Испечати | Затвори го прозорот

Барам лек за масноти во крвта

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14205
Датум на принтање: 09.Август.2020 во 22:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Барам лек за масноти во крвта
Постирано од: slavica.k
Наслов: Барам лек за масноти во крвта
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 00:44
dali nekoj znae nekoja sovet ili nekoj lek da mi kaze lekot go baram za majkami i dieti pravi nikako da se namali.Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 00:57
neso  ocet jabolkov go namaluva malku
i ednorodna hrana
da se jade se no edno nemesaj meso so kompir i taka


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: granny
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 01:09
luk i maslinovo maslo so jabolkov ocet...salata da zacini...
da iskluci puter i obicen zejtin,jajca,crveno meso i gazirani pijalaci

-------------
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 19.Јуни.2008 во 01:28
Hmmm,...jas sum ziv primer
Prvo i osnovno....se iskluchuva upotreba na sonchogledovo maslo
i se koristi iskluchivo maslinovo i toa ne za przenje,tuku se dodava
otkako jadenjeto ke e gotovo.
Kako nekoj kaza,...ne se mesha kompir so leb,leb so oriz,...se izbegnuva
mesoto koe se zamenuva so  riba na skara(iskluchivo) i pileshkoto belo meso.
Da ne se konzumira konzervirana hrana,suvomesnati proizvodi,mrsni ovchi kashkavali i sirenja i ..mnogu vazno...pochesto da se jade sardina no zaedno
so prirodnata masnotija koja se naodja vo konzervata.
Sokovi,...po moznost svezo cedeni,razblazeni so malku voda.
Lekarstvata koi sigurno se prepishani da ne se prekinuvaat do onoj moment
koga nivoto na masnotii do tolku ke se namali za da moze da se kontrolira samo so hranata koja se vnesuva.No za toa sekako mora da se konsultira lekar.


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: D_r. C.
Датум на внесување: 23.Јуни.2008 во 14:13
NB!
sto predtavuvaat masnotiite vokrvta?
masnotiite se slobodni radikali koi minejki so krvta koja cirkulira vo celiot organizam naogja pozicija da se talozi najcesto toa e aortata na srceto, koronarnite arterii na srveto i krvnite sadovi na mozokot.
den den taka natalozeni masnotiite go plombiraat krviot sad koj taka zsapushen ne dava preliv na krv vo soodvetniot organ i natoj nacin organot ne se hani so kislorod i umira ili se dobiva infarkt.Infarktot moze da bode na mal del od oganot dokolku e zapushen eden krven sad ili golem sp povekje krvni sadovi.... Masnotiie vo krvta t.e. na krvna slika se pretstaveni so trigliceridi i holesterol[/COLOR
dokolku ima pokacuvanje na tie 2 nie velime deka pacientot ima masnotii vo krvta
tie se pokacuvaat od prekumerno jadenje na BLAGO, MRSNO i se razbira zgoklemena telesna tezina zatoa regulirajte ja telesnata tezina i ne jadete mrsno i blago povekje vnesete ovoshje i izelencuk i toa magadanos, celer i zeleno jabolko POZDRAV


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 07:55
...vo nekoi sluchaevi, bez razlika na ishranata i tezinata , chovekoviot organizam e podlozen na talozenje na mesnotii vo krvta, mnogu biten faktor e konzumiranjeto na alkoholot...

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 22:46
Се што е кажано погоре плус ова:
 
Наутро, во канче кисело млеко (кравјо) се ренда еден целер и се јаде на гладно, секое утро, како појадок.
Загарантирано помага.среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 16.Јули.2008 во 19:03
majka mi imase visok na masnotii vo krvta i kolku sto se sekavam i prepisaa nekoi apcinja holesta,sega e dobra.


Постирано од: СПЕЈС
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 11:59
најискрен совет од сето мое срце е сето месо да го отстраните од вашата исхрана, ништо да не јадете сувомеснато, пржено или сушено, да избегнувате било какви газирани сокови или обични ако морате бар купете си еден блендер и пијте овошје цедено или живо сеедно, избегнувајте ореви, бадеми, се што е со семка, заборавете што е тоа зачини, да пиете секој ден кога ќе станете 1,5л вода на гладно за детоксикација на организмот, потоа во текот на денот да пиете 0,5л лимонада домашна (јас + морска сол еден грст ставам во пола исцеден лимон, го мешам со лажиче или ноже додека не стане белкасто и го пијам пола саат пред јадење - народен тибетански лек), да се јаде секој ден строго свежа салата (никако со зејтин или оцет, заборавете тоа што е, ако морате со лимон одозгора) со било што и да имате дома миксајте, мене тоа ми е секојдневие (патлиџан, з.пиперка, крставица, морков, цвекло, зелка, роквица, марула особено), менјам секој ден еден ден додавам и сецкани варени компири, еден ден варени печурки и еден ден варена пченица или еден ден барен па печен ориз, секој ден место леб вари си пченица од онаа ефтината како замена за белиот леб, да се јаде секој ден по 1 лажица сончогледово семе, и да се пие секој ден по 2 таблети пивски квасец (Б12 витамин) од аптека се зема или слично. Да се избегнува се што е солено, конзерванс, млечни производи и ќе ти биде отстранета.

На почеток пробајте пополека, почнувајќи со месото - заменето го со свежа риба, испечете ја, потоа почнете со една чаша не обична вода, купечка (горска, ладна 6л,...најдобро е изворска да најдете а ако немате финансии, таа што ја имате варете ја бар 2 пати, незнаете со што се не трујат најискрено) и пијте бар по пола чаша после станување, заборевете што е тоа кафе и цигари не знаете колку смета на псоријаза, за алкохол и незборам си знаете, кога излегубате ако морате да се напиете некаде побарајте лимонада, ако нема чајче (било какво само природно да е), и ако мора веќе еднаш бар али не е препорачливо бидејќи си го уназадувате заздравувањето за мин 1 месец со една чаша само црвено или црно добро вино па сеа видете самите колку не здрав живот водите). А да ќе заборавев на сонце секој ден сончајте се бар 20 мин за витаминот Д. А за благо еве може да правите пита од јаболка на пример без ниту една капка масло, фолија одоздола за печење на тавчето, ги полните корите без јајца и ги печите, колку едноставно. Друг рецепт за благо е исто палачинки посно исто со една капка за жал бидејќи сеуште немам најдено лек за тефлонското тафче како да не ми се лепат ич и со мед јадете ги (мед гледајте што поприроден да е). Уште еден рецепт знам за торта а тој е следниов:
100 гр. шеќер + 1 чаша вода
1 лажица сода бикарбона
2 лажици мед
250 гр. шеќер
500 гр. брашно (300 гр. брашно + 100 гр. кокос + 100 гр. гриз)
Од шеќерот и водата се вари шербет, се додава сода бикарбона, мед, шеќер и брашно. Сето ова добро се меша, се сипува во подмачкан плех или плех посипан со брашно и се пече. Изладената торта се премачкува со глазура од шеќер, карамел или какао прелив.
Пред печењето, во тестото може да се стават смокви, урми, суво грозје, суви сливи.
Ќе си видите после кога ќе станете толку многу сензитивни на храната и експериментирајте да видите само една лажичка каснато ајвар или сирење или алкохол или цигари или месо да видите како ви реагира кожата одма.

НЕ ЗА ЏАБЕ НАШЕТО ТЕЛО Е СОВРШЕНО PERPETUM MOBILE. ТОА ОД ДАМНА НИ ГОВОРИ ДЕКА СИ ГО ОШТЕТУВАМЕ САМО КОЈ СЛУШНАЛ, ЈАС СИ ЈА НАУЧИВ ЛЕКЦИЈАТА И СУМ ПРЕСРЕЌЕН ЧОВЕК ДА ВИ КАЖАМ ИСКРЕНО СО МНОГУ МАКА И ПАТЕЊЕ ГО НАЈДОВ КОНЕЧНО ЛЕКОТ
ИМАЈТЕ ПРИЈАТНИ ДЕНОВИ И ГОСПОД НЕКА ВИ Е НА ПОМОШ
Здрав човек е само оној човек кој работи за здравјето на другите луѓе ;)

ЗА ХОЛЕСТЕРОЛ ОВА Е ГЛАВНИОТ ЛЕК ПОКРАЈ ГОРЕНАВЕДЕНАТА ДИЕТА: во текот на денот да пиете 0,5л лимонада домашна (јас + морска сол еден грст ставам во пола исцеден лимон, го мешам со лажиче или ноже додека не стане белкасто и го пијам пола саат пред јадење - народен тибетански лек)


Постирано од: СПЕЈС
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 11:59
Ако многу масти има тогаш нека пие лимон со морска сол и после јадење пола саат секој ден


Постирано од: СПЕЈС
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 12:00
For a fit healthy and strong body, we all need to maintain a healthy, balanced diet full of essential vitamins. But these days, many people choose to avoid meat, poultry, fish, eggs and dairy products. So if you or someone in your family is a vegetarian or a vegan, can they still get all the vitamins they need from food?

What’s the Difference Between a Vegetarian and a Vegan?
There’s often some confusion over the use of these words and before looking into the specific requirements of vegans and vegetarians, it’s best to make clear exactly what makes these diets special.

We often hear people claim to be vegetarians just before tucking into a meal of fish, or even poultry. Actually, although such people might not eat red meat, they’re not vegetarians. A vegetarian will not eat meat, poultry, fish, shellfish or crustaceans. They also do not eat slaughterhouse by-products, such as gelatine. Vegans will not eat anything on the same list, but neither will they eat any dairy products, such as milk, cheese, yoghurt or butter.

Getting Your Vitamins From Plants
Although dairy products, meat, fish and eggs contain vitamins, it’s easy to get most of your required vitamins from plant-based foods. There are just a couple that need extra care and attention, especially for vegans.

Sources of essential vitamins for vegetarians:

    * Vitamin A (retinol) can be found in abundance in carrots, spinach, peppers, watercress, dried apricots and full fat dairy products.
    * Vitamin B1 (thiamin) is in brazil nuts, peanuts, rice, bran, flour, sunflower seeds and yeast extract (that stuff you either love or hate!)
    * Vitamin B2 (riboflavin) can be found in wholemeal bread, almonds, leafy vegetables, mushrooms, millet, avocado, whole grains and cheese.
    * Vitamin B3 (niacin) is in sesame seeds, mushrooms, peanuts, wholemeal bread and yeast extract.
    * Vitamin B6 (pyridoxine) is found in wholemeal flour, hazelnuts, bananas, peanuts, bran, currants, and yeast extract.
    * Vitamin B12 is a tricky one for vegans as it is not found in plant-based foods. It is in eggs and dairy products though, so vegetarians can get their vitamin B12 from those sources. Vegans should look for fortified products containing vitamin B12, such as fortified cereal, soya milk or veggie burgers. It’s also found in yeast extract. So starting the morning with some yeast extract on toast is a good way to get ahead of the game when it comes to getting enough vitamin B12.
    * Folic acid, or folate, is also in yeast extract, as well as spinach, broccoli, peanuts, almonds and hazelnuts.
    * Biotin is in most vegetables, as well as beans, yeast extract and nuts.
    * Vitamin C is readily available in citrus fruits, berries, broccoli and peppers amongst a host of other fruit and vegetables.
    * Vitamin D is another potentially challenging one for vegans. Many people get their vitamin D from dairy products, so vegans could miss out. But vegan margarine is also likely to contain vitamin D.
    * Vitamin E is found in avocado, vegetable oils and hazelnuts.
    * Vitamin K is contained in cauliflower, cabbage and spinach.

As you can see, it’s fairly easy to get all your daily vitamins from your food, even if you’re a strict vegetarian or a vegan. But there are some special considerations.

Vitamins and Vegans
Although vitamin B2 is found in plenty of plant-based foods, certain studies have shown that vegans can be deficient in vitamin B2. This essential nutrient is a must for turning the fats and carbohydrates in food into energy. So, if you’re a vegan, remember to eat up your whole grains, leafy veg and yeast extract.

Vitamin B12 is mostly found in meat and dairy products. Some people choose to eat fermented soya products (such as miso), seaweed or spirulina to get their vitamin B12 without eating meat. But it’s possible that the vitamin B12 contained in these foods is not readily available to humans – in other words, your body may not be able to use it properly. So the key to good health for vegans is to eat sufficient quantities of fortified foods – and that all-important yeast extract.

Vitamin D is in oily fish, eggs and dairy products, so it can be difficult for vegans to be sure they’re getting enough. But remember that sunlight is a key factor in getting sufficient quantities of vitamin D. So make sure you get outside when you can and take particular care in winter, if you’re housebound or if your cultural traditions mean that your body is always covered.

Meat-free and Healthy
There’s no reason that vegetarians and vegans can’t maintain a healthy and balanced diet. The key thing is to ensure that you’re eating sufficient quantities of plant-based foods, and that you’re eating a wide variety of fruit and vegetables too. Vegans are wise to develop a taste for yeast extract too – try it on toast, or add it to casseroles and soups.


Постирано од: granny
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 12:18
na casa kiselo mleko se stava edna supena lazica susam....da otstoi preku nok u frizider....utredenta na gladen stomak se konsumira....sekoe utro....proverenoголема%20насмевка

-------------
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"


Постирано од: granny
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 12:19
i da....mesto soncogledovo maslo se upotrebuva maslinovo za gotvenje....a extra virdzin u salata

-------------
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 17:10

и плус........

секое утро да се започнува со огромна чаша вода........во претпладневниот период мноооогу вода......

-------------
МИР со сите


Постирано од: konan
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 13:30
HOlestrolot se dele na HDL i LDH znaci na holestrol sto gi stiti krvnite sadovi, i holesterol koj e steten.znaci nivoto na vkupniot holestrol vo krvta i gornata granica vo golemo zavisi od takanareceniot dobar holesterol.toa e edna rabota.NIvoto na visok vkupen holesterol e pred se ne gojaznosta,tuku genetsite predispozicii na poedinecot a potoa gojaznosta doprinesuva da toj dojde do izraz.Jas go lecam istiot problem vekje 5 godini uspesno pa za toa znam deka ima lugje ekstremno slabi,i ekstremno loso se hranat a HDL odnosnoLDH im e prekrasen.


Постирано од: Goldi
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 21:59

Жените имат помала опасност од заболувања на срцето и крвните садови во споредба со мажите, благодарение на влијанието на женските полови хормони (естрогени), но само до менопаузата. Потоа, жените имаат ист ризик како и мажите, а понекогаш тој ризик е и поголем.

Мажите се позагрозени од жените, бидејќи машкиот полов хормон, тестостерон, го намалува нивото на ХДЛ холестеролот, кој па делува заштитно спречувајќи ги наталожувањата на масните наслаги на sидовите на крвните садови.-------------
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.


Постирано од: pcelarmk
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:51
Еликсир за добро здарвје е секоја вечер и секое утро чаша вода со една лажица јаболков оцет и една лажица мед. Повеќе за медот http://www.pcelar.mk/ - http://www.pcelar.mk/


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 04:02
Да да, ако јадете од медот на овој над мене, сите маснотии ќе ви ги снема од крвта, ќе добиете витка става, убав тен, убава коса, совршена линија, сјај во очите, ќе ви се зголеми коефициентот на интелигенција, вашата меморија ќе се зголеми, ќе ви се зголеми и платата на работа, ќе напреднете во кариерата, ќе добиете слава, моќ, се се се што ви е потребно... се што треба да направите е да се обратите до горниот пчелар, да му фрлите некој денар и вашиот живот ќе се смени за час. голема%20насмевка

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 12:06
Priroden lek za masnotii vo krvta e Omega 3 masni kisleni,so mnogu vitamin C.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 17:32
omega 3 aj posto kako nezasitena masna kiselina pomaga i toa mnogu,aspirin sonea aj poradi golemoto nivo na masti i talozenje ASPIRIN100 sekojdnevna za razreduvanje na gustinata na krvta i taka za podobra cirkulacija, ama zosto vitamin C?


-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 17:35
I vitaminot C ima golema uloga vo razlozhuvanje na masnotiite.


Постирано од: konan
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 17:39
aaaaaaaaa jasno mi e se sega,zs e vitamin c?

-------------
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 13:28
Како да го намалите холестеролот во крвта

Процентот на холестерол во крвта може многу ефикасно да се намали со растителни препарати и со одреден диететски режим на исхрана.

Внатрешна терапија

*Чај од артичока: 20 гр. сушени листови се ставаат во еден литар студена вода, се варат 10 минути, се трга чајот од шпоретот и после 5 минути се прецедува. Се пие по три шолји дневно.

*Чај од бела бреза: 25 гр. листови се попаруваат со жешка вода и се остава да се излади. Тогаш се прецедува и пие. Се пие по три шолји дневно.

*Мешан чај: 10 гр. кора од бела бреза и 10 гр. сушени листови од јасен се ставаат во еден литар студена вода, се вари 5 минути да зоврие, се остава да отстои 5 минути и се прецедува. Напивката се распоредува во текот на денот, а првата чаша се пие на гладно.

*Чај од глуварче: 100 гр. корен се става во еден литар вода, се вари 10 минути и се прецедува. Чајот се пие во текот на денот.

*Вино од артичоки: 80 гр. сушени и истолчени листови од артичока се чуваат две недели во еден литар црно вино, потоа се прецедува. Во текот на 20 дена се пие по една чаша после ручек.

*Вино од рузмарин: 40 гр. сушени врвови од млади гранчиња во цвет се чуваат 3 - 4 дена во еден литар црно вино, потоа се прецедува. Се пие 20 дена по две чаши.

Овошна терапија

Десет дена секојдневно се пие сок од 1,5 кгр. грозје.

Сокот од лимон првиот ден разблажен со вода. Секој нареден ден дозата се зголемува за половина лимон, а после две недели повторно се намалува дневната доза за половина лимон.

*Додаток на јадењата: Црн патлиџан, масло од пченка, масло од сончоглед и масло од соја. Свеж рендан целер се јаде меѓу оброци.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 16:50
Ајјј .....пред да предложам интересен и проверен рецепт....
кој го применуваат за брзо зачистување на крвната плазма од замастеност за да се одреди липидниот статус .....
да се запознаеме што е холестерол.....????збунетост

Холестеролот е стероидно соединение кое настанува со разградувањето на мастите. Бидејќи холестеролот учествува во создавањето на жолчната киселина, на половите хормони и на хормонот на надбубрежната жлезда, тој е од есенцијално значење за организмот........губитник

Холестеролот се разнесува во крвта носен од протеините (белковините) во плазмата, градејќи комплекс наречен липопротеини.......

Постојат два типа на липопротеини:

  • липопротеини со мала густина т.н. „лош“ холестерол (ЛДЛ), кои во себе носат голема концентрација на холестерол и
  • „добар“ холестерол (ХДЛ) – липопротеини што носат мала концентрација на холестерол.

ЛДЛ го носи холестеролот во крвните садови и создава во нив атероматозни наслаги (плаки) кои предизвикуваат срцеви заболувања......губитник

ХПЛ, пак, ја создава еластичноста на крвните садови и неговиот недостаток во организмот ги прави крвните садови крути и нееластични........

сега еве ја заблудата на многу....да скоро 2/3 од холестеролот се синтетизира во црниот дроб (800 -900 милиграми), а само 1/3 се внесува со храната.....значи диетите делуваат само на ова 1/3 а не и на тој холестерол што се синтетизира во црниот дроб.....затоа предходните форумџи спомнуваат и алкохол ,,црниот дроб,,.....да

Што е зголемена концентрација на холестерол во крвта?

За здрави лица, во чие семејство нема срцеви заболувања, нивото на вкупниот холестерол во крвта не би требало да е поголем од 5 mmol/l , при што ХДЛ да е поголем од 1 mmol/l , а ЛДЛ да е помал од 3 mmol/l.......запамете ги овие вредности губитник

Секое зголемено ниво на холестерол над овие референтни вредности (посебно на ЛДЛ холестеролот) ја зголемува опасноста од срцеви заболувања.

Кога треба да го провериме нивото на холестеролот во крвта?збунетост

Ако пациентот нема никакви здравствени проблеми, како шеќерна болест, болест на бубрезите или заболувања на штитната жлезда, потребно е над 40 –тата година да го провери нивото на холестеролот во крвта.

Ако пациентот има во своето семејство болни од срцеви заболувања и мозочен удар, т.е. има генетска предиспозиција за овие заболувања, и доколку пуши и има зголемен крвен притисок, треба после 20-тата година барем два пати годишно да го контролира холестеролот во крвта..........да

Дали жените и мажите подеднакво се во опасност од висок холестерол?

Жените имат помала опасност од заболувања на срцето и крвните садови во споредба со мажите, благодарение на влијанието на женските полови хормони (естрогени), но само до менопаузата. Потоа, жените имаат ист ризик како и мажите, а понекогаш тој ризик е и поголем.

Мажите се позагрозени од жените, бидејќи машкиот полов хормон, тестостерон, го намалува нивото на ХДЛ холестеролот, кој па делува заштитно спречувајќи ги наталожувањата на масните наслаги на sидовите на крвните садови.......губитник
-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 17:26

ајј уште малку објаснување..

Дали може зголеменото ниво на холестерол во крвта да предизвика инфаркт?

Зголемениот холестерол е најважен причинител за срцев инфаркт, заедно со цигарите и зголемениот крвен притисок. Затоа, кај лица со срцеви заболувања нивото на ЛДЛ холестеролот во крвта не смее да ги надмине вредностите од 2.5 mmol/l.

Дали дебелината е секогаш знак за зголемено ниво на холестерол во крвта?

Зголеменото ниво на холестерол во крвта не е секогаш поврзан со зголемената телесна тежина. Голема заблуда е дека само дебелите луѓе имаат зголемен холестерол во крвта. Повеќето луѓе најчесто имаат зголемен холестерол, кој е условен од генетско-наследна предиспозиција, иако имаат нормална тежина или се дури и слаби......kako што спомнува погоре... konan!!!да

Сепак, најчесто дебелите луѓе, поради вишокот на масно ткиво, имаат зголемен холестерол во крвта, бидејќи мастите собрани во масното ткиво лесно одат во црниот дроб и го зголемуваат нивото на  холестеролот.

Кои намирници треба да се користат за нормален холестерол?

Кај половина од пациентите со зголемено ниво на холестерол во крвта, причина за тоа е неправилната исхрана, а кај другата половина од нив, причина е генетската предиспозиција.

Сите продукти од животинско потекло: јајца (жолчка), црн дроб, мозок, путер, павлака, црвено месо, сувомеснати производи, полумасни сирења, содржат заситени масни киселини, кои го зголемуваат нивото на ЛДЛ холестеролот во крвта.

Затоа, здравата исхрана е неопходна за одржувањето на нормалното ниво на холестеролот во крвта....да

Статините во третманот на зголемениот холестерол во крвта....значи лекарства !!!

Ако со правилната исхрана и диета не се успее да се намали нивото на холестеролот во крвта до саканите вредности, тогаш лекарот препорачува терапија со статини.

Статините се лекови за намалување на нивото на холестеролот во крвта. Тие ја забавуваат синтезата на холестеролот во црниот дроб и со тоа го зголемуваат отстранувањето на холестеролот во крвта....губитник-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 19.Февруари.2014 во 15:32

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21428-portokalov-pijalak-koj-uspesno-go-namaluva-holesterolot" rel="nofollow -

Холестеролот е најпознатата маснотија во организмот која предизвикува голем број болести на срцето и крвните жили, па ако и вие сте во постојана борба со него, ви нудиме мала помош.

portokalov-pijalak-koj-uspesno-go-namaluva-holesterolot-01

Грејпфрутот е најдобриот борец против лошиот холестерол, затоа што освен високата количина на витамин Ц содржи и пектин, влакна кои ги штитат крвните жили.

Во чекор го прати и целерот, кој е доволен да го намали холестеролот за 5 пати.

Потребни состојки за портокаловиот пијалак:

  • 1 грејпфрут
  • 2 гранки целер
  • Врзувалка магдонос
  • ¼ лимон
  • 3 плодови ѓумбир

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се мешаат додека не добиете густ сок.

Еднаш дневно испијте по една чаша од овој свеж пијалак кој за околу 4 седмици ќе го доведе холестеролот во нормала.

Совет плус: Подготвениот сок е најдобро да го консумирате пред ручек, што му остава доволно време на телото да ги апсорбира сите состојки и да го активира нивното делување.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Февруари.2014 во 23:58
Originally posted by Renatax Renatax напиша:

I vitaminot C ima golema uloga vo razlozhuvanje na masnotiite.
 

Е ова да ми го објасни Рената среќен ќе бидам среќа

Како може Витамин C да разгради маснотија?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: BIBI_G_3
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 01:09
ај додека се појави Рени јас ќе си земам за право да пишам нешто за витаминот C ..значи,со внесување на доволно количество на вит. C многу од метаболитичките функции течат непречено. Го засилува имунолошкиот систем,превенција од вирусни и бактериски инфекции,има силно антиоксидантно дејство со што ги спречува разорните дејства на слободните радикали во организммот;спречува создавање на опасни соединенија ( нитрозамини) кои настануваат при разградување на храната и кои можат да доведат и до појава на карциноми;и конечно стигнав до делот на кој(претпоставка) мислела и Рени-делува на високите концентрации на холестерол во крвта...е сега како,што,колку разградува-тоа не би знаела подетално


-------------
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 01:18
Биби,маснотија(маст или масло) се разградува на составен дел Глицерол и Масни Киселини,но само со Хидролиза,т.е. Липолиза,со помош на вода и ензим Липаза.

Рената нешто се збуниласреќа 

А ако некој успее да разгради маснотија или липид со помош на Витамин C,не му бега Нобелова наградасреќа

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: BIBI_G_3
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 01:21
пишав под претпоставка дека  можеби мислела на тоа дека делува и врз холестеролот...можеби само го погрешила зборот,па наместо делува пишала разградува среќа


-------------
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 01:27
Да не забегам од топикот,еве еден документарец за Холестеролот и Статините,ко најдов случајно пред околу месец дена.

Според документарецов не ќе да е виновник холестеролот кој за воља на вистината е составен дел на организмот за еден тон работи.


http://www.filmovizija.com/documentary/statin-nation-2013-video_cbee5b65c.html" rel="nofollow - STATIN NATON


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 18:06

3 напитоци од банана за топење на мастите

3 напитоци од банана за топење на мастите
Одберете еден од овие напитоци и конзумирајте ги секој ден ако сакате да ги стопите мастите и да ослабете. Евтини се и секој може да ги подготви за неколку минути.

http://365.com.mk/85864/3-napitoci-od-banana-za-topenje-na-mastite/banana-buddy-3" rel="nofollow">banana-buddy-3

1. Банана и ленено семе

1 портокал
1 банана
2 мали лажици сурутка
2 мали лажици ленено семе

2. Банана со бобинки

1 банана
1 шолја бобинки (боровинки, малини, брусница)
1 мала лажица мед
1 мала лажица изрендан ѓумбир
половина шолја млеко

3. Банана со спанаќ

1 банана
неколку листови свеж спанаќ
половина шолја light јогурт
1/3 шолја житарки
1 мала лажица мед

Подготовка:

Овие напитоци се прават на ист начин. Сѐ што е потребно е да ги ставите сите состојки во белндер и да ги измиксирате. Овие диетални, а пред сѐ здрави напитоци се конзумираат наутро за појадок затоа што тогаш телото најдобро ги апсорбира и ги препознава состојките кои во овој случај ќе направат инвазија на вашите масни перничиња наталожени околу струкот.
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Март.2014 во 15:33

Природни лекови против холестерол

Природни лекови против холестерол

Правилната исхрана помага  при справувањето со високиот холестерол кој е најмногу ризичен за кардиоваскуларните заболувања. Покрај советите од докторите, и самите можете да воведете нови промени во исхраната,  што позитивно ќе влијаат по здравјето.

Намирниците во продолжение се препорачуваат за оние што имаат проблеми со холестеролот.

1. Ореви

Повеќето јаткасти плодови, вклучувајќи ги бадемите, оревите и лешниците се одлични за намалување на зголемениот холестерол, но пожелно е да се избегнуваат солените варијанти, особено ако имате висок крвен притисок.

Според една студија направена во САД, осум до десет ореви дневни го намалуваат вкупниот холестерол за 5 отсто.

2. Маслиново масло

Содржи мононезаситени маснотии што не го намалуваат нивото на холестерол, но ниту го зголемуваат. Ги зајакнува ѕидовите на артериите што значи дека ќе бидат помалку оштетени од влијанието на холестеролот. Пожелно е секој ден да се употребуваат по две лажици маслиново масло.

3. Јогурт

Многубројните студии покажаа дека јогуртот содржи состојка наречена стерол што го намалува нивото на холестерол за седум до десет отсто за само три недели. Затоа е добро покрај секој оброк да се консумира по една чаша јогурт.

4. Соја

Ако ги замените млечните преработки со производи од соја, значително ќе го намалите нивото на „лошиот“ холестерол. Експертите советуваат дека за најдобри резултати е пожелно дневно да се консумира по половина литар млеко од соја.

5. Природни влакна

Растенијата содржат влакна што го врзуваат холестеролот за себе, а потоа го исфрлаат преку столицата.

Затоа е корисно со секој оброк да се јаде леб од интегрални житарки и исхрана збогатена со свежо овошје и зеленчук.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 05.Март.2014 во 19:31
2 лажички јаболков оцет
1 мед
пола ѓумбир
Сето ова во една чаша се става и се налева вода(полна чаша)
Ако е осетлив желудник, ова се пие 10ина дена, па неколку дена лимон наместо оцет.
Секое утро ова се пие на гладно и пола саат после тоа не се јаде ништо.
Проверено и ефикаснода


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 20:56
Намалете го холестеролот: 8 добри и вкусни замени

Сакате да се ослободите од холестеролот, а вашата храна да не го загуби вкусот? Повеќето луѓе мислат дека ако внимаваат на холестеролот, ќе имаат невкусни оброци. Но тоа не е токму така. Еве неколку добри замени за храната која веќе ја јадете, а која ќе ви ја олесни диетата.

1.Ореви место нафора за во салата

Јаглените хидрати можат да предизвикаат високо ниво на холестерол. За поздрава салата, заменете ја нафората со ореви, кои се богати со полузаситени масти. Тие ќе го намалат нивото на холестерол.

2.Пијте црно вино, а не коктели

Умереното конзумирање на алкохол може да предизвика благ раст на таканаречениот „добар“ холестерол.

Но нема да ви помогнат маргаритите или мешаните овошни сокови кои содржат јаглени хидрати. Преминете на црвено вино – тоа содржи десетти дел од јаглените хидрати кои ги содржи маргаритата, како и антиоксиданти кои го намалуваат нивото на „лошиот“ холестерол и го зголемуваат нивото на „добриот“.

За жените се препорачува максимално една чаша дневно.


3.Едамер кашкавал и ореви, никако крекери и обичен кашкавал

За ужина немојте да јадете крекери и кашкавал, кои имаат високо ниво на заситени масти, а тие се главните виновници за повишениот холестерол. Наместо тоа јадете јаткасти плодови и едамер, кои имаат ниско ниво на заситени масти.

4.Оцет и сок од лимон

Зачинувањето на салатите со нешто што има во себе високо ниво на масти, е исто како да трчате и пушите во исто време – нема дејство.

Постои нискомаслена алтернатива – зачинете ја својата салата со оцет или сок од лимон.

5.Маргарин наместо путер

Една лажица путер содржи повеќе од 7 грами заситени масти – тоа е повеќе од третина од препорачениот дневен внос. Исто така, содржи и високо ниво на холестерол. Заменете го путерот со намаз од растително масло, и на тој начин ќе внесувате добри масти наместо лоши. А наместо путер за готвење, користете маслиново масло.


6.Мелено мисирково наместо мелено говедско

Месото содржи и диетален холестерол и заситени масти – два од примероците на повишено ниво на холестерол во крвта. Месото од мисирка содржи половина од мастите кои ги содржи говедското, и може да биде добра замена за него во повеќето јадења.

7.Пилешкото е добро, но рибата е подобра

Иако пилешкото и мисирката имаат помалку заситени масти отколку свинското, јагнешкото и говедското месо, и тие содржат холестерол. Еден од најдобрите начини да го намалите холестеролот во текот на диетата е да јадете повеќе риба, која има многу малку масти и содржи омега 3 масни киселини, кои се добри за срцето.

8.Грицкајте пуканки, а не тортилја чипс

Тортилја чипсот најчесто се смета за здрава замена за чипсот од компири. Тој и е поздрав, но уште поздрави се пуканките, кои имаат 80 отсто од помалку заситените масти од тортилја чипсот, и двојно повеќе влакна.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Април.2014 во 21:56

http://falanga.com.au/modriot-patlidzan-go-namaluva-loshiot-holesterol" rel="nofollow - Новата студија направена во Канада, би можела да спаси милиони човечки животи.

Новата студија направена во Канада, би можела да спаси милиони човечки животи, бидејќи истражувањето покажало дека консумирањето на одредени видови на храна кај луѓето може да предизвика значително намалување на нивото на холестерол и подобрување на шансите за избегнување на срцеви болести или мозочни удари.

Во споменатата студија учествувале 300 мажи и жени кои земале лекови за намалување на холестеролот. Шест месеци покасно истражувачите утврдиле резултати кои покажале дека оние кои јаделе храна која го намалува холестеролот имале 13-14 проценти на ниско ниво од оние кои се придржувале на нискокалорична исхрана.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Април.2014 во 22:03
Две работи знам дека сигурно ги намалуваат маснотиите во крвта - лукот и алкохолот.

Сега, од првото нема некои други последици (освен мирисот), но од второто...

Пред триесетина години во Британија беше направена една голема студија за последиците на алкохолот врз црниот джигер. Kако нус продукт на оваа студија беше најдено дека сите оние кои умреле од цироза имале одличен крвен систем.   голема насмевка-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Април.2014 во 22:04

http://falanga.com.au/priroden-lek-protiv-holesterol" rel="nofollow -

Едноставен, а ефикасен лек..

Потребни состојки: 30 чесниња исчистен лук, 5 лимони и 1 литар вода.

Подготовка: Лимонот се сече на мали парчиња, се додава лукот и се блендира во блендер, потоа се додава водата и се става во сад на оган да зоврие.

Откога ке зоврие се прецедува и се собира во стаклено шише, шишето се затвора откога ке се олади течноста и се става во фрижидер.

Се пие по една мала чашка пред или по главниот оброк.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Артерико
Датум на внесување: 30.Септември.2016 во 14:53
Со редовно конзумирање на Коктелот Артерико се регулира нивото на холестерол и триглицериди

http://arteriko.com.mk/

http://nmd.mk/selectedarticle.aspx?cid=21430&scID=2133&l=63#cpage=1


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 11.Октомври.2016 во 19:09
....posle 6 godini shto napishav ovde komentar , ova pojava na zgolemen holesterol , trigliceridi , lipidi veke ne se tretira kako bolest , tuku kako sostojba na poremeten metabolizam koj mora da se regulira vo obraten pravec kako nastanalo toa poremetuvanjeto , sve drugo , lekovi statini itn samo momentalno  deluvaat so poveke shtetni dejstva na drugo mesto....


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 19.Октомври.2017 во 11:59
Една бабичка ми ја кажа тајната како успеала да го нормализија холестеролот и сега веќе не пие таблети.
Секоја вечер пред да легне во чаша вода мешала една лажица или две мали лажичиња пченкарно бело брашно,два три пати го мешала,чашата ја покривала со тацна.Сабајлето кога ќе станела ја пиела водата.Две недели ја пиела водата,па правела пауза две недели,и го повторила се тоа уште две недели.
Жената има 85 години и нема холестерол,го решила проблемот само со овој напиток.
Има ли некој со вакво искуство?


Постирано од: Katina2019
Датум на внесување: 24.Јануари.2019 во 21:13
Имам слушнато за пченкарното брашно помешано со вода дека делува против замастување на црниот дроб..но баш би сакала Бијонсе да ми каже нешто повеќе ако знае.


Постирано од: bpopovski
Датум на внесување: 29.Јануари.2019 во 15:34
Веновин-прочитајте на venovin.com Природен производ кој ги прочистува крвните садови и ги отстранува маснотиите во крвта.


Постирано од: Katina2019
Датум на внесување: 29.Јануари.2019 во 20:25
Originally posted by bpopovski bpopovski напиша:

Веновин-прочитајте на venovin.com Природен производ кој ги прочистува крвните садови и ги отстранува маснотиите во крвта.


A ti go imas li probano toj proizvod i dali e toa nesto slicno na vendoksinot??


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 30.Јануари.2019 во 07:38
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Originally posted by bpopovski bpopovski напиша:

Веновин-прочитајте на venovin.com Природен производ кој ги прочистува крвните садови и ги отстранува маснотиите во крвта.


A ti go imas li probano toj proizvod i dali e toa nesto slicno na vendoksinot??


,,,vreme na vareni i pecheni kosteni,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 30.Април.2019 во 09:00

Најздравиот природен напиток: Кажете збогум на лошиот холестерол и запушените артерии


https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow -

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Кажете им збогум на затнатите артерии, високиот крвен притисок и лошиот холестерол!

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Ова е рецепт за напиток кој може да ги одзатне артериите, да го намали нивото на лошиот холестерол и да го нормализира крвниот притисок.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Поради нашиот начин на живеење изложени сме на многу штетни материи кои предизвикуваат различни здравствени состојби. Проблемите со артериите, со високиот крвен притисок и лошиот холестерол можат да исчезнат благодарение на овој одличен напиток.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Потребно ви е:

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - -1 кг лимон
- -5-6 китки сув магдонос
https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Во студена вода измијте го лимонот па ставете го во топла вода во лонец, додадете сода бикарбона и оставете го да отстои еден час. Исплакнете и додадете нова вода.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Магдоносот ситно исечкајте го па додадете го во водата. Гответе 2-3 часа на тивок оган.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Пијалакот треба да се чува во фрижидер 20 дена.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Земајте 4 лажици од овој напиток секое утро на празен желудник, во комбинација со 30-40 мл доматен чист сок. Доматниот сок или пире не е задолжително, но може дополнително да помогне.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Лимонот се користи во домаќинството од повеќе причини, на пример: ги неутрализира нездравите остатоци од мириси, особено во фрижидерот. На ист начин делува и во организмот.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - А бидејќи содржи калиум може да помогне во контролата на крвниот притисок.
https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Водата со лимон помага во намалување на респираторните проблеми и овозможува подобро дишење, ги намалува воспаленијата и ја инхибира продукцијата на слуз. А исто така, може да помогне во решавање на проблеми со акни и митесери.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Сокот од лимон може да помогне во намалување на болка при забоболка, а ги отстранува и токсините од крвта, а воедно се бори и против слободните радикали кои можат да предизвикаат знаци на стареење. Затоа додавајте го во вода со малку мед.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Магдоносот е богат со многу витални витамини, вклучително витаминЦ, Б12, К и А. Магдоносот го чува вашиот имунолошки состав и го лекува нервниот систем.
https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Фолната киселина во оваа билка е како тоник за срцето. Магдоносовото етерично масло, кога се масира во кожата, може да го намали губитокот на коса.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow - Ако го користите магдоност на дневна основа, ќе се чувствувате многу подобро, а болките во зглобовите значително ќе бидат намалени. Чајот од магдонос ги опушта вкочанетите мускули и ја поттикнува дигестијата.

https%3A%2F%2Fvistina.com.mk%2Fzivot-i-stil%2Fnajzdraviot-priroden-napitok-kazete-zbogum-na-loshiot-holesterol-i-zapushenite-arterii%2F&layout=button_count&locale=en_US&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small" rel="nofollow -

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Zdravko81
Датум на внесување: 25.Ноември.2019 во 11:46
Originally posted by slavica.k slavica.k напиша:

dali nekoj znae nekoja sovet ili nekoj lek da mi kaze lekot go baram za majkami i dieti pravi nikako da se namali.
може и чај од КИМ.


-------------
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој изборИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk