IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - Мотоциклизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотоциклизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 04:49
Роси - отворен пат до титулатаОкулу 140.000гледачи кој наоѓаа на стазата во Брно имаа шанса да гледаат доста возбудлива трка и можеби дури и завера на титулата на Валентино Роси за оваа сезона.

Но да тргнеме со ред. Тројката од првиот ред поведе, но набрзо двоецот на Фиат Јамаха, кој цел викенд беше доминантен, или подобро речено супериоред, се одвои и почна да вози сопствена трка.

Роси водеше до петнаесеттиот круг кога беше престигнат од Жорге Лоренцо, кој цело време дотогаш буквално му дишеше во врат. И тогаш доаѓа до расплет каков што во тој момент ретко кој очекуваше. Младиот Шпанец попушти под притисокот и на истото место каде го престигна повекекратниот првак падна (ситуација која ни позната од дуелите Роси-Сторен), по што на Роси му се отвори пат до нова титула.

Во ред, можеби е сепак прерано да се говори за победа во шампионатот, бидејки останаа шест трки до крајот, но 50бодови предност кој италијанецот ги има и со вакво возење кое го прикажува, се многу добар показател дека многу веројатно е дека Роси ке ја одбрани титулата.

Дани Педроса помина низ целта како втор со 14секунди заостанување, додека Тони Елиас заврши како трет. Во последниот круг дојде и до инцидент на стазата каде новиот возач на Дукати, Мика Калио, налета на Марко Меландри но на среќа по сите, се помина без инциденти.

Конечен редослед:
1. Роси
2. Педроса
3. Елиас
4. Довизиосо
5. капироси
6. хајден
7. Едвардс
8. Де Ангелис
9. Тоселанд
10. Де Пуниет
11. Вермулен
12. Канепа
13. Талмакси

Генерален пласнан: Роси 212бодови, Лоренцо 162, Стонер 150, Подроса 135

Во класата од 250кс победата ја однесе Марко Симончели, втор беше Мати Пасини, додека последното место на пиедесталот го обезбеди Алваро Батиста.

Победник во класата до 125кс е Николас Терол, второпласиран е Жулиан Симот, додека трет заврши Андреа Ианоне.

sportdenes.com
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 20:00
Rosi startuva prv utre...trkata ke bide ludnica...se vozi blizu gradceto kade sto e roden Rosi...deneska na kvalif. imase publika kako za trka, pa moze da se zamilsi kako ke bide utre...trka sto vredi da se gleda...среќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 20:55
prekrasna trka denes i cestita 103 pobeda majstoreсреќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 01:32
нека му е среќна новата победа и така да продолжи

ги растури неговите "пациенти"

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2009 во 17:24

МОТО ГП - ГОЛЕМА НАГРАДА НА САН МАРИНО


Роси и ништо ново


Одлучив да одам чекор по чекор до победата, а тоа на крајот се покажа како успешен рецепт, изјави Роси


Бранителот на титулата во најелитното мотоциклистичко натпреварување Мото ГП, Италијанецот Валентино Роси (Јамаха) уште еднаш ја покажа својата доминација во кралската класа. По неуспехот на претходната трка за ГН на Индијанаполис, Докторот на тринаесетата трка сезонава, во Сан Марино, на патеката Мисано, приреди незаборавно шоу и до највисокото место на подиумот стигна за 44:32.882 минути, пред неговиот тимски колега Шпанецот Хорхе Лоренцо и возачот на Хонда, Дани Педроса (Шпанија).
- Мислев дека полпозицијата ќе ми овозможи полесно да стигнам до победата. Меѓутоа, уште на стартот бев минат од Педроса и Хорхе. Го загубив ритамот, но не сакав да ризикувам на почетокот со полн резервар и незагреани гуми. Одлучив да одам чекор по чекор до победата, а тоа на крајот се покажа како успешен рецепт, изјави Роси.

За Докторот ова е 161. подиум во Мото ГП и 104. победа во кариерата.
Интересна борба се водеше и за четвртото место меѓу Италијанците Андреас Довициозо (Хонда) и Лорис Каприоси (Сузуки). На крајот четвртото место му припадна на пилотот на Хонда.
Лидерското место во генералниот поредок на четири трки до крајот на сезоната се уште е во сопственост на Роси со 237 бодови, пред Лоренцо 207 и Педроса 157 бодови. Кај конструкторите првото место е резервирано за Јамаха со 305 бодови, пред Хонда и Дукати.
Следната трка е за четири недели (4 октомври) за ГН на Португалија.

izvor vecer.com.mk
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 00:04
зарем Валентино Роси и Роси Капироси уште се возикаат?

знам дека пред неколку години беа на врвот


извинете ама не следам мото гп црвенеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 03:10
Brivio за сезоната на RossiDavide Brivio е под илустрации од кога Valentino Rossi е најголем противник во неговата кариера оваа година, каде и Jorge Lorenzo со Dani Pedrosa и Casey Stoner делуваат како идни „трња“ во илустрациите на Италијанската страна каде секој викенд со трка беше голем предизвик.

Rossi е на добра позиција со уште четири останати трки, но тој ја покажа својата човечност склона кон грешки на Le Mans и Indianapolis патеките оваа сезона и Brivio верува дека натпреварот ќе биде безмилосен повторно се до крајната фаза од шампионатот – посебно со закажаното враќање на Stoner, после неговото боледување, на следната трка во Португалија.

Сумирајќи ја работата на Rossi за оваа година, досега, Brivio изјави, “Оваа сезона беше тешка, затоа што има тесна битка на секоја трка. Ние водиме со 30 поени во овај момент после 13 извозени трки, со што беше позитивна сезона но многу тешко до крајот затоа што четири возачи не мируваат до крајот. Valentino, кој е повеќекратен Светски шампион, треба да започни да бара начин да се избори против помладите момци. Ние видовме и во Misano дека тој е во можност да дојди на врвот, многу е цврст и мотивиран кога навистина сака да победи.”

На барање да ги одбери најдоброто од Rossi за време на целата оваа сезона, Brivio додаде, “Catalunya беше голем момент, еден од најголемите, беше започнување на еден голем дуел со Jorge Lorenzo. После многуте трки сепак беше тесна борба. Catalunya беше голема трка и Valentino излезе со голем подвиг на финалната кривина од последниот круг. Тоа беше најемоционалната победа, но тука има и други добри моменти.”

motorsport.mk
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 03:14
Hayden и искуството со DucatiНаоѓајќи се на 14то место во генералниот пласман после 13 извозени трки со Ducati, од која последната заврши со безсрамно срудрување во Misano, фер е да се кажи дека работите се уште не тргнале добро по планот на Nicky Hayden со италијанскиот фабрички тим, но добриот и упорниот Американец е филозоф за неговата сезона во 2009 до сега.

Неговите резултати покажаја нагорен тренд за разлика од неговиот претходен кога го замени Crew Chiefs, и Juan Martinez беше вратен назад во Ducati да работи со него, а Hayden веќе имаше потпишано договор за 2010 година со Bologna-базираниот тим и домашен подиум во Indianapolis со што го покажа неговиот труд, оваа година.

“Измина една година до денот кога потпишав договор со тимот на Ducati , и тоа е добро искуство! Од секогаш се запрашував како ќе биде да се биди возач за тимот на Ducati, и сега го знам тоа многу добро. Ова е се на кое се надевав, и ќе има и повеќе. Ова искрено е специјален бренд со специјални луѓе. Не беше секогаш најлесно, да бидам искрен со сите, и резултатите не се најдобри, но тоа ми дозволи да ги видам двете страни на луѓе, и можам да кажам дека сите беа на правото место со нивниот третман спрема мене, во добрите и лошите денови.”

motorsport.mk
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 02:49
MotoGP Легендите на ФилипинитеЗа прв пат од настанот ‘Legends of MotoGP’ (легендите на МотоГП), Troy Bayliss ќе му се придружи на легендите Wayne Gardner и Mick Doohan на стартните позиции. Триото ќе вози демонстрационен круг од 4,4км пред големата гужва во Сабота, 17ти Октомври и Недела, 18ти Октомври.

Портпаролот на шефот на Австралијанската Гранд При корпорација, Drew Ward, изјави дека вклучувањето на Bayliss комплетира перфектна линија на Aussie супер ѕвездите.
“Тоа беа успесите на Gardner, Doohan и повеќе во последно Bayliss, кои помогнаја да се цементира репутацијата на Австралија како една од светски големите моторџиски нации,” коментираше Ward. “Ние сме повлечени да ги најавиме нив како дел од подготовките на патеката на IVECO Australian Grand Prix 2009.”

motorsport.mk
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 11:46
Rosi ja osigura devettata titula -Svetski prvak...iako zavrsi tret i ne uspea da pobedi vo ovaa pretposledna trka, titulata ja ima zosto direktniot nekov protivnik za titulata Lorenco zavrsi posle nego... Prv bese Stoner, vtor Pedrosa.
Poslednata trka od godinasniov ciklus  se vozi za 2nedeli  vo Valencija.
 
 
Znaci cestito Rosiголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 18:56
BRAVO DOKTOREEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:21
Докторот Роси со 3-то место до седмата Мото ГП круна

Валентино Роси ја освои својата седма Мото ГП титула и деветта во кариерата откако заврши на третото место на поради дождот одложеното Малезиско ГП во Сепанг. 30-годишниот Италијанец трката ја почна на пол-позицијата, а за титулата му беше потребен само топ 4 финиш за да го помине својот тимски колега од Фиат Јамаха, Хорхе Лоренцо, единствениот возач со шанси за титулата. Седум елитни титули за Роси го поставуваат на второто место на вечната листа зад сонародникот Џакомо Агостини, кој освои осум од 1966 до 1975.

Австралиецот Кејси Стонер победи на своето Дукати во само третата трка од камбекот пред Шпанецот Дани Педроза во Хонда, додека Лоренцо беше четврти, со што шампионот е одлучен пред последната трка од сезоната во Валенсија за две недели. Роси сега има 286 поени и Лоренцо (245) и Стонер (220) не можат да го достигнат.

"Ова беше тешка година за мене. Трката точно покажа каква беше сезоната - многу тешка, со некои грешки и со некои разочарувачки резултати. Но, на крајот победив на шест трки, бев доволно постојан и затоа повторно сум шампион. Им благодарам на сите во тимот. Мислам дека ова е големо остварување - да се стигне до 7 Мото ГП титули и 9 во сите категории, тоа не можат да го направат сите. Во текот на сезоната имав одлични ривали, посебно во Хорхе, со кого имавме фантастични битки", вели Роси.

Шпанецот Лоренцо заостануваше 38 поени зад Роси пред претпоследната трка од сезоната и покрај тоа мораше да стартува од последниот ред откако доби казна за тоа што не го зазеде своето стартно место на време. Со силниот дожд кој ја попречи трката, таа почна по 35-минутна пауза и Роси веднаш падна на 5. место на првата кривина, а Педроза излезе на првото место. На крајот на првиот круг, Роси се најде на 11. место, но го искористи своето искуство и нервите полека да оди нагоре.

И покрај тоа што текот на трката од 21 круг патеката се сушеше, таа остана лизгава кога Французинот Ранди де Пуние излета на стартот, а Андреа Довициозо ја загуби контролата со својата Хонда кога се бореше за второто место на 7 круга пред крајот. На 14. круга до финишот, Роси се одвои на четвртото место и потоа немаше проблеми да заврши зад Стонер и Педроза и да ја почне лудата прослава во која учествуваше и огромна кокошка во боите на италијанското знаме.

Лоренцо по поразот беше грациозен велејќи дека неговиот колега Роси ја заслужил титулата.

"Се обидов да го победам до крајот, но мислам дека тој беше број 1 оваа година бидејќи беше побрз од нас на скоро секоја трка. Тој беше далеку попостојан од мене, поумен и затоа е победник", заклучи Лоренцо.

Во сенка на титулата на Роси дојде нова импресивна трка на Кејси Стонер. Австралиецот беше втор на својата прва трка по паузата поради болест во Португалија, по што за само седум дена стигна до победи во Филип Ајленд и во Сепанг, од кои втората беше со неверојатна предност од 15 секунди.

"Условите беа исти за сите денес. Не можам да побарам ништо повеќе од себеси. Последните трки се речиси совршени. Сега едвај ја чекам трката во Валенсија, на патека на која уживам во последните години", вели Стонер.


РЕЗУЛТАТИ (МАЛЕЗИСКО ГП)

МОТО ГП

1.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 47:24.834

2.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда +14.666

3.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха +19.385

4.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха +25.850

5.Ники Хајден (САД) - Дукати Марлборо +38.705

250СС

1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 42:55.689

2.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија +6.397

3.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера +6.397

4.Томас Лути (Шва) - Еми Кафе Априлија +14.871

5.Ектор Фаубел (Шпа) - Хонда САГ +19.177

125СС

1.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 42:50.916

2.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија +1.114

3.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг +6.293

4.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија +8.003

5.Николас Терол (Шпа) - Џек & Џонс Априлија +8.485ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН

МОТО ГП

1.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 286

2.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 245

3.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 220

4.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 209

5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 152

250СС

1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 252

2.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера 231

3.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 214

4.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 198

5.Матија Пасини (Ита) - Глобалгест Априлија 128

125СС

1.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 264

2.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 203.5

3.Николас Терол (Шпа) - Џек & Џонс Априлија 173.5

4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 158.5

5.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија 141
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 10:41
Стонер го сопре Роси на последниот тест

Актуелниот седумкратен Мото ГП шампион, Валентино Роси не успеа да комплетира совршена пред-сезона за 2010 откако Кејси Стонер и Дукати го совладаа во саботата во последниот вечерен тест во Катар. Италијанецот беше најбрз на претходните пет сесии (четири на Сепанг и еден во Катар), но Стонер, конечно, се врати на врвот на "својата патека". Победникот на последните три трки во Катар, Стонер, имаше 0.049 секунди подобро време пред возачот на Јамаха Роси и покрај тоа што имаше пад на втората кривина.

"На првиот тест во Сепанг имавме доста работа, но од тогаш имаме постојан прогрес. Последниот голем чекор со ГП10 мотоциклот беше на последниот ден тестирање и затоа имавме така добро време. Не очекува добра сезона. Новиот мотор е фантастичен, далеку полесен за управување, што го докажаа и другите возачи на Дукати", вели Стонер.

Роси, пак, вели дека е задоволен и со второто место.

"Сега кога заврши тестирањето едвај ја чекам сезоната. Бевме доста силни цело време, а посебно е добро што бевме брзи и во Катар, каде што досега се мачевме. Времињата не беа важни бидејќи сега сите се подготвуваат за првата трка. Имаме тестирано само на две патеки пред новата сезона и ни треба да почнеме да ги посетуваме другите патеки пред да видиме до каде сме со мотоциклот", вели Роси.
Кон врв
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 01:59
Христијан Илиоски- КИКО 18 годишен мотокрос возач од Битола,2005 Балкански шампион во МХ85 класа,двоен шампион во МХ2 И МХ2 јуниор класа,Источноевропски шампион и учесник на светскиот мотокрос шампионат.Моментално без спонзорство и помош од државата за да може да продолжи со успесите,ајде Битолчани кажете некоја пофалба за сограѓанинот.

Изменето од alankan - 21.Април.2010 во 06:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.