IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Формула 1 и Мото грандпри
  Активни теми Активни теми RSS - Мотоциклизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мотоциклизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мотоциклизам
    Испратена: 27.Октомври.2015 во 21:25
Која среќа што седнав да го гледам последново ГП...
Од прв,до последен круг уживање.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2013 во 10:54
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2012 во 12:05

Двоен триум на македонски мотоциклисти во Грција 

Македонските мотоциклисти Христијан Илиоски и Гоце Томовски постигнаа огромен успех со освојувањето на првите две места на трката од Отворениот шампионат во мотокрос кој вчера се одржа на патеката „Птолемеида“ во Грција.
Илиоски и Томовски остварија еден - два победа во отворената класа, оставајќи ги далеку зад себе домашните натпреварувачи во двете возења. Илиоски во второто возење го постигна и најдоброто време во еден круг со 1:36,90 минути. Во оваа класа настапи и уште еден Македонец, Никола Гулевски, кој на крајот го освои шестото место.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 06:41

РАДОСНА ВЕСТ ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА МОТО СПОРТОТ

 


Барањето за увоз на мотоцикли од САД е усвоено!
Барањето беше доставено до министерството за економија откако беше организирано возење за поддршка на барањата на мотоциклистите на кое поддршка дадоа сите мото клубови од земјава. Заедно со барањето до надлежното министерство беа доставени и повеќе од 1000 потписи на петицијата, потписи кои беа собрани за само неколку дена.


На 30 декември во 11.20 часот претставници на мото-заедницата во Македонија ќе имаат предновогодишна средба со министерот за економија Ваљон Сараќини по повод позитивниот одговор на нивното барање за најновите измени во Правилникот за единечно одобрување на возило, со кои се овозможува увоз на употребувани возила од категоријата Л (моторцикли) произведени за или во САД.


Процедурата за преостанатите барања (намалување на цената на зелениот картон и дозвола за регистрација на мотори на период помал од една година) сеуште се во тек, а се надеваме дека надлежните министерства и Владата на РМ ќе одговорат позитивно и за нив.

Ја користиме оваа прилика да им се заблагодариме на сите кои се потпишаа на петицијата, сите кои учествуваа на возењето и покрај тоа што времето беше катастрофално и на сите оние кои ни дадоа поддршка.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2011 во 10:42
  

Возачот на Хонда, Кејси Стонер, триумфираше на Големата награда на Катар за стартна победа во овогодинешното светско првенство во мотоциклизам.

 

Во Мото ГП класата Австралиецот Стонер стартуваше од пол-позицијата и 22. круга ги извозе за време од 42 минути и 38,569 секунди. Време доволно да ја оствари својата 24. победа во кариерата.

Со 3,44 секунди заостанување зад него второто место му припадна на актуелниот шампион Шпанецот Хорхе Лоренцо од тимот на Јамаха. Третопласиран во Катар беше Дани Педроса од Хонда со минус од 5,051 секунди во однос на Стонер.

Германецот Штефан Брадл славеше во Мото2 класата, додека во класата до 125 кубици најдобар беше Шпанецот Николас Терол.

Следната трка е на распоред на 3. април во Херез за Големата награда на Шпанија.

Резултати:
1. Кејси Стонер (Австралија, Хонда) 42:38,569
2. Хорхе Лоренцо (Шпанија, Јамаха) +3,440 секунди
3. Дани Педроса (Шпанија, Хонда) +5,051
4. Андреа Довициозо (Италија, Хонда) +5,942
5. Марко Симончели (Италија, Хонда) +7,358
6. Бен Спајс (САД, Јамаха) +10,468
7. Валентино Роси (Италија, Дукати) +16,431
8. Колин Едвардс (САД, Јамаха) +26,293
9. Ники Хејден (САД, Дукати) +27,416
10. Хироши Аојама (Јапонија, Хонда) +28,920Изменето од емил - 21.Март.2011 во 10:42
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2011 во 04:48
Педроза пак најбрз, во Јамаха оптимисти

Дани Педроза беше најбрз, а доминацијата на Хонда продолжи и на првиот ден на последниот Мото ГП тест пред стартот на сезоната во Катар. Сесијата под рефлектори повторно донесе 1-2-3 пласман на возачите на Хонда, со Педроза пред Кејси Стонер, и Хироши Аојама од сателитскиот Гресини Хонда тим.

Педроза го постави своето време од 1:56.271 на два часа пред крајот на сесијата, подобрувајќи го претходното најдобро време на Стонер за 0.143 секунди, додека Аојама беше само уште 0.03 секунди зад Стонер. Топ 6 го комплетираа три Јамахи - фабричките возачи Бен Спис и Хорхе Лоренцо, и ветеранот од Тех 3, Колин Едвардс. Андреа Довициозо следуваше во третата фабричка Хонда.

Дукати повторно имаа тешка вечер. Валентино Роси падна рано на 9-тата кривина, и иако се врати на мотоциклот, заврши на 8. место, пред колегата Ники Хајден. Ранди де Пуние падна двапати за да бие 10. за Прамак Дукати, додека ѕвездата од тестирањето во Сепанг, Марко Симончели беше 11. во Гресини Хонда.

И покрај доминацијата на Хонда, од Јамаха изјавија дека се оптимисти дека ја намалиле разликата и дека влегуваат подготвени во новата сезона.

"Развојот се движи во вистинска насока и се надеваме дека ќе поминеме уште многу километри. Поблиску сме до врвот и тоа е позитивно", вели Спис.

Светскиот шампион Лоренцо по острите критики по тестирањето во Сепанг, беше посмирен.

"Се обидовме со поинакви работи, и поблиску сме до момците од Хонда отколку во Сепанг, така што сум задоволен", изјави Лоренцо.
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 21:48
Педроса победи во сенка на трагедијата

тага

Дани Педроса победи на трката за Големата награда на Сан Марино, но славјето за неговата 35 гран при победа и прва едноподруго, беше поматено со веста за смртта на Шоја Томизава во пониската класа Мото 2.

Возачот на Репсол Хонда доминатно ја започна трката, од пол позицијата, и непречен од никого стигна до нов триумф во кариерата, оставајќи го најголемиот ривал Хорхе Лоренцо на безбедна дистанца од четири секунди зад себе. Невообичаено мирната трка донесе мал број на возбудувања, при што на задоволство на публиката Валентино Роси го освои третото место пред Довициозо и Стонер, по што со скандирање беше поздравен од многубројните тифози.

Сепак, денот беше обележан од трагичниот инцидент во Мото 2 класата, каде што падна несреќниот јапонски мотоциклист  Шоја Томизава, кој потоа беше прегазен од оние кои возеа зад него. Смртта на Томизава беше објавена по крајот на трката од Мото ГП, со објаснување дека поради сериозноста на повредата (торакална и абдоминална траума), тој веднаш бил третиран во медицинскиот центар и ставен на вештачко дишење.  Потоа бил пренесен со возило во болницата во присуство на двајца доктори, бидејќи хеликоптерскиот трансфер не можел да му овозможи вештачко дишење. Од таму во 14.20 минути пристигнала веста дека 19-годишниот возач им подлегнал на повредите.


тага

R.I.P. Japanese Race Driver Death-Crash MotoGP 5th SeptemberКон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 00:01

МОТО ГП - ГОЛЕМА НАГРАДА НА ГЕРМАНИЈА


Докторот се враќа на патеката Захзеринг


Ми недостасуваше натпреварувањето, особено мојот мотор и тимот. Се чувствувам многу добро, операцијата мина добро, докторите направија добра работа, а јас секој ден напорно работев за што побрзо да се вратам во форма. Меѓутоа, големо е прашањето дали сега ќе успеам да издржам цела трка, изјави Роси


Медицинскиот тим на трката во Захсеринг (Германија) му даде зелено светло на актуелниот шампион во Мото ГП, Италијанецот Валентино Роси за настап на неделната трка што ќе се вози за Големата награда на Германија.

Роси претрпе двојна скршеница на потколеницата на почетокот од јуни на трката во Муџело (Италија), а многумина предвидуваа дека ќе му бидат потребни барем три месеци за опоравување од повредата, но тој ги демантира сите прогнози .
-Докторот уште минатата недела се врати на патеките и во рамките на подготовките за неделната трка го тестираше моторот на Јамаха за Светскиот Супербајк шампионат на патеката Мизано, а возеше и на почетокот од неделата во Брно.

Во Захзеринг Роси беше прегледан од главниот доктор на трката Хубер Фишер кој ја поддржа одлуката на медицинскиот тим на деветкратниот шампион во Мото ГП.
-Ми недостасуваше натпреварувањето, особено мојот мотор и тимот. Се чувствувам многу добро, операцијата мина добро, докторите направија добра работа, а јас секој ден напорно работев за што побрзо да се вратам во форма. Меѓутоа, големо е прашањето дали сега ќе успеам да издржам цела трка, изјави Роси.

Враќањето на Италијанецот во тимот го поддржа и неговиот тимски колега Шпанецот Хорхе Лоренцо.
-Валентино е возач со најмногу титули, единствен кој во ова натпреварување прави шоу и сите се среќни заради неговото враќање, изјави Лоренцо, кој утре во Германија ќе ја брка шестата победа сезонава со која дополнително ќе ја зголеми предноста во генералниот поредок.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 01:59
Христијан Илиоски- КИКО 18 годишен мотокрос возач од Битола,2005 Балкански шампион во МХ85 класа,двоен шампион во МХ2 И МХ2 јуниор класа,Источноевропски шампион и учесник на светскиот мотокрос шампионат.Моментално без спонзорство и помош од државата за да може да продолжи со успесите,ајде Битолчани кажете некоја пофалба за сограѓанинот.

Изменето од alankan - 21.Април.2010 во 06:56
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 10:41
Стонер го сопре Роси на последниот тест

Актуелниот седумкратен Мото ГП шампион, Валентино Роси не успеа да комплетира совршена пред-сезона за 2010 откако Кејси Стонер и Дукати го совладаа во саботата во последниот вечерен тест во Катар. Италијанецот беше најбрз на претходните пет сесии (четири на Сепанг и еден во Катар), но Стонер, конечно, се врати на врвот на "својата патека". Победникот на последните три трки во Катар, Стонер, имаше 0.049 секунди подобро време пред возачот на Јамаха Роси и покрај тоа што имаше пад на втората кривина.

"На првиот тест во Сепанг имавме доста работа, но од тогаш имаме постојан прогрес. Последниот голем чекор со ГП10 мотоциклот беше на последниот ден тестирање и затоа имавме така добро време. Не очекува добра сезона. Новиот мотор е фантастичен, далеку полесен за управување, што го докажаа и другите возачи на Дукати", вели Стонер.

Роси, пак, вели дека е задоволен и со второто место.

"Сега кога заврши тестирањето едвај ја чекам сезоната. Бевме доста силни цело време, а посебно е добро што бевме брзи и во Катар, каде што досега се мачевме. Времињата не беа важни бидејќи сега сите се подготвуваат за првата трка. Имаме тестирано само на две патеки пред новата сезона и ни треба да почнеме да ги посетуваме другите патеки пред да видиме до каде сме со мотоциклот", вели Роси.
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 14:21
Докторот Роси со 3-то место до седмата Мото ГП круна

Валентино Роси ја освои својата седма Мото ГП титула и деветта во кариерата откако заврши на третото место на поради дождот одложеното Малезиско ГП во Сепанг. 30-годишниот Италијанец трката ја почна на пол-позицијата, а за титулата му беше потребен само топ 4 финиш за да го помине својот тимски колега од Фиат Јамаха, Хорхе Лоренцо, единствениот возач со шанси за титулата. Седум елитни титули за Роси го поставуваат на второто место на вечната листа зад сонародникот Џакомо Агостини, кој освои осум од 1966 до 1975.

Австралиецот Кејси Стонер победи на своето Дукати во само третата трка од камбекот пред Шпанецот Дани Педроза во Хонда, додека Лоренцо беше четврти, со што шампионот е одлучен пред последната трка од сезоната во Валенсија за две недели. Роси сега има 286 поени и Лоренцо (245) и Стонер (220) не можат да го достигнат.

"Ова беше тешка година за мене. Трката точно покажа каква беше сезоната - многу тешка, со некои грешки и со некои разочарувачки резултати. Но, на крајот победив на шест трки, бев доволно постојан и затоа повторно сум шампион. Им благодарам на сите во тимот. Мислам дека ова е големо остварување - да се стигне до 7 Мото ГП титули и 9 во сите категории, тоа не можат да го направат сите. Во текот на сезоната имав одлични ривали, посебно во Хорхе, со кого имавме фантастични битки", вели Роси.

Шпанецот Лоренцо заостануваше 38 поени зад Роси пред претпоследната трка од сезоната и покрај тоа мораше да стартува од последниот ред откако доби казна за тоа што не го зазеде своето стартно место на време. Со силниот дожд кој ја попречи трката, таа почна по 35-минутна пауза и Роси веднаш падна на 5. место на првата кривина, а Педроза излезе на првото место. На крајот на првиот круг, Роси се најде на 11. место, но го искористи своето искуство и нервите полека да оди нагоре.

И покрај тоа што текот на трката од 21 круг патеката се сушеше, таа остана лизгава кога Французинот Ранди де Пуние излета на стартот, а Андреа Довициозо ја загуби контролата со својата Хонда кога се бореше за второто место на 7 круга пред крајот. На 14. круга до финишот, Роси се одвои на четвртото место и потоа немаше проблеми да заврши зад Стонер и Педроза и да ја почне лудата прослава во која учествуваше и огромна кокошка во боите на италијанското знаме.

Лоренцо по поразот беше грациозен велејќи дека неговиот колега Роси ја заслужил титулата.

"Се обидов да го победам до крајот, но мислам дека тој беше број 1 оваа година бидејќи беше побрз од нас на скоро секоја трка. Тој беше далеку попостојан од мене, поумен и затоа е победник", заклучи Лоренцо.

Во сенка на титулата на Роси дојде нова импресивна трка на Кејси Стонер. Австралиецот беше втор на својата прва трка по паузата поради болест во Португалија, по што за само седум дена стигна до победи во Филип Ајленд и во Сепанг, од кои втората беше со неверојатна предност од 15 секунди.

"Условите беа исти за сите денес. Не можам да побарам ништо повеќе од себеси. Последните трки се речиси совршени. Сега едвај ја чекам трката во Валенсија, на патека на која уживам во последните години", вели Стонер.


РЕЗУЛТАТИ (МАЛЕЗИСКО ГП)

МОТО ГП

1.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 47:24.834

2.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда +14.666

3.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха +19.385

4.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха +25.850

5.Ники Хајден (САД) - Дукати Марлборо +38.705

250СС

1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 42:55.689

2.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија +6.397

3.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера +6.397

4.Томас Лути (Шва) - Еми Кафе Априлија +14.871

5.Ектор Фаубел (Шпа) - Хонда САГ +19.177

125СС

1.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 42:50.916

2.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија +1.114

3.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг +6.293

4.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија +8.003

5.Николас Терол (Шпа) - Џек & Џонс Априлија +8.485ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН

МОТО ГП

1.Валентино Роси (Ита) - Фиат Јамаха 286

2.Хорхе Лоренцо (Шпа) - Фиат Јамаха 245

3.Кејси Стонер (Авс) - Дукати Марлборо 220

4.Дани Педроза (Шпа) - Репсол Хонда 209

5.Андреа Довициозо (Ита) - Репсол Хонда 152

250СС

1.Хироши Аојама (Јап) - Скот Хонда 252

2.Марко Симончели (Ита) - Метис Џилера 231

3.Ектор Барбера (Шпа) - Пепе Ворлд Априлија 214

4.Алваро Баутиста (Шпа) - Аспар Априлија 198

5.Матија Пасини (Ита) - Глобалгест Априлија 128

125СС

1.Хулиан Симон (Шпа) - Аспар Априлија 264

2.Бредли Смит (Бри) - Аспар Априлија 203.5

3.Николас Терол (Шпа) - Џек & Џонс Априлија 173.5

4.Пол Еспаргаро (Шпа) - Дерби Рејсинг 158.5

5.Серхио Гадеа (Шпа) - Аспар Априлија 141
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 18:56
BRAVO DOKTOREEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!

Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2009 во 11:46
Rosi ja osigura devettata titula -Svetski prvak...iako zavrsi tret i ne uspea da pobedi vo ovaa pretposledna trka, titulata ja ima zosto direktniot nekov protivnik za titulata Lorenco zavrsi posle nego... Prv bese Stoner, vtor Pedrosa.
Poslednata trka od godinasniov ciklus  se vozi za 2nedeli  vo Valencija.
 
 
Znaci cestito Rosiголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 02:49
MotoGP Легендите на ФилипинитеЗа прв пат од настанот ‘Legends of MotoGP’ (легендите на МотоГП), Troy Bayliss ќе му се придружи на легендите Wayne Gardner и Mick Doohan на стартните позиции. Триото ќе вози демонстрационен круг од 4,4км пред големата гужва во Сабота, 17ти Октомври и Недела, 18ти Октомври.

Портпаролот на шефот на Австралијанската Гранд При корпорација, Drew Ward, изјави дека вклучувањето на Bayliss комплетира перфектна линија на Aussie супер ѕвездите.
“Тоа беа успесите на Gardner, Doohan и повеќе во последно Bayliss, кои помогнаја да се цементира репутацијата на Австралија како една од светски големите моторџиски нации,” коментираше Ward. “Ние сме повлечени да ги најавиме нив како дел од подготовките на патеката на IVECO Australian Grand Prix 2009.”

motorsport.mk
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.