IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Барам лек за масноти во крвта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Барам лек за масноти во крвта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 748
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 13:30
HOlestrolot se dele na HDL i LDH znaci na holestrol sto gi stiti krvnite sadovi, i holesterol koj e steten.znaci nivoto na vkupniot holestrol vo krvta i gornata granica vo golemo zavisi od takanareceniot dobar holesterol.toa e edna rabota.NIvoto na visok vkupen holesterol e pred se ne gojaznosta,tuku genetsite predispozicii na poedinecot a potoa gojaznosta doprinesuva da toj dojde do izraz.Jas go lecam istiot problem vekje 5 godini uspesno pa za toa znam deka ima lugje ekstremno slabi,i ekstremno loso se hranat a HDL odnosnoLDH im e prekrasen.

Изменето од konan - 25.Март.2009 во 13:31
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 21:59

Жените имат помала опасност од заболувања на срцето и крвните садови во споредба со мажите, благодарение на влијанието на женските полови хормони (естрогени), но само до менопаузата. Потоа, жените имаат ист ризик како и мажите, а понекогаш тој ризик е и поголем.

Мажите се позагрозени од жените, бидејќи машкиот полов хормон, тестостерон, го намалува нивото на ХДЛ холестеролот, кој па делува заштитно спречувајќи ги наталожувањата на масните наслаги на sидовите на крвните садови.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
pcelarmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelarmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 23:51
Еликсир за добро здарвје е секоја вечер и секое утро чаша вода со една лажица јаболков оцет и една лажица мед. Повеќе за медот http://www.pcelar.mk/
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 04:02
Да да, ако јадете од медот на овој над мене, сите маснотии ќе ви ги снема од крвта, ќе добиете витка става, убав тен, убава коса, совршена линија, сјај во очите, ќе ви се зголеми коефициентот на интелигенција, вашата меморија ќе се зголеми, ќе ви се зголеми и платата на работа, ќе напреднете во кариерата, ќе добиете слава, моќ, се се се што ви е потребно... се што треба да направите е да се обратите до горниот пчелар, да му фрлите некој денар и вашиот живот ќе се смени за час. голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 12:06
Priroden lek za masnotii vo krvta e Omega 3 masni kisleni,so mnogu vitamin C.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 748
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 17:32
omega 3 aj posto kako nezasitena masna kiselina pomaga i toa mnogu,aspirin sonea aj poradi golemoto nivo na masti i talozenje ASPIRIN100 sekojdnevna za razreduvanje na gustinata na krvta i taka za podobra cirkulacija, ama zosto vitamin C?
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 17:35
I vitaminot C ima golema uloga vo razlozhuvanje na masnotiite.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 748
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 17:39
aaaaaaaaa jasno mi e se sega,zs e vitamin c?
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 13:28
Како да го намалите холестеролот во крвта

Процентот на холестерол во крвта може многу ефикасно да се намали со растителни препарати и со одреден диететски режим на исхрана.

Внатрешна терапија

*Чај од артичока: 20 гр. сушени листови се ставаат во еден литар студена вода, се варат 10 минути, се трга чајот од шпоретот и после 5 минути се прецедува. Се пие по три шолји дневно.

*Чај од бела бреза: 25 гр. листови се попаруваат со жешка вода и се остава да се излади. Тогаш се прецедува и пие. Се пие по три шолји дневно.

*Мешан чај: 10 гр. кора од бела бреза и 10 гр. сушени листови од јасен се ставаат во еден литар студена вода, се вари 5 минути да зоврие, се остава да отстои 5 минути и се прецедува. Напивката се распоредува во текот на денот, а првата чаша се пие на гладно.

*Чај од глуварче: 100 гр. корен се става во еден литар вода, се вари 10 минути и се прецедува. Чајот се пие во текот на денот.

*Вино од артичоки: 80 гр. сушени и истолчени листови од артичока се чуваат две недели во еден литар црно вино, потоа се прецедува. Во текот на 20 дена се пие по една чаша после ручек.

*Вино од рузмарин: 40 гр. сушени врвови од млади гранчиња во цвет се чуваат 3 - 4 дена во еден литар црно вино, потоа се прецедува. Се пие 20 дена по две чаши.

Овошна терапија

Десет дена секојдневно се пие сок од 1,5 кгр. грозје.

Сокот од лимон првиот ден разблажен со вода. Секој нареден ден дозата се зголемува за половина лимон, а после две недели повторно се намалува дневната доза за половина лимон.

*Додаток на јадењата: Црн патлиџан, масло од пченка, масло од сончоглед и масло од соја. Свеж рендан целер се јаде меѓу оброци.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 16:50
Ајјј .....пред да предложам интересен и проверен рецепт....
кој го применуваат за брзо зачистување на крвната плазма од замастеност за да се одреди липидниот статус .....
да се запознаеме што е холестерол.....????збунетост

Холестеролот е стероидно соединение кое настанува со разградувањето на мастите. Бидејќи холестеролот учествува во создавањето на жолчната киселина, на половите хормони и на хормонот на надбубрежната жлезда, тој е од есенцијално значење за организмот........губитник

Холестеролот се разнесува во крвта носен од протеините (белковините) во плазмата, градејќи комплекс наречен липопротеини.......

Постојат два типа на липопротеини:

  • липопротеини со мала густина т.н. „лош“ холестерол (ЛДЛ), кои во себе носат голема концентрација на холестерол и
  • „добар“ холестерол (ХДЛ) – липопротеини што носат мала концентрација на холестерол.

ЛДЛ го носи холестеролот во крвните садови и создава во нив атероматозни наслаги (плаки) кои предизвикуваат срцеви заболувања......губитник

ХПЛ, пак, ја создава еластичноста на крвните садови и неговиот недостаток во организмот ги прави крвните садови крути и нееластични........

сега еве ја заблудата на многу....да скоро 2/3 од холестеролот се синтетизира во црниот дроб (800 -900 милиграми), а само 1/3 се внесува со храната.....значи диетите делуваат само на ова 1/3 а не и на тој холестерол што се синтетизира во црниот дроб.....затоа предходните форумџи спомнуваат и алкохол ,,црниот дроб,,.....да

Што е зголемена концентрација на холестерол во крвта?

За здрави лица, во чие семејство нема срцеви заболувања, нивото на вкупниот холестерол во крвта не би требало да е поголем од 5 mmol/l , при што ХДЛ да е поголем од 1 mmol/l , а ЛДЛ да е помал од 3 mmol/l.......запамете ги овие вредности губитник

Секое зголемено ниво на холестерол над овие референтни вредности (посебно на ЛДЛ холестеролот) ја зголемува опасноста од срцеви заболувања.

Кога треба да го провериме нивото на холестеролот во крвта?збунетост

Ако пациентот нема никакви здравствени проблеми, како шеќерна болест, болест на бубрезите или заболувања на штитната жлезда, потребно е над 40 –тата година да го провери нивото на холестеролот во крвта.

Ако пациентот има во своето семејство болни од срцеви заболувања и мозочен удар, т.е. има генетска предиспозиција за овие заболувања, и доколку пуши и има зголемен крвен притисок, треба после 20-тата година барем два пати годишно да го контролира холестеролот во крвта..........да

Дали жените и мажите подеднакво се во опасност од висок холестерол?

Жените имат помала опасност од заболувања на срцето и крвните садови во споредба со мажите, благодарение на влијанието на женските полови хормони (естрогени), но само до менопаузата. Потоа, жените имаат ист ризик како и мажите, а понекогаш тој ризик е и поголем.

Мажите се позагрозени од жените, бидејќи машкиот полов хормон, тестостерон, го намалува нивото на ХДЛ холестеролот, кој па делува заштитно спречувајќи ги наталожувањата на масните наслаги на sидовите на крвните садови.......губитник
Изменето од bijonse1 - 18.Февруари.2010 во 16:53
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 17:26

ајј уште малку објаснување..

Дали може зголеменото ниво на холестерол во крвта да предизвика инфаркт?

Зголемениот холестерол е најважен причинител за срцев инфаркт, заедно со цигарите и зголемениот крвен притисок. Затоа, кај лица со срцеви заболувања нивото на ЛДЛ холестеролот во крвта не смее да ги надмине вредностите од 2.5 mmol/l.

Дали дебелината е секогаш знак за зголемено ниво на холестерол во крвта?

Зголеменото ниво на холестерол во крвта не е секогаш поврзан со зголемената телесна тежина. Голема заблуда е дека само дебелите луѓе имаат зголемен холестерол во крвта. Повеќето луѓе најчесто имаат зголемен холестерол, кој е условен од генетско-наследна предиспозиција, иако имаат нормална тежина или се дури и слаби......kako што спомнува погоре... konan!!!да

Сепак, најчесто дебелите луѓе, поради вишокот на масно ткиво, имаат зголемен холестерол во крвта, бидејќи мастите собрани во масното ткиво лесно одат во црниот дроб и го зголемуваат нивото на  холестеролот.

Кои намирници треба да се користат за нормален холестерол?

Кај половина од пациентите со зголемено ниво на холестерол во крвта, причина за тоа е неправилната исхрана, а кај другата половина од нив, причина е генетската предиспозиција.

Сите продукти од животинско потекло: јајца (жолчка), црн дроб, мозок, путер, павлака, црвено месо, сувомеснати производи, полумасни сирења, содржат заситени масни киселини, кои го зголемуваат нивото на ЛДЛ холестеролот во крвта.

Затоа, здравата исхрана е неопходна за одржувањето на нормалното ниво на холестеролот во крвта....да

Статините во третманот на зголемениот холестерол во крвта....значи лекарства !!!

Ако со правилната исхрана и диета не се успее да се намали нивото на холестеролот во крвта до саканите вредности, тогаш лекарот препорачува терапија со статини.

Статините се лекови за намалување на нивото на холестеролот во крвта. Тие ја забавуваат синтезата на холестеролот во црниот дроб и со тоа го зголемуваат отстранувањето на холестеролот во крвта....губитникИзменето од bijonse1 - 18.Февруари.2010 во 17:28
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 15:32

Холестеролот е најпознатата маснотија во организмот која предизвикува голем број болести на срцето и крвните жили, па ако и вие сте во постојана борба со него, ви нудиме мала помош.

portokalov-pijalak-koj-uspesno-go-namaluva-holesterolot-01

Грејпфрутот е најдобриот борец против лошиот холестерол, затоа што освен високата количина на витамин Ц содржи и пектин, влакна кои ги штитат крвните жили.

Во чекор го прати и целерот, кој е доволен да го намали холестеролот за 5 пати.

Потребни состојки за портокаловиот пијалак:

  • 1 грејпфрут
  • 2 гранки целер
  • Врзувалка магдонос
  • ¼ лимон
  • 3 плодови ѓумбир

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се мешаат додека не добиете густ сок.

Еднаш дневно испијте по една чаша од овој свеж пијалак кој за околу 4 седмици ќе го доведе холестеролот во нормала.

Совет плус: Подготвениот сок е најдобро да го консумирате пред ручек, што му остава доволно време на телото да ги апсорбира сите состојки и да го активира нивното делување.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 23:58
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

I vitaminot C ima golema uloga vo razlozhuvanje na masnotiite.
 

Е ова да ми го објасни Рената среќен ќе бидам среќа

Како може Витамин C да разгради маснотија?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 01:09
ај додека се појави Рени јас ќе си земам за право да пишам нешто за витаминот C ..значи,со внесување на доволно количество на вит. C многу од метаболитичките функции течат непречено. Го засилува имунолошкиот систем,превенција од вирусни и бактериски инфекции,има силно антиоксидантно дејство со што ги спречува разорните дејства на слободните радикали во организммот;спречува создавање на опасни соединенија ( нитрозамини) кои настануваат при разградување на храната и кои можат да доведат и до појава на карциноми;и конечно стигнав до делот на кој(претпоставка) мислела и Рени-делува на високите концентрации на холестерол во крвта...е сега како,што,колку разградува-тоа не би знаела подетално
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.