IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - Мотоциклизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотоциклизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 12:10
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

<span ="fontNaslov">Роси се повредил во неговиот стан</span>Познатиот мотоциклист Валентино Роси се повредил при падот во својот стан, по што завршил во болница. Роси
имал среќа при бизарната незгода во неговиот стан. Тој местејќи завеса
паднал врз стаклена маса и при тоа заработил расекотини на раката и
левото стапало. Во болницата повредите се санирани со неколку
конци, но од тимот на роси веќе најавија дека тој следната недела ќе
стартува со тест возењата со тимот на "Јамаха".

MORE MESTEL ZAVESA DOMAKIN COVEK MASALA :)
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 23:26
Poradi dozdot vcerasnata nokna trka vo Katar, prva vo ovaa sezona bese bese odlozena za denes.
REZULTATI:

MotoGP Race Classification PDF

Pos. Points Num. Rider Nation Team Motorcycle Total time Km/h Gap
1 25 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 42'53.984 165.539
2 20 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'01.755 165.041 7.771
3 16 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'10.228 164.501 16.244
4 13 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 43'18.394 163.984 24.410
5 11 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 43'21.247 163.804 27.263
6 10 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 43'23.867 163.639 29.883
7 9 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 43'27.611 163.404 33.627
8 8 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 43'28.739 163.334 34.755
9 7 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 43'33.465 163.038 39.481
10 6 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 43'36.268 162.864 42.284
11 5 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 43'42.510 162.476 48.526
12 4 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 43'42.867 162.454 48.883
13 3 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 43'46.199 162.248 52.215
14 2 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 43'50.363 161.991 56.379
15 1 72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda 43'54.270 161.751 1'00.286
16
52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 44'08.962 160.853 1'14.978
17
88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 44'09.012 160.850 1'15.028
Not classified


65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 13'49.501
15 LapNe znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 14:23
Moto GP Japonija

eden-dva pobeda za Fiat Yamahaсреќа

POLINI GRAND PRIX OF JAPAN

MotoGP Race Classification PDF

Pos. Points Num. Rider Nation Team Motorcycle Total time Km/h Gap
1 25 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'47.238 157.886
2 20 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'48.542 157.808 1.304
3 16 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 43'51.001 157.661 3.763
4 13 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 43'52.929 157.545 5.691
5 11 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 43'56.445 157.335 9.207
6 10 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 44'17.793 156.071 30.555
7 9 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 44'19.994 155.942 32.756
8 8 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 44'26.654 155.553 39.416
9 7 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 44'30.344 155.338 43.106
10 6 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 44'30.483 155.330 43.245
11 5 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 44'32.072 155.237 44.834
12 4 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 44'33.778 155.138 46.540
13 3 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 44'40.763 154.734 53.525
14 2 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 45'09.042 153.119 1'21.804
15 1 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 44'25.681 149.126 1 Lap
Not classified


59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 41'40.115
7 Lap
Not finished 1st lap


69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati
72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 17:33
Лоренцо со победа на врвот во генерален пласман!

Хорхе Лоренцо стигна до импресивна победа на Јапонското ГП во Мотеги пред својот тимски колега од Фиат Јамаха, Валентино Роси, за да го преземе водството во генерален пласман. Освојувачот на пол-позицијата Роси водеше во првата третина од трката пред Шпанецот да го помине и потоа светскиот шампион мораше да се бори за да го задржи изненадувачки брзиот Дани Педроза во Репсол Хонда за второто место.
Лоренцо призна дека не очекувал да поведе во генерален пласман толку бргу во шампионатот и сега вели дека е подготвен да подготви вистинско шоу пред домашните фанови во Херез, на следната трка од шампионатот. Ова е одличен прогрес за младиот Шпанец, кој на првата трка не успеа да остане на исто ниво со Кејси Стонер и Роси.
"Во Херез секогаш е забава, луѓето навиваат за шпанските возачи и мислам дека ќе ризикувам за нова победа", вели Лоренцо.
Светскиот шампион од 2007, Кејси Стонер, кој победи на првата трка од новата сезона во Катар, заврши како четврти пред Андреа Довициозо, вториот возач на Репсол Хонда. Валентино Роси смета дека овој резултат значи дека ќе има борба на четири возачи за титулата бидејќи покрај Стонер и Лоренцо, тука и Дани Педроза.
"Добра трка. Второто место не е победа, но 20 поени се важни за шампионатот. Сезоната станува с$ поинтересна бидејќи има четири возачи кои се борат за победи", вели Роси.
Финишот на подиумот на Педроза беше уште повеќе импресивен ако се знае за неговите повреди пред новата сезона и бидејќи го возеше минатогодишниот модел на мотоциклот.
"Имав многу добар старт и првите кругови мислев дека можам да останам таму барем неколку круга и потоа не ми се веруваше дека бев на исто ниво со Јамаха", вели Педроза.
Покрај четвртото место на Стонер, трката не помина според очекувањата за Дукати. Ники Хајден, кој на квалификациите во Катар имаше тежок пад, не ја заврши трката откако го "собра" Јапонецот Јуки Такахаши.
Во категоријата до 250 кубни сантиметри, Алваро Баутиста во Априлија победи пред домашниот фаворит Хироши Аојама на Хонда, додека третото место го освои Матија Пасини (Априлија). Актуелниот шампион Марко Симончели, кој се врати по пропуштањето на трката во Катар поради повреда, водеше од пол-позицијата до осмиот круг, кога удри во шиканата и ја дупна предната гума. По замената на гумата тој можеше да стигне само на 17. место.
Баутиста падна на третото место од стартот, но се врати да го предизвика Аојама пред својата гласна публика. Победникот од трката во Катар, Ектор Барбера, беше само 12., додека останатите од подиумот на Лосаил, Жил Клузел и Мајк ди Мељо паднаа.
Во 125сс класата, Андреа Јаноне победи од пол-позицијата и покрај тоа што имаше катастрофален старт. За Јаноне ова е втора победа по ред, откако победи на трката во Катар која траеше само 4 круга.РЕЗУЛТАТИ (ЈАПОНСКО ГП) МОТО ГП
1.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 43:47.238
2.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха +1.304
3.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда +3.763
4.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо +5.691
5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда +9.207
250СС
1.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 44:06.488
2.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда +5.889
3.Матија Пасини (Ита) - Тот Априлија +21.832
4.Габор Талмачи (Унг) - Балатонринг Априлија +25.906
5.Алекс Дебон (Шпа) - Блусенс Априлија +30.785
125СС
1.Андреа Јаноне (Ита) - Оњета Априлија 42:23.716
2.Хулиан Симон (Шпа) - Банкаха Априлија +1.346
3.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг +5.039
4.Штефан Брадл (Гер) - Висман Кифер Априлија +6.904
5.Марк Маркез (Шпа) - Ред Бул КТМ +13.061

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН МОТО ГП
1.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 41
2.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 41
3.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 38
4.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 22
5.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 21
250СС
1.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 25
2.Жил Клузел (Фра) - Матеони Априлија 20
3.Мајк Ди Мељо (Фра) - Аспар Априлија 16
4.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 13
5.Рафаеле Де Роса (Ита) - Скот Хонда 11
125СС
1.Андреа Јаноне (Ита) - Оњета Априлија 12.5
2.Хулиан Симон (Шпа) - Банкаха Априлија 10
3.Сандро Кортезе (Гер) - Аџо Дерби 8
4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 6.5
5.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 5.5

Хонда прослави 50-годишнина во Мото ГП

Хонда ја прослави 50-годишнината во Мото ГП шампионатот на својата домашна патека, само неколку месеци откако го повлече својот формула 1 тим поради економската криза. Фреди Спенсер, шампионот од 1983 и 1985 со Хонда заедно со 73-годишниот Наоми Танигучи ја предводеа парадата на патеката во Мотеги пред неделната трка. Во 1959, Танигучи возеше 125сс РЦ142 на трката на островот Мен и во дебито заврши на 6. место.
Сега 50 години потоа Хонда ги намалува своите активности поради кризата. Тие ветија дека ќе останат во Мото ГП, каде што освоија 59 титули кај конструктори од кои 17 во најдобрата класа, а последната во 2006 со Ники Хајден.

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 18:39
Роси триумфираше во Шпанија
3.05.2009.
The%20image%20“http://sportdenes.com/images/slika/rossi2.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.Актуелниот шампион во кралската класа во Мото ГП шампионатот Валентино Роси е победник на тертата трка сезонава која се возеше за Големата награда на Шпанија на патеката Херез, што е вкупно 98-ма за него во МОТо ГП шампионатот.
     Возачот на Јамаха до првиот триумф сезонава стигна со време од 45 минути 18 секунди и 557 стоти делови од секундата, пред фаворитот на домашната публика публика Дани Педроса на Репсол Хонда кој заврши втор и возачот на Дукати, Кејси Стонер кој ја освои третата позиција што е најдобар пласмна з анего во кариерата на патеката Херез. 
     Освојувачот на пол позицијата Хорхе Лоренцо излета од патеката на 4 круга пред крајот, додека се обидуваше да го прстигне Стонер во борба за третата позиција. Четвртото место го освои Де Пунија, пред Меландри, Едвардс, Капироси, Довициозо, Тони Елиаса и Крис Вермулен.
     До бодови во Шпанија стигнаа и Сете Жибернау, Јуки Такакаши, Џејмс Тосленд, Алекс Де Анџелис и Ники Хјаден.  Јапонецот Хироши Ајоами триумфираше на третата трка сезонава во класат адо 250 кубни цантиметри пред возачот на априлија Алваро Баутиста и бранителот ан титумата Марко Симончели на Џилера.
     По три трки во генералниот пласман води Аојама со 58 бода, 4 повеќе од Баутиста, трете е Хектор Барбе. Во класата до 125 кубни сантиметри до првиот триумф во Мото ГП шампионатот додеје британецот Бредил Смит.
     Возачот на Априлија низ целта мина пред шпанецот Серџо Гаде и неговиот сонародник Марк Маркез. Во генералниот пласман води Андреа Јаноне, следуваат Смит и Пол Еспараго. Следната трка се вози на 17 мај на патеката Бугати во Ле ман.
 
Kонечен пласман, МотоГП Шпанија (27круга):
1.     Valentino Rossi  (Yamaha Factory)   45:18.557
2.     Daniel Pedrosa  (Honda HRC)         45:21.257
3.     Casey Stoner  (Ducati MotoGP)       45:29.064
4.     Randy De Puniet  (Honda LCR)       45:50.450
5.     Marco Melandri  (Kawasaki Hayate) 45:51.685
6.     Loris Capirossi  (Suzuki MotoGP)     45:52.685
7.     Colin Edwards  (Yamaha Tech3)       45:52.978
8.     Andrea Dovizioso  (Honda HRC)      45:53.182
9.     Antonio Elias  (Honda Gresini)         46:01.246
10.     Chris Vermeulen  (Suzuki MotoGP) 46:03.740
11.     Sete Gibernau  (Ducati Onde 2000) 46:06.749
12.     Yuki Takahashi  (Honda Scot)       46:10.432
13.     James Toseland  (Yamaha Tech3)  46:12.240
14.     Alex De Angelis  (Honda Gresini)    46:12.498
15.     Nicky Hayden  (Ducati MotoGP)      46:19.794
16.     Mika Kallio  (Ducati Pramac)          46:29.453
17.     Niccolo Canepa  (Ducati Pramac)     0:00.000
18.     Jorge Lorenzo  (Yamaha Factory)     0:00.000
 
Генерален пласман:
1. Valentino Rosi     65
2. Casey Stoner       54
3. Jorge Lorenzo      41
4. Daniel Pedrosa    41
5. Andrea Dovizioso 30
6. Colin Edwards      26
7. Randy De Puniet  24
8. Marco Melandri     23
9. Chris Vermeulen  21
10. Loris Capirossi   19
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 22:56
Moto GP treninzite ke bidat prodolzeni


Moto GP treninzite i kvalifikaciskite sesii ke se vratat na starata dolzina od 1 cas od slednata trka vo Le Man, objavi FIM.
Kako del od merkite za namaluvanje na trosocite, petocnite treninzi bea otkazani, dodeka drugite sesii bea skrateni na 45 minuti. No, ova se pokaza kako nepopularno kaj glavnite vozaci,koi pobaraa poveke vreme za podesuvanje na svoite motocikli. Na sostanokot na Gran Pri komisijata se donese odluka preostanatite dve trening-sesii i kvalifikaciite da traat 1 cas, iako ke ostane samo edna sesija vo petok.
"Za mene mislam deka e podobra ideja da imame 4 sesii po 45 minuti, namesto 3 po 1 cas. Site sme podgotveni, no ke dojdeme tuka i v petok nautro ne pravime nisto. Site gi sakame tie petocni sesii", veli poranesniot sampion Kejsi Stoner
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 08:49

МОТОЦИКЛИЗАМ - "ДОКТОРОТ" ВО СВОЈ ЕЛЕМЕНТ ПРЕД ШПАНСКИТЕ ФАВОРИТИ

Роси "шефуваше" во Херез

Актуелниот шесткратен Мото ГП шампион, Валентино Роси стигна до својата прва победа во сезоната 2009, и 98. во кариерата, откако се врати за победа пред 123.000 фанови на Шпанското ГП во Херез.
Италијанецот, кој беше втор на првите две трки од сезоната, беше само четврти на стартот на трката, додека домашниот фаворит Дани Педроза во Репсол Хонда поведе пред Кејси Стонер во Дукати и освојувачот на пол-позицијата, колегата на Роси, Хорхе Лоренцо. Откако се квалификуваше дури 0.7 секунди зад пол-позицијата, Роси изјави дека нема шанси за победа, но веќе во вториот круг го презеде третото место од Лоренцо, а потоа беше вклучен во борба со Стонер за да го совлада во 7 круг од 27-те во трката.
Во тој момент Педроза со својата Хонда беше 1.4 секунди пред "бројот 46", и на почетокот Педроза, победникот од минатата година, беше израмнет со "Докторот", пред Роси да се доближи до него на 11. круга пред крајот, и да го помине пред разочараната публика. 30-годишниот Роси веднаш направи пристојна разлика пред Педроза за победа со предност од 2.7 секунди и предност од 11 поени во генерален пласман пред Стонер.
"Одлична трка, многу забавна, но и многу тешка физички. Мотоциклот беше одличен денес и успеав да останам во игра со Дани на десетина круга пред крајот. Секогаш е убаво да се победи во Херез. Од почетокот не верував дека можам да победам бидејќи бев далеку од Дани и Кејси, но мојот тим заврши фантастична работа", вели Роси.
Педроза успеа да остане на второто место и да ја продолжи својата неверојатна серија - тој никогаш нема завршено под второто место на Мото ГП трка, додека Стонер мораше да го издржи нападот на Лоренцо. Шпанецот Лоренцо, кој со победата во Мотеги минатиот викенд водеше во генерален пласман, не можеше да ја пронајде својата брзина на почетокот и заостануваше 7 секунди зад Педроза, но Лоренцо, кој денес наполни 22 години, се доближи на 1 секунда од Стонер на 4 круга пред крајот, пред да ја загуби контролата на М1 Јамахата и да се излизга надвор од трката. Стонер пак стигна до својот прв подиум во Херез, на најтешката патека за Дукати за потоа да изјави дека третото место е позначајно од победата во Катар.
"Ова повеќе го чувствувам како победа отколку во Катар бидејќи патеката е тешка заз нас. Не беше доволно да се борам за победа, но сепак завршив на подиумот", вели Стонер.
Французинот Ранди де Пуние извозе одлична трка за ЛЦР Хонда за 4. место, пред Марко Меландри, кој го израмни најдобриот резултат на Кавасаки од минатата година во само третата трка со неофицијалниот Хајате Кавасаки тим. Во својата 100. ГП трка, Италијанецот се бореше со ветераните Лорис Капироси (Сузуки) и Колин Едвардс (Тех 3 Јамаха) за импресивно петто место.
Андреа Довициозо во втората Репсол Хонда беше осми и покрај тоа што во 8. круг излета од патеката, додека Тони Елиас (Гресини Хонда) и Крис Вермејлен (Сузуки) ја комплетираа топ 10 листата. Губитници во Херез беа Сете Жиберне, кој беше само 11. за Франциско Ернандо Дукати во своето враќање во Шпанија, додека продолжи и кошмарот на поранешниот шампион Ники Хајден, кој со второто Дукати заврши 1 минута зад Роси и со само дебитантот Нико Канепа зад него.
Француското ГП во Ле Ман е на програмата на 17 мај.

РЕЗУЛТАТИ (ШПАНСКО ГП)
МОТО ГП
1.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 45:18.557
2.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда +2.700
3.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо +10.507
4.Ранди Де Пуние (Фра) - ЛЦР Хонда +31.893
5.Марко Меландри (Ита) - Хајате Кавасаки +33.128
250СС
1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 45:08.805
2.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија +0.132
3.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера +2.706
4.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија +2.769
5.Томас Лути (Шва) - Еми Априлија 17.946
125СС
1.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 41:49.556
2.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија +13.524
3.Марк Маркез (Шпа) - Ред Бул КТМ +13.553
4.Скот Рединг (Бри) Блусенс Априлија +14.251
5.Ефрен Васкез (Шпа) - Дерби Рејсинг +14.758

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН
МОТО ГП
1.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 65
2.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 54
3.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 41
3.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 41
5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 30
250СС
1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 58
2.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 54
3.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 43
4.Томас Лути (Шпа) - Еми Априлија 29
5.Жил Клузел (Фра) - Матеони Априлија 28
125СС
1.Андреа Јаноне (Ита) - Оњета Априлија 37.5
2.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 36.5
3.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 31.5
4.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 30
5.Сандро Кортезе (Гер) - Аџо Дерби 28

Смит со деби победа, Аојама со трилер-триумф

Британецот Бредли Смит стигна до својата деби ГП победа во 125сс трката во Херез, откако ги помина 23-те круга без вистински предизвик. Домашните фаворити Серхио Гадеа и Марк Маркез го комплетираа подиумот, додека уште еден Британец, Скот Рединг го освои четвротот место.
"Не можам да опишам како се чувствувам. Секогаш се обидував да си направам ментална слика за првата победа, но сум погрешил", вели Смит.
Тој сега е на само еден поен зад лидерот во генерален пласман Андреа Јаноне, кој излета во вториот круг и не успеа да се врати во поени.
Во 250сс класата, Јапонецот Хироши Аојама победи на Хонда пред популарниот домашен возач Алваро Баутиста и актуелниот шампион, Марко Симончели. Осовјувачот на пол-позицијата, Алекс Дебон падна при крајот на трката. Аојама, Баутиста, Симончели и Ектор Барбера (кој заврши како четврти) беа тркало-до-тркало во поголемиот дел од трката и сите освен Барбера во еден момент беа на првото место.

Мото ГП тренинзите ќе бидат продолжени

Мото ГП тренинзите и квалификациските сесии ќе се вратат на старата должина од 1 час од следната трка во Ле Ман, објави ФИМ. Како дел од мерките за намалување на трошоците, петочните тренинзи беа откажани, додека другите сесии беа скратени на 45 минути. Но, ова се покажа како непопуларно кај главните возачи, кои побараа повеќе време за подесување на своите мотоцикли. На состанокот на Гран При комисијата се донесе одлука преостанатите две тренинг-сесии и квалификациите да траат 1 час, иако ќе остане само една сесија во петок.
"За мене мислам дека е подобра идеја да имаме 4 сесии по 45 минути, наместо 3 по 1 час. Сите сме подготвени, но ќе дојдеме тука и в петок наутро не правиме ништо. Сите ги сакаме тие петочни сесии", вели поранешниот шампион Кејси Стонер
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 09:50
Rossi ќе ја продолжи кариерата на четири тркала
Најбрзиот човек на светот на две тркала, Италијанецот Valentino Rossi, планира кариера на четири тркала...

Светскиот првак во мотоциклизам, кој потпиша двегодишен договор со Yamaha минатата година, изјави дека во иднина би можел да вози за Ford на светското првенство во рели.

„Се надевам дека ќе можам да се префрлам на четири тркала. Мислам дека малку е доцна за Формула 1, но мислам дека вториот дел од мојата кариера сепак може да биде поврзан за автомобилите“, вели Rossi.

Шестокатниот светски шампион бил на тестирање за Ferrari 2006 и вели дека оттогаш озбилно размислувал за премин во Формула 1.

Сепак се одлучив да останам на мотоциклот и тоа значи дека желбата за Формула 1 е веќе зад мене“, вели 30-годишниот Италијанец, додавајќи дека сега главната можност е рели шампионатот.

„Имам добри врски со Ford па можеби ќе го возам токму нивниот автомобил. Ќе одлучам следната година на лето. “
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 04:41
Муџело резервирано за РосиСтотици илјади „тифози“ се подготвени да прослават победа на една од двете опции што италијанското гран при го сметаат за свое. Иако патеката е делумно поседувана од Дукати, нивните возачи Стонер и Хејден сепак се во сенка на Валентино Роси кој во Муџело славел седум пати во најсилната класа (непрекинато од 2002 до 2008), а има уште две победи со пониските категории. Оттука, сосема е очекувано што ривалите однапред ја сметаат оваа трка за изгубена, но ако некој може да се испречи на патот кон победата, веројатно тоа е Хорхе Лоренцо, тимскиот колега на Роси во Јамаха, кој има две победи годинава и води во генералниот пласман.

- Успеав да надополнам 24 бода во една трка, на Ле Ман, најверојатно на среќа. Да освојам подиум во Муџело ќе биде извонредно, додека борба со Валентино за прво место би била зачудувачка, но таа не ми е цел. Сакам да финиширам во трките и да го подобрувам своето постигнување од минатата година. Ќе се обидам да не ми се случи она што го имав во Херез (излетување додека беше третопласиран – з.а.), но кој знае? Се може да се случи,- филозофски изјави Хорхе Лоренцо на официјалната прес конференција во пресрет на италијанското гран при.

- Од еден аспект гледано, ова гран при е малку повеќе важно од останатите. Ова е Италија, тука ќе има многу публика и одлична атмосфера. Но, има само 25 поени достапни за победа, како и на секоја друга трка,- дополни Роси, кој и покрај седумте победи, во Муџело никогаш не поставил најбрз круг во трката.

Во Дукати се далеку порезервирани, иако за тимот од Борго Панигале ова е единствена трка на домашен терен. Главниот адут Кејси Стонер има убави спомени од Италија, бидејќи таму ја освоил првата пол позиција во кариерата (во класата до 125 ццм во 2003 година), а со Дукати бил само еднаш на пол, и тоа во својата шампионска сезона во 2007 година.

- Лани бев втор, па имајќи го предвид напредокот од тогаш, сигурен сум дека би можел да се борам за победата овој пат. Ќе биде тешко бидејќи конк*ренцијата е силна, што се гледа и од табелата. Муџело е патека што многу ја сакам, публиката е одлична и поседува страст за овој спорт. Се надевам на добар резултат, бидејќи ова е домашно гран при за Дукати, а тоа ги прави нештата посебно специјални,- изјави Стонер кој се уште нема победа на оваа патека.

Што се однесува до вториот возач на Дукати, Ники Хејден, кој се уште не е во топ форма по неколкуте повреди и операции, Американецот ќе има шанса да се радува доколку е меѓу првите 12 бидејќи на тој начин ќе ја мине границата од 1000 поени освоени во најсилната класа, со што ќе стане 16-ти возач на сите времиња кому тоа му пошло од рака. Статистичките податоци нудат уште низа изненадувања: во последниве тринаесет години на подиумот во Муџело секогаш имало Италијанец, а во последниве 40 трки на подиумот секогаш имало возач на Јамаха. Во 2008, во сите три класи од првенството победија Италијанци. Но, не е се во знакот на Азурите, за прв пат во 60-годишната историја на светското првенство, во сите три класи на првото место му припаѓа на мотициклист од Шпанија.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 04:19
МОТОЦИКЛИЗАМ - ПРЕКИНАТА СЕРИЈАТА ОД СЕДУМ ПОБЕДИ ПО РЕД НА "ДОКТОРОТ" ВО ИТАЛИЈА

Стонер успеа да го совлада Роси во МугелоКејси Стонер успеа да ја донесе првата победа во Мугело за тимот на Дукати и во исто време ја прекина серијата од седум победи по ред на Валентино Роси на неговата домашна патека, совладувајќи ги двете Јамахи на влажното-сувото Италијанско ГП во неделата. Роси мораше да се задоволи со третото место, зад својот колега Хорхе Лоренцо, кој успеа да стигне до второто место и покрај тоа што падна при излегувањата на трката и потоа ужасно спориот старт.
Трката започна на влажна патека, и Стонер излета во водство од стартот, но веднаш потоа специјалистот за трки на влажно, Австралиецот Крис Вермејлен стигна до првото место со неговото Сузуки. Вермејлен, Стонер и Андреа Довициозо во Хонда се менуваа на водството во првите кругови, а веднаш зад нив беа Роси и се подобриот Марко Меландри.
Лоренцо успеа да се врати во игра со својот резервен мотоцикл, додека неговите механичари работеа на првиот мотоцикл. Довициозо успеа д аги помине Вермејлен и Стонер во 3. круг, кога патеката почна да се суши, а и Роси и Меландри успеаја да ги претекнат и да дојдат зад Довициозо.
Роси дојде во водство во 9. круг, а Меландри беше зад него и го претекна да го превземе водството, пред да влезат во боксот на крајот на 10. круг за мазни гуми. Иако се вратија на врвот, Довициозо го искористи тоа што беше еден круг повеќе на мазни гуми и поведе пред сонародниците. Меландри почна да биде се послаб на сувата патека, додека Роси не успеа да се врати во брзина за разлика од Стонер и Лорис Капироси во Сузуки.
Довициозо имаше предност од 3 секунди, но наскоро Стонер и Капироси беа зад него и успеаја да го поминат. Капироси и Довициозо почнаа да паѓаат во форма, а Јамахите беа се побрзи во финишот на трката и Лоренцо и Роси успеаја да се искачат на второто и третото место.
Стонер по трката призна дека се плашел дека ќе се откаже од трката додека бил во водство поради проблеми со менувачот во финишот на трката.
"Почнав да имам проблеми со менувачот и за малку ќе се извртев на рамниот дел од патеката. Мислев дека се е готово, но за среќа успеав да останам на патеката. Ова е патека на која ја имав првата пол-позиција во 125сс, но потоа немав многу среќа. Сега беше далеку позабавно", вели Стонер.
Роси од друга страна призна дека и доминацијата во Мугело мораше да заврши.
"По седум победи по ред секако дека е штета, но се работи за нормална ситуацијата. Тежок викенд, посебно во трката, која беше луда. Но, и подиумот е подобро од ништо. Секогаш сум имал лоша среќа во трка во која има и дожд и сонце", вели Роси.

РЕЗУЛТАТИ (ИТАЛИЈАНСКО ГП)
МОТО ГП
1.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 45:41.894
2.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха +1.001
3.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха +2.076
4.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда +2.129
5.Лорис Капироси (Ита) - Ризла Сузуки +3.274
250СС
1.Матија Пасини (Ита) - Тот Априлија 45:38.391
2.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера +0.117
3.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија +1.293
4.Томас Лути (Шва) - Еми Априлија +24.557
5.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија +27.014
125СС
1.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 40:09.523
2.Николас Терол (Шпа) - Џек & Џонс Априлија +0.216
3.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија +7.114
4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг +11.829
5.Марк Маркез (Шпа) - Ред Бул КТМ +12.315

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН
МОТО ГП
1.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 90
2.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 86
3.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 81
4.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 57
5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 56
250СС
1.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 83
2.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 76
3.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера 61
4.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 59
5.Матија Пасини (Ита) - Тот Априлија 51
125СС
1.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 74.5
2.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 71
3.Андреа Јанонен (Ита) - Оњета Априлија 46.5
4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 44.5
5.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија 43

Пасини и Смит со победи во Италија

Италијанецот Матија Пасини победи во домашната 250сс трка во Мугело по фантастична битка во последниот круг со сонародникот марко Симончели. Пасини го започна последниот круг на првото место, но го загуби водството на првата кривина од актуелниот шампион Симончели, по што водството се менуваше најмалку 10-тина пати пред возачот на Априлија, Пасини да биде посилен на последните кривини и да стигне до првата победа оваа сезона.
Британецот Бредли Смит пак стигна до втората победа оваа сезона во 125сс класата, откако беше најбрз во поголемиот дел од трката, откако го превзеде водството во шестиот круг кога Андреа Јаноне се откажа поради механички проблем.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 01:21
Медитеранскиот шмек по вкусот на СтонерЛидерот во генералниот поредок, Австралиецот Кејси Стонер имаше импресивен настап на минатата трка во Муџело, возена за големата награда на Италија, а климатско-географската сличност со Барселона, каде престојниов викенд ќе се одржи ГН Каталуња, му дава големи шанси за уште еден триумф.

Во услови на стабилно време феноменалниот моторцикл „Десмоседичи“ на Дукати е супериорен на патеката, правејќи од својот ас Стонер фаворит број еден. Сепак и покрај доминантноста на австралискиот моторџија, тој е свесен дека до крајот на шампионатот многу, а конк*ренцијата од Фиат Јамаха сеуште го нема кажано последниот збор.

- Во овој дел од првенството лидерската позиција на табелата не значи ништо. Моите конк*ренти се многу паметни, зрели и способни да победуваат. Во овој дел од сезоната мора да се задржи фокусот, треба да се трудиме што почесто да бидеме на подиумот и да бидеме сигурни дека во секоја трка освојуваме доволен број на поени.

Во Муџело, Стонер дојде до 18та победа во својата кариера, а по овој ГП викенд Дукати стана најуспешниот тим во ова натпреварување, откако беа воведени моторите со зафатнина од 800 кс .
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 01:23
Барселона го чека ЛоренцоМладиот шпански моторциклист Хорхе Лоренцо годинава ќе ја има својата премиера во кралската Мото ГП класа, на својата домашна и омилена патека во Барселона. Иако тој е роден на Мајорка, најголемиот дел од животот го минал во каталонската престолнина, каде ги има направено и првите детски чекори во светот на брзината. Минатата сезона тој поради повреда беше принуден да отсуствува на трката во класата до 250 кс, тоа неговиот настап сезонава го прави да биде по драматичен.

- Оваа патека е најблиска до мојата родна Мајорка и една од најомилените на кои сум настапувал. Отсекогаш сум бил брз во барселона, уште од времето кога возев во класата од 125 кс. Задоволен сум од сезоната засега, но во Херез не успеав да финиширам, се надевам дека викендов нема повторно да ги разочарам домашните фанови.
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 12:08
Роси: Сексам пред секоја трка Печати Е-меил
%20Осумкратниот светски првак во мотоциклизам, 30-годишниот Италијанец Валентино Роси, направи интересно...

 

...  интервју со италијанскиот весник "Ла Република", во кое многу малку зборуваше за своите спортски вештини.

Популарниот "Il Dottore", актуелниот првак во Мото ГП, изјави дека практикува секс во пресрет на секоја трка, и дека токму тоа е причината за неговите победи.

Кога станува збор за неговата жена од соништата, "докторот" без размислување ја посочил американската актерка Меган Фокс.

Околу прашањата за вистинска љубов и формирање семејство, Роси признал дека до сега се нема заљубено, а за семејство - многу ретко размислувал...

%20

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 12:11
Квалификации за денешната трка во Каталуња, Шпанија 

GRAN PREMI CINZANO DE CATALUNYA

MotoGP Qualifying Practice Classification PDF

Pos. Num. Rider Nation Team Motorcycle Lap time Km/h Gap
1 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'41.974 324.421
2 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'41.987 322.677 0.013
3 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 1'42.426 326.678 0.452
4 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 1'42.594 325.791 0.620
5 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 1'43.139 323.256 1.165
6 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'43.168 319.054 1.194
7 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 1'43.175 320.760 1.201
8 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 1'43.207 326.876 1.233
9 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'43.233 316.437 1.259
10 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 1'43.336 326.876 1.362
11 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'43.365 323.547 1.391
12 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'43.411 314.136 1.437
13 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 1'43.414 320.950 1.440
14 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 1'43.422 322.003 1.448
15 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 1'43.714 321.907 1.740
16 72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'43.777 318.490 1.803
17 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 1'43.792 322.580 1.818
18 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 1'43.991 320.950 2.017
19 41 Gabor TALMACSI HUN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'45.833 317.180 3.859


Изменето од blackeye - 14.Јуни.2009 во 16:50
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.