IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - Мотоциклизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотоциклизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака Обратен редослед
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 12:41
Rosi startuva vtor, ali dvajcata direknti konk*renti padnaa strasno na kvalifikaciite...tretiot Stoner, malku podobro pomina od prviot Lorenco..da se nadevame deka se ke bide dobro i deka site ke gi vidime vo trkata vecer
 
 

MotoGP Qualifying Practice Classification PDF

Pos. Num. Rider Nation Team Motorcycle Lap time Km/h Gap
1 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'21.678 261.058
2 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'21.845 264.058 0.167
3 27 Casey STONER AUS Ducati Team Ducati 1'21.910 262.901 0.232
4 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 1'22.113 260.492 0.435
5 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 1'22.135 260.554 0.457
6 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 1'22.146 260.303 0.468
7 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'22.490 262.326 0.812
8 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 1'22.540 259.241 0.862
9 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'22.633 260.303 0.955
10 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'22.662 262.326 0.984
11 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 1'22.842 256.532 1.164
12 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 1'23.004 260.617 1.326
13 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 1'23.106 256.959 1.428
14 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 1'23.147 254.777 1.469
15 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'23.390 256.837 1.712
16 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 1'23.912 256.349 2.234
17 41 Gabor TALMACSI HUN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'24.528 248.905 2.850
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 21:54
vecerva 22:55 Moto GP Laguna Seca – Kvalif. GP среќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 02:44
Rossi is No.1

CESTI4KI ZA 100-TA POBEDA I OD MENE!!!!!


                  Историја во Асен
Во доминантен стил достоен за остварување на јубилејната стота гран при победа, Валентино Роси по седми пат славеше во Асен (петти пат како најдобар на трката во најсилната класа). Тој ја имаше пол позицијата, но на стартот го загуби првото место од Дани Педроса, а потоа и од Кејси Стонер, но веќе круг-два подоцна се врати на лидерската позиција и направи недостижна предност. Тимскиот колега Хорхер Лоренцо даде максимум од себе за да остане во трка со него, но „докторот“ го држеше на безбедна дистанца зад себе, поголема од две секунди. Кејси Стонер на крајот пристигна трет (Педроса падна), но повторно беше истоштен и доби медицинска помош.

- Ова е фантастично постигнување. Сто победи е одлична бројка. Им благодарам на сите момци што ми помогнаа да стигнам до тука, моите тимови во минатите десет години, Џереми Бургес и моите најблиски пријатели и семејството, кои ми ја даваа неопходната мотивација. Се надевам дека ќе освојам уште победи,- изјави Роси по симнувањето од пиедесталот, каде што го развеа знамето со бројот 100 специјално направено за оваа пригода. – Имав добро чувство за трката и знаев дека сум многу брз на две – три точки од патеката, па се обидов да излезам на чело што е можно порано и да воспоставам мој ритам. Ова беше перфектна трка, а секоја грешка можеше да има висока цена. Знаев дека Лоренцо е многу силен, па се обидов да направам предност. Веќе две трки по ред моторот има одличен сетинг, но фантастичен е од почетокот на сезоната и се надевам дека ќе продолжиме на овој начин.

Следната трка се вози за Големата награда на САД во Калифорнија, на патеката Лагуна Сека, и тоа по само осум дена. Иако за сите возачи ќе биде проблем да се прилагодат на временската разлика, веројатно најтешко ќе му биде на Кејси Стонер. Според соопштението за медиумите на Дукати, Стонер кој по подиум церемонијата отиде во болницата на патеката, наместо на прес конференцијата, признал дека „губат поени“ поради неговата ситуација.

- Се чувствував одлично цела недела, но од петокот тоа чувство почна да опаѓа и се влошуваше како што викендот одминуваше. Го земав секој можен додаток и витамин што можеше да се смисли, но ништо од тоа не изгледаше дека помага, па очигледно ќе мораме да го анализираме проблемот подлабоко бидејќи не може да продолжи вака и не чини поени. За среќа, имав фантастичен мотор под себе и му должам на тимот за тоа. Големо благодарам до Д-р Макијагодена и до нашиот физиотерапевт Фреди Денте, кои ми овозможија добра нега и во Барселона и тука. За малер, немаме многу време за да бидам фит до Лагуна, но ќе видиме што можеме да направиме,- гласи изјавата на шампионот од 2007 година.

f1almanah.com
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 15:34
Rosi brilijanten denes....Broj eden zasluzeno..cestitki za 100-ta pobeda!големо%20гушкање
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 14:01
Роси ќе оди на својата 100. победа

Валентино Роси е на "седмо небо" по како што самиот кажа, една од неговите најдобри победи, и оди на посебен рекорд - 100 победи на Холандското ТТ во Асен овој викенд. Актуелниот шампион е вклучен во трикратна битка за лидерското место во генерален пласман по неговата фантастична победа над својот тимски колега од Фиат Јамаха, Хорхе Лоренцо на Каталонското ГП и тоа во последната кривина. Лоренцо и светскиот шампион Кејси Стонер се израмнети со Роси на 106 поени пред седмата трка од сезоната во Асен.

"Асен е посебна патека за сите возачи и е прекрасно место да се вози Мото ГП мотоцикл, иако беше подобро пред да ја сменат патеката. По Барселона знаеме колку сме силни, но знаеме и колку нашите ривали се моќни и не смееме да се опуштиме. Монтмело беше фантастична трка за нас, една од моите најдобри победи, но шампионатот е толку тесен што не смеам да се опуштам ниту една секунда", вели Роси.

Битката е толку тесна што водечкото трио има по две победи во шесте трки досега, а Лоренцо има посебна причина да биде самоуверен откако имаше две втори места и победа во последните три трки.

"Фантастична серија за мене, и скоро не ми се верува. Сега како да почнува шампионатот од почеток бидејќи тројцата сме на исто поени. Асен е мојата омилена патека и таму одам со голема самодоверба и многу мотивација. Лани бев само шести и морам да бидам подобар од тоа. Подиум би бил прекрасен", вели Шпанецот, кој само во својата втора Мото ГП сезона се покажува како достоен ривал за Роси и Стонер.

Традиционално Холандското ТТ се оддржува во последната сабота од јуни.


И на Стонер му се допаѓа повеќе стариот Асен

Победникот од минатогодишната трка во Асен, Кејси Стонер вели дека го сака предизвикот на патеката, која е единствена преостаната од оригиналниот Светски Шампионат од 1949, но мисли дека има јасна разлика помеѓу старите и новите делови од патеката. Северниот Круг на Асен беше отстранет во 2006 за да се намали должината на 4.555 километри и да се направи место за боксот, и беше заменет со нова "модерна" секција. Старата трка од 1949 на пример имаше круг од 16.536 километри.

"Навистина уживав во старата патека и мислам дека тоа чувство го делат сите во спортот. Стариот дел од патеката се уште е забавен, но разочарувачки се новите кривини без многу можност за тркање", вели Стонер.

Мото ГП возачите се "вратија во минатото"

Шест Мото ГП возачи добија шанса да се обидат со мотоцикли од минатото на мотор-шоуто пред Холандското ТТ во Асен. Хорхе Лоренцо, Колин Едвардс, Крис Вермејлен, Марко Меландри, Јуки Такахаши и Габор Талмачи беа во музејот во Асен каде што Лоренцо возеше 250сс Јамаха, Едвардс возеше 500сс машина од 1980-тите, Вермејлен возеше 500сс Сузуки од 1976, додека Меландри возеше Бенели од 1968 година.

Де Пуние најбрз на тренингот

Ранди Де Пуние постигна најбрз круг на тренинг-сесијата пред Холандското ТТ во Асен во сабота. Французинот со својата ЛЦР Хонда стигна до време од 1:37.842, за само 0.005 секунди побрзо од шесткратниот Мото ГП шампион Валентино Роси, а веднаш зад него со 0.030 секунди послабо време беше Кејси Стонер во Дукати. Хорхе Лоренцо беше четврти најбрз по што следуваа Андреа Довициозо, Дани Педроза и Колин Едвардс.

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 16:49
ludnica trka..rosi do pobeda, bukvalno vo poslednata krivinaголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 

GRAN PREMI CINZANO DE CATALUNYA

MotoGP Race Classification PDF

Pos. Points Num. Rider Nation Team Motorcycle Total time Km/h Gap
1 25 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'11.897 164.138
2 20 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 43'11.992 164.132 0.095
3 16 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 43'20.781 163.577 8.884
4 13 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 43'20.833 163.574 8.936
5 11 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 43'31.728 162.892 19.831
6 10 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 43'34.079 162.745 22.182
7 9 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 43'35.444 162.660 23.547
8 8 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 43'37.162 162.553 25.265
9 7 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 43'43.694 162.149 31.797
10 6 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 43'45.490 162.038 33.593
11 5 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 43'48.580 161.847 36.683
12 4 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 43'48.771 161.836 36.874
13 3 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 43'51.330 161.678 39.433
14 2 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 43'56.685 161.350 44.788
15 1 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 43'58.651 161.230 46.754
16 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 44'07.770 160.674 55.873
17 41 Gabor TALMACSI HUN Scot Racing Team MotoGP Honda 44'39.537 158.769 1'27.640
Not classified
24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 15'45.214 16 Lap
Not finished 1st lap
72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 12:13
Трката денес во 14.00
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 12:13

Загревањето денес.....

GRAN PREMI CINZANO DE CATALUNYA

MotoGP Warm Up Classification PDF

Pos. Num. Rider Nation Team Motorcycle Lap time Km/h Gap
1 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'42.743 325.595
2 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'42.791 327.769 0.048
3 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'43.046 323.741 0.303
4 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 1'43.166 324.714 0.423
5 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 1'43.252 326.876 0.509
6 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 1'43.285 330.477 0.542
7 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 1'43.449 321.237 0.706
8 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'43.698 324.226 0.955
9 72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'43.856 321.715 1.113
10 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 1'43.945 323.159 1.202
11 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 1'43.947 323.256 1.204
12 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 1'43.956 330.477 1.213
13 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'43.960 318.678 1.217
14 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 1'43.983 323.547 1.240
15 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 1'44.172 321.715 1.429
16 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 1'44.203 321.715 1.460
17 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'44.238 317.647 1.495
18 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 1'44.474 319.432 1.731
19 41 Gabor TALMACSI HUN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'45.374 310.523 2.631
 
ке биде интересно меѓу Роси и Лоренцоголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 12:11
Квалификации за денешната трка во Каталуња, Шпанија 

GRAN PREMI CINZANO DE CATALUNYA

MotoGP Qualifying Practice Classification PDF

Pos. Num. Rider Nation Team Motorcycle Lap time Km/h Gap
1 99 Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'41.974 324.421
2 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team Yamaha 1'41.987 322.677 0.013
3 27 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 1'42.426 326.678 0.452
4 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 1'42.594 325.791 0.620
5 24 Toni ELIAS SPA San Carlo Honda Gresini Honda 1'43.139 323.256 1.165
6 5 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'43.168 319.054 1.194
7 14 Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 1'43.175 320.760 1.201
8 3 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 1'43.207 326.876 1.233
9 52 James TOSELAND GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 1'43.233 316.437 1.259
10 36 Mika KALLIO FIN Pramac Racing Ducati 1'43.336 326.876 1.362
11 65 Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'43.365 323.547 1.391
12 7 Chris VERMEULEN AUS Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 1'43.411 314.136 1.437
13 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 1'43.414 320.950 1.440
14 15 Alex DE ANGELIS RSM San Carlo Honda Gresini Honda 1'43.422 322.003 1.448
15 59 Sete GIBERNAU SPA Grupo Francisco Hernando Ducati 1'43.714 321.907 1.740
16 72 Yuki TAKAHASHI JPN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'43.777 318.490 1.803
17 33 Marco MELANDRI ITA Hayate Racing Team Kawasaki 1'43.792 322.580 1.818
18 88 Niccolo CANEPA ITA Pramac Racing Ducati 1'43.991 320.950 2.017
19 41 Gabor TALMACSI HUN Scot Racing Team MotoGP Honda 1'45.833 317.180 3.859


Изменето од blackeye - 14.Јуни.2009 во 16:50
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 12:08
Роси: Сексам пред секоја трка Печати Е-меил
%20Осумкратниот светски првак во мотоциклизам, 30-годишниот Италијанец Валентино Роси, направи интересно...

 

...  интервју со италијанскиот весник "Ла Република", во кое многу малку зборуваше за своите спортски вештини.

Популарниот "Il Dottore", актуелниот првак во Мото ГП, изјави дека практикува секс во пресрет на секоја трка, и дека токму тоа е причината за неговите победи.

Кога станува збор за неговата жена од соништата, "докторот" без размислување ја посочил американската актерка Меган Фокс.

Околу прашањата за вистинска љубов и формирање семејство, Роси признал дека до сега се нема заљубено, а за семејство - многу ретко размислувал...

%20

Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 01:23
Барселона го чека ЛоренцоМладиот шпански моторциклист Хорхе Лоренцо годинава ќе ја има својата премиера во кралската Мото ГП класа, на својата домашна и омилена патека во Барселона. Иако тој е роден на Мајорка, најголемиот дел од животот го минал во каталонската престолнина, каде ги има направено и првите детски чекори во светот на брзината. Минатата сезона тој поради повреда беше принуден да отсуствува на трката во класата до 250 кс, тоа неговиот настап сезонава го прави да биде по драматичен.

- Оваа патека е најблиска до мојата родна Мајорка и една од најомилените на кои сум настапувал. Отсекогаш сум бил брз во барселона, уште од времето кога возев во класата од 125 кс. Задоволен сум од сезоната засега, но во Херез не успеав да финиширам, се надевам дека викендов нема повторно да ги разочарам домашните фанови.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2009 во 01:21
Медитеранскиот шмек по вкусот на СтонерЛидерот во генералниот поредок, Австралиецот Кејси Стонер имаше импресивен настап на минатата трка во Муџело, возена за големата награда на Италија, а климатско-географската сличност со Барселона, каде престојниов викенд ќе се одржи ГН Каталуња, му дава големи шанси за уште еден триумф.

Во услови на стабилно време феноменалниот моторцикл „Десмоседичи“ на Дукати е супериорен на патеката, правејќи од својот ас Стонер фаворит број еден. Сепак и покрај доминантноста на австралискиот моторџија, тој е свесен дека до крајот на шампионатот многу, а конк*ренцијата од Фиат Јамаха сеуште го нема кажано последниот збор.

- Во овој дел од првенството лидерската позиција на табелата не значи ништо. Моите конк*ренти се многу паметни, зрели и способни да победуваат. Во овој дел од сезоната мора да се задржи фокусот, треба да се трудиме што почесто да бидеме на подиумот и да бидеме сигурни дека во секоја трка освојуваме доволен број на поени.

Во Муџело, Стонер дојде до 18та победа во својата кариера, а по овој ГП викенд Дукати стана најуспешниот тим во ова натпреварување, откако беа воведени моторите со зафатнина од 800 кс .
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2009 во 04:19
МОТОЦИКЛИЗАМ - ПРЕКИНАТА СЕРИЈАТА ОД СЕДУМ ПОБЕДИ ПО РЕД НА "ДОКТОРОТ" ВО ИТАЛИЈА

Стонер успеа да го совлада Роси во МугелоКејси Стонер успеа да ја донесе првата победа во Мугело за тимот на Дукати и во исто време ја прекина серијата од седум победи по ред на Валентино Роси на неговата домашна патека, совладувајќи ги двете Јамахи на влажното-сувото Италијанско ГП во неделата. Роси мораше да се задоволи со третото место, зад својот колега Хорхе Лоренцо, кој успеа да стигне до второто место и покрај тоа што падна при излегувањата на трката и потоа ужасно спориот старт.
Трката започна на влажна патека, и Стонер излета во водство од стартот, но веднаш потоа специјалистот за трки на влажно, Австралиецот Крис Вермејлен стигна до првото место со неговото Сузуки. Вермејлен, Стонер и Андреа Довициозо во Хонда се менуваа на водството во првите кругови, а веднаш зад нив беа Роси и се подобриот Марко Меландри.
Лоренцо успеа да се врати во игра со својот резервен мотоцикл, додека неговите механичари работеа на првиот мотоцикл. Довициозо успеа д аги помине Вермејлен и Стонер во 3. круг, кога патеката почна да се суши, а и Роси и Меландри успеаја да ги претекнат и да дојдат зад Довициозо.
Роси дојде во водство во 9. круг, а Меландри беше зад него и го претекна да го превземе водството, пред да влезат во боксот на крајот на 10. круг за мазни гуми. Иако се вратија на врвот, Довициозо го искористи тоа што беше еден круг повеќе на мазни гуми и поведе пред сонародниците. Меландри почна да биде се послаб на сувата патека, додека Роси не успеа да се врати во брзина за разлика од Стонер и Лорис Капироси во Сузуки.
Довициозо имаше предност од 3 секунди, но наскоро Стонер и Капироси беа зад него и успеаја да го поминат. Капироси и Довициозо почнаа да паѓаат во форма, а Јамахите беа се побрзи во финишот на трката и Лоренцо и Роси успеаја да се искачат на второто и третото место.
Стонер по трката призна дека се плашел дека ќе се откаже од трката додека бил во водство поради проблеми со менувачот во финишот на трката.
"Почнав да имам проблеми со менувачот и за малку ќе се извртев на рамниот дел од патеката. Мислев дека се е готово, но за среќа успеав да останам на патеката. Ова е патека на која ја имав првата пол-позиција во 125сс, но потоа немав многу среќа. Сега беше далеку позабавно", вели Стонер.
Роси од друга страна призна дека и доминацијата во Мугело мораше да заврши.
"По седум победи по ред секако дека е штета, но се работи за нормална ситуацијата. Тежок викенд, посебно во трката, која беше луда. Но, и подиумот е подобро од ништо. Секогаш сум имал лоша среќа во трка во која има и дожд и сонце", вели Роси.

РЕЗУЛТАТИ (ИТАЛИЈАНСКО ГП)
МОТО ГП
1.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 45:41.894
2.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха +1.001
3.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха +2.076
4.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда +2.129
5.Лорис Капироси (Ита) - Ризла Сузуки +3.274
250СС
1.Матија Пасини (Ита) - Тот Априлија 45:38.391
2.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера +0.117
3.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија +1.293
4.Томас Лути (Шва) - Еми Априлија +24.557
5.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија +27.014
125СС
1.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 40:09.523
2.Николас Терол (Шпа) - Џек & Џонс Априлија +0.216
3.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија +7.114
4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг +11.829
5.Марк Маркез (Шпа) - Ред Бул КТМ +12.315

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН
МОТО ГП
1.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 90
2.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 86
3.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 81
4.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 57
5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 56
250СС
1.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 83
2.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 76
3.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера 61
4.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 59
5.Матија Пасини (Ита) - Тот Априлија 51
125СС
1.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 74.5
2.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 71
3.Андреа Јанонен (Ита) - Оњета Априлија 46.5
4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 44.5
5.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија 43

Пасини и Смит со победи во Италија

Италијанецот Матија Пасини победи во домашната 250сс трка во Мугело по фантастична битка во последниот круг со сонародникот марко Симончели. Пасини го започна последниот круг на првото место, но го загуби водството на првата кривина од актуелниот шампион Симончели, по што водството се менуваше најмалку 10-тина пати пред возачот на Априлија, Пасини да биде посилен на последните кривини и да стигне до првата победа оваа сезона.
Британецот Бредли Смит пак стигна до втората победа оваа сезона во 125сс класата, откако беше најбрз во поголемиот дел од трката, откако го превзеде водството во шестиот круг кога Андреа Јаноне се откажа поради механички проблем.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 04:41
Муџело резервирано за РосиСтотици илјади „тифози“ се подготвени да прослават победа на една од двете опции што италијанското гран при го сметаат за свое. Иако патеката е делумно поседувана од Дукати, нивните возачи Стонер и Хејден сепак се во сенка на Валентино Роси кој во Муџело славел седум пати во најсилната класа (непрекинато од 2002 до 2008), а има уште две победи со пониските категории. Оттука, сосема е очекувано што ривалите однапред ја сметаат оваа трка за изгубена, но ако некој може да се испречи на патот кон победата, веројатно тоа е Хорхе Лоренцо, тимскиот колега на Роси во Јамаха, кој има две победи годинава и води во генералниот пласман.

- Успеав да надополнам 24 бода во една трка, на Ле Ман, најверојатно на среќа. Да освојам подиум во Муџело ќе биде извонредно, додека борба со Валентино за прво место би била зачудувачка, но таа не ми е цел. Сакам да финиширам во трките и да го подобрувам своето постигнување од минатата година. Ќе се обидам да не ми се случи она што го имав во Херез (излетување додека беше третопласиран – з.а.), но кој знае? Се може да се случи,- филозофски изјави Хорхе Лоренцо на официјалната прес конференција во пресрет на италијанското гран при.

- Од еден аспект гледано, ова гран при е малку повеќе важно од останатите. Ова е Италија, тука ќе има многу публика и одлична атмосфера. Но, има само 25 поени достапни за победа, како и на секоја друга трка,- дополни Роси, кој и покрај седумте победи, во Муџело никогаш не поставил најбрз круг во трката.

Во Дукати се далеку порезервирани, иако за тимот од Борго Панигале ова е единствена трка на домашен терен. Главниот адут Кејси Стонер има убави спомени од Италија, бидејќи таму ја освоил првата пол позиција во кариерата (во класата до 125 ццм во 2003 година), а со Дукати бил само еднаш на пол, и тоа во својата шампионска сезона во 2007 година.

- Лани бев втор, па имајќи го предвид напредокот од тогаш, сигурен сум дека би можел да се борам за победата овој пат. Ќе биде тешко бидејќи конк*ренцијата е силна, што се гледа и од табелата. Муџело е патека што многу ја сакам, публиката е одлична и поседува страст за овој спорт. Се надевам на добар резултат, бидејќи ова е домашно гран при за Дукати, а тоа ги прави нештата посебно специјални,- изјави Стонер кој се уште нема победа на оваа патека.

Што се однесува до вториот возач на Дукати, Ники Хејден, кој се уште не е во топ форма по неколкуте повреди и операции, Американецот ќе има шанса да се радува доколку е меѓу првите 12 бидејќи на тој начин ќе ја мине границата од 1000 поени освоени во најсилната класа, со што ќе стане 16-ти возач на сите времиња кому тоа му пошло од рака. Статистичките податоци нудат уште низа изненадувања: во последниве тринаесет години на подиумот во Муџело секогаш имало Италијанец, а во последниве 40 трки на подиумот секогаш имало возач на Јамаха. Во 2008, во сите три класи од првенството победија Италијанци. Но, не е се во знакот на Азурите, за прв пат во 60-годишната историја на светското првенство, во сите три класи на првото место му припаѓа на мотициклист од Шпанија.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.