IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евреите и христијаните заедно!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евреите и христијаните заедно!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 19>
Автор
Порака
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 21:44
nikoj ne ti mesha alqaeda
samo sakam da ti kazam deka evreite ne se tolku loshi kako shto gi smetate
inaku i mene mi bea izbrishani nekoi postovi pa samiot si gi koregirav
ama tezata deka treba da se plashime od toa shto pishuvale evreite za hristijanstvoto malce mi e potroshena
oti sakale evreite, nesakale mora da ziveat so hristijanite
pa vidi so kogo neziveat, i ostanuva nekoj so koj shto mora da ziveat i da sorabotuvaat
toa mi beshe muabetov
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 22:12
Natamoshni komentari na ovaa tema koi povukuvaat na versko i nacionalno netrpenie bide sankcionirano so baniranje od forumov.

Drzhete se za temata koja glasi EVREITE I HRISTIJANITE ZAEDNO!!!!!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 22:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Natamoshni komentari na ovaa tema koi povukuvaat na versko i nacionalno netrpenie bide sankcionirano so baniranje od forumov.

Drzhete se za temata koja glasi EVREITE I HRISTIJANITE ZAEDNO!!!!!


Ne mi e jasno,Messenger.
Eve,naj kulturno te prasuvam.
Dali na ovaa tema mora da pisuvam i jas za Evreite i Hristijanite zaedno ?
Samo sakam da mi odgovoris.
Imam li pravo na pobijam nesto i da kazam deka ne e tocno nesto sto se pisuva tuka ? Toa mislam deka ne e beganje od temata. Samo repliciram na nekoj komentar.
Pa do koga vaka ?

Mi postavi prasanja,Messenger: "Kako mozes ova.Kako mozes ona,kako mozes toa...."
Pa smeam li da ti odgovoram na toa "kako mozam" ili nesmeam ?
Toa e prasanjeto.
Molam odgovori mi,ako ne,fino lepo,da ja ponistam registracijata oti gledam deka ednostavno Muslimani nemaat pravo na komentar,edinstveno,ako pisuvame vo vas prilog a ne nase viduvanje i razmisluvanje.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 22:20
off topic:
svemirski duh imash premnogu lichnim poraki vo indox, pa zatoa nemozam da ti pisham lichna poraka
te molam izbrishi edna pa da mozish da primish
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 22:49
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Natamoshni komentari na ovaa tema koi povukuvaat na versko i nacionalno netrpenie bide sankcionirano so baniranje od forumov.

Drzhete se za temata koja glasi EVREITE I HRISTIJANITE ZAEDNO!!!!!



Dali na ovaa tema mora da pisuvam i jas za Evreite i Hristijanite zaedno ?
Samo sakam da mi odgovoris.
Imam li pravo na pobijam nesto i da kazam deka ne e tocno nesto sto se pisuva tuka ? Toa mislam deka ne e beganje od temata. Samo repliciram na nekoj komentar.
Pa do koga vaka ?



Odgovor:

Ako ne sakash da pishuvash na ovaa tema, togash ne morash da pishuvash. Nikoj ne e primoran da pishuva na nitu edna tema.

Ako pishuvash na temava, togash bidi on-topic, sto znachi pishuvaj za evreite i hristijanite vo nivnoto versko i kulturno zaednishtvo od afirmativnata strana, bidejki temava e otvorena kako takva.

Ne otvarame temi za da napagjame nekoj, nitu za da raspaluvame megjuversko, megjunacionalno ili megjurasno netrpenie i omraza.

Jasno ti e ova ili ne?

I koga te preshuvav "Kako mozhesh ova ili ona..." povekje se chudev na tvoeto negativno razmisluvanje i deluvanje, otkolku sto navistina me interesirashe kako si mozhel da dojdesh do toj stadijum na egzistencija.

I vmesto postojano da pishuvash kako nema nikakvi negativnosti i loshi misli vo tvoite komentari, kako sakash samo najdobro i t.n., otvori ednash tema kade sto nema da napadnesh nitu edna vera i kade nema da kritikuvash nikoja religija. Otvori tema kade sto ke bidesh pozitiven prema drugite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 00:16
Цитирај
Ako ne sakash da pishuvash na ovaa tema, togash ne morash da pishuvash. Nikoj ne e primoran da pishuva na nitu edna tema.

Ako pishuvash na temava, togash bidi on-topic, sto znachi pishuvaj za evreite i hristijanite vo nivnoto versko i kulturno zaednishtvo od afirmativnata strana, bidejki temava e otvorena kako takva.

Pa,ova e toa sto sakam da go kazam. Imam,znaci pravo,dokolku se slozam so vas ? Ako imam poinakvo mislenje,togas e on topic iako pisuvam vo vrska so Evreite i Hristijanite ? Zarem za sekoja tema kako replika treba nova tema da se otvara ? Amante bre.

Цитирај Jasno ti e ova ili ne?

Prilicno odavna mi e se' jasno.

Цитирај
I vmesto postojano da pishuvash kako nema nikakvi negativnosti i loshi misli vo tvoite komentari, kako sakash samo najdobro i t.n., otvori ednash tema kade sto nema da napadnesh nitu edna vera i kade nema da kritikuvash nikoja religija. Otvori tema kade sto ke bidesh pozitiven prema drugite.

Pa ajde,ukazi mi na moite losi misli i citiraj me kade toa povikav vo verska omraza ?
Zarem so toa deka Islamot bara SOEDINUVANJE bez razlika na vera i nacija,megjutoa da ima PRAVDA a ne da mislime deka sme poseben narod ? Toa li e verska omraza ?

Rabani,bujrum bratce,go otpraznav.

Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 12:44
sekoj koj sto mrazi cela grupa taka od rakav i pausalno, kako sto gi mrazat evreite odredeni grupi (na primer nacistite, muslimanite, i drugi) ednostavno si ima problem samiot so sebe i so boga. Toa ednostavno ne moze da e od Bog bidejki toj gi sozdal site lugje i site gi saka.

Evreite treba da se sakaat, kako i site gresnici sto Gospod gi ljubi i gi povikuva kon sebe. hristijanite mozat da 'sorabotuvaat' kako sto sorabotuvaat i so site lugje.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 15:24
Никако не можам да сфатам, зошто  муслиманите се жесточат и скокаат при само споменување на Евреите? Во к*ранот додуше, секој втор збор е евреите вака, евреите онака...можеби тука лежи одговорот, но и прашањето, како може една цела книга од некои 400 страни на секој втор збор да ги критикува евреите? Зар Бог во својата “објава“ само со тоа се занимавал?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 15:31
Mislam deka korenot poteknuva od sluchkata so Avram i Ishmail.

Koga muslimanite ke najdat sila da minat preku toa, togash ke se smenat site raboti, vkluchuvajki gi i vojnite sto se odvuvaat vo modernovo vreme.

Se dodeka nekoj postojano im pika vo glava na lugjeto deka se nechesno onepravdani i deka treba da si go povratat po sekoja cena onoa sto im pripagja kako nasledstvo, ke ima gorchina, nezadovolstvo, nepochituvanje i zhelba za osvetuvanje od duhoven i materijalen aspekt.

Lugjeto zaboravaat deka omrazata i negativnite chuvstva se posilni po intenzitet kaj obichniot chovek otkolku ljubovta i tolerancijata. Bidete iskreni so sebe ili poglednete kakvi se najchesto nash*te diskusii na forumov i vednash ke go zabelezhite toa. Zatoa i pokraj tvrdenjeto deka religiite proklamiraat i shirat Ljubov, prostuvanje i sozhivot, svedoci sme deka preovladuva netrpenie koe chesto rezultira so megjuverski konflikti i seopshti vojni.

Изменето од Messenger - 23.Септември.2008 во 15:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 15:37
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Никако не можам да сфатам, зошто  муслиманите се жесточат и скокаат при само споменување на Евреите? Во к*ранот додуше, секој втор збор е евреите вака, евреите онака...можеби тука лежи одговорот, но и прашањето, како може една цела книга од некои 400 страни на секој втор збор да ги критикува евреите? Зар Бог во својата “објава“ само со тоа се занимавал?



od druga strana arapite se spomnuvaat odvaj 4 pati + 2 pati arapski, i toa vo 1400 strani vo Biblijata.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 15:44
А во к*ранот нема страна на која не се спомнуваат евреите и христијаните, особено евреите...
Што покажува тоа?збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 15:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А во к*ранот нема страна на која не се спомнуваат евреите и христијаните, особено евреите...
Што покажува тоа?збунетост


ne znam, sto mislis ti?

znam za uste edna kniga vo koja evreite se sekoj vtor zbor.

Mein Kampf.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 15:52
Тоа покажува само едно-ЗАВИСТ и ОМРАЗА кон еден народ, само затоа што Бог сакал да бидат избрани, посеана низ неколку стотици страници.
Кога некој од мал се храни со тоа семе, подоцна, што може да се очекува?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 16:02
Nie vo sushtina zboruvame za evrejskata religija. Sekako deka evrejskiot Bog gi odbral i gi shtitel evreite. Zarem mozhelo da bide poinaku???

Sto mislite, chij narod bil odbran od Montezuma?

Problemot nastanuva koga drugi narodi, od bilo koja prichina, prifakjaat tugja religija kako svoja. Togash tie moraat toj Bog da go asimiliraat kako svoj, a so toa da se najdat i sebe si kako Negovi cheda, ramnopravni so onie koi ja sozdale originalnata religija.

Bidejki vo svetite pisanija samo prvichniot narod e favoriziran, lesno mozhe da se vidi zoshto ovie drugite pochnuvaat da se chuvstvuvaat otfrleni ili staveni nastrana, pa zatoa lesno mozhe da se razbere i obidot toa da se smeni po sekoja cena.

Inaku, kakva smisla bi imala takvata adoptirana religija?




Изменето од Messenger - 23.Септември.2008 во 16:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.