IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - Мотоциклизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотоциклизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака Обратен редослед
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 09:50
Rossi ќе ја продолжи кариерата на четири тркала
Најбрзиот човек на светот на две тркала, Италијанецот Valentino Rossi, планира кариера на четири тркала...

Светскиот првак во мотоциклизам, кој потпиша двегодишен договор со Yamaha минатата година, изјави дека во иднина би можел да вози за Ford на светското првенство во рели.

„Се надевам дека ќе можам да се префрлам на четири тркала. Мислам дека малку е доцна за Формула 1, но мислам дека вториот дел од мојата кариера сепак може да биде поврзан за автомобилите“, вели Rossi.

Шестокатниот светски шампион бил на тестирање за Ferrari 2006 и вели дека оттогаш озбилно размислувал за премин во Формула 1.

Сепак се одлучив да останам на мотоциклот и тоа значи дека желбата за Формула 1 е веќе зад мене“, вели 30-годишниот Италијанец, додавајќи дека сега главната можност е рели шампионатот.

„Имам добри врски со Ford па можеби ќе го возам токму нивниот автомобил. Ќе одлучам следната година на лето. “
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 08:49

МОТОЦИКЛИЗАМ - "ДОКТОРОТ" ВО СВОЈ ЕЛЕМЕНТ ПРЕД ШПАНСКИТЕ ФАВОРИТИ

Роси "шефуваше" во Херез

Актуелниот шесткратен Мото ГП шампион, Валентино Роси стигна до својата прва победа во сезоната 2009, и 98. во кариерата, откако се врати за победа пред 123.000 фанови на Шпанското ГП во Херез.
Италијанецот, кој беше втор на првите две трки од сезоната, беше само четврти на стартот на трката, додека домашниот фаворит Дани Педроза во Репсол Хонда поведе пред Кејси Стонер во Дукати и освојувачот на пол-позицијата, колегата на Роси, Хорхе Лоренцо. Откако се квалификуваше дури 0.7 секунди зад пол-позицијата, Роси изјави дека нема шанси за победа, но веќе во вториот круг го презеде третото место од Лоренцо, а потоа беше вклучен во борба со Стонер за да го совлада во 7 круг од 27-те во трката.
Во тој момент Педроза со својата Хонда беше 1.4 секунди пред "бројот 46", и на почетокот Педроза, победникот од минатата година, беше израмнет со "Докторот", пред Роси да се доближи до него на 11. круга пред крајот, и да го помине пред разочараната публика. 30-годишниот Роси веднаш направи пристојна разлика пред Педроза за победа со предност од 2.7 секунди и предност од 11 поени во генерален пласман пред Стонер.
"Одлична трка, многу забавна, но и многу тешка физички. Мотоциклот беше одличен денес и успеав да останам во игра со Дани на десетина круга пред крајот. Секогаш е убаво да се победи во Херез. Од почетокот не верував дека можам да победам бидејќи бев далеку од Дани и Кејси, но мојот тим заврши фантастична работа", вели Роси.
Педроза успеа да остане на второто место и да ја продолжи својата неверојатна серија - тој никогаш нема завршено под второто место на Мото ГП трка, додека Стонер мораше да го издржи нападот на Лоренцо. Шпанецот Лоренцо, кој со победата во Мотеги минатиот викенд водеше во генерален пласман, не можеше да ја пронајде својата брзина на почетокот и заостануваше 7 секунди зад Педроза, но Лоренцо, кој денес наполни 22 години, се доближи на 1 секунда од Стонер на 4 круга пред крајот, пред да ја загуби контролата на М1 Јамахата и да се излизга надвор од трката. Стонер пак стигна до својот прв подиум во Херез, на најтешката патека за Дукати за потоа да изјави дека третото место е позначајно од победата во Катар.
"Ова повеќе го чувствувам како победа отколку во Катар бидејќи патеката е тешка заз нас. Не беше доволно да се борам за победа, но сепак завршив на подиумот", вели Стонер.
Французинот Ранди де Пуние извозе одлична трка за ЛЦР Хонда за 4. место, пред Марко Меландри, кој го израмни најдобриот резултат на Кавасаки од минатата година во само третата трка со неофицијалниот Хајате Кавасаки тим. Во својата 100. ГП трка, Италијанецот се бореше со ветераните Лорис Капироси (Сузуки) и Колин Едвардс (Тех 3 Јамаха) за импресивно петто место.
Андреа Довициозо во втората Репсол Хонда беше осми и покрај тоа што во 8. круг излета од патеката, додека Тони Елиас (Гресини Хонда) и Крис Вермејлен (Сузуки) ја комплетираа топ 10 листата. Губитници во Херез беа Сете Жиберне, кој беше само 11. за Франциско Ернандо Дукати во своето враќање во Шпанија, додека продолжи и кошмарот на поранешниот шампион Ники Хајден, кој со второто Дукати заврши 1 минута зад Роси и со само дебитантот Нико Канепа зад него.
Француското ГП во Ле Ман е на програмата на 17 мај.

РЕЗУЛТАТИ (ШПАНСКО ГП)
МОТО ГП
1.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 45:18.557
2.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда +2.700
3.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо +10.507
4.Ранди Де Пуние (Фра) - ЛЦР Хонда +31.893
5.Марко Меландри (Ита) - Хајате Кавасаки +33.128
250СС
1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 45:08.805
2.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија +0.132
3.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера +2.706
4.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија +2.769
5.Томас Лути (Шва) - Еми Априлија 17.946
125СС
1.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 41:49.556
2.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија +13.524
3.Марк Маркез (Шпа) - Ред Бул КТМ +13.553
4.Скот Рединг (Бри) Блусенс Априлија +14.251
5.Ефрен Васкез (Шпа) - Дерби Рејсинг +14.758

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН
МОТО ГП
1.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 65
2.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 54
3.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 41
3.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 41
5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 30
250СС
1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 58
2.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 54
3.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 43
4.Томас Лути (Шпа) - Еми Априлија 29
5.Жил Клузел (Фра) - Матеони Априлија 28
125СС
1.Андреа Јаноне (Ита) - Оњета Априлија 37.5
2.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 36.5
3.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 31.5
4.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 30
5.Сандро Кортезе (Гер) - Аџо Дерби 28

Смит со деби победа, Аојама со трилер-триумф

Британецот Бредли Смит стигна до својата деби ГП победа во 125сс трката во Херез, откако ги помина 23-те круга без вистински предизвик. Домашните фаворити Серхио Гадеа и Марк Маркез го комплетираа подиумот, додека уште еден Британец, Скот Рединг го освои четвротот место.
"Не можам да опишам како се чувствувам. Секогаш се обидував да си направам ментална слика за првата победа, но сум погрешил", вели Смит.
Тој сега е на само еден поен зад лидерот во генерален пласман Андреа Јаноне, кој излета во вториот круг и не успеа да се врати во поени.
Во 250сс класата, Јапонецот Хироши Аојама победи на Хонда пред популарниот домашен возач Алваро Баутиста и актуелниот шампион, Марко Симончели. Осовјувачот на пол-позицијата, Алекс Дебон падна при крајот на трката. Аојама, Баутиста, Симончели и Ектор Барбера (кој заврши како четврти) беа тркало-до-тркало во поголемиот дел од трката и сите освен Барбера во еден момент беа на првото место.

Мото ГП тренинзите ќе бидат продолжени

Мото ГП тренинзите и квалификациските сесии ќе се вратат на старата должина од 1 час од следната трка во Ле Ман, објави ФИМ. Како дел од мерките за намалување на трошоците, петочните тренинзи беа откажани, додека другите сесии беа скратени на 45 минути. Но, ова се покажа како непопуларно кај главните возачи, кои побараа повеќе време за подесување на своите мотоцикли. На состанокот на Гран При комисијата се донесе одлука преостанатите две тренинг-сесии и квалификациите да траат 1 час, иако ќе остане само една сесија во петок.
"За мене мислам дека е подобра идеја да имаме 4 сесии по 45 минути, наместо 3 по 1 час. Сите сме подготвени, но ќе дојдеме тука и в петок наутро не правиме ништо. Сите ги сакаме тие петочни сесии", вели поранешниот шампион Кејси Стонер
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 22:56
Moto GP treninzite ke bidat prodolzeni


Moto GP treninzite i kvalifikaciskite sesii ke se vratat na starata dolzina od 1 cas od slednata trka vo Le Man, objavi FIM.
Kako del od merkite za namaluvanje na trosocite, petocnite treninzi bea otkazani, dodeka drugite sesii bea skrateni na 45 minuti. No, ova se pokaza kako nepopularno kaj glavnite vozaci,koi pobaraa poveke vreme za podesuvanje na svoite motocikli. Na sostanokot na Gran Pri komisijata se donese odluka preostanatite dve trening-sesii i kvalifikaciite da traat 1 cas, iako ke ostane samo edna sesija vo petok.
"Za mene mislam deka e podobra ideja da imame 4 sesii po 45 minuti, namesto 3 po 1 cas. Site sme podgotveni, no ke dojdeme tuka i v petok nautro ne pravime nisto. Site gi sakame tie petocni sesii", veli poranesniot sampion Kejsi Stoner
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 18:39
Роси триумфираше во Шпанија
3.05.2009.
The%20image%20“http://sportdenes.com/images/slika/rossi2.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.Актуелниот шампион во кралската класа во Мото ГП шампионатот Валентино Роси е победник на тертата трка сезонава која се возеше за Големата награда на Шпанија на патеката Херез, што е вкупно 98-ма за него во МОТо ГП шампионатот.
     Возачот на Јамаха до првиот триумф сезонава стигна со време од 45 минути 18 секунди и 557 стоти делови од секундата, пред фаворитот на домашната публика публика Дани Педроса на Репсол Хонда кој заврши втор и возачот на Дукати, Кејси Стонер кој ја освои третата позиција што е најдобар пласмна з анего во кариерата на патеката Херез. 
     Освојувачот на пол позицијата Хорхе Лоренцо излета од патеката на 4 круга пред крајот, додека се обидуваше да го прстигне Стонер во борба за третата позиција. Четвртото место го освои Де Пунија, пред Меландри, Едвардс, Капироси, Довициозо, Тони Елиаса и Крис Вермулен.
     До бодови во Шпанија стигнаа и Сете Жибернау, Јуки Такакаши, Џејмс Тосленд, Алекс Де Анџелис и Ники Хјаден.  Јапонецот Хироши Ајоами триумфираше на третата трка сезонава во класат адо 250 кубни цантиметри пред возачот на априлија Алваро Баутиста и бранителот ан титумата Марко Симончели на Џилера.
     По три трки во генералниот пласман води Аојама со 58 бода, 4 повеќе од Баутиста, трете е Хектор Барбе. Во класата до 125 кубни сантиметри до првиот триумф во Мото ГП шампионатот додеје британецот Бредил Смит.
     Возачот на Априлија низ целта мина пред шпанецот Серџо Гаде и неговиот сонародник Марк Маркез. Во генералниот пласман води Андреа Јаноне, следуваат Смит и Пол Еспараго. Следната трка се вози на 17 мај на патеката Бугати во Ле ман.
 
Kонечен пласман, МотоГП Шпанија (27круга):
1.     Valentino Rossi  (Yamaha Factory)   45:18.557
2.     Daniel Pedrosa  (Honda HRC)         45:21.257
3.     Casey Stoner  (Ducati MotoGP)       45:29.064
4.     Randy De Puniet  (Honda LCR)       45:50.450
5.     Marco Melandri  (Kawasaki Hayate) 45:51.685
6.     Loris Capirossi  (Suzuki MotoGP)     45:52.685
7.     Colin Edwards  (Yamaha Tech3)       45:52.978
8.     Andrea Dovizioso  (Honda HRC)      45:53.182
9.     Antonio Elias  (Honda Gresini)         46:01.246
10.     Chris Vermeulen  (Suzuki MotoGP) 46:03.740
11.     Sete Gibernau  (Ducati Onde 2000) 46:06.749
12.     Yuki Takahashi  (Honda Scot)       46:10.432
13.     James Toseland  (Yamaha Tech3)  46:12.240
14.     Alex De Angelis  (Honda Gresini)    46:12.498
15.     Nicky Hayden  (Ducati MotoGP)      46:19.794
16.     Mika Kallio  (Ducati Pramac)          46:29.453
17.     Niccolo Canepa  (Ducati Pramac)     0:00.000
18.     Jorge Lorenzo  (Yamaha Factory)     0:00.000
 
Генерален пласман:
1. Valentino Rosi     65
2. Casey Stoner       54
3. Jorge Lorenzo      41
4. Daniel Pedrosa    41
5. Andrea Dovizioso 30
6. Colin Edwards      26
7. Randy De Puniet  24
8. Marco Melandri     23
9. Chris Vermeulen  21
10. Loris Capirossi   19
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 17:33
Лоренцо со победа на врвот во генерален пласман!

Хорхе Лоренцо стигна до импресивна победа на Јапонското ГП во Мотеги пред својот тимски колега од Фиат Јамаха, Валентино Роси, за да го преземе водството во генерален пласман. Освојувачот на пол-позицијата Роси водеше во првата третина од трката пред Шпанецот да го помине и потоа светскиот шампион мораше да се бори за да го задржи изненадувачки брзиот Дани Педроза во Репсол Хонда за второто место.
Лоренцо призна дека не очекувал да поведе во генерален пласман толку бргу во шампионатот и сега вели дека е подготвен да подготви вистинско шоу пред домашните фанови во Херез, на следната трка од шампионатот. Ова е одличен прогрес за младиот Шпанец, кој на првата трка не успеа да остане на исто ниво со Кејси Стонер и Роси.
"Во Херез секогаш е забава, луѓето навиваат за шпанските возачи и мислам дека ќе ризикувам за нова победа", вели Лоренцо.
Светскиот шампион од 2007, Кејси Стонер, кој победи на првата трка од новата сезона во Катар, заврши како четврти пред Андреа Довициозо, вториот возач на Репсол Хонда. Валентино Роси смета дека овој резултат значи дека ќе има борба на четири возачи за титулата бидејќи покрај Стонер и Лоренцо, тука и Дани Педроза.
"Добра трка. Второто место не е победа, но 20 поени се важни за шампионатот. Сезоната станува с$ поинтересна бидејќи има четири возачи кои се борат за победи", вели Роси.
Финишот на подиумот на Педроза беше уште повеќе импресивен ако се знае за неговите повреди пред новата сезона и бидејќи го возеше минатогодишниот модел на мотоциклот.
"Имав многу добар старт и првите кругови мислев дека можам да останам таму барем неколку круга и потоа не ми се веруваше дека бев на исто ниво со Јамаха", вели Педроза.
Покрај четвртото место на Стонер, трката не помина според очекувањата за Дукати. Ники Хајден, кој на квалификациите во Катар имаше тежок пад, не ја заврши трката откако го "собра" Јапонецот Јуки Такахаши.
Во категоријата до 250 кубни сантиметри, Алваро Баутиста во Априлија победи пред домашниот фаворит Хироши Аојама на Хонда, додека третото место го освои Матија Пасини (Априлија). Актуелниот шампион Марко Симончели, кој се врати по пропуштањето на трката во Катар поради повреда, водеше од пол-позицијата до осмиот круг, кога удри во шиканата и ја дупна предната гума. По замената на гумата тој можеше да стигне само на 17. место.
Баутиста падна на третото место од стартот, но се врати да го предизвика Аојама пред својата гласна публика. Победникот од трката во Катар, Ектор Барбера, беше само 12., додека останатите од подиумот на Лосаил, Жил Клузел и Мајк ди Мељо паднаа.
Во 125сс класата, Андреа Јаноне победи од пол-позицијата и покрај тоа што имаше катастрофален старт. За Јаноне ова е втора победа по ред, откако победи на трката во Катар која траеше само 4 круга.РЕЗУЛТАТИ (ЈАПОНСКО ГП) МОТО ГП
1.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 43:47.238
2.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха +1.304
3.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда +3.763
4.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо +5.691
5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда +9.207
250СС
1.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 44:06.488
2.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда +5.889
3.Матија Пасини (Ита) - Тот Априлија +21.832
4.Габор Талмачи (Унг) - Балатонринг Априлија +25.906
5.Алекс Дебон (Шпа) - Блусенс Априлија +30.785
125СС
1.Андреа Јаноне (Ита) - Оњета Априлија 42:23.716
2.Хулиан Симон (Шпа) - Банкаха Априлија +1.346
3.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг +5.039
4.Штефан Брадл (Гер) - Висман Кифер Априлија +6.904
5.Марк Маркез (Шпа) - Ред Бул КТМ +13.061

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН МОТО ГП
1.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 41
2.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 41
3.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 38
4.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 22
5.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 21
250СС
1.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 25
2.Жил Клузел (Фра) - Матеони Априлија 20
3.Мајк Ди Мељо (Фра) - Аспар Априлија 16
4.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 13
5.Рафаеле Де Роса (Ита) - Скот Хонда 11
125СС
1.Андреа Јаноне (Ита) - Оњета Априлија 12.5
2.Хулиан Симон (Шпа) - Банкаха Априлија 10
3.Сандро Кортезе (Гер) - Аџо Дерби 8
4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 6.5
5.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 5.5

Хонда прослави 50-годишнина во Мото ГП

Хонда ја прослави 50-годишнината во Мото ГП шампионатот на својата домашна патека, само неколку месеци откако го повлече својот формула 1 тим поради економската криза. Фреди Спенсер, шампионот од 1983 и 1985 со Хонда заедно со 73-годишниот Наоми Танигучи ја предводеа парадата на патеката во Мотеги пред неделната трка. Во 1959, Танигучи возеше 125сс РЦ142 на трката на островот Мен и во дебито заврши на 6. место.
Сега 50 години потоа Хонда ги намалува своите активности поради кризата. Тие ветија дека ќе останат во Мото ГП, каде што освоија 59 титули кај конструктори од кои 17 во најдобрата класа, а последната во 2006 со Ники Хајден.

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 14:23
Moto GP Japonija

eden-dva pobeda za Fiat Yamahaсреќа

POLINI GRAND PRIX OF JAPAN

MotoGP Race Classification PDF

Pos. Points Num. Rider Nation Team Motorcycle Total time Km/h Gap
1 25 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'47.238 157.886
2 20 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'48.542 157.808 1.304
3 16 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 43'51.001 157.661 3.763
4 13 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 43'52.929 157.545 5.691
5 11 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 43'56.445 157.335 9.207
6 10 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 44'17.793 156.071 30.555
7 9 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 44'19.994 155.942 32.756
8 8 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 44'26.654 155.553 39.416
9 7 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 44'30.344 155.338 43.106
10 6 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 44'30.483 155.330 43.245
11 5 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 44'32.072 155.237 44.834
12 4 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 44'33.778 155.138 46.540
13 3 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 44'40.763 154.734 53.525
14 2 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 45'09.042 153.119 1'21.804
15 1 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 44'25.681 149.126 1 Lap
Not classified


59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 41'40.115
7 Lap
Not finished 1st lap


69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati
72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 23:26
Poradi dozdot vcerasnata nokna trka vo Katar, prva vo ovaa sezona bese bese odlozena za denes.
REZULTATI:

MotoGP Race Classification PDF

Pos. Points Num. Rider Nation Team Motorcycle Total time Km/h Gap
1 25 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 42'53.984 165.539
2 20 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'01.755 165.041 7.771
3 16 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'10.228 164.501 16.244
4 13 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 43'18.394 163.984 24.410
5 11 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 43'21.247 163.804 27.263
6 10 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 43'23.867 163.639 29.883
7 9 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 43'27.611 163.404 33.627
8 8 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 43'28.739 163.334 34.755
9 7 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 43'33.465 163.038 39.481
10 6 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 43'36.268 162.864 42.284
11 5 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 43'42.510 162.476 48.526
12 4 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 43'42.867 162.454 48.883
13 3 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 43'46.199 162.248 52.215
14 2 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 43'50.363 161.991 56.379
15 1 72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda 43'54.270 161.751 1'00.286
16
52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 44'08.962 160.853 1'14.978
17
88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 44'09.012 160.850 1'15.028
Not classified


65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 13'49.501
15 LapNe znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
zaguben Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaguben Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 12:10
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

<span ="fontNaslov">Роси се повредил во неговиот стан</span>Познатиот мотоциклист Валентино Роси се повредил при падот во својот стан, по што завршил во болница. Роси
имал среќа при бизарната незгода во неговиот стан. Тој местејќи завеса
паднал врз стаклена маса и при тоа заработил расекотини на раката и
левото стапало. Во болницата повредите се санирани со неколку
конци, но од тимот на роси веќе најавија дека тој следната недела ќе
стартува со тест возењата со тимот на "Јамаха".

MORE MESTEL ZAVESA DOMAKIN COVEK MASALA :)
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 08:28
Роси се повредил во неговиот стан

Познатиот мотоциклист Валентино Роси се повредил при падот во својот стан, по што завршил во болница.

Роси имал среќа при бизарната незгода во неговиот стан. Тој местејќи завеса паднал врз стаклена маса и при тоа заработил расекотини на раката и левото стапало.

Во болницата повредите се санирани со неколку конци, но од тимот на роси веќе најавија дека тој следната недела ќе стартува со тест возењата со тимот на "Јамаха".
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 00:34
jas sum ljubitel na sekakov vid trki ali ne sum bil na niedna trka so motori a bi sakal inace za koli vodno i skopje krug ne gi ispustam steta sto ovaa godina ke nema najverojatno
faster then light :D
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2008 во 13:38
Девет странски возачи за поголема конк*ренција


КИЧЕВО. - За разлика од првиот натпревар од државното првенство во мотоциклизам на кружни патеки, кога настапија само седуммина натпреварувачи, на вториот, што викендов ќе се одржи во Кичево, покрај 11-темина домашни, ќе учествуваат и деветмина мотоциклисти од три балкански земји, Турција, Бугарија и Србија, така што на неделниот натпревар се очекуваат повеќе од 20 натпреварувачи и голема конк*ренција за место на пиедесталот. Учеството на странските мотоциклисти му дава отворен карактер на овој натпревар. сабота од 11.30 часот е закажан првиот тренинг, а половина час подоцна и вториот. Натпреварот е в недела од 11.30 часот. Според зафатнината на машините, моторите ќе бидат поделени во две класи: суперспорт до 600 и супербајк до 1.000 кубици.
Од Турција доаѓаат тројца мотоциклисти, а имињата на бугарските и на српските натпреварувачи, како и нивниот број, дополнително ќе бидат познати. Ова е шанса љубителите на брзините во нашава земја по подолг период во живо да проследат еден исклучително квалитетен и возбудлив мото-натпревар и затоа в недела се очекува присуство на повеќе од 10.000 гледачи.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 23:58
eve da ne pisuvate samo za vo svetot dali nekoj gi gledase trkite vo makedonija vo kicevo :D:D da zboruvame malce i za nasiot motorciklizam hhh :D
Кон врв
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 18:06
Se znae koj e najdobar Valentino Rossi The Doctor 46 :D
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 02:42

МОТОЦИКЛИЗАМ - ШПАНЕЦОТ ПРИЗНАВА ДЕКА Е ТЕШКО ДА СЕ ВРАТИ НА ВРВОТ

Лоренцо: "Не сум возачот од стартот на сезоната"

Хорхе Лоренцо вели дека не е човекот кој беше на стартот на сезоната и признава дека се мачи да вози до лимитот по серијата големи падови во последните три месеци. Мото ГП дебитантот имаше сензационален старт на сезоната со три пол-позиции по ред, една победа и два подиуми, но од тогаш речиси на сите трки тој паѓа и доби сериозен потрес на мозокот и повреда на раката во Барселона во јуни и скрши три коски во стапалото во првиот круг на трката во Лагуна Сека.

"Работите се променија. За несреќа имав премногу падови по ред и тие предизвикаа да бидам уплашен од мотоциклот. Не сум истата личност од првите трки. Кога ќе загубиш малку самодоверба не можеш да направиш ништо посебно. Нормално не се плашам од падовите, но сега сум во криза. Ова е опасен спорт, но морам да се вратам во форма", вели возачот на Фиат Јамаха.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.