациско коло од Лигата на шампионите и таму доживеа пораз од Стеауа. Евидентно беше дека Андерлехт го потцени својот противник и на крајот ја плати цената за тоа. По очајното прво полувреме, во вториот дел белгискиот претставник почна да игра нешто и во 65. минута преку Жилет дојде во водство од 1:0. Но, за само три минути работите комплетно се сменија. При еден напад на Бате, Василевски неспортски играше во својот шеснаесетник, за тоа доби и црвен картон, а Криветс од пенал израмни на 1:1. До крајот и гостите останаа со играч помалку по исклучувањето на Стасевич, но Нехаичик на две минути пред крајот се погрижи за најголемата сензација во вчерашните натпревари.

Многу тешка работа на реваншот ќе има и Ренџерс кој на домашен терен не успеа да го совлада литванскиот Каунас и одигра без голови. Затоа, во следната фаза од Лигата на шампионите уште отсега можат да се видат Петржалка, Динамо Загреб, Панатинаикос и Алборг кои обезбедија убедливи победи, па и Фенербахче, Спарта Прага и Анортозис кои идната недела само треба да го потврдат пласманот во третото квалификациско коло.

РЕЗУЛТАТИ

ТАМПЕРЕ - ПЕТРЖАЛКА 1:3


Ниеми 16' - Поспеч 9', Обзера 20', Пирошка 86'

ШЕРИФ - СПАРТА 0:1

Кладрубски 74'

АЛБОРГ - МОДРИЧА 5:0

Јохансон 16', Јакобсен 41', Бемер 44', Дуе 52', Кака 89'

БЕИТАР - ВИСЛА 2:1

Барочиан 61', 79' - Брозек 28'

ФЕНЕРБАХЧЕ - МТК 2:0

Р.Карлос 16', Шахин 59'

ГЕТЕБОРГ - БАЗЕЛ 1:1

Олсон 32' - Хугел 25'

АНДЕРЛЕХТ - БАТЕ БОРИСОВ 1:2

Жилет 65' - Криветс 69' (п), Нехаичик 88'

АНОРТОЗИС - РАПИД 3:0

Скопелитис 35', Сосин 47', 90'

ДОМЖАЛЕ - ДИНАМО З. 0:3

Врдољак 11', Самир 21' (п), Тадиќ 40'

ПАНАТИНАИКОС - ДИНАМО Т.   3:0

Иваншиц 22', Салпингидис 45', 74'

РЕНЏЕРС - КАУНАС 0:0
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 13:41

НА ДЕН ПРЕД ЗАВРШУВАЊЕТО НА ПРЕОДНИОТ РОК

Башкими без "компас"

Кумановскиот прволигаш Башкими на ден пред завршувањето на преодниот рок нема пријавено ниту еден фудбалер во куќата на фудбалот. Едноставно Башкими е без "компас" пред стартот во новата сезона и доколку тоа не го стори до денеска на полноќ ќе биде "отфрлена" од прволигашкото друштво. Информациите од Куманово велат дека се чека да заврши мечот со Омонија кој е на преден план, а потоа да се најде решение за Башкими. Средбата се игра денеска во 17 часот, а потоа остануваат уште седум часа да се достави целосната документација за фудбалерите кои ќе бидат регистрирани за новата сезона. Дали техничката служба ќе биде подготвена да ја подготви експресно целосната документација, ќе се знае денеска до полноќ. Како што стојат моментално работите, сите фудбалери во Башкими, оние што веќе беа како и новоангажираните, "висат" и го чекаат епилогот од "кошмарот" кој го има "окупирано" клубот.

Инаку, вчера фудбалерите ги одработија претпладневните обврски, а денеска ќе знаат дали ќе бидат завршени сите формалности околу нивната регистрација.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 17:17

ОЧЕКУВАН ТРИУМФ НА "ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" НАД СОЛИДНИОТ РИВАЛ ОД ПРИЛЕП

Вардар "полета" кон титулата

*Јанчевски, автоголот на Дарко Крстески и Глигоров ја "скроија" првата победа на "црвено-црните" на стартот од новата сезона

ВАРДАР - ПОБЕДА 3:0 (0:0)

"Градски" стадион во Скопје.

Гледачи: 3.000

Главен судија: Зоран Петковски. Помошници: Манасиев и Новачев, тројцата од Велес.

Делегат: Никола Џорлев - Струмица.

Ж. картони: Ковачевиќ, Јанчевски (В), Дамески, Тиаго (П)

Стрелци: Јанчевски 56', Крстески 63' а.г, Глигоров 84'

Играч на натпреварот: Никола Глигоров

ВАРДАР

Пачовски 2,5

Божиновски 2,5

Ковачевиќ 2,5

Станишиќ 2,5

Глигоров 3,5

Јанчевски 3

Положани 3

Брага 2,5

Милисављевиќ 3

(81' Ејупи /)

Муса Али 3

(58' Масев 2,5)

Петров 2,5

(70' Пеев 2,5)

ПОБЕДА

2,5 Угреновиќ

1,5 Крстески

(1,5 Мирчески 67')

2 Обрадовиќ

2 Дамески

1,5 Петров

2 Деилсон

2 Нацев

(2 Алтипармаковски 58')

2 Тиаго

2 Ацески

2 Нестороски

(/к*ртушиќ 72')

1,5Трипуновски

Убедлива победа на Вардар во првото дерби од новата сезона. Победа беше "збришана" од главниот фаворит за титулата во меч на кој гостинот од Прилеп "заспа" или немаше сили во вторите 45 минута да му парира на "разлетаниот" домаќин.

Едно убаво летно попладне на Градски каде 3.000 гледачи дојдоа да го видат и да навиваат за новиот Вардар за тимот кој го има најдобриот состав во новата сезона и екипа која по пауза од шест години ќе се обиде да ја обои шампионската титула со црвено-црна боја. Прилепчани капитулираа во 56. минута кога по перфектниот центаршут на Муса Али, Јанчевски носи водство и 1:0 за составот на Достаниќ. Тоа е мигот во кој паднаа притисоците, падна товарот наречен мора да се даде гол, мора да се победа. Потоа с$ беше лесно, едноставно и на теренот играше само еден тим - Вардар. Автоголот на Крстески само докажа кој е кој и кој ги освојува трите бода на овој меч. Триумфот го запечати одличниот Глигоров, кој неуморно ги одигра сите 90 минути и во финишот како награда за големата километража го постигна и погодокот за 3:0.

А Победа!? Гостинот добро тргна. Во првиот дел беше рамноправен, се закануваше и имаше шанси. Тиаго беше тој кој им создавеше многу проблеми на вардаровите дефанзивци. Сепак, Победа немаше сили за цел меч за 90 минути, а згора на тоа домаќинот имаше и поголем фонд на фудбалери - имаше клупа.

Колку е силен овој Вардар!? Е на тоа одговор ќе даде веќе следниот дуел со Пелистер на "Градски" по две недели затоа што "црвено-црните" сега се слободни. Сезоната штотуки почна и доколку тимот од Градски продолжи во ваков стил пред него е една плодна и успешна сезона во која мора да се стигне до тронот - до титулата.

И. Д. Ивановски

Минута по минута:

2' Брага од 30 метри ниско по земја, но Угреновиќ е на место и брани.

4' Пачовски го брани ударот на Трипуновски од 13 метри, кој беше добро уфрлен од Нацев.

7' Тиаго се закани со силен удар од 23 метри, но топка мина крај десниот дирек.

8' Јанчевски сам, се сплетка на 5-6 метри, сакаше да одглуми пенал, но од сето тоа само гол аут.

15' Ацески изведе корнер од десната страна, го пронајде Обрадовиќ, кој упати удар со глава од 7-8 метри, а Пачовски повторно е на место и брани.

29' Длабинска топка кон Јанчевски, кој се избори за удар со глава, но по средина на голот каде е сигурниот Угреновиќ.

38' Обид на Положани од 20 метри, но млако и без проблем за гостинскиот голман.

40' Најубавата акција на Вардар преку Муса Али и Петров, а Божиновски осамен на петерецот премногу чека и шансата останува без завршница.

45' Индирект од 17 метри по кој одличен удар на Милисављевиќ и одлична одбрана на Угреновиќ, кој го спаси својот гол и во продолжетокот на акцијата и ударот на Положани.

1:0 - 56' Прекрасен центаршут на Муса Али, кој ја сервираше топката на главата на Јанчевски, кој од 5 метри го скрши отпорот на гостите.

63' Јанчевски во нова шанса, но не стигна на време и беше кус во обидот да ја смести топката во празната мрежа по изведениот корнер од левата страна.

2:0 - 65' Крстески со ефектен автогол со глава ја 'закова' топката во мрежата на Угреновиќ по слободниот удар што го изведе Положани.

67' Топката профуче крај десниот дирек на Угреновиќ по ударот на Јанчевски од 18 метри.

75' Пеев содобра топка, го проигрува Милисављевиќ, кој има зицер, но Угреновиќ го брани неговиот удар од 10 метри.

84' - 3:0 Глигоров од втор план изби сам, добро го измеша Петров и со прецизен удар од десетина метри ја тресе мрежата на Угреновиќ.

86' Каков дирек на Пеев!!! Со волеј удар од десетина метри откосо го тресе левиот дирек на Победа, а по центаршутот на Положани.

88' Алтипармакоски со удар од 35 метри за малку не го изненади Пачовски.

СТАТИСТИКА:

6 корнери 4

11/7 удари/во 4/2

13 прекршоци 17

1 офсајди 3

2 ж. картони 2

Вајс се повредил во петокот

Капитенот на "црвено-црните" од трибините го следеше премиерниот меч на неговиот Вардар во новата сезона. Мирослав Вајс ќе паузира барем уште неколку дена поради повреда добиена на тренингот во петокот.

"Добив истегнување на мускулот. Повредата не е сериозна", коментира Вајс, кој ќе се врати во тимот за дербито со Пелистер на "Градски".

Во негово отсуство голманот Томе Пачовски ја носеше капитенската лента.

Пристигна Иди Баба

Вардар на 31 јули во меѓународниот одел на ФФМ го пријави Иди Баба. Тоа беше последниот рок до кога екипите можеа да се засилуваат со странци. Фудбалерот од Гана се наоѓа во Скопје, а во наредниве неколку дена ќе треба да се знаат сите поединости околу неговиот трансфер во нашиот најтрофеен тим.

Судијата му прости на Тиаго

Велешанецот Петковски направи превид кон средината на вториот дел. Имаше "дуел" меѓу Јанчевски и Тиаго. Вардаровиот голгетер со ситна провокација, а Бразилецот на Победа со директен удар го легна големиот голгетер. Сепак, кога сите очекуваа црвен картон за Тоаго и жолт за Јанчевски, од сето тоа ништо затоа што двајцата "лошковци" минаа со жолти картони иако прекршокот не беше идентичен.

Од тренерски агол

Ратко Достаниќ


- Им честитам на фудбалерите за залагањето и она што го дадоа во текот на целиот натпревар. Имавме трпение, не паничевме и ја чекавме шансата. Во второто полувреме с$ си дојде на свое место. Нашите редови комплетно се консолидираа и тоа даде плод. Импресиониран сум од атмосферата на теренот и дури сега видов колку Вардар има навивачи и како го бодрат од сесрце. Првата победа во новото првенство секогаш е слатка и добредојдена. Верувам дека во таков стил и ќе продолжиме.

Николче Здравески

- Три наши "кикса" и три гола на Вардар. Нашата одбрана не знаеше во вистинските моменти да го одбрани нашиот гол и на тој начин го плативме цехот. Во првите 20 минути сметам дека бевме рамноправни, сигурни...меѓутоа во вториот дел среќата комплетно ни го сврте грбот. Му ја честитам заслужената победа на Вардар.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 17:18
Поздрав до пријателот Тетова...

КУМАНОВСКИ ПРВОЛИГАШ ЗГАСНА ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА НОВАТА СЕЗОНА

Башкими не постои

*Во дописот до ФФМ е наведено дека поради финансиски причини клубот престанува да постои

Македонската Прва фудбалска лига годинава ќе биде посиромашна за еден клуб. Башкими го откажа своето учество во сезоната 2008/2009. Тешката состојба која го погоди овој клуб во последните две години кулминираше со откажување од натамошното натпреварување во нашата најдобра фудбалска лига.

Во петокот претставниците на постариот кумановски прволигаш испратиле допис до ФФМ во кој е наведено дека овој тим нема да се натпреварува во новата фудбалска сезона. Сето ова е направено "5 минути до 12", односно пред самиот почеток на сезоната, кога веќе Башкими направи тим, имаше тренер и почна да се средува со технички кадар. Несфатлива е одлуката на првите луѓе на Милано да згаснат еден клуб кој има традиција, има армија навивачи, клуб кој многу значеше за градот Куманово. Уште повеќе е чудно што не е свикано собрание за да се одлучи што понатаму со тимот. Тука се поставува и прашањето зошто Башкими не беше продаден на Шкендија ХБ, која толку многу сакаше да се натпреварува во нашата најдобра фудбалка лига.

Имаше иницијативи за фузија со Милано, но сепак ниту тоа не се оствари. Сите овие прашања ќе останат можеби неразјаснети и згаснувањето на Башкими како оправдана одлука ќе им биде само на првите луѓе на кумановскиот тим. Во дописот кој е испратен до Фудбалската федерација на Македонија се вели дека Башкими престанува да постои поради финансиски причини. Ова е официјално што е наведено во дописот на раководството на тимот.

Ова е прв случај една екипа да се откаже од натпреварувањата во Првата лига. Без разлика што известувањето до ФФМ пристигна во "5 минути до 12" нема да има никакви санкции или казни за никој од страна на Фудбалската куќа на Македонија.

Лигата ќе брои 11 клубови

За првпат кај нас се случува во последен момент еден клуб да се откаже од натпреварувањата во новата сезона. Доколку беше порано, правилата велат дека лигата ќе се пополнеше и дека ќе имаше 12 клуба. Вака, до крајот на сезоната 2008/09 година нашата фудбалска лига ќе брои 11 клуба. Распоредот на натпреварувањата останува ист, со тоа што екипите во даденото коло кои за противник го имаа Башкими тој ден ќе бидат слободни.

Пехар во Купот, Куп на УЕФА, бараж - "пропаст"

Башкими е една од деветте екипи кои успеале да се закитат со пехарот во Националниот куп на Македонија. Во сезоната 2004/05 кумановскиот тим успеа во финалето да го совлада Маџари С. со 2:1 и со тоа да го освои пехарот. Со овој успех Башкими обезбеди и излез во Купот на УЕФА. Само три години поминаа од освојувањето на пехарот од страна на Башкими, и исто толку од најголемиот успех на овој тим. Сега по три години, Башкими згаснува и повеќе не постои.

Што со фудбалерите!?

Во подготвителниот период Башкими полека но сигурно го комплетираше составот. Ангажираше неколку млади играчи кои по згаснувањето на тимот најмногу ќе загубат. Дел од нив веќе најдоа нови клубови. Димитровски, Блажевски, Грошев се враќаат во Цементарница 55, Златковски и Медиќ се договорија со Локомотива, додека Атанасов се врати во Маџари С. Меѓутоа, има уште многу млади играчи кои се надеваа дека токму со Башкими ќе ја имаат својата промоција во Првата лига, но голем дел од нив сега ќе има проблеми да најдат клуб во кој ќе ја продолжат кариерата.


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 17:19

БЛЕД СТАРТ НА "РОМАНТИЧАРИТЕ" ВО ОДБРАНА НА МИНАТОГОДИШНАТА ТИТУЛА

Аксентиев го спаси шампионот

* И покрај тоа што Напредок 50 минути играше со фудбалер помалку, сепак сосема рамноправни со противникот кој само дел од второто полувреме јалово доминираше

НАПРЕДОК - РАБОТНИЧКИ 1:1 (1:0)

Градски стадион во Кичево. Гледачи: 1.500. Главен судија: Горан Спиркоски. Помошници: Љупчо Димоски и Златко Митрески (сите од Прилеп). Делегат: Ангеле Мицевски (Скопје)

НАПРЕДОК

Карамачоски 2,5

Димов 2,5

(71' Мицкоски /)

Асков /

Поп Панев 2,5

Степаноски 2,5

Ангелески 2,5

Трпеноски 2

(70' Настов /)

Костенцовски 2,5

Левков 2

(60' Илиев 2,5)

Симјаноски 2,5

Нически 2,5

РАБОТНИЧКИ

2,5 Коруновски

1,5 Муарем

(2 Илијоски 62')

2 Крстески

2 Секуловски

1,5 Итуа

(1,5 Тунески 46')

2 Љамчевски

2 Лазаревски

2,5 Аксентиев

2 Велкоски

2 Кировски

2 Шабани

(2 Милошевиќ 53')

Стрелци: Нически 44' (Н); Аксентиев 74' (Р). Ж. картони: Костенцовски, Симјаноски, Нически, Илиев (Н); Љамчевски, Велковски, Крстески, Кировски, Илијоски (Р). Црвен картон: Асков 34' (Н).

Играч на натпреварот: Антонио Нически

Македонскиот шампион во крајно бледо издание во Кичево стартуваше во одбрана на минатогодишната титула. Единствено расположениот вчера за игра Ефтим Аксентиев од редовите на Работнички успеа да ги спаси "романтичарите" од пораз кои не знаеја како да го надиграат Напредок и покрај тоа што 50 минути имаа фудбалер повеќе на теренот.

Уште од самиот почеток на натпреварот, неочекувано се навести дефанзивната тактика на Бобан Бабунски која очигледно им овозможи на домаќините привидно да доминираат на теренот, но низ игра без апослутно никакви шанси. 35 минути присутните гледачи на Градскиот стадион во Кичево не видоа буквално ништо од фудбалската игра и на двете страни, за да конечно пресвртот се случи откако домашниот дефанзивец Оливер Асков заработи директен црвен картон поради некоректен удар во дуел без топка врз младиот Емир Шабани.

И, место исклучувањето позитивно да влијае врз гостинските фудбалери, тоа им донесе дополнителен елан на домаќините. Најискусниот Антонио Нически најпрво во 41. минута ја погоди пречката, а потоа пред самиот крај на првиот дел по убаво изведената акција ја казни индолентноста на фаворитот во вчерашниот дуел.

Во вториот дел Работнички неизбежно стартуваше поагресивно кон голот на Карамачоски, но сепак и тоа единствено низ бледи шутеви од далечина на Љамчевски и Милошевиќ. И сето тоа се до индивидуалната акција на Аксентиев во 74. минута кој беше единствената фигура во редови на шампионот која вистински ја одработи зацртаната задача од стручниот штаб. По израмнувањето Благоја Љамчевски по само две минути од слободен удар можеше да го донесе пресвртот на средбата, но неговиот шут кој веќе сите го видоа во мрежата на домашните заврши на неколку сантиметри покрај левиот дирек. На крајот финалниот притисок кон голот на Напредок изостана поради повредата во 78. минута на единствениот расположен за игра Аксентиев кој мораше да го напушти теренот, но сепак шампионот имаше одлична можност која не искористи Баже Илијоски.

Работнички во Кичево настапи без повредените Михајловиќ и Османи, но и без Нигериецот Адекунле Лукмон кој во средата претходната недела имаше несакан инцидент на тренингот со Минас Османи, поради што неговиот статус дополнително ќе биде разгледуван. "Романтичарите" на стартот демонстрираа дека сепак оваа година тешко ќе може да ја одбранат титула, и покрај тоа што се работи само за 1. коло, додека Напредок и покрај отсуството на неколку стандардни првотимци со одлично поставена игра го надмудри фаворитот потенцирајќи дека воопшто нема да биде лесен плен за ниту една од екипите кои конк*рираат за врвот.


НАПРЕДОК РАБОТНИЧКИ

/ корнери 4

6/3 удари/ во 8/2

15 прекршоци 17

1 офсајди 6

4 ж. картони 5

1 ц. картони /

Минута по минута...

13' - Секуловски шутира со глава по изведениот корнер меѓутоа покрај десниот дирек од домашниот гол

34' - Асков добива директен црвен картон откако сосема непотребно пред својот гол без никаков дуел во игра го удира Шабани

40' - Извонреден удар на Нически од 25 метри, Коруновски со врвот од прстите ја допира топката која завршува во дирекот од голот на Работнички

1:0 - 44' - Тоа што не успева претходно Нически сега го реализира од работ на шеснаесетникот откако осамен испраќа прецизен полуволеј по прекрасното проигрување од Костенцовски

47' - Љамчевски се обидува од 20 метри но непрецизно

59' - Милошевиќ шутира од слободен удар од околу 20 матри но над пречката од голот на Карамачоски

60' - Одличен центаршут на Аксентиев, на првата статива каде Кировски шутира со глава но само во надворешниот дел од мрежата на голот на Напредок

64' - Во два наврати гостите бараат пенал, откако, според нив, најпрво Ангелески а потоа и Степаноски играле со рака

73' - Милошевиќ од 18 метри испраќа топовски удар по средината од голот на домаќините, но Карамачоски одлично брани

1:1 - 74' - Соло продор на Аксентиев по левата страна, сам си создава простор нанижувајќи тројца домашни дефанзивци од аголот на шеснаесетникот одлично шутира во спротивниот агол полувисоко совладувајќи го домашниот голман

76' - Љамчевски одлично шутира од слободен удар од околу 20 метри, но само неколку сантиметри покрај десниот дирек од голот на Напредок

85' - Костенцовски шутира од 20 метри, но Коруновски на место

90'+ - Баже Илијоски ја има шансата за триумф. Сам на 15 метри избива пред Карамачоски, но долго размислувајќи во последен момент во корнер неговиот удар го блокира Илиев

Незгодна повреда за Аксентиев

Најдобриот поединец на Работнички, Ефтим Аксентиев по еден навистина груб старт на домашните фудбалери заработи незгодна повреда поради што во 78. минута мораше да ја напушти играта.

Со оглед на претходно извршените три измени Бабунски немаше право на внесување нов играч, па од тој момент силите на теренот беа израмнети. Деновиве треба да се прецизира колкава ќе биде паузата за Аксентиев.

Непотребен напад врз Чоко Бошковски

Во моментите на радост на Работнички по израмнувањето членовите на стручниот штаб на "романтичарите" Чоко Бошковски, Вујица Живковиќ кои дуелот го следеа од трибината на Градскиот стадион во Кичево непотребно вербално беа напаѓани од домашните навивачи.

И покрај тоа што "грешката" на Бошковски и останатите беше аплаузот на сопствените акции, неочекувано со полициска придружба беа отстранети од трибината.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 03:44
Vesti :) Chivas - Barcelona 2 : 5 :D:D
Nothing Remains !!
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 13:35
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Поздрав до пријателот Тетова...

КУМАНОВСКИ ПРВОЛИГАШ ЗГАСНА ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА НОВАТА СЕЗОНА

Башкими не постои

*Во дописот до ФФМ е наведено дека поради финансиски причини клубот престанува да постои

Македонската Прва фудбалска лига годинава ќе биде посиромашна за еден клуб. Башкими го откажа своето учество во сезоната 2008/2009. Тешката состојба која го погоди овој клуб во последните две години кулминираше со откажување од натамошното натпреварување во нашата најдобра фудбалска лига.

Во петокот претставниците на постариот кумановски прволигаш испратиле допис до ФФМ во кој е наведено дека овој тим нема да се натпреварува во новата фудбалска сезона. Сето ова е направено "5 минути до 12", односно пред самиот почеток на сезоната, кога веќе Башкими направи тим, имаше тренер и почна да се средува со технички кадар. Несфатлива е одлуката на првите луѓе на Милано да згаснат еден клуб кој има традиција, има армија навивачи, клуб кој многу значеше за градот Куманово. Уште повеќе е чудно што не е свикано собрание за да се одлучи што понатаму со тимот. Тука се поставува и прашањето зошто Башкими не беше продаден на Шкендија ХБ, која толку многу сакаше да се натпреварува во нашата најдобра фудбалка лига.

Имаше иницијативи за фузија со Милано, но сепак ниту тоа не се оствари. Сите овие прашања ќе останат можеби неразјаснети и згаснувањето на Башкими како оправдана одлука ќе им биде само на првите луѓе на кумановскиот тим. Во дописот кој е испратен до Фудбалската федерација на Македонија се вели дека Башкими престанува да постои поради финансиски причини. Ова е официјално што е наведено во дописот на раководството на тимот.

Ова е прв случај една екипа да се откаже од натпреварувањата во Првата лига. Без разлика што известувањето до ФФМ пристигна во "5 минути до 12" нема да има никакви санкции или казни за никој од страна на Фудбалската куќа на Македонија.

Лигата ќе брои 11 клубови

За првпат кај нас се случува во последен момент еден клуб да се откаже од натпреварувањата во новата сезона. Доколку беше порано, правилата велат дека лигата ќе се пополнеше и дека ќе имаше 12 клуба. Вака, до крајот на сезоната 2008/09 година нашата фудбалска лига ќе брои 11 клуба. Распоредот на натпреварувањата останува ист, со тоа што екипите во даденото коло кои за противник го имаа Башкими тој ден ќе бидат слободни.

Пехар во Купот, Куп на УЕФА, бараж - "пропаст"

Башкими е една од деветте екипи кои успеале да се закитат со пехарот во Националниот куп на Македонија. Во сезоната 2004/05 кумановскиот тим успеа во финалето да го совлада Маџари С. со 2:1 и со тоа да го освои пехарот. Со овој успех Башкими обезбеди и излез во Купот на УЕФА. Само три години поминаа од освојувањето на пехарот од страна на Башкими, и исто толку од најголемиот успех на овој тим. Сега по три години, Башкими згаснува и повеќе не постои.

Што со фудбалерите!?

Во подготвителниот период Башкими полека но сигурно го комплетираше составот. Ангажираше неколку млади играчи кои по згаснувањето на тимот најмногу ќе загубат. Дел од нив веќе најдоа нови клубови. Димитровски, Блажевски, Грошев се враќаат во Цементарница 55, Златковски и Медиќ се договорија со Локомотива, додека Атанасов се врати во Маџари С. Меѓутоа, има уште многу млади играчи кои се надеваа дека токму со Башкими ќе ја имаат својата промоција во Првата лига, но голем дел од нив сега ќе има проблеми да најдат клуб во кој ќе ја продолжат кариерата.


 
ova e najdobar ves za mksport i za site makedonci
:(
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 15:20
НОВИ БРОЈКИ НА ДРЕСОВИТЕ НА ИГРАЧИТЕ ВО БАРСЕЛОНА

Меси со 10-ката на Роналдињо

Аргентинскиот напаѓач на Барселона, Лионел Меси ќе го носи бројот на Роналдињо со кој Бразилецот настапуваше за тимот од Ноу Камп пред да замине во италијанскиот гигант Милан. Во новата сезона Меси ќе го носи дресот со бројот 10. Досега Аргентинецот настапуваше со дрес со број 19, што засега не му е предаден на друг играч.
Во моментов Меси е во Пекинг со олимписката фудбалска екипа на Аргентина за Игрите во кинеската престолнина и ќе ја пропушти американската турнеја на Барселона. Каталонскиот клуб се обидува да го врати Меси во составот за натпреварите од 3. квалификациско коло за Лигата на шампиони во август.

Од новите засилувања на каталонскиот гигант, Даниел Алвез ќе го носи дресот со бројот 20, кој досега му припаѓаше на Деко пред неговиот трансфер во Челзи. Новакот од Манчестер Јунајтед, Жерар Пике ќе настапува со бројот 3, а белорускиот репрезентативец Александар Хлеб го доби бројот 21, откако носителот пред него напаѓачот Бојан Кркиќ го смени дресот и го зеде бројот 11.
Последниот фудбалер во редовите на Барселона, кој со смени бројот на дресот е Габриел Милити, кој ќе игра со бројот 18.

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 15:45
ДЕСНОКРИЛНИОТ ДЕФАНЗИВЕЦ НА РАБОТНИЧКИ СО ОГРОМНА ЖЕЛБА ДА ГО НАПУШТИ "ГРАДСКИ ПАРК"

Лукмон пред заминување во Луцерн!

* Нигериецот веќе има договор со швајцарскиот прволигаш, меѓутоа се очекува и договорот за ослободување од Работнички со кого има потпис до декември 2008

Деснокрилниот дефанзивец на македонскиот шампион, Нигериецот Адекунле Лукмон е пред заминување од редовите на Работнички и преселба во швајцарскиот прволигаш Луцерн.

Според нашите информации, 23-годишниот Лукмон веќе има преддоговор со Луцерн, а единствено деновиве се очекува да најде заеднички јазик и со својот актуелен клуб пред трансферот да биде и дефинитивно официјализиран. Нигериецот деновиве веќе и отворено ја истакнува својата желба да го напушти "Градски парк", иако со Работнички има договор до крајот на годинава.

"Трансферот на Лукмон е секогаш актуелен, меѓутоа прво треба да разговараме со него, па да има договор меѓу двата клуба за да зборуваме за нешто официјално. А засега нема ништо официјално", ни изјави вчера претседателот на Работнички, Драган Поповски.

Како што дознавме, "романтичарите" посакуваат и натаму да сметаат на услугите на Лукмон во есенскиот дел од сезоната со оглед на големите промени во играчкиот кадар, меѓутоа проблем претставува и отштетата која ја нуди Луцерн.

Нигериецот неделата не отпатува и на првенствениот натпревар на Работнички со Напредок во Кичево, со образложение од клубот поради стомачен вирус...

"Лукмон има стомачен вирус поради што, ете, неочекувано беше изоставен од составот за стартот на шампионатот, меѓутоа очекуваме наредниве денови повторно да биде со тимот", вели Поповски, иако сепак останува и сомнежот дека Лукмон не е со првиот состав и поради интензивните преговори за преселбата во Швајцарија.

Пред само една недела Адекунле Лукмон беше вклучен и во инцидент на тренингот на својот тим кога непотребно го нападнал соиграчот, Минас Османи по што веднаш го напуштил тренажниот процес. Од клубот во меѓувреме немаше никаква реакција за односот на нигерескиот фудбалер.

Инаку, покрај Луцерн за услугите на с$ уште актуелниот член на Работнички изминатиов период бил заинтересиран уште еден швајцарски прволигаш Ксамакс.СПОРЕД НАЈНОВАТА ЛИСТА НА ИФФХС

Работнички на 84. место во светот

Македонскиот шампион е на 84. место во светот според најновата листа на Интернационалната федерација за фудбалска статистика објавена вчера.

Работнички сега е на делба на 84. позиција заедно со австрискиот Салзбург и грчкиот АЕК, три места поназад во однос на претходното рангирање. Зад нашиот клуб, кој е единствен на оваа листа од Македонија, се и гигантите Јувентус, Штутгарт, Борусија Дортмунд, Фејнорд, Манчестер Сити, но и најдобрите српски клубови Партизан и Црвена Звезда.

Нухиу со стомачен вирус

Ардијан Нухиу не беше на располагање на шефот на стручниот штаб Бобан Бабунски за дуелот со Напредок, на кој шампионат со реми (1:1) во неделата ја стартуваше одбраната на титулата.

"Отсуствував поради стомачен вирус, меѓутоа веќе денеска се приклучувам на тренинзите. Очекувам да бидам комплетно подготвен за продолжението од првенството", ни изјави вчера Нухиу.

Во составот поради повреди како што е познато не беа и Бојан Михајловиќ и Минас Османи, поради што реално очигледен беше "минусот" во средниот ред.

"Дополнителните лекарски прегледи треба да прецизираат уште колку ќе бидам надвор од терените, меѓутоа сигурно очекувам далеку подобри наши изданија на следните дуели во однос на она од Кичево затоа што имаме квалитет", вели Османи.Милошевиќ - квалитетно засилување

Иако со Напредок одигра само 40 минути во дебито за својот нов клуб, Србинот Мирослав Милошевиќ потврди дека ќе биде и тоа како квалитетно засилување во средниот ред на "романтичарите" за актуелнава сезона.

Поранешниот член на Напредак Крушевац и Македонија ЃП, на последниот ден од домашниот преоден рок од австрискиот второлигаш Австрија Луштенау мина во редовите на Работнички.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 61>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.