IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 10:35
Хеликоптер лета сам

Хеликоптер долг 1,2 метри летал без пилот над кампусот на Универзитетот Станфорд во тест за вештачка интелигенција за којашто научниците велат дека би можела да послужи за откривање шумски пожари или за воени мисии.

Автономниот хеликоптер успешно извел кружења, пируети, нагли и полукружни свртувања и превртено лебдење над поле.

Хеликоптерот е опремен со систем за вештачка интелигенција што го создале информатичари од Станфорд, а се научил да лета гледајќи ги акробациите на хеликоптер контролиран со далечински од човек.

"Овие хеликоптери може да изведуваат маневри до границите на она за што е способен обичен хеликоптер", вели Адам Коутс, дипломец кој работел на проектот. Хеликоптерите,  кои комуницираат со компјутер кој го води од земја, треба дополнително да се усовршуваат.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 12:54
Шлем кој „чита“ мисли

Во иднина војниците ќе комуницираат безгласно со софистицирани т.н. „мисловни шлемови“. Оваа направа ќе ги пренесува мозочните бранови од еден војник и ќе ги претвори во радио бранови, кои ќе се преведат во зборови во слушалките на другите војници.

Во моментов, концептот за овој шлем е со 128 сензори кои се вметнати во војничкиот шлем. Војниците ќе треба да размислуваат јасно, и конкретно да ги формулираат нивните реченици, што е слично на начинот на кој се обучени да зборуваат. Клучниот дел за работата на системот е софтверот кој содржи електроенцефалограм кој може да ги распознае и интерпретира зборовите на војниците .

Истражувачите ќе треба да работат на јасноста на податоците и да се создаде систем кој ќе може да ги препознава гласовите на секоја личност одделно. Исто така, војниците ќе мора да размислуваат гласно, односно тие треба јасно да ги дефинираат мислите, за да системот ги пренесе точните информации.

Американската армија склучи договор со истражувачите од Универзитетот во Калифорнија, во висина од 4 милиони долари. Тие треба да го разработат овој концепт и се планира за една до две декади ваквиот шлем да стане реалност. Истражувачите работат и на други слични направи со мозочни бранови за видео игри, за кои се планира да излезат во комерцијална употреба од следното лето.

Верзијата за армиските шлемови ќе биде пософистицирана. За да го изведат ова, научниците ќе мора да ги комбинираат напредните технологии со начинот на кој функционира на мозокот.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 11:00
Нов вид на рерна за побрзо готвење

Американскиот научник Кевин Кинер, вели дека развил нов тип на рерна во која може за многу кратко време да се приготви храна.

Освен истиот вкус кој се добива, на пример за помфритот, со оваа рерна нема потреба од користење на дополнително количество на масло за готвење.

Овој нов производ може да ја намали употребата на масло за 50%, покрај тоа ги намалува маснотиите и храната има помалку калории отколку храна зготвена на обичен шпорет.

Оваа рерна која работи на електромагнетни бранови, може да го замени процесот на пржење на храна со многу масло. Храната зготвена со помош на оваа рерна се припрема за многу брзо време и го задржува вкусот како кога би се готвела на вообичаен начин.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 09:11
HP iPAQ 914 Business Messenger

Американската информатичка компанија Hewlett Packard (HP) го претстави HP iPAQ 914 Business Messenger, напреден уред - smartphone (комбинација од мобилен телефон и џебен компјутер) со интегрирани решенија кои овозможуваат максимална деловна продуктивност додека корисникот се наоѓа во движење, далеку од канцеларијата.

Овој smartphone пред се е наменет за деловните корисници, но поради лесната употреба на бројните интегрирани мултимедиски и Windows Mobile 6.1 алатки совршено одговара за сите оние кои имаат потреба од smartphone со голем број на карактеристики.

HP iPAQ 914 Business Messenger овозможува извршување на посложени работни зафати, па дури и на поголема географска оддалеченост од канцеларијата.

HP iPAQ поседува 2,46 инчен TFT екран со резолуција од 320 x 240 пиксели, камера од 3 мегапиксели со автофокус и дигитален зум, а за складирање на податоците можете да ја користите 256 мегабајтната интегрирана меморија. Доколку овој мемориски простор не ви е доволен, тогаш податоците можете да ги зачувате на картичка.

Димензиите на апаратот се 113 x 64 x 16 мм, а тежок е 146 грама, што го прави лесно пренослив.

Од бројните поддршки и апликации треба да се издвојат Quad band GSM/GPRS/EDGE и Tri Band HSDPA, WiFi, Bluetooth 2.0, Office Mobile, Office Outlook Mobile, Internet Explorer Mobile, HP Voice Commander6, MMS Composer, Bluetooth Manager, Certificate Enroller, HP Photosmart Mobile.

Сето ова го прави HP iPAQ 914 Business Messenger идеален уред за деловни корисници, но и останатите корисници нема да се разочараат од функциите и карактеристиките на овој smartphone.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:57
Нова верзија на Nintendo DS конзола

До крајот на година треба да се појави новата верзија на Nintendo DS конзолата која ќе има мултимедијални способности и вграден дигитален апарат, објавија повеќе интернет портали.


Со новите опции ќе се подобри и онака одличната продажба на оваа конзола, со ова Nintendo фаќа чекор со светските трендови на пазарот, речиси сите апарати, без разлика дали станува збор за мобилни телефони palm лаптопи или други гаџети имаат способност за репродукција на мултимедијални содржини и имаат вградена дигитална камера.

Промените се должат на фактот што во последните пет месеци Sony успеа да го престигне Nintendo на јапонскиот пазар, по што од компанијата утврдија дека дојде време да ја модерницира сопствената конзола и да го претстави новиот модел.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 09:57
Прв 3Д дигиталец од Fujifilm

Пазарот на дигитални камери е особено конк*рентен и секој произведувач се обидува да направи нешто што ќе го одвои од останатите. Некои се борат со нудење на што е можно поголем број на мегапиксели, други пак со понуда на HD видео, додека други со понуда на софтвер за препознавање на лице. Fujifilm направи нешто сосема поинакво, ја произведе првата дигитална камера која продуцира тридимензионални фотографии.

Како што можете да забележите од понудената (дводимензионална) фотографија, се уште неименуваниот апарат од Fujifilm поседува две леќи, со чија помош ќе може да ја определи далечината на различните објекти кои се гледаат низ објективот и со кои ефективно ќе успее да ги постави во тридимензионална средина. Се што корисниците на камерата ќе треба да направат за да снимат 3Д фотографија е да го притиснат копчето за фотографирање.

Fujifilm FinePix Real 3D System се очекува да се појави на пазарот во текот на следната година. Се разбира дека ќе ви биде потребен соодветен 3Д дисплеј за слики за да можете да ја видите 3Д фотографијата како што треба.

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2008 во 15:03
bas me interesira kako ke izlete se ova, so appel i nokiaголема%20насмевка
 
Пристига Nokia Tube

Најголемиот произведувач на телефони „Nokia“ утре ќе го претстави мобилниот кој треба да му конк*рира „iPhone“ од „Apple“.

Повеќето произведувачи претставија нови телефони кои се лесни за користење и имаат touchscreen, како што поседува „IPhone“.„

„Nokia се наоѓа под голем притисок да исфрли добар производ. Луѓето тоа го очекуваат веќе повеќе од една година“ изјави Каролина Миланези од аналитичката компанија „Gartner“.

Миланези истакнува дека на Nokia и претходно и се случувало доцна да се приклучи кон производството на нов тип на телефони, а сепак да постигне голем успех, како на пример со тенките телефони и телефоните од третата генерација (3G).

Моделот Nokia 5800, познат како „Tube“, ќе поседува посебно создадени апликации за музика, поради што повеќе ќе потсетува на музички апарат отколку на таканаречените „smartphone“, кои имаат бројни функции слични на персоналните компјутери.

Најзначајната новина кај „Tube“, ќе биде софтверот Nokia Comes with Music кој е пандан на музичката продавница на „Apple“, „iTunes“.

Производителите „Samsung“ и „LG“ веќе се испробаа во производството на touchscreen, Sony Ericsson планира наскоро на пазарот да го исфрли телефонот „Xperia X1“, додека „Motorola“ во Кина веќе започна со продажба на телефон од тој тип, наречен „ming”.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 10:26
Телефон - проектор?!

Долго време ИТ фанатиците сонуваат за мобилен телефон, кој воедно ќе може да користи и како проектор. Како што напредува технологијата и како што се намалува големината на проекторите, се чини дека сонот може наскоро да стане јаве. Полека, сепак не очекувајте дека такво нешто наскоро ќе се појави на пазарот иако DoCoMo подготвува прототип.

Станува збор за еден од постојните телефони на DoCoMo, во кој е интегриран минијатурна верзија DLP Pico проектор, која ја изработи американската компанија „Texas Instruments“. Со оглед на фактот што сегашните батерии на мобилните телефони можат да издржат 15 до 20 минутно проектирање, за време на презентацијата на прототипот, апаратот беше приклучен на полнач.

Прототипот наводно може да проектира слика со големина од 20 инчи и со резолуција од 480 × 320. Од DoCoMo тврдат дека првиот мобилен – проектор би можел да се најде на пазарот за три години и оти ќе биде застапен само кај најскапите модели на телефони. Пред сето тоа да се случи потребно е да се направат уште некои измени, како на пример да се намали загревањето, потрошувачката на енергија, трошоците и се разбира димензиите на самиот прожектор.

DoCoMo има за цел да произведе телефон – проектор чија батерија ќе може да издржи и до 100 минутно проектирање.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 16:56
Samsung Night Effect

По големиот успех на моделот Samsung Giorgio Armani Touchscreen Phone, јужнокорејскиот производител Samsung и Armani повторно се здружија и го направија телефонот Night Effect.

Samsung Night Effect, кој го поседува дизајнот на Armani, ќе ги задоволи потребите на младите, на кои музиката им е дел од секојдневието.

Станува збор за тенок и елегантен телефон, кој поседува AMOLED екран, како и позадинско LED осветлување на тастатурата, кое свети во сина, зелена или црвена боја секој пат кога примате или вршите повик.

Поради сето ова и го носи називот Night Effect. Телефонот е како создаден за младите кои ги сакаат ноќните прошетки или пак дискотеките.

Телефонот ќе биде достапен во две бои, црна и бела, а во Европа треба да се појави во текот на ноември годинава.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 15:10
Пристига новиот LG Prada

LG го претстави новиот Prada телефон, LG-KF900 со лизгачка тастатура која се извлекува странично.

Новиот 3G HSDPA LG Prada, покрај новата странична тастатура поседува и 5MP камера со Schneider Kreuzach леќи, 3-инчен WQVGA 400×240px touchscreen, Wi-fi, Prada ринг тонови, Радио, ТВ излез, Bluetooth и медиа плеер.

Prada II е комплетен „smartphone“ со веќе докажан, чист Prada дизајн. Од богатата палета на опции, на новиот Prada II му недостига само GPS навигациониот систем

Новиот LG Prada телефон својата премиера на европскиот пазар ќе ја доживее есенва, а според најавите ќе се продава по цена од 600 евра.

LG досега успеа да продаде повеќе од еден милион Prada телефони. Се очекува дека новата верзија ќе ја продолжи успешната приказна на својот претходник.

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 11:02
„Сони„ го претстави новиот читач на е-книги

Јапонската електронска компанија „Сони“ ја претстави новата верија на својот читач на е-книги „Ридер диџитал бук“.

Новиот модел ПРС-700 има слични карактеристики како и неговиот претходник ПРС-505, со додаток на екран чувствитален на допир, кој на корисниците ќе им овозможи не само да „прелистуваат“  е-книга туку и да ја пребаруваат нејзината содржина со помош на виртуела тастатура на екранот  или со моливчето од пакетот да означуваат одредени пасуси од е- книгата.

Во моделот има вградено  и дополнително ЛЕД светло, за читање на е-книгите во затемнети простории.

Моделот ПРС-700 во својата интерна меморија може да сочува содржина до 350 е-книги.  

Како и претходникот ПРС-505, и моделот ПРС-700 има батерија од поголем капацитет која овозможува „прелистување“ на околу 7.500 страници и УСБ приклучок за поврзување со персонален компјутер и пренос на содржини. 

Моделот ПРС-700 во САД ќе се продава по цена од околу 400 долари.

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 12:18
Џебен телевизор за секоја прилика

Компанијата Maplin претстави интересен ултра-пренослив ТВ уред, наменет за вистинските зависници од оваа магична кутија.

Станува збор за LCD телевизор, кој поседува 7 инчен екран. Апаратот може да пронајде и да меморира повеќе од 250 аналогни и 999 дигитални канали.

Дополнителна функција на овој уред е тоа што можете да го користите како дигитален рисивер за поголемите ТВ апарати, бидејќи поседува бројни приклучоци, како што се портови за камера, ДВД систем, звучници...

Малиот телевизор, кој работи на 7,4 V rechargeable батерија, доаѓа во пакет со далечински управувач и слушалки.

Maplin телевизорот треба да се појави на пазарот до крајот на декември, веројатно пред божиќните празници и ќе се продава по цена од 170 американски долари.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 07:41
Голотија во европските аеродроми

Европските аеродроми ќе добија нова технологија во делот на контролата, каде скенерите буквално ќе ги покажуваат патниците како од мајка родени.

Иако овие скенери ја скратуваат и подобруваат контролата на патници, од друга страна има приговори за нивниот негативен ефект на човековите права и достоинство.

Европската комисија се оградува бидејќи ова ниво на безбедност во воздухопловниот промет е само предлог, што не мора да биде прифатен. Кога патникот ќе влезе во скенерот, тој фронтално, странично и од грб се слика, што е доволен приказ за откривање на оружје, дрога, монети, но, и на најинтимните делови на телото.

Според првите реакции во Европа, малку е веројатно дека скенерите ќе бидат употребени за контрола на патниците, бидејќи навлегуваат во приватноста на луѓето. Против ова се Ирска и Италија , каде истите се наречени неправедни, насилни и непотребни, пренесува “Индекс хр.“.

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 07:02
Aigo MP5 плеер

Компанијата Aigo во рамки на спонзорството на шампионатот во  Формула 1 неодамна го претстави и Vodafone McLaren Mercedes MP5 плеерот.


Плеерот со кодно име MP5-MK3510, поседува екран со големина од 4,3 инча, кој дава слика со резолуција од 480 x 272 пиксели. Уредот има интегриран e-Book читач, ФМ радио приемник и прегледник на фотографии.

Од аудио/видео форматите плеерот ги подржува речиси сита најзастапени типови на датотеки, како што се: RM, RMVB, AVI, FLV, DAT, MPG, MPEG, како и MP3, WMA, FLAC, APE, BBE и SRS формати.

Апаратот е во состојба четири часа без престан да репродуцира видео содржини, односно 10 часа аудио материјали.

За сега нема податоци за цената и за официјалниот старт на продажбата на Aigo Vodafone McLaren Mercedes MP5 плеерот.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.